Japanners blijven Kanton bombar deeren Franco's bommen werpers in actie BUITENLAND SPORT DINSDAG 31 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 VANOCHTEND EEN NIEUWE AANVAL. Om negen uur vanochtend werd te Kan ton wederom luchtalarm geslagen. Vijf vlie gers verschenen boven de stad en begonnen stelselmatig met hun vernietigend werk. Het is onzeker, waarop de aanvallers het gemunt hadden, doch de ontploffingen wer den gehoord in de richting van Honan, een dichtbevolkte wijk. De woordvoerder der Japansche militaire autoriteiten 'te Sjanghai deelde aan pers vertegenwoordigers mede, dat de luchtaan- allen op Kanton zullen worden voortge zet. Zij richten zich uitsluitend tegen de militaire stellingen. Het valt te betreuren, aldus de woord voerder, dat bij de luchtbombardementen ook burgers zijn omgekomen, maar dit kan n.en den Japanneezen'niet verwijten, daar er van Japansche zijde herhaaldelijk op ge wezen is, dat het noodig is, de in gevaar verkeerende gebieden tijdig te laten ont ruimen. Onlangs nog heeft het Japansche opperbevel den vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden verzócht voor het vertrek hunner burgers uit de oorlogs zone te zorgen. Uit Kanton zijn tot dusver 2000 vluchte lingen naar Hongkong uitgeweken. Hier be staat sinds kort gevaar voor een epidemie. Het opgegeven aantal slachtoffers overdreven? Een speciale verslaggever van de „Times" meldt uit Kanton, dat de officieele cijfers over het aantal slachtoffers bij de laatste luchtaanvallen zeer overdreven zijn en dat men ze wel met 50 pet. kan verminderen. Hij voegt hier echter aan toe, dat de Japan neezen hun tactiek hebben veranderd en de betrekkelijk humane methoden, welke zij sinds een paar maanden hebben toege past, hebben laten varen. Niet meer dan 70 pet. der bomaanvallen waren gemunt op militaire doelen. De rest was of groote onhandigheid of zuivere moedwilligheid. De uitwerking was verschrikkelijk. Kanton blijft evenwel kalm en de meerderheid wacht met gelatenheid mogelijke nieuwe aanvallen af. Bevolking verlaat Kanton. Uit Hongkong wordt gemeldt, dat de vluchtelingenstroom van Kanton naar Hongkong van dag tot dag toeneemt en dat e 11e treinen en schepen vol vluchtelingen zijn. De autoriteiten hebben hier uitge breide maatregelen genomen om te voor komen, dat besmettelijke ziekten worden overgebracht. OFFENSIEF TEGEN HANKAU OP KOMST? Naar Domei meldt, is het Japansche op percommando blijkbaar voornemens, het offensief aan den Loenghai-spoorweg uit te strekken tot Hankau. Volgens de laatste •berichten van het front neemt de Japansche druk in het bijzonder toe op den rechter vleugel, met als doel Kaifeng en Tsjengh- sien, het kruispunt van den spoorweg Pe kingHankau en de Loenghailijn. Omtrent het offensief der Japanneezen aan den Loenghai-spoorweg wordt van Ja pansche zijde gemeld, dat de in het Zuiden opereerende troepen na een kort gevecht de versterkte stad Pohsien veroverd heb ben en tot 50 K.M. voorbij Kweiteh in de richting van, Lanfeng zijn opgerukt. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat nabij Lanfeng een Japansche afdeeling om singeld en tot de Gele Rivier teruggedreven is. Van Japansche zijde is hieromtrent niets naders medegedeeld. In het gisteren door het keizerlijk hoofd kwartier gepubliceerde legerbericht, aldus Domei, wordt toegegeven, dat het verzet der Chineesche troepen in Zuid-Sjansi opmer kelijk is toegenomen, doch de Chineezen zijn volgens dit communiqué overal ver slagen. Tusschen 8 Mei en 28 Mei hebben zich in Zuid-Sjansi veertig gevechten van beteekenis afgespeeld. De sterkte der Chi neesche troepen bedroeg tezamen 97.000 man, waaronder 15.000 man, die door de Japanneezen te Koewo in Z.W. Sjansi zijn verslagen. Het communiqué vermeldt ten slotte, dat aan Chineesche zijde 5.650 man sneuvelden, terwijl het aantal dooden en gewonden bij de Japanneezen 858 bedroeg. WEDEROM CHINEESCHE VLIEGTUIGEN BOVEN JAPAN? Het schijnt, dat Maandagavond omstreeks regen uur eenige geheimzinnige vliegtuigen, waarschijnlijk Chineesche toestellen, over Kioesjoe (Japan) zijn gevlogen. De autori teiten hebben tegen mogelijke luchtaanval, len gewaarschuwd. Te middernacht is door het Japansche ministerie van oorlog een communiqué uit gegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat de onbekende vliegtuigen, die boven Japan gevloger hebben, gezien zijn, toen zij vlogen boven het Zuidelijk deel van de provincie Kagosjima. De twee toestellen vlogen in Noordelijke richting. Een tele gram uit Koemamoto meldt, dat de toe stellen deze stad om 22 uur 30 in het Noor den passeerden. Zij hebben dus van het Zuiden naar het Noorden boven de helft van het eiland Kioesjoe gevlogen. Men geeft niet aan of er bommen neergeworpen zijn. Dit nieuwe geval van het verschijnen van Chineesche vliegtuigen boven West-Japan heeft groote verwarring gewekt in Tokio. LUCHTAANVALLEN OP VERSCHEIDENE STEDEN. Een Fransch schip in brand geschoten. Nadat Valencia, zooals gemeld, in den nacht van Zondag op Maandag vier lucht aanvallen had doorstaan heeft Maandag morgen om elf uur een nationalistisch es cadrille de stad opnieuw bestookt. Acht bommenwerpers strooiden hun projectielen uit op de haven en de voorsteden Grao en Cabanal. Een der bommen, aldus Havas, kwam terecht op het Fransche vrachtschip „El Djem", dat in brand vloog. De „El Djem", een schip van 2775 ton, had zoo juist in de haven van Valencia het anker uitgewor pen. Het schip was op 25 Mei j.l. van Mar seille naar Alicante vertrokken en bevond zich nu op den terugweg. Pogingen om het vuur te 'blusschen mochten niet baten, zoodat men besloot, het brandende schip op sleeptouw te nemen en buiten de haven te brengen. De helft van de lading was inmiddels reeds gelost. Aan vankelijk verluidde, dat een der Fransche matrozen was omgekomen, doch later heeft oe kapitein medegedeeld, dat de geheele bemanning ongedeerd is. Wel zijn verscheidene andere menschen gewond, die zich op een andere boot in de nabijheid bevonden. Reuter verneemt, dat ook drie Britsche matrozen door een der bommen getroffen zijn. Zij trachtten in allerijl een schuilplaats te bereiken, doch juist op dat oogenblik V wam een projectiel in hun onmiddellijke nabijheid terecht. Deerlijk gewond bleven zij liggen. Een hunner is er zoo ernstig aan toe, dat hij hoogstwaarschijnlijk zal ster ven. Ook Barcelona heeft het gistermorgen w eer moeten ontgelden. Eerst werden bom men geworpen op een gebied ten Noorden van Barcelona, waar slechts lichte schade werd aangericht, later vlogen de bommen werpers over de stad zelf. waar zij gedu rende drie minuten bommen lieten vallen. Ook Sagunto en Culera zijn door de vlie gers bestookt, doch slachtoffers zijn hier niet gevallen. De Britsche regeering betreurt. In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister-president geantwoord op vragen over het jongste bombardement op Alicante. Chamberlain zeide: „Ik heb geen gegevens te mijner beschikking, waaruit ik kan be- oordeelen, wat het doel was