OM DEN LOENGHAI- SPOORWEG BUITENLAND T DINSDAG 17 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Twee Japansche legers naderen elkaar VOORBARIGE EN TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Nadat reeds eergisteren bericht was, dat de eerste voorhoeden van de ten Noorden en ten Zuiden van den Koenghai-spoorweg oprereerende Japansche legers met elkan der in verbinding waren getreden, werd ook gisteren gemeld, dat grootere Japansche troepen-eenheden van beide armeeën bij het spoorwegstation Tan-S jan zich met el kaar vereenigd hadden. Het station Tan- Sjan zou door de Nippon-troepen zijn bezet. Beide legergroepen maakten daarop front naar het Oosten en rukken op het oogen- blik op naar Hsu-Tsjau, dat nog slechts zeventig kilometer van deze aanvalscolonne verwijderd ligt. Ook van de andere frontsectoren aan den Loenghai-spoorweg wordt een drukke of fensieve actie van de Japanners gemeld. Volgens de laatste berichten, welke Do mei zendt van het front in China, is de verbinding tusschen de Japansche legers van Noord en Zuid nog niet tot stand ge bracht. Gisteren had „Nitsji Nitsji" gemeld, dat deze verbinding ten Westen van Soetsjau was tot stand gebracht. De correspondent van Domei meldt nochtans, dat de Japan sche colonne, welke uit het Zuiden optrok, kanongebulder hoorde en dacht, dat dit af komstig was van de troepen uit het Noor den. De woordvoerder der Japanneezen te Pe king heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, die in Noord-Kiangsoe opereree- ren, het Groote Kanaal hebben bereikt. Andere Japansche detachementen naderen op verschillende punten den Loenghai- spoorweg, en de Chineesche troepen zijn een algemeenen aftocht begonnen. De woordvoerder noemde de samenvoeging der Noordelijke en Zuidelijke Japansche le gers aanstaande. De strijd om Soetsjau. „Zelfs wanneer de Japanneezen er in zouden slagen den geheelen spoorweg TientsinPoekau te veroveren, zouden de Chineezen, die het Soetsjaufront verdedi gen, onwrikbaar blijven en een uitgebrei- den bewegingsoorlog voeren tegelijk met een stellingsoorlog", aldus heeft, naar het Chineesch Telegraaf Agentschap meldt, een Chineesch stafofficier verklaard in een in terview tijdens een zwaar Japansch bom bardement. De officier voorspelde, dat de Japannee zen groote moeilijkheden zouden ontmoe ten langs den TientsinPoekau-spoorweg, waarbij hun winsten geen vergoeding zou den vormen voor hun verdere verliezen. De officier baseerde zijn opmerkingen op de ontwikkeling in Sjansi, waaruit de Chinee zen weigerden zich terug te trekken na de Japansche bezetting van den verticalen Toengpoespoorweg. Als gevolg hiervan verhinderden zij den Japanneezen de Gele Rivier over te steken, terwijl zij intusschen 34'districten heroverden. CHINEESCILE VERKLARING OVER DE KRIJGSVERRICHTINGEN. De Chineesche militaire woordvoerder te Hankau heeft ten aanzien van den strijd om den Loenghai-spoorweg met klem ont kend, dat de Japanneezen dezen spoorweg op welke plaats ook, het zij ten Westen, hetzij ten Oosten van Soetsjau, afgesneden hebben. Hij voegde hieraan toe, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de Japannee zen den spoorweg zullen afsnijden, aange zien zij zich nog op eenigen afstand van de spoorlijn bevinden en zij over een niet voldoende sterke troepenmacht beschikken om dit plan ten uitvoer te leggen. Ofschoon de strijd in West-Sjantoeng ernstig is, is de toestand daar in een impasse geraakt. De Japanneezen zijn er nog niet in geslaagd door de Chineesche linie heen te dringen. Ten aanzien van den toestand in Cen traal Anhwei zeide de woordvoerder, dat zwaar gestreden wordt rondom Hofei, een strategische stad op 90 K.M. land inwaarts. Wanneer de Japanneezen deze stad zouden veroveren, zou dit hen in staat stellen m Westelijke richting op te rukken naar Hankau. In Sjansi, aldus de woordvoerder, heb ben de Chineezen in de laatste maand hun grootste successen behaald. Terwijl de Ja panneezen oorspronkelijk