Belgische auto ver ongelukt bij Belfeld RADIO-PROGRAMMA'S MAANDAG 23 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN Eén doode, drie ge wonden Gistermorgen omstreeks elf uur is op den ryksweg BelfeldTegelen, een auto-onge luk gebeurd, dat één persoon het leven heeft gekost, terwijl drie personen werden gewond. Op genoemd tijdstip reed een Belgische auto, toebehoorende aan den heer R. uit Fleron, nabij Luik, met een flinken vaart op den rijksweg BelfeldTegelen. Vermoe delijk doordat een fietser plotseling van het rijwielpad den rijweg overstak, week de auto uit en reed met grooten vaart tegen een boom. De wagen werd grootendeels vernield. Van de vier inzittenden werd mevrouw R. zoo ernstig gewond, dat zij vrijwel ter stond overleed. De drie andere inzittenden werden licht gewond en zijn op medisch advies naar het R.-K. Ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Behalve medische hulp was ook de poli tie spoedig ter plaatse. ERNSTIG ONGELUK OP NIEUWEN VERKEERSWEG. Twee personen zwaar gewond. Nadat Zaterdagmiddag het gedeelte van den nieuwen Rijksweg tusschen Vianen en Utrecht voor het verkeer was opengesteld, is daar gisteren om half zeven reeds een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Vianen kwam van de Lekbrug af een personenauto, bestuurd door den twintigjarigen J. van Vliet, die op het kruispunt links den weg naar Lo- pik wilde opdraaien. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Utrecht een mo torrijwiel, dat den voorrang had, doorreed en tegen den zijkant van de auto botste. De motorrijder, de heer H. van».Ron, wo nende in de Putterstraat te Vught (N.B.) liep hierbij een schedelbaSisfractuur en verscheidene verwondingen op. De duopas- sagiere mej. S. Gulik uit Haren (N.B.) kreeg eveneens ernstige verwondingen. Met twee ziekenauto's zijn de beide slacht offers naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De motorfiets werd van vo ren vernield. Van de auto werden slechts eenige ruiten ingedrukt. ZWARE BOERDERIJBRAND. Weer speelden kinderen met vuur. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ont stond een zware uitslaande brand in de boerderij van de families Stapel en Bool aan den weg HoornEnkhuizen te Hoogkarspel Het vuur ontstond in een aschkuil achter de schuur van de boerderij, waar kinderen met lucifers aan het spelen waren. Door den vrij krachtigen wind sloegen de vonken van het vuurtje, dat de kinde ren hadden gemaakt, over naar de schuur, welke spoedig in vlammen was gehuld. Een oogenblik later har ook het rieten dak van de boerderij vlam gevat, zoodat de geheele boerenplaats in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandweer van Hoogkarspel, welke spoedig ter plaatse verscheen, achtte het noodig assistentie te vragen aan de brand weer te Enkhuizen, aangezien de mogelijk heid, dat het vuur zou overslaan naar aan grenzende perceelen, zeer groot was. Dat dit gevaar inderdaad bestond, bleek enkele minuten later, want voordat maat regelen konden worden genomen, had ook het dak van de woning van de wed. K. de Boer aan de overzijde van de straat vlam gevat. Weer eenige oogenblikken later bleek, dat de naast de boerderij gelegen woning van de familie A. Molenaar even eens .door het vuur -\tferd aangetast. De inmiddels gearriveerde motorbrand spuit van Enkhuizen nam oogenblikelijk aan het blusschingswerk deel en mede dank zij deze assistentie wist men den brand tot de boerderij en de woning van de wed. de Boer te beperken. De boerenplaats bahdde totaal af, terwijl van de woning van de wed. de Boer het dak werd ver nield. Het huis van de familie Molenaar kreeg geringe brandschade. De schade, ver oorzaakt door het bmschwater, was echter groot. Ook eenige andere aangrenzende perceelen kregen waterschade. Alle schade wordt door verzekéring ge dekt. UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM. Hedennacht, omstreeks half één ontdek te eenige bezoekers van een café aan de Oostzeedijk te Rotterdam, dat in het tegen over het café gelegen pand No. 186, waarin het atelier van den kleermaker H. Edens gevestigd is, op de derde etage brand woedde. Zij wekten in allerijl de bewoners, die zich onmiddellijk