Wilt U iets weten? DINSDAG 24 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 1] RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het ongemerkte vet. A. v. K., slager te Le i d e r <1 o r p, moest terecht staan wegens een overtreding van de crisiswetten. Door een keurmeester was op 2 April een groote hoeveelheid gesmol ten rundvet by hem aangetroffen waarom banderolles gewikkeld waren uit het jaar 1935. Verder kwam nog vast te staan, dat ver dachte veel minder banderolles placht te koopen dan dat hij vet smolt. Ook waren de banderolles zoo om de pakjes vet gewikkeld, dat zij heel gemak kelijk weer verwijderd konden worden zonder beschadiging. De ambtenaar vond het een ernstige knoeierij en eischte een geldboete van 50 subs. 20 dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet. De kantonrechter alhoewel het feit ern stig vindende wilde toch rekening hou den met de geldelijke omstandigheden van verdachte en veroordeelde hem tot een geldboete van 30 subs. 15 dagen met ver beurdverklaring van het in beslag geno- mene. Hij had haast. P. C. W., chauffeur bij de P. T. T. te Amsterdam, had met een bestelaulo hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden bij het Haagsche Schouw te Voorschoten. Verdachte zelf vertelde vreesely'k haast gehad te hebben, want hij moest een spoed bestelling bezorgen op het vliegveld Ypen- burg alwaar een vliegtuig hem wachtte. Menschenlevens hingen van zijn tijdige aankomst af, ten minste volgens zijn ver klaring. Eisch een geldboete van f 25 subs. 10 d. Uitspraakconform. Ondank is 's werelds loon. Er waren een aantal jongens aan het voetballen in een tuin te Voorschoten welke tuin gelegen was aan den Valken- burgerweg. Plots vloog de bal ov.?r de heg of het hek op den openbaren weg. alwaar juist de Voorschotenaar D. D. aankwam. En wat doe je hè, als je een balletje aan ziet komen, wel je geeft er een schop tegen. Dat had D. D. ook gedaan daarmede pro- beerend de jongens een dienst te bewij zen door hun hun bal \veer terug te geven. Hij had het leeren ding echter zulk een trap gegeven, dat het door de ruiten ging behoorend bij het huis van den tuin. Toen was Leiden in last, want de ruit kostte drie guldentjes en dat wilde de voet balliefhebber niet betalen. Dan maar een bonnetje had de eigenaar of eigenaresse van de ruit gedacht en zoo Vier gulden eischte de ambtenaar. Een beetje veel vond verdachte. Dan de zelfde boete als de ruit anders gekost zou hebben, oordeelde de kantonrechter, dus 3 subs. 1 dag. Prikplankgeneugten. H. K., kapper te Leiden, had in zijn raak of bedrijf een prikpiank aanwezig ge il»-d. Vijf cents een prik. Als men een hoog nurtimer prikte, b.v. rummer 500, dan mocht men nog een prik extra geven in een hoogere afdeeling met irooiere prijzen. Twee gebroeders Joh. en Jac. Glasber gen uit Rijnsburg hadden hun geluk eens beproefd op deze prikpiank en zoowaar zij prikten een hoog nummer, dus mochten zy nogmaals prikken nu in de hoogere af deeling. En warempeltje zij hadden vrouwe Fortuna op hun' hand, want deze prik lever de vijf gulden op. Maar er school een heel klein addertje onder het gras, omdat de kapper minzaam r» ededeelde dat er een vergissing in het spel was want de prijs van 5.was al uitbetaald geworden aan èen ander. Enfin om kort te gaan, de kapper had later de vijf gulden toch" gegeven, want volgens zijn zeggen waren de prikplanken verwisseld geworden. De wet pleegt dit echter overtreding van de loterijwet te noemen en de ambtenaar eischte dan ook een geldboete van 15. subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van de prikpiank. De kantonrechter veroordeelde tot een boete van 10.subs. 4 dagen met ver beurdverklaring. Voor veilig verkeer. G. M. te Lisse had met een vrachtauto gereden op den Rijnsburgerweg te Leiden, waarvan de banden zoodanig versleten wa ren, dat het gevaar opleverde voor het ver keer. De verdachte vond het zoo erg niet, maar de verbalisanten waren een andere meening toegedaan, welke meening door den ambtenaar werd gedeeld, want deze eischte een geldboete van 10 subs. 5 dg. Uitspraak conform. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Klant miste de tram. Café houder greep een stoel. Wat kunnen de gevolgen toch ver-strek kend zijn, als iemand zijn tram mist. Op den 22sten Februari kwam dc metselaar timmerman W. P. C. in het café van A. J. N. te Leiden met het oogmerk wat „snaps" te nuttigen. Na verschillende hart versterkingen verschalkt te hebben, ter wijl er tevens een kaartje was gelegd, had de metse'aar-timmerman belangstellend gevraagd hoe laat de tram ging. Nadat hem dat verteld was, was hy vertrokken riet met den gewonen groet van „goeden avond", neen, hij had gezegd „stikken jul lie maar." De caféhouder had geen com mentaar geleverd op deze vriendelijkheid, maar was integendeel blij, dat het wan delende vriendelijkheidje verdween. Tot zijn zeer groote verbazing vond hij een kwartier later den man weer voor de toonbank zitten op een krukje, wederom een borreltje consumeerend. De caféhou der was naast zijn klant gaan zitten en had geprobeerd een gesprek aan te knoo- pen. Deze vriendelijkheid was afgeketst op het humeur van den borrelenden man, want die had bij voorbaat verteld, dat hij het borreltje niet zou betalen, omdat zij hem voor den gek hadden gehouden, wat betreft de vertrektijden van de tram. Enfin, het eene woord had het andere uitgelokt en het geval was zoo hoog ge- loopen, dat de caféhouder op zeker mo ment een stoel had gegrepen en onder het slaken van de historische woorden „wat let me" geprobeerd had, deze stoel op het hoofd van de tegenpartij te plaat sen. Het idee was goed geweest, maar de afwerking had veel te wenschen overge laten, want de caféhouder was met zijn klant en de stoel op den grond terecht ge komen, zoodat er wel een wond was ont staan, maar niet door de stoel. A's getuigen werden gehoord de café houder en de buffetjuffrouw. De laatste vertelde nog, dat zy met C. nog een kla verjasje had zitten spelen en dat de man daarbij verschillende borreltjes door zijn keelgat had laten glijden. Zij vond den man zeer onvriendelijk maar van het stoelen- gezwaai nad zij niets gezien. De Officier, die het ook niet gezien had, kon het zich levendig indenken en achtte het feit bewezen, opleverend mishandé- ling. Spr. eischte daarvoor een geldboete van 50 subs. 50 dagen. De politierechter vond het ten laste ge legde niet bewezen, omdat de klap niet met de stoel is toegebracht, maar dat de verwonding is ontstaan door het vallen. De uitspraak werd vrijspraak. Het beddenlaken. Mej. A. M. V. uit Alkemade zou van haar broer een beddenlaken hebben aangenomen, terwijl zij wist, dat het van diefstal afkor -tig was. De gemeente-veldwachter H. J. Hoogen- boom uit Woubrugge verklaarde een en an der nader, waarna de Officier een gevan genisstraf eischte voor den tyd van 14 dagen. De politierechter wPde de juffrouw nog een kans geven en veroordeelde haar tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee- maanden en een geldboete van f 2 subs. 2 dagen. Vertinde centen in een automatiek. R V., chauffeur te Leiden, had ver tinde centen geworpen in de automatiek, toebehoorende aan J. v. d. Bijl te Leiden. Verdachte vertelde, dat hij op het idee gekomen was, toen hij met iemand stond te praten en die persoon hem vertelde, dat er zooveel valsch geld in de automaten werd gegooid. Vooral veel vertinde cen ten werden daarvoor gebruikt. Dat in zijn ooren knoopende, had verdachte het ook eens geprobeerd, maar thans met het ge volg, dat hij gesnapt was, want de heer v. d. Bijl, als getuigen gehoord, verklaarde, dat er verschillende malen vertinde cen ten in de automaat gevonden waren, ter wijl de levensmiddelen niet meer aanwe zig waren, zoodat aangenomen mocht worden, dat de nagemaakte kwartjes hun dienst gedaan hadden. Men had toen toe zicht gehouden met het uiteindelijk resul taat, dat de dader thans in het bankje stond, alwaar de Officier een geldboete eischte van 30.subs. 30 dagen omdat het rapport gunstig luidde. De verdediger, Mr. Nord Thomson, en de politierechter konden zich hiermede vereenigen, zoodat het vonnis werd con form den eisch werd