Komt Centrale Vliegveld bij Leiden? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Regeering deelt haar plannen mede WOENSDAG 25 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9040 S)e £eid<töfi£0oii/fca/rtt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adr. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. DE JONGSTE FOTO VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX Foto F. ZIEGLER, Den Haag V Bij een hoog leest Morgen is het een hoog feest. Tusschen al het nieuws, dat in staat is, te verontrusten en te verwarren, tusschen al de zorgen en bekommernissen van het dagelij ksche leven, staan de feesten van onze Moeder, de Kerk, die de zielen overstralen met den zachten zonneglans van rustige zekerheid in weten ën ver trouwen; die blijde harten opheffen ten hemel. Ook in dezen tijd richt de Kerk zich tot de volkeren met het psalmvers, dat zij morgen bidt en zingt in de Introitus van de H. Mis: Gij alle volkeren klapt in de handen; Juicht Gode toe met jubelende stem. Ja hoe droevig en dreigend de tijden zijn: wij klappen in de handen en juichen Gode jubelend toe, omdat Hij ons zooveel goeds heeft geschonken in het leven in het leven, dat ons opent, dat ons in het vooruitzicht stelt een eeuwigheid van ge luk.... Morgen is het een hoog feest. Wij willen dan op bijzondere wijze den ken aan de groote realiteit, de blijvende werkelijkheid in het menschelijk le ven en streven: de hemel; biddend met de Kerk in de H. Mis: Verleen, bidden wij, almachtige God, dat wij, die gelooven, dat uw Eenigge- boren Zoon, onze Zaligmaker, heden ten hemel is opgeklommen, zelf ook met hart en ziel in den hemel mogen ver wijlen. Morgen is het een hoog feest. Wij willen dan heel diep beseffen en voelen de groote gave, ons door Christus geschonken: de vrijheid, de vrijheid van de kinderen Gods. En dankbaar zullen wij mee-bidden met de Kerk onder de H. Mis, na het Epistel: Omhoog stijgend, heeft hij de gevan genschap gevankelijk met zich meege voerd. Ziet ge nu weer 'ns vóór u, hoe mooi, hoe zinrijk zijn de gebeden onder de H. Mis? Morgen is het een hoog feest. Ook dit feest, het hoog feest van Chris tus' Hemelvaart wordt getrokken in de sfeer van neutraliteit en zelfs van heiden dom. Dat wij het vieren op christelijke wijze. Dat wij, Katholieken, ons ook op feest dagen als deze verdiepen in en verblijden over onze eenheid in geloof, en ons be ijveren, ook die eenheid te beleven in het in practijk brengen van ons geloof, in de conclusies, die uit het geloof moeten worden getrokken voor de practijk van het dage lij ksch leven. En wij willen herhalen, om er de meest ernstige aandacht voor te vra gen, de woorden, dezer dagen door Z. H. den Paus geschreven aan Kardinaal von Galen: „Het kostbaar geërfde geloof der Vade ren zal gemakkelijk de zware en bittere Hevig verzet Ie wachten in Amsterdam De Minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met den burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en met den wethouder voor de handelsinrichtingen, onder wien Schip hol ressorteert, mr. G- C. J. D. Krop man, en mededeeling gedaan, dat de regeering voornemens is te Leider dorp een centraal vliegveld te ves tigen, dat het vliegveld zou worden van geheel Nederland. Amsterdam zou Schiphol af moeten staan ten behoeve van de militaire luchtvaart. Eenige dagen geleden berichtten wij, dat de oude plannen tot de stichting van een centraal vliegveld wederom waren op genomen. Indertijd was dit vliegveld ont worpen te Bodegraven, in de nabijheid van den geprojecteerden weg Amsterdam Bodegraven—Rotterdam. Nu echter de aan leg van dezen weg voorloopig van de baan is, is ook de stichting van een vliegveld daar ter plaatse prijsgegeven. De Regeering heeft thans voor de stich ting van een centraal vliegveld het Oosten van Leiden aangewezen, in de nabijheid van de plaats, waar in de nabije toekomst de auto-wegen beoosten en bewesten Lei den met elkaar verbonden zullen worden. Rekening houden met de grond-soort, voor den aanieg van een vliegveld ver- eischt, komt