STADS NIEUWS Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 23 MEI 1938 DF. LEIDSCHE COURANT tERSTE BLAD - PAG. 3 TRIOMFANTELIJKE INTOCHT VAN KARDINAAL-LEGAAT Op vorstelijke wijze heeft de afgezant van Z. H. den Paus, bij het Eucharistisch Wereldcongres te Boedapest. Z. Em. kar dinaal Pacelli, hedenmorgen zijn intocht gehouden in de Hongaarsche hoofdstad. In het stationsgebouw waren talrijke autori teiten ter begroeting aanwezig, onder wie de Hongaarsche minister-president Imre- dy en de vorst-primaat van Hongarije kar dinaal Seredi. Bij de aankomst van rijles- bestuurder Horthy, die even later ter be groeting van kard. Pacelli arriveerde, klonk klaroengeschal, gevolgd door het Hongaarsche volkslied. Omstreeks half 11 stoomde de speciale trein binnen, waarin de kardinaal-legaat was gezeten, en waarvan de locomotief met een groot kruis, omgeven door een krans van levend groen was versierd. Na de begroeting schreed Z.Em. langs een eere-wacht van het Hongaarsche leger naar de ontvangstzaal, waar verscheidene kerkelijke en wereldlijke hoogwaardig- heidbekleeders ter begroeting aanwezig waren. Den kardinaal-legaat werden door rijksbestuurder Horthy persoonlijk de le den der Hongaarsche regeering voorge steld. Na de triomfantelijke tocht door de atad, waarbij de auto van kardinaal Pa celli even moest stoppen voor een begroe tingsrede van den burgemeester van Boe dapest, Karoly Szendy, bereikte de stoet de St. Matthiaskerk. Onder den plechtigen dienst, heeft kardinaal Seredi als vertegen woordiger van de Hongaarsche Katholieken kardinaal Pacelli in het Latijn toegespro ken, waarbij hij herinnerde aan de vader lijke genegenheid, welke de Pausen steeds vcor het Hongaarsche volk aan den dag hebben gelegd. Kardinaal Pacelli dankte op zijn beurt Hongarije o.m. voor zijn trouw aan de Kerk. Hiervan hangt, aldus de kardinaal-legaat, zooals het Boek der Wijsheid zegt, „alle welzijn van het volk af". OEGSTGEEST DE JEUGDDAG. Reeds lang vroegen biljetten en publi caties in ons blad de aandacht voor den gxooten Jeugddag die Zondag is gehouden. De bedoeling dezer actie was de belang stelling voor het zoo noodzakelijke jeugd werk bij de parochianen op te wekken en te verlevendigen. Reeds weken lang is, onder de bezielen de leiding van kap. Sanders met zijn staf, geoefend en gewerkt om deze jeugddag wederom te maken tot een onvergetelijke gebeurtenis voor hen, die eraan deelnamen En zulks is geschied. Er heerschte een ech te geestdrift en enthousiasme. Des morgens. De dag werd begonnen met een alge- meene H. Communie tier leden van Con gregaties en Jeugdvereenigingen. Onder de H. Mis van 7 uur evenals onder de andere H.H. Missen hield Pastoor Looijaard, een predicatie, waarin hij het doel en nut der Jeugdvereeniging, zoowel op godsdienstig als cultureel en maatschappelijk gebied uiteenzette om ten slotte de schaalcollecte in de milddadigheid der parochianen aan te bevelen. Wij moeten koesteren, aldus Pastoor Looijaard, liefde voor de Jeugd, omdat de jeugd zoo schoon is. Deze liefde voor de jeugd zal ons brengen tot liefde voor het jeugdwerk in het algemeen. Het kind is de lieveling van Jesus en dus aldus de Pastoor wanneer ik een aalmoes vraag voor het jeugdwerk, dan is dit om de jeugd voor Hem te behouden. De jeugd is de toekomst: „Vergeet gij de jeugd niet, dan zal God U nooit vergeten", aldus besloot Pastoor