29ste Jaargang No. 9034 Beleediging van minister Goseling KERKNIEUWS WOENSDAG 18 MEI 1938 S)e£eiclóclieSou^cmt Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Olm 103003. Postbus 11. Verzet tegen dagvaarding Oil nummer beslaat uit drie bladen. V Een vervloekte stelling. Op 5 Mei j.l. heeft het liberale oud- Kamerlid H. D. Louwes te Ruurlo een rede gehouden, waarin hij o.m. als pro grampunt naar voren bracht: „Vorming van een bezonnen en sterk nationaal centrum tegen alle beïnvloeding van ons staatkundig leven door buiten- landsche machten; deze is te vinden bij de nationaal-socialisten en communisten en in zekeren zin bij de Roomsch-Katholieken, daar ook deze ingeschakeld zijn in de wereldpolitiek van het Vaticaan". Hier wordt dus wéér 'ns de stelling geplaatst, dat de Katholieken, door hun lid maatschap van de Katholieke Kerk, die internationaal en universeel is, geen vol bloed vaderlanders kunnen zijn. Minister Romme had Zondag 1 Mei op den kaderdag van De Jonge Werkman te Eindhoven deze stelling een vervloekte stelling genoemd. afgewezen moet worden, zoo sprak de minister, de vervloekte stellin, dat een principieele levensbeschouwing zich niet zou verdragen met het nationale gevoel. Elk Nederlander kan rechtgeaard vaderlander zijn, als hij, binnen het kader van het na tionaal gevoel, werkt uit principeele over tuiging". Wij tarten een ieder, om te noemen één katholiek beginsel, waardoor de Katholiek minder goed vaderlander zou zijn, dan een ander! Wij tarten een ieder, om te noemen één pauselijke uitspraak of één pauselijk bevel, waardoor de trouw van den Katholiek aan zijn land en aan het wereldlijk gezag in ge vaar zou kunnen worden gebracht! 't Is alles praat in de ruimte, na-praterij. Nog nooit heeft iemand met eenig bewijs kunnen tegenspreken onze rechtmatig-fiere verklaring: Er zijn wel even goede, maar geen betere vaderlanders, geen betere Ne derlanders, geen betere onderdanen van H. M. de Koningin, dan de Katholieken! 't Is droevig, dat nog steeds een vervloek te stelling, als die, welke op een liberalen- vergadering te Ruurlo is verkondigd, aan hangers vindt. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BRUSSEL: In het Belgische parlement, Kamer en Senaat; is gistermiddag de re- geeringsverklaring van het nieuwe kabinet voorgelezen. Er worden enkele hervormin gen aangekondigd, waarvan de draagwijd te nog niet te overzien is. Men wil bijv. het regiem der democratische .vrijheden ver heden versterken en de regels voor de ge rechtelijke procedure met betrekking tot ce pers wijzigen. Voorts wil de nieuwe re geering een administratieve hervorming en een verandering van hei belastingstel sel. De Vlamingen zullen zich volkomen gelijkwaardig moeten voelen met ds. Walen; de regeering zal zorgen, dat de taalwetten nageleefd worden. Men ziet dus wel, dat de plannen der nieuwe Belgische regeering niet mis zijn. De drie groote regeerings- partijen schijnen op dit programma aan de regeering hun vertrouwen te willen geven. SOETSJAU De Japanneezen mogen niet gerekend hebben op een zoo 'sterken tegenstand van de Chineezen. wanneer zij hun groote tanden op elkaar zetten, dwin gen zij de Chineesche soldaten door hun machtig legerapparaat en hun betere technische uitrusting toch tot den terug tocht. Ondanks den verbeten tegenstand van de Chineezen knijpen zij door tegelijk van het Noorden en het Zuiden op te ruk ken het gebied van Soetsjau onverbidde lijk af. Naar de jongste berichten uit Japansche bron overigens melden, zijn de Chineezen in vollen aftocht om aan een omsingeling te ontkomen. De Chineezen wijzen erop, dat met den eventueelen val van Soetsjau de oorlog