hiervoor het meest in aanmer king de breede strook rivierklei onder de gemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude. De veengrond in de omgeving van de toe- toekomstige wegsplitsing schijnt voor aan leg van een vliegveld minder geschikt te zijn. Het plan van de regeering is reeds in een vergevorderd stadium gekomen. De plaats, waar de Minister zich het vliegveld had ge dacht, kan nog niet worden medegedeeld. Amsterdam en Rotterdam komen in verzet. Aan de gemeenten Amsterdam en Rot terdam heeft de Regeering verzocht voor beproevingen van den tegenwoordigen tijd zegenrijk overwinnen, wanneer, in dezelfde mate als het geloof zelf slechts één is, ook alle geloovigen in heilige gehoorzaamheid één zijn in het in practijk brengen van hun geloof en zoodoende de krachten niet ver lamd worden door verdeeldheid, maar veeleer versterkt door een hecht aaneen gesloten eensgezindheid" deze plannen zich te interesseeren d.w.z. dat Amsterdam en Rotterdam hun vlieg velden zullen pi ijs-geven. In Amsterdam is men echter vastbesloten Schiphol tot het uiterste te verdedigen. Men had zich den laatsten tijd te Am sterdam gevleid met de hoop dat de plan- ren tot stichting van een nieuwe centrale luchtvaarthaven wel opgegeven zouden v/orden na de duidelijke argumentatie, die Amsterdam zoowel binner skamers, als in het openbaar n?d laten hooren ten gunste van het ten koste van grocte financieele of fers tot op internationaal peil geoutilleerd Schiphol. Twee jaar geleden nog heeft Amsterdam opnieuw twee m llioen in zijn luchthaven gestoken voor den aanleg van startbanen, juist gistermorgen nog neeft de aanbeste ding plaats gehad van de voortzetting van dezen aanleg, waarvooi weer een half mil- lioen is uitgetrokken. In totaal heeft Amsterdam reeds 8 mil- Loen in zijn luchthaven gestoken. En nu dit! Het is begrijpelijk, dat men te Amster dam bitter gestemd is en dat men niet ge- reigd is, hiertoe zijn medewerking te ver kenen. Trouwens, ook botterdam schijnt sterk tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld gekant te zijn, waardoor de Maasstad haar oenkbeeld, een eigen vlieg veld te stichten ter vervanging van Waal haven, zou moeten prijsgeven. Maandag j.l. zou wethouders de Zeeuw in een onderhoud met den ministei de bezwaren van Rotter dam daartegen hebben kenbaar gemaakt. Amsterdam en Rotterdam zouden in dezen dus één lijn trekken. De plannen van de K.L.M. Dit plan komt echter vooi de beide steden niet geheel onverwacht. Sinds langen tijd wist men, dat de K.L.M. zeer verlangend was om te Den Haag een Centraal vlieg veld te stichten Het unlangs gevallen be sluit, om het n;euwe hoofdgebouw van de K L.M. eveneens te Den Haag te doen ver rijzen, duidde er opnieuw op, dat men de plannen nog n'et had laten varen. Dit vliegveld onder Leiderdorp nu ligt in de nabijheid van den Haag. Daarmede schijnen dan ook de kansen van Rotter dam, om in plaats van Waalhaven een gunstiger gelegen vliegveld te krijgen te Gverschie, dat dan voor Rotterdam en Den Haag samen zou kunnen dienen wel ver keken te zijn. Want als het vliegveld on der Leiderdorp er eenmaal is, zal het ver keer van Den Haag zich uiteraard op dit vliegveld concerlreeren. De motieven van de regeering vóór een centraal vliegveld. Drieërlei motief heeft minister van Buuren, sprekende uit naam van de regee- nng, voor de stichting van een centraal vliegveld te Leiderdorp aangevoerd. Inde eersteplaatszou zulkeen vlieg- veld verkieselijk zijn om econo mische redenen; een economisch ar gument, volgens hetwelk de K.L.M. het vervoer naar en van een centraal Vlieg veld op minder hooge kosten zou komen, terwijl voor het rijk een overweging is, dat men door de stichting van een zoo danige luchtvaarthaven de vorming van een tweeden staf van overheidspersoneel, naast den staf, die thans op Schiphol werkzaam is, zou kunnen uitsparen. Vervolgens verwacht men, dat eencen- traal vliegveld attractiever is voor de groote internationale luchtlijnen, die eerder dit vliegveld zullen willen aandoen, dan wanneer het