OMGEVING HET PAVILJOEN „ST. BEATRIX" TE NOORDWIJKERHOÜT GEOPEND VRIJDAG 27 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 KATWIJK DE MELKOORLOG Tegen zelfventende boeren rechtsvervolging ingesteld! Het conflict tusschen de Katwijksche melkhandelaars en de zelfventende boeren is tenslotte een conflict met een staartje geworden. De zelfventende boeren hebben een cidculaire verspreid waarin woorden geschreven staan, die waarschijnlijk beter in de pen hadden kunnen blijven. Er wor den nota bene ook enkele namen van het bestuur van den „Katwijksche Melkhan del" in genoemd. Deze bestuursleden acht ten zich door wat in dat pamflet staat zoo danig beleedigd, dat tegen het bestuur van de veehouders-zelfventende boeren een rechtsvervolging is ingesteld. Het conflict is er dus en het staartje komt nog. Inmid dels duurt de strijd nog voort ten voor- deele van vele Katwijksche huismoeders. Drinkt nu melk! KATWIJK AAN DEN RIJN VISSCHERIJCONFLICT. Poiitie haalde sabel en gummi-knuppel voor den dag Ook te Katwijk aan den Rijn gaf dit be kende conflict Woensdag een buitengewo ne drukte in het dorp. Inplaats van te Kat wijk aan Zee zou het monsteren van eenige matrozen in het Rijndorp plaats hebben om vandaar per auto's naar IJmuiden te ver trekken. Hier had men schijnbaar te Kat wijk aan Zee lucht van gekregen en dus trok men als posters op het Rijndorp af, waar de werkwilligen in* auto's dan ook aanwezig waren. De politie was op een en ander bedacht en zorgde voor de noodige bescherming. Echter moesten een paar ma len hiervoor sabel en gummistok nog te voorschijn komen. Ten slotte zijn de sta kende personen weer naar Katwijk aan Zee teruggegaan. Het geval had intusschen veel publiek op de been gebracht? Zooiets is niet iets voor Katwijk aan den Rijn. MUZIEKCONCOURS te WARMOND De eerste dag van het concours, dat gis teren onder auspicën van den Bond van R.-K. Muziekgezelschappen in Zuid-Holland alhier werd gehouden mag als buitenge woon geslaagd worden beschouwd. Des morgens verzamelden zich tal van genoodigden in de Raadzaal van het Ge meentehuis. Aanwezig waren o.m. het col lege van burgemeester en wethouders, de raadsleden, het eere-comité, het hoofdbe stuur van „St. Matthias", het bondsbestuur, de jury-leden, vertegenwoordigers van de Warmondsche Fanfare en verschillende voorzitters en directeuren der deelnemende vereenigingen. De burgemeester, de heer A. J. L. Kete laar, heette allen aanwezigen hartelijk wel kom en zeide gaarne gevolg te hebben ge geven aan het verzoek van de commissie om dit concours officieel te openen. In het feit, dat dit jaar het Bondsconcours te Warmond gehouden wordt, mag „St. Mat thias" een bewijs zien, aldus spreker, dat zij in de muziekwereld een uitstekende naam heeft, een naam die alleszins verdiend is. De vereeniging heeft de hoogste sport op de muzikale ladder bereikt, doch ook hier zijn nog lauweren te oogsten en hij wenscht de vereeniging nog'vele successen toe. Spr. hoopt van harte, dat het concours voor „St. Matthias" een succes zou worden en dat dit concours zal bijdragen tot meer dere roem en bloei van de vereeniging. De heer Th. R. de Vroom en, voorzitter der concours-commissie wenschte in de eerste plaats den burgemeester geluk met zijn herstel. De commissie en ook „Mat thias", aldus spreker, zijn u bijzonder dankbaar en erkentelijk, dat u dit cou- cours officieel hebt willen openen, hoewel u pas enkele dage in functie bent. Na den burgemeester dank te hebben ge- LISSE Jubileum „Ttou moet Blijcken". De R.K. Harmonie „Adolf Kolping" zal op Dinsdag 31 Mei des avonds te half negen in de gemeentelijke muziektent aan de Veldhorststraat, in verband met het 40- jarig bestaan der Harmonie „Trou moet Blijcken", een openingsconcert geven, waar een achttal nummers ten gehoore zullen