SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANCELOT MAANDAG 23 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. IC LAWNTENN'IS JAPAN—NEDERLAND 4—2 De tweede dag van de ontmoeting Ne derlandJapan op de METS-banen te Seheveningen is beter geslaagd dan de eerste. Het weer was beter, de tribunes voller en 't spel aantrekkelijker. Japannesr en Nederlanders deelden de punten gelijk op. Timmer won van Abe met 46, 61, 60, doch Hughan en Van Swol moesten na een hoopvol begin de meenisrheid van de Japanners Koeramitsoe en Nakano met 36, 108, 63, 62 erkennen, Teschmacher en van Swol geslagen De derde dag bracht twee punten voor de gasten, doordat Koeramitsoe van Tesch macher won met 61, 75, 16, 64. en van Swol het onderspit moest delven voor Nakano, die met de cijfers 63, 61, 3 6, 61 won. Men zal dadelijk een congruentie in deze cijfergroepen bemerken en zoo was het ook inderdaad. In beide partijen kwamen dadelijk een overwicht van den Japan- schen speler, daarna een herstel van den Nederlander, en tenslotte een opleving van een Japanner, sterker en de beslis sing brengen. Zoo was de karakteristiek dezen middag en dat stelde wel eenigs- zins teleur, vooral in de partij van Van Swol, die men tot grooter dingen in staat achtte. Maar Nakano was dezen middag veel vaster en veel gevaarlijker dan in zijn partij tegen Hughan en wellicht waren de weersomstandigheden daar wel de oor zaak van. De zonen van het land van de Rijzende Zon schijnen pas op tempera tuur te komen, wanneer deze zon hoog aan den hemel staat en haar verzengende stralen op de aarde richt en zoo was het dezen middag: het was stralend tennis- weer. Er was vrij veel publiek de tri bunes waren half gevuld zoodat de cli max. welke we deze drie dagen consta teerden, ook gisteren werd voortgezet. Het spelpeil deed daar wel niet heelemaal aan mee, maar toch waren de wedstrijden van dezen middag vlot afgewerkte, aantrekke lijke partijen. NEDERLANDSCHE LAWNTENNISBOND THOR in—COCKTAIL I 6—2 Over de moeilijkste hindernis is Cocktail I gisteren gestruikeld en hiermede is de kans om de competitie als kampioen te eindigen practisch verkeken. In eigen om geving speelde Thor III rustiger en zeker der, vooral daar de Cocktail-spelers zich niet zoo goed wisten aan te passen. Zoo slaagde Thor III erin met gelijken munt de nederlaag te Leiden terug te betalen en vooral in de dames-partijen was de re vanche volkomen. Een zwakkere opstel ling van de Leidsche dames en hierdoor een gewijzigde indeeling van de partijen bracht mede, dat alle damespartijen ver loren gingen, terwijl ze op "het Leidsche tennispark enkele weken terug alle ge wonnen warden. Mohamad had ook dit keer drie sets noodig om z'n tegenstander eronder te houden al was hij in de twee de en final set ver in de meerderheid. Van Elen kon het in z'n enkelspel niet bol werken, maar in het gemengd dubbelspel was hij uitsteknd op dreef. Een tegenval ler werd het heeren-dubbelspel, dat in twee sets in het voordeel van de Hagenaars beslist werd. De stand is momenteel: Thor III 4 3 1 20—12 6 Cocktail I 5 3 2 20—20 6 Waalsdorp 4 2 11 1814 5 Nuova 5 14 1426 1 De uitslagen luiden: A. KremerMohamad 62, 26, 06. F. de HaasH. v. Eelen 6—3, 10—8. Mej. B. Perelaermej. M. Morsch 64, 61 Mej. I. Robbertsmej. G. Saraber 64, 57, 6—3. Mej. B. Perelaer en F. de Haasmej. M. Morsch en Mohamad 62, 2—6, 75. Mej. Ottevanger en A. Buenomej. G. Sa raber en H. v. Eelen 75, 16, 26. Mej. Ia. Robberts en mej. B. Ottevanger- mej. M. Morsch en mej. G. Saraber 61, 7—5. A. Kremer en A. BuenoMohamad en H. v .Eelen 63, 64. COCKTAIL H—TIOD 8—0 He tweede team is gisteren heftig uit z'n slof geschoten en met niet minder dan 80 werd Tiod het kind van de rekening. De deur om nog aan degradatie te ontsnap pen is daarmede opengehouden en de