vastgesteld. De Politierechter knoopte er nog de wijze raadgeving aan vast, dat verdachte maar niet meer moet bezwijken voor deze wonderlijke verleidingen. „Fruin" weggenomen. F. K. van W., van beroep kellner, zon der vaste woon- of verblijfplaats, moest verschijnen, omdat hij in de verschillende universiteiten o.a. te Leiden allerlei boeken weghaalde. Te Leiden had hij etn „Fruin" weggenomen, nu niet zoo zeer om zijn kennis te verrijken, maar meer om er geldelijk voordeel van te behalen. Verdachte had in het geheele land zijn praktijken uitgeoefend. Zoo was hij pas nog in Arnhem voor een dergelijk feit tot acht maanden gevangenisstraf veroor deeld; terwijl hij in totaal reeds negen veroordeelingen achter den rug heeft. De Officier eischte voor dit feit een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den. De Politierechter wilde rekening houden met de groote straf, die verdachte in Arn hem heeft gekregen en vonniste tot een maand gevangenisstraf. De eenbals-trek-automaten. Voortgezet werd de zaak tegen den caféhouder L. B. uit Leiden, die terecht had moeten staan wegens hazardspel. Ver dachte had in zijn café eenige z.g. Ameri- kaansche trekbal automaten, waarop vol gens verschillende personen druk werd gegokt. Er waren tenminste klachten bin nengekomen bij de politie te Leiden, welke klachten behandeld werden door den agent-rechercheur H. Douma te Leiden. Een getuige verklaarde, dat hy op een dag 3.had verspeeld, wat natuurlijk voor hem een heel bedrag was.- Verder gaf verdachte zelf toe, dat hij wel consumptie artikelen of sigaretten gaf voor de gewon nen penningen, hetgeen zeer zeker verbo- I den is. Een andere getuige verklaarde, dat hij wel invloed op het spel uit kon oefenen, want na tien penningen geprobeerd te hebben, had hy den „trek" reeds te pak ken. De Officier van Justitie vond het ha zardspel, want een der getuigen heeft wel eens 3.verspeeld en verdachte gaf consumpties voor de gewonnen penningen. Spr. eischt dan ook een geldboete van 25 subs. 25 dagen en vernietiging van de automaat. Omdat het hier een principiëele zaak betreft vonniste de politierechter tot een geldboete van 0.50 subs. 1 dag, maar met vernietiging van de automaat. De valsche rijksdaalder. Voortgezet werd de zaak teeen C. J. den E., uit Z o e t e r m e e r, die in een café te Delft een ronden schijf had overhandigd aan den caféhoudster, dezen schijf door latende gaan voor een rijksdaalder. Ver dachte had toen verteld, dat zekere van Paschen bij het afrekenen gezegd had: „Lsat maar zitten, jo, betaal hier maar mee". En toen zou van P. hem het geld stuk in de hand gedrukt hebben en zou verdachte het, zonder het te hebben ge zien, doorgegeven hebben aan de café houdster. De caféhoudster vertelde het echter an ders, want er stonden drie personen voor de toonbank, die achter elkaar allen be taalden met een rijksdaalder. De caféhoud- s'ex had toen niet zoo nauwkeurig meer gekeken naar de geldstukken met het ge volg, dat zy later het ronde „ding" had gezien, als zijnde geen rijksdaalder, zoo dat het aardig naar een complot begon te rieken, zooals deze rijksdaaMerregen ach ter elkaar nederdaalde op den caféhoud sters toonbank. De Officier achtte het feit zeer erger lijk. Zeer zware straffen staan er op het uitgeven van valsch geld. Daarom was de eisch een maand gevangenisstraf. De uitspraak werd een geldboete van 25 subs. 24 dagen, waarmede rekening werd gehouden, dat verdachte maar 8 per week verdient. De klap. Mej. de B. uit Leiden leefde allang in onmin met een buurtbewoonster en dat was opeens tot een uitbarsting gekomen, doordat mej. de B. haar hand, tot vuist ge bald, in het gelaat van de juffrouw, die zij niet goed kon uitstaan, had gedepo neerd. Daardoor was zij in de perikelen geraakt, want zij moest wegen mishande ling terecht staan voor den Haagschen PoMtierechter. De zaak was al eens voorgeweest en toen aangehouden om een rapport in te winnen terwijl de verdachte tot slot flauw geval len was. Het rapport was thans aanwezig en ver telde, dat het niet geheel in orde was met verdachte. Daarmede werd