COUPONS 60 c. LINNEN RIJNSTREEK BEDRUKT KUNSTZIJDE»** VRIJDAG 27 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 ALPHEN AAN DEN RIJN jLET twintigjarig bestaan van de propagandaclub. Bestuursleden Bern. Rombouts en A. Kerkvliet mede gehuldigd! In de overvolle St. Josephzaal herdacht Dinsdagavond de R.K. Propagandaclub ,Sint Paulus" zijn twintig jarig bestaan. In de hiertoe gehouden feestvergadering w as feestredenaar de zeereerw. Rector Drost uit Amsterdam, die sprak over het onder werp: „Wereldverovering voor God. Het verleden huldigt U. De toekomst rekent op U". Hierbij waren mede tegenwoordig de t oogeerw. Deken J. M. Hellegers, de gees telijke adviseur Kapelaan C. M. Broers en diens collega Kapelaan C. M. Klaver. Voorts werd deze feestelijke bijeenkomst bijgewoond door een deputatie van de R K. Propagandaclub „St. Michaël" uit Boskoop, en het dagelijksch bestuur van de afd. Alphen aan den Rijn van de R.K. Staatspartij. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, de heer Bern. Rom bouts zong een klein koortje onder leiding van den heer S. van Leeuwen het lied: De Jodensoidaat", hetgeen bijzonder in de smaak viel. Hierna was het woord aan cien gevierden spreker Rector Drost. In het eerste deel van zijn rede ver klaarde spr. hoe wij het werken van een propagandaclub moeten beziien, uitslui tend in het licht van wat er bereikt is in ue zielen en voor God. Wanneer wij Ka tholieken de laatsten twintig jaren suc cessen hebben geboekt, dan heeft de pro pagandaclub daarin een groot aandeel ge had. Maar al het werken al het zwoegen cp politiek, sociaal of ecomisch terrein is een mislukking, waneer het niet steunt op fundamenten van de godsdienst. In het openbare leven moet ieder van ons een siuk apostolaat uitoefenen. Wij hebben r.iets aan onze beginselen als ze in theorie blijven. De in praktijk gebrachte beginse len hebben wij noodig! Wanneer wij niet vormen een sterke macht zullen de kost baarste goederen hopeloos worden ver nietigd. Gelukkig waren wij hier R.K. ge organiseerd, anders hadden wij hier stel lig de toestanden gekregen als in andere landen. De hartverscheurende kreten zijn uit naburige landen opgestegen. Omdat de katholieken zich niet met de politiek heb ben bemoeid, heeft de politiek zich met hen bemoeid! Men spot wel eens met alle goede pro paganda. Maar als dat werk niet gedaan was? Zouden we dan ook hier niet onder vonden hebben wat men in Frankrijk en Rusland thans ondervindt? Zouden dan onze kerken er nu nog staan? Spr. brengt hier dan hulde aan de propagandisten die hebben medegewerkt aan het opbouwen van een Katholieke Politiek, de brug naar het beloofde land van sociale rechtvaar digheid en christelijke naastenliefde. Hierna beziet spr. het werk van de pro paganda in hét licht van wat is er bereikt tot de verheerlijking van God en tot ge luk der schepselen. Wij moeten ons ge- heele werk ondergeschikt maken aai de verheerlijking van God. Hoevele gezinnen zijn door de propaganda weerhouden van endere stelsels. 'Redden we slechts één gezin. Zijn nageslachten kunnen ontelbaar zijn. Begrijpt U dus, riep spr uit, dat de eigenlijke vrucht van een dergelijk ar beidsveld slechts in de verre toekomst ge plukt worden? 20 jaren vloeien uit in de eeuwigheid. In de hierop gevolgde pauze werd de ju- bileerende propagandaclub gelukge- wenscht door den voorzitter van de afd. der Staatspartij, de heer H. S. v. d. Putte, die tevens een woord van hulde bracht aan de jubileeiende bestuursleden de hee- ren Bern. Rorrbouts, den huidigen voor zitter, die reeas .vanaf de oprichting van ce Propagandaclub in het bestuur zitting heeft gehad, alsook aan den heer A. Kerk vliet, die van de stonde af penningmester i. geweest. In 't tweede deel van zijn rede ontwik kelde spreker voornamelijk de gedachte hoe die propaganda voor God gevoerd 1 an worden. Wij moeten ook buiten de kerken en schelen menschen hebben, om in de wereld uit te dragen datgene wat in de kerken en scholen geleerd wordt. Wij