nog niet gewonnen zal zijn door ae Japanners. Inderdaad heb ben zij nog alle gelegenheid om zich in het achterland terug te trekken, vanwaar zij het den Japanners nog vrij lastig kunnen maken. Door den Officier van Justitie is, zooals bekend, gedagvaard den nationaal-socialist Rost van Tonningen, wien wordt ten laste gelegd beleediging van mr. Goseling aan gedaan gedurende de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening als minister van justitie. In de dagvaarding wordt door den Offi cier van Justitie geconstateerd, dat door den heer Rost van Tonningen vijfmaal iets gezegd is met betrekking tot minister Go seling. Ten eerste wordt gesproken van een minister van Justitie, die er toe medewerkt, dat een bepaalde vervol ging wordt onderbroken, zoodra een geestelijke in het geding is. Ten tweede wordt medegedeeld, dat minister Goseling den eed van trouw op de Grondwet heeft gezworen en wordt een passage uit den door den minister afgelegen eed medegedeeld. Ten derde wordt medegedeeld, dat minister Goseling, om de arrestatie van e.en geestelijke te verhinderen, door middel van den Procureur-Gene raal in Den Bosch den wachtmeester De Gier acht uur onder druk heeft gezet. Ten vierde wordt medegedeeld, dat toen dit niet baatte, minister Goseling den wachtmeester den mond heeft ge snoerd door oplegging van den zwijg plicht. Ten vijfde wordt nogmaals medege deeld, dat minister Goseling niet wil de, dat de R.K. geestelijke werd ge arresteerd. HET NIEUWE MINISTERIE VAN BELGIË BELASTINGHERVORMING OP KOMST. Gelijkwaardigheid van Walen en Vlamingen. Gistermiddag is de regeeringsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet in het parlement voorgelezen. In deze verklaring wordt o.a. gezegd, dat de overgroote meer derheid der Belgen trouw wil blijven aan het regime der democratische vrijheden, dat verdedigd, doch tevens hervormd dient te worden. Het vraagstuk van de hervor ming der instellingen is actueel. Een ze kere stabiliteit der regeering moet verze kerd zijn, en de beste arbeidsmethode voor het parlement moet gevonden worden. Het is eveneens onvermijdelijk de regels voor de rechtelijke procedure met betrek king tot het regime der pers te wijzigen. De regeering wil, dat de taalwetten nage leefd worden. Zij wil de organisatie der Vlaamsche Academiën verzekeren, alsmede het taai-regime in het leger, en zij zal er voor zorg dragen, dat Vlamingen en Wa len zich volkomen gelijk voelen. Om het evenwicht in de begrooting voor 1938 en 1939 tot stand te brengen, vraagt de regeering goedkeuring van wetsontwer pen inzake douanerechten en accijnzen, in zake de crisisbelasting, en van een wet tot onderdrukking van belastingfraude; on middellijke verwezenlijking van alle moge lijke bezuinigingen en het tegengaan van misbruiken, die o.a. op het gebied van de cumulatie bestaan; de instelling van een dienst tot inspectie der financiën; en indie ning en goedkeuring var. de begrooting 1939 voor het einde des jaars. De regeering zal eveneens de hervorming van het geheele belastingstelsel bestudee- ren en de financiën van staat, provincies en gemeenten coördineeren. Zij is ook voor nemens de alcoholwet te herzien. De regeering zal zich de verbetering van het economische leven tot taak stellen en haar aandacht gevestigd houden op de ver dediging en de uitbreiding van de buiten- landsche markten. Zij zal de binnenland- sche markt trachten te ontwikkelen door overeenkomsten tusschen de producenten te bevorderen. De regeering zal waken voor het behoud der sociale voordeelen en een wetsontwerp indienen inzake de beroeps organisatie en inzake het instituut van den middenstand. Incident