Levende kennis der waarheid. Leidersdag der St. Josephsgezellen Wilt U iets weten? DINSDAG 17 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Centrale Raad van den R.K. Volksbond In de middagvergadering van het con gres v. d. R.K. Volksbond te Haarlem gaf de kernleider, Pater Alexander enkele be schouwingen over de kernen. Hij spoorde tot verdere uitbouw van dit werk aan. De voorzitter deelde een en ander mede over het uitvaardigen van manifesten door het R.K. Werkliedenverbond. Door geld gebrek kan dit niet maandelijks ge beuren. Spr. zette uiteen, dat het platte land niet verwaarloosd wordt door den R.K. Volksbond. Het zou zeer toe te juichen zijn, als ook vanwege den R.K. Volksbond een gezamenlijke bedevaart naar Heilo wordt gemaakt. De vorige maal waren reeds 1100 deelnemers. De grond slagen voor de Volkscredietbank zijn ge legd deelde spr. mede. Het is een zeer moeilijke kwestie, die thans nog niet rijp is. Zoodra de voorbereidingen gereed zijn worden nieuwe mededeelingen gedaan. De afdeelingen hebben dan een groote taak. De moeilijkheden van 't wederzijdsch lid maatschap dienen de afdeelingen zelf op te lossen. De verhouding met de standsorga nisaties van den werknemenden Midden stand is goed. Die met de St. Joseoh-gezel- lenvereenigingen is echter niet ideaal en al langen tijd onbevredigend geweest. Het is niet te handhaven, dat de vereenigingen als vreemdelingen tegenover elkaar staan (applaus). Spr. had de verwachting dat de toekomst beterschap zal brengen. De aftredende be stuursleden P. Dekker, Haarlem, Th. J. H. Mouwens, Schiedam en H. van Rooijen, Amsterdam, werden herkozen. In de vaca ture H. J. Kuiper werd benoemd de heer Fr. Schets te Vlissingen. Het jaarverslag 1937 van den penning meester, den heer W. Steinmetz, werd even zoo goedgekeurd. Het sluit met een voor- deelig saldo van ruim 153.op een eind cijfer van 39.304. De balans 1938 lokte uitvoerige discussies uit, want de financi- eele toestand van den bond is niet zoo heel erg gunstig. Mocht men dit jaar goed kyn- nen „Boeren" dan zal het bestuur over wegen om een bedrag te reserveeren voor den Rome-tocht van werklooze leden. De afdeeling Vlissingen stelde voor om bij de daarvoor in aanmerking komende instan ties ernstig aan te dringen op een spoedige tot stand koming van een verbeterde wet telijk geregelde ouderdomsvoorziening en pensioeneering op 60-jarigen leeftijd. Het bestuur was het met de gedachte van dit voorstel eens en verwees naar het R.K. Werkliedenverbond, dat dit in zijn adres aan de regeering heeft bepleit. Ver schillende afdeelingen hadden wenschen inzake de steunuitkeeringen. Het bestuur herinnerde er aan, dat de commissie Focke- ma Andreae de steunregeling nader zal on derzoeken. Algemeen klaagde men er over, dat werkloozen, die zich verzekerd hebben bij een organisatie achtergesteld worden bij de ongeorganiseerden, b.v. inzake den brandstoffentoeslag. De voorzitter beloof de in dezen diligent te zijn. De geest, adv., dr. Olierook, hield een toe spraak, waarin hij zeide,( dat de woorden op het feest gehoord, moeten worden uit gedragen en de resultaten daarvan moeten in de komende jaren getoond kunnen wor den. Wij weten dat we op de goeden weg zijn. Dus vooruit in eendracht en werklust! Nieuwe tijden, nieuwe eischen, nieuwe strijd, maar als we eendrachtig blijven, kan men niet meer vernietigen wat we in vijftig jaar hebben opgebouwd. Op de ar beiders is de hoop en d,e verwachting ge vestigd, 'en al worden hun leiders verdacht gemaakt, toch dienen zij voort te gaan in eendracht te strijden voor al het goede, dat de R.