De spanning om Tsjecho- Slowakije wijkt Henlein confereert met Hodza BUITENLAND Chineezen melden successen Spanning neemt toe DINSDAG 24 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 „Waarom maakte Londen zoo'n drukte", vraagt Berlifn HET EERSTE VREDELIEVENDE CONTACT. Konrad Henlein is gistermiddag om vier uur te Praag aangekomen. Om zes uur liceft hij aan den minister-president Hodza op diens uitnoodiging een bezoek gebracht. Sudeten-Duitsche kringen verklaren, dat de besprekingen van Hodza en Henlein niet ongunstig zijn geweest en dat Hodza zich in een verzoenend licht heeft laten zien. Het onderhoud van Henlein met Hodza voimt het begin van besprekingen, die voor Tsjecho-Slowakije van vitaal belang zijn, daar zij de Grondwet zullen wijzigen, indien zij tot een einde worden gebracht. Tot nu toe beschouwden de Tsjechoslowa- ken den staat als „hun nationalen staat", met Duitsche, Roetheensche, Hongaarsche en Poolsche minderheden. De nationale staat moet nu plaats maken voor een „nationaliteitenstaat", waarin de verschillende nationaliteiten gelijke rech ten zullen hebben. Dit vraagstuk is buiten gewoon ernstig. Dit vraagstuk is zoo ernstig, dat de on derhandelingen niet binnen eenige dagen tot een einde zullen kunnen worden ge bracht. Hodza zal niet alleen de commissie van de ministers der politieke departementen op de hoogte moeten houden, doch ook overleg moeten plegen met den president der republiek en de partijleiders. Om nieuwe bepalingen door het parle ment te doen aannemen is een meerder heid van twee derden noodzakelijk. Daar voor zullen dus niet alleen noodig zijn de stemmen der aanhangers van Henlein, doch ook die van een gedeelte der oppo sitie, in het bijzonder die der autonome S'owaaksche Volkspartij van Mgr. Hlinka. Rèeds sinds 20 jaar staat Praag op het standpunt, dat de Tsjechen en Slowaken één natie vormen, de Tsjechoslowaaksche natie, die één en ondeelbaar is. Het stand punt van mgr. Hlinka is, dat de Slowaak- sche natie, de Slowaaksche zuster der Tsje chische natie, niettemin haar eigen natio nale individualiteit bezit. De Slowaaksche Volkspartij zal waarschijnlijk eischen, dat het nationaliteitenstatuut ook van toepas sing zal zijn op de Slowaken. Aangezien dit statuut zal moeten wor den toegepast op alle nationaliteiten, zul len de gedelegeerden der Polen, Hongaren en Roethenen het recht hebben het hunne te zeggen. De uitgewerkte juridische teksten zullen moeten worden bestudeerd en goedge keurd door iedere belanghebbende natio naliteit, aleer zij ter goedkeuring aan het parlement kunnen worden voorgelegd. Hoe men in Londen Maandagavond den toestand zag. Zoowel in Britsche als buitenlandsche kringen te Londen was men Maandag avond van meening, aldus Reuter, dat, al is er geen reden voor overmatig optimisme ten aanzien van den Tsjecho-Slowaakschen toestand, in ieder geval respijt in de crisis verkregen is. De eerstvolgende paar we ken echter, tot de Tsjecho-Slowaaksche verkiezingen achter den rug zijn, moeten wel een tijd van ongerustheid zijn. Men verheugt zich over het feit, dat Henlein thans een onderhoud heeft gehad met Hodza. Te Londen en elders ijigewonnen inlich tingen wijzen uit, dat de recente geruch ten over uitgebreide troepenbewegingen ongegrond zijn. Vernomen wordt, dat lord Perth den toestand met Ciano te Rome heeft bespro ken en dat de Britsche ambassadeur uit dit onderhoud den indruk gekregen heeft, dat het volgens de Italiaansche opvattin gen onwaarschijnlijk is, dat de Tsjecho- Slcwaaksche toestand aanleiding zal geven tot vijandelijkheden. Ondanks de opluchting echter, die voor het oogenblik in den toestand is ingetreden is het duidelijk, dat ieder nieuw incident einstige gevolgen kan hebben. Men is te Londen van meening, dat de Tsjecho-Slo waaksche regeering zich volkomen bewust is van dit gevaar en alles doet, wat in haar vermogen is om het te ontwijken. