RIJNSTREEK LUCHTVAART Letteren en Kunst BIOSCOPEN TE LEIDEN KOUSEN 95< TRICOTAGES 58c. LINGERIES DINSDAG 24 MEI 1938 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN Op een hek gevallen. In de van Man- c'erslootstraat had gisteravond een 16- jarige jongen, verpleegde uit de Martha- Stichting, de onvoorzichtigheid om over een ijzeren hek te klimmen. Toen hij dit kunst stukje vertoonde, gleed hij echtei uit, zoo- dat een der ijzeren pennen van het hek hem diep in het bovendijbeen drong en dè j- ngen daaraan bleef hangen Kermend van ■pijn werd hy door zijn vrienden van het hek verwijderd. Nadat üe heer G. Vrees wijk hem de eerste hulp had verleend, ver voerde deze hem met de ziekenauto uit zijn garage naar dr. Pilon, die onmiddellijke overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodig achtte. BOSKOOP Gemeenteraad. Maandag a.s. 30 Mei zal de raad der gemeente Boskoop des n.m. 7 uur ten gemeenlehuize bijeenkomen ter bespreking van de volgende punten: 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling der notulen der vergadering van 28 Maart '38. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel tot vaststelling van de vergoe ding ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1935 aan de besturen van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs 7. Voorstel be treffende het verleenen van extra-steun aan de werkloozen in 1938. 8 Aanbieding ter vaststelling van het primitief kohier der .hondenbelasting voor het jaar 1938. 9. Voor- si el tot het verleenen van vrijstelling van •belasting op cooyeelvertooningen en andere vermakelijkheden aan de Tentoonstellings- vereeniging „Boskoop" (tent. 1938). 10. Voorstel om te besluiten tot deelneming in de waarborgregeling der Fraude-risico Onderlinge van Gemeenten (F.O.G.). 11. Aanbieding van de rekening van het elec- triciteits-, gas- en waterleidingbedrijf over het jaar 1937. 12. Voorstel om te besluiten tot het aangaan van een geldleening. 13. Voorstel tot wijziging van de verordening op het beheer der bedrijven. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een terrein aan de Vereen, voor 3oskoopsche Culturen. 15. Voorstel tot verhooging^. van het sub sidie aan het Groene Kruis, afd. Boskoop. 16. Voorstel om over te gaan tot opheffing van den gemeentelijken waarschuwings dienst bij den spoorwegovergang in den Zijdeweg. 17. Voorstel tot vaststelling van ten verordening als bedoeld in art. 6 der winkelsluitingswet 1930. 18. Voorstel tot wijziging der bedrijfsbegrootingen, diensten 1937 en 1938. 19. Voorstel tot wijziging der gHTieente-begrootingen diensten 1937 en 1938. 20. Rondvraag. BODEGRAVEN Boeteprocessie naar Maria ter Nood. Door de leden van de L.T.B. werd giste ren de jaarlijksche boeteprocessie gehou den naar Heiloo. In totaal waren er 1500, waarvan er uit onze parochie 'n twintig tal meetrokken onder leiding van de ka pelaan uit de Meije, den weleerw. heer Umans. HAZERSWOUDE Geboren: Adriana Helena, dochter van C. P. Heyker en A. K. M. van Vliet. Overleden: Pieter den Hertog, 83 ja ren, gehuwd met A. Starrenburg. Ondertrouwd: Q. A. Zandwijk, 34 jaar en J. C. van Nierop, 32 jaar. L. Hartman, 25, jaar en J. de Bruin, 24 jaar. Th. J. van Leeuwen, 30 jaar en A. C. Zwartjes, 24 jaar. D. van Doest, 27 jaar en P. van Voskuilen, 21 jaar. Gehuwd: P. A. Zwartjes, 29 jaar en Th. H. E. van Beek, 29 jaar. J. A. van den Berg, 35 jaar en J. v. d. Werf, 32 jaar. Vertrokken: G. Louwers, D329, naar Leiden, Hooge Morschweg 108. J. M. Louwers, D215, naar Kouderkerk aan den Rijn, B178. C. A. van Kampen, A450, naar Koudekerk aan den Rijn, Lagewaard C 37. C. A. van Leeuwen, E 37, naar Pij- nacker, Katwijksche laan C 6. Wed. H. van Hoff, D 70, naar Benthuizen, Hooge- veensche weg 95. Ingekomen: J. P. v. d. Zon, A 245, van Alphen aan