OMGEVING ZATERDAG 14 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 VREEMDELINGEN IN GEVAAR. Liever zelfmoord dan uitleiding. Men schrijft ons: Ook in Haarlem heeft zich dezer dagen het feit voorgedaan, dat een politieke vluchteling trachtte door zelf moord aan de verschrikkingen eener uitlei ding, naar Duitschland, practisch een uitle vering, te ontkomen. Het gaat hier om de bijna veertigjarige D., die wegens linksche sympathiën onmid dellijk na den aanvang van het Hitler-re- giem in Duitschland werd gevangen geno men en ongeveer twee jaar aldaar in een concentratiekamp doorbracht. In het voor jaar van 1937, vervolgd wegens zooge naamde voorbereiding van hoogverraad, wist hij te ontvluchten en naar Nederland uit te wijken. Hij woonde in Amsterdam zonder arm lastig te zijn en later in Zaandam. Door een zuiver toeval (een verkeersongeval) kwam de politie aldaar te weten, dat hij geen pas had, div deze man ook niet kon heb ben, en op 30 April werd hij naar het Huis van Bewaring in Haarlem overgebracht. Aldaar heeft hij den volgenden dag ge tracht, bevangen door angst om naar Duitschland te zullen worden teruggevoerd, een eind aan zijn leven te maken door zijn pols door te snijden. Dit is, doordat de dienstdoende beambten het bemerkten, niet gelukt, en de pols is door een arts ge hecht en verbonden. Zulk een „uitlevering" behoort tot die, waarover wij gisteren schreven, en die naar onze overtuiging, de Nederlandsche regeering niet mag verlangen, niet mag toestaan, omdat ze in strijd zijn met onze Nederlandsche opvattingen van vrijheid .en menschelijkheid. Wij hopen, dat onze Katholieke Minis ter van Justitie het leven van de hier be doelde Duitschers zal weten te redden! DAGORDER VAN DEN GOUVERNEUR DER RESIDENTIE. De gouverneur der residentie, luitenant- generaal baron van Voorts tot Voo-st, heeft den volgenden dagorder uitgegeven. „De onderdeelen der Koninklijke Weer macht, die onder mijnen bevelen hebben deelgenomen aan het militair eerbetoor bij de doopplechtigheid van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Beatrix hebben al len hun taak op lofwaardige wijze ver richt. Door opmarsch, afmarsch, tenue en hou ding maakten zij een uitstekenden ind uk. Ik betuig hiervoor aan commandanten 'en troepen mijne tevredenheid." DE ZOMERPOSTZEGEL 1938. Stond aanvankelijk vast, dat de zomer- postzegels, welke dit jaar worden uitgege ven ten baste van de cultureele en sociale zorg, van 1 Mei tot 15 Juli verkrijgbaar zouden zijn, thans is de aanvangsdatum van de verkoop vastgesteld op 16 Mei. Zooals men reeds weet, dragen de post zegels de beeltenis van Boerhaave, Rem brandt, Maria Tesselschade, ds. Heldring en Mamix van St. Aldegonde. BIGGENMERKEN. Van 25 tot 30 April zijn aangebracht 56.161 (v.j. 48.357) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 30 April 11. gebruikt 411.313 merken, tegenover 462.980 merken van de toekenning 1937 op bet overeenkomstige tijdstip van het vori ge jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in to taal zijn gemerkt 673.996 (v.j. 613.119) biggen. ALCOHOLBESTRIJDING BIJ HET SNELVERKEER. Gisteren hield bovengenoemde vereeni ging te Utrecht haar algemeene vergade ring. De waarnemend voorzitter ds. A. J. Montijn herdacht in warme bewoordingen den onlangs overleden penningmeester van de V.A.S., den heer P. J. Th. Dieges, voor wiens trouw beheer van de financiën de vereeniging veel dank verschuldigd is en wiens sympathieke persoonlijkheid nog lang in herinnering zal blijven. De heer H. Ploeg Jr., secretaris, deed daarna verschillende mededeelingen om trent de propaganda-plannen. Een nieuw affiche, geteekend door Henk Doomekamp, is juist gereed gekomen en zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Een klein vlugschriftje voor kinderen is ter perse, terwijl ook via de scholen onder de jeugd gewerkt zal worden. In verband met het tienjarig bestaan van de V.A.S. in het be gin van het volgende jaar zal zoo mogelijk een gedenkschrift het licht zien. De aftredende bestuurs-leden, de heeren A. J. Montijn, en A. J. L. Stalpers, werden herkozen, terwijl in de vacature-Dieges voorzien werd door de benoeming van den heer M. van den Bosch, secretaris van het Breda's Diocesane Kruisverbond. OPVOERING 18e LUSTRUM DELTSCHE STUDENTEN CORPS. Openluchtspel „Jan Klaassen". Het spel, dat dit jaar ter gelegenheid van het 18de lustrum van het Deltsch Stu denten Corps zal worden opgevoerd, is ge baseerd op de oude poppenkast rnet Jan Klassen, Katrijn, de diender, de dood van potlood etc. Jan Klaassen. een echt-Hol- landsche figuur, speelt zijn houten spel in luchtige satyre met geen andere bedoeling, dan om zijn publiek te amuseeren. Geen probleemstellerij. Niets anders dan ver maak voor jong en oud is de opzet van dit spel, dat het corps wenscht op te voeren tijdens de lustrumfeesten. „Jan Klaassen" is in kiemvorm in het corps ontstaan, werd door eenige