Zware hotelbrand in Amerika DINSDAG 17 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9033 S)e Ccid^clieSoii^cMvt Telefoon: Administratie 985. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Weerzinwekkend antl-natlonaal Er is al herhaaldelijk op gewezen, hoe anti-nationaal is het zich noemende „Na tionale Dagblad" der N.S.B. Maar, hoezeer wij daarvan reeds over tuigd waren, een artikel in het laatste nummer heeft ons toch niet alleen in de hoogste mate geërgerd, maar ook met ver bazing geslagen. Zóó brutaal en ongege neerd hadden wij 't toch niet verwacht! Daar lezen wij met vette letters aan het hoofd van het blad: Onze f-egeering geeft onze zelfstan digheid prijs. Haar politiek is in lijnrechten strijd met die van den Zwitserschen Bonds staat, die onverbiddellijk vasthoudt aan hare neutraliteit. De houding onzer Regeering moet door hare dubbelzinnigheid en haar dienstvaardigheid aan den Geneefschen bolsjewieken bond de militaire bezet ting van Nederland bij dreigend oor logsgevaar tot onmiddellijk gevolg heb ben. Nu kan men verschillend oordeelen over den Volkenbond en over de houding, die onze Regeering tegenover en in den Volkenbond inneemt maar het is ontzettend te dur ven schrijven, dat de regeering de zelfstan digheid van Nederland heeft..prijs gegeven; dat een militaire bezetting van Nederland, m.a.w. een gewelddadige grensoverschrij ding, bij dreigend oorlogsgevaar, moet zijn het onmiddellijk gevolg van de houding onzer Regeering!Hier wordt dus reeds bij voorbaat verklaard, dat, als „bij drei gend oorlogsgevaar" een „militaire bezet ting van Nederland" plaats grijpt, 'daarvan geen verwijt moet worden gemaakt aan dien met wapen-geweld overweldigenden indringer, maar dat wij zelf, dat de Neder - landsche Regeering daarvan de schuldige oorzaak is, omdat die Regeering Nederlands zelfstandigheid heeft prijs gegeven en om dat haar houding zoodanig is, dat die mili taire bezetting het onmiddellijk gevolg daarvan van die houding der Nederland- sche regeering dus moest zijn! Dat is toch werkelijk weerzinwekkend anti-nationaal. Ieder recht-geaard Nederlander moet, als hij zijn verstand en zijn gevoel laat spre ken, daartegen in opstand komen. Men kan veel en heel veel afkeuren In de nationale en in de internationale po litiek der Regeering dat blijve hier bui ten beschouwing maar ieder Nederlan der, die eerlijk wil zijn, zal toch met af schuw verwerpen de bewering, dat de houding der Regeering in de internationale politiek zoodanig is, dat deze „de militaire bezetting van Nederland bij dreigend oor logsgevaar tot onmiddellijk gevolg (moet) hebben"! 't Is weerzinwekkend! Weerzinwekkend is 't ook, als in hetzelf de artikel wordt geschreven over „de stille verbinding van het politieke Katholicisme met Moscou"! Weerzinwekkend is 't ook als in hetzelfde artikel wordt geschreven over „het trio van den oorlog", n.l. „Goseling, Albarda en Wijnkoop"! Mogen wij zulk een schandelijke anti nationale hetze en lasterlijke verdachtma king nog langer verdragen?.... DE WERELD IN VOGELVLUCHT SOETSJAU: Er wordt thans weer fel gevochten in China in de buurt van den L-aenghai-ispoorweg. De stad Soetsjau is het middelpunt van de gevechten. Van twee zijden rukken de Japansche legers naar deze stad op, uit het Noorden en uit bet Zuiden. De berichtgeving uit deze streken is niet altijd even betrouwbaar en zoo kon het gebeuren, dat de Japanners Teeds gemeld hebben, dat zij den spoor