DINSDAG 24 MEI 1938 OF LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOEL WEER. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdlijke opklaringen, kans op regenbuien, iets koeler. Hoogste barometerst.: 769.8 te Biarritz. Laagste barometerst.: 753.0 te Skudesnaes. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen op den Oceaan hield stand. Op IJsland is de luchtdruk aanmerkelijk gestegen. Het hoogedrukgebied, dat giste ren nog over de Oostzee lag, trok zich naar het Oosten terug. De depressie, welke zich gisteren over de Britsche Eilanden ont wikkelde, breidde zich belangrijk uit en werd dieper. Het centrum ligt thans over de Noordzee. Op de Britsche Eilanden, onze omgeving en Frankrijk waait een ma tige tot krachtige Noord-Westelijke wind, met meest zwaar bewolkte lucht en licht buiig weer. In Oost-Duitschland, de rand staten en in Oost-Zweden is het weer nog helder, met zwakken Zuid-Oostelijken wind. In het overige deel van Scandinavië is de lucht betrokken met regen. In onze omgeving, Frankrijk, Zuid-Duitschland en in het grootste deel van Scandinavië is de temperatuur onder normaal, in Oost-Zwe den en in de Randstaten is zij er boven, overigens zijn de afwijkingen gering. Voor morgen wordt nog koel buiig weer verwacht, .bij matigen Noord-Westelijken wind. LUCHTTEMPERATUUR. 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 9.30 uur tot Woensdagmorgen 4.22 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 25 Mei voorm. 11.45 en nam. 12.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16 gr. C. Maan op 2.31 uur. Maan onder 16.02 uur. (29 Mei nieuwe maan). GEMEENTERAAD VAN GOUDA. De gemeenteraad kwam gisteravond on der voorzitterschap van burgemeester E. G. Gaarlandt bijeen. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel tot uitvoering van twee belangrijke verkeerswerken, den bouw van een tunnel van de Spoorstraat naar den Ridder van Catsweg onder de spoorlijn GoudaUtrecht en de verbreeding van den Bleekerssingel en den Fluweelensin gel. Met groote instemming heeft de Raad de voorstellen ontvangen en ze na een kor te discussie met algemeene stemmen aan genomen. Bij de besprekingen werd mede- deeld, dat de werken aan 170 personen ge durende 9 maanden arbeid zullen verschaf fen. Besloten werd verder het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de Van Iterson- laan voor de stichting van een overdekte zweminrichting in dien zin te wijzigen, dat de grond tegen dezelfde voorwaarden aan de in de plaats van de afdeeling Gouda van de N.V. De Sportfondsen getreden stich ting „Spaardersbad Gouda" wordt ver kocht. De vergadering vereenigde zich vports met het voorstel tot aankoop van gronden nabij den Winterdijk ten behoeve van de demping van slooten en poelen in werkverschaffing. Verzocht werd pogingen aan te wenden tot restauratie van het stadhuis in werk verschaffing en tot verbetering van den achtergevel van het gebouw der voorma lige arbeidsbeurs op de Nieuwe Markt. Bepleit werd de brug over de haven te genover de Minderbroederstocht voor auto verkeer te sluiten. Op een vraag werd medegedeeld, dat desbetreffende vraag medegedeedl, dat plannen in voorbereiding zijn om jeugdige werkloozen een afrastering van het plant soen op het Zoutmansplein en elders te doen aanbrengen. R.K. TRANSPORTARBEIDERS BIJEEN In de groote zaal van de Sociëteit De Diergaarde te Rotterdam is Maandag de twaalfde vergadering gehouden van den bondsraad van den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius". Na een kort begroetingswoord hield de bondsvoorzitter, de heer H. Janzen, een openingsrede, waarna hij wees op het bij zondere karakter dat deze twaalfde bonds raadsvergadering droeg, in verband met het feit, dat het op 1 Februari twintig jaar geleden was, dat de organisatie werd ge sticht. De voorzitter herinnerde aan den eer sten tijd van het bestaan van den bond, wiens oprichters de heeren