Het Internationaal Eucharistisch Congres „Waalhaven" wordt verkocht BINNENLAND Pakt het aan VRIJDAG 20 MEI li 29ste Jaargang No. 9036 S)e £eld<x^li£0oii/&Mit ieiefoon: Redactie 15, Adv. en Atxmn.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus U. Dit nummer bestaat uil vier bladen. V Vergaderen Den laatsten tijd is er van meer dan. één zijde in de katholieke pers op aangedron gen, om minder op Zondag te vergaderen om óók op andere dagen minder ver gaderingen te houden. Het streven, om minder op Zondag te vergaderen, heeft onze volle sympathie. Het gezinsleven moet op den Zondag zijn beste voedsel krijgen, weer op krach ten komen, als 't in den loop van de week wat is verzwakt door de min of meer noodzakelijke uithuizigheid van vader, van moeder zelfs, en van kinderen. Nu overdrijve men niet. Als vader 'ns een keer op Zondag den heelen dag van huis is, is daardoor niet het huiselijk le ven gebroken! Maar als 't meermalen ge beurt, ligt er toch een groot gevaar in, en zéker iets onaangenaams zoowel voor de direct-betrokkenen als voor hun huisge- nooten. Minder vergaderen minder bijeen komsten (ook minder feestelijke bijeen komsten) op Zondag! Van minder vergaderen in het algemeen zijn wij ook geen vijand! Een organisatie, die weinig vergadert, omdat het bestuur geen activiteit ontwik kelt, is ten doode opgeschreven; een or ganisatie, die weinig vergadert, omdat er nooit iets is, wat een vergadering noodig of gewenscht maakt, heeft geen reden van bestaan. Maar voorbeeldig is de organisatie, welke Weinig vergadert, omdat op de ver gaderingen, die er zijn, telkens zaken wor den gedaan, besluiten worden genomen, welke een actief bestuur met een zoo vruchtbaar mogelijk resultaat ten uitvoer brengt. Aan het eind van een vergadering die op den uitgeschreven tijd moet begin nen en niet te lang mag duren! moest eigenlijk worden geconstateerd, wat er gedaan is, tot welke besluiten de be sprekingen hebben geleid, wat er uit de besprekingen geconcludeerd is. Niet veel, maar zoo nuttig en doeltref fend mogelijk vergaderen! DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS. De onderhandelingen tusschen de Franschen en de Italianen, welke na het accoord tusschen Engeland en Italië waren ingezet, willen niet vlotten. Men zegt zelfs, dat zij op het doode punt zijn geraakt en afgebroken. Mussolini zou geen verdere besprekingen willen voeren „zoo lang Frankrijk zendingen van munitie en ander oorlogsmaterieel ten behoeve van het gouvernement van Barcelona toelaat". Het is dus weer de Spaansche kwestie, welke er tusschen zit. Weliswaar stelt Pa rijs het zóó vcor, alsof de oorzaak van de vertraging uitsluitend te wijten is aan de omstandigheid, dat de Italiaansche regee ring nog geen definitief antwoord gegeven heeft op het memorandum hetwelk eenigen tijd geleden door den heer Blondel aan graaf Ciano overhandigd is. Maar aan den anderen kant spreken de Italiaansche bladen een duidelijke taal. Dat zij van hooger hand een aanwijzing hebben gekregen, wordt bewezen door hun eensgezinde artikelen. Zij wijze Frankrijk als de schuldige aan, dat het voornemen zou hebben om het Italiaansch-Engelsch accoord te saboteeren, door de zekere over winning van Franco te vertragen door ver sterking van de Fransche hulp. Wat er van waar is, is natuurlijk niet na te gaan, maar dit is zeker, dat de toestand weer sterk vertroebeld is. SOETSJAU. Naar gemeld wordt, is de belangrijke Chineesche stad Soetsjau thans in handen van de Japanneezen, die daarmee tevens verscheidene divisies Chi neesche troepen hebben ingesloten. Vol gens Japansche berichten zou de aanval op Scetsjau zoo plotseling in zijn werk zijn gegaan, dat de Chineesche troepen in de stad, die vergeten hadden de Westelijke poort te sluiten, verrast werden, toen een af deeling Japansche vechtwagens, op den voet gevolgd door infanterie, voor de poort verscheen, Op het oogenblik, dat de Japanners voor de poort stonden, bevon den zich zoo goed