vier en een hal ve divisie in Sjansi hadden omstreeks 90.000 man hebben zij er thans na het algemeene Chineesche tegenoffensief nog slechts ongeveer twee en een halve divisie. Ondanks de Japansche krachtsinspanning om Sjansi te zuiveren van Chineesche troe pen, hebben deze, in plaats van terug te trekken, de verloren terreinen heroverd. De mobiele Chineesche eenheden geven den Japanneezen een harden noot te kraken. Voor de Chineezen hebben deze succes sen groote strategische waarde. Men kan daardoor den Loenghai-spoorweg in Honan beschermen. Tusschen 7 Maart en 10 Mei, aldus ten slotte de woordvoerder, zijn 27.780 Japan neezen in Sjansi gedood. BELGIË DE KATHOLIEKEN EN DE REGEERING SPAAK. Het bestuur van de federatie van Katho lieke vereenigingen en kringen is in ver gadering bijeengeweest onder voorzitter schap van den graaf d'Aspremont Lynden. Met algemeene stemmen werd een resolu tie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat men het betreurt geen instemming te kun nen betuigen met welke formule ook, die onmiddellijk vertrouwen in de nieuwe re geering zou beteekenen. De mandatarissen in Kamer en Senaat worden er mede be last, alle nuttige maatregelen te nemen in overeenstemming met de hoogste belangen van het land en de besluiten van het laat ste Congres van het Katholieke Belgische blok. Kabinetsraad. De nieuwe Belgische regeering is giste ren van 16 tot 24 uur met een onderbre king van én uur in kabinetsraad bijeenge weest. De minister van openbare werken, Balthazar, heeft de pers medegedeeld, dat men den inhoud der regeeringsverklaring beeft besproken en vastgesteld. De verkla ring zal in Kamer en Senaat in het Fransch worden voorgelezen door minister-presi dent Spaak, in Kamer en Senaat in het Nederlandsch door Marck, minister van verkeer en P.T T. en vice-voorzitter van den ministerraad. DU1TSCHLAND LIJK VAN BARON VON KETTELER GEVONDEN. Een te Heinburg nabij de Oostenrijksch- Tsjecho-Slowaaksche grens uit de Donau opgehaald lijk, is door de Weensche poli tie herkend als dat van baron von Ketteler, den vroegere secretaris van von Papen en attaché der Duitsche legatie te Weenen, Waens verdwijnen eenigen tijd geleden gemeld werd. ENGELAND BRITSCH KABINET GEWIJZIGD. Ormsby Gore en Lord Swinton zijn afgetreden. In het Britsche kabinet zijn de volgende wijzigingen gebracht: Lord Stanley wordt minister voor de Do minions. Malcolm MacDonald minister van Kolo niën. Kingsley Wood minister van Luchtvaart. Lord Harlech (Ormsby Gore) en Lord Swinton zijn afgetreden. In zijn ontslagschrijven aan Chamber lain herinnert lord Swinton er aan, dat Chamberlain verscheidene malen zijn ont slag geweigerd had, ondanks de politieke moeilijkheden, die voortvloeiden uit het feit, dat de minister van luchtvaart zitting had in het Hoogerhuis en in het Lagerhuis het woord niet kon voeren ter verdediging van zijn ministerie. Lord Swiinton voegt hieraan toe, dat de uitvoering van het uitbreidingsprogram voor de luchtmacht op een punt is geko men, waarop een verandering van minis ter voor de luchtvaart weinig inconvenien- ten biedt. Swinton besluit derhalve af te treden, opdat de hem persoonlijk betref fende critiek geen hinderpaal zal vormen voor de algeheele uitvoering van het ex pansieprogram en opdat voldaan worde aan den wensch van het Lagerhuis den minister van luchtvaart in zijn midden te zien. DE VERBREKING DER BETREKKINGEN MET MEXICO. In het Lagerhuis heeft Butler naar aan leiding van een vraag betreffende de ver breking der diplomatieke betrekkingen door Mexico verklaard, dat de Britsche iegeering slechts haar verrassing en leed wezen tot uiting kon brengen. Hij kon niet voorspellen, welke nieuwe maatregelen zouden worden genomen, doch de Brj^sche regeering zou al het mogelijke blijven doen om de aanzienlijke Britsche belangen in Mexico te beschermen. Op de vraag of het niet in strijd was met het diplomatieke gebruik, de aandacht te vestigen op de binnenlandsche positie, ant