Th. Kalkhoven, A. Vermeulen, J. Zwaga en H. B. van Zwet nog steeds in het bestuur zitting hebben en ging vervolgens de geschiedenis van de organisatie na. In 1921 bedroeg het ledental reeds 5500. Van 1923 tot 1926 verminderde dit aantal sterk en waren er groote moeilijkheden. Doch toen kwam de kentering en in 1933 bereikte men 10.000 leden. Nadien kwam er wel weer een terugslag, maar op het oogenblik mag men met 9500 leden toch te vreden zijn. De katholieke arbeiders hebben hun eigen overtuiging en zij zijn er trotsch op te worden geleid volgens de richtlijnen die de Pausen in de encycl' .-ken hebben aan gegeven. Het is noodig dat alle katholieken arbeiders dit helder zien en zich in de ka tholieke vakbeweging organiseeren. Buiten de socialistische en communistische vakbe weging zijn er nog andere extremisten, die lokken en fel richtte zich de voorzitter in dit verband tegen de KDP, die het werk van het Werkliedenverbond en zijn leiders verdacht maakt. De aanhangers van deze partij zullen onherroepelijk uit de organi satie worden geweerd. De voorzitter bestreed de NSB en hij stelde tegenover de pogingen van de ex tremisten een innige samenwerking met hen. die als grondslag voor het maatschap pelijk leven hebben aanvaard: God en Zijn gebod. Vervolgens wees de heer Janzen op den economischen toestand die na de kerte op leving weer verslechterd is. Het Verbonds- bestuur heeft bij de regeering met klem aangedrongen op verruiming van de werk- verschaffingsobjecten en de regeering heeft beloofd nog dit jaar aan het verlan gen te zullen voldoen. Het Verbondsbestuur heeft ook op ander terrein goed werk gedaan en de jeugdige werkloozen niet vergeten. Daarvoor heb ben de gezamenlijke katholieke vakbonden groote financieele offers gebracht. Tenslotte smeekte de voorzitter Gods zegen af over het komende werk. De rede van den heer Janzen werd met hartelijk applaus beloond. De tweejaarlijksche verslagen van secre taris en penningmeester werden vervolgens goedgekeurd. Alvorens de bespreking van het be stuursbeleid een aanvang nam, bood de heer Schaap, voorzitter van de afdeeling Bussum, namens alle afdeelingen het be stuur een fraaie bloemenhulde alsmede een bedrag van 210 als jubileumsgeschenk aan, daarbij zijn erkentelijkheid uitende voor het voortreffelijk werk, dat het hoofd bestuur in het belang van den bond en dus ook van de leden heeft gedaan. De heer Janzen dankte daarop voor de aangename verrassing, die de afdeelingen het hoofdbestuur hebben bereid door deze spontane waardeering. Ook een groot aantal andere afdeelingen bracht hulde voor den arbeid, dien de hoofdbestuurders hebben verzet, zoodat de bespreking van het bestuursbeleid slechts een uiting van waardeering inhield. In verband met het feit, dat dit jaar de gesalarieerd bestuurder, de heer H .B. van Zwet, wegens het bereiken van den zestig jarigen leeftijd den dienst zal verlaten, vond een korte, treffende huldiging plaats van dezen trouwen organisatieman, die ja ren lang de werkloozenkas heeft beheerd. De heer Janzen sprak hartelijke woorden tot den heer van Zwet, wiens plichtsbe trachting hij roemde en wiens arbeid hij officieel mocht beloonen met de onder scheiding Pro Ecclesia at Pontifice, door Z. H. den Paus aan den feestvierenden be stuurder verleend. De bondsadviseur, Dr. A. A. Olierook, spelde den heer v. Zwet de onderscheiding op 'de borst en hield daarna een toespraak. Dr. Olierook herinnerde daarin aar de moeilijke omstandigheden, waaronder de bond begon. Thans echter staat de organi satie daar als een credo. Het lidmaatschap van de organisatie is een daad van geloofs belijdenis en in deze tijden zelfs van ge loofsmoed. De vakorganisatie is een der steunpilaren van de Kerk en voor de leden is zij een middel om de stoffelijke omstan digheden menschwaardig te maken. Daar om is er een innig verband tusschen de ka tholieke organisaties en de Kerk, want al tijd heeft de Kerk