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau publiceert een door de radio uitgezonden regeeringsverklaring. Daarin wordt vast gesteld, dat de Zondag gehouden gemeen teraadsverkiezingen in kalmte en orde verloopen zijn. De regeering ziet daarin de uitdrukking van de politieke rijpheid en den goeden wil van alle klassen der be volking. De regeering verzoekt thans de bevolking zonder onderscheid van stand en nationaliteit, den politieken partijen en anderen organisaties af te zien van alle bijeenkomsten, die aanleiding zouden kun nen geven tot betoogingen. DE AANSLAGEN OP GRENSBRUGGEN. Ceteka dementeert. Het Ceteka deelt mede, dat volgens be richten uit het buitenland Tsjecho-Slo waaksche soldaten een grensbrug in de buurt van Hohensfurth, ten Noorden van Linz, met stroo omwikkeld, met benzine overgoten en in brand zouden hebben ge stoken. Gezaghebbende Tsjecho-Slowaaksche kringen constateeren, dat bij Radvanof, ten Zuiden van Hohensfurth, in November 1937 door onbekend gebleven personen een houten bruggetje werd beschadigd. Het is deze zelfde brug, die volgens de buiten landsche berichten, door Tsjecho-Slowaak sche soldaten zou zijn verbrand. De aangegeven wijze van vernieling der brug toont aan, dat de berichten leugen achtig zijn, daar men op die wijze niet eer. brug vernielt. HET VLIEGONGELUK IN HET GRENSGEBIED. Naar aanleiding van het bericht uit bui tenlandsche bron over een Tsjechisch vlieg tuig, dat boven de Duitsch-Tsjecho-Slo- waaksche grens zou hebben gevlogen, deelt het Ceteka (Tsjecho Tel. Agentschap) me de, dat het ongeluk met het vliegtuig zich volgens ooggetuigen heeft voorgedaan des morgens om negen uur op Tsjechisch grondgebied. Het vliegtuig had in een dichten mist boven een bosch gevlogen en had daarbij een boomtop geraakt. Het toe stel verongelukte daarbij. Volgens ooggetuigen kwam het niet uit de richting van de Duitsche grens, toen het ongeluk gebeurde. DUITSCHLAND EN DE ROL VAN LONDEN EN PARIJS. De zeer levendige belangstelling, die in Frankrijk en Groot Brittannië aan den dag gelegd wordt voor de vreedzame op lossing van de Sudeten-Duitsche kwestie, heeft zichtbaar de openbare meening in Duitschland verrast. Hoewel de pers gee nerlei melding heeft gemaakt van de her haalde bezoeken van den Britschen am bassadeur aan den rijksminister van bui tenlandsche zaken in den loop van Zater dag en Zondag, schrijven de Duitsche bla den o. m. de „Angriff", op zuren toon, dat „de in deze zaak door de diplomaten van Londen en Parijs getoonde drukte geken merkt kan worden als lichtelijk overdre ven." Over het algemeen wijst de pers er op. dat de ongerustheid in deze beide hoofdsteden overbodig is, mits Praag de noodige concessies doet. Wat den omvang van die concessies betreft vindt men geen spoor van matiging te Berlijn. Men blijft Met te Karlsbad afgekondigde program op den voorgrond stellen en als voorwaarde, waaraan moet worden voldaan voor eeni- gerlei onderhandelingen over dit program, toekenning aan de Sudeten-Duitsche partij eischen van het recht zelf politie te onder houden in de gebieden, waarin het Duit sche element overheerscht. kau, er door bedreigd. Op het oogenblik wordt nog om het bezit der stad gestre den. Intusschen rukt een andere vliegende co lonne op naar Tsjangtsjau, aan den spoor weg TientsjinPoekau. Door de herove ring van Paoting en Tsjangtsjau zouden de Chineezen de provincie Hopei in twee