als alle Chineesche troepen der stad elders. Met de inneming van Soetsjau hebben de Japanners een belangrijk succes behaald. Zij hebben er evenwel hard en langdurig voor moeten vechten. De tegenstand der Chineezen is no® "iet gebroken. BOEDAPEST IS VOOR DE ONTVANGST GEREED. De stad Boedapest heeft thans acht stations, waar zestienhonderd treinen met pelgrims zullen binnenloopen. De groote stroom van congressisten, wel ke thans onderweg is naar Boedapest, eischt vooral van de Hongaarsche spoorwegen zeer bijzondere maatregelen. Behalve een versterking van de gewone personentreinen, die de reizigers tegen hal ven prijs naar Boedapest zullen vervoeren, zijn er in totaal 144 extra-congrestreinen ingelegd, komende uit alle kanten van het land en waarvoor reeds ongeveer 160.000 kaarten zijn verkocht. In de directe omge ving van Boedapest zal het verkeer op de locaalspoorwegen des morgens en des avonds zeer intensief zijn om het overnach ten in de reeds overbevolkte congresstad te kunnen beperken. Bovendien worden ongeveer 70 extra treinen met buitenlandsche deelnemers ver wacht. Aan de acht stations en hulpstations van Boedapest zullen gedurende de twee laatste dagen die aan de opening van het Congres voorafgaan, 1600 treinen binnen loopen. Wanneer men alle extra-ingelegde treinen achter elkander zou plaatsen zou den zij een lenge beslaan van 60 K.M. Voor de afwikkeling van het geweldige verkeer heeft de Hongaarsche Staatsspoor 278 locomotieven en 1400 personenrijtui gen extra in dienst te stellen. Daar Hon garije na den wereldoorlog van bijna al zijn rollend materiaal beroofd werd, heeft men thans bij de aangrenzende landen moeten leenen. Vooral ten behoeve van het bedie nende personeel is eer bijzondere dienst regeling samengesteld, welke gedurende de congresdagen van kracht is. Van dezen congres-spoorweggids zijn een half millioen exemplaren gedrukt en verspreid. De extra treinen zullen zooveel mogelijk aan afzon derlijke hulpperrons aankomen en ander half uur voor het vertrek gereed staan voor het opnemen der reizigers. DUITSCHLAND EN HET EUCHARISTISCH CONGRES. Kardinaal Schulte heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin de kerk vorst de geloovigen aanspoort, om in den geest het Internationaal Eucharistisch Con gres van Boedapest mede te vieren. In het herderlijk schrijven wordt echter met geen woord melding gemaakt van het feit, dat de Duitsche regeering het den Duitschen Katholieken onmogelijk heeft gemaakt om aan het Congres deel te nemen. Op den sluitingsdag van het Congres moet in alle parochiekerken een algemeene H. Commu nie gehouden worden „waardoor de geloo vigen kracht en sterkte zullen vinden om in deze dagen standvastig te blijven, nu er een strijd in den geest der menschen is ont staan, die een ontzettede verwarring sticht en tot nooit gehoorde conflicten aanleiding geeft." ROTTERDAMS VLIEGVELD NAAR DEN POLDER ZESTIENHOVEN. De Raad van Rotterdam heeft gister middag met algemeene stemmen besloten, medewerking te verleenen voor de stich ting van een nieuw vliegveld voor bur- gerluchtverkeer in den polder Zestienho ven, waarvan de totale stichtingskosten zijn begroot op ƒ4.950.000. Met op één na algemeene stemmen werd besloten tot verkoop aan het Rijk, ten behoeve van het departement van defensie, van het vliegveld Waalhaven voor een bedrag van 1.100.000, onder voorbehoud, dat in stemming van het hooger bestuur wordt verkregen voor de stichting van het vlieg veld in den polder Zestienhoven. De stichting en exploitatie van het nieuwe vliegveld zal geschieden door een naamlooze vennootschap, waarvoor van particuliere zijde medewerking is toege zegd, o.a. door plaatsing van een leening van ten hoogste vier en een half millioen gulden, rentende drie en een half pro cent. Aan de aanneming van dit voorstel van B. en W. ging een vrij uitvoerige discus sie vooraf, waarbij de wethouder voor fi nanciën, de heer de Zeeuw, er op een des betreffende vraag op