Looijaard zijn aan dachtig gevolgde predicatie Des middags. De middag-plechtigheden te drie uur vormden wederom een hoogte-punt van den dag. Het kerkgebouw was geheel ge vuld. Iedereen wi.de getuige zijn van de ge loofsbelijdenis der jeugd aan Koning Christus. Deze belijdenis werd gevolgd door het Credo, dat afgewisseld werd door jeugd- en koorgezangen. Vóór het afleg gen der geloofsbelijdenis kwamen een aan tal bruidjes de kerk binnen, die roode bloemen aan den voet van het Hoogaltaar legden, terwijl de priester het Pinkster- verhaal uit de Handelingen dsr Apostelen zong. Aan het einde daarvan beleed de jeugd haar geloof in de ware Kerk van Christus. Na deze plechtigheden celebreerde Pas toor Looijaard een plechtig lof met assis tentie van kap. Bernefeld en kap. Martens, als diaken en subdiaken. Op het priesterkoor hadden nog plaats genomen kap. A. Schrama uit Leiden en Rector Sondaal van Huizen „Duinzicht". En des avonds. 's Avonds te acht uur vereenigden zich velen in het Vereenigingsgebouw tot bij woning van den „Gezinsavond". Deze avond is georganiseerd in samenwerking met den Bond voor groote Gezinnen. Mede werking verleenden de jeugdorganisaties de St. Odo-Koorknapen en het Kerkkoor, versterkt door de koren der beide Con gregaties. De avond werd geopend door kap. A. Sanders, die de talrijke aanwezigen, onder wie Pastoor Looijaard, Rector Sondaal, kapelaan Martens en Bernefeld, hartelijk verwelkomde. Het verheugde spreker zoo velen bijeen te zien, die zich op de hoogte kwamen stellen en medeleefden met wat de Jeugd dezen avond biedt. Het programma, dat werd aangeboden, was van geheel anderen aard dan het vo rige jaar. Kwam toen de humor op den voorgrond, thans was de inhoud van meer ernstige strekking. Nummer één van dit programma was net Priester-Declamatorium, waarin wer den uitgebeeld de werkzaamheden van den priester voor den mensch vanaf de wieg lot het graf. Dit declamatorium maakte diepen indruk. De vertolking geschiedde door leden der Maria-Congregatie, St. Jo- zei'gezellen, Kruisvaart en St. Odo-knapen, Het woord was daarna aan Rector H. Sondaal, die een rede hield over het Chris telijk Gezin. Tijdens de plechtigheden in de kerk aldus spreker heeft Pastoor Looyaard een paar woorden gezegd, die voor de jongens en meisjes van vérstrekkende beteekenis zijn. De Pastoor herinnerde er aan, dat de jongens en meisjes over eenigen tijd op zichzelf zullen staan en stelde de vraag, of 7\j bekwaam zullen zijn de taak die thans c-p de ouderen rust, over te nemen. De jeugd van thans zal dan de zorg heb ben te dragen, waaronder thans de ouderen gebukt gaan. Wanneer we dit alles over denken, zoo vervolgt spreker, valt op deze zonnige jeugdaag de schaduw van morgen. We behoeven echter niet te pessimistisch te zijn, doch we moeten menschen zijn van de werkelijkheid. Wanneer we denken aan onze maatschappij is de horizon tamelijk duister. Wanneer we zien hoe Europa zich stelt tegenover God, hoe men er op uit is den mensch los te maken van God, om God weg te bannen uit maatschappij en huis gezin, bekruipl ons de angst om het hart. Daartegenover staat het Christelijk gezin, aat moet zijn de bron van het leven, niet allleen voor de Katholieken maar voor de TENTOONSTELLING St. FRANCISCUS LIEFDEWERK. Deze tentoonstelling is ook nog beden- avond en morgenavond te bezich tigen van 810 uur. Velen brachten