wedstrijden van Zondag a.s. zullen beslis sen of Cocktail II aan Tiod de eer laat van de onderste plaats. Met een gelijk aantal winstpunten heeft Cocktail, dank zij de fraaie prestatie van gisteren, een beter ge middelde. terwijl Tiod het lastiger zal heb- bei tegen Luckey Stroke dan Cocktail tegen Never Mind II, vooral als Cocktail z'n vorm van gisteren weet te behouden. Mej Noordman en Jansen wonnen gemakkelijk hun enkelspel, maar Jp. Noordman raakte een set en 30 in de tweede set achter om zich vervolgens door 12 games achtereen te herstellen en de partij te winnen. Nog bonter maakte mej. Perquin het, die de eerste verloor na 52, 400 te hebben voorgestaan. Zij raakte bovendien 41 achter in de tweede set, maar nam uitste kend revanche door keurig in te loopen, de set te winnen en met 61 veroverde zij haar winstpuntje. De stand luidt thans: Lucky Stroke 5 4 0 1 2911 Never Mind 2 5 4 0 1 25—15 Cocktail 2 5 1 0 4 14—26 2 Tiod 5 1 0 4 12—28 2 De uitslagen zijn: Jp. NoordmanDr. Müller 68, 63, 6—0. D. JansenH. Gaarlandt 60 62. Mej. L. NoordmanMevr. Müller 62 1—0. Mej. W. PerquinMej. Hupkes 79 86 6—1. Mej. M. Croes en Jp. NoordmanMevr. Müller en H. Gaarlandt 61 75. Mej. P. Perquin en D. JansenMej. Hup kes en v. Aardenne 60 63. Mej. L. Noordman en Mej. M. Croes Mevr. Müller en Mej. Hupkes 62 64. Jp. Noordman en D. JansenDr. Müller tn H. Gaarlandt 63, 63. MIXED—COCKTAIL 2—6. Voor het derde team was het gisteren een zeer gunstige dag, zoodat het kampioen schap voor hei grijpen ligt. Immers het team won zelf met 62, terwijl Delft erin slaagde Sobri twee puntjes afhandig te maken. Beter kan het al niet. Twee punten i* Cocktail thans uitgeloopen met een wed strijd minder gespeeld. Over alle linies, uitgezonderd Mevr. Melis, waren de Cock tailspelers een tikje sterker, waardoor de meeste overwirningen toch nog drie sets eischten. De stand luidt: Cocktail 3 4 3 1 0 23—9 7 Sobri 4 5 13 1 21—19 5 Mixed 5 1 2 2 21—19 4 Delft 3 4 1 0 3 7—25 2 De uitslagen zijn: K. KuilmanVermeer 57 64 63. Messchaert -Rijpstra 63 57 75. Mej. A. v. DeventerMej. Egas 64 64. Mevr. MelisMevr. de Reede 26 810. Mevr. Melis en K. KuilmanMej. Egas en Vermeer 6- -3 57 2—6. Mej. A. v. Deventer en E. VrolijkMej. Frenke en Laurence 60 16 75. Mevr. Melis en Mej. A. v. Deventer Mej. Egas en Mevr. de Reede 64 86. Messchaert en VrolijkVermeer en Plan- tenga 16 62 62. COCKTAIL 4—V.C.L. 0—8. Tegen het sterkere V.C.L. heeft Cocktail 4 ook op eigen terrein weinig in kunnen brengen. Regelmatig veroverde V.C.L. puntje na puntje en dat alles in twee sets. Alleen Los gaf kranige tegenstand en speel de heel aardige partijtjes. Na anderhalf uur pas gaf hij zich in het enkelspel over en ook door zijn toedoen bracht de heer en- dubbel eeniger strijd. De uitslagen zijn: P. WynnobelP. v. Outeren 36 46. D. Los—B Müller 4—6 6—3 7—9. Mej. C. v. NoortMej. M. Scheurleer 4—6 2—6. Mej. Laura NoordmanMej. M. v. Wijk 2—6 4—6. Mej. T. v. d. Stok en D. LosMej. v. Wijk en B. Müller 26 46. Mej. Laura Noordman en TanMej. Scheurleer en P. v. Outeren 36 26. Mej. T. v. cL Stok en Mej. C. v. Noort Mej. Scheurleer en Mej. v. Wijk 16 16. D. Los en TanP. v. Outeren en B. Mül ler 4—6 8—6 1—6. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. De uitslagen. lste klasse: VRAHaarlem, gew. door VRA met 20 runs op de le innings, VRA 155 voor 5. R en WHCC 2, gew. door R en W op de le innings met 17 runs, R en W 89 en 108 (opgeg.), HCC 72. VOC— VVV, gew. door VOC met 29 runs cp de le innings. HCC IHermes DVS gew door HCC I met 132 runs op de le innings. HCC I le iranngs 210 voor 9 (gesl.) Hermes DVS le innings 78. (Ter Leede-terrein); Zuiderkw. IKatwijk I 4 uur; LRC I—ASC I 6 uur. A.S.V.