den Rijn, Hoorn 79..J. Bontenbal, A 197, van Woubrugge, B 54. W. Th. de Haar, A 215, van Wamel, Hoo- geweg 125 a. NOORDEN Mazelen. Bij tal van kinderen alhier heerschen de mazelen, gelukkig is de ziekte niet kwaadaardig. De eerste H. Communie van de kinderen, weike bepaald was op Hemelvaartsdag, is om deze reden tot een rader te bepalen dag uitgesteld. NIEUWKOOP Eerste Plechtige H. Mis. Op Zaterdag, 11 Juni a.s., hoopt de Eerw. Heer P. C. Groenendijk van hier. Theolo gant aan het groot-seminarie te Warmond, in de kathedrale kerk te Haarlem de H. priesterwijding te ontvangen en daags daarna alhier zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Het is 24 jaren geleden, dat een zoon van cu. parochie, n.l. de hoogeerw. heer J. F. A. Eots, thans Deken en Pastoor te Gouda, priester gewijd is. ROELOFARENDSVEEN De eerste Chrysanthen, Aan de Aals- ireersche Véilirg „Bloemlust" werden gis teren de eerste Chrysanthen aangevoerd coor den heer Corn. v. Berkel. De bloemen brachten 25 cent per stuk op en zijn voor wat betreft do tijd van het jaa.r als een zeldzaamheid te beschouwen. ZEVENHOVEN Steun aan kleine Tuinders. Deze ge meente heeft besloten toe te treden tot de departementale steunregeling voor Kleine Tuinders. Hun aantal is in deze gemeente wel niet groot, doch bij die weinigen is steun zeer gewenscht. Dezer dagen zullen ae aanvraagformulieren worden toegezon den. Er zal geen commissie worden ge vormd, doch B en W. zullen zich met de uitvoering belasten. Verkeersverbetering. Aan het einde "an den Bloklandschen middelweg, uitko mende op den Bloklandschen weg in den weg NieuwveenAmsterdam bestaat nog steeds de zeer gevaarlijke bocht, bekend onder den naam van de Driesprong. Bij de vernieuwde uitgifte van grond in erfpacht aan H. de Graaf heeft de polder Zevenhoven besloten, een gedeelte aan zich te houden en dit gratis beschikbaar te stel len aan de provincie Zuid-Holland, die daar door in de gelegenheid is, den hoek af te ronden, terwijl tevens een behoorlijke scheering zal worden geplaatst. Voor het auto- en motorverkeer een goede verbete ring. Inbraak. Na enkele maanden van rust, schijnen de inbraken in de Rijnstreek weer te beginnen. Vorige week was het Ter-Aar, dat ongewenscht bezoek kreeg In de nacht van Zaterdag op Zondag is door opschui ving van een raam ingebroken bij den Ned. ITerv. Predikant Ds. van Harten. Veel is overhoop gehaald. Ontvreemd zijn een tafelkleed, een pendule-kolkje en ongeveer t en gulden. De politie sielt een onderzoek in naar ce(n) dader(s), die via den achter de pas- t"-oei liggenden tuin over een sloot zijn binnengekomen. FRANSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Uit Dieppe wordt gemeld: Gistermorgen om half twaalf heeft men een vliegtuig, waarvan men meent, dat het yan de militaire basis te Parijs afkomstig was, in zee zien vallen buiten kaap Ailly. Lr werd onmiddellijk assistentie uitgezon den. De maritieme luchtmacht van Le Havre stelt een onderzoek in. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN Onder voorzitterschap van Burgemees ter W. J. Bocxe kwam de raad in voltal lige zitting bijeen. Een serie ingekomen stukken, meest betreffende goedkeuring van vorige raads besluiten, wordt voor kennisgeving aan genomen. Aan D. v. d. Hoort wordt over 1937 het halve bedrag der straatbelasting terugge geven, daar één woning een jaar lang onbewoond is gebleven. Een verzoek van een commissie, ge vormd voor Nieuwkoop en Zevenhoven, inzake het Vaste-iasten-ontwerp in den tuinbouw, om een subsidie van 50. wordt aangehouden, omdat geen ant woord is ingekomen op de vraag van B. en W. wat hierbij als basis heeft gegol den, waarbij hoofdzakelijk wordt gedoeld op het aantal te behandelen gevallen per gemeente. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst Nieuwveen over 1937, sluitende met een tekort van 74.— geeft geen re den tot op- of aanmerkingen. In verband met een indertijd gevallen koninklijke beslissing, wordt de heer C. v. d. Bosch alsnog met ingang van 1 Juli 1937 benoemd tot controleur van de steun- verleening; deze benoeming was reeds eerder door B. en W. gedaan. De voorz. laat zich zeer waardeerend uit over het werk van den controleur. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten 26.beschikbaar te stellen voor 1938 voor de extra-steun aan werkloozen. Het rapport en kasverbaal over het le kwartaal bij den ontvanger geeft geen re den tot bespreking. Ged. Staten keurden de verwaarborging van gemeentegelden bij de Fraude-onder linge goed, doch wenschen aanvulling met een bedrag voor fraude door B. en W. Hiervoor wordt 2 pet. van het opgegeven verzekeringsbedrag genomen. De- voorz. zegt, dat nog geen overeen stemming is verkregen inzake de huur der noodslachtplaatsen met Hakker en Veenboer. Hakker wenscht vergoeding naar het aantal aangebracht stuks vee per noodslachtplaats. Veenboer keurt voorloo- pige verlenging goed. B. en W. meenen in afwachting van de hangende reorganisatie plannen te moeten voorstellen, de huur te laten zooals 't nu is. Dit zal beide slagers worden voorgesteld. Prov. weg op voormalige spoorbaan. De voorz. -leest het schrijven van Ged. Staten inzake de gevraagde jaarlijksche bijdrage van 780.indien de voormalige spoorbaan wordt gemaakt tot provinciale weg. Ged. Staten erkennen de slechte fi- nancieele toestand der gemeente, maar zien tegenover de bijdrage een zoodanig gemeentebelang, dat ze de uitgaaf ge rechtvaardigd achten, hierbij rekening houdende ook met de vroegere jaarlijk sche rentegarantie van 450.—. De voorz. zegt, dat de bijdrage hoog is, doch willen wij ooit bereiken, dat het isolement worde opgeheven en dat de mogelijkheid voor vestiging van bedrijven e.d. voor deze ge meente komt, de bijdrage te rechtvaardi gen is. De heer Kool is blij van die 450.af te zijn en gevoelt niets voor een nieuwe uitgaaf. Zoolang er 200 opcenten op de Personeele belasting zijn, blijft hij er te gen; hij ziet er geen enkel belang in. De heer v. Veen is dit met hem eens, en ziet een bezwaar in het feit, dat de bij drage blijft; dat moest een zeker aantal jaren zijn. De heer de Groot zegt, dat Ged. Staten altijd voor bezuiniging zijn; hier is dit niet het geval. Op voorstel van den voorz. wordt in geheime vergadering gegaan; na herope ning na ongeveer een half uur, wordt over dit punt niet gesproken en de agen da verder afgehandeld. B. en W. hebben ingediend een voorstel tot het vaststellen van een voorgevel- rooilijn voor de bebouwde kom Noordein de. C. v. Roosenberg diende bezwaar in met 't oog op een eventueele vërbouwing. De kaarten worden door de leden be studeerd. Algemeen is men voor het voor stel, ofschoon het meer toekomst-muziek dan spoedige werkelijkheid zal worden. Het bezwaar van Rossenberg wordt ge voeld, maar om 't geheel daardoor te doen vervallen of te wijzigen, acht men in strijd met den opzet, waarom het voorstel algemeen wordt aangenomen. Een verzoek om verlenging van den ontruimingstermyn voor de woning, be woond door J. Verlaan brengt het gesprek op een bouwen van nieuwe woningen voor zulke gezinnen, en v. Veen beveelt het nieuwe idee der Regeering aan: bou wen voor groote gezinnen. Blijven wij onbewoonbaar verklaren, dan zijn er wo ningen tekort, v. Veen is voor het voor stel van B. en W.: drie maanden verlen ging en daarna niet meer, als de voorz. zorgt voor een ander huis. Deze zegt. die garantie niet te kunnen geven; wel heb ben B. en W. alle sympathie -voor den bouw voor groote gezinnen, en deze ge dachte zullen zij uitwerken, zoodra de plannen werkelijkheid zullen zijn. Met de stem van v. Veen tegen, wordt drie maanden verlengd. De woningen nos. 109 en 110, eigenaar C. Couprie, worden algemeen onbewoon baar verklaard. De vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.