dee- len kunnen snijden. DE POSITIE DER CHINEEZEN TE KAIFENG CRITIEK. De Chineezen bevinden zich te Kaifeng, de hoofdstad van Honan, in een critieke positie, daar twee Japansche colonnes in de richting dezer stad marcheeren. De Chi neezen hebben een wanhopigen tegenaan val ondernomen. Zij maken daarbij gebruik van tanks en treden op in massaformaties om te trachten den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. De toestand bij Macao gespannen. In Chineesche kringen wordt verklaard, dat in Kwantoeng de staat van beleg is af gekondigd, nadat tal van Japansche oor logsschepen ten zuiden van Macao waren aangekomen. Gemeld wordt, dat groote groepen vreem delingen Macao binnenstroomen. ZIJ ZOUDEN WEER IN SOETSJAU ZIJN. De Chineesche bladen te Hankau publi- ceeren volgens het Chineesche persbureau een onbevestigd bericht, volgens hetwelk de Chineesche troepen gisteren Soetsjau zouden hebben heroverd. Het bericht meldt, dat de Chineesche strijdkrachten, die de nabij de stad gele gen hoogten bezet hielden, na hevige ge vechten geleidelijk de stad genaderd zijn, waar zij Zaterdagmorgen binnendrongen. Er volgden straatgevechten en gister middag zouden de meeste Japanneezen in Soetsjau gedood zijn, terwijl de overigen waren gevlucht. Chineezen bezetten nieuwe verdedigingslinie. Volgens een officieele mededeeling van den Chineeschen nationalen militairen raad trekken de Chineesche troepen zich strategisch van het Soetsjaufront terug. Zij hebben reeds de punten bereikt, die voor de toekomstige militaire operaties zijn aan gewezen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat verscheidene Chineesche af- deelingen kleine Japansche eenheden op de vlucht gedreven en onverwachte suc cessen behaald hebben. Doihara verslagen. In een ander Chineesch legerbericht wordt verklaard, dat de Chineesche strijd krachten ten Oosten van Kweiteh, dat 160 K.M. ten Westen van Soetsjau aan den Loenghai-spoorweg is gelegen, gistermor gen de onder bevel van generaal Doihara, den „Lawrence van Mandsjoerije" staande veertiende Japansche divisie op de vlucht hebben gedreven. Doihara's strijdkrachten trekken zich thans ten noorden van den Loenghai-spoorweg in de richting van West Sjangtong terug. Paoting bedreigd. De door de Chineezen op vele fronten ge voerde guerrilla, waardoor voortdurend de achterhoede der Japanneezen wordt be dreigd, doet op vele plaatsen haar invloed gevoelen. Thans wordt ook Paoting, de vroegere hoofdstad der provincie Hopei, gelegen aan den spoorweg PekingHan- VAN HET VATIC AAN UITGIFTE VAN GOUD GELD. De Vaticaansche Staat zal binnenkort gouden munten uitgeven tot een bedrag '^an vijf millioen lire. De munten zullen ge dateerd zijn 1936 en den beeldenaar dra gen van Paus Pius XI iu relief. Noch in Italië, noch in den Vaticaanschen Staat is op het oogenblik goud geld in om loop. Men verwacht, dat wanneer de gou- tten munten worden uitgegeven, zij weldra 3i- het bezit zullen komen van verzamelaars en goudóppotters. Het Vaticaan geeft ook zilveren en nikkelen munten tot een bedrag van 1 millioen lires uit. ENGELAND ENGELAND IS GEREED. Hoogerhuis wil geen ministerie voor de voorradenvorming. In het Britsche Hoogerhuis heeft lord Zetland namens de regeering de sprekers geantwoord, die tijdens de debatten over de kwestie of een ministerie voor den voor- iadenvorming zou worden ingesteld, het woord gevoerd hadden. Hij verklaarde, dat de opdrachten voor alle vliegtuigen, die noodig zijn voor het versnelde regeerings- program thans geplaatst zijn. Bovendien zjjn de aankoopen van tarwe, suiker, wal- "ischtraan en soortgelijke reserves van an dere wezenlijk belangrijke grondstoffen