Land- cn Tuinbouw Academienieuws OMGEVING NIETYEREEKIGBAAR NIEUWS Agenda DINSDAG 17 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT t ERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingeq dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS KOELER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijke later, uit Wes telijke richtingen, betrokken tot zwaar be wolkt, aanvankelijk nog regen, iets koeler. Hoogste barometerst.: 768.3 te Janmayen. Laagste barometerst.: 752.0 te Nordöyan. Het ondiepe lage drukgebied over Enge land veranderde weinig van beteekenis. Het blijft over de Britsche Eilanden nog rustig, betrokken en koel weer. Over Frankrijk ontwikkelde zich gisteren een storing, welke vooral in het Zuiden en Midden zware neerslag gaf (Marseille tap te 37. Perpignan 26 m.m. af). Ook thans is het in Midden- en Noord-Frankrijk nog re genachtig, terwijl het onder invloed van deze storing ook heden in ons land regen de. De temperatuur is vooral in Zuid-Frank rijk gedaald. Over West-Duitschland werd het wat koeler, in Midden-, Oost- en Zuid- Duitschland is het nog warm, hedennacht kwam plaatselijk in Midden-Duischland onweer voor. Over Scandinavië bevindt zich een uitdiepende depressie, welke daar regen en in het Noorden en Midden afkoe ling bracht. Een hoogedrukgebied in de Poolzee breidt zich geleidelijk Znidwaarts uit. Het is te verwachten, dat ten on zent, onder invloed van de reeds gemelde storing over Frankrijk, het weer aanvankelijk nog regenachtig blijft. De wind zal naar het Wes ten draaien, waarmede verdere af koeling waarschijnlijk is. LUCHTTEMPERATUUR. 19. 3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 9.19 uur tot Woensdagmorgen 4.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee r p Woensdag 18 Mei voorm. 5.50 en nam. 6.15 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 17.5 gr. C. Maan op 23.37 uur Dinsdagavond. Maan onder 8.10 uur Woensdagmorgen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. A. N. uit L e i d e n, thans gedetineerd in het huis van bewaring had blijkbaar erg slecht in zijn kleeren gezeten. En aan gezien hij er toch graag in de puntjes uit wilde zien, maar geen geld had om ze aan te schaffen, had hij er iets anders op ver zonnen. .Hij was een winkel in heeren-mode-ar- tikelen in den Haag binnen gestapt en had daar keus gemaakt uit de diverse aan hem getoonde voorwerpen. Uiteindelijk was zijn keus gevallen op een pantalon en twee overhemden. Of hij ze even mee mocht nemen om ze aan zijn ouders te laten zien. Hij had nog al een vertrouwen wekkend uiterlijk en de naam die hij had opgegeven bestond werkelijk, zoodat de winkelier geen be zwaar had gemaakt. Het behoeft niet ge zegd te worden dat de winkelier nog steeds op de terugkomst van zijn „klant"' wacht. Hetzelfde had zich enkele dagen later afgespeeld te Scheveningen. Daar had hij op een dergelijke manier een hoed te pak ken gekregen en ook hier was hij niet meer terug gezien. Hedenochtend zagen de winkeliers hem in het verdachten bankje staan. De zaak leverde geen moei lijkheden omdat verdachte bekende. De Officier deed toen mededeeling dat het een hopeloos geval met verdachte is. Reeds zeven maal is hij veroordeeld ge worden, de laatste maal tot drie maanden voorwaardelijk waarvan de proeftijd nog niet is verstreken zoodat dezen voorwaar- delijken straf ook wel ten uitvoer zal worden gelegd. De eisch werd thans vijf maanden ge vangenisstraf, waarna de uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. BELASTINGFRAUDE TE SCHAGEN. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde heden den Schager accountant en oud-wet houder van die gemeente, S., wegens be lasting-fraude ten bate van een zijner cliën ten tot acht maanden gevangenisstraf. Zijn cliënt, de winkelier B.