Het Sehaaktournooi en de Zondagsrust RIJNSTREEK ZATERDAG 14 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Onder voorzitterschap van Burgemeester van de Mortel kwam de Raad gisterenmid dag te 2 uur in openbare vergadering bij een. Alle leden waren aanwezig. Na de ope ning met gebed, deed de voorz. mededee- ling van enkele goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten. O.a. vernamen wij, dat het be sluit tot aankoop van gronden nabij den vuurtoren (het z.g. vuurtorenplan), zooals dit in de vorige vergadering was gewijzigd, is goedgekeurd. Niet goedgekeurd is het besluit, waarbij de raad aan B. en W. de bevoegdheid overdroeg om de daar gelegen bouwgronden te verkoopen. Enkele jaar verslagen werden voor kennisgeving aan genomen. De ambtenaren zijn teveel B. en W. gezind. Bij de vaststelling van de notulen van de Februari-vergadering (de begrootingsver- gadering) zeide de heer Vogelaar, dat het hem opgevallen was, dat de uit den raad aan het adres van B. en W. gemaakte op merkingen in de notulen zooveel mogelijk zijn „afgerond" en zoo soepel mogelijk zijn voorgesteld. Spr. wilde intusschen gaarne opmerken, dat de ambtenaren bekwaam ge noeg zijn om de notulen te maken, maar vond het vorengaande toch niet juist. Ook was het hem speciaal met betrekking tot die vergadering opgevallen, dat soms in die notulen niet is vermeld, dat de voorz. om trent bepaalde aangelegenheden de toe zegging tot onderzoek deed. De voorz. ant woordde, dat zulks een bewijs is, dat de ambtenaren B. en W. een goed hart toe dragen. Intusschen stelde spr. den heer Vogelaar gerust, dat hij toch alles onder zoekt, waarnaar de leden gevraagd heb ben, ook al staat zulks niet in de notulen. De heer Alkemade meende, dat de heer Vogelaar toch de gelegenheidhad gehad tevoren in de concept-notulen veranderin gen aan te brengen, waarop -laatstgenoem de antwoordde, dat zijn opmerking meer in het algemeen bedoeld was. Intusschen beloofde de voorz. met de gemaakte op merkingen rekening te houden onder het motto: Wien de schoen past, trekke hem aan! Een raar praatje. Het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een urinoir met daarachter een berg plaats voor het opbergen van materiaal aan de Bomstraat te Noordwijk aan Zee ontlokte nogal eenige discussie. In het bij zonder de heer van der Wiel vond de plaats van „vestiging" eener dergelijke inrichting niet bepaald goed gekozen, te weten in een nieuwe straat met een winkelgalerij en nieuwe huizen. Bovendien is het een punt waar weinig menschen komen, terwijl die straat veel te ver van het strand afligt. Nu zal, volgens spr. het destijds door den heer Vink geopperde denkbeeld van het exploi- teeren van een autobusdienst van het strand naar een urinoir te Noordwijk-Bin- nen toch nog uitgevoerd dienen te worden, hetgeen de heer Vink beklemtoonde door den uitroep „onherroepelijk". De voorz. herhaalde wat hij als eens meer gezegd heeft, n.l. dat de groote moeilijkheid is, dat- niemand zoo'n instrument in zijn nabijheid wil hebben. De Bomstraat wordt, aldus spr., straks een drukken verbindingsweg tus- schen twee gedeelten van het dorp N. aan Zee, terwijl momenteel geen betere plaats is te vinden. Spr. drong tenslotte sterk op aanneming van het voorstel aan, onder de geruststellende mededeeling, dat zelfs de uiterst deskundige commissie voor open bare werken er haar sanctie aan gegeven had. Waarna de heer van der Wiel repli ceerde, dat een dergelijke commissie wel deskundig kan zijn wat betreft het bouwen van een dergelijke inrichting, maar nog niet wat betreft de plaatsing. Nog andere details kwamen ter sprake, n.l. bezwaren die gemaakt werden tegen de afmetingen van het gebouwtje, naar aanleiding waarvan de voorz. vroeg of de heeren een bordje wilden zien aangebracht met het opschrift: „alvo rens