De moeilijkheden met de Sudeten-Duitschers Ongeregeldheden in verschillende plaatsen Het probleem der niet-inmenging De strijd in het Verre Oosten BUITENLAND Wetsontwerp ingediend, dat het recht van vereeniging en vergadering beperkt ZATERDAG 21 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TSJECHEN EN DUITSCHERS GEVEN ELKAAR DE SCHULD. In het door Duitschers bewoonde gebied van Bohemen hebben zich weer verschil lende incidenten voorgedaan. Het Tjecho- Slowaaksche agentschap Ceteka meldt, dat te Chomutov vijf Tsjechische soldaten wer den aangevallen door zestig Duitschers. Een soldaat werd ernstig aan het hoofd gewond, naar een ziekenhuis gebracht. De aanval lers namen de vlucht. Politieversterkingen zijn naar de plaats gezonden. Te Chodau had de politie gisterochtend eenige Duitschers, die illegale pamfletten uitreikten, gearresteerd. Een menigte van 300 menschen wilde de arrestanten bevrij den, doch werd verspreid door de gendar merie, die van den gummiknuppel gebruik maakte. Een gendarme werd op den grond geworpen, een andere gewond. Een betoo- ger liep verwondingen op, doordat hy viel of in een bajonet liep. Drie Duitschers wer den gearresteerd. Ook hierheen zijn ver sterkingen gezonden. Gisteravond was het rustig in de stad. Winkels en werkplaatsen waren den geheelen dag gesloten. De fa brieken werkten, doch de meeste arbeiders, die lid van de Sudeten-Duitsche partij zijn, verschenen niet. Betoogingen te Praag. Gisteravond zijn te Praag betoogingen gehouden voor het „Duitsche Huis", waar zich eergisteren incidenten hadden voor gedaan. Tsjechische nationalisten en socia listen en vele voorbijgangers riepen: „Leve het Slavische Praag!" Een sterke politie macht handhaafde de orde. Een voorbij ganger werd gewond. Te middernacht duurden de betoogingen voor het „Duitsche Huis" voort. De politie maakte van de gummistok gebruik, waarbij eenige personen gewond werden. De me nigte vernielde de ruiten van een koffie huis, gevestigd in een huis van het Duit sche gezantschap. Te Moravisch Ostrava omsingelde de me nigte het Duitsche Huis. Te Brno trokken vijfduizend Tsjechen door de straten on der het zingen van nationale liederen. Het Duitsche Huis, het Duitsche consulaat en het lokaal der Sudeten-Duitsche partij wor den door de politie bewaakt. De Duitsche lezing over de incidenten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de incidenten te Chomutov zijn uitgelokt door Tsjechische soldaten. Het Duitsche bureau beweert, dat een sterke afdeeling soldaten zonder eenige aanleiding met ba jonetten begon in te hakken op Duitsche voorbijgangers. De politie greep niet in. Gendarmerie dwong tenslotte de soldaten zich in hun kazerne terug te trekken, aldus het D.N.B. Ongeveer honderd menschen zouden gewond zijn. De afgevaardigde Ne- metz heeft een protesttelegram naar het ministerie van binnenlandsche zaken ge zonden. Het Duitsche bureau vertelt verder, dat Tsjechische nationalisten getracht hebben, het „Duitsche Huis" te Praag te bestormen. Politie met de bajonet op het geweer zet te de omliggende straten af. Duitsche pers valt Praag aan. De incidenten,die zich gisteren in Tsje- cho-Slowakije hebben voorgedaan, geven de Duitsche pers aanleiding een feilen aan val te doen op de regeering te Praag. Het „Berliner Tageblatt"publiceert het volledig verslag van het bestuur der Su deten-Duitsche partij, onder het opschrift: „Geen onderhandelingen onder terreur", verklaard wordt, dat de Tsjecho-Slowaak sche pers „met vuur speelt". Wij, Rijksduitschers aldus het blad kunnen niet onverschillig staan tegenover de gebeurtenissen in het land der Sude ten-Duitschers. Wij wachten er op, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering een einde maakt aan de plagerijen, waarvan de Duit schers het voorwerp zijn. De „Lokal Anzeiger" schrijft: Zij die een vreedzame oplossing willen van het Tsje cho-Slowaaksche probleem zullen met het Duitsche volk vragen, dat de regeering te Praag de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de incidenten, die zich hebben voorgedaan en directe beschermingsmaat regelen neemt om de goede orde bij de verkiezingen te verzekeren. HET NATIONALITEITEN STATUUT. Een verklaring van Hodza. Premier Hodza heeft een verklaring aan de pers verstrekt, waarin hij zegt: „Ten aanzien van het nationaliteiten statuut zijn de ministers het eens geworden over zeker fundamenteele beginselen, die aldus geformuleerd zijn, dat zij het voor werp kunnen vormen van een regeling langs legisiatieven weg aan den eenen kant en van onderhandelingen met alle elemen ten, die een gewettigd politiek belang heb ben bij deze zaak aan den anderen kant. Tijdens het bezoek van Delbos had ik verklaard, dat onze staat een zeer bijzon dere zending had, gezien het feit, dat ver schillende nationalismen, in het bijzonder het Duitsche en het Tsjecho-Slowaaksche, elkander in ons land ontmoeten en bestrij den. Tsjecho-Slowakije staat voor het dilem ma deze beide elementen in conflict te la ten komen of de nationaliteitenkwestie zoo danig te regelen, dat zij automatisch wor den opgelost door de instellingen, op duur zame en vreedzame wijze. Wij zijn sedert lang besloten, deze orga nisatie van vrede en billijkheid in ons land in te voeren. Wij moeten tot een algeheele regeling komen. Niets moet half worden ge daan. Het nationaliteitenstatuut in Tsjecho- Slowakije zal gebaseerd worden op twee beginselen, die voortvloeien uit ons de mocratische systeem: administratieve auto nomie en evenredigheid. Wie evenredigheid zegt, zegt billijkheid, voor zoover deze ver kregen kan worden door het automatische spel der instellingen. Het jubileumjaar 1938 moet ons er aan herinneren, dat wij plichten te vervullen hebben en wij moeten die vervullen vóór het einde van het jaar. Wij zullen ons niet onttrekken aan deze verplichting, die wij vrijwillig op ons heb ben genomen. De regeering heeft de verklaringen be studeerd, die goedgekeurd zijn door onze openbare meening op 4 en 28 Maart. Wij zullen ons dus zoo noodig verdedigen, maar wij zijn aan den anderen kant bereid, alles toe te staan, wat geëischt wordt door onze eigen grondwet en door den huidigen toe stand". Hodza noodigt Henlein uit. Hodza heeft Henlein uitgenoodigd tot e.en onderhoud over het nationaliteitsstatuut, dat thans wordt voorbereid. Algemeen gelooft men, dat dit onder houd de volgende week plaats zal hebben. Henlein bevindt zich op het oogenblik in de Duitsche Alpen. Van verschillende kanten verzekert men, dat dit verblijf se dert eenigen tijd reeds in het voornemen lag, aangezien Henlein na zijn reis naar Londen behoefte had aan rust. ENGELAND EN FRANKRIJK ZIJN HET EENS. Over de terugtrekking der vrijwilligers. Engeland en Frankrijk zijn het eens ge worden over de terugtrekking der vrijwil ligers uit Spanje. Het ontwerp betreffen de dit accoord, dat voorgelegd is aan de andere mogendheden, behelst het volgen de: Aan de terugtrekkingscommissies zal een termijn van veertien dagen gegeven worden, na haar aankomst in Spanje, om zich op te stéllen. Na dezen termijn zal Frankrijk het toezicht aan de grens der Pyreneeën herstellen, op voorwaarde, dat tegelijkertijd de controle ter zee en aan de Portugeesche grens hersteld wordt. De waarnemers ter zee zullen het recht heb ben hun taak uit te voeren in alle Spaan- sche havens, zoowel als op schepen, die