( werd tot drie maanden veroordeeld. E IERENVEILINGEN. Daar was een eitje te tikken! Aan de Coöp. Veilingvereeniging Venlo werden in het jaar 1937 geveild 111.969.200 stuks eieren! En aan de Coöp. Roermond- sche Eierenveiling was dit getal over 1937 2111/2 millioen, of bijna 10 meer dan in LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde: de heer J. van Sierenberg de Boer, Den Haag. LEIDSCHEN DAM Overtreding arbeidswet. Wegens over treding van de arbeidswet, het laten over werken zonder vergunning, heeft de ma rechaussee proces-verbaal opgemaakt tegen den heer J. K. De heer K. liet in zijn houtzagerij over werk verrichten, teneinde het verzuim op 2en Paaschdag in te halen. Gouden echtverbintenis. Dinsdag 1 Juni a.s. herdenken Cornells Rehling en Geertruida RehlingVerheul, wonen de Broekweg 172, hun 50-jarige echtver- eeniging. De man is 82 jaar, de vrouw 72 jaar oud en beiden genieten nog een goede gezond heid. Het huwelijk werd gezegend met 13 kin deren, waarvan 8 nog in leven zijn, 30 kleinkinderen en 6 achter-kleinkinderen. De bruidegom heeft tot zijn 75e jaar het beroep van loonslager uitgeoefend, doch wegens zijn hoogen leeftijd, dit 7 jaar gele den vaarwel moeten zeggen, waardoor thans de eenige inkomsten van beide oud jes bestaat uit ouderdomspensioen. Teneinde de beide oudjes, welker bruids dagen Woensdag a.s. ingaan, vreugdevolle dagen te bereiden, heeft zich onder leiding van den heer Pijl, machinist van het Stoom gemaal Broekweg, een comité gevormd. Wandelsport. Het parcours voor de Za terdag a.s. door de Wandelsportvereeniging „Odilo" te organiseeren marschwedstrijden luidt: 35 K.M. Start 3 uur theetuin van Dongen, l.a. Veenestraat, r.a. Kostverloren- weg, l.a. Wilsveen, r.a. Voorweg, l.a. Broek weg, l.a. Middenweg, r.a. Meer- en Geer- weg, l.a. Meerlaan, Café „het Blesse Paard", rust, r.a. Dr. van Noortstraat, Oosteinde, Zoeterwoude Dorpstraat, Noordbuurt, l.a. Miennink, Vrouwenweg, langs het Klooster tot café Cronesteyn rust. r.a. Zoeterwoud- scheweg. Leiden Heerenweg, Heerenstraat, l.a. Witte Singel, r.a. Vreewijk, Kaiser- straat, Rapenburg, l.a. Noordeinde, Haag- weg, Voroschoten bij de Oude Vink, l.a. Leidscheweg, l.a. Gebr. Treubstraat, Voor straat, l.a. Veurscheweg, Leidschendam Veurschestraatweg, café Schakenbosch, laatste verplichte rust. Hier wordt verza meld om in gesloten gelederen naar de fi nish te marcheeren. 20 K.M. Start 4 uur theetuin van Dongen, l.a. Leidschekade, Oostvlietweg, Zoeterwoude café Cronesteyn le rust, over Lammerbrug l.a. Jaagpad, Voorschoten langs café Allemansgeest, Hof weg, l.a. Leidscheweg, l.a. Gebr. Treub straat, Voorstraat, l.a. Veurscheweg, Leid schendam Veurschestraatweg, Prinses Ju- lianaweg, l.a. Damlaan, Damstraat, l.a. Sluisplein naar de finish. De troep van 35 K.M. marcheert vanaf Veurschestraatweg, dezelfde weg naar de finish als de 20 K.M. troep. Het dragen van meer dan 2 sportmedailles is verboden. Bei de marschen zullen worden vergezeld door het Roode Kruis en E.H.B.O. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Katholiek en socialist is onver- eenigbaar. Religieus-socialisme, christelijk-socialisme, zijn uitdruk kingen die een tegenspraak in sluiten het is onmogelijk degelijk Katholiek te zijn en tegelijk socia list in den waren zin van het woord. Pi us XI. Het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin Het feestprogramma voor de Sleutelstad Nu de grootste steden van ons land haar feestprogramma's voor de herdenking van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin hebben vastgesteld, willen wij op deze plaats ook een volledig overzicht geven van hét programma der feestelijkheden, zooals dat in onze stad door de terzake samenwerkende instanties is geprojecteerd en waarvan de