uit te gaan, wordt beleefd verzocht z'n kleedij te schikken", evenals in Brus sel gebeurt. Waarop de heer Alkemade antwoordde, dat men hier niet in Brussel was. Daar had men zelfs een „Mannetje Pis"! Wij zullen het hierbij laten, daar we anders vreezen, dat de censor aan het werk zal gaan!! Het resultaat was, dat het voor stel z. h. st. werd aangenomen, hetgeen voor de gemeente een uitgaaf beteekent van 650.onder restrictie, dat B. en W. verder blijvend zullen uitzien naar een be tere plaats voor een tweede exemplaar, in de toekomst. De promotor van deze „ge schiedenis", de heer Vink, werd tegelijk door den voorz. uitgenoodigd een en ander officieel te openen, hetgeen opnieuw de noodige hilariteit ontlokte! Hierna werd met de stemmen van de heeren Vogelaar en de Vreede tegen, be sloten om ook dit jaar wederom aan de twee plaatselijke bouwvereenigingen ex- trabijdragen te verleenen in de exploitatie tekorten tengevolge van de ingevoerde huurverlagingen. Deze extra bijdragen be draagt een vierde der tekorten ofwel 1341.60. De heer Vogelaar herhaalde in het kort, zijn bekende bezwaren tegen deze manipulaties, waarbij de heer de Vreede zich aansloot, terwijl het voorstel van de zijde der heeren .van der Wiel en Lieffe- ring, eerstgenoemde mede op historische gronden, werd verdedigd. Het vaste politiecorps wordt uitgebreid. N**"" Gelijk wy gisterenavond reeds meldden, stelden B. en W. thans voor het aantal vaste agenten van politie uit te breiden met 2 en het aantal tijdelijke (zomer)agenten te verminderen met 3, zulks onder intrekking van hetgeen bij de begrooting was beslo ten (n.l. uitbreiding met 3 tijdelijke agen ten). De heer van der Meer verklaarde zich tegen deze uitbreiding en gaf in overwe ging het vorige bij de begrooting genomen besluit te handhaven. De heer van Eeden vond het wel eigenaardig, dat vroeger nooit was ingezien, dat het stelsel van de tijde lijke agenten ongezond was. Spr. vroeg, wat er gebeurd was dat B. en W. te dien aanzien zoo radicaal van meening waren veranderd. De voorz. verwees naar het prae-advies van B. en W., waarin de motie ven duidelijk zijn neergelegd. Het feit dat tijdelijke agenten in het algemeen nog vol doende practische ervaring missen, hebben B. en W. tot dit voorstel geleid. Er is een tijd geweest, dat dezelfde tijdelijke agen ten zomer op zomer weer terugkwamen, maar doordat er enkele den laatsten tijd elders een vaste aanstelling hebben gekre gen, komen er bijna steeds nieuwe agen ten, die nog „groen" zijn en teveel moeten worden geïnstrueerd, waardoor het vaste corps te veel hinder ondervindt. Bovendien maken nieuwe agenten fout op fout en zoo als de toestand nu is, loop de zaak falikant mis, aldus spr. Spr. gaf voorts een verge lijking van de samenstelling en omvang van het politiekorps in een drietal badplaatsen, daarmede aantoonend, dat een uitbreiding met 2 vaste agenten luxe is. Ook betoogde spr., dat op de eerste plaats het aantal in gekomen stukken bij de politie vergeleken met 4 jaren geleden met meer dan 1000 is vermeerderd. Dit betreffen geen onbe langrijke stukken. Voorts is er o.a. een on voldoende straattoezicht, ook des winters, waardoor meer klachten inkwamen en meer onderzoek noodig was, hetgeen ten gevolge heeft dat het preventief toezicht steeds minder mogelijk is. Het vorenbedoelde staatje drukken wij hieronder af: Katw. Noordw. Zandv. aantal inwoners 18160 11638 9370 oppervlakte 1176 3508 3309 Comm. van politie Insp. van politie 112 hoofdaganten 1 1 rechercheurs 2 12 vaste agenten 12 9 16 klerken 1 1 zomeragenten 6 9 In Zand voort zijn, aldus de voorzitter, geen zomeragenten, terwijl spr. nog on langs uit het raadsverslag der gemeente Katwijk is gebleken, dat men ook daar op het stelsel van de zomeragenten terug komt. De heer van Eeden kon er zich nog niet