toebehooren aan de nietinmengingsmo- gendheden. Wanneer met de terugtrekking geen vorderingen gemaakt worden in den tijd van 30 dagen na het herstel der contro le, zal Frankrijk zijn grenzen weer open stellen. De vrijwilligers worden verdeeld in vier categoi.eën, zulks ten behoeve van de terugtrekking, n.L luchtvaartmanschap pen, zeelieden, strijders en technici. Nadat het ontwerp was voorgelegd aan ct andere mogendheden, was de eerste in druk in diplomatieke kringen te Londen, naar het scheen, gunstig. In Britsche krin gen wijst geen teeken op eenig verlangen om, zelfs wanneer - het mogelijk zou zijn, mvloed te oefenen op de Fransche houding ten opzichte van Spanje. Voldoening in Italië. Het heeft in Italië ontegenzeggelijk vol doening gewekt, dat Frankrijk en Enge land tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van het plan, dat aan de eerst volgende bijeenkomst der ondercommissie voor de nietinmenging zal worden voorge legd en dat betrekking heeft op het te rugtrekken der vrijwilligers en het her stel der internationale controle. Indien Parijs inderdaad een strikte neutraliteit In acht neemt, zoo zegt men, zal het Spaan- sche vraagstuk niet langer een onoverko melijke hindernis voor een accoord tus- schen Frankrijk en Italië zijn. DE TRAGE KRIJGSVERRICHTINGEN. In den sector ten Noorden van Teruel zijn de rechtschen aangekomen ten Noor den van het dorp Escriche, dat zij achter zich lieten. De luchtmacht en de artillerie v/orden weer volkomen verlamd door den terreinstoestand en door het weer. De ope raties hebben een traag verloop. De rechtsche troepen, die aan het cen trale front in Aragon strijden, hebben het dorp Castellfort ten zuidwesten van Mo- rella genomen Deze laatste stad was gis teren reeds in him handen. Om zes uur middags drongen de eer— cte rechtsche elementen, voorafgegaan door een tiental tanks, Villa Franca del Cid binnen. Het stadje scheen verlaten; van de 4000 inwoners waren sleets een tiental achtergebleven. Verscheidene huizen wa ren vrebrand. NA DEN VAL VAN SOETSJAU. De Chineezen gewen nog niet toe. De Japanneezen meldden gisteravond dat zij de Chineesche troepen, die in Zuid oostelijke richting vluchten na den val van Soetsjau, fel achtervolgen. Zij meldden, dat alle wegen voor den Ohineeschen te rugtocht naai het Noorden, Zuiden en Westen, uit Soetsjau, afgesneden zijn door hét tot stand komen van het contact tus- schen de Noordelijkie en Zuidelijke Ja- pansche troepen. Colonne na colonne der Chineesche troepen zoekt een weg naar het merendistrict op de grens van de pro vincies Anhwei en Kiangsoe. Terwijl van Chineesche zijde toegege ven wordt, dat straatgevechten worden ge leverd in de Westelijke buitenwijken van Soetsjau, legt de Chineesche militaire woordvoerder 'te Hankau er den nadruk op, dat de toestand niet zoo ernstig is als geloofd wordt. Kleine detachementen Ja- pansche troepen zijn Soetsjau genaderd uit het Noordwesten en Zuidwesten, aldus melden de laatste telegrammen van hét front, en de Japansche kanonnen besto ken het knooppunt van een afstand van 20 K M. DU1TSCHLAND DE TOESTAND IN DANZIQ Conflict tusschen den Senaat en den Bisschop Tusschen den senaat van Danzig en den bisschop mgr. O'Rourke is een conflict ont staan. De bisschop heeft bij de nationaal- socialistische autoriteiten geprotesteerd te gen de beperkingen, welke het godsdienst onderricht in de scholen in den weg wer den gelegd. Aangezien het protest van den bisschop niet aanvaard werd, heeft hij een herder lijk schrijven gepubliceerd, waarin hij cri- tiek levert op de nationaal-socialistische methoden. De nationaal-socialisten hebben op hun beurt de ouders aangespoord de kinderen niet