STADS NIEUWS Noodlottige twist te Nistelrode Academienieuws MAANDAG 30 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. By onze agenten 0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De Bilt seint: Verwachting: Krachtige tot matige, tij delijk afnemende wind uit Westelijke rich tingen, half tot zwaar bewolkt, later weer toenemende bewolking, aanvankelijk op klarend, later weer kans op regenbuien, koude nacht, overdag iets warmer. Hoogste barometers!: 766.1 te Toulouse. Laagste barometers!: 743.5 te Shields. Geheel West- en Centraal-Europa blijven onder invloed van een uitgebreid gebied van lagen luchtdruk, met minima in Zuid- Noorwegen, op de Noordzee en ten Noord- Westen van Schotland. Het laatste is het diepste, blijkens weerberichten van sche pen. Een minimum, dat zich gisteravond vormde in het Kanaal, trok naar de Noord zee en het vasteland, en is omringd door krachtige tot stormachtige winden. Over het Kanaal en Noord-Frankrijk, in Enge land en op het Zuidelijke deel der Noord zee, bereikt de wind op vele stations storm kracht. In Zuid-Frankrijk worden de hoog ste barometerstanden gevonden en in de Pyreneeën is het weer windstil en zonnig. In de Alpen is het weer betrokken en heer- schen om de hoogstè toppen sneeuwstor men. In het Noord-Oosten is de luchttoe voer continentaal en in Finland en Noord- Scandinavië heerscht reeds zomer, met hooge temperaturen. Op IJsland en in de Poolzee en in het Westelijke gedeelte van den Oceaan blijven de temperaturen laag. Voor onze omgeving is nog te re kenen op buiig weer, met krachti ge winden uit West, met daartus- schen perioden van opklaring, met tijdelijk afnemenden wind. LUCHTTEMPERATUUR. 14.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 9.38 uur tot Dinsdagmorgen 4.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 31 Mei voorm. 4.30 en nam. 4.54 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16.5 gr. C. Maan op 6.44 uur Dinsdagochtend. Maan onder 23.03 uur Dinsdagavond. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind 30 Mei te 8.45 uur aan de posten van Delfzijl tot IJmuiden: „Weest op uw hoede" DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Het tweede gedeelte der ge meenteraadsverkiezingen in Tsjecho-Slo- wakije heeft het resultaat van de verkie zingen der vorige week bevestigd. In de gebieden, waar de Sudeten-Duitsche bevol king in de meerderheid is, heeft de partij '•an Henlein hétzelfde percentage behaald als de vorige week. Vooral in de industrie centra kan Henlein successen noteeren, op het platteland is de toestand ongewijzigd gebleven. Behalve een botsing tusschen sociaal-democratische Duitschers en de na- tionaal-socialisten 'van Henlein, hebben zich geen incidenten voorgedaan. Naar men zegt, zou Henlein van Hitier het consigne hebben meegekregen om zijn eischen wat te matigen. Het schijnt dan ook, dat de on derhandelingen over de door de Sudeten- Duitschers gevraagde autonomie en zelf bestuur in een geest van verzoeningsgezind heid worden gevoerd V Een hel De mysterieuze zaak van de bomontplof fing, die Maandag j.l. op den Coolsingel te Rotterdam plaats had, is tot klaarheid ge komen. Wij geven elders een uitvoerig verhaal over dit gebeuren, dat hierop neerkomt: Het slachtoffer, dat zich Novae noemde, was de leider der Oekraïnische vrijheids beweging, Eugen Konovalec genaamd. De vermoedelijke dader van den aanslag, zich Waluck noemend, eveneens Oekraïner van geboorte, is een agent der Sovjet- Unie en heeft zich anderhalf jaar lang met doortrapte schijnheiligheid het vertrouwen