van het bom bardement en ik wensch van deze gelegen heid gebruik te maken om te herhalen, hoe diep de Britsche regeering de aanval len op weerlooze burgers betreurt". VAN HET FRONT. De rechische troepen zijn tot den aanval overgegaan tusschen Albocacer en Teruel. Op den uitersten rechtervleugel zijn ge motoriseerde troepen krachtig vooruit ge drongen, waardoor Teruel geheel bevrijd is van het vuur der regeeringsartillerie. De troepen van Varela waren gisteravond gevorderd tot in de onmiddellijke nabijheid van Mora de Rubielos, een belangrijk kruis punt, dat den weg van Puebla Valverde raar Castellon beheerscht. DUITSCHLAND WAAR IS SCHUSCHNIGG? Hij zou het Belvedère niet verlaten hebben Officieele kringen weigeren tot nu toe iedere verklaring omtrent het lot van Schuschnigg. Gisteren stond voor de Belvedère een verhuiswagen, waarin meubelen werden geladen. Men vermoedt, dat, evenals zulks met den vroegeren staatssecretaris voor de vei ligheid, die naar Kassei is overgebracht, het geval is, Schuschnigg zal zijn overge bracht naar een stad in Duitschland, waar hij betrekkelijke vrijheid zou genieten. Uit over het algemeen goed ingelichte bron verklaart men, dat, in strijd met ze kere geruchten, Schuschnigg niet zou zijn overgebracht naar het concentratiekamp van Dachau of naar Leipzig. Van andere zijde wordt verklaard, dat Schuschnigg zich nog steeds in zijn domi cilie, het Belvedère te Weenen, bevindt, en dat er op het oogenblik geen sprake is van zijn vertrek uit Weenen. Op de vraag, wat dan de verhuiswagen te beteekenen had, die voor het Belvedère gestaan had en meubelen had ingeladen, verklaren de zelfde kringen niet in staat te zijn daar over bijzonderheden mede te deelen. Gravin Vera Fugger von Czernin, de verloofde van oud-bondskanselier Schusch nigg, heeft in gezelschap van den vader van den oud-kanselier Weenen verlaten. DOINHNE'S ZWICHTEN VOOR HITLER'S BEVEL Op het voorbeeld van de Evangelische kerken in de meeste deelen van Noordelijk Duitschland, hebben thans de besturen der Evangelische kerken in Wuertemberg, Ba den en Beieren hun dominé's gelast den eed van trouw af te leggen op Hitier, het geen beteekent, dat thans de meerderheid der Evangeische kerkbesturen in Duitsch land en Oostenrijk zich hierbij hebben neergelegd. TSJECHO SLOWAKIJE SUDETENDUITSCHE TEGEN VOORSTELLEN De Sudeten-Duitsche partij publiceert thans den tekst van de rede, op het con gres te Karlsbad uitgesproken door den afgevaardigde Kundt en tot dusverre ge heim gehouden. De rede bevat in feite tegenvoorstellen der Henleinisten tegen over het door de regeering uitgewerkte minderheden-statuut. In 14 punten zet Kundt de eischen uiteen. De juridische positie der Sudeten-Duit sche volksgroep, aldus zeide hij, is noch in overeenstemming met de door de Tsje chen gedane beloften bij de stichting van den staét noch met de beginselen van rechtvaardigheid en blijvende natuurlijke orde. De volksgroep heeft niet deelgeno men aan het tot stand brengen van dezen toestand en haar eischen betreffende haar positie worden dus niet beperkt. Uit de onderhandelingen bij de vredesconferentie en uit de memoires der Tsjechische gede legeerden ter conferentie blijkt, dat het recht der groep, over zichzelf te beschik ken, formeel erkend werd. Kundt eischt, dat het Tsjechische volk zijn beloften zoo spoedig mogelijk na komt door bevredigende maatregelen. In de eerste plaats moet men de Duitsche volksgroep het juridische en moreele recht op een gelijke positie binnen den