SPORT 5PEL MISSIEWEDSTRIJD DEN BOSCH- LIMBURG 1-3 De Limburgers wonnen verdiend MAANDAG 16 MEI 1938 UE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Uit het katholieke kamp VOLENDAM VERSLAAT V O S T A VOOR DE R.K. KAMPIOENCOMPETITIE DOS verplettert Graal Willem en behoudt haar promotiekans De spanning in de kampioenscompetitie van den IVCB is zoo groot mogelijk geble ven, want Volendam nam in Enschedé re vanche op VOSTA, zij het dan slechts met 10. Daardoor is de Oostelijke kampioen waarschijnlijk wel voor goed als de zwak ste gedoodverfd, want de stand is nu: gesp.gew.gel.verl. v.t. pnt. Brabantia HBC Volendam WH Vosta 9—5 4 2 11 12—10 5 2 1 2 9—9 5 2 12 10—14 4 1—3 6—8 Voor de promotiecompetitie der 2e klasse zorgde DOS voor de groote verrassing door Graaf Willem met een zware 5O-neder laag naar Den Haag terug te zenden. De club uit Roelofarendsveen heeft daardoor haar kans op promotie in eigen hand ge houden, zooals wij Zaterdag reeds schre ven. Immers, wint Graaf Willem volgende week van VVP, dan is een beslissingswed strijd noodzakelijk. De stand is nu: DOS 4 3—1 12—4 6 Gr. Willem 3 2—1 5—8 4 VVP 3 3 2—7 0 In West I is ook nog geen beslissing ver kregen. VVY won nl. met "31 van DOSS en staat in punten nu gelijk met Fortitudo. Volgende week de beslissing? VVY Fortitudo DOSS 3 2 3 2 4 1 8—4 8—4 3—11 De uitslagen Missiewedstrijd Valkenswaard: Den BoschLimburg 13. Om het kampioenschap: VostaVolen dam 01. Promotie en degradatie le klasse Zuid I: ChevremontFVC 34, WaubachAlmania 22. Zuid II: SCE Dongen 24, ZwaluwSCO 33, Oost: Huihuizen—BWO 0—4, West I: WY-DO SS 3—1, West II: DOS—Graaf Willem 5-0. Zuid I 1ste klasse: KimbriaEKONS 6-1. D.O.S.—Graaf Willem 5-0 De mitrailleur van Dos in werking. Hun laatste en goede kans op eigen ter rein hebben de Eoelofarendsveenders op "buitengewone wijze waargenomen. Hun duizenden Sportvrienden, die zich als een muur rond de lijnen hadden geschaard, heb ben ze niet teleurgesteld. Het Haagsche Graaf Willem werd reeds in de eerste mi nuten finaal onder de voet geloopen, waar door twee uitstekende doelpunten ontston den. Wanneer we on6 nu even de sensationeele wedstrijd van den vorigen Zondag tegen VVP herinneren, dan kunnen we toch moei lijk begrijpen hoe het mogelijk is geweest, dat DOS in de verschillende promotie-wed strijden zoo ver beneden haar kunnen heeft gespeeld. De wedstrijd van gisteren deed ons onwillekeurig herinneren aan den des tijds gespeelden oefenwedstrijd tegen Sant poort, waarin Rietbroek opnieuw debuteer de en meteen z'n wederoptreden rechtvaar digde. Daarna kon deze speler de juiste vorm weer niet pakken; gisteren evenwel ging alles weer als van ouds. Vervolgens werd gisteren de middenvoorplaats door v. Velzen ingenomen. Deze verplaatsing bleek een geduchte verbetering, omdat v. Velzen een zeer bewegelijke en weldoordachte spe ler is; v. Hameren voelde zich op z'n oude plaats als links-binnen weer beter in z'n element. Deze speler moet vooral ruimte hebben om tot een goed schot te kunnen komen, en dit verkreeg hij gisteren vele malen. Bezien we achteraf 4e wedstrijd, dan valt het moeilijk om bijzondere onder scheidingen uit te deelen, omdat we niet gaarne willen vervallen in het euvel der persoons-verheerlijking. Dit is voor iedere sport misplaatst, maar vooral voor het voet bal spel, dat een samenhangend onverbro- ken geheel veronderstelt, waarin allen el kaar helpen tot een goede prestatie. Waar we dan