naar het godsdienstonder richt te zenden. JODEN NIET TOEGELATEN TE BAD OSTSEE Gedurende het zomerseizoen is het voor Joden verboden zich op te houden te Bad Ostsee (Boven-Oostenrijk). ITALIAANSCHE KONINGSPAAR NAAR DUITSCHLAND Waarschijnlijk zullen de koning en ko ningin van Italië in October a.s. een tegen bezoek aan Hitier gaan brengen. HONGARIJE DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING Krijgt de beschikking over een dagblad Het vroegere legitimistische orgaan „Magyarsag" zal in het vervolg de natio naal-socialistische beweging steunen. De di recteur en de meeste redacteuren hebben het blad verlaten. De eigenaar, Rupprecht, heeft de leiding op zich genomen. Het ver werven van de „Magyarsag" wordt als een belangrijk succes voor de nationaal- socialisten beschouwd, daar de partij nog geen dagblad bezat. De krant wordt voor al door den middenstand gelezen. MEXICO DE ONRUST IN DEN STAAT SAN LUIS POTOSI Cedillo gevlucht? Volgens de Vrijdagmiddag verschenen Mexicaansche bladen heeft de minister van landsverdediging bericht gekregen, dat ge wapende aanhangers van generaal Cedil lo hier en en daar de spoorlijnen vernield hebben. Vliegtuigen zouden uit San Luis zijn vertrokken om de opstandelingen te ach tervolgen. Volgens de „Universal Grafico" zouden Cardenas en Cedillo in het geheim een bespreking hebben gehouden op een ha cienda te Las Palomas. Voorts wordt medegedeeld, dat een af deeling verbindingstroepen en een batterij afweergeschut uit Mexico naar San Luis zijn vertrokken. Het gerucht, dat Cedillo zich per vlieg tuig naar Laredo zou hebben begeven, blijft hardnekkig aanhouden. Uit Bronsville (Texas) wordt gemeld, dat generaal Cedillo per vliegtuig om ne gen uur 's avonds (GMT) uit San Luis naar Bronsville is vertrokken. Hij is echter nog niet op zijn bestemming aangekomen. Bijzonderheden zijn onbekend. RUSLAND NIEUWE GOLF VAN TERREUR Tal van geestelijken weer het slachtoffer Volgens een mededeeling in het offici- eele orgaan van den Bond der Godloozen „Besbosnik" zijn in de stad Barnaul ver schillende Orthodoxe geestelijken en reli- gieusen gearresteerd o.a. de Pope Wore- schagin en de zusters Safronawa en Pjat- kowa. Zij worden beschuldigd van land verraad, ofschoon iedereen er van over tuigd is dat deze beschuldiging slechts een voorwendsel is om deze geestelijken zoo zwaar mogelijk te kunnen treffen. Verder deelt het blad mede, dat de bis schop van Novgorod mgr. Trifonoff, me tropoliet Ruschenzoff, en Pope Larin even eens zijn gearresteerd als verdacht van spionage. De nieuw golf van terreur die over Rus land is gekomen heeft thans ook den Kau- kasus bereikt. De Ogpoe heeft daar name lijk 62 geestelijken gearresteerd onder be schuldiging dat zij de bevolking zouden hebben opgehitst om te weigeren hun mili taire dienstplicht te vervullen. Over het lot der geestelijken zijn geen nadere mede- deelingen verstrekt. Volgens een bericht van de „Kirchen- dienst" is te Moskou bericht ontvangen dat de rechtbank te Omsk den Pope Tschebol- dajeff, den 78-jarigen boer Wasjutin en twee andere boeren ter dood veroordeeld heeft wegens moord op de godlooze propa gandiste Tamara Kosirewa. De doodvonnis sen zijn reeds voltrokken. Vreemdelingen mogen geen lid zijn van Nederlandsche staatkundige vereeniglngen De regeering heeft ingediend het aange kondigde wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1855, regelende het recht van ver eeniging en vergadering. Dit wetsontwerp bevat de bepaling, dat in strijd met de openbare orde is de Ne derlandsche staatkundige vereeniging, waaraan vreemdelingen door lidmaatschap of op andere wijze deelnemen of welke haar werkzaamheid uitstrekt tot