-K. Volksbond geeft. Door een har monieuze samenwerking van geestelijke verdieping en sterke maatschappelijke ac tie zal veel bereikt kunnen worden. Wij Katholieken hebben de toekomst in handen! Na de rondvraag, waarbij allerlei kwes ties werden besproken, sloot de voorzitter met een dankwoord aan allen die medege werkt hebben om dit feest te doen slagen. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Dank zij het Bijzonder Onderwijs hebben velen een katholieke op voeding gekregen, maar ook voor velen gaan de vruchten van deze opvoeding in later leven weer verlore 1. Zeker, aan de jeugd werd de catechismus geleerd, maar hij werd vaak zielloos ge memoreerd. Wij moeten het ge loof levend maken, de jeugd in de ziel grijpen. Dat is veelal het ge brek van het onderwijs. Daarom wijst de Paus er met zooveel na druk op, dat wij moeten werken aan de ve. breeding van een leven de kennis dei waarheid. Prof. Dr. J. Kors O.P. Het kader bijeen In het gastvrije Clemenshuis te Noord wij- kerhout waren jl. Zondag ruim 60 senio ren en comm. bijeen voor hun Kaderdag, die steeds weer de algemeene belangstel ling der leekenleicjers heeft. Te kwart na acht werd deze dag aange vangen met een H. Misoffer, hetwelk werd opgedragen door den weleerw. Districts- Praeses, kap. H. Schrama uit Leiden. On der dit H. Offer gingen allen ter H. Tafel. Een smakelijk ontbijt wachtte hierna den heeren Gezellen-leiders en de prettige stemming, die heel de Kolping's beweging begeestert, was heerscheres geworden te midden der „vreedzamen". Prachtig op tijd begon al gauw de och tendvergadering. De distr.-praeses opende met gebed en een welkomstwoord en begroette vooral de twee spreker, pater Sengers C.ss.R. en se nior Jan Eyckelhof uit Den Haag. Dan was het woord aan pater Sengers, die sprak over: Godsdienst vooraan! Spr. wil zich beperken tot het wezenlij ke van het christen-zijn. Het ongeluk is, dat wij te gemakkelijk het christendom heb ben verkregen. We wisten van toeten noch blazen, en we werden Christen door het doopsel. En na de opvoeding thuis en na den schooltijd, nu staande in het volle leven, zijn we het ons nog nooit genoeg bewust geweest. Als in de eerste christeneeuwen een christen voor den rechter werd gebracht, dan was op eiken vraag het bewuste ant woord: Ik ben van Christus.: Die hadden dus het juiste inzicht; want door Christus' komst op aarde zijn wij zijn broeders ge worden. Hij redde ons door de genade; van zijn volheid hebben wij allen ontvangen. Door ons doopsel zijn we een stuk van Christus geworden; want Hij is de wijnstok en wij zijn de ranken. Daarom, aldus spr., moeten wij al onze handelingen op Christus richten en leven vanuit den gezichtshoek van het Christen dom. Nadat spr. met plastische voorbeelden dit had verduidelijkt, schetste hij den ar beid als de Gods-roeping. We moeten den arbeid goed doen, óm Hem; als die intentie wordt doorgevoerd, dan zal de arbeid weer grooter waarde hebben. En met vreugde leven! Christus was niet tegen de vreugde; want Hij toog zelf naar de bruiloft te Cana, waar Hij een rein Bruidspaar wist en een waarachtige feest vreugde. Waar Christus is, daar is vreug de. Spr. wees vervolgens op het Kolpings- program; hoe wij juist door den Godsdienst vooraan te houden, ons Christen-zijn be wuster maken. Het middel der retraite, waai Gods ge nade als een hoogtezon op de zielen straalt, werd door spreker sterk aanbevolen. Pak ken we dat middel goed aan, dan zal ons parool altoos zijn: „Ik ben en ik blijf van Jesus Christus!" Na