MAGGI5 AROMA STADS VRIJDAG 20 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaaL Bij onze agenten 0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? HET BLUFT NOG GUUR. De Bilt seint: Verwachting: Aanvankelijk nog uiteen- loopende wind, later matige tot zwakke Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind, overdag gedeeltelijk bewolkt, nog kans op eenige regenbuien, lichte nachtvorst, over dag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.6 te Ingö. Laagste barometerst.: 753.0 te Genua. Het hoogedrukgebied in het Noorden beweegt zich langzaam Oostwaarts en breidt zich over Zweden en Noorwegen uit. Over IJsland daalt de barometer, on der invloed van een naderende Oceaan-de pressie. Het blijft over Finland, Zweden en Denemarken nog zeer guur. Langs de Noorsche kust, over de Britschc Eilanden, ons land, Frankrijk en West-Duitschland, is het nog frisch weer. Onder invloed van een as van lage drukking is het nog buiig over onze omgeving en Noord-West- Duitschland. Twee vlakke lagedrukgebie den brengen over Zuid-Duitsch'and en Oost-Frankrijk nog regen. In het Zuid- Westen neemt de Azorenhoogedruk nog een weinig in beteekenis toe. Het is te verwachten, dat ten onzent bij het draaien van den wind naar het Noord-Oosten het weer nog vrij guur zk\ blijven. De kans op regenbuitjes blijft nog bestaan. Voor hedennacht is nacht vorst waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 12.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 9.25 uur tot Zaterdagmorgen 4.27 uur. nOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 21 Mei voorm. 7.45 en nam. 8.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 15.5 gr. C. Maan op "1.07 uur Zaterdagnacht. Maan onder 11 21 uur Zaterdagmorgen. Olficieële Crisispuhllcatles HANDELSERKENNINGEN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten -en Fruit- Centrale vestigt'er nogmaals de aandacht op, dat het verboden is, geen groenten- of fruitwinkel, ventwijk, of welken anderen vorm van handel in groenten en fruit ook, te beginnen, alvorens de Centrale dezen als zoodanig heeft erkend. Voorts ontraadt zij een ieder: een groen ten- of fruitwinkel, ventwijk enz over te nemen, alvorens zich bij de Centrale te heb ben vergewist, dat men voldoet aan de voor erkenning gestelde vereischten, aangezien bij koop of verkoop van een groenten- of fruitwinkel, ventwijk, enz. de handelser kenning niet mede op den kooper over gaat. 's-Gravenhage, 19 Mei 1938. 3627 OPGAVEN VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUINBOUWTEELT VERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuinbouwteeltvergunning vervroeg de Eigenheimers teelen vóór 15 Juni 1938 aan hun veiling opgave moeten doen van de oppervlakte, die zij met deze Eigenhei mers betelen, onder vertoon van hun ver gunning. Deze opgave is vereischt om deze Eigen heimers in aanmerking te doen komen voor de minimum- en vergoedingsprijzen, voor vroege aardappelen te stellen. Telers, die in het bezit zijn van een tuin bouwteeltvergunning uitsluitend voor plant aardappelen, komen voor deze regeling niet in aanmerking. 's-Gravenhage, 19 Mei 1938. Dat gebruik ik bij de sla... Meng bij het aanmaken enige druppels MAGGI5 AROMA door do olie en azijn. De sla verkrijgt daardoor een heerlijke, krachtige smaak, terwijl ze bovendien lichter verteerbaar wordt. Vraagt vooral MAGGI5 Aroma, want die is het beste en voordeligste in gebruik. Flacon No. 1 kost nagevuld 27 ct. 0 14 ct. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlee- nen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers is tot 4 Juni afwezig ter bijwoning van het In ternationaal Eucharistisch Congres te Boe dapest. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: voorbereidend kerkelijk examen de hee- ren W. de Mooy, Wees]?, A. Barendrecht, Delft; candidaatsexamen rechten de dames M. Schiff, Den Haag, A. J. Woldendorp, Zoe- termeer en de heer G. J. de Gilde, Den Haag; 4 artsexamen le gedeelte de dames E. A. Joles, Hilversum, C. M. Anthonisse, Sant poort, en de heeren B. Hengeveld. Rotter dam, R. Soedarso, Leiden. Bevorderd: .tot arts de heeren J. L. M. Franses, Den Haag, J. P. Berkhout, Scheveningen, Wa- hab, Oegstgeest, M. Mauve, Scheve ningen. JEUGDHUIS „SINT LEONARD". Een parochie zonder jeugdwerk is eigen lijk nog maar een halve parochie Een geregelde vorming van de jeugd is immers het grootste, belang; en waar dat ontbreekt, is het katholieke leven nog niet ten volle uitgebouwd. Onze jongste Leidsche parochie, n.l. die van „St. Leonard" aan den Haagweg, wil echter niet als een „halve" worden ver sleten Van 't begin af had men zich als ideaal gesteld, een eigen jeugdhuis te bezitten. Maar'n jeugdhuis w e n s c h e n en 'n jeugdhuis hebben, is nog niet het zelfde. Daar kunnen soms jaren overheen gaan. Toch is thans het Kerkbestuur erin ge slaagd, een huis aan te koopen, aan den Haagweg, schuin tegenover de kerk, dat voor dit doel geschikt scheen. Reeds enkele weken zijn er ij veraars aan 't werk geweest, die 't van binnen en van buiten pasklaar maakten, om de Haagweg-sche jeugd te ontvangen. Binnenkort zal de officieele opening plaats hebben, zoodat van dan af, ook St. Leonard een alleszins volledige paro chie is. Maareerst een huis koopen. en dan 'n behangetje hier en een verfje daar, en wat stoelen beneden en wat tafels boven, dat alles loopt nogal in de papieren. ALs eerste helper schoot hierop „Pulchri Studio" toe. U weet wel, dat kranige ge zelschap, dat op 2den Paaschdag 1.1. met zooveel succes de operette Nelly" op voerde in de Stadsgehoorzaal. Dit gezelschap zegde toe, ten bate van het Jeugdwerk in de parochie St. Leonard, dit stuk nóg eens te zullen opvoeren. Dit aanbod is dankbaar aanvaard. Vele handen gaan nu aan 't werk, om de toegangskaarten te verkoopen. Mochten ze soms bij u verzeild raken stuurt u ze dan niet weg? De jeugd is u er dankbaar voor. NAAR DE VERGADERING DER KAMER-CENTRALF TE LEIDEN. Wij herinneren aan de vergadering der Kamer-Centrale Leiden op a.s. Zaterdag, dus morgen, te 2.30 uur in „Den Burcht". Op deze vergadering voeren het woord de heeren pater mr. dr. Beaufort en jhr. Al- ting von Geusau. Beide sprekers verdienen aller belang stelling! Er wordt gelegenheid gegeven voor ge dachten wisseling. Deze bijeenkomst is niet alléén toegan kelijk voor de afgevaardigden der plaatse lijke afdeelingen van hen ontbreekt na tuurlijk, niemand maar voor alle leden. „St. Raphaël". Mogen wy uwe aandacht vragen voor de Encycliekmeeting te Voorhout op Zon dag 22 Mei a.s. te 14.30 uur. Het Bestuur. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 5096. Handelsvereeniging „Industria", Leiden, Turfmarkt 8. Koopen en verkoopen van roerende en onroerende goederen. Wijzigingen: 5418. N.V. Nieuwe Leidsche Couarnt. Leiden, Breestraat 123. Uitth. Comm.: T. van der Meer, Leiden. N. Pres. Comm.: mr. G. A. Diepenhorst, Zeist. N. Comm.: mr. J. Plantenga, Zwolle. Vol macht verleend aan: J. J. van Seventer, Leiden (B. P.). 