een warm kloppend hart voor de arbeiders getoond. De groote ideologieën van dezen tijd weten te goed, welk een macht er uitgaat van de arbei ders en zij belagen derhalve van vele zij den de katholieke vakorganisaties. De ar beiders hebben dan ook den plicht te be houden wat zij veroverd hebben. Tenslot te richtte Dr. Olierook zich tot den heer v. Zwet, wien hij zijn erkentelijkheid betuig de voor wat hij voor zijn organisatie deed. De heer van Zwet dankte met enkele woorden voor de onderscheiding en voor de uitingen van sympathie. Nadat de organen „De R.K. Transportar beider" en „De Roomsche Varensgezel" waren besproken volgde de bestuursver kiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren Th. Kalkhoven, E. J. Manns, J. Zwaga en H. B. van Zwet, werden bij ac clamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van het lid van de Commissie van controle, bedoeld in artikel 23 van de statuten, door de afdee ling Utrecht aangewezen, werd voorzien door de verkiezing van een lid van de af deeling Haarlem. Vervolgens kwamen de voorstellen van het hoofdbestuur en van de afdeelingen in bespreking. Het voorstel van het H.B. tot wijziging van de artikelen 368 en 69 van het huishoudelijk reglement werd aange nomen. Langdurig werd gediscussieerd over het bestuursvoorstel om voortaan aan de af deelingen van de door haar verkochte werkloozenzegels geen restitutie meer te verstrekken. Het resultaat van deze discus sies was, dat het voorstel met groote stem- menmeerderheid (7691 tegen 1259) verwor pen werd. Verder had het H.B. de vergadering om machtiging verzocht tot het plegen van overleg met den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering over de door het H.B. noodig geachte wijzigingen in het regle ment der kas: 1. Vrijstelling van betaling der bijdragen voor militairen, die meer dan vier weken in werkelijken dienst zijn. 2. Uitkeering over halve dagen aan losse transportarbeiders bij vijf uur of minder werken. 3. Vervanging van de in art 29 ge- eischte 36 dagen werken in het transport bedrijf door: 36 dagen werken in den „transportarbeid". 4. Wijziging van de loonnormen en deze te brengen op: voor le klasse gemeenten 21, voor 2e klasse gemeenten 19, en voor 3e klasse gemeen ten 17. De vergadering verklaarde zich accoord en verleende het H.B. de gevraagde mach tiging. Hierna voerden enkele gasten het woord. Uitvoerig werden vervolgen de afdee- lingsvoorstellen besproken, die zaken van internen organisatorischen aard betroffen. Tenslotte werd de begrooting, sluitende op een bedrag van 294.715, goedgekeurd. Na de vergadering, die met een korte toespraak van den heer Janzen gesloten werd, verzamelden de afgevaardigden zich aan een maaltijd. HET ENQUETTE-VOORSTEL INZAKE OSS. Naar de voorzitter der Tweede Kamer hedenmiddag heeft medegedeeld, zal het enquete-voorstel in zake Oss van den heer Wendelaar morgen in de afdeelingen wor den behandeld. HET AMSTERDAMSCHE KONINGIN EMMA-MONUMENT. Zooals wij reeds hebben gemeJü zal op Donderdag 16 Juni a.s. in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin het monument van wijlen H. M. Koningin Emma worden ont huld. Het monument ontwonpen door den grij zen beeldhouwer L. Zijl, wordt geplaatst op een der fraaiste punten van Amsterdam, n.l. op het Emmaplein. Op een hoogen sokkel komt het eigen lijke beeld te staan: H. M. Koningin Emma, een hooge vorstelijke figuur, op een zetel. Het gelaat zal gekeerd zijn naar de zijde van het Lyceum. Een fraaie beplanting en een bestrating van flagtones om het beeld, zal het geheel tot een monument maken, de nagedachtenis van H. M. de Koningin- Moeder en de stad Amsterdam waardig. De sokkel is door den heer Zijl ver sierd met fraaie basreliëfs. De voorkant wordt ingenomen door een symbolische voorstelling. Zes vrouwenfiguren met ge heven handen, schragen als het ware de vorstelijke figuur in haar zetel. Op de eene zijkant zien we de