OMGEVING RIJNSTREEK DE LAATSTE LES VAN LANCELOT DINSDAG 17 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 KATWIJK Oranje-film. Het was een goede ge dachte van het bestuur der Oranje-ver- eeniging om voor de kinderen een z.g. „Oranje-film" voor zeer verlaagden prijs to vertoonen. De groote zaal van „Du Rhin" was hiervoor geheel bezet. De film hield het volgende in: Het ongeluk met de auto van Prins Bernhard, den verjaardag van Prinses Juliana, toen zij haar dochter voor het eerst aan de huldebrengende be volking van Soestdijk voor het raam ver toonde en het jongste gebeuren van de doopplechtigheid. Er werden nog aan toe gevoegd flitsen uit het leven van ons Voh- stenhuis. De Oranjevereeniging heeft ook grootsche plannen omtrent het 40-jarig re- geeringsjubileum. Daarover later. KATWIJK AAN DEN RIJN Kiesvereeniging. Zaterdag a.s. des na middags te half drie is er in „Den Burcht" te Leiden een vergadering van de Kamer- Centrale. Regel is, dat deze alleen bezocht wordt door de afgevaarden. Thans is er echter iets bijzonders en daarom wenscht het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging de leden hiervan uitdrukelijk in kennis te stel len. Als sprekers zullen n.l. in de verga dering optreden mr. dr. Beaufort en jhr. von Geusau. Dit zal, dit moet voor meer dere leden aanleiding zijn om, als lid, dus niet als afgevaardigde, deze vergadering te bezoeken. Dus dien tijd vry houden. En deze gelegenheid niet onbenut laten voor bijgaan. LISSE Hanze. Gisteravond hield de R.-K. Middenstandsvereeniging, afd. de ,;Hanze", een goedbezochte vergadering in het café restaurant „De Nachtegaal", onder presi dium van den heer C. W. Barnhoorn, die op wekte tot bezoek aan de vergadering van den Centralen Raad. Onder de ingekomen stukken was de April-Bondscirculaire, waarin allereerst werdaangedrongen op deelname aan de bedevaart naar Heiloo v/elke op 19 Juni door de afdeeling Am sterdam wordt georganiseerd en waarbij men zich kan aansluiten. Een tweede in gekomen stuk had betrekking op de lan delijke actie van de Bediendenbonden ter verkrijging van de Zaterdagnamiddag-8 uur sluiting waarin het H. B. adviseerde geen plaatselijke actie te voeren of besluiten te nemen. De voorzitter lichtte dit punt nader toe. Hierna werd het nieuwe lid Jac. Reeu- wijk met eenige hartelijke woorden van den voorzitter geïnstalleerd. Aan de orde is hierna benoeming afgevaardigde Centrale Raad; de voorzitter is ambtshalve lid van den Centralen Raad terwijl ook de geest, adv. nimmer ontbreekt. Na ampele bespre king werd benoemd de heer C. Schaken- bos. De voorzitter sprak hierna een pro pagandistisch woord ten bate van den ver koop van het Santosbloempje op 2den Pink sterdag a.s. Hierna ging men over tot de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de op Woensdag a.s. te houden ver gadering van den Centralen Raad. Na am pele bespreking werd den afgevaardigde een vrij mandaat gegeven. Bij de rond vraag drong de heer C. Intrez er bij het bestuur op aan bij bevoegde instanties stappen te doen, dat de Zondagssluiting over het algemeen beter worde gehand haafd. De heer v. d. Eerden vroeg, of het niet wenschelijk was ook te Lise een V.V.V. op te richten. De voorzitter zégt toe te on derzoeken wat op dit gebied gewenscht is voor Lisse. De heer H. v. d. Eerden felici teerde de voorzitter met zijn benoeming tot lid van het kerkbestuur. Ten slotte verkreeg de geest. adv. het woord, welke wees op de onlangs opgerich te nieuwe vereeniging n.l. de H. Familie voor mannen, welke reeds 300 leden telt, die tot heden de conferenties trouw vol gen. Zijneerw. wees op het nut van deze instelling en