vervoer over verscheidene minder groote luchtvaarthavens verdeeld zou zijn. Het derde argument brengt d e f e ns i e- belangen in het geding. Er is be hoefte aan een nieuw militair vliegveld, waarvoor de regeering thans Schiphol wenscht te gaan gebruiken. Thans kan Schiphol zich als militair vliegveld niet ontplooien omdat de militaire luchtvaart door de burgerluchtvaart gehinderd wordt. Zou Schiphol als burgerluchtvaarthaven in 2ijn tegenwoordigen omvang gehandhaafd blijven, dan zou men gedwongen zijn een r.ieuw militair vliegveld té stichten, waar voor men dan een terrein onder K a t w ij k op het oog heeft. Doch ten departemente blijkt men er de voorkeur aan te geven Schiphol voor de militaire luchtvaart 'te bestemmen. Te Amsterdam wordt tegen het verlan gen om een centrale luchthaven te bezitten, opgemerkt, dat Nederland reeds een cen traal vliegveld heeft in Schiphol, dat gere kend wordt tot de beste groote luchtvaart havens van Europa te behooren en dat door zijn ligging aan de gedeeltelijk reeds vol tooide, gedeeite'ijk nog in aanleg zijnde nieuwe verkeerswegen naar en van de cen tra Rotterdam Den Haag, Haarlem en het Gooi van alle kanten in de naaste toekomst gemakkelijk en snel te bereiken kan zijn en dus ook in dit opzicht aan alle voor waarden voldoet, die aan een centraal vliegveld te stellen zijn. Een streep door Rotterdam's plannen? Naar aanleiding van bovenstaande be richten uit de hoofdstad heeft de Msb. zich tot de leden van het Rotterdamsche Ge meen tebestuui gewend om te vernemen, of ook daar medededingen van gelijken aard van de Regeering zouden zijn ontvangen. Gelijk bekend werd juist in de Raads zitting van Donderdag j.l. door Rotterdam besloten zijn vliegveld Waalhaven voor 1,1 millioen aan Defensie te verkoopen onder conditie, dat het Rijk geen bezwaren zou maken tegen den aameg van het nieuwe vliegveld Zestienhoven onder Overschie. Hoewel de gemeentelijke autoriteiten, die zij hierover konden inte^pelleeren, zich niet wenscht en uit te laten over deze zaak, gaven zij toch toe, dat ei sinds de Raads zitting van Donderdag j.l. iets gepasseerd was. In die zelfde Raadszitting van 19 Mei j.l. is ook nog de mogelijkheid van plannen der Regeering ten aanzien van een Cen traal vliegveld ter sprake gekomen. De bur gemeester heefi toen verklaard de ge dachte van een Centraal vliegveld voor Nederland uit den booze te vinden. Ik ben van oordeel, zoo zeide hij bij die gelegenheid, dat een centraal vliegveld hoe langer hoe meer onmogelijk zal blijken. Wat de plannen daaromtrent zijn, weet ik niet. B. en W. kennen die niet. Het moet uitgesloten woraen geacht, dat Rotterdam zijn vliegveld zou prijs geven Gezien deze uitspraak, nog zoo kort ge leden gedaan en door den geheelen Raad onderstreept, kan het niet anders of ook het Gemeentebestuur moet allerminst met het Centrale vliegveld sympathiseeren. De verkoop van Waalhaven is dan ook alleen voorwaardelijk goedgekeurd. Een interpellatie in de Am- sterdamsche gemeenteraad. Het lid van den gemeenteraad van Am sterdam, Bern. C. France (Soc. Dem.) heeft den raad verzocht B. en W. te mogen in- terpelleeren over de plannen tot het stich ten van een nieuw centraal vliegveld, waar- tij hij de volgende vragen tot B. en W. zal richten: 1. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat de Regeering piannen in overwe ging heeft om een nieuw centraal vliegveld le stichten op een terrein gelegen tusschen Leiden en Bodegraven? 2. Zijn door de Regeering besprekingen ever deze plannen gevoerd met het dage- lijksch bestuur der gemeente? 3. Kunnen Burgemeester en Wethouders hieromtrent reeds mededeelingen doen aan den Raad? 4. Is reeds te overzien welke gevolgen dt verwezenlijking der bedoelde plannen zouden kunnen hebben voor de luchthaven Schiphol? 