DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gouden Jubileum van den Volksbond In het Bisdom Haarlem MAANDAG 16 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9032 S)e £cidóeh^Soii^cmt Telefoon: Redactie 18. Telefoon: Administratie 935. Atkv. en Abonm-tarieren de paf. Giro 103003. Postbus 1L Dit nummer bestaat uit vier bladen. Onze standsorganisaties Het gisteren te Haarlem gevierde gouden jubileum van den Ned. R.K Volksbond heeft weer 'ns verdiept en verlevendigd de overtuiging, dat onze katholieke standsorganisaties van over-groote beteekenis zijn. Van over-groote beteekenis voor de per soonlijke beleving van de katholieke begin selen in het persoonlijke leven. Van over-groote beteekenis voor de door- viering der katholieke beginselen in het openbare leven. Het ongeloof zou in de groote steden van ons Bisdom nog meer slachtoffers hebben gemaakt, als de Volksbond er niet was geweest. Deze stelling kan zonder eeni- gen twijfel worden aanvaard. Wij kunnen vooral in dezen tijd onze standsorganisaties niet missen. De stands organisaties binden de menschen van een zelfde willen en streven èn op godsdienstig èn op maatschappelijk terrein te zamen tot een eenheid. En door de samenwerking der verschillende standsorganisaties, die op katholiek beginsel staan, wordt die eenheid over-kroond met een nog meer universeele eenheid in aller Katholieken willen' en streven. En: eenheid is in dezen tijd, meer nog dan anders, noodzakelijke voorwaarde voor positieven arbeid èn voor afweer- van de zoo dreigende hoogst ernstige gevaren. Vanuit de standsorganisatie moet worden gericht een groote stuwkracht naar een sa menleving, gebaseerd op recht en liefde. In de standsorganisaties moeten deskun dig worden gevormd de leiders voor een nieuwe maatschappelijke ordening. Dit kan werkelijkheid zijn, zooals het in het verleden werkelijkheid is geweest. Men neme kennis van de gouden-feest viering van dezen- Volksbond. En men zal opnieuw worden doordringen van de groote waarde, van het groote nut onzer standsorganisaties, in het bijzonder ook van de standsorganisatie van den Volksbond. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BRUSSEL, Met de kabinetsformatie van den heer Spaak is het toch niet spaak ge- loopen, zooals geestigaards met een toespe ling op den naam van den formateur meen den te kunnen voorspellen. Integendeel, hij is er in geslaagd, een nieuwe Belgische re-' geering te vormen en hij is derhalve de eer ste socialistische premier in de Belgische parlementaire geschiedenis. De Katholieken zijn er niet erg enthousiast over, maar wachten het regeeringsprogram van dit ka binet af, voordat zij een definitief oordeel willen uitspreken. GENEVE: Het prestige van den Volken bond wordt er niet grooter op en het leden aantal ook niet. Telkens valt er weer een land uit. De jongste weglooper is Chili, welk land teleurgesteld is, omdat de Bond het overigens vrij netelige vraagstuk der her vorming maar niet wil aanpakken. Er moet volgens de regels een opzegtermijn van 2 jaar in acht genomen worden en Chili heeft gezegd, dat 't gaarne op zijn besluit wil te rugkomen als in dien tusschentijd de her vorming van den Volkenbond op stapel is gezet. SOETSJAU: In China, bij Soetsjau aan den Loenghai-spoorweg, is weer geducht Kath. Onderwijzers te Oss Protest tegen den laster Voor een correctie van de publieke opi nie in ons land was hetgeen op de Donder dag te Oss voor de inspectie Boxmeer ge houden Onderwijzersdag geschiedde, buiten de agenda om, van algemeen belang. Toen de zeereerwaarde heer Bloem, adviseur van de afd. Oss van den K.O.B. en dekenaal inspecteur van het bijz. onderwijs in het bisdom den Bosch, even voordat de voor zitter zijn openingswoord begon, de zaal binnentrad, bereidden de honderen aanwe zigen hem een ovationeele ontvangst. Deze spontane natuurlijke reactie op een ver derfelijke verdachtmaking moge een cor rectief zijn op hetgeen wekenlang in het journaille van Nederland te