weg op verschillende plaatsen hebben be reikt en afgesneden, 'terwijl de Chineezen verklaren, dat de spoorweg nog altijd vrij is en dat zij met succes de opdringende Japanners tegenhouden. In ieder geval 'hebben de beide Japansche legers zich nog niet met elkander kunnen vereenigen, ge lijk van Japansche zijde zelf wordt toege geven, Volgens een telegram uit Sjanghai WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN WERKVERRUIMING. Aan een artikel in de Maasbode over werkverruiming is het volgende ontleend: „Het is óók goed, dat er de aandacht op gevestigd werd, dat met groote werken alléén de werkloosheid niet blijvend opge lost kan worden. Groote werken kunnen ons voorloopig helpen; wij kunnen ze uit onzen kapitaal-overvloed betalen. Maar zij kunnen ons niet definitief helpen, zelfs niet als men overgaat tot min of meer fan tastische ondernemingen als het bouwen van een „ligne de Goudriaan" of een pro- fessor-Gelissen-stad. De efficiency en de rationalisatie hebben ons bedrijfsleven over meesterd en, al kunnen wij trachten de me chanisatie wat te temperen, haar uitscha kelen is onmogelijk. Wij zullen moeten ko men tot aanzienlijke verkorting van den arbeidstijd, inkorting van den arbeidsleef- tijd, beperking der arbeidsvrijheid Het ge tal acht is geen heilig getal; het zal onver mijdelijk zijn, den leeftijd, waarop met ar beiden begonnen kan worden, te verhoo- gen en den pensioengerechtigden leeftijd te verlagen; ten slotte zal overwogen moeten worden, alle gehuwde vrouwen uit het ar beidsproces te elimineeren, den vrouwen arbeid in 't algemeen te beperken en de cumulatie van betaalde functies te verbie den. Natuurlijk kosten deze dingen offers, maar als men het eens is over deze twee punten: le. de werkloosheid moet zoo snel en zoo stevig mogelijk worden ingeperkt; 2e. dit moet geschieden met een zoo sterk mogelijk handhaven van de wezenlijke per soonlijke rechten, dan zien wij, buiten een schijnbare oplossing in staatssocialistischen zin, geen betere solutie dan een, die ons wel offers vraagt, maar offers die wij allen bren gen moeten, denkend aan het veel verge ten en toch werkelijk al beheersehend woord: „Gij zult den Heer uw God lief hebben met heel uw ziel, heel uw verstand en al uw vermogens en uw naaste als u zelf, want aan deze beide geboden hangen de wet en de profeten." Wij moeten allen bedenken, hoe ver schrikkelijk de werkloosheid is, hoe zij on ze medemenschen demoraliseert en ons volksbestaan zelf bedreigt. Dan zullen wij den moet en de kracht hebben, om vast beraden afstand te doen van dingen, die ons lief zijn, van eenig comfort, van wat rui mer mogelijkheid van beweging, van een buitenlandsche reis, van een stuk zelfs van ons bezit. Het kabinet moet de beste krach ten los slaan, die leven in ons sterke volk. De Nederlander is nuchter, maar juist daar om vatbaar, vrijwillig offers te brengen. Wij zullen ons volksbestaan handhaven en daarom de werkloosheid aanpaken met middelen, die uiteindelijk effect moeten hebben. Als dit de stemming wordt, zijn wij over de toekomst van ons volk niet ongerust." KONING LEOPOLD EN NEDERLAND Naar aanleiding van de tegenwoordigheid van Koning Leopold van België bij de doopplechtigheid van prinses Beatrix wijdt de T ij d een beschouwing aan „Koning Leopold, een vriend van Nederland". 