van den leider der Oekraïnische vrijheids beweging weten te verzekeren, zich voor doende als vriend en geestverwant, hem pakjes schenkend met geld en versnaperin gen. N u was 't een pakje met een bom! Naar dezen man wordt nu in heel Europa gezocht waarschijnlijk echter zal hij zich reeds in veiligheid hebben gesteld. Bora, de man die kort na den dood van Konovalec aan hotel Central naar den lei der vroeg en toen is gearresteerd, eigenlijk geheeten Ladislav Baranowsky, was een koerier van den nu vermoorden Konovalec. Aldus het verhaal, door de Rotterdam- sche politie verstrekt, dat, zoo al niet aan alle kanten zeker waar, toch een heele groote waarschijnlijkheid heeft. In ieder geval staat vast, hoe er met sa tanische middelen is gewerkt gewe tenloos, om niets bekommerd, dan om het bereiken van het helsche doel. De politiek en tactiek van het commu nisme is een hel onder ons. Wij waren daarvan reeds overtuigd. Maar door het afschuwelijke, het beest achtige, dat zich in Rotterdam heeft afge speeld, moet die overtuiging, zoo mogelijk, nog zijn verdiept en verlevendigd!.... Bemiddelaar, die vechtenden wilde scheiden, doodgestoken Gisteravond omstreeks half elf ontstond ruzie in het café van van der Velden aan den Udenscheweg te Nistelrode tusschen den 22-jarigen J. van den Boogaard en den ongeveer veertigjarigen M. van Grunsven, waarbij een mes werd getrokken. De twist liep zeer hoog en tenslotte trachtte een vriend van van Grunsven, de 24-jarige on gehuwde Zeegers, de vechtenden te schei den. Hij werd hierbij zeer ernstig gewond aan den hals en aan een been, in welk lichaamsdeel de slagader werd doorgesne den. Dadelijk werd geneeskundige- en geeste lijke hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht baten. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Een der andere bezoekers, L. van der H„ werd eveneens door het mes geraakt en kreeg een snij- wonde aan den arm. De gemeente- en de rijkspolitie van Nistelrode waren spoedig aanwezig, evenals de marechaussee der brigade Uden en de rijksveldwachter te Heeseh. Van Grunsveen is gearresteerd en naar de marechaussee-karzerne te Uden over gebracht. Hij blijft ontkennen den mes steek te hebben toegebracht. Vanochtend was het parket uit 's-Her- togenbosch ter plaatse, terwijl vanmiddag sectie op het lijk is verricht. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Romaansche taal- en letterkunde: mej. J. J. Flinterman, Den Haag; Candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: de heer L. J. R. Meirmen, H i 11 e g o m; doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde: de heer J. de Josselin de Jong, Oegstgeest; taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer J. A. Z. H. v. d. Poel, Voorburg. KANTON: De Chineesche stad Kanton is dezer dagen het mikpunt geweest van de Japansche bommen. Volgens een telegram schatten de Chineesche autoriteiten het aan- lal dooden op niet minder dan 1100. De Chineezen vreezen, dat deze bombardemen ten de inleiding zijn van een aanval op de stad en in allerijl worden troepen gecon centreerd om de stad eventueel tot het uiterste te verdedigen. MEXICO: Met het avontuur van generaal Cedillo schijnt het mis geloopen te zijn. Aanvankelijk scheen het alsof de mede- deeling, dat de staatsgreep mislukt was, wat optimistisch bekeken was door de Mexicaansche regeering, maar thans blijkt wel, dat het grootste succes van Cedillo zal zijn: een tijdig bereiken van de grens van Texas. NED. R. K. BOND VAN TECHNICI „ST. BERNULPHUS". Jaarvergadering te Leiden. Zaterdag en Zondag