moeten de wereld overweldigen voor Christus. Wij moeten dat durven doen. Als ridders voor God moeten wij het moderne leven in overstemming brengen met het Geloof. God moeten wij brengen in deze God-vergeten wereld! De deugden van Christus beoefenen en juist die deugden waaraan de wereld behoefte heeft. Na deze schitterende rede van Rector Drost brak een spontaan en daverend ap plaus in d zaal los. Dit was het duidelijk lijkste bewijs, dat de redenaar de aanwe zigen had geboeid van het gebin tot het einde. De voorz. bracht den spreker dank voor het gebodene. Hierna hebben nog het woord gevoerd de heer H. S. v. d. Putte, en de Deken, die reeds bij de oprichting van de propagan daclub tegenwoordig is geweest. Voorts r.og de heer S. van Leeuwen en Bern. Knaapen en ten slotte nog de geestelijk adviseur Kapelaan C. M. Broers. Na deze rede van den Rector, waarin de ze de propagandisten aanspoorde om de waarheid van Christus niet alleen te ver kondigen in theorie maar de leer. van Christus vooral in praktijk te brengen en te strijden tegen alle kwade invloeden van buiten, uitte de heer J. J. C. Böckling zijn diepe verontwaardiging over een reclame- uitgave, welke onlangs huis aan huis is be zorgd. Onder luid applaus en herhaalde lijk onderbroken door geroep van instem ming aanvaardt de vergadering een mo tie, waarin zij haar afkeuring uitspreekt van een dergelijke propaganda. Deze mo- ELECTRICITEITSTARIEVEN VOOR DE INDUSTRIE IN DE RIJNSTREEK De Kamer van Koophandel te Leiden heeft een onderzoek ingesteld naar de elec- triciteitstarieven, welke de industrie in het Kamer-district, voor krachtdoeleinden moet betalen. Daarbij is gebleken, dat er een groot on derscheid bestaat tusschen de tarieven van de gemeenten, die de stroom van Lei den betrekken, en die, welke ze als dis tributiebedrijf verstrekken. Gevolg daarvan is, dat een eerlijke con currentie tusschen bedrijven niet mogelijk is, omdat de electriciteit, beschouwd als een der grondstoffen voor het bedrijf, de prijzen zoo verschillend beinvloedt. Naar de meening der Kamer dienen de gemeenten hun tarieven aan te passen aan die van de Leidsche electriciteitsfabriek. Waar het bekend is, dat in meerdere ge meenten de winst uit het electricitetsbe- drijf gebruikt wordt of noodig is, om de begrooting sluitend te maken, doet de Kamer een ernstig beroep op de gemeen tebesturen, de aangeroerde kwestie tegen een volgend begrootingsjaar ernstig onder de oogen te willen zien. tie zal ter kennis van de betrokken firma worden gebracht. Na het meer officieele gedeelte van de feestvergadering bleven de leder met hun respectievelijke echtgenooten, verloofden of meisje, in de zaal een uurtje gezellig bijeen Nog werden door verschillende per sonen woorden van dank en lof gesproken aan het adres van de propagandaclub. Vermelden wij nog hét voordragen van de door den heer S. van Leeuwen in lied gebrachte historie van de club, welke in het bijzonder aller belangstelling vond. DRIE BEENBREUKEN OP ééN DAG. De 24-jarige H. Y. in de Raadhuisstraat had Woensdag het ongeluk van een trap te vallen, waardoor hij een been brak. De pa- tiën werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Ook een 7-jarig zoontje van de fam. S. moest het ontgelden. Het jongentje kwam, met een nog kleiner broertje op het rijwiel gezeten, te vallen, waardoor ook hij een been brak. -r- Als slót dezer beenbreek-historie kwam tijdens de vriendschappelijke wed strijd Alphia IIHillinen II de speler v. uit Hillegom met een tegenstander zoo danig in botsing, dat hen een sleutelbeen- breuk bekwam. De patiënten werden allen naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De benoeming van een organist voor de aula. Zooals bekend, heeft het lid van den raad, de heer H. van Kleef, die zich niet kon vereenigen met de wijze, waarop door B. en W. dezer gemeente de benoeming van een organist voor de aula op de nieuwe Oosterbegraafplaats is geschied, zich on langs met een schrijven tot de Kroon ge richt, waarin werd verzocht het betreffen de besluit te schorsen. Op dit request heeft de heer van Kleef thans van den Minister van Binnenland- sche Zaken een schrijven ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat Z.Exc., mede op grond van de ingewonnen ambtsberichten, voor de gevraagde vernietiging geen ter men aanwezig acht. Te water. In de afgeloopen nacht is de 70-jarige wielrijder v. W wonende in de Hoornstraat aan de verlengde Aarkade in een sloot te water geraakt. Hij wist op het droge te komen, doch zijn fiets bleef in het water achter. 