hierboven toch enkele namen noem den, daar was dat alleen, omdat ze in het oog vielen vanwege verplaatsing of een te- boven komen van een vroegere inzinking, in welk verband we ook gaarne Rodewijk op den linkervleugel zouden willen noe men. Graaf Willem verscheen met dezelfde spelers als tegen VVP, met een kleine ver andering in de opstelling, waar thans Slee wederom de middenvoorplaats innam. Terwijl een zwoele atmosfeer de geladen spanning nog verergerde, groepeerden de manschappen zich om half vier precies in de volgende opstelling: flAANDAQ BlA/0E63EL Gr. W. v. Doorn Talmer Tuxemburg Marinus Wolf Piët v. d. Meer Slee Kemperman Diesfeldt v. d. Lans Scheidsrechter Reekers. Rodewijk Akerboom v. Hameren v. Velzen v. Es H. Turk J. Turk Rietbroek L. Hogenboom P. de Koning J. de Koning Er wordt direct enthousiast gespeeld, een Grafelijke aanval wordt met succes afge slagen en daar dringen de Veenders door tot in het doelgebied der Hagenaars. 1—0. v. Es schiet hard de doelmond in, waar keeper v. Dooren misgrijpt, er volgt een he vige doelworsteling en dan, als de keeper op den grond ligt, schiet Rodewijk laag in den rechterhoek. Dit vroege succes zet Graaf Willem aan tot een goede tegenaanval, waarbij J. de Koning een ver schot bijzonder fraai keert. Op een moment komt de DOS-rechtsback in het doelgebied te vallen, 't lijkt even ge vaarlijk te worden, maar de verre schoten van Slee c.s. deeren de DOS-doelman geenszins. Geleerd hebbend uit den vorigen wed strijd laat de DOS-verdediging zich niet op een dwaalspoor brengen, ze blijft tactisch achter en alzoo ontwikkelt zich op het mid den terrein een langgerekt gekop heen en weer. Na 13 min. 2—0. De bal is op den linkervleugel gekomen, waar Rodewijk in zwaar duel geraakt met een der Grafelijke backs. Eindelijk heeft hij zich losgewerkt, volgt een schot langs doel heen, waarop v. Dooren geen vat kan krijgen, waarna Akerboom de opgevangen bal ineens in de touwen werkt. Wederom beantwoordt Graaf Willem dit doelpunt met eenige tegenaanvallen, maar de DOS-verdediging is nu ondoordring baar en op critieke momenten zuiveren korte passes terug op den keeper volkomen het terrein. Niet dan van verre afstand ver mag de gevaarlijke Slee op het DOS-doel te kogelen, maar in J. de Koning ontmoet hij een keeper van bijzondere klasse. Twee maal denken we de Haagsche voorhoede te zien doorbreken, maar met verbazende durf raapt de DOS-keeper telkens den bal voor de schoenen der tegenstanders vandaan. Aan de andere zijde denken- we een doelpunt te kunnen noteeren, maar op onverklaarbare wijze missen zoowel v. Hameren als Rode wijk voor open doel een voorzet van rechts. De warmte schijnt Graaf Willem niet goed te liggen, hun spel verslapt steeds meer en met vast regelmaat verschijnen de rood gelen telkens opnieuw voor den Haagschen doelman, die van geluk mag spreken, dat zoovele schoten hoog over of naast gaan. Het DOS-overwicht is zeer groot nu: v. Velzen zal ineens met een omhaal inschie ten, maar de lange Wolf belet hem zulks op tijd; wanneer hij direct daarop listig een „overstapje" neemt, schiet van Hameren uit de plotselinge kans rakelings naast. Op fortuinlijke wijze 30. Vanuit het middenveld krijgt v. Hame ren den bal toegespeeld; z'n van verre afge vuurde pijl belandt met een sierlijke boog bij v. Doorn, die geheel de kluts kwijt raakt, de bal laat vallen, waarna de snel toegeloopen DOS-midvoor en rechtsbuiten slechts behoeven