lezen heeft gestaan. Toen de voorzitter, de heer Jans sen uit Megen, op deze gevoelsuiting re flecteerde en in een prettig aandoende speech ook den aanwezigen burgemeester van Oss, den heer Ploegmakers, betrok, daverde de zaal van de instemming. Spre ker beluisterde in dit spontaan applaus niet alleen een krachtig protest tegen den la gen laster der laatste weken, maar ook een machtig credo in hun onkreukbaarheid. Zichtbaar bewogen heeft pastaoor Bloem gereageerd op dit „Lied ohne Worte", zoo als hij het noemde, terwijl burgemeester Ploegmakers in zijn dankwoord zeide, dat deze bezoekers van Oss hem meer welkom waren dan een groep provoceerende N.S. B.-ers. Deze incidenteele geste van een ingewijd publiek moge een duidelijke taal spreken. Oss heeft de teekenen verstaan en geen duizendmaal heviger campagne zal een kloof doen ontstaan tusschen clergé en ge- loovigen. Zelfs heeft deze rel één goede zijde gehad: Oss heeft den laatsten tijd heel scherp leeren waarnemen en daaruit eeni- ge conclusies getrokken. Uit de agenda van den gehouden onder wijzersdag valt .te vermelden, dat de heer Kunst, conservator van het Koloniaal In stituut, gesproken heeft over: „De volken van Ned.-Indië", terwijl na den middag Henk Schaer verzen heeft gezegd uit de literatuur der middeleeuwen en van de renanissance. Het was een genot naar dezen voordrachtskunsteiaar te mogen luisteren. Vele geestelijke en wereldlijke autoritei ten, waaronder mevrouw Op de Coul, in- spectrice van het L. O. in de inspectie Box meer, de bisschoppelijke hoofdinspecteur drs. van Gerwen, alsmede de heer Kipp, waarnemend Commissaris der Koningin, woonden dezen onderwijzersdag bij. gevochten. De Japanners zeggen, dat zij de Chineezen omsingeld hébben, en de Chi- neezen beweren, dat zij de Japanners om singeld hebben. Wij gelooven echter, dat het bericht uit Tokio, waarin een groote overwinning van de Japanners wordt ge meld, nog het dichtst bij de waarheid is. RIO DE JANEIRO: De Braziliaansche bladen kaarten nog wat na over den mis lukten staatsgreep en varen woedend uit tegen Duitschland, dat de „groenhemden" zou hebben gesteund. De „Völkische Beob- achter" keert zich even fel tegen deze be schuldiging. „Wij begrijpen, zoo schrijft het blad, dat Vargas zondebokken voor den opstand noodig heeft. Het sprookje van Duitsche bedoelingen ten aanzien van Bra zilië is in de wereld gebracht door de pers van de Vereenigde Staten. Juist omdat er in Brazilië groote Duitsche nederzettingen en ook vele Rijksduitschers zijn, moeten wij waarde hechten aan absoluut correcte betrekkingen met de Braziliaansche repu bliek. Onzerzijds zijn deze betrekkingen nooit in gevaar gebracht. Op den duur is het echter onverdragelijk, dat Duitschers onder nietige voorwendsels worden lastig gevallen, dat het Duitsche bedrijfsleven schade ondervindt, en dat Duitsche couran ten verboden worden, alleen omdat presi dent Vargas zich door klungels in Washing ton en New-York wat op den mouw laat spelden." Prosit! Bestuur en Lustrumcommissie der R.-K. Studentenvereniging „Sanctus Augusti- nus" te Leiden bij het negende lustrum der vereeniging. De R.K. Volksbond in het bisdom Haar lem heeft gisteren in de Bisschopsstad zijn gouden jubileum gevierd. PONTIFICALE H. MIS In de Kathedrale Kerk droeg Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, een pontificale H. Mis op, geassisteerd door dr. Olierook, algemeen geestelijk adviseur als diaken, pater Alexander, algemeen kernleider, als subdiaken en voorts door de adviseurs der af deelingen: rector Bo- keloh uit Den Haag, rector Kuiper uit Ro- terdam en kapelaan Pappen uit Haarlem. RECEPTIE Des middags recipieerde het centraal- bestuur in het gebouw St. Bavo, waarvan de zaal met door verschillende vereenigin- gen geschonken bloemstukken, fraai was vedsierd. Op de zeer druk bezochte recep tie o.a. door plebaan F. Filbry, dr. Cass Hentzen O.F.M., vertegenwoordigers van 't R.K. Werkliedenverbond, de Hanze, L.T.B., „Herwonnen