wees, dat het jaar lij ksche tekort op de exploitatie, dat op 166.000 wordt geraamd, opgevangen kan worden door nog niet in de begroóting verwerkte baten uit verhoogde inkomsten van het electriciteitsbedrijf in verband met afsluiting van groote contracten, loo- pende over vele jaren. Op de vraag of iets bekend was van plannen voor een centraal vliegveld on der Bodegraven deelde de burge meester, de heer Droogleever Fortuyn, mede, dat daarover meermalen geruchten zijn opgedoken, doch dat hij van plannen niets wist. Hij achtte de stichting van een cen traal vliegveld voor ons land onmogelijk. KATHOLIEKE KINDERBESCHERMING. Het landelijk verbond, zijn doel en werkterrein. Onder presidium van mr. H. de Vink hield het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming te Utrecht zjjn algemeene jaarvergadering. Het eerste gedeelte van de vergadering werd besteed voor huishou delijke aangelegenheden. De openbare vergadering werd bijge woond door een vertegenwoordiger van den minister van Justitie, den heer W. J. van Beek, inspecteur van het Rijkstucht- en Opvoedingswezen. Mr. De Vink verwelkomde dezen gedele geerde hartelijk ter vergadering, waarna hij een uiteenzetting gaf van doel en werk wijze van den Katholieken bond. Eij de ingekomen stukken werd de toe treding besproken van de landelijke ver- eeniging van Katholieke gezinsvoogden en patronage. Met applaus stemde de vergade ring in met deze uitbreiding van den bond waarin nu zijn ondergebracht de voogd ij- vereenigingen, de gestichten en de vereeni- ging van Katholieke gezindsvoogden en patronage. Het uitvoerig jaarverslag van den secre taris werd onder applaus goedgekeurd. Het financieel verslag werd eveneens goedgekeurd. De Aartsbisschop komt. Hierna kwam mgr. dr J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, ter vergadering. Mr. De Vink begroette Z.H. Exc. harte lijk, waarbij hij de aanwezigen en den bond bij den Aartsbisschop introduceerde en een overzicht gaf van de ontwikkeling van den bond. Mr. De Vink zeide verder: De Katholieken kregen hun deel in de verzorging van voogdij- en regeeringskin- deren, zoodat de situatie van dit oogenblik is, dat circa de helft dier kinderen, ofwel circa 6000, aan de zorgen van katholieken zijn toevertrouwd. Het aantal kinderen waarover de Katho- ke kinderbescherming haar zorg uitstrekt, is natuurlijk veel grooter, omdat onder dat getal niet begrepen zijn de zoogenaamde vrije pupillen, de weezen en half-weezen, van wier gestichten vele ook hier zijn vertegenwoordigd. Jeugdbeweging en kinder bescherming. Hierna heeft rector G. Bannenberg uit 's-Hertogenbosch een inleiding gehouden over „Jeugdbeweging", Rector Braakman heeft hierop eenige gedachten ontwikkeld over' de mogelijk heid van opname van de beschermde jeugd in de jeugdorganisatie. Vervolgens neeft de Aartsbisschop eenige korte woorden tot de aanwezigen gericht. Mgr. stelde er prijs op, deze mooie ver gadering voor een deel bij te wonen. Het biedt mij een goede gelegenheid, zeide mgr. mijn groote waardeering en dank te betuigen aan U allen, die zich in verschillende functies hebt gewijd aan de opvoeding van het verwaarloosde kind, het kind, dat juist onze speciale zorgen zoo noodig heeft. Zij stammen uit de famillies, waar zij niet het religieuse leven leeren en de op voeding krijgen, die hen later tot dege lijke en ware christenen moeten maken. En toch hebben zij een onsterfelijke ziel, ook zjj moeten het einddoel bereiken. Juist daarom ligt hier zoo'n prachtig ter rein en is het werk, dat gij doet, zoo een heerlijk werk van barmhartigheid. En het zal wel zijn dat gij weinig men- schelijke dankbaarheid oogst voor uw werk, maar er zijn toch ook zoo veel mooie resultaten bereikt, die tot dank baarheid stemmen. Het deed mgr. zeer veel genoegen, dat nu de Katholieke krachten op dit gebied meer geconcentreerd worden. En hij sprak den wensch uit, dat dit werk, dat door de Overheid reeds zoo prachtig wordt gesteund, ook