't Is opmerkelijk, zoo schrijft de „Tjjd" o.m., dat Koning Leopold een Nederlandsch spreekt en schrijft, waaraan niets ont breekt. „Sedert zijn' troonsbestijging aanvaardt men aan het Hof te Brussel de Noord-Ne- derlandsche uitspraak als maatstaf, het geen drie jaren geleden bleek, toen de Ko ning zijn twee oudste kinderen, prins Bou- dewijn en prinses Charlotte, een maand naar Noordwijk stuurde, om daar, in Noord-Nèderlandsche omgeving en in 'n ècht-Hollandsch gezin, de taal te leeren spreken van verreweg het grootste deel van zijn volk. Uit de vroeger, nog als kroon prins, in ons land gemaakte uitstapjes incognito en zélf den auto besturend, vaak in gezelschap zijner onvergetelijke Gema lin blijken 's konings behagen-stellen in ons Nederlandsch milieu, zijn vriendschap pelijke gevoelens voor ons volk. Dat dit voorbeeld, om zijn kinderen een Nederland- sche opvoeding te bezorgen, aanstekelijk heeft gewerkt bij de Waalsche en Fransch verwacht men algemeen vandaag een stormloop op Soetsjau. LONDEN: Het Britsche kabinet is giste ren gewijzigd. Er zijn een paar minister lord geworden, waardoor zij zitting heb ben gekregen in het Hoogerhuis. Dat houdt in, dat zij niet meer in het Lagerhuis mo gen verschijnen en dat maakte hun po sitie wat moeilijk. Vandaar dat zij vervan gen zijn. BURGOS: Z. H. de Paus heeft thans of ficieel een nuntius aangesteld bij de Fran co-regeering, die omgekeerd een ambassa deur bij den H. Stoel heeft benoemd. Daarmede heeft het Vaticaan het Franco- regiem in Spanje erkend als de wettige regeering. sprekende aristocratie van België, is zeker niet de geringste verdienste van 's konings sympathie voor Nederland. In dat sedert méér dan een eeuw verfranschte eigen we reldje van Groqter-Brussel treedt nu, als de nieuwste mode, de Noord-Nederlandsche gouvernante op. De kinderen der gefortu neerde of hooggeplaatste Belgen moeten nu ook Nederlandsch leeren spreken; ja, goed Nederlandsch, zónder dialect en mét dis tinctie. Men capituleert niet voor het Vlaamsch, maar voor de taal, die men het Vlaamsch tot voorbeeld stelde in den tijd, toen men het nog bestreed. Ziedaar de ver heugende gevolgen van het koninklijk voorbeeld, dat thans het Belgische Hof het verfranschte burgermilieu van België voor oogen houdt. Aan Nederland en onze cultuur, aan onze wereldpositie, wordt de laatste jaren in België véél meer bekendheid gegeven. De Fransche cultuur domineert er niet meer. Was het niet op speciaal verzoek van Z. M. Koning Leopold, dat er verleden jaar in het gebouw van het Nederlandsche gezantschap te Brussel 'n prachtig geslaagd Indisch avondfeest werd gegeven, waarbij Javaan- sche dansers en danseressen uit Bali bij gamelang-muziek en tooverachtige licht effecten optraden? De groote verzameling kunstschatten uit Ned. Oost-Indië te Lae- ken en de vele albums vol eigen gemaakte foto's van wijlen Koningin Astrid zijn wel het beste bewijs van Koning Leopold's be langstelling voor het Nederlandsche stre ven in het overzeesch gebied en elders. Dat de nieuwe richting der Belgische buitenlandsche politiek, enkele jaren ge leden door Koning Leopold zelf aangekon digd, nu ook een véél betere kans geeft aan de, niet langer louter theoretische, maar nu ook practische toenaderingspogingen tusschen Nederland en België, schijnt ook een gevolg van het persoonlijk initiatief van Koning Leopold te zijn. Voor een grondwettig vorst vereischt dit alles, na tuurlijk, oneindig veel tact en savoir-faire. Vooral in een land als België, waar tot voor kort letterlijk alles nog onder de anti- Vlaamsche psychose