reeds een bezoek velen worden nog verwacht. EEN MARKTKRAAM „VOOR GOD". Gaat erbij, profiteert van de gelegen heid! stond een koopman op de Zater- dagavond-markt te roepen, en toen wij hèm zagen, zagen wij ook het tentje van de „Katholieke Actie voor God". Niet dat deze drukte gemaakt werd door een van de leden van de propagandaclub „Dr. Schaepman''! Het stemgeluid werd voort gebracht door een handelaar in schilde rijen, welke op- en ondergaande zonnen voorstelden in de liefelijkste landschap pen; deze handelaar was toevallig de buurman geworden van het tentje van de „Katholieke Actie voor God". Door pro paganda te maken voor zijn eigen waar, was hij, ongewild en onbedo'eld, propa gandist geworden van het Koninkrijk Gods! Gelokt door de stem van den koop man kwamen de marktwandelaars naar zijn kraam, en stonden tegelijkertijd voor het tentje van de „Voor God-actie". Dezen eersten avond hebben de Schaepmannia- nen niet over belangstelling te klagen gehad. Aan ieder, die ernstige aandacht toonde, werden vlugschriftjes uitgereikt. Velen ook zochten en kochten uit de col lectie mooie brochures en boekjes, die om nu ook maar eens in markttaal te spre ken voor bespottelijk lage prijzen werden aangeboden. Zij zijn bijna voor het grijpen: 3 ct., 5 ct.Sjacheren en af dingen levert hier echter geen resultaat op. Volgende week zal de sorteering nog ruimer zijn. De trouwe verkoopers reke nen erop, dat ook in de koniende maan den velen een bezoek aan hun tent zul len breng°en. PROF. MR. H. DUIJFJES. Prof mr. H. -G. P. Duyfjes aan wien eer vol ontslag verleend is als hoogleeraar al hier, werd in 1878 te Haarlem geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Groningen, alwaar hij in 1903 in de rechten promo- veerder. Na in 1904 te Leiden het zoogenaamd fa culteitsexamen te hebben afgelegd, begaf hij zich in Augustus van dat jaar naar Ne- derlandsch-Indië. Zijn loopbaan bij de ma gistratuur aldaar, begonnen bij eenige land raden op Java en op de buitengewesten, leidde hem in 1910 naar Batavia, waar hij gedurende zes jaar als griffier eerst bij den raad van justitie, later bij het hoogge rechtshof fungeerde. In dien tijd redigeerde hij het Indisch tijdschrift van het recht, waarin verschil lende aanteekeningen en enkele artikelen van zijn hand verschenen. In 1916 met verlof in Nederland terugge keerd vertrok hij, na ongeveer een jaar bij departement van koloniën werkzaam te zijn geweest, in 1918 voor de tweede maal naar Indië, alwaar hij weldra na nog eenigen tijd als landraadvoorzitter te heb- gediend bij het hoofdparket werd ge plaatst. In 1922 als advocaat-generaal op getreden, besloot hij zijn loopbaan bij de staande magistratuur als procureur-gene- raal in 1928, toen hij tot lid van den Raad van Ned. Indië werd benoemd. Begin 1930 repatrieerde hij en kort daar na werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsclie Universiteit, om onderwijs te geven in het Nederlandsch-Indisch burger lijk recht, inleidnig tot de rechtsweten- schap. Den 15den October van dat jaar aan vaardde prof. Duyfjes het hoogleeraars- I gmbt met een rede, getiteld: „De greep der rechtswetenschap." heele maatschappij, het heele wereldbestel. Het gezin neemt een eerste plaats in in dc maatschappij, volgens Gods bestiering en wil. Staat en partij hebben slechts een die nende taak ten opzichte van het gezin. God is de bron