staat waarborgen en dit recht in de wet vastleggen. Daarvoor is een uitgebreide autonomie noodig. Rechtsgelijkheid der Duitsche burgers heeft slechts waarde, in dien zij is gebaseerd op de mogelijkheid van juridische en politieke actie van de Sudeten-Duitsche volksgroep, beschouwd als politieke gemeenschap van Duitsche burgers. Juridische gelijkheid moet de Duitsche minderheid worden gegeven door erkenning van de rechtspersoonlijkheid der groep en erkenning van het grondge bied, evenals het gemeenschappelijke bezit in het algemeen zou moeten worden be schouwd als onvervreemdbare volkseigen dom, beheerd door de Sudeten-Düitschers zelf en gewaarborgd door de wet. De Duitsche eilandjes in de door andere na tionaliteiten bewoonde streken moeten ook juridisch als enclaves worden erkend. „Derhalve, aldus Kundt, moet ons zelf bestuur zich uitstrekken over den persoon lijken eigendom van onze groep. Wij ver dedigen onvoorwaardelijk het beginsel der volkssoevereiniteit. Staatssoevereiniteit be staat slechts als functie der souvereiniteit van de volksgroepen. De soevereine macht van den staat ontleent zijn verbindende kracht des slechts aan de samenwerking van onze volksgroep met andere volken en andere ethnisc'ne groepen in volledige rechtsgelijkheid. Een bevoorrechte positie van het Tsjechische volk ten aanzien van de politieke rechten wordt daardoor uitge sloten. Het is derhalve niet de meerder heid der burgers, maar het zijn de volken en de ethnische groepen, die in gelijke samenwerking de politiek en het bestuur van den staat moeten regelen". DE GRENSSCHEIDINGEN Schuldige vliegers gestraft De directeur van de afdeeling politieke zaken van het Tsjechische ministerie van buitenlandsche zaken, heeft gisterochtend den Duitschen gezant ingelicht over het onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de Duitsche klachten over het boven Duit schen grond vliegen van Tsjecho-Slowaak- sche toestellen. In alle gevallen, waarin de klachten juist bleken, zijn de vliegers ge straft. In haar verlangen, het risico nog meer te beperken, hebben de autoriteiten de voor militaire vliegtuigen verboden grenszone vergroot van 5 tot 10 K.M., al dus werd den Duitschen gezant medege deeld. Buitenlandsche Berichten STORMSCHADE IN ENGELAND. Ten gevolge van de hevige regens ge paard aan springvloed is een aantal dorpen in het Mersey-gebied (Engeland) over stroomd, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. OVERSTROOMINGEN IN ARKANSAS. De-N.W. districten van den Amerikaan- schen staat Arkansas zijn door zware wolk breuken en hagelbuien geteisterd. Talrijke wegen kwamen onder water te staan, ter wijl veel plaatsen overstroomd en spoor bruggen weggespoeld zijn. De materieele schade wordt op 2 millioen dollar geraamd. Men heeft nog niet kunren vaststellen of cok menschen lev ens te betreuren zijn. DE TRADITIONEELE MEMORIAL DAY- ONGELUKKEN. Meer dan 200 dooden in de V.S. Ook dit jaar zijn op den Amerikaanschen rationalen feestdag Memorial Day weer veel personen op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Gisteravond werd bekend, dat er 200 per sonen gedood waren, waarvan 140 bij auto ongelukken, veertig personen waren ver dronken, terwijl er dertig moorden waren gepleegd. In 1937 bedroeg het aantal slachtoffers op Memorial Day 4356, VOETBAL. R.