2675. Lezwijn en Veerman. Leiden, Ga- renmarkt 8. Huisschildersbedrijf; fabricatie van en handel in wasproducten. De fabr. van en handel in wasproducten o. d. naam Wasindustrie „De Spiegel", is thans gewij zigd in. Wasindustrie „De Veerman". N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ Algemeene vergadering van aandeelhouders In de hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer M. G. Verwey gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij waren vertegenwoordigd 15 aandeelen, uitbrengende 15 stemmen. Aan het door den directeur, ir. P. C. Lin- denbergh, uitgebrachte verslag is het vol gende ontleend. In het afgeloopen jaar werden te Kat wijk uit het duinreservoir opgepompt 3.083.067 m3 water", tegen 2.981.962 m3 over 1936 of 81.105 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 8.392 m3, tegen 8.147 over 1936. De volgende uitbreidings werken kwamen tot stand: de pompinstal- latie werd door enkele nieuwe moderne pompen aangevuld, w&ardoor economi scher pompen mogelijk werd. De lagedruk-stroomverwarming in de gebouwen te Katwijk kwam gereed en werd in bedrijf gesteld, terwijl voorts na bij het Wassenaarsche Slag een nieuwe steenen beambte-woning tegenover den ingang van het terrein werd gebouwd. In het voorjaar zijn nabij de filterinstal latie 2 proefputten gemaakt om na te gaan of op andere wijze dan door draineerka- nalen water aan de duinen kan worden ontrokken. Deze proeven mogen, voorzoover over dezen korten tijd een oordeel kan worden uitgesproken, uitmuntend geslaagd heeten. Met het toepassen van deze soort putten zal het mogelijk worden aan de bijzondere eischen van andere belanghebbenden te vcldoen, zonder onze duin waterwinning in gevaar te brengen. De draineerleiding in Kanaal IV kwam in 1937 practisch gereed. De wateropbrengst van deze draineerleiding is voor 1937 een uitkomst geweest. Er kwam nl. in den loop van het jaar een groote hoeveelheid voorraad water vrij. In het voorfiltergebouw werd de laatste r.og niet ingerichte voorfilter verbeterd, zoodat men thans cfe beschikking heeft over 4 moderne voorfilters, hetgeen de voorfiltertratie ten goede komt. Het laag- resrvoir werd geheel door een damwand omgeven, teneinde voorkomende veront reiniging van het ruwe water te ontgaan.- In verband met weg- en brugverbeterin- gen zijn de navolgende werken aan ^het distributienet uitgevoerd. Het vervangen van de oude buizen in de voormalige Paradijs- en Bouwelouwen- steeg door nieuwe buizen met grooteren diameter. Het leggen van een 80 mm. gegoten ijze ren leiding ten dienste van de rioolwater- zuiverings-installatie aan de Stinksloot vanuit den Haarlemmerweg. De noodzake lijke kruising van de spoorbaan Amster damRotterdam geschiedde met gebruik making van een 300 mm. eternitbescherm- buis. Het wijzigen van het hoofdbuizennet na bij de Haag- 'en Wittepoortsbrug, waarbij o.m. 2 brugpijpen van 350 inm. diameter werden gelegd in het wegdek van eerstge noemde brug. Het doortrekken van de 500 mm. gego ten ijzeren zuis in den Haagweg onder de Spoorhavenbrug. De spoorwegkruising ge schiedde hier met gebruikmaking van een 3-tal Bonnabuizen. In 1937 werd voortgegaan met het syste matisch vernieuwen van in slechten toe stand verkeerende hoofdbuizen in de bin nenstad. Met inachtneming van het bepaalde in art. 5 der concessie werd uitbreiding aan het buizennet gegeven tot een totaal van 4.252,8 m. De lengte van het buizennet be droeg op 31 December 1937 179.590,5 m., zoodat de totale lengte van het buizennet