Levenskracht", centraal ver band St. Josephsgezellen, de Graal, Bond van R.K. Woningbouwvereenigingen, vele vakbonden en afdeelingen, heeft de heer F. Keesen uit Rotterdam, voorzitter van het Comité van Uitvoering, de groote mede werking aan het organiseeren van het ju bileumfeest gememoreerd. Reeds aan den eersten oproep om het jubiueum in alle af deelingen kerkelijk te herdenken,, werd algemeen gehoor gegeven. Het bewijst hoe groot de eenheid en samenwerking is tus schen het Centraal Bestuur der afdeelin gen. Ook de oproep voor een stoffelijk blijk van hulde, werd nagenoeg algemeen beantwoord. Dit geschenk bestaat uit een nieuw ameublement voor de vergaderzaal te Amsterdam, waarvan spr. de foto aan bood. De president van het Centraal Bestuur, de heer J. L. v. d. Akker, betuigde zijn dank voor het cadeau en hoopte dat dit feest de toch reeds hechte band tusschen Centraal Bestuur en de afdeelingen nog nooit is ook maar een wanklank gehoord! nog zal versterken. FEESTVERGADERING Op de receptie volgde een grootsche feestvergadering in hetzelfde gebouw, waar aan het R.K. Kleinorkest onder leiding van den heer J. Nibbering, muzikale mede werking verleende. De centraal president, de heer J. v. d. Akker, hioeld de openingsrede, waarin hij verwelkomde de voormalige geestelijke al- viseur rector Olierook, deken H. C. J. Son deken Bots uit Gouda, den geestelijk ad- seur-rector Olierook, deken H. C. J. Son- daal van Haarlem, den voorzitther van het R.K. Werkliedenverbond, den heer de Bruin, vertegenwoordigers van de organi saties, pers en radio, wethouder W. J. B. v. Liemt, wethouder van Haarlem, mr. F. A. Bijvoet, voorzitter der R.K. Raadsfractie, mr. Verschuur, voorzitter der R.K. Staats partij, en den heer Jan Smit, eerelid van het Centraal Bestuur. Onze bond doet niet aan „politiek", aldus zeide, spr., o.m., Dat wil geenszins zeggen dat wij politiekloos zijn. Als bekro ning van veel van ons werk, hebben wij de Staatkunde en daardoor de politieke or ganisaties noodig. Spr. wees met voldoening op het vele goede, dat op dit terrein door de R.K politieke organisaties is bereikt. Wij hebben gaarne onze volle medewerking aan de versterking dezer organisaties ge geven en zeggen den nieuwen voorzitter van de R.K. Staatspartij toe, dat hij op on zen blijvenden steun mag rekenen. Spr. deelde tenslotte mede dat telegram men van hulde aan Z.H. den Paus en H.M. de Koningin waren gezonden. Terwijl de talrijke aanwezigen het bondslied zongen, trad Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de hoo- ge Beschermheer van den bond, binnen. Mgr. werd door den heer v. d. Akker ver welkomd. REDE DEKEN BOTS. De feestrede werd gehouden door den Hoogeerw. heer J. F. A. Bots Deken van Gouda, die uitvoerig de geschiedenis van den bond naging. De wieg onzer Katholieke Arbeidersbe weging in Amsterdam. Als louter-ma'te- rieele belangen de laatste aanleiding wa len geweest voor de stichting van den bond, zou dat heel begrijpelijk zijn geweest en volstrekt niet oneervol, maar wel zal het eervol blyven dan ondanks moei lijke materieele omstandigheden de aan leiding tot de stichting van den R.K. Volks bond een aangelegenheid van idieelen aard :s geweest. En wel het bekende feit, dat toen het gouden priesterfeest van Paus Leo Xin door Amsterdams Katholieken werd gevierd, de toegangsprijzen zoo wa ren, dat onbemiddelde menschen werden uitgesloten. Dit feit werpt een typisch licht op de sfeer, waarin Europa toen leefde, Het volk was verdrievoudigd in aantal, maar het tweederde deel dat er bij kwam, vond geen verbinding meer met den ouden kring van ingezetenen. Men benutte hen maar beminde hen niet. En bij het Katho liek gemeenschapsfeest had men geen re kening gehouden met dit tweederde ge- ceelte. Op die uitsluiting antwoordden de arbeiders met de stichting hunner organi satie. Het was geen daad van vijandigheid tegen de gemeenschap maar een georgani seerd pogen om een rechtmatige plaats in die gemeenschap te