worden gebracht. „Trou moet Blijcken" zelf zal morgenavond een muzikale rond gang door Lisse's dreven maken, waarbij enkele jonge dames de feestgids zullen aanbieden! Adres H.K.W. inzake winkelsluiting. Door het bestuur der afdeeling Lisse van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden is aan aan den gemeente raad een adres gericht, houdende het ver zoek om "de bepaling in de Winkelsluitings wet 19A30, waarin het sluitingsuur in deze gemeente op Zaterdagocnd is gesteld op 10 uur, bij gemeentelijke verordening te wijzigen en dit vast te stellen op 8 uur. Adressanten wijzen daarbij op net feit, dat de vrije Zaterdagmiddag te Lisse ge heel ingeburgerd is, waardoor het over- groote deel der bevolking reeds voor 2 uur des namiddags den arbeid beëindigt en dus volop gelegenheid h|eft, vroegtijdig in ieder geval veel vroeger dan 10 uur des a vends zijn inkoopen te doen. Bij een vroeger sluitingsuur op Zaterdag avond is bovendien het gezinsleven, zoowel van winkeliers zelf als van het personeel, gebaat. NOORDWIJKERHOÜT Kruisvaart. De Hemelvaartsdag is een ware vreugdedag voor de Kruisvaart van de St. Jozef-parochie geweest, wijl onder het Lof twee herauten en zes en twintig adspiranten als kruisvaarders werden ge ïnstalleerd. In optocht met de kruisvaart- vlag voorop en de verschillende vlaggetjes van de bans, trokken de jongens van hun burcht naar de St. Jozefkerk, waar plech tig de geloften werden afgelegd. Na afloop van het Lof werd in de groote zaal van café Brama voor de jongens van ce Kruisvaart en hun ouders onder groo te belangstelling de Kruisvaart-film ver bracht voor zijn vriendelijke woorden, dankte spreker het dagelijksch bestuur en den Raad voor de zeer gewaardeerde me dewerking en financieelen steun die de commisie van deze colleges heeft mogen ontvangen, een bewijs, dat de verhouding tusschen „St. Matthias" en de overheid uit stekend is. Dank bracht spreker aan het eere-comité, waarin zitting hadden geno men Mgr. H. J. M. Taskin, Pastoor A. J. Oudejans, Pater Jos. Groen O.F.M., mevr. C. SchölvinckKolfschoten, Dr. H. J. A. Walenkamp Sr., en Dr. H. A. G. M. Walen- kamp Jr. Spr. richtte vervolgens tot alle leden van het eere-comité persoonlijk een kort woord. Na nog eenige kernachtige woorden ge sproken te hebben tot den bondsvoorzit ter, het bondsbestuur, het federatiebestuur, de jury, de zustervereeniging „Warmondsch Fanfare" en de voorzitters en directeuren der deelnemende vereenigingen, sprak spre ker de hoop uit, dat de woorden van den burgemeester bewaarheid zouden mogen worden en het concours inderdaad een suc ces zou worden tot meerdere groei en bloei van „St. Matthias". Spreker besloot zijn rede met dank te brengen aan allen, die hebben medege werkt om dit concours te doen slagen, waarbij hij speciaal een woord van dank bracht aan Warmond's burgerij voor de groote financieele steun die de commissie van deze zijde mocht ontvangen. De Bondsvoorzitter prijst ,St. Matthias". Hierna nam de heer C. A. Volgering, Bondsvoorzitter, het woord, die o.m. zei- de, dat het bondsbestuur trotsch is „St. Matthias" onder zijn leden te tellen. Het is niet zoo moeilijk om een vereeniging op hoog peil te brengen, als, na haar op hoog peil te hebben gebracht, daarop ook te hou den. In deze woorden ligt een eere-saluut opgesloten voor „St. Matthias" en voor hen die deze vereeniging hebben geleid. Spre- tooncL De -geestelijkheid van de parochie en de burgemeester gaven door hun tegen woordigheid blijk van medeleven met de K.J.C. Kaptelaan van Egmond, directeur van de K.J.C. sprak een propagandistisch woord. Kerkebollenveiling. De bollenveiling voor kerk en armen van de St. Victor- parochie heeft opgebracht 1400. De ge houden veiling van bollen voor den weder opbouw van den toren der kerk bracht de mooie som