hield de R. K. Bond van Technici „S! Bernulphus" zijn jaar- lijksche tweedaagsche bondsvergadering in Hotel „Den Burcht" te Leiden. De voorzitter van de afdeeling Leiden, de heer Horsten, sprak bij den aanvang een woord van welkom en sprak de hoop uit, dat de besprekingegn vruchtbaar mo gen wezen en dat allen een aangename herinnering aan de Sleutelstad zullen mo gen bewaren. Hierna sprak de bondsvoorzitter, de heer J. J. Reijnart, het openingswoord. Een bijzonder woord, van welkom richtte spr. tot den heer Kuyper, afgevaardigde van het R. K. Werkliedenverbond. Spr. gaf hierna in korte trekken een over zicht over het afgeloopen jaar. Cijfers wil de spr. niet vele noemen, wijl deze in het jaarverslag vermeld worden. Enkele daar van zijn intusschen reeds verouderd. Want na het samenstellen van het jaarverslag klom het ledental van 668 tot 757. Verder memoreerde spr. het overlijden van den heer Smulders, secretaris van het Vakbureau, die veel voor den bond heeft gedaan. De notulen der vorige vergadering wer den vastgesteld, waarna de jaarverslagen aan de orde kwamen, welke den leden tevoren toegezonden werden goedge keurd. Bij de bespreking van het punt „Bonds- beleid", zeide de afgevaardigde van Den Haag, dat deze afdeeling zich eenigermate gekrenkt gevoelde toen de mededeeling kwam, dat er te Leiden een afdeeling was opgericht. Leiden was voordien bij Den Haag ingedeeld, doch toen het bondsbe- stuur besloot een Leidsche afdeeling op te richten en deze ook tot stand kwam was zulks geheel buiten weten van de afdee ling Den Haag. Ook het feit, dat de penningmeester we gens bijzondere omstandigheden ook dit jaar geen financieel verslag kon uitbren gen, kon de goedkeuring der Haagsche af deeling niet wegdragen. Het bestuur had hier ingrijpende maatregelen moeten tref fen. Dit laatste punt werd door verschillende afdeelingen onderschreven. Ten aanzien van de eerste bemerking van den Haag, zegt spr. van meening te zijn geweest, dat dp bendsbestuurder, wien de taak was opgelegd de afd. Leiden op te richten, zich met de afd. Den Haag ver staan had. Dat zulks niet gebeurd is, be treurt de voorz. overigens ten zeerste. Ten aanzien van een bemerking van de afd. Den Haag over het verplichtend stel len van „Herstel", zette de heer Kuyper het standpunt van het Katholiek Werk liedenverbond uiteen. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een langdurig debat, waarna het beleid van het bondsbestuur werd goedgekeurd met 628 stemmen en 52 blanco, die van de afd. Den Haag. De Verbondsbestuurder, de heer Kuyper hield vervolgens een korte causerie, waar in hij betoogde, dat de innerlijke waarde van een bond als b,v. van den Bond „S! Bernulphus", ver uitgaat boven de nume rieke grootheid in aantal leden. Naar aanleiding van eenige conclusies, door den voorzitter van „St. Bernulphus" op den tweeden bondsdag te houden inlei ding vastgesteld, betoogt spr. vervolgens, dat hechte aansluiting bij het Werklieden verbond dringender dan ooit noodig is. Nu minister Romme de bedrijfsorganisatori sche gedachte zoo krachtig mogelijk wil bevorderen en doorvoeren, zullen de groe pen van hoofdarbeiders een groote plaats in de organisatie innemen. Ook een betere nijverheidsopleiding is dringend noodig en daarvoor kan ook „St. Bernulphus" mid dels het Werkliedenverbond een belang rijke rol spelen. Voorts vestigt spr. er de aandacht op, dat een al of niet voortdurende aansluiting bij het Werkliedenverbond van grooter be lang is voor „St. Bernulphus" dan voor het Katholiek Werkliedenverbond. Daar om hoopt