bij neerleggen. Spr. meende, dat het aantal zomeragenten destijds afhankelijk is gesteld van het aantal kilometers kust strook. Voorts herhaalde spr., dat men vroeger het stelsel van telkens vreemde agenten toejuichten. Dat ze nog „groen" waren was toen niet erg. Spr. ging ten de zen af op den adviseur van destijds, toen spr. deel uitmaakte van het college van B. en W. en cok wel eens als hoofd van de politie optrad. De heer Vogelaar was be vreesd, dat thans de deur werd opengezet voor het aanstellen van tijdelijke agenten in de eerstkomende jaren, hetgeen weer meer geld zou kosten. Overigens kon spr. zich met het voorst"l wel vereenigen. De voorzitter zeide toe, zich tegen elke uitga ve voor de politie te verzetten, die niet be slist noodzakelijk was. De heer Liefferink verklaarde zich tegen het voorstel op grond van het feit, dat het aantal geuniformde mannen ook een woordje meesprak en pre ventief werkte om kwaad te voorkomen. Immers bij aanneming van dit voorstel wordt het totaal aantal agenten in het hoogseizoen, zoowel vaste als tijdelijke, met 4 verminderd,. waarop de voorzitter ant woordde, dat de kwaliteit bij hem meer sprak dan de kwantiteit. Nadat ook de hee ren Caspers en Wassenaar het voorstel van B. en W. hadden verdedigd, werd het in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hee ren van der Meer, Liefferink en van der Wiel. Voor dit jaar zal een overgangs maatregel worden gevolgd. Hierna werd overeenkomstig het advies van B. en W. besloten om op het verzoek van de commissie var toezicht en advies voor de voor- en nazorg van krankzinni gen in Zuid-Holland, om toekenning van een subsidie in de kosten van het uitbrei den en/of in het leven roepen van dien sten belast met de voor- en nazorg van krankzinnigen, afwijzend te beschikken. Met het voorstel tot verkoop van gron den aan de van Panhuijsstraat liep het eenigszins anders dan was voorgesteld. Het raadsbesluit van Augustus 1931, waarbij de veroopprijs van de perceelen bouwgrond in den Noordzuiderpolder is bepaald op ƒ5.50 per M.2 voor de perceelen aan de v. Panhuijsstraat, is weliswaar ingetrokken, overeenkomstig het voorstel van B. en W. Maar den hudigen verkoopprijs zal niet zooals B. en W. aanvankelijk adviseerden, worden bepaald op 5./per M.2, doch overeenkomstig het advies van den heer van der Wiel telkens hiermede de bouw- lust op dit complex, die de laatste jaren niet zoo^groot meer was, weer wordt aan gemoedigd. Het a.s. sehaaktournooi. Men kent de geschiedenis. De raad be sloot in de vorige vergadering tot deelne ming in het garantiefonds voor het te or- ganiseeren internationale sehaaktournooi, tot een bedrag van 250, mits niet op de beide Zondagen zou worden gespeeld. Dit voorstel werd aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Toen kwam het bericht van het uitvoe rend comité voor genoemd sehaaktournooi, dat toch op de Zondagen moest worden ge speeld om de eerder door ons vermelde re denen, waardoor het comité verzocht de voorwaarde van op Zondag niet spelen te vervangen door: op Zondag niet spelen tij dens de godsdienstoefeningen. De meerderheid van B. en W. ging hier mede accoord en maakte e rvan: op Zonda gen niet spelen vóór des midags 12 uur. De minderheid handhaafde het eerder geno men besluit. Het werd een zuiver principieele kwes tie. De heer var der Wiel wierp zich op de clausule „tot 12 uur 's middags niet scha ken", dus na de godsdienstoefeningen, en betoogde, dat er toch ook nog met andere categorieën dan Roomsch-Katholieken moet worden rekening gehouden, waarop de heer Alkemade heel rustig antwoord de, dat de Katholieken ook 's middags en 's avonds godsdienstoefeningen houden. Na nog eenige discussie, waarbij de voorzitter nog als zijn meening te kennen gaf dat hij heel anders pver dergelijke dingen dacht,, dan wellicht de meeste leden en daarbij een voorbeeld aanhaalde in Brabant, waar des Zondagsmorgens na de Hoogmis de kermis begon, ingeluid met muziek, werd het voorstel in stemming gebracht en ver worpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stem den de A.