—AJAX (L). Ajax speelde gisteren tegen ASV te Schiedam. De wedstrijd werd gewonnen door A.S.V. met 45 runs. A.S.V.: 72 runs. Van Buysen 14, Dalmeyer 31, van der Graaf 14. Versteeg 729, van Oüdgaarden 216. Ajax: 40 runs. Böhme 512, v. d. Schoor 5—12. A.S.V. (2e inn.): 93 runs. Van der Meer 16, Dalmeyer 11, Böhme 26, van der Most 11. Versteeg 727, van Goor 131, van Oüdgaarden 119, Goudswaard 13. Ajax (2e inn.): 80 runs. Jansen 13. Lam- bers 12, van Goor 14, Zwanenburg 13. Böhme 425, Van der Meer 522, van der Schoor 125. WIELRENNEN. NIEUW SWIFT. Fraaie successen te Rotterdam. In verband met den door bovehgenoem- dc vereeniging georganiseerden club tocht naar de Wielerbaan Feyeroord is er niet op den weg gereoen. Reeds om elf uur ver trok een schare van supporters per fiets en om twaalf uur een bus met deelnemers n et een restant supporters. Reeds het eerste nummer in het pro gramma bracht het Nieuwelingen-team van Nieuw Swift aan start tegenover de sterke ploeg van Feyenoord. Voor de eerste maal reden deze 5 Nieuw Swift renners in teamverband en werkelijk sloot het als een bus. Reeds direct na start pakte T. van Rooyen flink aan en wist het team reeds een klein voorsprong tv nemen. Om beurten keurig overnemend wisten de Leidenaars langzaam maar zeker ir. te loopen. De verstandhouding was zeer goed te noemen en toen zij het Feyenoord- Uam in den rug kwamen was er geen hou den meer aan en ging het goed naar de overwinning. Hoe fel ook de tegenstand van Feyenoord was toch konden zij niet tegengaan, dat zij geheel werden ingeloo- pen met een laatsten feilen sprint van het Leidsche team. In den tyd van 5 min. 46 sec. werd Nieuw Swift winnaar van den fraaien beker. Was dit nummer een fraai succes, ook in den nu volgenden klassementwedstrijd wa ren de Leidenaars onder de prijswinnaars te vinden. Zestien renners kwamen hier aan start, waarbij Nieuw Swift uitkwam met J. de Groot, J. v. d. Leest, T. van Rooyen, B. Lodewijks, W. Geenjaar, J. Laven, M. Segaar en J. Hintzbergen. Een bijzondere vermelding verdient het rijden van Lode wijks en Segaar, welke zeer goed voor den club reden. Vooral laatstgenoemde was steeds op den kop te vinden, als er 'n Nieuw Swift was uitgeloopen. Jammer was het daarom dat hij in een valpartij betrokken erd, waaruit hij echter nog al goed uit kwam. Het moedigst reed Lodewijks, ter wijl echter Jac. de Groot zeer tactisch reed. ie uitslag werd: 1. Cnr. Smits, Feyenoord; Jac. de Groot: 3. M. C. Segaar; 4. Boon. In dezen wedstrijd wonnen de Groot en Lodewijks iedei twee premies. Alvorens de koppel wedstrijd werd be gonnen werd door middel der microphoon de oud-renner en Nieuw Swift-secretaris Jan Riethoven verzocht een eere-ronde te rijden, hetgeen onder luid applaus ge beurde. De koppelwedstrijd werd ontsierd door vele valpartijen, waarvan ook het Leidsche koppel de dupe werd. Niettegenstaande dit wisten zy met twee man den wedstrijd uit te rijden, daar Luc. Schmidt door den dok- tei het verder meerijden werd verboden. A.s. Woensdagavond zullen twee teams wederom rijden voor training van het club kampioenschap te Hoogerheide en zal de start plaats vinden om precies 7 uur. SWIFT. De uitslag van de gisteren gereden wed strijd luidt: A-klasse: 1. N. de, Romijn; 2. C. Gros; 3. C Paats. C-klasse: 1. T. Heerich, 2. W. den Ridder. Adspiranten: 1. J. Veltman; 2. F. Hols- wilder; 3. J. de Graaff. BILJARTEN STEDENWEDSTRIJD DEN HAAG- LEIDEN Voor den steden wedstrijd den Haag Leiden werd door de lste afd.: cadre een zeer groote overwinning behaald. Een zeer mooie partij werd door B. Tee- gelaar gespeeld, doordat deze zijn partij in 8 beurten uitmaakte met series van 31, 17, 8, 18, 15, 11, 29 enals slotserie 71 car., alzoo een moyenne spelende van 25.00, ter wijl zijn tegenstander H. Zweeris in deze 8 beurten 78 car. had gemaakt. Eveneens werd door B. de Roo een even mooie overwinning behaald, hij wist zijn partij te