van 500 op! Hoogeveenschepolder. Woensdag ver gaderde de Hoogeveensche polder onder veel belangstelling van de ingelanden. Na de notulen kwam aan de orde het vaststel len van de rekening 1937. Bij monde van den heer Job. Pennings bracht de commis sie, die de rekening had nagezien, verslag uit van hare bevindingen. Alles was in de beste orde aangetroffen. De rekening gaf voor de inkomsten f 3815.86 en voor de uitgaven 1982.10 aan. Batig saldo aldus 1833.76. Met algemene stemmen werd deze rekening vastgesteld. De begrooting 1938 werd eveneens vastgesteld. De inkom sten en uitgaven bedragen een gelijk be drag van 3877.06. De post onvoorzien bedraagt 1097.36. De omslag voor het land, dat in de bemaling ligt, werd voor dit jaar op 4 per H.A. vastgesteld en voor het land dat buiten het water ligt 3 per H.A. Een schrijven was ingekomen van den machinist van de bemalingsinrich ting, waarin deze verzoekt om een woon huis bij de machine. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met H. War merdam aan de Vaart en na eenige be sprekingen diens huis aangekocht voor 3500. De machinist zal een huurprijs van 4 per week moeten betalen. Het bestuur was ook van meening, dat de machinist bij de bemaling moet wonen. Dit genomen be sluit vond instemming bij de ingelanden. Gedeputeerde Staten zullen dit besluit nog goed moeten keuren. De zomerschouw werd bepaald op 15 Juni a.s. en de najaarsschouw in de eer ste dagen van September. Koopt bii hen, die in Uw Dagblad adverteeren 1 ker besloot zijn keurige rede met den wensch, dat dit concours zal getuigen van groote inspanning en zal brengen mooie re sultaten. Spreke,r hoopte, dat het con cours met Gods zegen volledig moge sla gen tot voldoening van „St. Matthias" en tot een machtige propaganda voor den Bond. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en werden ververschingen aange boden. Nadat vervolgens van alle aanwe zigen voor het bordes van het gemeente huis een foto was genomen, begaf men zich gezamenlijk naar het concours-terrein, waar de sterijd direct een aanvang nam. De belangstelling was, dank zij het mooie weer, zeer groot en vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten deden van hunne belangstelling blijken. Uitslagen. Voor de eerste dag was de uitslag als volgt; Concert-wedstrijd: Gloria in Ex- celsis Deo te Nootdorp le prijs met 307 p.; Godsdienst en Kunstzin, te Berkel. le prijs met 319 p.; D. S. S., te Aarlanderveen 2e pr. met 269 p.; St. Laurentius, te Voorscho ten 2e pr. met 260 p.; Perosi, te Leiden le pr. met 319 p.; Arti et Religioni, te Ter Aar, 2e prijs met 267 p.; St. Gregorius, te Kwintsheul 2e pr. met 286 p.; De Phoenix te Wateringen le prijs met 340 p.: St. Ce cilia, te Voorhout 2e pr. met 288 punten. Marsch-wedstr ij d: Gloria in Excel- sis Deo, te Nootdorp le pr. met 93 p.; St. Gregorius, te Kwintsheul le pr. met 78 p.; St. Cecilia, te Voorhout le pr. met 90 p. Het wachten is nu op 2en Pinksterdag. Wanneer het weer medewerkt en Pluvius de commissie gunstig gezind is, staat ons een zeer mooien dag te wachten. Wij zou den de muziekliefhebbers willen advisee- ren: houdt dezen dag vrij. Komt naar War mond, waar u op een prachtig gelegen ter rein van mooie muziek zult kunnen genie ten. U zult er geen spijt van hebben. Aangaande de opening van het nieuwe sanatorium voor geestes-zieken der St. Bavo-Stichting alhier kunnen we nog het volgende melden. Een groot aantal auto riteiten was bij de plechtigheid, welke in het sanatorium zelf plaats vond, aanwezig. Met den Minister waren daar de Eerw. Vader Nathaniël, Provinciaal, namens den Generaal Overste der Broeders van Liefde uit Gent, waar het Moederhuis is geves tigd, vader Virgile, vader Hilarianus, vroe ger overste in het St. Bavo-Gesticht, thans overste van het St. Servatius-Gesticht