veroveren. Die gang naar een broederlijke samenleving leeft na 50 jaren nog onverzwakt voort in onze be weging, ja meer dan ooit wordt onze be weging beheerscht door haar geloof aan de ordeningsgedachte, waaruit hopelijk eenmaal een harmonieuze maatschappij zal opbloeien. Als we nu zien hoe een hal ve eeuw later in onze dagen die gedachte nog voortdurend stuit op veel oritiek en verdachtmaking, dan zal het ons niet ver wonderen dat de bond bij zijn stichting nu niet onmiddellijk met broederliefde werd tegemoet getreden. De eerste jaren zijn dan ook heel moeilijk geweest want het sociaal verband, dat we hu heel gewoon vinden, was toen iets heel nieuws of lie ver het bestond reeds maar juist in klei ne groepen van revolutionaire elmenten en juist uit die uiterlijke overeenkomst ont stond de verdachtmaking van socialistische gezindheid. Dat was voor de pioniers met hun hooge idealen zeer pijnlijk. Maar Wil lem Passtoors, Jan Smit e.a. hebben de pio niersarbeid aangedurfd, omdat zij vast ge loofden in het heilig recht der massa, die hongerde naar de bevrijding. De geschie denis heeft hen dubbel en dwars m het ge lijk gesteld. Maar toen ondervonden zij on welwillendheid en criiiek en zoo algemeen was dergelijke verdachtmaking,, dat Paus Leo XIII het noodig vond daar openlijk te gen in te gaan en tegen een der katho lieke voormannen zei: Zij, die zeggen, dat uw ideeën socialistisch zijn, hebben geen flauw vermoeden van de grondbeginselen der christelijk sociale orde. Willem Passtoors en zijn vrienden heb ben in een ongunstige sfeer gewerkt en dit werk vrijwel alleen moeten doen. Ze ker, zij hadden vertrouwde vrienden zooals Mgr. Konings, die in de herinne ring der oude volksbonders nog met pië teit voortleeft, maar de stichting en uit bouw van den R.K. Volksbond is toch goeddeels het werk geweest van de eigen menschen. Daardoor mist zijn geschiede nis iets van dat glorieuze aanzien, dat de arbeidersbeweging van hét aartsbisdom had verworven door een Mgr. Ariëns of die voor het Zuiden genoot door een dr. Poels, maar van den anderen kant geldt speciaal van de katholieke georganiseerde arbeidersgroep van dit diocees het eere- predicaat: door eigen kracht omhoog. Op een énkele uitzondering na, waren het bij na allen mannen, die nauwelijks lager on derwijs genoten hadden en de eerste hon derd leden zullen wel niet eens precies ge weten hebben waar het heen moest. Dat was ook niet zoo eenvoudig. Rerum Novarum was nog niet verschenen en in ens land was geen voorbeeld te vinden om hun den weg te wijzen. Toch hebben zij den weg gevonden. En wel zoo goed, dat d' ontwikkeling van deze 50 jaren in we zen de ontwikkeling is geweest van het eerste program uit de eerste jaren; bij de verschijning van Rerum Novarum was het riet noodig ook maar iets te veranderen in statuten of program van onzen bond, hij v:as de encycliek vooruit geloopen. Dat pleit voor de heldere geest en de zuivere gezindheid der eerste leiders en die zui vere gezindheid komt wel het beste tot uiting in de verhouding der pioniers van heel den bond tot de kerkelijke overheid. De geest van Rome zat hun van jongsaf aan in het bloed. En aan de hooge relatie met den internuntius in Den Haag is het waarschijnlijk te denken, dat Paus Leo XIII aan het lidmaatschap van den bond zelfs bijzondere aflaten heeft verbonden. Nooit is het in de 50 jaren noodig geweest, dat Haarlems bisschop moest ingrijpen in de richting of het streven van den Bond ofschoon dit toch zoo gemakkelijk had kunnen gebeuren bij de felle stroomingen en de groote problemen in die halve eeuw. Er is zelfs een tijd geweest, dat zonder een steun der kerkelijke overheid de Volksbond niet was blijven bestaan. Toen, na den geestdrift der eerste jaren velen den Volksbond gingen beschouwen als een overbodig onderdeel der katholieke arbei dersbeweging. Gelukkig is in de laatste 5 a 6 jaren in deze opvatting een groote ken tering gekomen, want de ontwikkeling der feiten heeft het ons in harde