thans verzekerd. Voortgaande zeide lord Zetland: „Wij heb ben onze plannen ontworpen. Mocht het oogenblik komen voor het ondernemen van een snelle, drastische actie, dan zal blijken, dat wij gereed zijn. De machinerie bestaat en er is weinig meer dan het drukken op een knop noodig om haar in beweging te si ellen". Het voorstel tot instelling van een minis terie voor voorradenvorming werd verwor pen met 54 tegen 12 stemmen. MEXICO HET VERZET BREIDT ZICH UIT. Gouverneur sluit zich bij Cedillo aan. In strijd met de officieele mededeelin- gen, volgens welke de regeering den toe stand meester is, heeft de opstand zich ver der uitgebreid. De gouverneur van den staat San Luis Potosi, Netro, heeft zijn post verlaten en zich bij generaal Cedillo aangesloten. Tijdens een vuurgevecht in Lagunita, waarbij twaalf opstandelingen om het le ven kwamen, onder wie een neef van Ce dillo, werden verborgen vliegtuigen van Cedillo door regeeringstroepen gebombar deerd. Volgens berichten in de bladen, zouden bombardementsvliegtuigen van de opstan delingen boven de stad San Luis, waar mo menteel president Cardenas verblijft, zijn verschenen. De regeeringsvliegtuigen wa ren niet in staat, de vliegtuigen van de op standelingen te achterhalen. Het staatsdepartement te Washington spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk generaal Cedillo 57 Amerikaansche vlieg tuigen zou bezitten. Het is bekend, dat den generaal twee vliegtuigen zonder licentie geleverd zijn.- Geen enkel toestel is echter met licentie aan hem afgeleverd. Volgens H AZERSW OUDE-RIJNDIJK Huwelijksfeest Morgen 25 Mei is het echtpaar C. de Vogel en Maria Wortman 40 jaar in den echt verbonden. De bruidegom die een leeftijd heeft van 69 jaar en de bruid van 60 jaar, zijn beiden nog zeer kras. Het zal hun Woensdag aan belangstelling niet ontbreken. ONRUST IN MEXICO SAN LUIS POTOSI het staatsdepartement zou generaal Cedil lo twee toestellen bezitten. Een dezer bei de toestellen zou overeenkomen met het signalement van het vliegtuig, dat het hoofdkwartier van president Cardenas heeft gebombardeerd. Officieel wordt door de Mexicaansche rege^ring verklaard, dat het slechts bij Rio Verde en Puente Manuel tot bloedige bot singen met de opstandelingen is gekomen. Vernomen wordt, dat de aanhangers van Cedillo den spoorweg van San Luis naar Tampico hebben afgesneden bij Guadalca- zar, op 100 K.M. ten N.O. van San Luis. De regeering heeft troepen naar Tam pico gestuurd om den spoorweg te bescher men. POLITIEK VAN CARDENAS ONGRONDWETTIG VERKLAARD. Het dagblad „La Prensa" verneemt pas nu, dat het parlement van den staat San Luis de Potosi op 15 Mei een besluit heeft genomen, waarbij de politiek van Cardenas ongrondwettig wordt verklaard en de staat bij proclamatie mededeelt van zijn ver plichtingen jegens de centrale regeering ontheven te zijn. Het parlement heeft gedecreteerd, dat al leen het leger van San Luis grondwettig is. Het opperbevel werd opgedragen aan generaal Cedillo, die machtiging kreeg over de openbare geldmiddelen te beschikken om de campagne tegen Cardenas te steu nen. Het parlement van San Luis heeft alle andere staten der federatie opgewekt in verzet te komen tegen het bestuur van Car denas. President Cardenas heeft den Senaat in bijzondere zitting bijeengeroepen, om de geheele regeering van den staat S^n Luis Potosi af te zetten, daar zij uitsluitend uit aanhangers van generaal Cedillo bestaat. In de boodschap van den president tot den senaat wordt gezegd, dat Cardenas vóór het uitbreken van den opstand het optre den van den generaal, die zijn macht ten eigen bate wilde versterken, had geduld, omdat hij steeds nog