op 31 December 1937 bedroeg: 183.843.3 m. Het buizennet in de omliggende gemeen ten, eigendom dier gemeenten, bedraagt te Katwijk 26.000 m., te Valkenburg 575 m., te Rijnsburg 5.419,5 m., te Oegstgeest 21 268 m. en te Voorschoten 630 m. Totaal 53.892,5 m. Ten behoeve van de per 1 Januari 1938 ingaande tariefswijziging in de gemeente Leiden werden nauwkeurige gegevens ver zameld omtrent indeeling enz. van alle woningen in deze gemeente. Daartoe werd in ruim 20.000 woningen inspectie gehou den. Aan het einde van het verslagjaar waren p' m. 1500 abcnnemeniscontractanten op eigen verzoek overgegaan tot afname van water volgens het nieuwe metertarief. Te vens werd ingaande 1 October aan 143 af nemers door ons een meter toegewezen op grond van het door hen uitoefene.n van eenig bedrijf. liet is de bedoeling, dat met het plaatsen van meters in' bedrijven ge durende 1938 met kracht wordt voortge gaan. Gesloten weiden 343 contracten, verval len zijn 52 contracten. Het water werd het geheele jaar gere geld onderzoebT door Dt. Ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voorzoover dit langs scheikun digen weg is uit te rnaken". Bacteriologisch werd het water geregeld onderzocht aan het Chemisch en Bacteriologisch Labora torium van Dr. W. G. N. van der Sleen te Haarlem. Bacteriologisch voldeed het wa ter gedurende het geheeie jaar aan de ge stelde eischen. Op 31 December waren in bedrijf 6618 watermeters, waarondei 136 controle-me ters. Aan meterafnemers is geleverd 1.180.347 M3 zoodat gerekend naar het totaalgebruik van 3.063 067 M3, door de slonnemten moet zijn gebruikt 1.882.720 M3, waarin echter het water voor spuien Lrandblussching en lekkage is begrepen. Alleen de grootste en de toevallig min eer nauwkeurig registreerende waterme ters werden vervangen door nieuwe of ge- itpareerde en opnieuw op juistheid gecon troleerde meters. Het saldo der exploitatierekening over 1937 bedraagt f 467.833,38 Na afschrijving op de rekening „eigendommen" blijft een bedrag van f 337.833.38 over waarvan na aftrek van de daarop vallende belastingen aan aandeelhouders een dividend van 24 «als vorig jaar; kan worden uitgekeerd. Aan de gemeente Leiden zal uit de winst tctaal uitgekeerd worden 304.977,20. (Men vestigt er onze aandacht op,-dat c;it voor de gemeente neerkomt op een rendement vao 8%, waaiuit zij echter ren te en aflossing der aangegane geldleening moet betalen. Red.). DISTRICTS CONSULTATIE BUREAU. Verschenen is het jaarverslag van het Districts-Consultatiebureau Leiden over 1937. Het verslagjaar geeft een overeenkom stig beeld met het voorgaande jaar: Vrij wel hetzelfde aantal nieuw ingeschreve nen, n.l. 1848 tegenover 1815, dus iets meer; vrijwel hetzelfde aantal nieuwe t.b.c.-patiënten. n.l. 226 tegenover 234, dus iets minder; bijna hetzelfde totaal-aantal t.b.c.-patiënten, n.l. 1032 tegenover 1049, dus een weinig minder, en in 't geheel 198 lijders aan open t.b.c., tegenover 199. Onder de nieuw ingeschreven lijders wa ren 44 open t.b.c.-patiënten, tegenover 37 in 1936, dus 7 meer. Zoo toon en deze cijfers een constant beeld en de conclusie ligt voor de hand; de tuberculose maakte geen vorderingen. Misschien is er één cijfer, dat uit die egale reeks even naar voren springt: er waren slechts 62 nieuwe t.b.c.