in veiligheid stelden. De brandweer, inmiddelr gealarmeerd, ruk te met groot materiaal uit, o.m. met den motorspuit en de automatische ladder, waarna zij met drie stralen op den slan genwagen en twee stralen van den motor spuit van twee kanten het vuur bestreed. Het was een gunstige omstandigheid, dat het pand waarvan de eerste en tweede etage eveneens bij den heer E. in gebruik is, is gelegen op den hoek van een smallen gang, welke toegang geeft tot achter den Oostzeedijk gelegen panden. Aanvankelijk sloeg het vuur snel naar buiten en in zeer korten tijd brandde het dak door, terwijl een vonkenregen op de aangrenzende per ceelen viel. De brandweer bepaalde zich dan ook in het bijzonder tot deze panden, welke groot gevaar liepen eveneens door het vuur te worden aangetast. Op last van de politie werden deze per ceelen aanvankelijk ontruimd, maar na een ingesteld onderzoek, toen bleek, dat er geen verder gevaar voor de bewoners meer aan wezig was, konden zij hun woningen weer betrekken. VADER EN DRIE KINDEREN VORMEN INBREKERSCOMPLOT. In de vroege ochtenduren van Zondag morgen heeft de politie te Amsterdam een viertal personen aangehouden bij een po ging tot diefstal in het filiaal van de fir ma Vroom en Dreesmann aan de Haarlem merstraat hoek Prinsengracht. Drie van de vier gearresteerden zijn jongens van veer tien, zestien en achttien jaar, terwijl de vierde aangehoudene de vader van deze jongens is. Reeds driemaal in korten tijd zijn in ge noemd filiaal inbraken of pogingen tot diefstal geschied, die tot nog toe ongehel- derd bleven. Het is dus te begrijpen, dat de politie op haar hoede was. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkten surveillee- rende agenten, dat er iets niet in orde was in het magazijn van genoemde firma. Aan gezien de parterre verdieping zich uitstrekt over een aantal perceelen, welker boven verdiepingen niet alle tot een geheel zijn vereenigd, is het niet gemakkelijk, in het complex van huizen, waarin de zaak is ge legen, na te gaan of zich daar nog perso nen bevinden, terwijl het uiterst gemakke lijk is om in de vele gangen, doorloopjes en zelfs op de daken een schuilplaats te vinden. De surveilleerende agenten vroegen dan ook om assistentie, teneinde de verschil lende uitgangen in het oog te kunnen hou den. Een man, die in de omgeving slenter de en die er van verdacht werd als waar- schuwingspost voor de inbrekers te fungee- ren, kon worden ingerekend voerdat hij gelegenheid had een waarschuwingssignaal te geven. Zoo moet het verklaard worden, dat ondanks de politie-bewaking tegen zes uur twee jongens met koffers, waarin zij verscheidene voorwerpen uit het waren huis bijeen hadden gepakt, het gebouw wil den verlaten. Zij werden terstond ingere kend en toen bleek, dat zich nog een of twee personen in het gebouw moesten be vinden. Deze waren echter gewaarschuwd en hadden de vlucht genomen, want bij het doorzoeken der magazijnen bleken zij onvindbaar. Teneinde te voorkomen, dat zij door andere huizen zouden ontsnappen werden nog meer politiemanschappen ont boden teneinde het geheele blok Haarlem merstraatPrinsengrachtBrouwersgracht Binnenbrouwersgracht af te zetten. Het was ruim half negen toen bewoners van een der belendende perceelen gestommel hoorden op een der zolders van het maga zijn, klaarblijkelijk doordat de indringers tegen een stelling met breekbare waar had den gestooten. De politie werd ingelicht en had thans spoedig de daders gevonden. Alle aangehoudenen zijn naar het bureau Warmoesstraat overgebracht en daar voor nader onderzoek ingesloten. Het is waar schijnlijk, dat twee van de drie jongens zich reeds Zaterdagavond bij het sluiten van het magazijn in het gebouw hebben laten in sluiten. Of er verband bestaat tusschen de ze poging tot diefstal en de vorige inbra ken zal uit het nader onderzoek moeten blijken. De gearresteerde vader der drie jongens is reeds vaker van heling verdacht en in zijn woning zijn bij verschillende vorige gelegenheden huiszoekingen verricht. VECHTPARTIJ AAN BOORD VAN JAPANSCHEN WALVISCHVAARDER. Zaterdagavond werd door Dirkzwager's scheepsagentuur de politie te Maassluis ge waarschuwd, dat de kapitein van