STADS NIEUWS VRIJDAG 27 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. S DE LEGERVERSTERK1NG Minister Van Dijk ontvangt de pers De Minister van Defensie had voor de Nederlandsche pers een programma „U vraagt wij antwoorden" uitgeschreven. De bladen waren in de gelegenheid ge steld inlichtingen aangaande de reorga nisatie van de land- en zeemacht in te winnen, en zij hadden van deze gelegen heid ruimschoots gebruik gemaakt. De journalistieke nieuwsgierigheid uitte zich in het indienen van niet minder dan 150 vragen, en daaronder waren er van de meest onbescheiden en vrijpostigen aard. Deze laatste waren, dat spreekt voor zich, de interessantste, maar de Minister liet beantwoording daarvan wijselijk achter wege uit overwegingen van landsbe lang.; Het overschot van vragen altijd nog een aanzienlijk kwantum heeft Z.Exc. met de grootste welwillendheid beant woord tijdens een persconferentie, welke deze week in de groote zaal van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken was belegd. De Minister gaf een kort overzicht van de verbetering van de weermacht, door de verhooging van het contingent dienst plichtigen en door verlenging van den eer sten oefeningstijd. Vervolgens besprak Z.Exc. de splitsing van 'regimenten in le en 2e bataljons. Na een oefeningstijd van vijf maanden gaan de troepen over naar2e bataljons, die meer in 't bijzonder bestemd zijn voor de vorming van vredesgarnizoenen in oor logstijd. De troepen blijven onder het zelfde regimentscommando, doch de oefe ningen in het grensgebied geschieden on der leiding van andere autoriteiten, spe ciaal met de handhaving der strategische veiligheid belast. De doorloopende grens- beveiliging is noodzakelijk geworden door gebeurtenissen in de jongste geschiedenis van plotselinge grensoverschrijdingen, waarbij een oorlogsverklaring niet meer noodig wordt geacht. Met rechtmatige voldoening kon de Mi nister verklaren, dat de huisvesting van deze 2e bataljons in de -grensgebieden vrijwel „geruischloos" is verloopen een staaltje van goede organisatie en leiding, want de moeilijkheden bij deze onvoorbe reide uitbreiding van de vredessterkte zijn vele geweest. De Minister waarschuwde ervoor uit de verdeeling van de kazerneeringen over het land geen conclusie te treken nopens de wijze, waarop in oorlogstijd de verdedi ging zal worden georganiseerd. Zoo had men hem gevraagd, of in Rotterdam geen luchtdoelartillerie behoorde te worden ge huisvest, of het niet noodig was in het Oosten van Overijssel troepen te leggen, enz. De Minister herhaalde, dat de huidige verdeeling der troepen niets zegt om trent de verdediging. Wat Overijssel be treft: men plaatst de troepen niet óp de grens, doch zooveel' doenlijk in de nabij heid van een natuurlijk-sterke verdedi gingslinie. Het moderne oorlogsmateriaal is voor een belangrijk deel in bestelilng. Zooveel mogelijk worden de orders afgegeven in het binnenland met het oog op de werk verruiming èn om te bereiken, dat het bedrijfsleven geoutilleerd wordt op uit voering van 'n taak in oorlogstijd. De af levering van het materiaal geschiedt slechts zeer geleidelijk. Alle wapenfabrie ken zijn vol bezet, en het kost heel veel moeite en het leidt ook tot prijsverhoogin- gen, om in verloop van enkele jaren ons leger te versterken. Omtrentde luchtverdediging deelde de Minister mede, dat deze onder één com mando zal worden geplaatst. De lucht strijdkrachten zullen