voorberei ding sedert geruimen tijd in vollen gang is. Deze samenwerkende instanties zijn: lo. de officieele Jubileumcommissie; 2o. de Vebo, die telkenjare een tentoonstelling van vee- en bodemproducten organiseert en daaraan ook ruiterfeesten verbindt, en 3o. de Commissie voor een Meer-Werk- Actie. die met volledige medewerking van de Leidsche Ver. van Industrieëlen, de Ver. „Vakopleiding", de georganiseerde vakpa troons, de gemeentebedrijven e.a. in alle zalen der Stadsgehoorzaal een industrie- en vaktentoonstelling voorbereidt. Terwille van een goede samenwerking zijn alle be langhebbende groepen vertegenwoordigd in een Centraal Jubileum Comité 1938. Alle festiviteiten, liggen besloten binnen het tijdvak 30 Aug.3 Sept., behalve de industrie- en vaktentoonstelling, welke tot en met 6 Sept. zal duren en die de navol gende groepen zal omvatten: a. de indus trie; b. de vakopleiding; c. de gemeente bedrijven; d. de vakpatroons; e. de instal lateurs in samenwerking met de lichtbe- drijven. Het voorloopige schema ziet er als volgt uit: DINSDAG 30 AUGUSTUS: opening der industrie- en vaktentoonstelling. WOENSDAG 31 AUGUSTUS: 's mor gens kinderfeesten; 's middags hippi sche feesten; 's avonds wielerwed strijden. DONDERDAG 1 SEPT.: 's morgens opening Vebo-tentoonstelling; 's mid dags hippische feesten ,voor landelijke en militaire ruiters. 1 VRIJDAG 2 SEPT.: 's morgens groo- te Vebo-veemarktj 's middags open luchtspel; 's avonds verlichte gondel vaart. ZATERDAG 3 Sept.: 's morgens kinderaubade; 's middags reclame-op tocht en bloemencorso; 's avonds feest op Schuttersveld en Vuurwerk. DINSDAG 6 SEPT.: 's avonds slui ting industrie, en vaktentoonstelling. Voorts ligt het in het voornemen gedu rende de avonduren van elk dezer dagen verschillende zang- en muziekuitvoerin gen te geven en openlucht-filmvoorstel lingen te doen houden. Het spreekt vanzelf, dat de verwe zenlijking van dit omvangrijke feest programma vrij hooge kosten met zich brengt, doch de verwachting lijkt ons gerechtvaardigd, dat ook de burgerij zich niet onbetuigd zal laten, waar het hier geldt de viering van een zoo bij zonder jubileum van een Koninklijke Jubilaresse. Zulks temeer, waar na de geboorte van Prinses Beatrix van verschillende zijden teleurstelling werd uitgesproken over de weinig luisterrijke viering van dit feit in onze stad. Wij komen hierop te zijner tijd nader terug. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. van der VeldeE. van der Veldevan Es, wonend Maredijk 35,- is vandaag zestig jaar gehuwd. De bruide gom is 84, de vrouw 80 jaar en beiden verheugen zich nog in een goede gezond heid. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer M. A. Ragut den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Atnsterdamsche Bank N.V. Bij kantoor Leiden (fa. Lezwijn en Eigeman). De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore hartelijk gehuldigd. Namens collega's werd hem een stoffelijk aandenken en een bloemenhulde overhandigd, terwijl de di rectie hem onder hartelijke woorden van gelukwensch een enveloppe met inhoud overhandigde. T. S. GOSLINGA VOORZITTER VAN RAAD VAN ARBEID TE AMSTERDAM? Naar wij vernemen komt voor de func tie van voorzitter van den Raad van Ar beid te Amsterdam, welke functie vacant is geworden door de benoeming van mr. dr. J. van Bruggen tot lid van de Verze keringskamer, ernstig in aanmerking de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid hier ter stede. ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Gaarne bevelen wij aan de bijzondere vergadering, welke morgen-, Woensdag avond gehouden wordt in de foyer van ho tel „Den Burcht". Dr. Jos. de Boer, een zeer goed spreker, zal er uiteenzetten de plannen van minis ter Romme inzake de gezinsbelangen. Den gehuwden leden zal het zeker inte resseeren; maar laten ook de jongeren gaan luisteren naar hetgeen gezegd zal worden over de gezinspolitiek der regee ring. 