van 't gezin en Hij heeft dat ge zin een roeping gegeven. In vele gezinnen wordt daaraan nooit gedacht. Spreker schetste vervolgens de taak, die de ouders hebben te vervullen in het gezin. De school ex. jeugdvereeniging treden slechts aanvul lend op. Vader en moeder hebben in het gezin een priesterlijke taak te vervullen en ontvan gen door het huwelijk de genade, die taak naar behooren te verrichten. In het gezin moeten de kinderen als het ware een no viciaat doormaken onder leiding van vader en moeder, om later niet op de eerste plaats een werkkring, doch een positie in den hemel te verwerven. Pastoor Looyaard sprak nog een kort pro pagandistisch woord voor den Bond voor Groote Gezinnen. Na de pauze voerden de leden van de Kruisvaart op „Het arbeidslied" van Ga briel Smit, waarna de leden der Maria- Congregaties, het Kerkkoor en de St. Odo- knapen uitvoerden: „De geheimen van Maria's leveii". De proloog droeg Mej. Kluytmans op duidelijke wijze voor. Hedenavond wordt dezelfde uitvoering herhaald. Wij kunnen eenieder aanraden eens te gaan. Men verzocht ons er op te wijzen, dat deze avond meer bestemd is voor de ouders en „groote" menschen. De toegang is geheel gratis. Wij willen achter dit verslag geen punt zetten alvorens onze bewondering te heb ben uitgesproken voor de organisatoren van deze avond. Naar wij nog vernemen heeft de collecte J 2.50 opgebracht. Men verzocht ons mede te deelen, dat de grime verzorgd werd door den heer G. Hop- pezak. ACTIE VOOR ZES VACANTIEDAGEN IN HET BROODBAKKERSBEDRIJF TE LEIDEN. Deze dagen vergaderden d'e besturen der afdeeling Leiden van den Algem. Ne- derl. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade en Suikerbewerking- beorijf, de Nederl. Centrale Bond van Christelijke Arbeiders(sters) in de bedrij ven van Voedings- en Genotmiddelen, en de Nederl. R. K. Bond van Brood-, Koek en Banketbakkers, en Chocolade-, Cacao- en Suikerbewerkers, ter bespreking van een te voeren actie voor zes dagen vacan- tie voor het personeel in het broodbak kersbedrijf. Over het algemeen ziet men in diverse bedrijven, dat het aantal vacantiedagen zich tot een aantal van zes heeft uitge bloeid. In tegenstelling daarvan ziet men, dat in het broodbakkersbedrijf te Leiden enkele werkgevers zes dagen vacantie aan liet personeel geven, en 'n enkel wetrge- ver een beduidenden vacantie-toeslag daar bij verstrekt, doch het grootste deel der werkgevers volstaat enkele dagen of niets. In verband daarmede hebben bovenge noemde organisatie-besturen besloten, zich per schrijven tot de werkgevers in het broodbakkersbedrijf te wenden, met het verzoek nóg dezen zomer aan hun perso neel zes dagen vacantie te geven. Verder is een commissie van drie perso nen uit deze organisaties gevormd, welke de werkgevers zullen bezoeken. Ook zal aan de werkgeversorganisatie in het broodbakkersbedrijf verzocht worden, haar invloed aan te wenden, om aan het billijk verzoek der arbeiders-organisaties te voldoen. MILITARIA Ingevolge aanschrijving van clen minis ter van Defensie d.d. 7 Mei 1938 Vlle afd., no. 4490, zal de lichting 1938 met groot ver lof vertrekken op onderstaande data: Wapen, korps en korpsonderdeel: Infan terie: Oefeningsdet. S.R.O.I. Ie ploeg 31 December, 2e ploeg 15 Juli 1939; overigen, niet-voorgeoefenden: 9 Sept. 1938, 25 Febr. 1939. Wielrijders: Oefeningsdet. S.F.O.I.: 31 Dec. 1938, overigen 