-lijders onder de kinderen tegenover 76 in het voorgaande jaar. Het verslag wordt toegelicht met tal van tabellen en statistieken. HERSCHOLINGSCOMMISSIE HOTEL-, CAFE- RESTAURANT BEDIENDEN. Gistermiddag te 3 uur had in café-res taurant „Royal" aan de Doezastraat de of ficieele sluiting plaats van den herscho- hngscursus voor hotel-, café- en restaurant bedienden, welke in de laatste drie maan den gehouden is. Deze sluitingsplechtigheid werd o.m. bij gewoond door den weth. voor Sociale Za ken, dën heer J. J. van Stralen, den w.n. directeur van deze dienst, den heer Oost veen en den heer L. H. Jansen, placeerder Arbeidsbemiddeling, verder door afgevaar digden van de verschillende patroons- en werknemersorganisaties, de examencom missie en de leeraren, cursisten en verdere belangstellenden uit het bedrijf. De heer De Haas, voorzitter der herscho lingscommissie, wees er na zijn welkomst woord op, dat de examencommissie een zware taak heeft gehad, vooral ten aanzien van het practisch gedeelte van het examen. Dank bracht spr. ook aan de heeren Gillis sen en Jansen, die toezicht hielden bij de examens, den heer W. Couwenberg Jr., den heer en mevr. Hansen, de examencommissie en de leeraren; van deze in het bijzonder den heer Doove, den algemeen leider, be nevens nog verschillende anderen. De voorzitter ging hierna over tot het vermelden van de resultaten van den cur sus. Er hadden zich aanvankelijk 27 deel nemers aangemeld, waarvan er al spoedig verschillende afvielen. Vijftien candidaten meldden zich voor het examen aan, waar van er negen slaagden: J. F. Aspert, W. J. Brittijn, D. Chrispijn, J. Gramsma, J. de Haas, I. S. Hamburger, M. Helvoirt, Th. Kieft en J. H. v. Os. De heer J. H. Mühlstaff, bondsvoorzit ter van de H. K. R. S. en voorzitter van de examencommissie, bracht dank aan de re geering en de gemeente voor de verleende medewerking en verder aan allen, die er toe bijdroegen dan cursus te doen slagen. Namens de cursisten sprak de heer F. Goddijn, een woord van dank tot allen, die zich zooveel moeite voor de cursisten heb ben getroost, in het bijzonder de leeraren, de heeren A. Th. Doove, A. A. Janssen en M Lu, wien een herinneringsbordje werd overhandigd, terwijl mevr. Doove en mevr. Janssen bloemen in ontvangst mochten ne men. Nadat de voorz. nog een woord van dank AGENDA Vrijdag. St. Christoffel. Ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Maandag, Vereeniging „Katholiek Leiden" Algemeene Jaarvergadering, den Burcht 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 14 tot en met Vrijdag 20 Mei a.s., waarge nomen door de apotheken: J. E. W. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8. Oegstgeest, te. 274. had gesproken tot den referendaris der ge meente, den heer G. P. E. Weyer, die als vertegenwoordigèr der gemeente in de com missie zitting had, voerde weth. J. J. van Stralen het woord en gaf de verzekering, dat de gemeente gaarne haar medewerking had verleend en zegde toe, dat zij zulks ook bij een volgenden cursus gaarne zal doen. Vervolgens spraken nog de heer A. Th. Doove, algemeen leider van den cursus, de heer J. F. Bijsterveld, vrijgestelde van den R.-K. Bond „St. Antonius" en de heer v. Hilst, vrijgestelde van den Bond van Ho telpersoneel. waarna de bijeenkomst door den voorzitter werd gesloten met een al gemeen dankwoord. Gisterenavond gaf het Dordrecht's Vrouwenkoor onder leiding van den heer Bram Krul in de Centrale Ontspannings zaal van het gesticht Endegeest een uit voering. Het was een mooie avond waar bij de vele aanwezigen zich uitstekend hebben geamuseerd. De geneesheer-di recteur sprak een woord van dank. Muziek KERKCONCERT. Willem MizéeHennie Schouten. Het artistiek peil van het