5e Jong-dierendag van „Ons Belang." Door de raskonijnen-fokvereen. „Ons Belang" alhier werd Hemelvaartsdag in Ho tel „Centraal" haar 5e Jong-Dierendag, dus tevens le lustrum gehouden. In totaal be droeg het aantal inzendingen thans ruim 340 met ruim 500 dieren, waaronder zeer fraaie collecties. Vooral de Vlaamsche reu zen waren bijzonder goed vertegenwoor dig. Inde morgenuren werd de tentoonstel ling ook bezocht door den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Als keurmeester tra den op de heeren L. H. Hamaker van Rot terdam, J. Rol van Voorschoten en K. Steenhuis van Stadskanaal, aangesloten by den raad van beheer. De medaille, beschik baar gesteld door de gemeente Alphen aan den Rijn, werd toegekend aan den heer M. J Moerland uit Zoetermeer, terwijl de be ker voor het hoogst aantal punten kon wor den toegekend aan den heer C. Roos Jzn van Hazerswoude. LEIMUIDEN De steunregeling. In verband met een verzoek van den Minister van Sociale Za ken hebben B. en W. dezer gemeente be sloten de steunregeling van 6 Juni tot 24 September a.s. stop te zetten. Bouwen. Burgemeester en Wethouders hebben de heeren J. Kinkel en P. de Graaf, metselaars alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Nieuweweg. Aan den heer K. F. Lis- senburg werd vergunning verleend tot het verbouwen van een slagerswinkel tot woon huis. Geslaagd. By het j.l. Dinsdag gehou den examen voor diploma costumière en lingerie, dat alhier werd afgenomen door een eerw. .Zuster van „St. Anna" 's Herto genbosch slaagden de jongedames: voor costumière Marie l'Ami; voor lingerie B. v. Dorp met lof, J. van Leeuwen, M. Loogman en J. Straathof. Dit is weer een mooi resul taat van den cursus, welke gegeven wordt door een der eerw. Zusters van het St. Jo- sephs-gesticht. BODEGRAVEN ESTO H IS KAMPIOEN!! 'n Lentedag en 'n zonnelach! Zoo was de natuur om en bij het Bodegraafsche sport park, waar 't gisteren geducht heeft ge spannen. Op den voormiddag wapperden reeds de vlaggen om het veld, als kondig den zij de naderende feeststemming al aan. Het dundoek met de pauselijke kleuren herinnerde mede aan den verjaardag van onzen beminden pastoor. Als om kwart over één de heer Binken uit Boskoop de twee junioren ploegen in 't veld blaast, n.l. Alph. Boys a en DONK a is er al aardig wat drukte langs de .lynen. Deze match heeft als inzet het kampioen schap van de juniorenafdeeling, district Gouda. 't Is een wedstrijd geworden, die het aankijken volkomen waard was. Bij het eindsignaal hadden de Alph. Boys a een verdiende zege behaald met 32. Dan is het onderhand 3 uur en komen de elftallen in het veld, die voor de „clou" van den middag zullen zorgen. Iedereen hoopt. Het begin van den strijd kenmerkt zich door een licht overwicht van dg ge doodverfde kampioenen, maar het schieten in de ESTO-voorhoede laat nog wat te wenschen over. Bovendien staat er in 't VEP-doel nog een keeper, die zijn plaats wel waard is. Dan komen de gasten wat in den aanval en we zien enkele scrimmages voor de ves te van de thuisclub. Over 't algemeen is 't spel in de eerste helft te mat om doel punten te kunnen verwachten. Als de rust aanbreekt is de stand nog zooals er begon nen is (00). Maar dan na de thee is de geest van triumph in de gelederen van de thuis club gevaren. Al aanstonds doen de bajo netten van enthousiasme zich gelden. Maar ook VEP wil 't niet cadeau geven en 't lukt zoowaar aan den Woerdenschen links buiten uit 'n plotselinge run met een pr^htschot te scoren (01). Maar nu la ten zich de cohorten, ja de legioenen, langs de lijnen zich hooren. Rapieren, mutsen, fluiten, ratels, toeters en schier- heersche stemmen doen de spanningsmeter oploopen. Een ren, een schot, een gejuich, de stand is gelijk (11). Twee minuten la ter 't zelfde spelletje: 21 voor ESTO. De gastheeren hebben de den smaak te pak ken. Er is voor VEP geen houden meer aan. 