3 Sept. 1933, 25 Febr. 1339. Motordienst: Korps motordienst: 17 Sept. 1938, 18 Maart 1939. Geneeskundi gen dienst: le en 2e Compagnie: 31 Dec. 1938, 6 Mei 1939, 2 Sept. 1939; 3e en 4e Compagnie: 4 Maart 1939, 1 Juli 1939, 4 Nov. 1939. Intendancedienst: Compagnie intendancetroepen: 15 Juli 1938, 19 Nov. 1938, 18 Mrt. 1939. Onbereden artillerie: Oefeningsdet. S.R.O.O.A.: 31 Dec. 1938; Re giment motorartillerie: 1 Oct. 1938, 1 Apr. 1939; Regiment kustartillerie: 1 Oct. 1938, 1 April 1939; Korps luchtdoelartillerie: 17 Juni 1938, 3 Dec. 1938. Genie: Ie Reg. ge- metroepen: 20 Jan. 1939, 2 Sept. 1939; lie Reg. genietroepAi: 18 Maart 1939, 14 Oct. 1939; Ille Reg. genietroepen: 1 April 1938; 4 Maart 1939, 16 Sept. 1939; Pontonniers: 20 Jan. 1939, 20 Mei 1939. 16 Sept. 1939; Torpedisten: 20 Jan. 1939, 20 Mei 1939. Be reden Arta (onberedenen): 2e R. V. A. (Schoolmeetafd.): 17 Juni 1938, 17 Dec. 1938; 2 R. V. A. (overigen): 17 Juni 1938, 16 Juni 1939; 6 R. V. A.: 1 Juli 1938, 30 Juni 1939; 4 en 8 R. V. A.: 4 Aug. 1938, 5 Aug. 1939; 3 en 7 R. V. A.: 3 Sept. 1938, 2 Sept. 1939; 1 en 5 R. V. A.: 17 Sept. 1938, 30 Sept. 1939; Korps rijdende artillerie: 1 Oct. 1938, 31 Maart 1939. 6 R. V. A. naar de Legerplaats bij Oldebroek. Op Donderdag 9 Juni a.s. zal het 6e Re giment veldartillerie naar de Legerplaats bij Oldebroek vertrekken voor het hou den van de jaarlijksche schietoefeningen. Het Regiment zal op dien dag vertrekken met den trein naar Ede, vanwaar gemar cheerd wordt naar Barneveld en Voort huizen. Na inkwartiering in genoemde plaatsen vertrekt het regiment op 10 Juni naar Elspeet, Nunspeet en Grootenhoek, vanwaar het Regiment, na eveneens in gekwartierd geweest te zijn, op 11 Juni vertrekt naar de Legerplaats. Het Regi ment zal op Donderdag 23 Juni vanuit de Legerplaats, gedeeltelijk per trein en ge deeltelijk per auto's naar Leiden terug- keeren. De reserve-paardenarts der 2e klasse, le luitenant J. Mol, zal van 7 tot en met 25 Juni a.s. bij 6 R.V.A. onder de wapenen komen en met het Regiment den marsch naar de Legerplaats bij Oldebroek mede maken. De dienstplichtige korporaal admini strateur J. Korver wordt op 24 Mei aan gesteld tot wachtmeester titulair en te ruggeplaatst bij 6 R.V.A. om verder prac- tisch bij het Regiment opgeleid te wor den voor res. O. W. A. De dienstplichtige korporaal W. B. Wit- siers van 2 R.V.A., wordt op 24 Mei aan gesteld tot wachtmeester titulair en ge detacheerd bij 6 R.V.A. om eveneens ver der practisch opgeleid te worden tot re serve O. W. A. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7187 Bouw en Architectenbureau Gebrs. F. en C. van Beukering (B. P.). Leiden, Houtlaan 21. Afkomstig uit 's-Gravenhage. W ij z i g i n g. 2633. Boterhandel „Alge meen Belang" Raaphorst en Co. Leiden, Groenhazengracht 1. Handel in Margarine en galanterieën. De vennootschap onder firma is met ingang van 19 Mei 1938 ont bonden. De zaak wordt voortgezet door: J. Raaphorst, onder den ouden naam. DE GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Omtrent de ontploffing aan den Cool singel te Rotterdam wordt nader gemeld: De identiteit van den op slag gedooden rran is nog niet vastgesteld. Verder is er een hoed gevonden op het trottoir tegenover de bioscoop Lumière, waarin de lettere P. W. voorkomen. Deze hoed is het eigendom van den heer P. W estra, een van de gewonden bij deze