barmhar tigheid, gesymboliseerd door twee vrou wenfiguren, waarvan de eene de andere steunt en een gave reikt, die door de twee de wordt aanvaard. De tweede zijkant van den sokkel laat ons de gerechtigheid zien. Een vrouwenfi guur met weegschaal en wetboek. Hier heeft de beeldhouwer dus gebroken met de traditie: zwaard en blinddoek ontbreken. Op de achterzijde zijn twee vrouwenfigu ren afgebeld, die op geheven handen een maquette van Oranje-Nassauoord dragen. Zooals men weet werd Oranje-Nassau oord. een herstellingsoord voor longlijders bij Wageningen gesticht door wijlen Ko ningin Emma, die in 1898 het nationaal hul deblijk, haar bij het eindigen van haar re gentschap door het Nederlandsche volk aangeboden en het haar toebehoorende landgoed Oranje Nassau-oord daarvoor be stemde. Deze instelling op liefdadig gebied heeft als zoovele anderen steeds haar groo te belangstelling gehouden. Het fraaie, twee en een halve meter hooge beeld wordt uitgevoerd door de fa. van Teterode in gele zandsteen. De beeldhouwer L. Zijl, wonende te Bussum, stuurde indertijd zijn ontwerp in op een prijsvraag van het Haagsche co mité. De jury bekroonde het werk toen met den eersten pry's. Toch werd het ontwerp van een anderen beeldhouwer, n.l. Toon Dupuis uitgevoerd. Het comité „Amsterdamsch ge- denkteeken H. M. de Koningin Moeder waarvan eere-voorzitter is dr. W. de Vlugt en voorzitter de heer J. ter Haar Jr., ter wijl als penningmeester en secretaris optre den de heeren Chr. P. van Eeghen en jhr. A. van Lennep besloot in overleg met de den-oefeningen. commissie, bestaande uit de heeren dr. J. Mendes das Costa, prof. A. W. M. Odé Jr., ir. J. Gratema, ir. A. A. Hulshoff het ont werp van den kunstenaar Zijl uit te doen voeren, die met groote nauwgezetheid en liefde zijn ontwerp vorm heeft gegeven. „ARTIS" TE AMSTERDAM BESTAAT 100 JAAR. Onder groote belangstelling en in aanwe zigheid van tal van hooge autoriteiten en genoodigden is gistermiddag in eer. plech tige zitting het honderdjarige bestaan van het Koninwlijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra gevierd. De heer Robert May. voorziter van het bestuur van Artis, deed in de rede waar mede hij de feestelijke bijeenkomst opende de mededeeling dat telegrammen van ge- lukwensch ingekomen waren van de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Koningin en de Prinses gewaagden in haar telegrammen van haar groote er kentelijkheid voor de vele prettige uren. welke beiden in haar prille jeugd zoowel als later in Artis hebben doorgebracht. Gaarne kweet spr. zich thans van zijn opdracht van de regeering, om mede te dee- len, dat deze een ondubbelzinnig blijk heeft willen geven van haar waardeering voor den hier verrichten arbeid, en dat het hier om de Koningin behaagd heeft om den voorzitter van het Genootschap Natura Ar tis Magistra, den heer Robert May te be noemen tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, en den directeur, dr. A. L. J. Suniere tot officier in de orde van Oranje-Nassau. NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Jaarvergadering te Breda. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken heeft te Breda haar jaarverga dering gehouden, die een zeer groot aantal leden bijwoonde. De voorzitter, de heer B. H. F. Stumpel, uit Amsterdam, verwelkom de den burgemeester van Breda, den heer Van Slobbe, die de Vereeniging welkom heette in Breda, en met belangstelling en instemming het werk van de Reisvereeni ging volgde. Medegedeeld werd, dat Z.H. Exc. de Bisschop van Breda had gemeld, niet zelf aanwezig te kunnen zijn, doch zijn beste wenschen en waardeering voor werk en streven der Reisvereeniging per brief had betuigd. Met piëteit werd de overleden redacteur van de Kath. Toerist, het bestuurslid Paulus Dieges herdacht, voor wiens zielerust des morgens in de Bredasche Kathedraal het H. Misoffer was opgedragen. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1938. Aan de afdeelingen werd, in verband met het gunstig resultaat de reizen van 't vorig jaar, 10 cents per persoon meer toe slag verleend. Na afdoening van huishou delijke zaken werd bij de periodieke be stuursverkiezing mej. Braam te Arnhem herkozen, alsmede de heeren Beijk te Haar lem en Hutjes te Deventer. In plaats van den heer Walta ie Amsterdam werd geko zen de heer dr. Hoogeveen te Amsterdam. Als plaats voor de algemeene vergade ring van het volgend jaar werd Hilversum aangewezen. Met een gezellig diner en een aardigen feestavond werd deze voor de ver eeniging interessante dag besloten EEN ACTUEEL BOEK. „Dit is geschied in Oostenrijk." Binnen enkele weken zal bij het Neder landsche Boekhuis te Tilburg een belang rijk boekwerk verschijnen over de jongste gebeurtenissen, die zich in Oostenrijk heb ben afgespeeld. De bekende Hongaarsche journalist Ador Juhasz n.l. heeft op pak kende wijze beschreven wat in Oostenrijk van Serajewo tot Berchtesgaden is ge schied. Dit brandend actueele boek is streng objectief gehouden en voor het be grijpen van de verwikkelingen in Centraal Europa onmisbaar Onze redacteur Frans Schneiders zorgde voor een vlotte en litte rair goed verzorgde vertaling. Als men dit boek goed gelezen heeft be grijpt men volledig het drama dat zich oyer Oostenrijk voltrokken heeft. Acadcmipnicuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: de heer G. L. Schim v. d. Loeff, Wassenaar; doctoraal examen Indisch Recht: de heer W. de Koning, Leiden; doctoraal examen Geneeskunde, de hee ren H. Schalkwijk, Rotterdam, C. C. Pe ters, Den Haag. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De ernstige aanrijding te Sas- senheim. Op Donderdag 10 Februari des middags omstreeks half drie is er in de Hoofdstraat te Sassenheim een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij mej. Duindam-Spaargaren uit Sassenheim zoodanig werd gewond, dat zij haar rechterbeen heeft moeten missen. De verdachte van deze ernstige aanrij ding moest voor de Haagsche rechtbank terecht staan de Haagsche taxichauffeur F. A. B. Als eerste getuige werd gehoord W. C. Hooymans, bakker te Sassenheim, die ver klaarde, dat hij met zijn paard bespannen wagen reed in de Hoofdstraat te Sassen heim in de richting Leiden. Ongeveer na bij het kruispunt van wegen Julianalaan Floris Schoutenstraat werd getuige inge haald door een auto, die op die tramrails reed. De auto reed aanvankelijk recht door maar op zeker moment moest hij van de rechte lijn afwijken en toen slipte plotse ling de auto. Deze slipbeweging ging met zulk een snelheid gepaard, dat de auto achteruit reed over den daar ter plaatse zijnden vluchtheuvel. Vervolgens, nog steeds achteruit rijdende, dwars den weg over, daarna het rijwielpad over om ten slotte het trottoir op te rijden alwaar mej. Duindam-Spaargaren op de tram stond te wachten. De gevolgen waren verschrikke lijk, want mej. Duindam raakte tusschen de achterbumper van de auto en het per ceel waarvoor zij stond te wachten, be- AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 21 Mei tot en met Woensdag 25 Mei waar genomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerling Onneslaan 28, tel. 3553. Donderdag 26 Mei (Hemelvaarts dag) tot en met Vrijdag 26 Mei neemt waar apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Tel. 274. kneld en raakte dusdanig geblesseerd, dat haar rechterbeen in het ziekenhuis te Lei den geamputeerd moest worden. Verder verklaarde deze getuige nog, dat de weg glad was wegens den gevallen re gen. J. v. d. Voort, los arbeider te Sassenheim legde een soortgelijke verklaring af, even als de bloemistknecht J. v. d. Wilde te Sas senheim, De inzittende van de taxi, de ma kelaar Q. P. B. v. d. Lubbe uit Voorburg schatte de snelheid waarmede gereden werd op 30 a 35 K.M. De verdediging had een deskundige uit Amsterdam opgeroepen, die het slippen weet aan het boven het wegdek