het bui tenland. Volgens deze bepaling zal het bestaande verbod voor vreemdelingen, niet-ingezete- nen, om lid te zijn van Nederlandsche staatkundige vereenigingen, ook gelden voor vreemdelingen, die wel ingezetene zijn. Dit verbod zal in de toekomst niet al leen betrekking hebben op het lidmaat schap der staatkundige vereeniging, doch mede op de deelneming op andere wijze, bijvoorbeeld door het verleenen van sub sidie. Overtreding van dit verbod zal tenge volge hebben, dat niet slechts de vreemde lingen, waarom het gaat, strafbaar wor den, maar dat de geheele vereeniging een verboden karakter krijgt, zoodat mede het bestuur en andere leden, voorzoover met de deelneming van vreemdelingen bekend, zullen kunnen worden vervolgd. Vergaderingen Een nieuwe bepaling geeft de politie vrije toegang tot niet-openbare vergaderin gen van meer dan tien personen, uitslui tend of mede door vreemdelingen bijge woond. Volgens een ander artikel zal het aan vreemdelingen verboden zijn het woord te voeren in vergaderingen, ook niet-open bare, waarin uitsluitend of mede de Ne- Buitenlandsdtie Berichten TREIN GRIJPT ARBEIDERSWAGEN. Te San Antonio in Patagonië heeft een trein een wagen gegrepen, die arbeiders vervoerde. Negen personen werden daar bij gedood, talrijke andere gewond. DE VIJFLING VAN DIONNE. Zooals bekend is, werd de vijfling-Dionn® tot dusverre verzorgd in speciale apparte menten. Nu de ouders zich daartegen ver zet hebben, zullen de kinderen met hun broers en zusters komen wonen in een huis, dat speciaal op last van de regeering gebouwd is en waarin de vij fling in geval van een epidemie geisoleerd kan worden. ZESLING GEBOREN IN BRITSCH-INDIB De vrouw van een boer in Burma heeft het leven geschonken aan een zesling, drie jongens en drie meisjes. Alle zes de kin deren werden levend geboren, doch één er van overleed later. derlandsche staatkunde wordt behandeld. De straffen, op overtreding der wet ge steld, worden verhoogd. Vooropgesteld wordt een hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geld boete van ten hoogste f 300. De strafbe palingen in de bestaande wet zijn een geldboete van vijftig cent tot 100 of hechtenis van een dag tot twee maanden. Voorgesteld wordt, de moximum-straf, gesteld op deelneming aan verboden ver eenigingen, niet gericht op het plegen van misdrijven, in overeenstemming te brengen met de toenemende beteekenis van het vereenigingswezen en te brengen van ten hoogste zes maanden op ten hoogste een jaar. De mogelijkheid van preventieve hechtenis bij overtreding' wordt tenslotte uitgebreid. Sterker repressief toezicht In de Memorie van Toelichting wijst mi nister Goseling er nog op, dat de vrijheid om in vereenigingsverband op te treden en werkzaam te zijn zonder voorafgaande goedkeuring van eenig overheidsorgaan, ook in de voorgestelde regeling wordt ge- hadhaafd, Eenig prevenitef stelsel is in de regeling niet vervat. Dat juist de vrijheid een overeenkom stige verantwoordelijkheid met zich moet brengen, is een waarheid, die wellicht in den laatsten tijd meer algemeen en scher per wordt ingezien. Behoud van het groote goed der burgerlijke vrijheid eischt in scherping van de verantwoqrdelijkheid door middel van doelmatige sancties tegen degenen, die de vrijheid misbruiken tot schade van het algemeen welzijn. Deze ge dachte van het repressieve toezicht ligt ook ten grondslag aan de wet van 1855. Zij heeft echter in die wet onvoldoende uit werking gevonden. De betere uitwerking is gezoert in eenmeer werkdadig repressief toezicht, op den grondslag van de reeds in de wet neergelegde normen van open bare orde en goede zeden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5