Kerkconcert in de Luthersche kerk mocht er wezen. Wil lem Mizée verzorgde met „het Leidsch a cappella koor" het vocale gedeelte, terwijl de organist Hennie Schouten het welluidend instrument van de Luthersche kerk be speelde. Hennie Schouten dan had ditmaal behalve Bach ook enkele van diens voor- loopers op 't programma geplaatst en be gon met een „Ciaconna in e, van Buxte- hude. De beroemde Deen heeft een aan merkelijk aantal belangrijke orgelcompo sities geschreven en het is van belang na te gaan welken invloed hij en ook andere tijd- genooten vooral wat vorm en stijl aangaat op Joh. Seb. Bach hebben gehad. Zooals Schouten de expositie der stemmen geeft, de stoere opbouw laat hooren, overtuigt ons opnieuw van zijn bekend meesterschap. Als middenstuk tusschen een gezongen choral van Bach en een koorwerk van Diepen- brock waren twee Trio's van Maurice Greene uitstekend gekozen. Ook slaagde in het cadre van den avond de „Suite van Pur- cell", terwijl ..Praeludium en fuga in b" van meester Johann Sebastian een voor treffelijk slot vormde. Virtuoos orgelspel heeft hij gegeven, zin voor klankkleur en schakeering, strak het rhythme tot aan het einde onverzwakt, klaar en duidelijk, vormend een wereld van muziek, met volkomen begrip van de doorwerkte sfeer en Bach's verbijzonderde muziek-idee. Het Leidsch a cappella koor streed een edele strijd om het schoone met den organist. Het voortreffelijk geschoolde koor begon met twee „Choralen" uit de Mattheus Passion, onovertreffelijk schoon van klank en stemvoering, waarna een „Gebet" van Bach's tweeden zoon, Carl Philipp Emmanuel, volgde. Hoewel deze zijn grooten vader niet kan evenaren, heb ben wij met belangstelling het koorwerk beluisterd, waardeerend de interpretatie van het uiterst moeilijke koor. Een mees terlijke uitvoering werd gegeven aan Die- penbrock's „Christus is opgestanden". Een Hymne rijk en diep van uitdrukking en gedachte, zijn vocale kunst gebaseerd op de oud-kerkelijke muziek en een harmonisch samengaan van inhoud en vorm. Bij de Italiaansche meesters, dan is Willem Mizée uitnemend op dreef. Da Palestrina, die ons zingt van Gods liefde en erbarmen, in zyn ongeëvenaard schoone „O bone Jesu". Ragfijn was de uitvoering. Bijna even schoon en niet minder rnooi van uitvoering klinkt het „Jesu dulcis memoria" van den Spaanschen iets jongeren kunstbroeder da Vittoria. Van Heinrich Schütz hoorden wij „In te Domine speravi", een werk met dra- matischen inslag en uit historisch en mu zikaal oogpunt interessant. Niettegenstaan de Schütz tot de hervormde componisten behoort, staat hij, althans hier, nog onder den invloed van da Palestrina, van wien wij tot besluit nog het grootsche koorwerk „Laudate Dominum" hoorden, een prachtig staal van de rijke kunst van da Palestrina. Wij roemen het koor in elk opzicht, de slag vaardigheid, de techniek, de zuiverheid (met een enkele zweving in den aanvang) de dictie. De groote klankuitzetting in het laatste lied deed ons opmerken, dat de te noren zich wat veel moeten inspannen, en de klank wat uitgebuit moet worden. Eeni ge versterking in deze gelederen zal het mooie a cappellakoor ten goede komen. Rus tig, zelfs transparant en met geweldigen climax kwam de groótsche lofzang onder Mizée's leiding uitnemend tot haar recht. Er was veel belangstelling voor dit mooie concert, een verblijdend teeken bij den aan vang van de kerkconcerten, die zoo aan stonds zullen gegeven worden. J. K.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2