uitsteken van de rails. Volgens dezen deskundige stak juist op het punt van slippen de rails 4 cM. boven het wegdek uit en wel over een afstand van 4 M. De fout van verdachte is toen geweest, dat hij even geremd heeft waardoor de slip snelheid nog grooter geworden is. De Officier van Justitie mr. Cohen Ter- vaert, achtte het hen laste gelegde, het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel, be wezen en weet het ongeval aan verdachte. Deze heeft daar ter plaatse te snel gereden gezien de toestand van den weg en het an dere verkeer. Een veroordeeling zal hier moeten, vol gen. Spr. eischte dan ook een geldboete van 50.subs. 50 dagen. Na verdediging werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. KINDERDOODSLAG. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen iii de zaak tegen de 37-ja- rige vrouvv A. C. Th., echtgenoote van J. van Sch., wonende te Eindhoven en thans gedetineerd. Zij heeft op 15 November van het vorige jaar te Eindhoven haar pas geboren kindje door verstikking om het leven gebracht. De officier van justitie had tegen de vrouw een gevangenisstraf geëischt van één jaar en zes maanden. De rechtbank heeft de vrouw wegens kinderdoodslag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden, met af trek van voorarrest. DE AANSLAG OP DEN RIJKS VELDWACHTER TE EVERDINGEN. Behandeling voor de Utrechtsche Rechtbank. Hedenmorgen stond voor de Utrechtsche Rechtbank terecht de 25-jarige notaris klerk C. M. van W., die in den avond van 3 Februari om volkomen onverklaarbare redenen eenige schoten loste op den 52-ja- rigen rijksveldwachter G. H. Bloemendal uit Everdingen, waarbij deze ernstige ver wondingen opliep. De verdachte, die een volkomen norma len indruk wekte, kon hedenmorgen tegen over den vice-president van de Utrechtsche Rechtbank, mr. D. Kaars Sijpestein, geen verklaring geven van zijn onbezonnen daad. Hij bekende, geschoten te hebben, doch hoe alles precies was verloopen, kon hij zich niet meer herinneren. Nauwkeurig ging de vice-president de handelingen van den verdachte bij de ontmoeting op den bewusten avond met den rijksveldwachter na. De notarisklerk kwam van een schaak wedstrijd uit Vreeswijk en fietste over den voor rijwielen afgesloten nieuwen rijksweg van Vianen naar Waardenburg. Gekomen bij het kruispunt van den rijksweg met de Poldersteeg, passeerde hij toevallig den rijksveldwachter Bloemendal, die hem aan hield om hem te wijze,n op zijn overtre ding. De jongeman gaf daarbij een valschen naam op, terwijl zijn verdere verhaal te genover den rijksveldwachter zoo ongeloof waardig scheen, dat deze termen aanwezig achtte, een nader onderzoek in te stellen, waarvoor hij de notarisklerk fouilleerde. Er afstand eenige schoten loste op den veld- jonge man een revolver trok en op korten afstand eenie schoten loste op den veld wachter. De Officier van Justitie, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, achtte hier opzet tot zware mishandeling aanwezig en eischte een gevangenisstraf van vier jaar, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. N. J. de Geus, wees op het gustige verleden van den verdach te, daarbij speciaal den nadruk leggende ou het absolute onevrklaarbare van de handelwijze van zijn cliënt. Pleiter achtte opzet niet aanwezig doch weet het misdrijf aan een samenloop van omstandigheden, waarvan verdachte de dupe is geworden. PI. vroeg een gedeel telijke voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 2 Juni. WETHOUDER VOOR ALKMAARS RECHTBANK. De Rechtbank te Alkmaar veroordeelde heden den wethouder A. S. uit Schagen we gens meineed inzake successierechten, acht jaar geleden gepleegd, waarbij achttiendui zend gulden werd verzwegen, tot een ge vangenisstraf van drie maanden. De Officier van Justitie had acht maan den geëischt, terwijl de verdediger, mr. D. Buiskool, vrijspraak had bepleit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2