te Venray, de Burgemeester van Noordwij- kerhout met den Gemeente-Secretaris, mr. Bolsius namens het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. Eykel en dr. Putto, in specteur, dr. Pameijer, hoofd-inspecteur van het KrankzinnigenWezen en de inspec teurs dr. Koenen en Wessels, de directeur van het Maria-Gesticht op het Langeveld en de directeur van de gestichten Rhijn- geest, Voorgeest en Endegeest te Leiden, Rector Elsenbroek van de St. Bavo-Stich- ting en dr. Brouwer uit Leiden. Ook de oud-geneesheer van het St. Bavo-Gesticht, dr. H. Sengers, gaf van zijn belangstelling blijk. Vader Nathaniël voerde allereerst het woord namens het bestuur van de Stich ting. Nadat hij alle aanwezigen een harte lijk welkom toegeroepen had, zeide spre ker, dat het paviljoen genoemd is naar ons kleine Prinsesje Beatrix. Spreker zeide, dat door den bouw van het paviljoen voor tu- berculeuse geesteszieken de kroon op het werk gezet is. De geneesheer-directeur der stichting, dr. Kerstens, hield daarna een rede, waarin hij het een en ander mededeelde uit de wor dingsgeschiedenis van dit paviljoen. In het St. Bavo-Gesticht is, aldus spreker, in 1933 een Röntgeninstallatie aangeschaft om naar tuberculose een onderzoek in te stellen. Dr. Sengers werd bereid gevonden het om vangrijke werk der massadoorlichting op zich te nemen en spreker bracht hulde aan het tot stand gekomen massa-onderzoek, dat grootendeels te danken is geweest aan de belangstelling en ijver, die dr. Sengers in dit gedeelte van zijn gestichtstaak steeds en onvermoeid heeft getoond. Hoevelen er leden aan tuberculose. Verder bracht spreker dank aan dr. Brouwer, leider van het consultatiebureau voor tuberculose te Leiden, die gedurende dit onderzoek steeds zoo welwillend met raad en daad de doktoren van het St. Bavo- Gesticht heeft bijgestaan. Het longonderzoek bij de 800 verpleeg den in dit gesticht toonde aan, dat ongeveer 35 hunner lijdende waren aan een of ande ren vorm van longtuberculose. Dat is onge- ceer 4v$ pet. en spreker wees er op, dat vóór dit stelselmatig onderzoek slechts van 1 pet. der verpleegden bekend was, dat zij tuberculoselijders waren. Dr. Kerstens zette uiteen, dat dit pavil joen beslist noodzakelijk was in verband met de verpleging der tuberculose-lijders van het St. Bavo-Gesticht. Hij wenschte den architect van het nieuwe gebouw, den heer Bekkers, geluk met het door hem be reikte resultaat. Na dank te hebben gebracht aan vader Ulphus, den overste, die zelfs in deze slech te tijden kans zag om aan geld voor den bouw en inrichting te komen en aan de overigen, die aan de totstandkoming van dit werk hebben medegewerkt, eindigde dr. Kerstens met den wensch, dat Gods ze gen door de voorspraak van de H. Beatrix steeds op dit paviljoen en zijn bewoners moge rusten. Nadat de Minister zijn rede had gehouden speelde de harmonie van het personeel, in den tuin opgesteld, het Wilhelmus. Hierna nam Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken het woord, wiens rede wij Woensdagavond in ons blad reeds afdrukten en waarin we meldden, dat het H. M. de Koningin had behaagd dr. Kerstens te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Vele gelukwenschen. I Mr. Bolsius voerde het woord namens het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en betuigde zijn instemming met het werk van het bestuur der St. Bavo-Stichting. Hij dankte voor de prettige samenwerking met de Stichting en wenschte St. Bavo geluk met het volledig maken van de taak der verpleging van de geesteszieken. Vervolgens nam de burgemeester van Noord wij kerhout het woord, die ongeveer als volgt sprak: Excellentie, dr. Kerstens, vader Overste, dames en heeren. Als Bur gemeester van Noordwijkerhout kan ik niet nalaten met een enkel woord van ge luk wensch te spreken