spr., dat allen zullen beseffen, dat zij in de bedrijforganisatorische ont wikkeling een voorname taak hebben te vervullen als intellectueele arbeiders. De voorzitter, vooruitloopend eveneens op zijn voordracht van den Zondag, beant woordde den heer Kuyper en gaf hem ver schillende gedachten mede-om deze in het Verbondsbestuur nader onder de oogen te zien. Na dit intermezzo werd de agenda ver der afgewerkt. De begrooting voor het jaar 1938 werd na langdurige besprekingen met algemee- ne stemmen aangenomen en vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 11.510.—. Een voorstel van het Bondsbestuur, om meerdere gelijkberechting te verkrijgen ten aanzien van de Werkloozenkas en daarvoor de machtiging der vergadering te verkrijgen om alle middelen daarvoor aan te wenden, kon door de vergadering goedgekeurd worden. Nadat eenigen tijd gepauzeerd was werd de vergadering te ruim half tien hervat met de bespreking van de voorstellen. De meesten daarvan worden óf ingetrok ken óf verworpen. De bestuursverkiezing. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. De aftredende leden, de heer J. J. Reij nart (Schiedam), A. Nijkamp (Enschede) en J. Willems (Heerlen) werden herkozen. In de vacature-G. Moubis werd gekozen de heer J. Luijten (Eindhoven), terwijl in de plaats van den heer P. Messelaar, aftre- dend, werd gekozen de heer P. Neecke (Amsterdam). Na rondvraag volgde sluiting van het eerste gedeelte der bondsvergadering en was het al laat toen het gezellig samenzijn „aan de orde" kwam. DE TWEEDE DAG. De Zondag, de Eucharistische Zondag, begon met een gezamenlijke H. Mis, te 8 uur in de St. Lode wij kskerk, opgedragen door den Geestelijk Adviseur der Leid sche Afdeeling, den weleerw. heer A. Lohman. Onder het H. Misoffer naderden de congressisten nagenoeg allen ter H. Tafel. Na de H. Mis had in hotel „Den Burcht" een gezamenlijk ontbijt plaats, waarna in den foyer van „Den Burcht" de vergade ring werd voortgezet. De ochtendvergadering was gewijd aan inleidingen van de heeren F. F. Uijen uit Eindhoven en J. J. Reijnart uit Schiedam, resp. penningmeester en voorzitter van den bond. De heer F. F. Uijen besprak het onder werp: „welke instellingen moeten in den Bond van R. K. Technici in het leven wor den geroepen? Spr. betoogde, dat de titel van deze in leiding eigenlijk reeds voldoende voor zich zelf spreekt. Het is vanzelfsprekend, dat de groei van den bond verschillende in stellingen noodzakelijk maakt, welke in stellingen haar voordeelen hebben voor steeds grooter wordend ledental, terwijl tegelijk aller aantrekkingskracht steeds grooter moet worden om het gestelde doel „alle R. K. Technici in S! Bernulphus" ze ker te bereiken. De heer Uijen kwam tenslotte tot de volgende conclusies: De Bondsvergadering spreke zich uit: le het Hoofdbestuur te machtigen een studie-adviesbureau in het leven te roe pen, hetwelk de leden gratis van advies dient; 2e. het Hoofdbestuur te verzoeken een examenfonds te stichten; 3e. het Hoofdbetuur te verzoeken een studie- en boekenfonds te stichten; 4e. het Hoofdbestuur te machtigen de hiervoor gewenschte reglementen te ont werpen en de voor de financiën benoo- digde middelen te onderzoeken. Op deze inleiding, met veel overredings kracht door den bondspenningmeester voor gedragen, volgde een levendige gedachten- wisseling, waaraan door tal van afge vaardigden werd deelgenomen. De gestelde conclusies werden tenslotte door de vergadering goedgekeurd. Daarna was het woord aan den heer J. J Reijnart, die tot onderwerp van zijn in leiding gekozen had: „Voldoet het be stuursapparaat van den Bond? Hoe dient hierin eventuëel verbetering gebracht te worden? Spr. kwam daarbij tot de volgende con clusies: a. Het huidige bestuurs-apparaat van den Bond zal in de naaste toekomst niet meer voldoen. b. Daarom is het noodig, dat ten spoe digste maatregelen ter verbetering geno men worden. c. Voor een doelmatig en efficient be stuur is concentratie noodig. d. Deze concentratie maakt het noodza kelijk dat een Bondsbureau wordt opge richt en dat een of meer personen in loon dienst aan den Bond verhonden worden. e. Teneinde zulks zonder contributie-ver hooging finantieel mogelijk te maken, zal het noodig zijn, naast een vermeerdering van inkomsten door ledenwinst, een ver mindering van uitgaven door te voeren. f. Vermeerdering van leden is mogelijk door: 1. Intensieve propaganda naar binnen en naar buiten. - 2. Fusie met andere R. K. Vereenigin- gen van Techn. Vermindering van uitgaven ware te ver krijgen: 1. Door beperking van de tegenwoordi ge post bestuurs-onkosten. 2. Door vermindering der bijdragen aan R. K. W. V. en R. K. Verb, van Technici. g. De Bondsvergadering diene aan het Bondsbestuur op te dragen: 1. Onderhandelingen aan te knoopen teneinde te komen tot fusie met daarvoor in aanmerking komende(n) Bond(en). Het eigen karakter van den Bond zal bij een eventueele fusie niet verloren mogen gaan. 2. Bij mislukking van 1. te ijveren voor verlaging der kosten, verbonden aan aan sluiting van den Bond bij het R. K. Werk liedenverbond en het R. K. Verbond van Technici, hetgeen insluit, dat, bij misluk king van deze pogingen, het lidmaatschap tijdig worde opgezegd, opdat in 1939 de noodige gelden vrijkomen. 3. De stichting van een Bonds-bureau mét aanstelling van een of meer perso nen in loondienst, voor te bereiden en daartoe strekkende voorstellen op de 20ste Bondsvergadering in te dienen. Hierbij zal de financieele draagkracht van den Bond in het oog gehouden dienen te worden. Ook op deze inleiding kwamen de tongen van talrijke afgevaardigden los, doch de vergadering kon zich met de conclusies ge heel vereenigen. Nadat de bondsadviseur, de weleerw. pater Frentze, nog een kort woord van op wekking had gesuroken, waarin hij er vooral met nadruk op wees, bij alles en in alles op de eerste plaats Katholiek te zijn, werd de ochtendbijeenkomst geslo ten. Ook de middagvergadering was gewijd aan de algemeene ontwikkeling der leden. Daar hield de heer W. A. Maas, architect te Utrecht en bouwer van de nieuwe K. R. Teleurstellend slot van het Eucharistisch Congres Donderslagen en tropische slagregen In aansluiting op het verslag in het twee de blad seint onze redacteur nog het vol gende over het overhaaste einde van het Eucharistisch Congres: Terwijl de plechtigheden van Zaterdag avond en ook die van Zondagmorgen bij prachtig weer plaats hadden, betrok de hemel tegen den tijd, dat de groote slot- processie, waarvoor buiten de pelgrims uit het buitenland honderdduizenden Honga ren uit het land zelf naar Boedapest ge- troken waren, zou uittrekken. Het was werkelijk een schilderachtig schouwspel op dezen hoogtijdag van het Eucharistisch Congres. De schittering van kleuren, door de nationale kleederdrachten van allerlei volkeren. Op het oogenblik, dat de groote processie zich opstelde, begon zich eenige onrust van de menschen mees ter te maken. De hemel werd zwart en ter wijl de groepen zich naar het Heldenplein begven, waar het plechtige Pontificale Lof zou worden gehouden begon de regen neer te vallen. Nog hielden de honderddui zenden toeschouwers