in te loopen. Nog tien minuten zijn te spelen tot de rust; Graaf Willem verdedigt zoo goed mo gelijk, maar is niet in staat om ook maar één bal in bezit te houden. De vele duels op het middenveld, waar de gebr. Turk een werkzaam aandeel hebben, verliezen zij al len. Nadat aan beide zijden een corner is verwerkt, schiet van Es nog eens keihard naast. Een keurig staaltje van combinatie demonstreert de DOS-linkervleugel onder leiding van den midvoor, een hart schot van Rodewijk stopt v. Dooren deze keer bijzonder goed. Na de rust. Met deze royale voorsprong gaat DOS met een gerust gemoed de tweede helft in. Graaf Willem pakt evenwel met volle ernst aan, om iets van den achterstand in te loo pen en misschien nog een gelijk spel te be- Valkenswaard, een lieflijk dorp in de be- boschte Brabantsche Kempen, middelpunt van de modern-geoutilleerde sigarenindus- trie, katholiek door de eeuwen heen, zag zich Zondag den missiewedstrijd Den Bosch Limburg toegewezen. Na al de moeizame voorbereidende werk zaamheden, zal het voor de promotors een voldoening zijn geweest, dat de wedstrijd zoowel financieel als sportief slaagde. Het was wel zeer jammer, dat de wedstrijd duw over dezen dag moest vallen: door een ongelukkig toeval brak de Bossche spil, de R.-K. T. V. V.'er Vermeer in de eerste helft van den wedstrijd een been. V. S. V. was 's morgens haar hoogtijdag begonnen met een H. Mis in de St. Nico- laaskerk, waaronder algemeene H. Commu nie. De H. Mis werd opgedragen door den weleerw. heer G. Geboers, geestelijk advi seur der vereeniging. In de middaguren werd een optocht ge houden waarbij de muziek voorafgmg. Van half twee tot half drie werd op het uit stekende V. S. V.-terrein een voorwedstrijd gespeeld tusschen de junioren van V. S. V. en de junioren van den Kring Eindhoven. Tegen den aanvang van de groote match, waren naar schatting 3000 belangstellen den op het terrein aanwezig. De beide tri bunes waren gevuld terijl langs de lijnen een haag toeschouwers stond. Onder de autoriteiten merkten we op Z. H.Exc. Mgr. J. Pessers, apostolisch vicaris van Ned. Timor, bisschop van Candyba; pater Kersten, Provinciaal der Witte Pa ters; Deken Manders van Valkenswaard, vele pastoors en kapelaans, ir. Hopster, voorzitter I. V. C. B.: Rector Vissers; de heer de Grood, voorzitter R.-K. V. B. Den Bosch; secretaris Verstegen; de elftalcom missies der beide bonden; H. Kersten, lid der Prov. Staten; burgemeester Kuyper, vele industrieelen uit Valkenswaard en Eindhoven. De wedstrijd. Te ongeveer drie uur verschenen onder de tonen van het Limbursch Volkslied de Limburgers op het veld. De spelers maak ten front naar de autoriteiten. Vervolgens kwam de Bossche ploeg het terrein op en stelde zich naast de Limburgers op. De ploegen stellen zich als volgt op: Den Bosch: v. Schijndel (Schijndel) d. Burght v. Bree (Schijndel) (Kolping) Coolen Vermeer Marsman (R.K.T.V.V.) (R.K.T.V.V.) (V.S.V.) Dames De Vries v. Osch (Kolping) (MULO) (Schijndel) Jongbloets Seykens (R.K.T.V.V.) (Kolping) Teunissen Schings (Venl. Boys) (Kerkrade) Breeman Reulen Conemans ((Krekrade) (R.K.N.A.C.) (V.V.H.) Janssen Jurgen Geerits (Venl. Boys) (Laura) (S.V.B.) Oelens Schreurs (Rios) (V.V.H.) Poell (W-ilhelmina) Limbu rg: Zooals men ziet waren er in de oorspron kelijke opstelling verschillende wijzigingen gekomen, die geen verbeteringen brachten, waar dit noodig was. Jongbloets op den rechtervleugel en dit was van wezenlij ke