-wet over 1935 wordt voor beide bij zondere scholen vastgesteld, met een ge middeld leerlingen bedrag van 10.89. Straatverbetering. Het door B. en W. in overleg met den opzichter gemaakte plan tot verbetering der straat in dorp en Noordeinde wordt gelezen met een berekening der jaarkos- ten voor een eventueel te sluiten geldlee ning; daarnaast een becijfering van een teerweg (steenslakken). Hieruit blijkt, dat het eerste wordt geprefereerd. De wijze van besteden wordt besproken: zelf steenen aankoopen, b'etonrand en schoeiing ter plaatse aanbesteden, alsmede het straatwerk. De vraa'g rijst, of een beton- schoeiing niet beter is dan een houten; op den duur zullen de kosten daarvan ger zijn en het maken ervan zal wellicht slechts enkele honderden guldens méér kosten, dit omgeslagen over 25 jaar maakt weinig uit, zoodat een nadere opgaaf daar van wel gevraagd zou kunnen worden. De voorz. zou allereerst willen verne men, of men gevoelt voor de gedachte ver betering en zoo ja, welke der twee. Het blijkt, dat men bestraten verkiest, omdat de gemiddelde jaarkosten hiervan het laagste zijn, en dan uitvoering als door B. en W. gedacht. Een aanbieding voor een leening kwam nog niet in; machtiging tot afdoening tot een maximum bedrag en een door den voorz. genoemde maximale rente, een en ander op een 25-jarige aflossingsduur, wordt niet gegeven; in beginsel spreekt men zich uit voor de verbetering door be strating, doch nader besproken zullen worden de kosten van houten- of beton- schoeiing en de intusschen te vragen con dities voor een leening. Uit een in concept aangeboden begroo' tingswijziging hooren wy o.a., dat van Nieuwkoop bijna 500.wordt terug ont vangen voor indertijd te veel betaalde bij drage in de Onderwijswet-vergoedingen, en dat in verband met restitutie dier ver goeding over 1934 door de beide bijzon dere scholen in de gemeente, een post met 500.verlaagd kan worden. Deze mee valler vroolijkt de gezichten weer eens op. De heerv. Veen vraagt, of de voorzitter er toe meewerken kan, om zooveel moge lijk werkkrachten uit andere gemeenten te weren? Waarop de heer Kool ant woordt: laten de menschen er vooral bij het bedrijf van den Uil zelf op uitgaan die heeft steeds andere en uit andere ge meenten. De voorz. antwoordt, dat hij dat niet kan en geeft toe, nogmaals de aan dacht van alle werkgevers er op te vesti gen, dat men eiken dag op het raadhuis kan komen informeeren naar beschikbare werkloozen. Dit blijkt de heer v. Veen te bedoelen. De heer Slingerland vestigt de aandacht op een slecht bruggetje, waartoe de voor zitter reeds opdracht tot herstel blijkt te 1.'ebben gegeven. ANTON LANG t Na een zware operatie overleed dezer da gen in den ouderdom van 63 jaar Anton Lang, de beroemde vertolker van de Chris tusfiguur bij de Passie-spelen te Oberam- mergau. Anton Lang en zijn uitgebreide familie behooren tot de oudste ingezetenen van het rustieke dorpje in de Beiersche Alpen, dat door zijn spelen wereldberoemd geworden is. Het middelpunt van het dorp wordt ge vormd door het huis van de familie Lang, waar thans diepe rouw heerscht. Tot drie maal toe, in 1900, in 1910 en in 1922 werd Anton Lang uitverkoren om de Christus- rol te vertolken, een bijzonder hooge on derscheiding. Tot drie maal toe sleepte hij het zware kruis over het tooneel, tot dr.e maal toe kreeg hij den doornenkrans op het hoofd. Geen wonder, dat er uit de oogen van dien man iets bijzonders, iets vergeestelijks sprak. Beminnelijk ontving hij de bezoekers in zijn winkel, geleidde hij hen naar de daarachter gelegen pottenbak kerij, waar men graag een