hoopte, dat in de „H. Familie" alle standen tegenwoordig zullen zijn. Hierna sluiting. E. H. B. O. De afd. Lisse van de Ned, Vereeniging voor E. H. B. O. hield gister avond in het café-restaurant „De Witte Zwaan" een propaganda-bijeenkomst. De voorzitter, de heer J. C. Storm, ver welkomde in zijn openingswoord den bur gemeester, dr. E. Barin van Wijnbergen, dr. P. W. L. Pernis uit Hilversum, voorzitter der Ned. Ver. voor E. H." B. O., de plaatse lijke doktoren A. J. Ruymaer van Twist, J. M. van Dijk en F. G. M. Haase, de aan wezige gemeenteraadsleden. Spr. deelde mede, dat in September a.s. wederom een nieuwe cursus zal worden opgericht, waar voor hij ee ndringend beroep deed op de medewerking van de dames. Dr. P. W. L. Pernis, alg. voorzitter der Ned. Ver. voor E. H. B. O. hield een uiteen zetting over het nut van de E. H. B. O. De burgemeester reikte hierna de een heidsdiploma's aan de nieuw geslaagde E. H. B. O.'ers uit. De goede stemming voor de E. H. B. O. is in Lisse gelukkig aan wezig. Het gemeentebestuur waardeert het werk in zijn vollen omvang. Spreker wenschte by de uitreiking der diploma's de geslaagden geluk. Hij wenschte de E. H. B. O. een groo- ten groei toe. De heer L. P. Tanis sprak namens de ge slaagden een woord van dank en waar deering tot dr. J. M. van Donk, docent der vereeniging en overhandigde hem, als mede mevrouw van Dijk een stoffelijk blijk van waardeering. Na de pauze werden eenige korte films vertoond. NOORD WIJK Kerkbollenveiling. Met het getij moet mén de bakens verzetten, zoo is het ook met de bollen veiling voor de kerk en be waarschool. Tot nog toe werden voor dit doel in het najaar bollen bij de kweekers verzameld, welke dan werden opgeplant en te velde werden verkocht. Thans is een andere methode toegepast, heel wat prac- tischer en eenvoudiger: de kweekers doen toezegging voor een bepaalde hoeveelheid bollen, welke zij zelf telen, rooien en af leveren. Deze verkoop had nu gisteren avond in het Juvenaatsgebouw plaats, waarvoor een groote belangstelling bestond onder het genot van een kop koffie en een sigaar ging het geanimeerd aan toe en succes bleef niet uit, want de opbrengst was dubbel zoo groot als vorig jaar. Toen bracht het op f 1553.50 en thans 3030. een pracht resultaat. Noordwijks parochia nen hebben bij deze hun offervaardigheid voor Gods huis weer in eere hersteld. RIJNSBURG „Flora." De omzet aan „Flora" over de maand April was niet ongunstig. Deze bedroeg ƒ143.157.85 tegen ƒ140.260.48 in dezelfde maand van 1937. SASSENHEIM L. T. B. In een der zalen van het K. S. A..-gebouw hield de L. T. B. onder lei ding van den heer A. J. Verkley een jaar vergadering. De penningm. sloot zijn boek jaar met een voordeelig saldo van 25.28. De voorzitter werd voor een tijdvak van 3 jaar herkozen. By de rondvraag werd door den heer v. Dorp voorgesteld een win- tercursus te houden voor bloembollenkwee kers, welke door een commissie zal wor den voorbereid. Na deze vergadering werd onder leiding van den vice-voorzitter, den heer Bader Jr. de vergadering van de groep bloembol lenkweekers gehouden. De heer Bader besprak de slechte voor uitzichten van het komend seizoen. Na een aangename bespreking besluit de vergadering de volgende voorstellen te doen op de algemeene vergadering. Het vormen van een speciale groep voor Mendeltulpen. 2. Het wederom invoeren van minimumprijzen. 3. Het vormen van een speciale groep voor het behartigen van de belangen der bollenkweekers. 