in onze eigen krin gen meer en meer belangstelling zal trek ken, dat de overtuiging moge doordrin gen, dat ook voor de verwaarloosde jeugd veel meer zal kunnen worden gedaan worden; tenslotte, dat velen van hen op deze wijze tot een goed Christelijk leven zullen worden gebracht. Aan het slot van deze korte toespraak schonk de Aartsbisschop aan allen Zijn bisschoppelijken zegen. Mr. De Vink dankte den Aartsbisschop hartelijk voor Zijn medeleven met de jonge organisatie. Behandeling van ingekomen vragen be sloot de agenda van deze vergadering. „Msbd." BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 89 cent 1 per kilogram. HET CONFLICT IN DE HARINB VIS S CHERU. Te Scheveningen. In de Donderdagmiddag in Seinpost ge houden vergadering, welke werd bijge woond door ongeveer 900 Scheveningsche visschers, is met algemeene stemmen be sloten, de nieuwe voorstellen der reeders niet te aanvaarden en derhalve niet te gaan monsteren. Deze vergadering werd bijgewoond door de leden van den christelijken bond, welke bond had geadviseerd, om wel te gaan monsteren: Hoewel het hedenochtend rondom de Scheveningsche haven zeer druk was van betrokkenen en belangstellenden bij het conflict in het visscherijbedrijf, dat tot een vrijwel algemeene staking heeft ge leid, is het toch rustig gebleven. Op ver zoek van de reeders was de politiebewa king bij de haven aanzienlijk verstrekt, doch deze maatregel bleek geheel over bodig te zijn, aangezien de visschers aller minst neiging vertoonden 'tot het verwek ken van ongeregeldheden, temeer daar dezen morgen geen énkele werkwillige op de monsterplaats was verschenen. Of schoon enkele visschersschepen met reeds op gang gebracht motoren lagen te wach ten, werd er niet gewerkt. De visschers bepaalden zich er toe in groepjes langs de stilliggende schepen te patrouilleeren, den toestand van het conflict druk be pratende. De sfeer was volkomen rustig en van eenige opgewondenheid was geen sprake. Te VI aar dingen. Op initiatief van den centralen bond van transportarbeiders is gisteravond een zeevisschersvergadering gehouden, welke bezocht was door leden van den centralen bond, den R. K. bond, den Christelijken bond en vele on georganiseerden. Na een breedvoerige uiteenzetting over het verloop en den stand van het conflict door den heer Jelle van der Meulen, hoofdbestuurder van den centralen bond, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur van den centralen bond, van transportarbeiders gemachtigd wordt, in samenwerking met den R.K. bond van transportarbeiders „St. Bonifacius", te streven naar een redelijke oplossing van het conflict. Voorts werd in deze motie besloten, het in de motie der gezamenlijke organisaties ingenomen standpunt, n.l. niet te graaien (het klaarmaken van de schepen) en niet te monsteren, onver zwakt te handhaven. HET VACCINATIE-VRAAGSTUK. Welke is de minst gevaarlijke leeftijd. In een circulaire d.d. 29 Maart 1933 heeft de minister van Binnenlandsche Za ken aan de gemeentebesturen het verzoek gedaan, bij de driemaandelijksche kennis geving van den tijd, waarop en de plaats waar ingeënt zal worden, een mededee- ling te voegen omtrent den meest ge- schikten leeftijd, waarop de kinderen kun nen worden ingeënt en omtrent den meest geschikten tijd, waarop inenting kan ge schieden. Thans heeft de minister van Sociale Za ken over deze kwestie een rondschrijven gezonden aan de gemeentebesturen, waarin erop wordt gewezen, dat het in de bovenbedoelde circulaire ingenomen standpunt, datvaccinatie in Mei en De cember de voorkeur verdient, aangezien de kans op het ontstaan van encephalitis in die maanden geringer is dan in de an dere maanden, langzamerhand is verlaten. Verder heeft ook de meening, dat slechts op den leeftijd tusschen 3 en 9 maanden het minste gevaar voor aandoeningen van het centrale zenuwstelsel na vaccinatie bestaat, zich in zooverre gewijzigd, dat thans de leeftijd tusschen 3 maanden en 2 jaar als de meest