-R., C.-H., C. D. U. en de heer de Vreede (R.-K.), laattsgenoemde behoor de ook tot de tegenstemmers in de vorige vergadering, op andere motieven evenwel. Voor stemden de R.-K. e nGemeentebelang. Alzoo ziet het schaakcomité zijn 250 op het nippertje ontglippen, tenzij wellicht alsnog niet op Zondag zal worden ge speeld. Zoodra bekend was, dat de gemeente raad met 8 tegen 7 stemmen het subsidie aan het internationale sehaaktournooi had geweigerd indien op Zondag zou worden gespeeld, heeft de heer L. van Sterken- burg, directeur van het Rembrandt-, Pa lace- en Oranjehotel, die bedrag voor het comité beschikbaar gesteld. Wellicht onder den indruk van het schaken, bij welk spel immers veel moet worden gezwegen, bleek voor verdere dis- cusies geen animo meer te bestaan. De nu volgende punten passeerden althans nage noeg zonder meer den hamer. Een paar be- grootingswijzigingen werden goedgekeurd. Het hoofd van de openbare lagere school, de heer R. Klunder, die deze functie alhier ruim 231/2 jaar bekleedt, gaat na een diensttijd van ruim 41 jaren de school ver laten en kreeg eervol ontslag, onder dank betuiging bij monde van den voorzitter voor alles wat hij met groote nauwgezet heid voor de school heeft gedaan en welke woorden door den raad werden onder streept. Het ontslag gaat in per 1 October a.s. Alsdan zal de heer Klunder 60 jaar zijn geworden. (Gelijk bekend is den pensioen gerechtigden leeftijd voor het personeel bij het lager onderwijs een paar jaar geleden vervroegd van 65 tot 60 jaar). Een stuk duingrond aan de Q. van Uf- fordstraat werd wederom voor een jaar van den Staat gepacht voor den prijs van 50.zulks met bestemming voor par keerterrein. Machtiging werd verleend tot opname in het gasthuis te Noordwijk-Bin- nen van B. Schaap, terwijl ten slotte voor de verbetering van een gemeentewoning (Schoolstraat 2b) 330 werd uitgetrokken en deze woning voor den tijd van 3 jaren wederom werd verhuurd aan D. Noteboom voor 350 per jaar. Van de rondvraag maakte slechts de heer Alkemade gebruik. Deze vestigde de aandacht op een schrijven van de Kamer ALPHEN AAN DEN RIJN Schip laten zinken. Onze lieve Al- phensche jeugd heeft weer eens haar bal dadigheid bot gevierd en in de Aar, een vaartuig geladen met steenen behoorende aan de gemeente, tot zinken gebracht. BOSKOOP „St. Deus Dedit". Gisterenavond had in het R. K. Vereenigingsgebouw de leden vergadering plaats van de land- en tuin- bouwarbeidersbond „St. Deus Dedit". De waam. voorzitter, de heer F. Binken, open de deze vergadering, waarna de secreta ris, de heer J. v. d. Berg, de notulen las. Na eenige minder prettige discussies in zake de bestuursvorming, deed de voorzit ter mededeeling van een aan den Minis ter van Sociale Zaken verzonden schrij ven namens de bonden van Land. en Tuinbouwarbeiders, hetwelk ongeveer luidde: De werkgevers te Boskoop weige ren het collectief contract, zooals dit door den rijksbemiddelaar werd samengesteld, aan te gaan. De werknemers stellen echter geen prijs op een afwijkend contract en verzoeken Uw Excellentie wel het contract in eerder bedoelde zin voor de werkgevers verplich tend te wilen stellen. Hierna kwam in bespreking het aan schaffen van een vaandel. Met een bedrag van 130.