lag. De reeds zichtbare resultaten eener kentering doen de zelf standigheid van Koning Leopold des te meer waardeeren". DE RIJKSMIDDELEN De opbrengst bleef over April ƒ3.105.563 beneden1 de raming. De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultima April j.L bedragen 46.833.543,97 tegenover 42.253.259,41 op ultimo April van het vorig jaar, een meer dere opbrengst 'thans derhalve Van rond 4.580.000,—. Nemen we hierbij in aanmerking, dat op ultimo Maart j.l. de opbrengst reeds bij na 5 miliioen hooger was dan het vorig jaar, dan valt in April, vergeleken met de zelfde maand van 1937, een aanmerkelijke achteruitgang in opbrengst te constateeren en wel met ruim 417.000, Voornamelijk is dit minder gunstige re sultaat het gevolg van het verloop in de opbrengst van de grondbelasting. Bracht oeze belasting tot ultimo Maart nog ruim 3 ton meer op dan het vorig jaar, thans is dit middel ruim 280.000 ten achter ge bleven bij de opbrengst tot ultimo April 1937. De vorige belastngen bleven alle in stij gende lijn, behoudens, dat de op 31 Maart bestaande meer-opbrengst van de belasting van de doode hand ad 257.691,thans is teruggeloopen tot een opbrengst van 191.215 in vergelijking met het vorig jaar. Wat de overige middelen betreft, deze toonen na de gunstige cijfers van de vori- gemaand, waarbij de raming aanmerkelijk werd overschreden, een sterke inzinking. Bij een maandelijksche raming van 35.768.750 bedroeg thans de opbrengst slechts 32.663.187,37, hetgeen zelfs nog 1.826.119,06 minder is dan de opbrengst over April 1937. Over de eerste 4 maanden heeft de op brengst bedragen 136.697.799,13 tegen over 133.704.527,01 het vorig jaar. Konden we over het eerste kwartaal reeds een vooruitgang boeken van ruim 4,8 miliioen, ae maand April heeft dezen voorsprong op hét vorig jaar weer doen terugloopen tot slechts bijna 3 miliioen gulden. En ten opzichte van de raming is de gang van zaken zeer zeker allerminst gunstig te noemen. Waar de raming voor vier maan den 143.075.000 bedraagt, zien we derhal ve, dat de opbrengst hierbij 6.377.100,87 is ten achter gebleven. De inkomsten ten bate van het gemeen tefonds hebben tot en met April bedragen 66.153.256,61 tegenover een raming van 63.140.000,—. Voor het werkloosheidssubsidiefonds waren de inkomsten tot en met April j 20.860.825,51 bij een raming van 52.300.000 voor den geheelen dienst 1938. De opbrengst ten bate van het verkeers- fonds was in April 5.648.523,21 en over de eerste vier maanden 9.971.879.87. EISCHT NIET MINDER DAN 24 DOODEN Twaalf personen werden gewond, terwijl er 22 vermist worden. Bij een brand, die een hotel te Atlanta (Georgia) heeft verwoest, zijn twaalf per sonen gedood en twaalf gewond. Bovendien ligt nog een twaalftal per sonen onder de puinhoopen begraven en men heeft alle hoop opgegeven, hen nog te kunnen redden. Het D. N. B. meldt, dat nog 22 personen vermist worden. Het reddingswerk wordt ernstig belemmerd door den wind en door het gevaar van instorting. De brand, die het hotel vrijwel volledig in de asch heeft gelegd en die met razende snelheid om zich heen greep, is vroeg in den morgen uitgebroken. Omtrent de oor zaken staat nog niets vast. Naar „United Press" nog meldt, schat men het aantal personen, dat zich in het gebouw bevond, toen het vuur uitbrak, op 60—75. De brandmeester zeide, dat hij niet kon gelooven, dat er iemand levend uit het ge bouw heeft kunnen ontsnappen. Volgens de verklaring