woordde Butler., dat de Britsche regeering het in verband met de verplichtingen der Mexicaansche regeering van groot gewicht had geacht, haar aandacht zoowel op de binnenlandsche als op de buitenlandsche schulden te vestigen. TSJECHO SLOWAKIJE INCIDENTEN MET SUDETEN- DUITSCHERS. Gevaarlijke pamfletten. De politie te Zatec (Saaz) had een jon gen Duitschen arbeider gearresteerd, die een winkelruit had vernield. Zijn vader maakte voor het politiebureau zoo'n kabaal, dat een menigte van ongeveer 2000 perso nen op de been kwam. Er ontstond een kloppartij tusschen Tsje- gen en Duitschers. Zes Tsjechen werden gewond, o.w. twee politiebeambten. De politie kon de orde herstellen. Een onderzoek wordt ingesteld. Verspreiding van pamfletten. Zaterdag en Zondag werden in het door de Sudeten-Duitschers bewoonde gebied veel pamfletten in omloop gebracht. Som mige, in de Duitsche taal, waren voorzien van 'n hakenkhuis en een kaart van „Groo- ter Duitschland", dat behalve Oostenrijk ook de Sudeten en de Corridor omvatte. Bovendien stond er de tekst: „Eén volk, één Rijk, één Fuehrer" op vermeld. Andere pamfletten waren in het Tsjechisch gesteld. Zij kondigden het „einde van Tsjecho-Slo- wakije" aan en hielden grove aanvallen in op Benesj en Hodza. Zij zijn geteekend „Bond van den Tsjechischen leeuw". An dere, onderteekend door de mysterieuze zwarte Maffia, houden aanvallen in op Frankrijk en Sovjet-Rusland. Ook werden parfletten verspreid van een anti-semieti- schen inhoud. Achttien personen gearresteerd. De politie heeft achttien leden der par tij van de Sudeten-Duitschers, die deze schotschriften verspreidden, gearresteerd. Eenigen hunner worden er van verdacht de propaganda te hebben gefinancierd. De communisten tegen Henlein. De communistische partij te Praag heeft Maandagavond haar eerste vergadering ge houden voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Afgvaardigde Kopecky verklaarde met name, dat Henlein moest worden gear resteerd en dat men niet met hem moet onderhandelen. In de na afloop van de bijeenkomst aan genomen motie wordt den Sudeten-Duit schers de hulp der communisten en rechts gelijkheid met de Tsjechen beloofd. MEXICO TOCH ONRUST IN MEXICO? Het spoorwegvrachtverkeer tusschen de hoofdstad van Mexico en de grens der Ver- eenigde Staten was gisteren gestagneerd, aangezien de Mexicaansche regeering troe pen liet vervoeren naar de staten Guana juato en San Luis 'Potosi als een voorzorgs maatregel tegen è*n mogelijke opstandige beweging aldaar. Baltenlandsche Berichten GROOTE SCHADE VAN DE DROOGTE IN ZWEDEN. De droogte vormt voor de Zweedsche boeren een groot nadeel. Als er niet spoe dig regen en warmer weer komt, vreezen zij het ergste voor hun geheelen oogst. Alle deelen van Zweden lijden onder droogte en koude, en sommige gebieden bovendien on der zandstormen. In het Zuiden, dat het vruchtbaarste deel des lands is, wordt deze toestand het zwaarst gevoeld. De krachtige wind blaast over de drooge aarde, zoodat de wortels bloot worden ge legd. Men vreest, dat in een groot aantal streken de suikerbietenoogst volkomen zal mislukken. TRAGISCH INCIDENT AAN BOORD. Vijf dooden tengevolge van een ruzie. Gisteren is te Londen uit Baltimore het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk" aan gekomen, aan boord waarvan zich Zater dagavond, toen het schip het Kanaal bin nenvoer, een tragisch incident heeft voor gedaan. Een der ledèn van de bemanning viel een van zijn kameraden aan, die aan de be komen verwondingen bezweek. De aanval ler sprong overboord en drie man, die een boot hadden uitgezet om hem te redden, verdronken, als gevolg van het feit, dat de zee tamelijk ruw was. STUDENTENONLUSTEN TE MEXICO. Aan de universiteit te Mexico-City is het tot ernstige incidenten gekomen. Linksche studenten, die den rector-magnificus vijan dig gezind waren, hebben zich in den nacht van Zondag op Maandag meester gemaakt van het hoofdgebouw en de lokalen van medische, juridische en