beteekenis bleek in het Bossche elf tal een faillure te zijn. De Limburgers kwamen met vele veran deringen, doch de ploeg kon er nauwelijks onder geleden hebben. Misschien hebben de Limburgers op het oogenblik beter ma teriaal dan de Bosschenaars. Misschien kun nen zij gemakkelijker een beroep doen op de clubs. Het is in ieder geval teekenend, dat we van de kampioenen geen enkele vertegen woordiger in de Bossche ploeg zagen opge steld. Na den aftrap ontwikkelde zich een ver ward spel, dat teekening begon te vertoo- nen, toen de spelers elkaar leerden kennen en met hun plaatsen vertrouwd raóficten. Het is in dit soort wedstrijden een euvel, dat veel spelers op voor hun onbekende plaatsen terecht komen. En het wordt ver groot door het feit, dat er geen gelegen heid bestaat om oefenwedstrijden te spe len. De Limburgers die aanvankelijk in de verdediging gedrongen werden, hadden den dikken van Schijndel reeds aan het werk gezien toen v. d. Burght een bal half raakte die v. Bree daarop niet kon weg werken. De Bosschenaars bleven aanvallen door het goede werk van Vermeer, die den op portunist De Vries aan het werk hield. De Bossche midvoor had echter geen veine met zijn schoten, terwijl hij technisch zwakke kanten vertoont. Tien minuten na het begin kwamen de Brabanters over den linkervleugel in den aanval. Jonkbloets gaf een mooie voorzet. Geerits trok het leer, dat gevaarlijk dicht voorbij de goal vloog in eigen doel. Geluk kig stond Poell, die een triomfantelijken dag had, op de plaats waar het leer kwam. De Limburgers konden in deze periode het offensief der Brabanters niet breken. Zij kwamen over denzelfden vleugel terug. Weer loste Jongbloets een voorzet. De Vries stond vrij voor doel en miste de op gelegde kans. De bal kwam bij den loomen, technisch geraffineerden en zwaar schie tenden Seykens terecht. Er volgt een boog- balletje naar Dams, die schitterend en on houdbaar in het doel kopte (10). Ongeval. Na den uittrap is er Vermeer weer bij, om den bal op te vangen en zijn voorhoe de aan het werk te zetten. Bij een duel viel hij plots op den grond en bleef liggen. Spoedig daarop moest de spil van het veld gedragen worden. Bij onderzoek bleek, dat hij boven den enkel zijn been gebroken had. Nog tijdens den wedstrijd werd hij per auto naar Tilburg vervoerd. Sprenger kwam Vermeer vervangen, doch de Kolpingman nam in feite geen deel aan het spel. Waarschijnlijk drukte ook het ongeval van Vermeer op het enthousiasme van de Bossche ploeg. Zoowel in technisch als in tactisch opzicht, werden de Limburgers be ter dan de Bosschenaars. In de middenli nie was het alleen Marsman die zijn tegen standers houden kon. In de achterhoede kon v. Bree naast v. d. Burght niet onder stoom komen. Zijn re soluut wegwerken dat hem in Breda deed opvallen, ontbrak op sommige momenten. Ten slotte bleek v. Schijndel te zwaar om snel genoeg op lage ballen te reageeren. Dit euvel maakte hem bovendien nerveus. Intusschen werd het positiespel van de Limburgers steeds beter. Reulen had het speciaal op trough-passes begrepen, die door de groote snelheid, warover de voor hoede der gasten beschikte, steeds gevaar lijker werden. Een half uur was er gespeeld, toen v. Schijndel voor den eersten keer bij een houdbaren lagen zal moest visschen. Reu len had zich tot op schietafstand van de Bossche kist gewerkt. Plotseling loste hij een schot in den uitersten hoek. Keeper v. Schijndel viel rioyaal over