in den Senaat. Toen de nieuwe regeering zich in den Senaat voorstelde, deed zich daar een le vendig incident-voor. De Vlaamsch-nationa list Van Dieren eischte, dat Spaak de re geeringsverklaring in het Vlaamsch zou voorlezen. Toen deze hieraan geen gevolg gaf, en de regeeringsverklaring in het Fransch voorlas, bleef Van Dieren voortdu- De advocaat van den heer Rost van Tonningen, mr. v. Vessem, is tegen de dagvaarding in verzet gegaan. Op welke grond? „Geen dezer mededeelingen (hierboven geciteerd) bevat eenige uitlating, waar door de eer en goeden naam van den mi nister Goseling worden aangetast" al dus lezen we in het „Nationale Dagblad".. Wat moet er, naar nationaal-socialis tisch begrip en inzicht, dan geschieden, waardoor wél iemands eer en goede naam worden aangetast?! Bovendien zou de heer Rost van Ton ningen deze dingen hebben geschreven „ter noodzakelijke verdediging van de eer der uit hare opsporingsbevoegdheid ont zette functionarissen der Koninklijke Ma rechaussee te Oss, welke eer door minis ter Goseling door zijn optreden tegen deze functionarissen oogenblikelijk en weder rechtelijk werd aangetast" 't Is fraai gevonden! Om dit alles wordt van de rechtbank ge vraagd den heer Rost van Tonningen bui ten vervolging te stellen! Waarom grijpt de heer van Vessem de behandeling dezer zaak voor de rechtbank niet gaarne aan, om de hierboven afge drukte beschuldigingen met bewijzen of feiten waar of aannemelijk te maken? Als hij dat zou kunnen, moest hij er naar verlangen! W ij vreezen niet een be handeling van deze aanklacht voor de rechtbank; integendeel! rend interrumpeeren. Met 117 tegen 10 stemmen en 5 stemmen blanco nam de Se naat in verband hiermede een voorstel aan tot berisping van den Senator, met opne ming hiervan in ie nandelingen. Senator Van Dieren noodigde daarop zijn Vlaamsch nationalistische colega's uit de regeerings verklaring niet aan te hooren. Gezamenlijk verlieten zij de zaal. De Kamerfracties der socialisten, libera len en Katholieken, die na de voorlezing der regeeringsverklaring vergaderd hebben, hebben besloten de regeering haar ver trouwen te schenken. De Kamer heeft de verdere debatten over de regeeringsverklaring tot vandaag uitgesteld, na o.a. Carton de Wiart te heb ben gehoord, die uit naam der rechterzij de aanknooping van betrekkingen met de Spaansche regeering te Burgos eischte. CEDILLO, DE TEGENSTANDER VAN CARDENAS. Zijn opstandige plannen. MEXICO, 18 Mei (A.N.P.). De divi sie-generaal Saturnino Cedillo, oud-minis ter van Landbouw, wordt beschouwd als de voornaamste eventueele tegenstander van president Cardenas en de eendge, die in staat is om een gewapenden opstand te verwekken. Cedillo rekent op een krachtigen kern aanhangers in den staat San Luis Potosi en welingelichte kringen verzekeren, dat hij overvloedige voorraden wapenen en muni tie bezit. Telkens wanneer de toestand van Mexico in hét binnen- of buitenland ern stig qwordt, gaan de blikken naar de „Ha ciënda de las Palomas" het gewone ver blijf van den generaal nabij San Luis. Op het oogenblik zijn de beweegredenen voor de openbare ongerustheid de volgende: 1. De verborgen, maar werkelijk aanwe zige economische crisis als gevolg van de onteigening van de bezittingen der petro- leummaatschappij en. 2. De verbreking der diplomatieke be trekkingen met Groot-Brittannië en de ac tie der buitenlandsche agitators, zooals de Amerikaansche tijdschriften onthullen. 