5. Indien hierdoor gevaar dreigt voor de beteekenis van Schiphoi als internationaal vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart, welke stappen hebber Burgemeester en Wethouders dan ondernomen om dit gevaar te keeren? Ontstemming in Rotterdam. Uit Rotterdam wordt medegedeeld: De waarnemend-burgemeester van Rot terdam, wethouder J. B. de Zeeuw, heeft Maandag j.i. op diens verzoek een onder- Olt nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Internationaal Eucharistisch Congres. (2de blad). De ontspanning in de situatie rondom Tsjecho-Slowakije houdt aan. (2de blad). In Catalonië is een nieuw offensief door de regeeringstroepen begonnen. (2de blad). De mogelijkheid wordt onderzocht of de Duitsche deviezenbepalingen verzacht kun nen worden. (2de blad). Binnenland De Regeering heeft aan de gemeente besturen van Amsterdam en Rotterdam meedgedeeld, dat zij het voornemen heeft een centraal-vliegveld te stichten te Lei derdorp. (1ste blad). Hedenmiddag opende Minister Van Boeyen het St. Beatrix-paviljoen te Noord- wijkerhout. (2de blad). Dr. Kerstens on derscheiden. (Laatste Ber.). houd gehad mét den minister van water staat, waarin deze namens de regeering mededeelde, dat men het voornemen heeft, over te gaan tol de stichting van een cen traal vliegveld te Leiderdorp en dat in ver band daarmede het Rijk bezwaren zou maken tegen overbrenging van de burger luchtvaart van het vliegveld Waalhaven naar een in den polder Zestienhoven aan te leggen luchtvaartterrein. Het vliegveld Waalhaven zal door de gemeente moeten worden afgestaan aan het Rijk, ten behoeve van de militaire luchtvaart. De waarnemende burgemeester heeft bij Uit onderhoud uitdrukking gegeven aan de ernstige ontstemming en teleurstelling, welke dit besluit van de regeering in Rot terdam zal teweeg brengen. Hij sprak er zjjn ernstige twijfel over of met den aan leg van een op zoo grooten afstand van Rotterdam gelegen centraal vliegveld bij Leiderdorp de belangen van Rotterdam als knooppunt van verkeer en handel wel ge diend zouden zijn en gaf als zijn stellige overtuiging te kennen, dat Rotterdam zeer moeilijk in het besluit van de Regeering zal kunnen berusten. B. en W. hebben in hun vergadering van heden de door den waarr.emenden burge meester naar voren gebrachte bezwaren vol ledig onderschreven en deze nog in een brief aan den Minister bevestigd. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: De ontspanning in Tsjecho- Slowakije handhaaft zich gelukkig. Van daag worden te Eger de twee slachtoffers van het bekende incident begraven'. De Sudeten-Duitschers zijn niet van plan hun propaganda-materiaal ongebruikt te laten en hebben deze begrafenis willen omgeven met een grootsche praal, zoodat zij het karakter van een politieke demonstratie ging aannemen. Hitier heeft een krans ge stuurd. De Tsjechische regeering is zoo wijs geweest om ook een krans te sturen en zij laat zich eveneens vertegenwoordi gen, daarmede zoo goed en zoo kwaad als het gaat den wind uit de zeilen nemend van de Sudeten-Duitschers. Tot op het moment, waarop wij dit schrijven, hebben wij nog geen berichten vernomen over inci denten, maar het gevaar daarvoor is na tuurlijk zeer groot, wanneer niet een groo te mate van zelfbeheersching aan den dag wordt gelegd. De Duitsche bladen doen voorloopig nog niet hard mee om de stemming te kalmee- ren. Hun toon blijft nog vrij opgewonden. Speciaal zijn zij boos op Engeland, maar de pers schrijft, dat de vrede is bewaard dank zij het krachtig ingrijpen van de Britsche regeering. De Duitsche pers zegt daarop: Wat zou Engeland wel zeggen, wanneer op een goeden dag de Duitsche gezant te Londen op het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken verscheen en daar de Engelsche regeering waarschuwde, geen inval te doen in Holland? De Britsche mi nister zou antwoorden: maar meneer, wij denken niet aan een inval in Holland! En als de Duitsche pers dan eens ging bewe ren: „Holland is gered dank zij de Duitsche interventie!", zou dat niet de dwaasheid ten top gevoerd zijn? Het is wel merkwaardig, dat het buiten land dit bij wijze van voorbee.d aange haalde geval inderdaad zeer dwaas zou vinden, maar het ingrijpen van Londen in het onderhavige geval heelemaal niet

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1