van den eersten brandweer man, die bij den brand aankwam, geleek het gebouw op dat oogenblik reeds een brandende petroleumfakkel. Ten zeerste wordt het reddingswerk en vooral een onderzoek naar de slachtoffers bemoeilijkt door het feit, dat het vijf ver diepingen hooge gebouw grootendeels is in gestort. De slachtoffers werden vrijwel allen ge vonden in nachtkleeding, waar zij in den slaap verrast zijn, velen ook vond men dood op straat liggen, zij waren omgeko men bij een poging, zich door den sprong uit het venster te redden. Het vuur ontstond in het sousterrein van het gebouw. Er was een lift in het ge bouw en de liftkoker heeft gemaakt, dat het vuur zich zoo snel verspreiden kon. De tocht daarin was zoo groot, dat het vuur als het ware omhoog gezogen werd. Spoe dig stonden alle verdiepingen in lichter laaie. Geheele plafonds vielen omlaag en bedolven de ongelukkigen, die, opgesloten door het vuur geen anderen uitweg meer hadden dan een sprong naar buiten, voor velen van zes of negen meter hoogte. Spoedig breidde het vuur zich uit en ook het aangrenzende gebouw, een café, werd aangetast. Verscheidene personen zijn ook hier gewond. Het brandalarm is gegeven door een spoorwegarbeider, t.w. Williams. Deze zag het vuur door het café naar buiten dringen en stelde dadelijk het alarmsein in wer king. Hij vertelde over deze eerste oogen- blikken zijn ervaringen. Verschrikkelijk was het oogenblik, dat hij een man uit de bovenste verdieping omlaag zag springen. Naar wij vernemen, zijn eenige perso nen toch nog gered. Zij konden in het springzeil der reddingsploeg springen. Van hen, die daartoe niet meer in de gelegen heid waren, moet echter worden aangeno men, dat zij omgekomen zijn. Het is uit gesloten, dat er nog gewonden gevonden zullen worden. De toestand van vele slachtoffers is van dien aard. dat men hen nimmer zal kun nen identificeeren. ONGELUK IN LONDENSCHEN ONDERGRONDSCHEN SPOORWEG. Twee dooden en tal van gewonden. LONDEN, 17 Mei (A.N.P.). De Lon don Passenger Transport Board verklaart, dat zich vanochtend in den ondergrond- schen spoorweg bij het station Charing Cross een ongeluk heeft voorgedaan. Nader wordt gemeld, dat daarbij twee personen om het leven zijn gekomen en vele, naar men vreest, ernstig gewond zijn. Het ongeluk gebeurde tusschen Charing Cross en Temple, toen een trein in volle vaart opreed tegen een op dat traject door tot nu toe onbekende redenen stilstaanden trein. Volgens Havas zijn er een twintigtal ge wonden. COMPLOT TEGEN DE REGEERING VAN LIBANON. BEIROET (Syrië), 17 Mei (A.N.P.) Hier zijn 70 gewapende personen in hech tenis genomen, die zouden behooren tot een partij, welke een samenzwering op touw had gezet tegen de regeering der re publiek Libanon. In beslag genomen bla den hielden den eisch in voor het behoud van het Fransche mandaat of voor een rechtstreeksch Fransch bestuur. (13 November 1936 hebben Libanon en Frankrijk een verdrag geteekend ter ver vanging van het mandaat. Vier dagen la ter werd dit door het parlement van Li banon geratificeerd. Krachtens het ver drag verkrijgt Libanon het volgende jaar, dus drie jaar na de ratificatie van het ver drag, zijn onafhankelijkheid. Het wordt thans door Frankrijk bestuurd krachtens een Volkenbondsmandaat van 1920). voornaamste nieuws Bollenland Zware strijd ooi den Loenghai-spoorweg in China. (2de blad). Britsch kabinet gewijzigd. (2de blad). Incndenten in Tsjecho-SIowaklje. (2de blad). Zware