ramp, wonende aan de Noordmoxenstraat. De heer V/estra heeft een wervelfx actuur gekregen en is in hoogst emstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De andere gewonde, de heer W Pats, uit ce van Oldebarneveltstraat, heeft een hoofdwond en een hersenschudding opge- loopen en wordt eveneens in het zieken huis aan den Coolsingel verpleegd. Geen van beiden kon door de politie gehoord worden. De heex Pats is echter slechts licht gewond. Wie de dadex van deze ramp is, is niét duidelijk, het zijn voornamelijk twee ver onderstellingen, die de ronde doen. De eerste komt hierop neer, dat een man, die een gele actetasch of een handkoffertje zou hebben gedragen, de daoer zou zijn en tevens het hoofdslachtoffer. De andere ver onderstelling is, dat degene, die de acte tasch of het koffertje zou gedragen hebben, noch de dader noch het hoofdslachtoffer zou zijn, maar slechts een willekeurige voorbij ganger. Wanneer dit laatste juist is, verzoekt de politie dezen voorbijganger zich ten spoe digste aan het hoofdbureau te melden. KNAAPJE DOODGEVALLEN. Vanmorgen is in de Houtrijkstraat te Amsterdam een jongetje van zestien maan den uit het raam van een derde verdieping op straat gevallen. Daar de gordijnen voor het venster ge sloten waren, had men ei geen erg in, dat het raam open stond. Het kind was op da vensterbank achter de vitrages gekropen en leunde naar buiten om op straat te kijken, waarbij het zijn evenwicht verloor. De G G.D. heeft het slachtoffertje dood opge nomen en het stoffelijk overschot naar het Binnengasthuis' vervoerd. TELEGRAMMEN COMPLOT TEGEN STALIN ONDER HET RUSSISCHE LEGER? HELSINGFORS, 23 Mei (A.N.P.). Vol gens een plaatselijk blad is op het laatste oogenblik een complot in het Sovjet-Rus sische leger en bij de luchtmacht ontdekt, dat de om ververping van Stalin en Wo- iusjilof, den volkscommissaris voor de ver dediging, beoogde. Onder de garnizoenen m het eigenlijke Rusland, in Wit-Rusland tn in de Ukrame, zou ontevredenheid tegen deze leiders tot uiting zijn gekomen. Vol gens berichten uit Leningrad, Kief en Rostof, aldus het blad, zijn talrijke arres taties verricht. De krijgsraad te Moskou zou reeds een bekend vhegtuigbestuurder, een commandant van een militair vlieg veld, en een ambtenaar van het departe ment van defensie ter dood veroordeeld hebben en het vonnis doen voltrekken. DE SPANNING IN MEXICO. NEW-YORK, 23 Mei. (A. N. P.). Uit Austin Texas wordt aan de „New York Times" gemeld, dat volgens uit verschil lende plaatsen langs de Rio Grande afkom stige reizigers de consul-generaal der Ver- eenigde Staten in Mexico Amerikaansche LEIDEN. Geboren: Matthijs z. van J. Neute boom en C. Colpa. Jacoba d. v. J. J. Ph. Singerling en H. C. Schouten. Ondertrouwd: A. Gerritsen jm. 24 j. en J. Verplancke jd. 27 j. J. P. Vlie- genthart jm. 28 j. en J. C .P. Vrij, jd. 25 j. J. v. Kooperen jm. 23 j. en H. Bouwman jd. 24 j. A. F. A. Werner jm. 28 j. en M. Kool jd. 25 j. A. Lijs jm. 37 j. en M. Zirkzee wed. 41 j. H. W. Speel jm. 30 j. en J. Mensen jd. 24 j. J. J. Opten- drees wedr. 51 j. en E. v. d. Zeeuw jd 43 j. J. P. de Graaf jm. 24 j. en H. M. v; Haarlem jd. 19 j. Overleden: A. van Hooidonk hsvr. v. H. Vogelenzang 73 j. J. C. J. M. Karre- mans, z. 1 mnd. toeristen zou hebben uitgenoodigd het land te verlaten. Treinen worden door soldaten geëscor teerd. De garnizoenen langs den weg