-K. S. V. „DOCOS". In aansluiting op het aan alle leden ver zonden rondschrijven betreffende de trai ning diene het volgende: De leden, die in het 3e en 4e elftal uitko men worden verwacht van 78 uur; de overigen, dus le en 2e elftal benevens de junioren, die volgende seizoen senior zijn, van 89 uur. In overleg met bestuur en trainer worden de volgende avonden dan geregeld. Spelers zonder voetbaltenue hebben geen toegang tot het speelveld. Om 9 uur eindigt de training, wie dus behoor lijk wil oefenen, zorge op tijd te zijn. Buiten de 2 oefenavonden Woensdag en Vrijdag, mag er op het Sportpark niet ge voetbald worden. Men neme van een en ander goede nota! Junioren van Docos. Eenigen tijd geleden hebben we onze actie tót werving van nieuwe leden inge zet. Wie in de maanden Mei en Juni de meeste nieuwe leden aanbrengt, ontvangt éen paar nieuwe voetbalschoenen. Mei is thans bijna ten einde en er is reeds succes bereikt, een tiental nieuwe le den mochten wij reeds inschrijven, zoodat thans de 80 junioren bereikt zijn. Aan het eind van Juni gaan een 17-tal junioren haar de senioren over, zoodat er ruim 60 overblijven. De maand Juni moet echter een flinke aanwist opleveren, zoodat we minstens ons oude getal weer halen. Wanneer alle junioren hun jonge schou ders onder het werk zetten dan komt het voor elkaar. De schouders niet alleen gezet onder het werk tot werving van nieuwe leden, maar vooral in het beoefenen van den goeden geest in de club. In het algemeen valt hierover niet te kla gen, maar af en toe zijn er nog wel junio ren, die wat meer enthousiasme voor Do- cos kunnen gebruiken. We kunnen en mo gen echter vol vertrouwen de toekomst te gemoet zien. Junioren, laten we toch dankbaar zijn, dat we onze sport kunnen beoefenen. Zijn we dat wel voldoende? Denken we er wel eens aan, dat we onze jonge kracht ontvangen hebben van O. L. Heer, en dat ons spel, wanneer we dat goed voor oogen houden, er mooier en meer vol doening gevender door zal zijn. Wanneer we dat goed beseffen, dan zullen we zeker goed lid van onze sportclub zijn. We zullen trachten de lauwe en wat nurkse leden tot meer medeleven en acti viteit op te wekken, ons in het spel te be- beerschen enenthousiaste propagan disten voor Docos te zijn. Gezamenlijke arbeid van Junioren en leiders zal dan Docos maken tot een fijne club. waar een kameraadschappelijke geest tusschen jongelui van iederen stand heerscht, waar het een lust is te voetballen. Dan zullen vanzelf alle katholieke jon gens van Leiden, die aan voetbalsport doen, bij ons komen. Jongens, we rekenen voor 100 pet. op jullie. Je medewerking aan de versteviging van de katholieke sportorganisatie is, vooral in dezen tijd, een stuk apostolaat. Voorzit.ter Junioren- Commissie. Om den Luxor-wisselbeker. A.s. Woensdagavond spelen voor boven genoemde beker A. K. L. en de Landbouw. Aanvang 7 uur op het terrein van A. K. L. achter Pomona. Het secretariaat is vanaf heden gevestigd Nieuwe Beestenmarkt 19. AUTOMOBILISME WEER EEN SLACHTOFFER VAN DE AUTORENNEN. Voor ruim 160.000 toeschouwers is giste ren op Decorationday, voor de 26ste maal de 500 mijlenwedstrijd van Indianapolis voor automobielen gehouden. Winnaar werd de Amerikaan Flyd Roberts, die de 804.5 K.M. in 4 uur 15 min. 58.4 sec. aflegde en dus met een gemiddelde uursnelheid van 188.577 K.M. reed, hetgeen een nieuw re cord beteekent. Van de 33 deelnemers kwamen er slechts 13 over de eindsteep. Helaas eischte ook deze wedstrijd weer een slachtoffer: in de 42ste ronde raakte de wagen van Andres de balustrade, waarbij een toeschouwer door een wiel, dat door de lucht suisde, ge dood werd. WIELRENNEN. Nieuw Swift. De teams, welke morgen starten, zijn als volgt samengesteld: A. Amsterdam (leider) Jan Leest, B. Lodewijks, R. Sigaar, J. Schuller en P. Riethoven. 