'n Ver "schot verrast den Woerden schen keeper (31). Na een schitterend samenspel tusschen P. Wallrave en Mac. Cross volgt kort hierop het laatste doel punt van ESTO (41). ESTO voelt zich kampioen. Het enthousiasme luwt. Hier maakt VEP gebruik van. Een doorbraak brengt de stand op 42. Dan houdt de ESTO-keepere op grootsche wijze een strafschop uit zijn heiligdom. Nog één mi nuut! VEP is onversaagd! Daar vliegt het derde doelpunt der gasten in de touwen (43!). Telelijkertijd klinkt het eind signaal van den heer J. Lubben, die correct zijn taak vervulde. Gejoel, gejuich, een zee van sympathie ke bloemen, een hulde van de Woerden- sche tegenstanders (VEP, nogmaals harte lijk dank!) en daneen gezellig samen zijn. Speeches etc. etcen het eerste bedrijf van de festiviteiten is voorbij. Personalia. In de Woensdagavond j.l. gehouden vergadering van de T.B.C.-ver- eeniging is tot secretaris, in de vacature van den onlangs overleden heer Ed. Boo- gaert benoemd de heer W .van Liempt, on derwijzer aan de R.K. Jongensschool al hier. HOOGMADE De Kaasdag. De verwachting van de kaasdagcommissie zijn verre overtroffen. Meende de commissie zooveel mogelijk kaasboeren te moeten uitnoodigen aan den kaasdag deel te nemen, teneinde een wel slagen te verzekeren, thans blijkt, dat al len bereid zijn aan den kaasdag deel te ne men, waardoor een aantal deelnemers van 37 verzekerd is. H AZERSWOUDE-RIJN DIJK Polder Nicuw-Groendijk. Op Woens dag 25 Mei vergaderden de stemgerechtig de ingelanden van den polder Nieuw Groen- dijk onder deze gemeente onder voorzit terschap van den heer Th. W. Verkleij. Volgens de rekening dienstjaar 1937 werd ontvangen f 1563,56, uitgegeven 1459.41, voordeelig saldo 509.15. Vervolgens werd de begrooting van 1938 in bespreking gebracht en na toe lichting van den voorzitter, omtrent de verbetering van de molenaars-woning, in ontvangsten en uitgaven op f 1671,36 goedgekeurd. De omslag werd bepaald op 6.50 per Hectare. Benoemd tot leden van de commissie voor onderzoek der in het volgend jaar over te leggen rekeningen de heeren H. de Jong, Th. Wesseling en W. Rijnsbur ger; tot plaatsvervangende leden C. A. v. Dam, J. v. d. Vis en A. J. de Jong. Beslo ten werd de zekerheidstelling van de pen ningmeester onder te brengen bij de Na tionale Borg'-Maatschappij en daartoe een overeenkomst aan te gaan. Tegen het ontwerp wachtgeld verorde ning voor ambtenaren van waterschappen werd geen bezwaar gemaakt en aldus vastgesteld. In plaats van den aftredenden voorzitter, den heer Th. W. Verkleij, die de leeftijdsgrens bereikt had en niet meer herkiesbaar w.as is den heer J. C. v. Saase poldermeester van genoemde polder, tot voorzitter gekozen. Den scheidenden voor zitter werden door bestuur en leden eenige hartelijke woorden toegesproken voor de aangename samenwerking onder zijn voorzitterschap. Nog werd besloten de jaarlijksche schouw te houden in de maand Juni, over de vaart langs de rijksweg. Hierna slui ting. MORGEN. MAANDAG. DINSDAG EN WOENSDAG GEDURENDE DE COUPONDAGEN Fraaie bloemdessins, van uitslui tend eerste kwaliteiten in zeer mooie kleurcombinaties, 70 centi meter breed, per Meter LEIDERDORP Steun aan kleine boeren. De heer P. Boot, wethouder dezer gemeente, is be noemd tot voorzitter van de commissie van steun aan kleine boeren en tuinders. NIEUWKOOP Bevolking loopt terug. Het getal van vertrek uit deze gemeente overtreft tel- kenjare het getal van de vestiging. Naar het zich tot heden laat aanzien zal 1938 een record maken. Sedert 1 Januari wer den 46 personen