't Is van belang het te weten. Gisteren is het Nationaal Kapconcours van de Leidsche Dames Kapclub beëin digd. De laatste avond was gewijd aan heeren en dameshaarknippen. Het gebruik van een haarsnijmachine was alleen toegestaan voor verwijdering dér halsharen. Haarwater en cosmetische praeparaten mochten niet aan gewend worden. Er werd gelet op model, lijn en afwerking. De juryleden hadden de vrijheid na de beoordeeling het haar door te kammen ter beoordeeling der tech niek. De resultaten van gisteren zijn: Afd. D.: 1ste prijs J. G. Klop, Den Haag, verg. zilv. med. A. K. B. Z.; 2e prijs A. Timmermans, Rotterdam, zilveren med., L. D. K. C.; 3e prijs W. Steenkist, Scheve ningen, zilv. med. H. en Vr.; 4e prijs J. Thoolen, Leiden, med. L. D. K. C.; 5e prijs P. Hendriks, Leiden, diploma; 6e prijs C. v. d. Veer, Vlaardingen, diploma. Afd. E.: le prijs A. Timmerman, Rot terdam, verg. zilv. Harmonie med.; 2e prijs S. Verver, Leiden, zilv. med. Firma Heer poel; 3e prijs W. Steenkist, Scheveningen, med. H. en D.; 4e prijs D. Bavelaar, Lei den, med. H. en Vr. Afd. Damesknippen: Daar in deze afd. zeer slecht werk is geleverd zijn geen prijzen uitgereikt. Diploma's werden uitgereikt aan A. Tim mermans, Rotterdam; B. M. Nieuwenhuij- zen, Den Haag. Bovendien werden nog extra-prijzen uit gereikt aan den jongsten deelnemer W. H. Ramak alhier en de jongste prijs winnares mej. H. v. d. Hoek, uit Den Haag. Na afloop sprak de voorzitter der Leid sche Kappersclub „Hulp en Vriendschap", de heer F. J. Cornelissen woorden van dank leiden. Dinsdag: Ledenvergadering R. K. Trans portarbeidersbond, Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag, R.-K. Ver. van Gezinshoofden, ..dr. Jos. de Boer over: de plannen van minister Romme, Foyer „Den Burcht", 8.15 uur. Woensdag: A.V.O. Propaganda-Filmavond kleine zaal Stadsgehoorzaal 8 uur n.m. toegang gratis. Donderdag R.K. Reclasseeringsvereendging, afd. Leiden zitting gebouw St. Vinc.-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, '89 uur. Vrijdag. St. Christoffel. Ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Maandag, Vereeniging „Katholiek Leiden" Algemeene Jaarvergadering, den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 14 tot en met Vrijdag 20 Mei a.s., waarge nomen door de apotheken: J. E. W. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8. Oegstgeest, te. 274. tot het bestuur van „Ons Belang" en het afdeelingsbestuur van de Bodega. De heer G. F. Iardee dankte wederkee- rig. De avond werd besloten met een geani meerd bal, waarbij de muziek verzorgd werd door The Mickey Mouse Players. AANRIJDING. Gistermorgen is het 5-jarig meisje H. S.. wonende Utrechtsche Jaagpad 40, toen zij den weg aldaar overstak, aangereden door een driewielige bakfiets, bestuurd door J. B. Een wiel ging het kind over den buik. Het meisje liep nog naar huis, doch werd daarna onwel. Door den E. H. D. is het kind ter observatie meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 6486. de Jong's Meubel fabriek, Leiden, Haagweg 180, meubelfa briek. Bijv. uitgeoef. bedr.: complete meu bileering. in Boekvorm, prachtkleurendruk, wederom verkrijgkaar. Door de zeer vele aanvragen genoodzaakt, zijn wij er toe overgegaan van het beroemde verhaal „Het Betoverde Bos" een herdruk te doen verschijnen- Het boek bevat 300 illustraties, uitgevoerd in pracht kleurendruk. Prijs slechts 35 cent afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. Franco per post 42y2 cent. Wacht er niet mee te bestellen. De oplaag is beperkt en op eer\ tweede herdruk valt niet te rekenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2