stand en bewonderden den fraaien stoet. Van de prociessie waren vooral fraai de tallooze jeugdgroepen uit Hongarije en 't buitenl., alle in hun nieuw ste uniformen. Vooral de meisjes, waarvan er velen in witte zijde gekleed waren, bo den tusschen de andere kleurige groepen een verrukkelijk gezicht. Op het oogen blik, dat de stoet van priesters, prelaten, bisschoppen en kardinalen het altaar na derde, gevolgd door den pauselijken legaat met het Allerheiligste, flitste een felle blik semstraal door de lucht. Een tropische re gen viel neer onder het voortdurend geraas van den donder. De kardinaal-legaat, de kardinalen en de bisschoppen begaven zich bven op het overdekte altaar, terwijl de menigte op het Heldenplein, voorzoover niet van parapluies voorzien, in allerijl een veilige schuilplaats tegen den regen ging opzoeken. De kardinaal-legaat beval toen de plechtigheid op het Heldenplein zooveel mogelijk te bekorten. Onmiddellijk werd het Tantum Ergo ingezet en de zegen met het Allerheiligste gegeven. Waarschijnlijk hebben de meeste pel grims van dezen zegen niets bemerkt, daar de regen een ondoordringbaar scherm vormde tusschen het altaar en de massa. Zóó verliep deze zoo grootsch opgezette plechtigheid in een naargeestige plasregen. Het Te Deum werd. niet gezongen. De kar dinaal legaat heeft op het Heldenplein de sluitingsrede niet gehouden. Deze werd eerst aan de pers verstrekt, doch laat op den avond om half elf stelde Radio-Boeda- pest den pauselijken legaat in de gelegen heid zijn sluitingsrede voor den microfoon uit te spreken. O.-studio, een inleiding over: „Ordening in het Bouwbedrijf". De heer Maas betoogde, dat de zelfstan digheid op eigen terrein van een „deel" van de maatschappij pas duurzaam kan zijn, indien dit deel zoodanig 'is, dat het „orgaan" genoemd kan worden, analoog aan het menschelijk lichaam. Na hierover uitvoerig te hebben uitge weid kwam spr. ten slotte tot de volgende conclusie: „Ordening veronderstelt deelen, die zoo-danig op elkander zijn gericht, dat deze in bepaald opzicht één geheel vormen welk geheel in ons betoog, de Maatschappij is in Sociaal-Economisch opzicht. Na een korte gedachten-wisseling sprak de bondsvoorzitter een hartelijk woord van dank tot den inleider, waarna de verga dering werd gesloten. HARM. KAPEL WERKMANS WILSKRACHT. Op het Groot Nationaal Marschcon- cours te Heemstede behaalde de Harm. Kapel „Werkmans Wilskracht", directeur de heer Ger. Dik, een lsten prijs met het hoogst aantal punten over het geheele concours, waarmee zij tevens beslag legde op den hoogsten prijs, extra prijs en di- recteursprijs. DÏILITARIA. Bij. Min. beschikking is aan den res. le luitenant van 4 R. I. W. A. Schrijvershof vergund vrijwillig onder de wapenen te komen bij het 11e Regiment Infanterie, voorloopig tot 1 Aug. 1938. De res. 2e luitenant W. L. Godefroy van het 3e Regiment Infanterie komt voor verplichte oefening onder de wapenen van 1 t.m. 25 Juni a.s. bij II 4 R. I. te Weert en van 4 t.m. 19 October a.s. te Leiden. De sergeant le kl. P. Smit van II 4 R. I. is tijdelijk gedetacheerd te Leiden; de sergeant cap. Bokhorst overgeplaatst naar Weert, de sergeant capitulant N. Kruit wordt op 7 Juni a.s. gedetacheerd bij de S.D.O.A. te Middelburg voor een maand. De dpi. sergeanten J. Kuyvenhoven J. C. Olieman en H. W. Kerkhof van 4 R. 1. zijn met machtiging van den minis ter van Defensie, door den korpscomman dant aangenomen als sergeant capitulant; Zij blijven ingedeeld bij 4 II 4 R. I. te Weert.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2