een langdurig applaus dankte kape laan Schrama den eerw. spr. voor zijn heer lijk bezielend woord. Dan werd de koffie geoffreerd en begon zoo tegen half twaalf het vervolg. Nu was de beurt aan senior J. Eyckelhof om te spreken over: Wij en de andere organisaties. Eerst gaf spr. een overzicht van hetgeen in België en.Duitschland voor de jeugd geschiedt om dan via „Jonge Werkman" te komen tot de eigen organisatie. De tijd heeft het geleerd en wij ondervinden het: van alle vereenigingen is er geen zoo ziel kundig als de Gez. Ver. Dat komt door den eersten Priester-Vader, Adolf Kolping, Overal leeft de Gez. Ver., in de steden en op het platteland en overal is zij gewaar deerd. Is het reeds een eer om Gezel te zyn, hoeveel te meer een voorrecht om leider te mogen zijn. Want het is toch waar, dat de jongemannen gegrepen moeten worden in den leeftijd van 17 tot 25 jaar. Contact, om door ons in verbinding te komen met den priester; godsdienstige en sociale vorming, dat moeten wij onze leden meegeven. Wij zijn geen toevluchtsoord voor dak- loozen, noch bestemd voor geestlooze tijd- dooderij; wij staan er voor het vervullen eener roeping. Wij zijn er en wij blijven; wij groeiden reeds tot 150 afdeelingen, ons rest echter nog grooter winst, en die winst moet nu geoogst worden. Werkt ijverig, zoo besloot spr., aan uw Gez. Ver. Wij zijn offeraars en kennen geen vrijgestelden. Maar wij geven spon taan omdat wij weten: Werkzame liefde heelt alle wonden, woorden alleen ver meerderen slechts de smart!" Ook dit betoog oogstte veel waardeering en bracht tevens heel wat stemmen los over allerlei vraagstukken. Zoowel de in leider als de eerw. voorzitter gaven op de vele vragen afdoende antwoorden. Te 1 uur werd gedineerd en de eerw. zusters bleken een voortreffelijke keuken en kookkunst te bezitten. Het was alles uitstekend verzorgd. Na een uurtje van ontspanning volgde weer nieuwe inspanning en riep de claxon allen te zaam voor de middagvergadering, waarin als spreker optrad districts-senior Steph. Menken uit Leiden. Kolping Zijn'werk Onze taak. Zoo luidde het onderwerp van den Leid- sche Senior, die zijn gehoor in gedachten meenam naar Kolping's graf in de Mino- ritenkerk te Keulen. Kolping, onze held en ons voorbeeld, die een eigen jeugd had vol zorg. Kolping, die in Keulen kwam als jong-Gezel en den ondergang zag van heele geslachten. Kol ping, die de verbondenheid van priester en volk demonstreerde door zelf tusschen het volk te gaan. Kolping, die zijn Gez. Ver. oprichtte tot redding van duizenden, die duizenden zouden opvoeden vóór Chris tus. Kolping, die in den storm der revolu tie op de publieke bouwwerken klom en den arbeiders bezwoer, dat Marx hun on dergang zou zijn; dat alleen in Christus de redding is. Kolping, die toen de pest in Keulen uitbrak, niet vluchtte, maar de lij ders opzocht en hun stinkende wonden verbond Zoo schilderde spr. den grooten Gezellen- vader, als onze held en ons voorbeeld en in climax werd Kolping de sociale figuur naast von Ketteler en bezield door Pius IX; werd hij ook de paedagoog, die de op voeding van jonge kerels vastlegde in zijn werk. Wat gebeurt in Kolping's werk? zoo vroeg spr. en hij vervolgde: opvoeding en vorming van den geheelen mensch. Wij willen menschen van geloof, met so ciaal inzicht en met een christelijke cul tuur, dus door en door beschaafd. Spreker zette dit alles in den breede uiteen, om dan te komen tot onze taak. Leekenleider zijn is meer zijn, meer wil len zijn, omwille van anderen. Maar in dit leiderschap zit een groote verantwoorde