4. Een voorstel om bij de uitbreiding van het aureaal rekening te houden met de kleine kweekers. Boven 1000 Roe geen verdere uitbreiding geven. Voorts werd nog beslo ten meerdere vergaderingen per jaar te hou den om eenige sprekers te inviteeren en hierdoor meer activiteit aan den dag te leggen. Na een kleine opwekking van den Geest. Adv. kap. Redeker werd deze ver gadering besloten. P.T.T. In verband met de invoering der zomerdienstregeling is het tijdstip der laatste buslichting ten postkantore alhier voor de nachtposttreinen vastgesteld op 20.30 uur. VOORSCHOTEN Reclasseeringscollecte. Door een paar flinke nagekomen giften is de opbrengst der reclasseeringscolecte alhier gestegen tot ƒ121.19. Aan de milde gevers brengt het comité hiervoor hartelijk dank. WARMOND Graalwacht. De Graalbeweging heeft al sinds enkele'jaren campagnes in het le ven geroepen. Zoo is er op het oogenblik de „Wees Gegroet"-campagne, waarvoor ieder Graallid zich beijverd. Wat is nu wel een „wees gegroef'-campagne en wat heeft de Graal daar mee voor? Op de eerste plaats wil zij daardoor er op werken, dat haar leden groot zullen zijn in alles, vooreerst natuurlijk in de beleving van hun geloof, maar ook in 't gewone dagelijksche werk, onverschillig waar dit werk uit bestaat, zoodat 't nooit of nimmer 'n sleur mag wor den. Omdat nu de dagelijksche werkzaamhe den van het meisje gewoonlijk bestaan in 't vervullen van huishoudelijke plichten, zullen er Woensdag a.s. in 't Graalhuis eenige „vuurproeven" genomen worden van het „kunnen" der leden. Voor de jongere leden is de vuurproef genaamd: „handig meisje" en bestaat uit bed-afhalen en opmaken, tafeldekken en af ruimen, vaten wasschen enz., enz. Voor de oudere leden is 't: koken, naaien, gezellig inrichten van een kamer, bloe men schikken, enz. Zeer zeker zullen deze vuurproeven de leden ten goede komen, wij hopen dan ook na Woensdag nog even van deze actie ver slag te geven. Excelsior, Vooruit! Vergiftiging. De heer van S. werkzaam aan de jachthaven Cieco alhier was bezig met het repareeren van een motor, staan de in een schip. Tijdens deze werkzaam heden geraakte hij door opstijgende benzi ne-dampen buiten bewustzijn. Toen men hem vond werd direct de dokter gewaar schuwd, die benzinevergiftiging constateer de. Met behulp van een zuurstofapparaat werd hij weer tot bewustzijn gebracht en gelukkig hebben zich geen verdere compli- - ties voorgedaan. Diefstal. Door de politie alhier zijn een tweetal personen gearresteerd verdacht van diefstal van een roeiboot. Een der daders heeft reeds bekend. Proces-verbaal is opge maakt. Vertrokken: A. C. Hoogervorst naar Ter Aar. A. J. A. Meeusen, naar Roosen daal. A. P. C. Otto, naar Leiden. M. Smit, naar Oegstgeest. J. W. v. a. Aard weg, naar Haarlem. D. N. Stefels, naar Delft. G. C. de Graaf, naar Amsterdam. H. M. C. Heemskerk, naar Oegstgeest. L. J. Beugeldsijk, naar Noordwijk. M. Schutz, naar Duitschland. H. M. Ruy- ter, naar Voorhout. Th. Schakenbosch, naar Monster. Gevestigd: N. Vlasveld, van Leiden. D. Burgmeyer, van Voorhout. W. P. van Wetten, van Koudekerk. D. Swart, wan Vlissingen. A. Hoffman, van Den Haag. W. Schram, van Schiedam. H. Teenstra, van Amsterdam. H. G. W. Coe- nen, van Hillegom. G. J. Bouman, van Utrecht. J. Althoff, van Haarlem. A. C. Grotenhuis, van Noordwijk. WASSENAAR Hanze. In het R.-K. Vereenigingsge- bouw vergaderde Maandagavond de Hanze onder leiding van den voorzitter, den heer H. C. J. van Os, die na opening met den chr. groet allen welkom heette. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De heer F. Lem, uit Den Haag, sprak hierna een propagandistisch woord ter mee- viering van het Eucharistisch Congres te Den Haag, door bijwoning van een gods dienstige plechtigheid die op den sluitings dag van het Congres, dat is op Zondag 29 Mei, des middags te 2 uur, op het Hout- rust-terrein te Den Haag zal worden gehou den, waarbij ook de Pauselijke Internuntius Mgr. Giobbe aanwezig zal zijn. Een pro gramma zal den Hanzeleden worden toe gezonden. Per vakgroep wordt gerekend op een deelname van minstens 10 personen. Spreker boekte als succes, dat zich ter ver gadering reeds 10 deelnemers opgaven, welk aantal waarschijnlijk nog wel vermeerderd zal worden. De voorzitter dankte den heer Lem en zegde verdere propaganda toe. Nadat eenige ingekomen stukken ter ken nis waren gebracht, werd als afgevaardig de voor de op 18 Mei te Den Haag te hou den Centrale Raad, benoemd de heer J. N. Beuk. De bespreking van de agenda van den Centralen Raad leidde er toe, dat men zich met alle praeadviezen van het bestuur op de diverse voorstellen kon vereenigen. De geest, adv., kapelaan Kraakman, sprak hierna een aansporend woord, om zich steeds het kindschap Gods bewust te doen zijn. De gedachte waaraan moet meer wor den uitgedragen, ieder op zijn manier en in eigen kring, bijzonder ook door het apostolaat van het voorbeeld in ons dage- lijksch leven. Een binnenkort te houden triduum is een pracht-gelegenheid om die gedachte in ons leven te hernieuwen en daarom hoopt spr. op een massale deelna me daaraan. De voorzitter bracht dank voor deze op wekkende woorden. Het verlangen der vergadering ter zake de 21 dagen ontheffing van de winkelslui tingswet bleek gelijk te zijn aan verleden jaar n.l. eenige dagen voor Kerstmis en Nieuwjaar én de overige dagen in de maand Augustus. Voor het reisplan, een daagje uit naar Amsterdam, met bezoek aan de Ford-fa brieken, waarvoor de kosten worden be groot op ongeveer 5.is de animo nog niet groot. Men kan zich alsnog aanmel den bij een der beide secretarissen. Het triduum zal worden gehouden op 13, 14 en 15 Juni. Hierover zullen nog eenige circulaire worden gezonden. Na gehouden rondvraag volgde sluiting met den chr. gr. Ongeluk bij het voetballen. Op het Willem li-terrein aan den Buurtweg, brak de 21-jarige voetballer V. uit Den Haag. zjjn rechterenkel. Na eerste hulpverlee ning door dr. Hub'beling is hij per zieken auto overgebracht naar het Militair Hospi taal te Den Haag. ZOETERMEER Inbraak. Gedurende den nacht is een onbevoegde binnengedrongen in een landbouwerswo- ning alhier. Door verbreking van een slot van een der staldeuren is hij binnen gekomen. Verschillende kasten en plaat sen zijn doorzocht, doch er wordt ALKEMADL EEN TEKORT AAN GOEDE WONINGEN. Het bouwen van eigen huis op gemeentelijke voorwaarden. B. en W. brengen het navolgende onder de aandacht van den Raad: Het woningvraagstuk in deze gemeente heeft reeds meerdere malen een onder werp van bespreking uitgemaakt in onze vergaderingen. Het bouwen van woningen op grond van de Woningwet heeft ons college, gezien de ervaring door de Woningbouwvereeniging „Alkemade" opgedaan, welke vereeniging op het oogenblik 60 woningen in exploitatie heeft, niet kunnen bevredigen, voorname lijk wat de financieele resultaten betreft. De groote huurachterstand, mede ten gevolge van den sedert jaren heerschende crisis in "de land- en tuinbouwbedrijven, heeft een dergelijke afmeting aangenomen, dat de Woningbouwvereeniging zich ge dwongen heeft gezien een beroep te doen op de gemeente om door het geven van extra-bijdragen de exploitatie-verliezen over voorgaande jaren te dekken. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat die vereeniging er meer dan ooit voor te rugschrikt wederom met een bouwplan bij den Raad te komen, nietegenstaande het feit, dat de behoefte aan goede woningen steeds grooter wordt. Vandaar dat het gemeentebestuur zich al eenigen tijd bezig houdt met het zoe« ken naar een oplossing in andere richting. Dit zoeken is vooral nu de laatste jaren een 23-tal woningen onbewoon baar zijn verklaard nog urgenter ge worden, en nu kort geleden door brand te Roelof arendsveen een 7-*tal woningen gedeeltelijk in de asch zijn gelegd en gedeeltelijk door brand zijn vernield, zoodat opbouw met nieuw bouw gelijk zou zijn zij te stellen, eischt het Woningbouwvraagstuk nog drin gender om een oplossing. Daarbij komt nog, dat over ruim een jaar wederom een 8-tal woningen wor den geamoveerd ten gevolge van den aanleg van een nieuwen Provincialen weg over de voormalige spoorbaan LeidenOude Wetering. Het bouwen van woningen op grond van de bepalingen der Landarbeiderswet kan naar de meening van ons college voor de ze gemeente evenmin als een gelukkige op lossing worden beschouwd, aangezien het verkrijgen in eigendom van een plaatsje niets vermist. De politie is van een en an der op de hoogte gesteld en stelde een on derzoek in. Binnenwegsche polder. Onder voorzit terschap van den heer A. van Straalen ver gaderden de stemgerechtigde ingeladen van den Binnenwegsche Polder, onder Zeg- waart en Bleiswijk. De volgende onderwerpen werden behan deld: vastgesteld werd de rekening over 1937; in ontvangst ƒ21567.47; in uitgaaf 21752.50; nadeelig slot 175.03. De begrooting over 1938 werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 24089.37. Evenals het vorig jaar werd de omslag per H.A. bepaald op 13. Het voortsel om het bestuur te machti gen tot het doen der vereischte af- en overschrijvingen en tot ondershandsche aanbesteling of tot uitvoering van werken in eigen beheer, werd aangenomen. Benoemd werd een commissie voor het on derzoek der in het volgende jaar af te leggen rekening en aangewezen de heeren J. A. van Straalen, S. Meinsma en R. Vis ser; tot plaatsvervangende leden de hee ren A. van Egmond en G. van Wijk. Besloten werd het bestuur te machtigen tot het opmaken van plannen tot betere af voer van het water uit de Rokkeveen naar de machine, in verband met de slechte staat van den boezemtocht. De werkplannen zullen in een te hou den ingelandenvergadering ter goedkeu ring wroden voorgelegd. Ten slotte sprak de voorzitter een feli citatie uit tot den heer Chr. Wijsman, In verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van het bestuur. Spr. hoopte, dat de jubi laris gedurende den tijd, dat hij een be stuursfunctie, ingevolge de desbetreffende bepalingen, mag vervullen, zijn krachten op dezelfde gewaardeerde wijze mag blij ven geven. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. alleen kan gegeven worden aan personen, die van het in loondienst verrichten van landarbeid hun hoofdbereop maken. Het zijn vooral de kleine zelfstandigen en degenen die niet als landarbeider kun nen worden aangemerkt, die een betere woning zouden wenschen te bekomen. Bo vendien levert de Landarbeiderswet voor de categorie landarbeiders, die alle in deze gemeente werken in de veehouderij- en tuinderijbedrijven nog dit groote bezwaar op, dat zij door hun zeer langen werktijd, niet in staat zijn het bij de woning nood zakelijke land te kunnen betelen. Wil de gemeente op de minst bezwaren de voorwaarden den bouw van woningen in de hand werken, zonder daarbij zoo goed als geen risico te looptn, dan is men aan gewezen op het stelsel, dat reeds in een aantal gemeenten in de provincie Gelder land met succes wordt toegepast, en dat blijkt in de practijk zeer goed te voldoen. Dit stelsel komt op het volgende neer: lo. door arbeiders en kleine zelfstandi gen, die aan bepaalde voorwaarden vol doen kunnen aan de gemeente aanvragen worden gedaan, ter