den uit- gaanden Japanschen walvischvaarder „Nis- shin Maru 2" dringende politie- en dokters assistente verzocht in verband met een uitgebroken vechtpartij onder enkele le den van de bemanning. Een rechercheur en een agent van politie, alsmede de arts de Wilde uit Maassluis, voeren per sleepboot „Argonaut" den Nieuwen Waterweg af naar het in de richting Hoek van Holland varende schip, dat wegens zijn grootte niet voor anker kon gaan en daarom halve kracht voer. Nabij Poortershaven werden de politiemannen en de dokter door mid del van een net aan boord geheschen. Het bleek toen, dat een 32-jarige stoker zich kwaad had gemaakt naar aanleiding van een opmerking over zijn werkzaamheden door den chef-stoker. Hij ging dezen met twee saamgebonden scheermessen te lijf en bracht hem een levensgevaarlijke wonde aan den hals toe. Een andere stoker, die tusschenbeide wilde komen, werd eveneens door de messen aan het hoofd getroffen, doch de wonde was niet gevaarlijk. Een olieman overmeesterde den woesteling en sloot hem in een kooi op. De chef-stoker, die 34 jaar oud is, werd naar de aan boord aanwezige operatieka mer gebracht,-waar de scheepsdokter, in samenwerking met dokter de Wilde, een operatie van voorloopigen aard verrichtten. Inmiddels was het schip Hoek van Hol land genaderd en hier kwam de inspecteur van politie de Pous en twee agenten ter assistentie aan boord. De gewonde stoker, die eveneens verbonden werd, kon aan boord bljjven. De politie nam hem een ver- DINSDAG 24 MEL HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV- uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Ber., hierna gramofoon- muziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmu- ziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Vervolg concert. In de pauze: Gra mofoonmuziek. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Orgelspel. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 „Al Round"-Sextet. In de pauze: Gra mofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouw- halfuur. 7.45 Reportage, eventueel gra mofoonmuziek. 8.05 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Orgelspel. 1 9.10 Causerie „Het huisgezin en de geeste lijke volksgezondheid." 9.40 Gramofoon muziek. (10.0010.15 Berichten ANP). 1U.45 Causerie voor amateur-fotografen. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnas tiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzen- ding. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoon muziek. (Om 8.15 Berichten). 9.40 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Om roeporkest. (Opn.) 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Be richten. Hierna Kovacs Lajos' orkest. hoor af en arresteerde den dader. Tevens had een reconstructie van het gebeurde plaats. Inmiddels was de walvischvaarder enke le mijlen buitengaats voor anker gegaan en konden het slachtoffer en de dader aan boord van een sleepboot van L. Smit en Co. worden opgenomen en naar Hoek van Hol land worden gebracht. Eerstgenoemde werd per ziekenauto naar het ziekenhuis Cool- singel te Rotterdam vervoerd, terwijl de arrestant naar het politiebureau te Maas sluis werd overgebracht en daar voorloopig ingesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De walvischvaar der is vanochtend naar Dover vertrokken. OUDE BENTHEEVIER STEENEN GEVONDEN. In de boerderij van de Gebr. Lubber- dink te Gelselaar (gem. Borculo), welke men verbouwt, zijn in de schouw naast de haardplaat twee Bentheimer steenen te voorschijn gekomen. In den eenen steen is het jaartal 1083, met de letters H. M. M. uitgeslagen, in de andere zyn zoowel jaartal als letters niet goed meer leesbaar. Het familieregister van de familie Lub- berdink dateert van 1650 en is nog in hun bezit. Daarin komen ook de namen met de voorletters op de gevonden steenen voor. Of een en ander met elkaar in verband staat, zal men trachten na te sporen. DAGBLADGEBOUW MET TEER BESMEURD. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben aanvankelijk onbekende personen den voorgevel van het hoofdbureau van den „Limburger Koerier" aan de Wolf- straat te Maastricht overvloedig met teer bespoten. De politie is er in geslaagd de daders in den loop van Zondag te arrestee ren. Het zijn vier jongelieden uit Maas tricht, van 22 tot 26 jaar oud, die lid zijn van „Zwart Front". Zij wilden met hun daad uiting geven aan hun misnoegen over publicaties in het genoemde blad. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Het Om- roep-orkest. 2.00 Gromofoonmuziek. 2.15 Het Omroeporkest en solisten. 2.45 Kniples. 3.45 Zang en piano. 4.30 Kin derkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Causerie „Lee- ren samenleven". 7.00 Voor de kinde ren. 7.05 Trioconcert. 7.30 Gramofoon muziek. 7.40 Voor toeristen. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.15 Bon te Dinsdagavondtrein. 9.15 Gramofoon muziek. 9.45 Vervolg Bonte Dinsdag- avontrein. 10.30 Disco-nieuws. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Louis Ban- net's orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel 12.35 Radiotooneel. 1.10 Gramofoonmu ziek. 1.502.20 Harry Engleman's kwin tet, m.m.v. solist. 4.20 Declamatie. 4.35 Het Hungaria-Zigeunerorkest. 5.20 John Reynders' orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Sportpraatje. 7.00 Piano voordracht. 7.20 Stephen's Silver-orkest. 7.55 Lite raire causerie. 8.20 Variëté-programma. 8.45 Solisten- koren en Groot-Orkest. (9.409.55 Berichten). 10.55 Gramofoon muziek. 11.20 Het GrosnevorHouse Dans- orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARUS, 1648 M. 8.10—9.05Tn 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly-or- kest. (Om 1.50 Zang). 3.05 Pianovoor dracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Viool- voordracht. 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Het Ondricek-kwartet. 9.5011.50 Radiotooneel met muziek. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.30 en 8.50 Amusementsorkest. 9.50 Zang. 12.20 NS-Rijkssymphonie-or- kest. 1.35 Omroeporkest. 2.30 Populair concert. 3.35 Gramofoonmuziek 4.20 Omroep-Amusementsorkest. 7.30 Om roeporkest, m.m.v. solist. 8.20 Stedelijk Orkest van Dusseldorf, m.m.v. solist. 9.05 Leo Eysoldt's dansorkest en solisten. 12.203.20 Weensch Kamerorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.302.00 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroepklein- orkest. 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Vervolg concert. 8.20 The Kilima Ha- waians en soliste. 9.20 Omroepsympho- nie-orkest, m.m.v. solist. 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 5.20, 6.35 en 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroeporkest en gra mofoonmuziek. 10.3011.20 Vocaal con cert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 73.0 Gevarieerd programma. 8.10 Berich ten. 8.20 De Blazers van het Omroep orkest. (In de pauze's: Muzikale causerieën) 9.20 Politiek Dagbladoverzicht. 9.35 Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.50 Piano voordracht. 1.05 Berichten. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.202.20 Nacht concert. (1.151.26 Tijdsein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. 3de Programma. 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 10.50 Keulen. 11.20 Parijs Radio. 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Parijs Radio. 13.20 Brussel VI. 14.20 Keulen. 15.20 Parijs Radio. 15.35 Keulen. 15.50 Diversen. 16.20 Keulen. 17.20 Brussel VI. 18.50 Londen Reg. 19.20 Keulen. 20.20 Brussel VI. (op verzoek). 22.30 Boedapest of div. 23.00 Keulen. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. 12.05 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 16.50 Droitwich. 18.35 Brussel Fr. 19.20 Droitwich. 19.35 Lon den Reg. 20.20 Droitwich. OPGEJAAGD. „Niemand zou geloofd hebben, dat Louis Hervier een misdadiger was. En toch Dubreux keek den kring om de tafel eens rond, in afwachting, of hij aangemoedigd zou worden, zijn verhaal voort te zetten, om dat niemand eenig teeken zou geven. In het laatste geval zou hij zijn bierglas leegdrinken en verdrietig het café uitloo- pen, mopperend over de wispelturigheid van de menschen. Maar dit was niet noodig. Men kende Dubreux als iemand, die op zijn tijd, zijn kameraden in spanning kon houden. „Vertel op Dubreux! Was die Hervier een dief, een moordenaar?" ..Zooals ik al zei. niemand zou vermoed hebben, dat Louis Hervier een misdadiger was. 