hotelbrand in Amerika eischt 24 slachtoffers. (1ste blad). Binnenland De Rijksmiddelen in April. (1ste blad). Lelden De viering van het veertigjarig Regee- ringsjubieum van H. M. de Koningin. (1ste blad). NIEUW-AMSTERDAM VESTIGT RECORD. OP DE LIJN R'DAM—NEW YORK. De Nieuw-Amsterdam heeft de Ambrose- vuurtoren bij New-York gisteravond om 21 uur Ned. Zomertijd gepasseerd. Hiermedo is een nieuw record gevestigd op de lijn RotterdamNew-York. DE GERUCHTEN OVER EEN OPSTAND IN MEXICO. Er broeit toch wel wat. WASHINGTON, 17 Mei. (A. N. P.>. Gisteravond heeft men zich in der regee ring na staande kringen tamelijk ongerust gemaakt over de mogelijkheid van een staatsgreep tegen president Cardenas. Dit verontrustte nog meer dan de kwestie der onteigening van de petroleummaatschap- pijen. Nieuwe geruchten over een staatsgreep van fascistische strekking met buitenland- schen steun vonden ditmaal hun oor sprong in de op 14 Mei verrichte arresta tie van zes Amerikaansche vliegers, die er van beschuldigd worden vliegtuigen naar Mexico te hebben overgebracht. De bestem ming dezer vliegtuigen was Las Palomas (San Luis Potosi). Eerst meende men, dat deze vliegtuigen bestemd waren om naar Spanje te worden uitgevoerd, doch thans acht men het waarschijnlijker, dat zij be stemd waren voor generaal Saturnino Ce- dillo, die eigenaar is van een „estancia" te Las Palomas. Maatregelen in San Luis Potosi. Overigens schijnt, ondanks een officieele dementie uit Mexico bevestigd te worden, dat buitengewone maatregelen werden ge nomen in den staat San Luis Potosi, waar een soort staat van beleg zou zijn afgekon digd, daar de regeering van de gelegen heid wenschte gebruik te maken om de aanhangers van generaal Cedillo te ontwa penen. Ten opzichte van de gearresteerde vlie gers wordt een zeer groot stilzwijgen in acht genomen. Men weet slechts, dat een hunner te New York werd gearresteerd en de vijf anderen te Houston (Texas). Houston bevindt zich op ongeveer 1000 K.M. van den staat San Luis Potosi. Men meent te weten, dat generaal Ce dillo het bevel zou voeren over ongeveer 18.000 gewapende boeren, waartegenover de regeering maatregelen heeft genomen om den staat San Luis Potosi te verdedi gen tegen aanvallen uit de lucht. DE EISCHEN VAN HENLEIN. PARIJS, 17 Mei (A.N.P.) De correspon dent van „Le Jour" te Londen maakt mel ding van de nieuwe eischen van Henlein, den leider der Sudeten-Duitschers. „Dit nieuwe plan van Henlein werd te Berlijn uitgewerkt, door von Ribbentrop. Volgens onze inlichtingen, aldus het blad, voorziet het in drie etappen: 1. de instelling van cultureele en admi nistratieve autonomie voor de Sudeten- Duitschers, erkenning van hun „nationale souvereiniteit"en het evenredigheidsbegin sel bij de bestuurslichamen. 2. De organisatie van een federale staat volgens Zwitsersch model. 3. Afkondiging van een „neutraliteitssta- tuut" voor den federalen staat Tsjecho- Slowakije. Volgens Henlein zou hier geen sprake zijn van gewaarborgde neutraliteit naar het Belgische voorbeeld, doch volgens de Scandinavische formule, van „staat zon der bondgenootschappen". De regeering te Praag zou niet alleen haar bondgenootschap met Sovjet-Rusland moeten opzeggen, doch ook dat met Frank rijk. Het zou zich dan blootgesteld zien aan druk van drie buurstaten, die alle drie zeer bekende territoriale oogmerken ten op zichte van Tsjecho-Slowakije hebben.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1