(zijnde het aanwezige kas geld) bleek, dat gezien de prijsopgave een behoorlijke oplossing zou zijn te vinden terwijl er dan tevens nog wat overbleef om de feestkas voor het 25-jarig bestaan te versterken. Nadat nog eenigen tijd werd gediscus sieerd over het voeren van een groote propaganda-actie, b.v. met vlugschriften en daarna persoonlijk bezoek werd met een opwekkend woord van den geestel. adviseur, den weleerw. heer kapelaan H. v. Drunen, deze vergadering gesloten. De standplaats der autobussen. De nieuwe dienstregeling der Trio- en Gebr. Buitelaar-bussen, zal in plaats van 15 Mei a.s. vermoedelijk een week later in wer king treden. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. Dijkhuis is door den Commissaris- Generaal aangewezen als lid van de sub commissie voor de organisatie en het bij een brengen van inzendingen in of bij het Ned. Paviljoen op de wereldtentoonstel ling te New York in 1939 op het gebied van land-, tuin-, akkerbouw, veeteelt e.d. BODEGRAVEN Propagandavergadering voor het Zwembad. Het was van het bestuur der Stichting „Zwembad Bodegraven" een goede ge dachte kort voor de officieele opening van Je nieuwe zweminrichting een propagan- da-vergadering te organiseeren. Men is in deze gemeente nu al drie seizoens achter een van een goede zwemgelegenheid ver stoken geweest, zoodat alles wat van zwem. men hield zich naar andere plaatsen moest begeven. Een meer dan gewone propaganda was hier dus wel op zijn plaats en met den voorzitter van dezen avond, den heer A. Burggraaf, kunnen we het slechts toejui chen, dat ook van officieele zijde belang stelling werd getoond. De voorzitter kon n.l. het voltallige college van B. en W. en den gemeente-secretaris welkom heeten. Als propagandist van de K.N.Z.B. hield de heer H. Wesselo, lid van het hoofdbe stuur, een Hierna werden drie films vertoond, waarin schoolzwemmen, droog-trainen enz. op een zeer bevattelijke en suggestieve wijze het witte doek passeerden. Men zag o.a. hoe een klas schoolkinderen onder lei ding van den Nederlandschen kampioen schoonspringen J. W. Schatens spelender wijs (methode Kurt Wiszner) en zonder verdere hulpmiddelen de zwemkunst mach tig werd. Voorts werden de aanwezigen verrast met de primeur voor de provincie Zuid- Holland van een groot gedeelte der Olym piade-film, zoover dit schoonspringen, to- renspringen en waterpolo betreft. De waarlijk acrobatische top-prestaties van de springers, die een prachtige lichaamsbe- heersching demonstreerden, was dikwijls adembenemend. De voorzitter bracht de in grooten ge tale opgekomen belangstellenden dank en sloot met een kort woord de zeer geslaag de avond. LANGERAAR De Langeraarsche polder. Het bestuur van den Noordeind- en Geerpolder ver huurde in 1928 voor tien jaar het water in de Langeraarsche poelen, voor zoover dat van Koophandel te Leiden aan B. en W., waarbij in overweging werd gegeven bij het aankoopen van materialen (kantoorbe- noodigdheden) zoo weinig mogelijk ge bruik te maken van het Rijksinkoopbureau en van de Vereeniging van Ned. Gemeen ten, maar daarbij de middenstand in te schakelen. De voorzitter antwoordde hierop dat B. en W. van deze instellingen een zeer sporadisch gebruik maakten. Hierna sluiting en comité-generaal. eigendom van dien polder was en van de eigenaren, die bereid waren tegelijk met den polder te verhuren. Thans is opnieuw verhuurd. Ingeschreven was als volgt: de poel ten Oosten van het Kerkpad J. Slootweg voor 80.de poel ten Zuiden van dat pad H. Kraan voor f 275.C. v. d. Zwaan voor 200.beide poelen H. Kraan voor 500.B. Kraan te Oude-Wtering voor 652.M. v. Roon (voor 5 jaar) 251. Gegund is aan den hoogste, den heer B. Fvraan voor 652.per jaar. Kraan was in de verloopen tien jaar ook huurder. (De andere inschrijvers wonen hier). TER AAR Steun aan kleine tuinders. In verband met de steunverleening aan kleine tuinders welke regeling in handen ligt van het ge meentebestuur, worden de tuinders ver zocht zich aan te melden ter gemeente-se cretarie en wel op de volgende dagen: Donderdag 19 Mei degenen die wonen in Wijk A, Vrijdag 20 Mei welke wonen in wijk B en D, en