't Gebeurde in Neville, waar ik eeni- gen tijd gewoond heb. Waar Hervier van daan kwam, wist niemand. Hoe hij er kwam, niemand zag het. Op een goeden dag was hij er. Tout court. Hij had zijn in trek genomen bij Madame Chiappe, die ka mers verhuurde. Alles scheen in orde. Hij was een kalme man, die spoedig met ieder een bevriend raakte. Groot en klein, oud en jong vonden in hem een mensch, dien hij vertrouwen kon. De kinderen uit het stadje liepen met hem mee. Hij vertelde hun grappen en verhaaltjes en ze keken hem de woorden uit den mond. En toch. Maar kinderen zijn kinderen, zij zien geen kwaad in een mensch, die goed voor hen is. En gingen wij, mannen, ook niet met hem om? Wij dronken 's avonds bier met hem. Hij liep met ons mee, hij wachtte ons op aan de fabriek. Wij vonden hem een goed mensch". „Slechts op één punt was hij gesloten", vervolgde Dubreux, na zijn glas geledigd te hebben, terwijl een van ons zich haastte om het weer te laten vullen. „Hoe dikwijls wij ook trachtten, iets uit zijn verleden te weten te komen, even veel malen verzon hij Iets om van onze vragen af te komen. Ten laatste -vroegen wij hem er niet meer naar. Hij was onze vriend, en daarmee uit. Dit had ongeveer drie weken geduurd. Toen kwam de uitbarsting. Hij had me dien dag van de fabriek afgehaald, en bij zijn pension bleven we nog even napraten. Hij was tot dat moment volkomen rustig ge weest. Maar daar kwam opeens Madame Chiappe aanstormen. „Monsieur Hervier", zei ze, „er is iemand voor u aan de telefoon. Iemand uit Pa rijs „Uit.... uitParijs? Wie is het, wie is het? Zeg, zeg.datdat ik er niet ben.Hervier was door dat ééne zinne tje van Madame Chiappe plotseling één stuk zenuwen geworden. Hij werd bleek als de dood, zijn handen zochten steun aan den muur, zijn knieën knikten en sloegen tegen elkaar. Madame Chiappe vloog naar de telefoon om de boodschap over te bren gen, terwijl ik hem een stoel bracht en hem een glas wijn inschonk. Hervier was een flauwte nabij. Zijn oogen rolden en hij transpireerde hevig, terwijl hij voortdu rend herhaalde: „Eindelijkhebben ze me tochgevonden Ik stond voor een raadsel. Wie was die Hervier? Welk geheim zat hier achter? 't Schoot me door het hoofd, dat hij steeds geweigerd had, iets over zich zelf te ver tellen. En waarom was hij hier gekomen, en waar kwam hij vandaan? Door wien werd hij gezocht? Madame Chiappe kwam terug. „Monsieur Hervier, ik heb gezegdhe mel wat mankeert u?" De goede vrouw sloeg van verbazing dc handen in elkaar, toen zij Hervier aanschouwde. „Wie was het? Wie.... wie?" viel Her vier haar in de'rede. „Hij wilde zijn naam niet zeggen. Hij vroeg me alleen, of u Louis Hervier was en dat u wel begrijpen zou wie hij was, en „Wat en?" Hervier kreeg zijn geestkracht terug. Met brandende oogen keek hij zijn hospita aan. Ik zal nooit dat gezicht ver geten. „Hij zal zelf komen, om u te halen". Hervier leek op dat oogenblik waanzin nig. Hij sprong op, hij kneep zijn vuisten in elkaar alsof hij iemand neer wou slaan. Maar ik had hem vast, hij kreeg geen ge legenheid, een stap meer te verzetten dan ik wilde. Wat had hij misdreven? Het was mij duidelijk geworden, dat ik een misdadiger vasthield. Een dief, een oplichter mis schien. Een moordenaar kon hij zelfs zijn. Hij draaide zich naar me om. „Dubreux", zei hij, „laat me los. Ik moet hier vandaan. Direct. Laat me mijn koffer halen. Ze mogen me niet vinden. Ik mag dat niet overleven!" Hij zei het zonder eenige pathos. Hij was toen zelfs wonder lijk kalm, een reactie op de heftige uit barsting, die vooraf gegaan was. Ik overzag niet direct den toestand. De ideeën tolden door mijn hoofd. Het zou na- lijk opvallen, als hij Neville zou verlaten. En toch moest hij verdwijnen. En mocht niet meer gezien worden. Nu zouden we kunnen toonen, dat Hervier werkelijk vrienden had. Want ik dacht ook aan de kameraden, aan Ferrion, aan Naizières, enz. We waren met vijven, kerels, die te ver trouwen waren". Dubreux pauzeerde. Hij dronk zijn bier glas leeg en zat peinzend voor zich uit te staren in het verleden, waar hij mis schien een wanhopigen Hervier