geformeerd worden tot een brigade, bestaande uit 3 regimen ten. Indien men meent, dat door de legerver- sterking een afdoende beveiliging wordt verkregen, vergist men zich. Ons leger kan tegenover het leger van een groote mo gendheid niet in slagorde gaan staan, doch het systeem zal moeten zijn plaatselijk een overmacht te krijgen, om belangrijke stra tegische -doelen: groote steden, bruggen, knooppunten van wegen en spoorwegen te beveiligen. Een grooter aantal vliegvelden is noodig om een decentralisatie van de luchtstrijd krachten te verkrijgen. Met de voorbereiding van de voedsel voorziening in oorlogstijd zijn belangrijke vorderingen gemaakt. Het geheele bedrijfs leven wordt daarbij ingeschakeld. Een groo te taak is bij de levensmiddelenvoorziening weggelegd voor onze vloot. Dagelijks zullen schepen 30.000 a 40.000 ton moeten kunnen invoeren, om in oorlogstijd de voedselvoor raad op peil te houden. De marine moet zorgen, dat de schepen veilig in- en uit kunnen gaan. In verband met de gestegen promotie kansen in het leger, zeide Z.Exc., dat de er varing van het capitulantenstelsel goede resultaten doet verwachten. Over de mentaliteit van de dienstplich tigen was de Minister tevreden; daarover had hij eigenlijk nooit te klagen gehad. In beraad is de diensttijd ook te benutten tot maatschappelijke ontwikkeling van de jon gelui. Aan het euvel, dat de dienstplich tigen bij in dienst-treding hun betrekking in de burgerlijke maatschappij .verliezen, zal waarschijnlijk nimmer tegemoet kun nen worden gekomen. Het departement doet zijn best, om, door middel van correspon dentie met de bedrijfsleiders, de „afge- zwaaiden" een nieuwe betrekking te bezor gen. Maatregelen, om deze herplaatsing in de maatschappij wettelijk te regelen, wor den overwogen, doch de Minister ontveins de zich niet, dat de moeilijkheden eener dergelijke regeling zeer groot zijn. In het kort is hiermede het voornaam- WETENSCHAPPELIJKE ONDERSCHEIDING VQOR PROF. DR. JAN DE VRIES. Prof. dr. Jan de Vries, hoogleeraar alhier, fs benoemd tot buitenlandsch lid van de koninklijke Gustaaf Akademie te Uppsala. Dinsdag 1.1. vergaderde dit comité tot slot van de actie der laatste maanden, om hulp te brengen aan de door den oorlog zoo wreed getroffen burgerbevolking van China. En met die actie heeft het Leidsch Comité al heel groot succes te boeken ge had, een succes, relatief veel grooter dan tot nog toe in andere plaatsen dank den ijver der leden en bovenal ook de groote financiéele hulp van de Leidsche burgerij De penningmeester, de heer H. Haaksma, kon den voorzitter van het hoofdcomité, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, de netto-op brengst dier actie overhandigen, zijnde de respectabele som van 2126.99. Daar de ellende in het Oosten aanhoudt en het einde nog niet is te voorzien, was men al gemeen van oordeel, dat het comité niet moest worden ontbonden, maar moest blijven bestaan, om zoo noodig in het najaar een nieuwe actie te beginnen. Het is te hopen, dat zulks niet noodig zal wezen, maar.... oorlogsverdwazing is he laas een schrikkelijk hardnekkige ziekte vooral in onzen tijd. "/Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6582. Naamiooze Veji- nooschap de Graaf en Co's Handelsmaat schappij. Leiden, Morschweg 95. Uittr. Dir:. L. Matze, Leiden. De zaak is ver plaatst naar Nieuw Vennep, Aalsmeerder- weg 449. 