bij de ingebruik neming van het nieuw paviljoen. „De Ba vo" en Noordwijkerhout zijn te nauw met elkaar verbonden, dat Noordwijkerhout in de persoon van den Burgemeester bij dit heugelijk gebeuren niet van zijn belang stelling zou blijk geven. Ik was onlangs in de gelegenheid in de „Leidsche Courant" een serie artikelen te schrijven over de ont wikkeling van Noordwijkerhout sinds 1900 en ik mocht er toen de aandacht op vesti gen, dat St. Bavo in die ontwikkeling een groot aandeel heeft gehad. Ik weet het wel: St. Bavo is op zichzelf een geheel, een dorp in een dorp, maar aan dat dorp is een groote staf van personeel verbonden, welk personeel onder gunstige arbeidsvoorwaar den werkt, zoodat er een gezin behoorlijk van kan worden onderhouden en het zijn ook die gezinnen, die de welvaart van Noordwijkerhout bevorderen, wat te meer klemt in een tijd waarin de hoofdbron van inkomsten, n.l. de bloembollencultuur vrij wel finaal is uitgedroogd en eerst ln het laatste jaar teekenen van verbetering geeft. In een tijd van allerdiepste depressie stond St. Bavo met zijn personeel ongeschokt en als deze depressie niet zoo groot was ge weest had wellicht de Bavo de gemeente voor noodlijdendheid bewaard. Ik zeg dit maar om aan te toonen, dat St. Bavo een factor van beteekenis is voor de welvaart van Noordwijkerhout en bovendien het mag vandaag wel eens gezegd worden: een hulp in den nood is voor velen. Thans is het mij een behoefte u, dr. Kerstens, geluk te wenschen met de welverdiende onder scheiding die gij zooeven van den Minister mocht ontvangen. In de bijna 20 jaren, dat gij hier werkt, hebben wij elkaar dikwijls ontmoet en als ge veel met elkaar omgaat, leert men elkaar wel kennen en dan heb ik steeds bij u kunnen constateeren uw on verzwakten ijver om de belangen van. de patiënten van het Gesticht, waaraan gij zijt verbonden, te dienen. De oprichting van het paviljoen van heden is daarvan een openbaar getuigenis, doch er is meer, dat niet zoo in het publiek opvalt, ik noem b.v, de tand ver zorging welke in St. Bavo per fect geregeld is en wie weet hoeveel andere dingen er zijn, die door uw beleid en door zicht zijn tot stand gekomen en waarvan de buitenwereld niets weet. Als de verple ging van de patiënten op zoo'n perfecte wijze geschiedt, dan is het een eer voor u, dat gij zooveel ondanks vele financieele bezwaren, hebt kunnen bereiken. Dat eert u, maar het eert ook degenen die over alle financieele bezwaren zijn heen gestapt en u uw zin hebben gegeven. Als broeder provinciaal daarstraks zeide: het heeft zoo veel gekost, ik hoop, dat het voorloopig gedaan is, dan meen ik te mogen zeggen: we zijn niet aan het eind. maar aan het begin. Vraagt en blijf steeds vragen in het belang van de patiënten. Hierna sprak nog eenige woorden van van het bestuur der vereeniging van R.K. gelukwensch de heer J. Meyring, voorzitter Krankzinnigengestichten in Nederland en sprak dr. Kerstens eenige woorden van dank aan het adres van de sprekers. Spre ker zeide verrast te zijn met de onderschei ding en zeide, dat niet alles zijn werk is geweest. Hij dankte zijn medewerkers voor hun adviezen en voor de prettige samen werking. Ten slotte gaf de le geneesheer aan de hand van een plattegrondteekening uitleg van de inrichting van het sanato rium, waarna de harmonie van de Stichting die buiten stond opgesteld, het Wilhelmus deed weerklinken. Later in den middag bracht deze harmonie dr. Kerstens een se renade in verband met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In de St. Bavo-stichting te Noordwijk is Woensdag door den minister van Binnen landsche Zaken, Z. Exc. H. van Boeijen, een nieuw paviljoen voor T. B. C.-patiënten geopend. Tijdens den rondgang; rechts minister van Boeijen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13