2e team Jan de Groot (leider), W. en T. van Rooijen, v. d. Berg, Geen jaar en W. Rijsbergen. Res. Hinsbergen en A. Geenjaar.. Daar er Zon dag haast geen renners aan start kunnen komen heeft de spox*tcommissie besloten Donderdag een competitiewedstrijd te la ten verrijden. De start Woensdag en Don derdag is precies 7 uur. SCHAKEN. LEITHEN WINT MET 5V<—4 y, VAN DE N. Z. H. T. M. De uitslag van een vriendschappelijken wedstrijd, gisteravond alhier gespeeld tus schen een tiental van „Leithen" alhier en van de N.Z.H.T.M. te Rijnsburg was de vol gende: J. Galjaard (L.)J. Tuininga (N.Z.H.T.M.) 1—0 A. H. de VosC. Starrenburg 10 P. VerstraatenW. Goudriaan 0l H. M. PontJ. den Hoed 01 J. Hamer lingJ. v. d. Loef K H. H. v. KapelJ. Kwestroo 01 C. KwaadgrasH. v. d. Westen (n.o.) 10 J. W. v. d. LindenP. de Gunst 10 W. HamerlingG. v. Wezel 10 J. SapD. de Gunst 01 Totaal 5>4—4H DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. De volgende uitslagen werden verkregen: OlivierSleehtenhorst 02 HesOptendrees 20 KleerOptendrees 11 Ter Haarde Water 20 HuiemanStel afgebr. Olivier boekte zn derde verliespartij al en is dus ook volkomen kansloos, evenals Optendrees, die, als het wat tegenloopt, den brui er aan geeft. Kleer verspeelde te gen hem een kostbaar punt door een ge wonnen stelling remise te laten worden. Donderdag volgt er een interessante ron de, daar de leiders dan alle tegen elkaar uitkomen, n.l.: SleehtenhorstHuisman. KleerTer Haar. De WaterStel. HesOlivier. De ronden zijn eenigszins gewijzigd om dat er enkele partijen ingehaald worden. De uitslagen van de 2de en 3e klasse lui den: LaterveerKlinkenberg 1—1 StaatsTeunissen 0—2 Huismanv. Leeuwen afgebr. De TombePronk 1—1 3de klas. De RoodeVink 0—2 HilebrandLaterveer 0—2 HeemskerkFranke afgebr. POSTDUIVEN Wassenaarsche Postduivenclub. Zondag organiseerde de Wassenaarsche Postduivenclub een wedvlucht met oude duiven vanuit Noyon (Frankrijk). Afstand pl.m. 302 K.M. De duiven werden aldaar in vrijheid gesteld te 7 uur 30 met Z.-Wes- ten wind. De eerste duif bereikte het hok te 11 uur 21 minuten 15 sec en had het traject gevlogen met een gemiddelde snel heid van 1302.5 Meter per minuut. De laat ste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 12 uur 33 min. 43 sec. en had gevlogen met een gemiddelde van 1242.6 Meter per minuut. De uitslag was: 1, 3, 4, 5 K. I. Waasdorp, 2 J. F. v. d. Lely, 6 L. H. de Kleine, 7 C. Versteeg Jr.. 8 A. van Duyke- ren, 9 en 10 W. C. van Beekum. Voor de vliegdonateurs was eveneens een onderlinge wedstrijd ingelascht. Hiervan kwam de eerste duif te 11 uur 22 min. 13 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1307.4 Meter per minuut. De uitslag hiervan was L. J. J. Pen- naarts; 2. P. van Leeuwen; 3. H. van Laar. EEN ADVIES VAN HET ZWITSERSCH O. C. Als Japan nog in oorlog is.... Het Zwitsersch Tel. Agentschap ver neemt, dat het Zwitsersch Olympisch Co mité, getrouw aan zijn houding ten opzich te van de Olympische Spelen, besloten heeft den nationalen Sportbonden aan te bevelen zich in 1940 te onthouden van deel neming aan de Olympische Spelen te To kio, indien Japan ten tijde van de opening der Spelen nog in oorlog is met China. Heeft üw jongen 'n nieuw Zondagspakje noo dig? Geelt hem dan een Waarborg-costuumpje van Kreymborg. Het oog wil toch ook wat hebben! alléén bij KREYMBORG

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9