rekening ge houden en de juffrouw naar huis gestuurd met een voorwaardelijke geldboete van 25 subs. 25 dagen met een proeftijd van twee jaar. Andere zijde uitgetrokken. Op 16 April stonden een aantal jonge lieden op de Botermarkt te Leiden. Onder deze jongelieden stond ook de 20- jarige C. N-. S. los werkman te Leiden. Er was een agent aan komen wandelen, die kort en bondig gezegd had „doorloo- pen". Allen waren doorgeloopen behalve onze los werkman, die had gedacht, dat het niet tegen- hem gezegd was. De poli tierechter bracht hem eerst aan het ver stand, dat als een agent tot een groep personen zegt „doorloopen, menschen", dat daar ook een willekeurig persoon toe behoort, die daar tusschen staat. Heel lo gisch overigens. Enfin de agent had onzen los werkman een duwtje gegeven in de richting, wel ke hij uit moest. Na dit duwtje waren er meerdere duwtjes gevolgd. De vrienden hadden het hunne van het geval gezegd en het publiek nam een dreigende houding aan. Zoo voortduwende was het geval aan geland bij een der vele stegen, alwaar hulp voor den agent op was komen da gen in den vorm van een collega. Het overbrengen van den los werkman was nogal met moeilijkheden gepaard ge gaan, want trok de agent Oostwaarts dan trok de arrestant Westwaarts, met Noord en Zuid was het evenzoo. Een of ander artikel van ons strafwet boek noemt dit echter wederspannigheid. En daar kwam onze los werkman met een verdediging, die iet of wat onwaar schijnlijk klonk, want hij vertelde, dat de agent op zijn voeten was gaan staan zoodat hij, alhoewel hij graag wilde, niet doorloopen kon. Dit verhaal werd natuur lijk dadelijk geloofd! Vijf gulden eischte de Officier. Veel te weinig vond de Politierechter en deed er gauw vijf bij, zoodat het werd tien gul den of tien dagen. Rijwieldiefstal. J. F. landarbeider te Hazerswoude had een rijwiel weggenomen van den boomkweeker M. Vis uit Boskoop. Hij had het rijwiel echter weer vlug teruggegeven. Er waren in deze zaak verschillende termen en omstandigheden aanwezig, die verdachte gespaard hadden om voor de volle kamer der rechtbank te verschijnen. Verder was het rapport zeer gunstig, zoodat voor ditmaal volstaan kon worden met een boete van 15.subs. 15 dagen. De looze visscherman. De 56-jarige visscher I. B. uit Leiden had in verboden water gevischt met een zegen aan de Lammebrug te Leiden. Verdachte zeide uit armoede gehandeld te hebben. De Officier deed mededeeling, dat ver dachte reeds meerdere malen veroordeeld is geweest en eischte thans een gevange nisstraf van een week met verbeurd ver klaring van de in beslag genomen zegen. Maar er was een klein hiaat in het ge val, want het bedoelde vischtuig was niet te vinden. Daarom moest de zaak aangehouden worden. De politierechter wilde van deze gelegenheid gelijk gebruik maken om een rapport over verdachte in te winnen. Verduistering. C. van E. te Boskoop had in dienst betrekking geld van planten verduisterd. Hy had nog 45.— loon te goed, maar dit kon hij elk oogenblik opnemen verklaar de zijn patroon. Niettemin had de patroon hem in zijn dienst gehouden, terwijl het geld inmid dels is terug betaald. De verdachte vroeg zelf om een voor waardelijke straf. Dan moet er eerst een rapport inge wonnen worden meende de Officier en de politierechter was het daar mee eens. Eieren weggenomen. J. A. M. V. boerenknecht te L e i d- schendam had een dertigtal eieren weggenomen ten nadeele van zekeren Op- penheimer. C. J. de V. bedrijfsleider uit Leidschen- dam, als getuige gehoord, verklaarde een en ander nader. Hoe hy verdenking te gen dezen verdachte had enz. De Officier vond de waarde van de weggenomen eieren niet zoo groot, maar toch is het diefstal en dat moet gestraft worden. Eisch 5.subs. 5 dagen. De politierechter vond het te weinig en vonniste f 8.subs. 8 dagen. De verdachte deed dadelijk afstand van hooger beroep. Ja, ze zijn noodig, de R.K. Militairen Vereenigingen. Steunt daarom de Collecte op Zondag 29 Mei! KERKNIEUWS Vraag: Welk is het adres te Leiden van het „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden"? Antwoord: Wend u tot den heer P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg 4. Vraag: Welke is de weg per fiets van Hazerswoude over Gouda naar Gorkum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Stolwijk, Schoonhoven, Nieuwpoort, Noordeloos, Hoornaar, Gorkum. Afstand 40 K.M. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg van Oegstgeest naar Blerick? Hoeveel KM.? Antwoord: Oegstgeest, Leiden, Al- >hen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Leersum, Ameron- gen, Eist, Wageningen, Opheusden, Zetten, Andelst, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen, Mook, Gennep, Heyen, Afferden, Arcen, Venlo, Blerick. Afstand 194 K.M. Vraag: Mijn lichte zomermantel heb ik gewasschen. Er zat echter een vlek op, die :k met een stukje zeep aan mijn borstel er uit gekregen heb, doch nu is het een kring KANUNNIK TH. VAN DER MARCH. De toestand van den hoogeerwaarden heer Th. van der Marck, kanunnik en se cretaris van het bisdom Roermond, die Woensdag ji. bij een ongeval zijn linker bovenarm brak, was Zondag zoo achteruit gaande, dat men het raadzaam achtte, hem van de laatste H.H. Sacramenten te voor zien. Deze werden hem toegediend door den hoogeerwaarden heer W. Cloots, proost van het kapittel, in tegenwoordigheid van ver schillende geerielijken en familieleden. Wegens de ziekte van den hoogeerwaar den heer Th. van der Marck is de reis van Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, naar het Eucharistisch Congres te Boedapest voorloopig uitgesteld. geworden en de ondergrond is lichter dan de mantel zelf nu is. Hoe zou ik dat weer gelijk kunnen krijgen? De mantel is beige met licht-gele stipjes? Antwoord: Probeert U de heele man- iel nog eens over te wasschen. Helpt dit niet, dan kunt U de mantel het beste bij een chemische wasscherij laten bijkleuren. Vraag: Hoe kan men peau de pêche kussens, die door gebruik vuilachtig zyn geworden weer schoon krijgen? Antwoord: U kunt de overtrek het beste eraf halen en wasschen. Vraag: Hoe kan men Eau de Cologne- vlekken uit een zijden jurk krijgen? Antwoord: Soms helpt ongekleurde eau de cologne of alcohol Ook kunt U pro- beeren de vlek met zeep uit te wasschen. De vlek kan niet altijd verwijderd worden. Vraag: Ik heb een wit beenen ketting, v/elke door net dragen vuil geworden is; weet U misschien een middel om haar weer schoon te krijgen? Antwoord: U kunt de ketting schoon maken met zeepsop. Zoo noodig kan ze daarna in waterstof perocyde gebleekt worden. Vraag: Hoe krijgt men een vetvlek uit een lichte beige regenjas, zonder daardoor eenige schade te veroorzaken? Antwoord: U kunt de vlek probeeren tp verwijderen met benzine. Indien de jas ongevoerd is, de vlek aan den verkeerden kant uitmaken, terwijl de goede kant op een vloeiblad of badstofdoek gelegd wordt. Vraag: Kunt u mij precies opgeven, hoe men eieren in waterglas inlegt? Is er nog een tijd of maand voor? Antwoord: De beste tijd is Aug. Sept. Schoone versche eieren gebruiken. Indien men geen zekerheid heeft omtrent de verschheid dan d~ eieren onderzoeken in en 6% pekel (60 gr. zout per L. water). Ze moeten dan zinken. Zoo noodig de eieren affwasschen. Netjes schikken jn schoongemaakte potten. Het verdunde wa terglas (1 flesch waterglas vermengd met 9 flesschen water) erover gieten. Zoo, dat de eieren ruim onderstaan en afgedekt op een koele plaats bewaren (niet bij aard appelen). Na eenige dagen moet de vloei stof geleiachtig geworden zijn. Binnen 8 meter straathoeken Is st.II- andere voertuigen genwoordig verboden! DE LAATSTE LES VAN LANGELOT V5. Maar toen grootmoeder weer mensch wilde worden en de tooverspreuk wilde opzeggen, kon ze alleen nog maar piepen, net als een rat. En een piepende rat kan geen too- verspreuken uitspreken. Wanhopig rende ze naar een groote Goudsche kaas, waar net de echte rat in zat te knabbelen. 76. Terwyl grootmoeder zat te eten, was het mannetje uit de maan naar den vijver teruggekeerd om de deerlijk ge havende maan uit het water op te visschen. Sjonge, sjonge wat zag die er uit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11