lijkheid, dermate geweldig, dat vrij er ons dag aan dag diep van moeten doordringen, dat wij schuldig kunnen staan aan ander mans ongeluk. Hun geluk en vreugde moe ten wij bewerken en daarombezit veel om veel te kunnen geven. Is ons godsdienstig inzicht zoodanig, dat wij aan geloofsverdediging kunnen doen? En ons sociaal inzicht? Daar schrijft een Paus een Encycliek, ook aan ons adres! Met wuivende palmen en mooie vanen jui chen om een Encycliek is lang niet vol doende. Weten wat de H. Vader schrijft, om te willen, wat Hij wil, ziedaar onze doodgewone plicht. Spr. waagt het ook hier over politiek te praten. Onze jongeren worden bedreigd door wolven in schaapsvacht. Wat de ex treme en volksontbindende politiekers be treft roept spr. uit: Wacht u voor de val- sche profeten! Weet positief wat er alzoo gebeurt en waarom het zoo gebeurt, en voorkom het gekanker. Dót sleept den jongeman naar omlaag. Weest op de hoog te en houdt, óók bij de politiek, vast aan je beginsel. Na nog gewezen te hebben op de eerlijk heid en den eenvoud, gaf spr. eenige ideeën over: „Hoe met de Kruisvaart" en „Waarom Kernformatie". Om dan te eindigen met de visionaire gedachte van den Paus. Wij bouwen aan een nieuwe orde, een betere maatschappij, een gehei ligd volk, een gelukkige samenleving, waarvan de hoeksteen is: Jesus Christus!" Het applaus was al voldoende blijk van instemming; maar ook de districts-praeses dankte Steph. Menken voor zijn buitenge woon leerzame rede. Al waren er dan ook 5 kwartier mee gemoeid geweest, spreker was er zeker van, dat het niemand had verveeld; want het was theorie uit de praktijk. Met een dankwoord aan de Paters van het huis, die de middagvergadering bijge woond hadden, besloot de distr. Praeses zijn «lotwoord. Na het „bakske thee" werd deze Leiders dag beëindigd met een Lof ter eere van de Moeder Gods en gingen de leekenleiders weer naar huis en naar eigen Gez. vereeni- ging, om daar te benutten al wat nu ge leerd was. BINNENLAND DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 25 t/m 30 April 1938 bij gesubsidieerde ver eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 559100 personen waaronder 75.700 landarbeiders). Voor de 483.400 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 24,7 (in de vorige verslagweek, 4 t/m 9 April 1938, was dit percentage 25.1). Voor de 599 100 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 23,3 (in de vorige ver slagweek was het 23,8). In de tweede verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren a.v. Ctus- schen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschou wing worden gelaten): 1932 23,6 (24.9), 1933 26,1 (26,9), 1934 23,5 (25,3), 1935 27,2 (29,9), 1936 29,6 32,1), 1937 24,1 (26,0), 1938 23,3 (24,7). Van deze percentages, afgeleid uit de ge gevens, verstrekt door de vereenigingen met werkloozenkas, is thans het cijfer, dat reeds sinds December 1937 lager was dan voor de vijf voorafgaande jaren, gedaald beneden dat van 1932, waardoor het thans lager is dan in de voorafgaande zes jaren. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 30 April in totaal 372458 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 352 391 mannen. Van deze werkzoe kenden waren er 354715 werkloos, onder wie 339972 mannen. Blijkens opgave van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steunverlee- ning waren onder het aantal van 376977 werkloozen op 26 Maart 1938 begrepen 50900 tewerkgestelde werkloozen en 172817 gesteunde werkloozen (waaronder 677 personen, die arbeiden onder het stel sel „werken voor de steun"). WEEKEND DER VEREENIGINGEN VAN „GELOOF EN WETENSCHAP" e.a. Hèt algemeen secretariaat van vereeni gingen Geloof en Wetenschap, R.K. Volks universiteiten enz. heeft een week-end ge houden op de H. Landstichting bij Nijme gen, dat tamelijk goed bezocht was. De voorzitter begroette de afgevaardig den. Uit het week-end-overzicht en het jaar verslag van den secretaris, den heer Pasde- loup bleek, dat het secretariaat zich nog niet in de algemeene belangstelling van de daarvoor in aanmerking komende cultu- reele vereenigingen mag verheugen. Wel wordt door velen dankbaar gébruik ge maakt van het algemeene secretariaat voor samenstelling van winterprogramma's en sprekerslijsten, maar toch is het niet onge- wenscht, dat de intermediaire functie van het A. S. nog meer erkend werd. Tegenover toetreding van enkele vereenigingen in de afgeloopen jaren staat de uittreding van meer andere. Men probeert te komen tot vernieuwing van de zgn. sprekerslijst en hoopt daar spoedig mede klaar te komen. Over het af geloopen jaar kon gezegd worden, dat men weer contact had met vooraanstaande bui- tenlandsche sprekers als Gustaaf Adolf uit Brussel, prof. dr. J. Simons S. J. en Père Henusse S.J. uit Arlon. In het afgeloopen jaar werden verschillende inlichtingen ge geven omtrent tooneelgezelschappen en de door hen op te voeren stukken. Tot lid der commissie voor het alge meen secretariaat werd herkozen de heer J. W. M. Pasdeloup, die tevens benoemd werd tot afgevaardigde in de commissie van samenwerking voor het katholiek ge meenschapsoord. Tot assessor werd wegens aftreding van den heer J. E. Wijn benoemd de heer Lohmeyer uit Dordrecht. De dag werd besloten met een reünie, waarin enkele smalfilms werden vertoond. De Zondag werd ingezet met een H. Mis, waaronder algemeene H. Communie, ter wijl Pater C. ter Haar O.E.S.A. in de Ce- nakelkerk een korte predikatie hield. In de ochtendvergadering hield de heer J. Beerends een verhandeling over de bezie ling voor onze cultureele taak. Op deze rede volgde een interessante gedachten- wisseling. In den loop van het week-end werd Zondagmorgen nog gesproken over maatregelen om een betere tooneelcensuur te verkrijgen voor de aangesloten vereeni gingen. Het bestuur zal in deze richting verder werken. Na een gemeenschappelijken maaltijd gingen de leden uiteen. „Tijd". DE STEUN AAN KLEINE BOEREN. De minister van oeconomische zaken schrijft in een circulaire aan de gemeente besturen betreffende den steun aan kleine boeren: Overeenkomstig de bepalingen van de gewone steunregeling kunnen weduwen met kleine kinderen en weduwen zonder kinderen beneden de 25 jaar geenerlei steun ontvangen. Mede in overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken heeft de minister besloten, een aanzien van bedoelde weduwen, voor wie derhalve geen bedrijfsvoerder aanwe zig is en die overeenkomstig de berekende netto-bedrijfsinkomsten in de b-groep van de kleine boerenregeling vallen, het karak ter van bedrijfssteun te doen praevaleeren, zoodat zy van de eerste uitkeeringsweek, volgend op het uitgaan van deze circulai re, overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling op het bedrijf te werkgesteld kunnen worden. WIJ ROKEN MEER SIGAREN EN SIGARETTEN. In het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor betreffende hoeveelheden siga ren, sigaretten en tabak, die in 1937 zijn gebanderolleerd. Het verbruik van sigaren is toegenomen van 1267 millioen over 1928 tot 1499 milli- oen over 1937, terwijl het verbruik van sigaretten gestegen is van 2791 millioen over 1928 tot 4349 millioen over 1937. Het tabaksverbruik vertoont evenwel een da ling; het hoogste cijfer wordt aangetroffen over 1932 (13 millioen k.g.) en het laagste cijfer over 1934 (10.5 miliioen k.g.); over 1937 beliep het tabaksverbruik 11 millioen k.g. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van 165 sigaren over 1928 tot 174 sigaren over 1930, waar op na een kleine daling tot 167 sigaren over 1932 wederom een stijging is gevolgd tot 174 sigaren over 1937; vervolgens een stijging van 363 sigaretten over 1928 tot 506 sigaretten over 1937. Het tabaksver bruik per hoofd der bevolking is iets afge nomen; over de jaren 1928 tot en met 1933 bedroeg dit gemiddeld 1.5 k.g. en over de jaren 1934 tot en met 1937 gemiddeld 1.3 k.g. De totale verkoopwaarde van alle ta baksfabrikaten vermeerderde van ruim 162 millioen in 1928 tot ruim 183 milli oen 1930, waarop na een daling tot 123.5 millioen in 1936 wederom een stijging is gevolgd tot 128 millioen in 1937. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het grootere verbruik van goed kopere soorten sigaren, sigaretten en tabak waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Rott. Lloyd Rapide. De Rott. Lloyd Rapide, in aansluiting op het mailschip „Baloeran" wordt 18 Mei te 7.33 uur in Den Haag verwacht. Vragen ihzake uitloting van nummers van diverse loterijen. Antwoord: Wij beschikken tot onzen spijt niet over de gegevens om op deze vragen een antwoord te geven. Vraag of een steuntrekker voor of na het stempelen kan gaan, waar hij wil. Antwoord: Een steuntrekker is na tuurlijk vrij, maar wij begrijpen het, dat in verband met de noodzakelijke controle aanmerking wordt gemaakt op „plezier reizen", zooals u in uw schrijven aangeeft. Vraag: Waar ergens in Tsjecho-Slowa- kije ligt Hohensalza. Antwoord: Hohensalza (of Inowraz- law) ligt in Polen (provincie Posen). Vraag: Wat is het adres van: Jonkvr. Louise Elizabeth Elout van Soeterwoude en Jonkvr. Adelheid Maria Elout van Soeter woude? Antwoord: Bezuidenhoutsche weg 61, Den Haag. Uw volgende vraag was niet voor beantwoording geschikt. Vraag: Is er ook hier in de omgeving een gelegenheid voor een gratis R.-K. cur sus voor ziekenverpleging of tegen kleine vergoeding. Zoo ja, wat is het adres daar van? Antwoord: Opleiding tot ziekenver pleegster gescheidt niet door een cursus, maar door practische arbeid in een zieken huis, waarbij dan tevens lesen worden ge geven. U zult dus een aanstelling moeten zien te krijgen als leerling-verpleegster in een ziekenhuis. Vraag: Ik heb een pijpenkop je gevon den, daar staat een ooievaar op met een kroon er boven. Daarboven staan de let ters I. O. H. Heeft da nog waarde en kunt u mij ook zeggen hoe oud het is? Antwoord: Zonder het voorwerp te zien is het zeer moeilijk de oudheid en de waarde te bepalen. Wend u zich eens tot een antiquair. Vraag: Komt een ei zonder dooier meer voor? Antwoord: Neen. Dit is een zeer on gewoon verschijnsel. 477e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5e klasse, 2e lüst Trekking: van Dinsdag 17 Mei 1938 Hooge Prijzen 1000.— 5241 13371 400.— 3413 4520 9676 10023 10244 10326 17846 21211 200.— 1272 19482 21834 100.— 2775 9003 10866 12298 15483 15703 18957 Prijzen v: in 70.