5881. A. de Viss:er. Rijnsburg, Hofstraat 5. Kleermakerij Bovengenoemde zaak is per 1 Januari 1938 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: A. de Visser en Zoon. Venn.: A. de Visser en J. de Visser. 7189. De Heer en Gu'demond. Leiden, Maredijk 75a. Fabriek van brilmonturen. Venn.: N. de Heer, en J. J. Guldenmond, Leiden. Proc.: E. de Heer Leiden. (B.P.).. Bij: de heden op het garnizoensbureau ge houden onderhandsche aanbesteding van kleiaardappelen voor het tijdvak 1 t.m. 15 Juni a.s. waren 2 inschrijf bil jetten binnen gekomen, t.w.: W. den Heeten te Leiden 5.74 per 100 K.G., C. Wagemaker te Lei den .6.20 per 100 K.G. De gunning is ver leend aan den laagsten inschrijver. Van onze Adverteerders Men verzoekt er onze- aandacht op "te vestigen, dat het vandaan 30 jaar geleden is, dat de zaak der fa. J. en J. Schraven- dijk op de Breestraat werd opgericht. Zooals men weet is „Wifrana" hier de voortzetting van. Drie jaar geleden onge veer werd de zaak aan. deze firma over gedragen. De R.-K. Harmoniekapel ,,Perosi" behaalde gisteren óp het concours te Warmond een lsten prijs met 319 punten; werkelijk een mooie prestatie, vooral als men bedenkt, met welke -moeilijkheden deze vereeniging altijd te kampen heeft. Wij feliciteeren „Pe- rosi" en spreken den wensch uit, dat zij ruimschoots daadwerkelijke steun moge ontvangen van de Katholieken. Hedenmiddag te half één is de 18-jarige mej. A. H. op de Korevaarstraat met haar rijwiel geslipt. Zij viel en werd daarna door een achterop rijdenden motor aange reden. Zij liep o.m. verwondingen boven een der oogen op doordat haar brilleglazen braken. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De politie-brandweer heeft Woensdag middag een schoorsteenbrandje gebluscht in Pioenhof 15. 's Avonds te 9.15 uur werd zij opnieuw gealarmeerd, thans voor een brandje in afval van bouwmaterialen en takkebosschen, door onbekende jongens ge sticht. Met een straal op de motorspuit werd het vuur gebluscht. Muziek PIETERSKERK le ZOMERCONCERT. Bachcantaten. 't Is altijd een vervelende samenloop, wanneer twee concerten op den zelfden avond vallen. Beide moesten door den mu ziekrecensent worden bezocht en beide moeten er onder lijden, omdat de indruk niet algeheel ka'n zijn. Het inleidingscon cert der zomerconcerten van Leo Mens werd gegeven door het Leidsch Studenten Zangkoor, dat onder Leo Mens studeert en door het Leidsch Kamerorkest, waarvan Hans Brandts Buys de leidsman is. Beide vereenigingen werkten ditmaal samen on der laatstgenoemden dirigent. De Pieters kerk was niet heel en al vol (dit nog niet), maar de belangstelling was zeer voldoende en zal zeker nog toenemen wanneer „het Collegium Musicum" en het „Studenten Zangkoor" wederom van zich doen spre ken. Leo Mens ving aan met Koraalvoorspel „Wir glauben all' an einen Gott" eii als in leiding tot de Cantaten 117 en 134 speelde de organist de koraalvoorspelen „Es ist das Heil uns kommen her", en „O Herre Gott", om te besluiten met Nun danket alle Gott". Drie hiervan hoorden wij en herha len voor de zooveelste maal, hoe uitnemend hem deze kerkmuziek ligt, met welk een piëteit, smaak en zin voor klankkleur hij deze vertolkt. In het middenschip der kerk opgesteld, maakten orkest, koor en solisten zich op om hun groote taak te gaan vervul len en eenigszins schuchter zette het orkest „de sinfonia" in. Dank zij den moed en vol harding der jonge krachten en de voortva rende hand van Brandts Buys liep alles naar