3. Het feit, dat generaal Cedillo, die reeds een maand geleden tot leider der militaire operaties in den staat Michacan benoemd is, weigert las Palomas te ver laten en naar zün nieuwen post te gaan, voorwendende dat hij ernstig ziek is. 4. De onthulling van belangrijke bespre kingen, waarvan het onderwerp geheim b.ijft, tusschen president Cardenas en ver scheidene oud-presidenten der republiek er. den gouverneur van den staat Puebla, de broeder van den tegenwoordigen minis ter van defensie. 5. Het feit, dat opnieuw troepen naar San Luis gezonden worden. Het schijnt evenwel, dat gezien de door de regeering getroffen voorzorgsmaatregelen, generaal Cedillo het oogenblik voor het verwekken van een opstand slecht gekozen heeft, aan gezien het verrassende effect zou gemist worden. NATIONALE PAASCHLOTERIJ Naar wij vernemen zijn bij de tweede trekking der Nationale Paaschloterij, welke gisteren werd gehouden, de vijftien hoofd prijzen gevallen op de volgende num mers: Ie prijs Serie 4B nummer 066206 2e 4 019171 3e IK 079547 4e 2 033718 5e 3A 065693 6e 2A 070557 7e IF 082222 8e 3E 021535 9e 3K 041302 10e IC 077061 11e 2F 025177 12e 2D 082934 13e M 3E 020137 14e 2K 044999 15e 4B 001063 Omstreeks 25 Mei a.s. zullen de volledige trekkingslijsten de eerste en tweede trek king bevattende verkrijgbaar worden gesteld a 10 cent bij Postbus 2 te Heem stede. 21 Juni a.s. volgt de derde trekking, waarna wederom een trekkingslijst zal uit komen, bevattende de tweede en derde trekking. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De regeeringsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet. (1ste blad). Hevige strijd in China om Soetsjau. (2de blad). De Jezuieten in Spanje hersteld. (2de blad). Binnenland De Hanze in het Bisdom Haarlem. (1ste blad). Het conflict in de haringvisscherij (2e blad). R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM EEN ARRESTATIE. En schandelijke verdachtmakingen. Naar aanleiding van de jongste arresta tie van den wachtmeester der marechaussee te Terneuzen putten 't „Nat. Dagblad" en de „Telegraaf' zich weer uit in de schan delijkste verdachtmakingen. In verband daarmee stelt het Dagblad van Noord-Bra bant en Zeeland de volgende feiten vast: dat de eerste arrestatie van v, d. W. in dertijd geschiedde op grond van een se rieuze aanklacht van drie Engelsche zee lieden; dat zijn insluiting in het Huis van Bewa ring te 's-Hertogenbosch geschiedde in een tijd, dat er van een Ossche marechaussee- kwestie nog geen sprake was; dat na deze arrestatie de tongen in Oss loskwamen en vanuit Oss soortgelijke aan klachten loskwamen; dat evenwel de Justitie, aangezien zij deze laatste aanklachten niet voor volle honderd procent kon vertrouwen, de Os sche beschuldigingen terzijde moest leg gen; dat, daar de bovenbedoelde zeelieden va rende en niet te vinden waren, het niet meer mogelijk was v. d. W. langer in voor arrest te houden; dat v. d. W. daarom op vrije voeten moest worden gesteld en zijn superieuren hem als gevolg daarvan in functie herstel den, zij het dan ook op ver verwijderde standplaats; dat verschillende gebeurtenissen op deze nieuwe standplaats, alsmede tegen hem in gediende klachten oorzaak waren van een disciplinair onderzoek vanwege den Divi sie-Commandant der Kon. Marechaussee te 's-Hertogenbosch dat dit onderzoek te Terneuzen en el ders in Zeeuwsch-Vlaanderen is geschied door een functionaris van het Wapen der Kan. Marechaussee zelf; dat dit disciplinair onderzoek daarna ge volgd is door een strafrechterlijk onder zoek der normale instanties; dat zooals te Terneuzen algemeen be kend is v. d. W. op Zaterdag 7 Mei te Terneuzen is gearresteerd door een offi cier der Marechaussee en per auto naar Den Bosch overgebracht; dat deze arrestatie vanuit het publiek aan dagbladcorrespondenten bekend werd, die haar eerste enkele dagen lateT hebben kunnen