economische fa culteiten. Gisterochtend werden de lokalen heroverd door aanhangers van den rector en politie, met uitzondering van het lokaal der economische faculteit, waar zich een ware veldslag afspeelde. Er werden scho ten gelost en verscheidene personen zijn gewond. Op verzoek van den rector zal de politie met de grootste omzichtigheid op treden om verder bloedvergieten te ver- mijden. IJSBREKERS NAAR DE POOLZEEëN. Het admiraalschip van de Russische ijs- brekersvloot, de „Joseph Stalin", wordt te Leningrad in gereedheid gebracht voor een groote pooltocht. Het schip zal eind Juni onder bevel van een kapt. Voronin uitva ren met den nieuwen ijsbreker „Dejnef" om zich te voegen bij de ijsbrekers „Sad- ko", „Sedof" en „Maliging", die op drift zijn in de IJszee ten Noorden van de Nieuw Siberische eilanden. De bemanning van de „Joseph Stalin" heeft de opdracht, een weg te banen door het ijs voor de afdrijvende schepen. Half Juni zal de machtige ijsbre ker „Lazar Kaganowitsj" uit de haven Ni- kola jef vertrekken naar de Poolzee en deelnemen aan de operaties. Het schip zal zich derwaarts begeven door de Indische Oceaan en de Stille Zuidzee. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG LANGZAAM OPRUKKEN VAN FRANCO. De betrekkingen met het Vaticaan. Z. H. de Paus heeft een nuntius benoemd bij de regeering van Franco en de recht- sche regeering van Spanje aldus de jure er kend. Franco heeft tot ambassadeur bij den H. Stoel benoemd den oudminister José. Gea- tano Cicognani, den vroegeren nuntius te Weenen. Het hoofdkwartier van Franco deelt me de, dat de rechtsche troepen aan het front van Castellon blijven oprukken en ver scheidene hoogten ten Noorden en ten Zuiden van den weg naar Villa franca del Cid bezet hebben. Ook in den sector-Te- ruel duurde de opmarsch voort: hier wer den stellingen bij Silverio, Mas de Penna- royal, La Umbira en Gallo genomen. In den sector-Gudar werden eenige dorpen ver overd: twee stukken anti-tankgeschut en een aanzienlijke hoeveelheid artillerie-pro jectielen vielen den rechtschen in handen. KERKNIEUWS PATER DR. J. SIMONS S.J. Professor aan het Pauselijk Bijbelinstituut te Rome. Met ingang van 1 Oct. a.s. is benoemd tot professor in de Bijbelsche archeologie en topographie aan het Pauselijk Bijbelinsti tuut te Rome, pater dr. J. Simons S.J., tot nu toe professor aan de theologische facul teit der Paters Jezuieten te Maastricht. Men zal zich herinneren, dat Pater Simons reeds in 1932 aan het Pauselijk Bijbelinstituut te Jeruzalem werd verbonden, doch tenge volge van een ernstige ziekte spoedig naar het vaderland moest terugkeeren. Van zijn hand verschenen gedurende de laatste ja ren enkele werken over Palestijnsche ar cheologie en topographie. BEGRAFENIS PASTOOR TH. VLEK. Gistermorgen had te Berkel (Z.-H.) de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den pastoor der parochie, den zeereerw. heer Th. A. J. M. Vlek. Zondagavond werden de metten gezon gen, waarbij o.m. de vicaris-generaal, de Hoogeerwaarde heer N. Ammerlaan, tegen woordig was. Als agens fungeerde hierbij pastoor C. P. v. d. Salm uit Delft, als diaken pastoor L. J. M. JanssenSchmidt uit Bleiswijk en als sub-diaken pastoor Th. J. van Beers uit Bergschenhoek.- Cantores waren de zeer eerw. heeren pastoors J. P. J. Kok uit Delft en A. van Leipsig uit Beemster, terwijl als ceremoniraius kapelaan Th. J. Steenland fungeerde. De plechtige H. Mis van Requiem werd gistermorgen opgedragen door den Hoog- eerw. heer deken J. L. F. Dankelman uit Delft. Diaken was kapelaan L. Schinkel en sub-diaken pater J. v. d. Burg, terwijl ka pelaan F. v. d. Burg als ceremoniarius fun geerde, allen zonen der parochie. Bij de vooraf gezongen Lauden trad ka pelaan A. de Bot uit Delft als agens en de zeeeerw. heeren pastoor Kok en van Leip sig als cantores op. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers had in het priesterkoor, terwijl bij na een aantal van honderd eerwaarde hee ren geestelijken rondom het priesterkoor hadden plaats genomen. De lijkrede werd gehouden door mgr. prof. P. Groenen, die den overledene schet ste als den eenvoudigen priester, wien de eer van God en de liefde tot Maria het richtsnoer waren voor zijn geheele leven. Onze gevoelens van rouw en droefheid worden dan ook getemperd door groote dankbaarheid en achting voor het vele en verheven werk, wat de overledene in den dienst van God heeft mogen verrichten. Na de absoute, welke verricht werd door deken Dankelman, werd het stoffelijk over schot naar het priestergraf gebracht. In den lijkstoet schreed Haarlem's bisschop voor de lijkbaar uit. Een aantal omfloerste vaandels van ver eenigingen en congregaties stonden op het kerkhof opgesteld. Ook het geheele college van B. e'n W. was op de begraafplaats aan wezig. De belangstelling was hier overwel digend. De absoute bij het priestergraf werd ver richt door den zeereerw. heer pastoor Pee- perkorn. Hierna verliet de bisschop, ge volgd door alle aanwezigen het kerkhof, waarna dé talrijke belangstellende een laat- sten groet brachten aan het stoffelijk over schot van hun overleden herder. „Msfod." PATER P. WILLEMSE O.FJVI. t Plechtige uitvaartdienst en begrafenis te Venray. Zaterdag had te Venray de begrafenis plaats van den Zeereerw. pater Protasius Willemse O.FJVI. Nadat Vrijdagavond het stoffelijk overschot in het koor van de Min- derbroederskerk was opgebaard, werden de Metten der overledenen gezongen, waarbij agens was de zeereerw. pater Lucas Ber- ben gardiaan van het klooster. Zaterdag morgen celebreerde de hoogeerwaarde pater Prudentius van Leusden, provinciaal der Minderbroeders, na de Lauden den plechti- gen uitvaartdienst. Pater Provinciaal werd tijdens 't H. Misoffer geassisteerd door den Zeereerw. Pater Lucas Berben als presby- ter-assistens, dr. Pontianus Polman, lector in 't Minderbroedersklooster te Alverna als Diaken, dr. Chrispinus Smits, lector in het Minderbroedersklooster te Weert als sub diaken, terwijl pater Humbertus Randag, magister van de fraters Clerici te Venraay, als ceremoniarius fungeerde. De Schola Cantorum van het Minderbroedersklooster voerde op onberispelijke wijze de grego- riaansche gezangen uit onder leiding van Pater Ferrerius van Berkel. Tijdens de Lau den werd aan de zijaltaren de H. Mis opge dragen door de beide broers, de Paters Ni- cephorus en Engelmundus Willemse. Na de H. Mis werd de absoute verricht door den Hoogeerwaarden Pater Provin ciaal der Minderbroeders en vervolgens trok de meer dan honderdvijftig klooster lingen groote communiteit waarbij zich confraters uit de naburige kloosters, fami lieleden en kennissen van den overledene hadden gevoegd, naar het Kloosterkerkhof waar de begrafenis plaats had. In Pater Protasius Willemse is een zeer markante figuur van de Nederlandsche Minderbroeders heengegaan. Zijn leven lang was hij verbonden aan de priesterop leiding van de fraters Clerici. Achtereenvolgens doceerde hij de Theo logie in de studiehuizen Maastricht en Weert. Pater Protasius stond bij zijn mede broeders bekend om de helderheid waar mede hij in zijn leven de moeilijke geval len kon voorstellen en oplossen. Zijn werk zaamheid bleef daarbij niet beperkt. In en buiten de biechtstoel zoowel in Maastricht als in Weert heeft hij honderden in moei lijke oogenblikken bijgestaan. Altijd stond hij voor iedereen klaar; anderen helpen was zijn ideaal. Zijn hoofdarbeid bleef evenwel de vorming en opleiding van zijn jeugdige confraters tot priester. Van hem ook geldt wat van de twee pas ontslapen Franciscanen moet gezegd worden, dr. Me- dardus Siegfried en P. Theobald van Buu- ren, dat hij een groot deel van de Neder landsche provincie der Minderbroeders met groote toewijding heeft opgeleid. „Tijd". De Klant Is Koningl Daarom vindt bij Kreymborg 'n voortreffelijke keuze in Waar- borg-Kleeding en voorkomende, deskundige bediening. ölleén bij KREYMBORG

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6