aschbakje of een vaasje met zijn handteekening kocht. Gaarne was hij bereid onder iedere foto, die men bij hem kocht, zijn handteekening te zetten. Niets dan goedheid straalde er uit zijn heele wezen. Ook vertelde hij graag het een en ander over zyn reizen, want, nadat hij in 1922 wederom de Christus-rol vertolkt had, voor de laatste maal, maakte hij verschillende reizen, naar Engeland, naar Nederland en naar Amerika. Zeker, hij herinnerde zich de hoofstad van Nederland, Amsterdam, nog bijzonder goed. Hij had in Amsterdam het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum bezocht en onder leiding van den heer Luns de prachtige schilderijen bewonderd. Zeer aangename herinneringen had hij aan het „lage land bij de zee" behouden. Maar ook in tal van andere landen was hij vrien delijk ontvangen. Bij talrijke voorname Engelsche lords was hy uitgenoodigd, om op hun landgoederen zijn intrek te nemen. Maar meestal vertoefde hij toch in zijn geboorteplaatsje Oberammergau, om zoo als de heer Lang vertelde, „op de zaak te kunnen passen". De laatste keeren, in 1930 en in 1934 (dit, ter herdenking van het 300-jarig be staan) vervulde Anton Lang niet meer de hoofdrol. Deze had hij overgedragen aan zijn broer Alois Lang, die tot vóór dien tijd in de rol van „Nathanael" opgetreden was. Alois Lang heeft zich de vereerende op dracht waardig betoond, want ook zijn ver tolking van Christus was meesterlijk. Het eenige bezwaar, dat men tegen Ober ammergau zou kunnen hebben, is, dat het in den loop der laatste jaren zoo bijzonder gemoderniseerd is. Dit is natuurlijk voor een groot deel de schuld van de vreemde lingen zelf. De groote hal, vanwaar de toe schouwers het tooneel kunnen zien, is sterk uitgebreid en biedt aan eenige duizenden personen plaats. Ook het tooneel zelf is van de modernste décors voorzien, die aan groote kabels opgeheschen en neergelaten kunnen worden. In groote kamers achter het tooneel hangen in keurige kasten de kleedingstukken van de spelers, wanneer ze niet gebruikt worden. De belangstellen den zijn dan in de gelegenheid alle benoo- digdheden te bewonderen, alsook den per soon, die hen rondleidt, daar dit meestal een van de hoofdvertolkers is, die zich hiermee belast. Zoo heeft zich in den loop der eeuwen het kleine dorpje Oberammergau ontwik keld tot een centrum van vreemdelingen verkeer en geestelijk leven, hetgeen niet het minst bevorderd is door de familie Lang, waarvan thans het oudste lid over leden is. By allen, die dezen man gespro ken hebben of hebben zien spelen, zal zijn krachtige en indrukwekkende persoonlyk- heid lang in de herinnering blijven. „Tijd." HOOFDFILMS Een stad op stelten. (Stan Laurel Oli ver Hardy). De man die beslag legt. (Jean Harlow Robert Taylor.) Verloren in de Wil dernis (Clyde Beat- ty). Het Doode Ravijn. (George O'Brien). Het Groene Licht. (Er rol Flynn Anita Louise). De man, die wonde ren Jjon doen. (Ro land Young Joan Cardner). Wanneer bent u ja rig? (Joe E. Brown). Bruiloft in Waikiki. (Bing Crosby Martha Raye). AANVANGSUUR Avontuurlij Romantisch Speelfilm Speelfilm Komisch Komisch speelfilm lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 8—11 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. ,fxleren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: •n Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. WASZIJDE, prima kwaliteit, met versterkte voet en hiel, alle mo- FQ deme kleuren wOCi LINKS GEWEVEN, prima kwaliteit, alle moderne kleuren HEMDEN en PANTALONS van fantasie zijden tricot, aansluitende modellen, solide kwalit., alle maten CHARMEUSE ONDERJURKEN. prima snit en afwerking, aparte Q Q broderie garnering, alle maten WvCi Woensdag zijn onze maga zijnen tot 10 uur geopend. LEIDEN

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7