op Maandag 23 Mei de bewoners van wijk C. De aanmelding kan geschieden tusschen 91 uur en 25 uur. De teeltvergunningen moeten worden meegebracht, terwijl o.a. een volledige op gave dient gegeven te worden van alle in komsten. Reclasseering. De collecte ten bate van de Nationale Reclasseering heeft in onze gemeente ruim zeventien gulden op gebracht. Begrafenisfonds „St. Joseph". Veel meer belangstelling dan van het corps dragers bestond er niet voor de eerste le den-jaarvergadering van bovengenoemd fonds, welke gisteravond werd gehouden in het Parochiehuis onder leiding van den heer Robertz. Kwart over acht werd de bijeenkomst geopend en na verwelkoming, bijzonder van den Zeereerw. heer pastoor en de le den, ging de secr., de heer C. Volgering, over tot het uitbrengen van zijn jaarver slag. Nadat een overzicht was gegeven van de oprichtingswerkzaamheden, vernemen wjj verder dat er dertien leden in de eer ste klas, 61 in de tweede en 210 in de der de klas, totaal 284 leden zijn geregistreerd. Hierbij komen nog de leden van de R. K. Arbeidersbond, die collectief zijn aange sloten. Het verslag eindigt met een aansporing allen lid te worden van dit mooie fonds, en met een afkeuren van degenen, die vol gens staat en stand in het eerste gelid moesten staan, in plaats van te trachten personen te bewegen zich niet aan te slui ten. Het verslag omtrent de financiën, in handen van den thesaurier, den heer J. Zwirs, komt thans aan de orde. De ex ploitatie-rekening heeft een totaal bedrag van 564.38, de balans 1360.70. De uit rusting van de dragers heeft gekost f 822. De geheele rekening sluit met een batig saldo van 413.20. Werkelijk een mooie prestatie. De heeren J. A. Koeleman en H. Volge ring, die de controle-commissie vormen, rapporteeren gunstig over het gevoerde beleid. Bij de mededeelingen werd geïnfor meerd naar Art. 21 van het reglement, wat slaat op het financieele gedeelte van het fonds, zoodra er een voordeelig saldo is. Ter opheldering deelde de voorz. mede, dat de kas van het Wit-Gele Kruis en het fonds streng gescheiden blijven. Maakt de begrafenis een nadeelig saldo (dit zal niet gemakkelijk gebeuren), dan wordt dit te kort over de fondsleden omgeslagen, is er daarentegen een voordeelig saldo zoo dra de schuld is afgelost dan komt de winst aan het Begrafenisfonds. Dan kan b.v. de contributie verlaagd worden. In elk geval kan het Wit-Gele Kruis er niet van profiteeren. Deze uiteenzetting beweegt sommigen misschien om lid te worden, althans is hier mede een argument om niet toe te treden weerlegd. Voorts werd de aankoop van de costuums in de finesses onder de loupe genomen en vastgesteld, dat de plaatselijke Midden standers concurreerend hebben ingeschre ven, doch de commissie kreeg een cadeau van 280 gulden. Andere soortgelijke ver- eenigingen hebben aanschaffingskosten van 1200 gulden, wij ruim 900 gulden. In aansluiting op de gezamenlijke toetreding van de R. K. arbeiders, werd besloten al leen dan hen te laten profiteeren van de gunstige voorwaarden, indien alle leden lid worden. Alsnog is geconstateerd dat er slechts tachtig gezinnen van de 410 niet zijn aan gesloten, deelt de voorz. mede, dat vanaf volgende week Zondag weer gelegenheid is tot gedeeltelijke betaling van de contri butie. De penningm. houdt zitting in het Parochiehuis tot een 'half uur na de Hoog mis. Hierna sluiting met een opwekking ieder voor zich propaganda te maken voor de R. K. Begrafenisvereeniging „St. Joseph''. ZOETERWOUDE OUD-BURGEMEESTER J. H. SLICHERS. Op 74-jarigen leeftijd is te Brussel over leden de oud-burgemeester J. H. Slichers. De overledene was van 18941905 burge meester van Zoeterwoude en heeft, mede als consul van de A.N.W.B., veel bijgedra gen tot de verbetering van de wegen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7