ingeschreven, doch niet minder dan 95 personen afgeschreven. Ondertrouwd: C. C. de Graaf 30 j. won. te Boskoop en J. Blijleven 33 j. A. Wingelaar 26 j. en N. Amersfoort 23 j. won. te Alphen a. d. Rijn. Getrouwd: J. Venne, 35 j. won. te Nieuwveen en C. Eijs 35 j. WOERDEN Kruisvaart. Dat de Kruisvaart in Woerden leeft heeft zij dezer dagen be wezen, toen zij een avond heeft willen wijden om hulde aan de Moeder te bren gen. In deze Meimaand, toegewijd aan de H. Maagd, patrones der Kruisvaart, moest toch een moederhulde, in verband met de reeds voorbije Moederdag, gegeven worden. Voor deze gelegenheid was daar om het geheele cohort bijeengekomen on der leiding van haar baljuw. De zaal was op gezellige wijze ingericht, opgefleurd met bloemen, terwijl het publiek bestond uit de ouders der Kruisvaarders en verschil lende genoodigden, onder wie wij ook de zeereerw. heer pastoor opmerkten. Na tuurlijk was de directeur, de weleerw. pa ter v. Workum, mede aanwezig. In marsch- tempo kwamen de Kruisvaarders met hun vlaggen en vaandels binnen, waarna een van hen een officieele openingsspeech hield. Dan volgden verschillende varieerende nummers: declamatie, tooneel, zang, de monstratie. Het was alles een eerste proe ve van kunnen. Zeer zeker kleefden nog smetjes aan diverse ondercfeelen, maar men mocht eventeuele tekortkomingen gaarne vergeven voor het vuur, waarmede zy zich eraan gaven. De „Moederdag"-taarten, die door de schildknapen werden rondgediend, vielen zeer goed in den smaak. Tenslotte sprak de directeur nog een laatste woord: een woord van opwekking, vooral ook tot de moeders. Al met al mag het cohort St. Bonaven- tura met genoegen op deze avond terug zien, terwijl de ouders de Kruisvaartbe weging zeer zeker nog meer sympathiek geworden zijn. ZEVENHOVEN Werkverruiming werkloozen. Naar aanleiding van de bekende circulaire van den minister van Sociale Zaken inzake de werkverruiming voor werkloozen, door plaatsing van een grooter aantal in werk verschaffing, heeft het gemeentebestuur besloten er bij den minister op aan te dringen, dat aan voorgenomen objecten spoedige uitvoering zal worden gegeven. Hierbij is nadrukkelijk gewezen op de voorgenomen inpoldering van een gedeelte van de Noordschebuurter- en Voord ij ksche polders, waarvan het technisch plan in April zou verschijnen. Verder óp uitvoe ring in werkverschaffing van de sloot en kade langs de Kromme Mijdrecht, geheel ondpr deze gemeente gelegen, en tenslotte op plaatsing in de centrale werkverschaf fing te Noorden en Nieuwkoop, waar met rijkssubsidie rietlanden worden verbeterd en waarbij dit voorjaar reeds tien werkloo zen van hier zijn geplaatst geweest. KOUDEKERK Kopje onder. De koopman B. wonen de aan de Hooge Rijndijk, alhier, die blijk baar de kunst om een driewieler bakfiets te besturen nog niet voldoende meester was reed vanmorgen in de Hondsdijk ter hoog te van de boerderij van de erven Heems kerk bij het uitwijken in een langs den weg gelegen diepe sloot. Zoowel de ledige bak fiets alsmede de bestuurder kwamen geheel onder water terecht. Door toegeschoten hulp werd de man met zijn bakfiets weer spoedig op het droge gehaald zoodat hij er met een nat pak af kwam. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Verloren in de wil dernis (Clyde Beat- ty>- Het witte gevaar. (Tom Tyler). Avontuurlijk Wild West lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: Orkaan (Dorothy Lamour John Hall). Artistenliefde (Inge Schmidt). Avontuurlijk Humoristisch 'ederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: n Donderdag 2 uur Zaterdag, Woensdag Toelaatbaar v. volwassenen. Lido: De Schrik van Brim stone (Wallace Bee ry Virginia Bru ce). Vrouwen zijn lastig. (Stuart Ervin Florence Rice). Sensationeel Detective. lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Rex: The Texas Rangers. (Fred Mac Murray) De Koning en het Revue-meisje. (Fer- nand Gravell Joan Blondell). Wild West Comedie. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15