gehoopt had, dat Ce dillo zijn houding zou wijzigen. Maandagmorgen zijn vijftien honderd boeren en tuinders getogen naar het ge nadeoord van de Moeder Gods in het land van St. Adelbert. Het was de tiende keer dat men ging naar Maria Ter Nood in Hei- loo. Te 10 uur in den morgen, werd de litanie van alle Heiligen gezongen. Men bad, ter wijl men in processie naar de groote bede vaartskerk ging, voor de vruchten der aar de. Na deze litanie droeg de algemeen ad viseur v. d. L.T.B., professor Cleophas een plechtige H. Mis op, waaronder door hem een korte predicatie werd gehouden. Hij besprak het probleem, dat al deze menschen wellicht dag na dag gevangen houdt. Het is de tiende keer, aldus spr. dat gij in steeds grooter getale zijt gekomen naar Onze Lieve Vrouw ter Nood en tel kens met steeds dringender beden, want de nood is nog steeds niet van ons gegaan. Dat ge ondanks dat toch nog volhoudt pleit voor uw geloof. Spr. zei vervolgens, dat de ongunst der tijden de straf is, welke uit aller schuld voortkomt. Het oude ge bruik van boete-processies heeft als zin, de rampen van de akkers af te weren door het vragen van den zegen Gods op den arbeid. Ook vandaag bidden we daarom, aldus spr., maar laten we het doen in den geest van boete en elkander onze zonden belijdende; alleen wanneer we beseffen schuldig te zijn zullen we staan als rechtvaardigen voor God. En als het gebed niet spoedig verhoord wordt dient men te beseffen, dat God waakt over ons en dat Hij het beste weet, wat goed voor den mensch is. In den vroegen middag verzamelden de pelgrims zich weer in de groote bedevaarts kerk, waar door den Z. E. pastoor L. H. Wanna uit Obdam een plechtig Lof werd gecellebreerd. Terwijl het Miserere gezongen werd stelde de processie met het Allerheiligste zich op en devoot biddend trokken de hon derden door de heerlijke zonnige lanen van het Genadeoord naar het rust-altaar. Daar hield de Z. E. heer Henri de Greeve een predicatie naar aanleiding van den tekst: „Ik heb medelijden met de schare". Groot is de nood op het platteland, groot de ellende in de gezinnen, maar, vóór wij God smeeken om verbetering, rust op ons de dure plicht Hem te bedanken, omdat Hij zichtbaar ons nabij is geweest. Vergeleken met Rusland en Duitschland, leven wij in ons vrij land als in een para dijs, terwijl ook het feit, dat de wereld oorlog ons is voorbij gegaan als een bijzon dere gunst Gods beschouwd mag worden. Na onzen dank, mag verbetering der droeve toestanden worden afgesmeekt. Bij de menschen is die verbetering niet te zoeken, slechts bij Christus en Zijn heilige Moeder. Men verwachte echter niet ,dat na deze boeteprocessie de toestanden door een won der verbeterd, zijn; eeuwen hebben de menschen er voor genomen om Gods plan nen in de war te sturen en er is tijd noo dig om de juiste maat en verhouding te doen terugkeeren. Beginnen moeten wij ons zelf onder handen te nemen, ons zelf en on ze omgeving beter te maken. Heerlijk en vol troost is de belofte, dat God met ons is tot het einde der eeuwen. Na een peroratie over de onmeetbare waarden van het H. Sacrament des Al taars werd de zegen met het Allerheilig ste gegeven en trok de stoet biddend en zin gend weer naar de Genade-kapel, waar met een plechtig Te Deum Laudamus de prachtige dag besloten werd. ..Msbd." Lijkt het U niet raadzaam in plaats van een gewoon pak te koopen, voor ongeveer het zelfde geld 'n Waarborg-costuura bij Kreyra- borg te nemenl öiiéèrbij KREYMBORG Het vertrek uit Eindoven van de bedevaart der R. K. Werklieden Vereeniging naar Lourdes. Een der zieken wordt in den trein gedragen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5