den bal heen (1—1). De Bosschenaars, die den langzaam ste viger wordende druk van de Limburgers ondervonden, deden enkele goede pogingen om opnieuw een voorsprong te nemen. Dam die de nuttigste voorhoede en speler was, wist in de vlucht een bal onder controle te brengen. Er volgde een keihard schot, dat Poell fraai stopte. Seykens bleef goed werk verrichten, ofschoon hij op het uiter ste punt van den vleugel niet thuis hoort, in de duels liet hij Schreurs en Oelers herhaaldelijk achter zich. De Vries, die goed positie koos, kreeg uit een dier duels den bal en joeg hem op het doel. Poell sloeg nu het leer met meer geluk dan wijs heid uit de goal. Tien minuten vor half-time legden de Limburgers den grondslag voor de beslis sing. Op fraaie wijze werd het leer van ach teren naar voren gecenterd. Ten slotte volgde een trough-pass waaruit Reulers op uitgerekende wijze een goal scoorde (12). De Bosschenaren waren even reactie- loos. Weer profiteerden de gasten hiervan, v. Schijndel sloeg een ingeschoten bal uit het doel. De keeper kon zich niet meer tij dig herstellen. Schings had een voorzet ge geven waaruit Conemans doelpuntte 13. Even voor rust had de verdienstelijke Seykens op eigen houtje een goal gescoord, die wegens off-side werd afgekeurd. Na de thee speelden de Bosschenaars met den wind in den rug. Ofschoon zij gemak kelijker in den aanval kwamen kon de voorhoede tegenover de Limburgsche ach terhoede weinig uitrichten. Oelers, een lan ge stevige back, die overal „bij" kan, hield Seykens en Dams in bedwang. De Vries schoot veel doch zeer slecht gericht. Jonkbloedts en v. Osch waren hun plaats niet waard. Deze voorhoede was te gebrekkig om door open gefundeerd spel de Limburgsche verdediging uit elkaar te rammelen. De Bosschenaars voelden het euvel zelf goed genoeg aan. Seykens wis selde eerst met v. Osch van plaats, dan met de Vries. Niets hielp. Na een half uur ge lijk opgaande spel, kreeg de Vries tot twee maal toe de kans, te scoren. Twee keer schoot hij naast. Breemer en Schings pro beerden het voor de Limburgers met even weinig succes. Dank zij het goede steunende werk van den kleinen terrier Jurgens, kon ook te gen den wind in, de Limburgsche voor hoede op geregelde tijden, v. Schijndel aan den tand voelen. Hoe venijnig de voorzet ten van Schings ook waren, hoe doordacht het positiespel en de formatieverandering die Reulen veoorzaakte, tot doelpunten kwam het niet meer. In de laatste minuten kon Den Bosch bijna het verdiende tweede tegenpuntje scoren. Seykens, die den bal voor de voe ten had, werd door de beide backs in de klem genomen. Uit de botsing kwam het leer voor den vrijgeloopen Dams terecht, die tegen den uitgeloopen keper aanschoot. Corner! Voor het einde volgde er nog een hoekschop, die evenmin resultaat had. Vermelden wij' nog, dat onder de rust de gymnastiekafdeeling van V. S. V. een ge waardeerde demonstratie aan het rek gaf. werken. Hun aanvallen worden meestal te niet gedaan door het eindelooze breedte- spel. Toch weet v. d. Meer eenmaal een ontzettend hard schot in te zenden, maar J. de Koning stopt schitterend. Enkele mi nuten vertoeft het binnentrio rond het doel gebied van DOS, en toont goede schotvaar digheid. Er is zelfs een merkbaar overwicht van de Grafelijken, maar als de DOS-kee per weer eens uit een kluwen spelers reso luut heeft weggewerkt, is dit overwicht ge heel verdwenen en dribbelt van Es alleen door: z'n schot komt in