— 1204 1242 1501 1542 1813 1965 2117 2175 2323 2388 2462 2707 2718 2881 2967 2989 3062 3154 3196 3283 3291 3742 3986 3998 4228 4249 4473 4475 4527 4745 4798 4822 4910 4975 5127 5308 5315 5447 5470 5673 5759 5773 5802 5879 5980 6336 6352 6429 6538 6574 6576 6638 6836 7011 7043 7112 7184 7412 7572 7720 7798 7889 7989 8439 8751 8910 8947 8956 8970 8977 9150 9307 9571 9594 9601 9625 9913 10005 10104 10128 10185 10187 10487 10545 10568 10666 10669 10732 10740 10852 10860 10864 10953 11020 11334 11474 11495 11499 11669 11756 11821 11898 12216 12275 12422 12677 12774 12805 12950 13123 13223 13236 13354 13400 13517 13668 138(>9 13922 13967 14236 14436 14497 14622 14696 14717 14900 15069 15316 15538 15642 15816 16020 16491 16521 16586 17006, 17357 17439 17594 17615 17633 17806 17983 18176 18276 18298 18454 18467 18883 19172 19194 19221 19402 19424 19436 19463 19631 19737 19802 20105 20123 20198 20567 20584 20719 20740 20918 21066 21083 21126 21292 21396 21686 21924 21952 Nieten 1069 1076 1100 1145 1164 1167 1176 1230 1312 1330 1336 1358 1409 1413 1437 1441 1469 1481 1486 1498 1516 1529 1619 1695 1729 1928 1973 1991 1997 2021 2075 2173 2191 2200 2224 2281 2285 2292 2342 2353 2374 2502 2565 2625 2697 2699 2727 2765 2785 2807 2886 2892 2907 2957 3001 3012 3059 3084 3149 3244 3276 3298 3424 3446 3453 3498 3541 3549 3564 3567 3711 3810 3828 3859 3997 4113 4148 4269 4327 4351 4368 4440 4452 4477 4479 4480 4593 4661 4669 4680 4688 4701 4755 4771 5041 5098 5117 5126 5163 5192 5230 5279 5426 5503 5578 5595 5679 5683 5715 5787 5806 5920 6030 6073 6090 6175 6192 6234 6300 6335 6348 6350 6382 6452 6453 6489 6543 6588 6596 6597 6614 6653 6673 6736 6849 6883 6910 6967 6987 7118 7125 7134 7255 7263 7276 7367 7376 7397 7468 7500 7525 7533 7618 7632 7656 7674 7679 7731 7753 7776 7847 7851 7870 7994 7999 8046 8073 8109 8120 8137 8142 8143 8212 8249 8250 8257 8327 8352 8402 8440 8497 8503 8561 8565 8595 8645 8670 8717 8734 8745 8754 8755 8805 8821 8888 8924 8938 8951 9032 9052 9062 9076 9082 9127 9201 9230 9235 9270 9337 9342 9372 9375 9382 9417 9444 9500 9546 9561 9581 9634 9786 9309 9834 9881 9906 9923 9959 9374 9996 10016 10119 10129 10343 10351 10367 10392 10403 10467 10492 10513 10531 10681 10804 10807 10816 10888 10889 10909 11078 11144 11148 11158 11161 11331 11343 11387 11400 11434 11458 11509 11561 11588 11639 11802 11803 11806 11865 11918 11957 12026 12068 12071 12089 12112 12135 12165 12195 12203 12211 12222 12214 12339 12374 12394 12421 12454 12521 12523 12538 12542 12548 12551 12576 12580 12589 12637 12681 12752 12905 12911 12922 12954 12980 13001 13105 13178 13346 13356 13378 13409 13492 13677 13704 13706 13736 13749 13763 13771 13778 13917 13951 13963 13980 14052 14085 14093 •14263 14279 14289 14291 14339 14392 14397 14431 14458 14571 14593 14632 14640 14660 14662 14707 14713 14813 14830 14843 14870 14985 15022 15095 15183 15197 15223 15248 15311 15313 15347 15379 15406 15428 15491 15501 15516 15547 15581 15597 15701 15733 15881 15991 16012 16028 16054 16058 16065 16235 16284 16322 16324 16360 16380 16392 16401 16440 16504 16589 16591 16596 16652 16676 16714 16749 16754 16796 16808 16838 16855 16878 16892 16919 17021 17041 17071 17192 17199 17326 17485 17502 17509 17593 17595 17603 17620 17688 17690 17729 17740 17769 17796 17847 17878 17911 17926 17997 18020 18021 18077 18083 18219 18311 18352 18365 18397 18429 18456 18483 18524 18578 18594 18600 18637 18665 18712 18746 18755 18763 18793 18874 19043 19052 19089 19173 19201 19241 19249 19292 19339 19386 19457 19511 19547 19667 19570 19711 19799 19824 19839 19844 20008 20019 20032 20045 20047 20126 20137 20235 20410 20444 20489 20522 20734 20739 20808 20814 20860 20904 21107 21184 21274 21298 21302 21316 21450 21469 21493 21555 21624 21764 21804 21848 21869 21880 21959 21962 21988

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7