voor zich zag. „Wat gebeurde er verder, Dubreux?" vroeg een uit het gezelschap. „Ik legde Hervier voor, wat mij dacht het beste te zijn. Ik droeg Madame Chiappe op, iedereen, die naar Hervier vroeg, te zeggen, dat hij vertrokken was met onbekende be stemming, Ah, die Madame Chiappe, cette femme! Hervier ging met me mee. De misdadiger Hervier. De straten lagen stil en verlaten, dd menschen zaten aan tafel. Dien middag bleef hü bij ons. Wat ik in dat tijdsverloop heb uitgestaan, heeren, behoef ik niet te vertellen. Op de fabriek moest ik voortdu rend aan hem denken. Het gereedschap viel uit mijn handen, en ik had verscheidene reprimandes van mijn chef te hooren. Dit is geheel natuurlijk: er was een misdadiger in mijn huis, alleen met mijn vrouw en kinderen. Een man, die misschien in koelen bloede een moord begaan had, opgejaagd werd door de politie en -op het punt stond, gearresteerd te worden. Ik was er niet ge rust op, ofschoon ik me wijs maakte, dat Hervier een beste kerel was. Dien avond waarschuwde ik de anderen. Ik bracht Hervier naar Ferrion waar hij den nacht doorbracht. Ferrion vertelde mij den volgenden dag, hoe Hervier te keer was gegaan. Hij had aan één stuk door ge snikt en hen allemaal wakker gehouden, 's Morgens vroeg bracht hij hem naar Dequeux, 's avonds ging hij verder naar Naizières, den daaropvolgenden dag bracht hjj door bij Cillone, 's avondh haalde ik hem weer op. Ja, hij kwam weer by mij! Maar myn hemel, wat een verschil by den eersten keer. Hervier was totaal vermagerd. Zyn oogen waren weggezonken en er lag een angst in als van een opgejaagd dier. Een dier in doodsnood. Bij het minste geluid schrok hij op. Het rinkelen van een kopje deed hem in elkaar krimpen. Wanneer iemand aan de voordeur kwam, kroop hy weg waar hy maai* kon. In die paar dagen was hij menschenschuw geworden. Hij ver borg zich in de donkerste bergruimten. Hy schold mijn kinderen uit, mijn vrouw smeet hij de koffie in het gezicht, wanneer zy het waagde, hem iets op te dringen. Waar moest dat heen? Hy wilde niet meer uit myn huis. Op straat durfde hy zich niet te vertoon en. Het werd een onhoudbare toestand. Hij stond op het punt, waanzinnig te worden. En er kwam verandering. Op een avond kwam Madame Chiappe aan myn huis met een heer by zich. Deze wendde zich tot mij. „Monsieur Dubreux?" „Oui monsieur". „Ik verdenk u ervan, hier in uw huis Louis Hervier te verbergen. Madame Chiappe bracht mij op het spoor". „Madame Chiappe?" Ik keek langs hem. heen naar die vrouw. Ik haatte haar op dat oogenblik. Zy had hem en mij verraden. Zy had een jager op het spoor van 't wild gebracht, en mij daardoor in groote moei lijkheden. Ik zag reeds de gevangenis. Had ik niet den misdadiger Hervier verborgen? „Ik wilde hem gaarne spreken, monsieur Dubreux!" Hy liet zyn woorden vergezeld gaan van een sluw lachje, die den angst op mijn lijf joeg. Ontkennen baatte niet. Ik bracht den man naar de huiskamer en ver zocht hem, hier plaats te nemen. Toen ging ik op zoek naar Hervier. Ik vond hem in het kolenhok. Met zoete woordjes kreeg ik hem eruit. Toen had ik gemakkelyk spel. Kracht had hy niet meer, ik sleepte hem de kamer in, terwyl hy zich vruchteloos trachtte te verzetten En toen kwam eindelijk de ontknooping. Maar eigenlyk is hier het verhaal uit, mij ne heeren, en mijn bier is leeg!" „Door vertellen Dubreux! Hé ober, twee bier!" „Nu dan, als je er op staat? De heer, dien Madame Chiappe had meegebracht, was een neef van Hervier. Bij de firma, bü wie die neef in dienst was, was een diefstal ge pleegd. En wat had die stomme Hervier nu gedaan? Hij had een zwak voor zyn neefje, op wien de verdenking was gevallen. En om dien kerel te sparen, had hij een brief geschreven aan de politie, waarin hij zich zelf aanklaagde. Hij had er zelfs alle by- zonderheden bij vermeld. Ofschoon hü er part noch deel aan had. En die neef kwam nu vertellen, dat de werkelijke dief gevat was. Dat is alles! Na een paar weken rust genomen te heb ben, was Hervier weer opgeknapt, maar nu nog schrikt hij, wanneer hij de woorden „Politie" en „diefstal" hoort. Prosit heeren!" M. DUMONT.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11