bereik van den keeper. Na 75 min. 40. v. Hameren krijgt op ongeveer 30 meter afstand een strafschop tenemen, dat langs den kortsten weg achter v. Doorn ver dwijnt. Dit doelpunt ontstemt de Hagenaars zichtbaar; achter elkaar noteeren we een vijftal gevaarlijke DOS-aanvallen, waarbij v. Hameren weer eens van verre de Grafe lijke keeper aan de tand voelt, deze slaat in 't veld terug, waarna v. Velzen enkele centimeters naast in 't zijnet schiet: geen doelpunt ondanks de zwaai van v. Hame ren om den hals van den DOS-middenvoor. Dan krijgt DOS wegens hands een penal ty toegewezen, v. Hameren schiet tegen den keeper, geeft dan aan Rodewijk, die doelpunt. De scheidsrechter kent evenwel dit doelpunt niet toe, hoewel de geleerden het hierover nog steeds niet eens zijn. Dan volgt nog eenmaal een verwoede Haagsche aanval. Een ingewikkelde scher mutseling ontstaat in het doelgebied van DOS, J. Turk kopt nog weg hoog opsprin gend, tweemaal vuren Slee en Kemperman tegen de lat en de paal. Hier hadden de Grafelijken ongetwijfeld iets meer fortuin verdiend. Tegen het einde neemt DOS meer en meer het spel geheel in eigen handen. In de laatste minuten 50. Wij mogen natuurlijk niets verklappen uit de school der voetbal-theorie. Hier bracht Rodewijk de theorie goed doordacht in practijk: Vanaf de doellijn plaatst hij zui ver schuin terug voor doel, waar Aker boom met een harde kopbal voor de afwer king zorgt. Zoo kwam het einde van dezen met groote spanning verwachten wedstrijd, waardoor weliswaar uitstekende kansen zijn verkre gen voor 'n promotie, hoewel het niet on mogelijk is, dat nog eens tegen Graaf Wil lem moet gespeeld worden, 't Was een ste vige partij voetbal met vlot spel. Meerma len werden in duels eikaars krachten ge meten, en hierbij viel ons in het bijzonder de aangename onderlinge verstandhouding op, welke deze wedstrijd in een zeer zui vere sfeer hield. Scheidsrechter Reekers leidde prettig deze moeilijk te volgen wed strijd, omdat het spelbeeld zich meermalen snel verplaatste. Dat hij enkele fouten maakte, doet hieraan overigens niets af. ITALIë—BELGIë 6—1 Voor 30.000 toeschouwers is gister middag Te Milaan, onder leiding van dr. Bauwens een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het Italiaansche en het Belgische elftal, welke als oefenwedstrijd voor de komende wereldkampioenschappen be doeld was. Voor de rust speelden de Belgen een goede partij, zij boden hefti- gen tegenstand en zorgden zelfs voor een groote verrassing, doordat zij reeds na twee minuten de leiding namen door een fraai doelpunt, dat Capelle uit een ver rassende aanval scoorde. Maar een kwar tier later was de stand weer gelijk, toen Meazza een strafschop onberispelijk in het net schoot en nog voor de rust zorgde Andreolo voor een 21 voorsprong voor Italië. Na de rust kwamen de Italianen er hoe langer hoe beter in en toonden tegen het einde van den wedstrijd zeer fraai voetbal, waartegen de Belgen zeer weihig hadden in te brengen. Pasenati passeerde den Belgischen doelman nog een keer, ter wijl de befaamde middenvoor Piola met drie schitterende doelpunten den eind stand op 61 bracht. OSTMARK—ASTON VILLA 2—3. Evenals Zaterdag bij den wedstrijd DuitschlandEngeland, woonden ook Zon dag 100.000 toeschouwers de ontmoeting tusschen Ostmark, bestaande uit spelers van het vroegere Oostenrijksche elftal en Aston Villa bij. Met 32 won de Villa.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9