winnen in 13 beurten, waarbij hij in de laatste 5 brt. 100 car. maakte, alzoo speelde hij met het zeer goede moy. van 15.38. De partij J. P. de Bruin—G. M. Teege- laar bracht wederom een overwinning voor Leiden, doordat G. M. Teegelaar na een aanvankelijk gelijk opgaande strijd in de 26ste, 27ste en 28ste beurt enkele se ries maakte, waardoor hij een voorsprong behaalde en deze niet meer afstond. De 4e party bracht een overwinning voor den Haag, waarin door beide spelers een partij van goed gehalte werd gespeeld, evenzoo was dit met de laatste partij. Het geheel was een zeer mooien biljartavond. De volledige uitslagen waren: H. Zweeris B. Teegelaar H. Zweeris (res.) 63 13 13 4.84 B. de Roo 200 13 52 15.38 J. P. de Bruin G. M. Teegelaar J. v. Rijs A. Verstraaten 168 38 21 200 38 23 200 31 36 131 30 25 Leiden 911 car., den Haag 709 car. Totaal stand Leiden 1857, Den Haag 1707 car. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NA DE JAMBOREE. Men schrijft van bijzonder geïnformeer de zijde aan de T ij d: Naar aanleiding van het schandaalge roep van het „Nationale Dagblad" over de weergalooze schande van de Jamboree, welke tientallen slachtoffers onder Hol- landsche meisjes zou hebben gemaakt en mede naar aanleiding van het artikel in uw avondblad van 18 Mei (door ons onder deze rubriek overgenomen, Red. L. Crt.) zijn wij op onderzoek uitgegaan bij aller lei instanties, welke van een en ander op de hoogte moeten zijn, indien er wezen lijk zich een schandaal van zoo groote omvang zou hebben voorgedaan. Uit dit uitgebreide onderzoek zoowel bij politio- neele als gemeentelijke ais particuliere instanties op verschülende plaatsen wijd in den omtrek van Vogelenzang is ons ge bleken, dat er sinds geruimen tijd in bree- de kringen de meest fantastische en be schamende geruchten gaande zyn, welke door alle als verspreiders genoemde per sonen en instellingen met den meesten nadruk worden tegengesproken of op re kening van anderen worden geschoven. Het is niet waar, dat er in bepaalde zie- keninrichtingen van Jamboree-zalen moet worden gesproken. Van een groot aantal ongehuwde Jam boree-moeders is noch bij de kinderpoli tie, noch bij den burgerlijken stand in de omliggende gemeenten, noch in de door gangshuizen of ziekenverplegingen iets bekend. Al bewijst dit ook nog niet, dat er tijdens de Jamboree geen dingen zou den zijn gebeurd, die het daglicht niet konden verdragen, het bewijst wel, dat de wilde en ongecontroleerde verhalen, wel ke daarover thans de ronde doen, niet verantwoord zijn. Dat niet alle padvinders brave Hendrikken en niet alle Hollandsche meisjes deugdzaam zijn, zal niemand ver bazen, maar over het algemeen blijkt er gelukkig geen direct aanwijsbare, rede lijke grond voor de verontrustende schan- daalverhalen zooals die thans in omloop worden gebracht. Intusschen achten wy de vraag, welke aan het slot van uw artikel gesteld werd, niettemin zeer klemmend, n.l. deze vraag: „Heeft de leiding tijdens de Jamboree het propaganda-element, het kijkspel-idee, niet ten deele noodgedwongen om haar kos ten te dekken a te sterk op den voor grond gesteld? Sterker in ieder geval, dan dit element in de opvoeding van jongens op dien leeftijd thuis hoort. Het spel van zulke jongens moet niet in zoodanige mate of op zoodanige wyze te kijk wor den gezet, dat zij er „interessant" door worden dat ontneemt hun de overgave aan het spel zelf en daarmee de rem, die de jeugdbeweging hun op zoo volkomen natuurlijke wijze biedt tegen een over matige en voor hun leeftijd ongezonde belangstelling naar de „andere zijde"." /[■Sc Over een sleuteltje van een controleklok. In de rubriek „Rechtzaken" in uw blad d.d. 19 dezer, komt onder het hoofd: „De strafzaak tegen den Alphenschen juwelier M.", waar het gaat over een sleuteltje van