genoegen varr stapel, al zal 't in lang niet meegevallen zijn koor- en solisten te begeleiden. Ook 'over het koor niets dan goeds. Een fraaie beschaafde klank-volume en orkestklank wél overeenkomstig Bach's bedoelingen, die het mogelijk maakt détail, stemvoering en harmoniewisseling te ge ven. Toch meenen wij iets 'te dicht bij het ensemble te hebben gezeten om de juiste klankverhouding -te- kunnen waarnemen. Van de solisten vermelden wij op de eer ste plaats Otto Couperus, die met zijn prachtige stem en gemakkelijke manier van zingen technisch en geestelijk zijn partij beheerscht. Riet Ipema heeft een lieve so- praanstem, maar in technischen zin heeft zij nog wel een en ander te bestudeeren, wanneer zij de zangkunst op haar schoonst wil beoefenen. Mr,- Harm Smedes is in 't bezit van een lyrische tenorstem. Bach is geenszins zijn genre, vandaar dan ook, dat wij, al misprijzen wij h^ar niet, toch niet buitengewoon door zijn interpretatie waren bewogen. In de altsoliste Dzjobs Ising on derkenden wij de .fijn aanvoelende zange res, die stemming en expréssie weet te ge ven. V/ij hoorden éle- eerste Cantate, de tweede tot na vers.zeven en de derde van af de tenoraria „Glück und Sagen". Was alles in 't begin onderhevig aan een zekere agitatie, voortdurend werdalles rustiger, mooier en meer bezonken. Allen waren op hun post. Haakon Stotijir -als hoboïst in 't orkest, mejuffrouw Hiemstra aan de clave- cymbel en Leo Mens aap het orgel voor de uitvoering der continupartijen. Al met al: met veel enthousiasme heeft Brandts Buijs het geheel geleid, met de grootste toewij ding is er gezongen, zoodat deze uitvoering een belofte inhoudt voor de toekomst en met veel satisfactie kan op dit Bachconcert worden teruggezien. Inmiddels gingen wij naar WOLFGANG KANDER, wiens interpretatie eveneens een belofte inhoudt. Hij had zoo vlug afgewerkt, niet tegenstaande hij later was begonnen, dat wij alleen de „Fantaisie Pastorale Hon- groise" van Doppler en „Sirènes" van De bussy hoorden. Van zijn klassiek program ma hoorden wij dus niets. Ongetwijfeld is de jonge Kander iemand die wat wil, wat kan en durft. Omtrent inzicht in de ver schillende muzieken kunnen wij momen teel geen oorleel vellen, omdat wij er niet konden zijn. Maar denkende aan wat Kan der vorige jaren presteerde zeggen wij te recht, dat hij hard vooruit is gegaan, in toonkleur, vaardigheid, ademtechniek en in het werk van Doppler stelde hij 't verschil in toonkleur, de lyrische en melodische contouren heel aardig vast, en zijn Debus- 3y-vertolking was innerlijk bewogen, op bloeiend en spontaan van klank en gevoel. Marinus 'Flipse seeundeerde hem op het klavier, in de zilverige glans van de fluit mengde zich zijn rijpe muzikaliteit. Hoe wei nig wij hoorden (want Serenes is voor fluit solo) Flipse toonde zich in de begeleiding een fijn-voelend accompagnateur. Wij twijfelen niet, of over het geheel zal ook dit concert Wel geslaagd zijn geweest. Kander had een dankbaar auditorium, dat ongetwijfeld in aantal grooter zou zijn ge weest, wanneer het concert in de Pieters kerk niet vele menschen tot zich getrok ken zou hebben. J.K. Acadein ent euws ste_ weergegeven, dat Minister van Dijk antwoorde op de honderd-en-één vragen, welke na de selectie waren overgebleven. Of de pers veel wijzer was geworden?.... LEIDEN. Geslaagd: Taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer G. J. van Gendt, Den Haag; Artsexamen le gedeelte: mej. H. G. Meyerink, Zwolle, en de heer P. M. van der Gugten, Den Haag. Bevorderd: tot arts: mej. F. Westerveld, Haarlem, en de heeren P. Ruitinga, Amsterdam, Th. H. Bloem, Baerle Nassau. Laatste berictiten De beide gewonden zijn naar het Iter- sonziekenhuis te Gouda overgebracht, waar een hunner de passagier Martin is overleden. De toestand van den bestuur der is nog van -dien aard, dat hij nog geen inlichtingen kan verschaffen. Waaraan het ongeluk te wijten is, is dus nog niet opgehelderd. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 30 Mei, des namiddags 7.45 uur, ten Gemeente huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voor stel van B. en W. tot wijziging der be grooting van het waterleidingbedrijf voor 1937. 3. Als voren tot wijziging van het tarief voor de levering van drinkwater in bussen. 4. Verzoek van L. van Cromvoirt om ontheffing van huishuur, met voorstel van B. en W, 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener fraudeverzekering. 6. Aals voren met betrekking tot een brief van het Telefoondistrict te 's-Gravenhage tot verkoop van een stukje bouwgrond aan den Rijksgebouwendienst. 7. Als vo ren tot verlenging van de met de gemeen te Leiden aangegane overeenkomst, inza ke den keudingsdienst van vee en vleesch. 8. Als voren tot toetreding als lid van den Zuid-Hollandschen Provincialen Brand- weerbond en het inwinnen van advies omtrent reorganisatie der Brandweer. 9. Als voren tot wijziging der schoolgeld- verordening. 10. Als voren tot intdekking van het uitbreidingsplan Vrouwenweg Vlietweg van 9 Januari 1933, voor zoover dit niet is herzien. 11. Als voren tot aan vulling der algemeene politie-verorde- ning met een verbodsbepaling betreffen de trekautomaten e.d. 12. Als voren tot aanvulling der algemeene politieverorde ning met een verbodsbepaling betreffende z.g. „autokerkhoven". 13. Reclames belas tingen. 14. Rondvraag. TRAM OVER TREIN. Viaduct nabij Sassenheim in gebruik. Hedenmiddag te 2 uur is het viaduct over de spoorlijn nabij Klinkenberg door de N. Z. H. -T. in gebruik genomen. De trams behoeven in het vervolg dus niet meer voor de spoorboomen te wach ten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER MOORDRECHT Een doode. een ernstig gewonde. Gisteravond is een met groote snelheid rijdende tweepersoons auio op den weg RotterdamGouda, -onder de gemeente Moordrecht, tegen'een boom gereden, met het gevolg, dat de beide inzittenden, de bestuurder C. H, Hammerson en de pas sagier J. B. Mai tin^beiden uit Rotterdam zwaar gewond werden terwijl 'de auto vernield werd. TELEGRAMMEN HET EUCHARISTISCH CONGRES. Radioboodschap van Z.H. den Paus. CASTEL GANDOLFO, 27 Mei. (A. N. P.) Zondagochtend a.s. omstreeks kwart over tien Midden-Europeesche tijd zal Z.H. de Paus een korte radioboodschap voorlezen en zijn zegen geven aan de deelnemers van het Eucharistisch Congres te Boedapest. Kleinzieilge houding van de Italiaansche pers. ROME, 27 Mei. (A. N. P.). De Italiaan sche pers maakt slechts met enkele regels melding van het Eucharistisch Congres te Boedapest. De rede van den kardinaal-le gaat, Pacelli, is men stilzwijgend voorbij gegaan. De „Popoio di Roma" heeft ge schreven, dat de kardin'aal de openingsre de heeft gehouden, terwijl de „Messagero" en de „Piccolo" zelfs geen melding hiervan maken. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Nico, zn. van N v. Duijn en M. Darl. Hendrika, dr. van F. Hockx en D. Overdijk. Johannes Adrianus Maria zn. van A. J. C. Onderwater en P. H. J. M. Bonnet. Karei Christiaan, zn. van K. H. P. Boeff en E. C. Berkhout. Hendrika Margaretha, dr. van W. Kruiswijk en J. G. Hendricks. Petronella, dr. van W. A. Turkenburg en A. M. C. Wijnands. Mij- na Neeltje, dr. van M. den Ouden en J. A. Noordermeer. Johannes, zn. van P. W. Mulder en N. v. Gijzel. Ondertrouwd: E. P. Cancrinus, jm. 26 j. en C. A. v. Schaik, jd. 26 j. A. J. de Bruijn, jm. 38 j. en A. Nagtegaal, jd. 37 j. N. C. Bol, jm. 27 j. en A. A. C. v. Staden jd. 27 j. Gehuwd: J. Bekooi, jm. en E. Nie- vaart, jd. D. v. Benten, jm. en M. J. P. Rach, jd. E. v. Duuren, jm. en A. Kok, jd. J. P. v Halem, jm. en M. A. F. Jas- perse, jd. A. v. Gessel, jm. en P. H. v. Nieuwenhuizen, jd. Chr. Hoorn, jm. en M. C. Boom, jd. H. Klein, jm. en C. Heij- mans, jd. G. Kooi, jm. en B. W. Ver mond jd. J. v. d. Linden, jm. en A. Dis tel velt, jd. H. J. G. Paalvast, jm. en J. v. Egmond, jd. A. Pardon, jm. en Th. Pijnnaken jd. D. Privé jm. en C. La- court, jd. P. A. v. d. Steen, jm. en B. Huurman jd. Overleden: D. W. Arends, zn. 5 j. MILITAIREN ACHTERVOLGEN TERRORISTEN. HAIFA, 27 Mei. (A. N. P.). Militairen hebben de bende terroristen, die in het dorp Miska vier notabelen hebben gedood en drie gewond, achtervolgd en zes man neergelegd. MADRAS. 27 Mei. (A. N. P.). In een dorp van het district Rammad was een ge schil ontstaan tusschen aanhangers van twee verschillende hindoekasten. Er ont stond een gevecht, v aarbij negen personen om het leven kwamen en zes gewond wer den. Eén huis werd in brand gestoken. Een politemacht is naar het dorp gezonden. HONDERDEN AANHANGERS VAN CEDILLO ZOUDEN ZICH OVERGEVEN. MEXICO, 27 Mei. (A. N. P.). Onder steeds krachtiger druk van het bondsleger verloopt de opstand der aanhangers van Cedillo. In de laatste 36 uur hebben 13 lei ders der partij van Cedillo en bijna 1300 man zich overgegeven. De senaat heeft den gouverneur en de hooge ambtenaren, die zich bij Cedillo hadden aangesloten, afgezet. Divisiegene- raal Genovero Rivas, die tot nu toe de mi litaire operaties in San Luis heeft geleid, is voorloopig tot gouverneur benoemd, MOEILIJKHEDEN IN OOSTENRIJK. LONDEN, 27 Mei. (A. N. P.). De cor respondent van de „Times" te Weenen be richt aan zijn blad, dat gouwleider Buerckel een proclamatie heeft uitgevaardigd, waar in hij aanspoort tot samenwerking met de nationaal-socialistische autoriteiten. Hij verklaart verder hen, die afbrekende cri- tiek leveren, niet alleen verre te zullen houden van de partij, doch met alle hem ten dienste staande middelen onschadelijk te zullen maken. De correspondent schrijft deze proclama tie toe aan het feit, dat in de afgeloopen weken sabotage van baantjesjagers aan het licht is gekomen, die meenen dat zij het regiem van Buerckel ook door illegale ac tie omver kunnen werken, evenals zij dit het regiem van Schuschnigg hebben ge daan. De correspondent van de „Daily He rald" meldt aan zijn blad, dat de leider van de Gestapo, Himmler, naar Weenen is ge komen om een zuivering onder de Oosten- rij ksche nationaal-socialistische partij te houden en absolute gehoorzaamheid aan de Duitsche leiders te verzekeren. Volgens dezen correspondent zijn de be trekkingen tusschen de Duitsche en Oos- tenrijksche nationaal-socialisten steeds slechter geworden, aangezien de Oostenrij kers zagen, dat de beste baantjes en posten