geschikte voor het on dergaan van de inenting wordt be schouwd. De voorschriften ten deze kun nen dus als vervallen beschouwd worden. BLOEMENDAAL WIL EEN MUSEUM. Maar Busken Huët is van te klein kaliber. Busken Huët woonde in zijn gloriéjaren in Bloemendaal en o.a. in een zomer huisje aan den Bloemendaalscheweg, dat „Sorgh-Vliet" gedoopt werd. Door toeval lige omstandigheden werd dit huis te koop aangeboden en het gemeentebestuur bood en kocht, omdat de verkeerssituatie ter plaatse gevaarlijk is en er dus na af braak een goede verbetering zou ontstaan. Intusschen vormden verschillende voor aanstaande Bloemendaalsche ingezetenen een stichting, die het huis van de ge meente tegen een prys van ƒ800 per jaar wilde huren om er een Busken Huët- museum in te laten richten. Het bestuur kreeg daartoe van alle kanten voorwer pen. De raad heeft er gisterenmiddag VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Duitsche religieuzen naar Amerika (2de blad. De FranschItaliaansche onderhandelin gen vlotten niet (2de blad). Soetsjau thans in handen der Japannee zen (2de blad). Binnenland Rotterdams vliegveld wordt verplaatst. (Ie blad.) Nieuwe eerste weg door de Betuwe. (2e blad). Gisteren hebben wederom vier geïnter neerde Spanjaarden de vlucht genomen. (3de blad). Ernstige fabrieksbrand te Eindhoven. (3de blad). Sport en Wedstrijden Door den K. N. V. B. zijn 22 spelers op gegeven voor de wedstrijden om het we reldkampioenschap. (3de blad). Het, Katholiek Comité voor Slachtoffers van Geloofsvervolging doet een laatste, dringend beroep op alle Nederlandsche Ka tholieke Jeugdorganisaties om het succes van de kaartverkoop in de komende dagen krachtig te willen bevorderen. Dit is een Katholieke Jeugdactie bij uit nemendheid! Immers er wordt niets anders gevraagd dan dat alle jongens en meisjes één of meer kaarten verkoopen en hef geld afdragen aan de jeugdleiders, Ouders, spoort uw kinderen aan een steentje bij te dragen en weigert niet de U aangeboden kaarten te koopen. Jongens en meisjes laat geen kaart on verkocht, want iedere onverkochte kaart beteekent schade inplaats van voordeel aan de om Christus-wille vervolgde Geloofs- genooten. dapper over gepraat. Velen meenden, dat de oplossing van een verkeersprobleem primair was, omdat Busken Huët niet de grootste ster was enbyna niet gele zen wordt. Anderen wilden het plan om een museum van formaat te stichten niet verongelukt zien door dezen halven maat regel, ook alweer, omdat Huët geen kei der keien was. De voorzitter, jhr. mr. C. den Tex merkte op, dat de museum-idee onder de Bloemendalers leeft, omdat er vooral in de 19e eeuw zooveel markante figuren geleefd hebben. Maar ook in deze eeuw zijn er grooten. In een breedopgezet museum zou Bloemendaal in de vorige eeuw door het inrichten van eenige oud heidkundige kamers kunnen herleven; De Genestet zou naast Busken Huët of om gekeerd een plaatsje moeten krijgen. Maar er is nog meer: welke buitengewone verdiensten heeft dr. Jac. Thysse, een man waarop Bloemendaal trotsch is, niet voor het opwékken van liefde voor de natuur? Ook zijn werk zou een groot gedeelte van een museum kunnen vullen. Verschillende leden meênden, dat deze zienswijze te ideëel was en daarom wil den ze maar vast met het behoud van Sorgh-Vliet beginnen. Maar met 76 stemmen besloot de raad tot sloopen van de villa. In de volgende vergadering zal de heer Hondius (Nat. Herstel) met een afgerond voorstel komen om een museum in uitge- breiden zin te stichten en intusschen zul len B. en W .uitzien naar een ander ge bouw voor de bezittingen van de vereer ders van Busken Huët. En als men dan mocht besluiten om een museum te bouwen of een landgoed met villa er voor te koopen, blijft de vraag of Gedeputeerde Staten even museum- zuchtig zullen zijn. Een vaag teeken is, dat het bestuur der Stichting niet in be roep gaat bij dit college, omdat het wei nig resultaat verwacht...

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1