verkrijging van gelden, voor den aankoop van een stuk grond voor den bouw van een woonhuis met daarbij behoorende strook land voor beteling van groenten voor eigen gebruik; 2o. de gegadigde is verplicht uit eigen middelen te betalen een minimum percen tage van de totale kosten; 3o. het maximum-bedrag waarnaar het voorschot wordt berekend mag r.iet meer beloopen dan b.v. 3000, dus voor grond en woning tezamen; 4o. hij is aan de gemeente dezelfde ren te verschuldigd als welke de gemeente moet betalen voor opneming van de gel den; 5o. de aflossing zal voor iedere gega digde afzonderlijk worden bepaald; het per centage houdt verband met zijn financiee le. positie en het minimum ware te stellen op 2 1/2 pet. 6o. de waarde van den grond wordt ge taxeerd door B. en W., terwijl de woning publiek moet worden aanbesteed, nadat de plannen vooraf de goedkeuring hebben verkregen van B. en W.; de gunning kan eveneens niet worden verleend dan na ver kregen goedkeuring van hetzelfde college; 7o. rente en aflossing kunnen weke lijks, maandelijks, driemaandelijks en half jaarlijks worden voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger, of aan den daar voor door B. en W. aangewezen beambte der gemeente; 8o. voor de zekerheid van de voldoe ning der rente en aflossing wordt eerste hypotheek verleend op het met voorschot verkregen onroerend goed; 9o. het onroerend goed mag slechts één maal worden verkocht met goedkeuring van den gemeenteraad; lOo.verhuring van het onroerend goed mag onder geen enkel© voorwaarde plaats hebben; llo. niet-nakoming der gestelde voor waarden en niet-behoorlijk onderhouden van het onder hypotheek verkregen onroe rend goed, zal de hypotheek direct en ten allen tijde opeischbaar maken, terwijl alle kosten van vestiging der hypotheeke royee ring en opzegging bij deurwaarders-ex- ploit ten laste komen van de hypotheekne- mer. De voordeelen verbonden aan den eigendom eener woning, ook voor den min der kapitaalkrachtige, zijn vele. Dat de uitvoering van deze regeling de gemeente zeker voordeeliger zal blijken, dan de verbetering der volkshuisvesting langs den weg der Woningwet, is als vast staand te beschouwen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor het bouwen op de hiervoor aan gegeven wijze mogelijek te maken door be schikbaarstelling van de daarvoor benoo- digde credieten onder hypothecair verband en verder onder bij raadsbesluit te stellen voorwaarden. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag des namid dags om 8 uur (zomertijd). Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan den Langeweg. 3. Vaststelling van eenige pensioensgrondslagen. 4. Voorstel tot extra-hulpverleening aan werkloozen gedurende het jaar 1938. 5. Voorstel tot het nemen van een garantie inzake het verlee- nen van credieten aan bloemenkweekers. Wijziging gemeente-begrooting 1937 en 1938. 7. Reclames schoolgeld. 8. Reclames straatbelasting. 9. Voorstel tot het schep pen van de mogelijkheid tot den bouw van eigen woningen onder hypothecair ver band. 10. Reorganisatie Brandweer. 63. De heele buurt was spoedig in rep en roer. Alle man nen uit alle dorpen in de. omtrek kwamen aanrennen met hun brandwagentjes, maar er was nergens water in de buurt, zoodat ze voorloopig niets anders kon doen dan heel lange einden slang uit te leggen. 64. Langelot was radeloos. Hij wist, dat er op zolder nog een ollejas en een oliehoed lagen, net als de brandman- nen droegen. Snel trok hij deze aan en snelde naar de schuur. Vooruit, riep hij uit, alle emmers van de wereld moeten komen en helpen: LEO TIGER CROCODILLUS!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9