maar duide lijke taal geleerd, dat niet in ons getal en niet in onze instellingen, maar in het in- zich en de gezindheid onzer leden de kracht onzer beweging gelegen is. In steeds breeder kring gaat men nu beseffen, dat het herstel der maatschappij voor alles niet ligt buiten maar in den mensch. En VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chili heeft zijn lidmaatschap van den Volkenbond opgezegd (2e blad). Spaak geslaagd in het vormen van een nieuwe Belgische regeering (2e blad). De Britsche gezant verlaat Mexico (2e blad). De Japanners melden een groote over winning bij Soetsjau (2e blad). Binnenland Het gouden jubileum van den Ned. R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem (le bl.) Bij een treinbotsing te Ede, welke gis teravond plaats had, werden vier personen gewond; de schade is zeer groot (2e blad). Ernstige veenbranden In Drente (2e en le blad). Zware fabrieksbrand te Amersfoort (2e en le blad). Lelden Mr. F. van Cauwelaert spreekt op de feestvergadering van „Sanctus Augustinus" (2e blad). Sport en Wedstrl|den VOETBAL: Limburg wint met 31 den missiewedstrijd van Den Bosch; Volendam wint van VOSTA, in Roelofarendsveen werd Graaf Willem door DOS geklopt. Voor het kampioenschap van den KNVB wonnen Feyenoord en Heracles beide; Quick (Nij megen) promoveert naar de le klasse (3e blad). ROEIEN: Laga wint de Varsity, Njord maar heel matig (3e blad). SCHAKEN: De Noteboomwedstrijd te Leiden gespeeld (3e blad). ATHLETIEK: Docos wint den „Record- Beker" op de Cross Country te Bussum (3e blad). dat de laatste oorzaak der wereldcrisis is de mensch zonder God, de mensch, die ge looft aan geweld. Deze overtuiging, welke thans als iets nieuws wordt verkondigt en waar uit thans een beweging groeit als van de Oxfordgroep, is door 50 jaar heen de bezielende gedachte van den R.K. Volksbond geweest. Willem Passtoors met zijn vrienden zijn dan ook hun tijd ver vooruit geweest. Nu pas, bij na 59 jaar later, heeft Paus Pius XI in zijn encycliek tegen het communisme voor het eerst openlijk de dringende noodzakelijkheid bepleit van standsor ganisaties zooals de Volksbond. De sociale studiedagen van onzen Volks bond zijn een luxe, welke geen andere maatschappelijke groep van het katholieke volksdeel in ons bisdom zich kan veroor loven. En voor iederen nieuwen docent is het een openbaring met welke geestdrif tige belangstelling gedurende vier dagen die lessen daar gevolgd worden door 200 man. Die belangstelling is stelselmatig en moeizaam gekweekt door 50 lange jaren (ver 3 arbeidersgeslachten in duizenden vergaderingen over heel het bisdom dik wijls in kleine zaaltjes en menigmaal voor een handjevol menschen. De standsorganisaties moeten de karak ters smeden tot ze in staat zijn om Chris tus' Koningschap op alle cultuurgebieden binnen te dragen. Dat is onze roeping voor de toekomst. Onze moed en geestdrift zul len groeien naarmate de tijd moeilijker wordt. Dan kan men alles afnemen maar éné ding niet: de arbeid van 50 jaar kan men niet ongedaan maken. Daarom hoog onze Volksbond, hoog onze Willem Pas toors, al die namelooze vrienden, die den volksbond hebben gesteund en gestuwd. Uit hun goede gezondheid zal eens groeien die maatschappij, waarin de goddelijke liefde zal triomfeeren. Na een muzikaal intermezzo sprak de Bisschop, Mgr. Huibers. Dit feest, aldus Mgr., staat in het teeken van een grenzen- looze dankbaarheid. Daarom dan ook had Mgr. in zijn kathedraal een H. Mis opge dragen als dank aan God, voor dee over vloedige zegen, in vijftig jaar door den R. K. in het bisdom uitgestort. Het was geen genadepaard toen de op richters vijftig jaar geleden tegen den Paus zeiden: „Wij zijn maar eenvoudige werklieden maar, als het gaat om ons ge loof, wijken wij voor niemand". Dat is waarheid geworden. Hoe schoon is het dat gij nu staat voor uw bisschop en uw bischop zich thuis gevoelt onder u. Het woord van Mgr Bottemanne: „Man-

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1