Lar- doMexico zijn versterkt. GROOTE OVERWINNING DER RECHTSCHE TROEPEN IN CATALONIë. SALAMANCA, 23 Mei (A.N.P.). In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de rechtsche troepen in Catalonië groote overwinningen hebben behaald. In den sec tor van Trema werden verscheidene vijan delijke aanvallen afgeslagen. In den sector van Balaguer heeft de vijand aanvallen ondernomen welke even wel werden afgeslagen. De vijand heeft 350 gesneuvelden en twaalf Russische tanks moeten achterlaten. Ook op andere plaatsen werd de vijand teruggeslagen met name in de Sierra Mon- saic. Ook hier heeft hij 390 lijken moeten achterlaten. De rechtsche troepen hebben 96 gevan genen gemaakt o.w. een commissaris voor politieke aangelegen-heden. TSJECHISCH MILITAIT VLIEGTUIG VERONGELUKT. Na boven Duitsch gebied te hebben gekruisd. ANNABER/G, (Ertsgebergte), 23 Mei (A.N.P.) Vanochtend 9 uur verscheen een Tsjechisch militair vliegtuig boven de Tsjechische stad Weipert aan de grens tus- schen Duitschland en Tsjecho-Slowakije, waarna het toestel de Duitsche grens bij Baerenstein passeerde. Vele inwoners van Baerenstein herken den het toestel als een militair vliegtuig. In het toestel zaten twee personen, het was bewapend met een mitrailleuse. Het vlieg tuig vloog zoo laag dat men vreesde, dat het tegen een van de fabrieksschoorsteenen van Baerenstein zou stooten. Nadat het vliegtuig geruimen tijd boven Baerenstein had gekruisd, vloog het in de richting van Pressnitz, dat in Tsjecho-Slff- wakije ligt. Boven den straatweg van Baerenstein naar Pressnitz passeerde het vliegtuig de grens. Boven Tsjechisch gebied begon het toe stel te wankelen en stortte het omlaag. Toen het tegen den bodem sloeg vloog het onmiddellijk in brand. Tsjechische militai ren en grenswachten snelden dadelijk toe, doch voor zoover men van Duitschgebied kon zien, is men er niet meer in geslaagd de piloten te redden. CONDOR-VLIEGTUIG VERONGELUKT. SANTOS, 23 Mei. (A. N. P.). Gisteren is een watervliegtuig van de Condor-maat schappij met vijftien personen aan boord bij het starten verongelukt. Twee perso nen zijn om het leven gekomen, de overi gen kon gered worden. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 23 Mei. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 500 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7480, 6470 en 5062 cent per kg. slachtge- wicht, 36 melk- en kalfkoeien 180240 per stuk, 87 vette kalveren 2e kwal. 50 60 cent, 3e kwal. 40--50 cent per kg. le vend gewicht. 141 nuchtere kalveren 7 11.50, 66 schapen 2024, 48 weidelam- meren 1012 per stuk. 387 varkens: vleesch'var kens, wegende van 90110 kg. 6162 cent, zware 5960 en vette 5859 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. ROTTERDAM, 23 Mei. Vee. Aanvoer: 1685 totaal, 574 vette runderen, 237 vette kalveren, 177 schapen nen lammeren, 692 varkens, 2 biggen, 1 bokken of geiten. Prij zen per kg.: vette koeie n76, 67 en 5055 cent, vette ossen 70, 64 en 5357 cent, vette kalveren 100, 85 en 5060 cent, varkens (levend gewicht) 51, 50 en 49 cent, schapen 55, 50 en 40 cent. Prijzen per stuk: schapen 292415, zuiglammeren 16136. tVI jSELNOTËËRINGEN (AMSTERDAM} Londen 8.99 Berlijn 72.70 Parijs 5-06 Brussel 30.50 Zwitserland 41.30 Kopenhagen 40.15 Stockholm 46 35 Oslo 45.20 New York 1.815/p Praaggeen noteering

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3