werden bezet-door Duitschers. Reeds zou den vier leden van de regeering in Oosten rijk zijn afgezet. DE BLOEDIGE AANVAL OP ALICANTE. Waarom het aantal slachtoffers zoo groot is. ALICANTE, 27 Mei. (A. N. P.). De luchtmacht der rechtschen heeft, zooals ge meld, Woensdag Alicante gebombardeerd in den tijd, dat het verkeer ter plaatse het drukst was. Het eskader had op groote hoogte ge vlogen en was met afgezette motor boven de binnenstad verschenen. Zij wierpen een groot aantal bommen uit. Twee bommen kwari op de centrale markt terecht. Zij hebben daar een geweldige slachting aangericht. Nadat de eerste hulpdienst ter plaatse verscheen, kwam een tweede eskader bo ven de stad, dat dezelfde tactiek toepaste. Ook deze vliegtuigen bombardeerden de binnenstad, waar zich geen enkel militair doel bevindt. Uit het puin werden 300 doo- den te voorschijn gebracht, doch een groot aantal slachtoffers ligt nog onder het puin. Het zal onmogelijk zijn vele slachtoffers te identificeeren, daar hun lijken onherken baar verminkt zijn. Alicante is een open stad van 70.000 in woners. Dit bombardement is het meest bloedige, waaraan het republikeinsche Spanje sinds het uitbreken van den bur geroorlog bloot gesteld is geweest. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Mei. Vee. Aangevoerd: 446 runderen, 397 kalveren, 6760 schapen, 738 varkens, 5 paarden, 35 bokken of geiten, 55 zeugen. Prijzen per stuk: 29 stieren 2.20290, schoon gewicht 5062 cent, 151 kalf- en melkkoeien 230320, 70 va rekoeien e. a. 130225, 196 vette koeien 190300, schoon gewicht 5072 cent, 33 vette kalveren 45110, scchoon ge wicht 5692 cent, en 364 nuchtere kalve ren 7.5012, allen handel matig; 500 vette schapen 1828, zuiglammeren 1116, en 380 weideschapen 1621, handel zeer matig; 5880 lammeren 6.00 12.50 handel matig; 144 mestvarkens f 23 42, 539 biggen 1413 handel traag; 35 bokken of geiten 36 handel kalm, 55 zeugen 5085, handel traag. Kaas. Aanvoer 77 partijen waarvan 58 partijen Goudsche kaas le soort 23 25.50 en 2e soort 2122, 19 partijen Leid sche kaas le soort 1922, handel matig. ALKMAAR, 27 Mei. Kaas. Aanvoer 40 stapels, zijnde 124.000 kg. Fabrigkskaas kleine 21, Fabriekskaas commissie 25.50 en boerenkaas kleine 21 per 50. Handel goed. LEEUWARDEN, 27 Mei. Vee. Aanvoer: 98 Enterstieren 80180, 76 Twenterstie- ren 180—350, 398 vette koeien 140—275 per stuk, 4670 cent per kg. 709 melk- en kalfkoeien 125300, 36 pinken 65150, 43 vette kalveren 1860, 938 nuchtere kalveren 38, 571 vette schapen 12 29, 226 weideschapen 1121, 1070 lam meren 711, 270 vette varkens 38130 per stuk, 4651 cent per.kg., 29 magere varkens 2245, 177 kleine biggen 9 19, per stuk, 21 bokken of geiten, 80 paar den. Totaal aanvoer 4742 stuks. Kaas. Aanvoer 385 kg. Boter. Mijnboter 1.21—1.19—1.18 veilingboter 1.191.10 per kg. Aanvoer 16 zesde en 1 twaalfde vaten. Commissie 85c ent. 's HERTOGENBOSCH, 27 Mei. Boter. Aanvoer 21.245 kg. Hoogste prijs f 1.35, laagste prijs 1.22, middelprijs 1.32 per kilogram. VOORSCHOTEN, 25 Mei Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 3.403.70 en eendeneieren 3.50 per 100 stuks, kippen 0.450.50, jonge konijnen 9 cent en dui ven 12 cent per stuk. Wl -NM.NOTEEKINGEN (AMSTCKDAM» Londen 8.967,8 Berlijn 72.80 Parijs 5-02V2 Brussel 30.54 l/2 Zwitserland 41.SU/2 Kopenhagen 40.071/2 Stockholm 46 25 Oslo 45.10 New York 1.815/16 Praag 6.301/2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3