melden, omdat geen enkele autori teit, noch te Den Bosch, noch te Terneu zen, noch elders inlichtingen wilde ver schaffen en zij langs andere wegen achter de waarheid moesten komen; dat ook het A. N. P. zijn bericht van een correspondent elders in het land ontving, toen het noch van zijn correspondent te 's-Bosch, noch te Terneuzen iets gehoord had; dat deze arrestatie in het corps der ma rechaussee, bepaaldelijk onder oudere ge gradueerden, die met v. d. W. vroeger ge diend hebben, niet zooveel verbazing heeft gewekt en zij zelf wel het minst den in druk hebben gekregen, dat in v. d. W. het corps „gezocht" wordt. Wanneer van een campagne gesproken mag worden, dan is dat dan toch een cam pagne niet tegen de Marechaussee, maar tegen de Bossche en Haagsche justitie- autoriteiten die men onder verdachtmakin gen als begraaft. 1 De 59ste vergadering van den Centralen Raad van de Hanze in het Bisdom Haar lem is door den voorzitter den heer E. J. M. Stumpel vanochtend in den Dierentuin te 's-Gravenhage, geopend. Naar zijn mee ning staat de Middenstand thans voor grootere moeilijkheden dan ooit. De ople ving van eind 1937 heeft niet doorgewerkt op het terrein van den middenstand. Wel zijn de lasten zwaarder geworden. Niet de regeering is voor den nood verantwoorde lijk. Evenwel merkt spr. op, dat de in voor bereiding zijnde sociale wetten nieuwe lasten op de middenstandsbedrijven leg gen. De kinderbijslagregeling zal niét zul ke groote bezwaren voor den middenstand meebrengen. De loonsverhooging voor de gehuwden de koopers van de midden standszaken zal een verlaging voor de ongehuwden meebrengen en het totale loonbedrag zal gelijk blijven. Anders staat het met de werkloosheidverzekering. De hieruit voorvloeiende lasten zullen in den koopprijs niet verhaald kunnen worden zonder vermindering van omzet en renda biliteit der middenstandszaken. Ook de verbetering der ouderdomsverzorging zal de lasten verzwaren. Tegenover dit alles past groote waak zaamheid. Het is een algemeen belang, dat in ons land de kostprijzen niet worden ver hoogd. De nog vage omschrijving der voor nemens op sociaal gebied geeft spr. de hoop, dat de vertegenwoordigers van den middenstand in alle instanties op dit be lang bij de uitwerking dier voornemens met vrucht de aandacht zullen kunnen ves tigen. De sociale maatregelen juicht spr. 'uit sociaal oogpunt toe, mits zij dragelijk zijn voor den kleinen werkgever. Als voor den middenstand gunstige maatregelen noemt spr. de steun aan klei ne zelfstandigen, de instelling van de com missie Fockema Andreae. de wijziging van de Vestigingswet, de toepassing op het kleedingbedrijf van de wet op het uitoefe-. nen van bedrijven door vreemdelingen. Het ledenaantal van de Hanze zal bin nenkort de 10.000 passeeren. In de ochtendvergadering werd voorts een aantal agendapunten afgedaan, o.m. de behandeling van een aantal schriftelijke vragen. DOODELIJK ONGELUK IN DE ORANJE- NASSAU MIJN. Gistermorgen is in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn Hl te Heerlerheide een doodelijk ongeluk ge schied. Bij het monteeren van een kabelschijf is een der draagbalken waarop de schijf rustte, door midden gebroken, waardoor de 42-jarige F. Debie uit Heerlerheide door de vallende kabelschijf doodelijk werd ge troffen. Debie was gehuwd en vader van drie kin deren. HET PROVINCIALAAT DER PATERS JEZUÏETEN. Het Provincialaat der Paters Jezuieten, dat sedert 1878 gevestigd was in de Da Costastraat 44 te 's-Gravenhage, wordt met ingang van heden, 18 Mei, verplaatst naar het onlangs ingerichte bestuursgebouw in Amaliastraat 13, te 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1