een controleklok, welke in het bezit van M. zou zijn, o.a. het volgende voor: „M. zou een sleuteltje van deze klok na gemaakt hebben, zoodat L. rustig bij M. zou kunnen blijven zitten in plaats van de controleklokken na te loopen, waar im mers sleuteltjes aan vast zitten''. Waarom mijnheer de redacteur dat on oordeelkundig geschrijf over zaken, waar men geen verstand van heeft? Het zou een te groote plaatsruimte ver gen om de werking van het nieuwe sys teem „Benzing Recordklok" breedvoerig uiteen te zetten. In het kort komt dit echter hierop neer, dat de sleutels, welke bij diverse abonné's aan huis bevestigd zijn, in de controle klok worden afgedrukt, welke de waker bij zich draagt. Het afdrukken van meergenoemde sleutels heeft niet alleen als gevolg, dat het sleutelno. wordt geregistreerd, doch ook automatisch het tijdstip weergeeft waarop deze handeling plaats vindt. Deze sleutels zijn zoodanig geconstru eerd, dat namaken practisch onuitvoer baar is. Dit controlesysteem berust dus geheel in handen van het bedrijf. Maar al zou een waker bij een systeem als hier werd gebruikt de sleutels voor zich op tafel hebben liggen, dan nog heeft zulks geen zin, waar hier in dit ge val op 52 verschillende tijdstippen des nechts de controle wordt vastgelegd. Bovendien had de bewuste waker in zyn wijk verschillende stationnaire con troleklokken te bedienen, welke zoodanig zijn geplaatst, dat ze de uiterste grenzen van zijn wijk bestrijken. De hieruit voortvloeiende controle, welke eveneens 3 x per nacht plaats vindt, berust, dus in tegenstelling met de vo rige, geheel in handen der opdrachtge vers. De controle was dan ook in orde. Hoe het mogelijk is, dat iemand van uit één punt dat alles zittend kan doen, zal de verslaggever nu wel een raadsel zijn. Wat toch is hier het geval? De juwelier M. had een controlesleutel in handen weten te krijgen met een zeker nummer er op. Zoodra dit no. niet meer voorkwam op de controlestrook, wat direct wordt ge constateerd, is er een andere sleutel, dus met ander no., voor in de plaats gekomen. Het bewuste sleutelno. was dus geheel buiten bedrijf gesteld. Genoemde M. kon het sleuteltje, dat in zijn bezit was, wel gebruiken om L. daar mee bang te maken, doch met de con trole van L. als zoodanig had dit niets uitstaande. Hoogachtend, N.V. Leidsche Nachtveiligheids dienst en Controle C. SCHOUT, Dir. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Een stad op stelten. (Stan Laurel Oli ver Hardy). De man die beslag legt. (Jean Harlow Robert Taylor.) Komisch Klucht lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Casino: Verloren in de Wil dernis (Clyde Beat- ty). Het Doode Ravijn. (George O'Brien). Avontuurlij Romantisch Speelfilm Ted eren avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: Het Groene Licht. (Errol Flynn Anita Louise). De man, die wonde ren kon doen. (Ro land Young Joan Cardner). Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: en Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag Toelaatbaar v. volwassenen. Rex: Trianon: Wanneer bent u ja rig? (Joe E. Brown). Bruüoft in Waikiki. (Bing Crosby Martha Raye). Komisch speelfilm lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Afgekeurd 73. Ze was met haar hoofd in een emmer terecht geko men. Met moeite probeerde grootmoeder op te staan, maar nu duikelde ze alweer om en kwam weer in een andere emmer terecht. Wat was grootmoeder boos! vooral toen de andere emmers in de buurt allemaal hard begonnen te lachen. 74. Weet je wat, dacht grootmoeder, ik zal me in een rat veranderen om de emmers aan het schrikken te maken. En nu sprak ze: Ik wil dat ik een groote rat word, leo tiger crocodillus! En ja hoor: daar veranderde grootmoeder in een reusachtige rat.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10