oud-leden tot een spel ge vormd en is tenslotte geschreven door Jan Engelman. Begeleidende muziek wordt ge componeerd door Henk Badings. De regie is opgedragen aan Paul Storm. Bij de voorbereiding van de lustrum feesten is er naar gestreefd de bevolking van Delft en omstreken zoo veel mogelijk in de feestvreugde te betrekken. Niet al leen door de aard van het spel en een eventueele intocht van Jan Klaassen hoopt de feestcommissie in een lang gevoelde leemte te voorzien. Het is mogen gelukken op de Paardenmarkt een oud-Hollandsch- feestterrein in te richten, dat gedurende een week aanleiding zal geven tot schier ontelbare volksfeesten en wedstrijden (winkelweek, verlichte canovaart, hengel- wedstrijden, hand- en voetboogconcours, etc.). Bovendien zal een groot concours hippique op Zondag 3 Juli te Delft wor den gehouden. KATWIJK Geboren: Leunt je d. van C. van der Plas en L. van Duyn Dirk z. van C. Krayenoord en K. Messemaker Leen- dert Lambertus z. van J. de Vos en D. Oudshoorn Gerrit z. van J. Remmers- zwaai en P. van-Rijn Leuntje Diederika d. van A. Parlevliet en M. Marijenis Cornells z. van D. van der Plas en D. van Duyn Pieter z. van A. van Duyven- voorden en H. Verdoes Jacob z. van J. Verdoes en H. M. E. P. Dorrius Corne lls z. van M. J. Kuyt en S. Schaap. Ondertrouwd: J. Zwaan en N. Guyt C. van Duyn en J. van Rijn N. Schaap en K. van Dijk. Gehuwd: J. van Duyvenbode en N. van Rijn H. de Vreugd en M. van Duyn. Overleden: Krijntje van der Plas 78 j., wede. van H. Hoek Simon Schui temaker 74 j., wedr. van A. Bruyn Aag je van Duyn 40 j., geh. met T. v. Duyn. LEIDSCHEN DAM De „Princevlag". Zaterdag 21 Mei a.s. wordt door het hoofdbestuur van „Prince vlag" de afdeeling Leidschendam officieel geïnstalleerd. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de afdeelingen Den Haag en Leiden. Le eerste marcheert met tamboers en pij pers naar „Vronesteijn", terwijl de afd. Leiden om 7.30 uur wordt opgewacht door Leidschendam op den Pr. Julianaweg om vandaar te marcheeren naar de plaats van de installatie Om 8 uur zal dan in café Vronesteijn" de installatie plaats hebben, van 99.30 uur optreden van de tamboers en pijpers op het terras van het café. St. Josepsgezellen. Zondag 15 Mei te half 12 en na het Lof bijeenkomst en te 12 uur Paladijnen vergadering. Maandag 16 Mei te 8 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 17 Mei te 8 uur Maria-Congrega- tie, daarna bijeenkomst. Donderdag 19 Mei te 8 uur biljartclub A.D.O. en Zaterdag na het Lof bijeenkomst. STOMPWIJK Filmvoorstelling. Donderdagavond werd in de zaal van „Het Blesse Paard" een filmavond gegeven door de K.J.M.V. Het aantal bezoekers was niet bijzonder groot, hetgeen niet wegneemt dat zij die de vertooning bijgewoond hebben, zeer voldaan waren. Aan het programma was groote zorg besteed. Als hoofdnummer werd vertoond „Helden zonder roem", een film met sensatie en humor en natuurlijk een „Happy end". De voorz. van de K.J.M. V. bracht een bijzonder woord van dank aan den heer Vlasveld uit Zoeterwoude voor zijn zeer gewaardeerde medewerking. In den middag werd een filmvertooning ge geven voor de schoolkinderen. De jeugd was opgetogen. LISSE Propagandaclub „St. Pauïus". Gister avond hield de R.-K. Politieke Propagan daclub „St. Paulus", onderafd. van de af deeling Lisse van de R.-K. Staatspartij, een goedbezeochte vergadering in een der zalen van het K. J. C.-gebouw. Onder de aanwe zigen merkten we o.m. op de weleerw. heer kapelaan J. Deroy, waarnemend geestelijk adviseur alsmede de politiek adviseur, de heer J. H. v. d. Voet, de vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer Chr. v. d. Eist. Het deed hem genoegen zoo velen aan wezig te zien, waaruit hij de conclusie trok, dat de leden bij intuitie voeeln, dat zij hier moeten zijn om politiek onderlegd te wor den, Terugkomend op de laatste vergade ring legde de voorziter er den nadruk op, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het doen van een uitspraak over zaken waarover men niet bevoegd is te oordeelen. Men zij dus voorzichtig met oordeelen. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering besprokene inzake het uitzen den van werkloozen naar Duitschland is toen besloten zich per adres te wenden tot het Partijbestuur. Dit schrijven is wel op gesteld doch niet verzonden, omdat, na ge houden informatie te bevoegder plaatse, blek dat deze kwestie niet juist was toege licht en van dwang geen sprake is ge- Olficieële CrlslspubUcaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 9 tot en met 14 Mei 1938 1.30 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0.80 ped 100 kg. voor voe dererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoedng voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2.30 per 100 kg. bedragen, 's Gravenhage, 13 Mei 1938. 3499 Op 'n drogen weg moet uw auto Jtte bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij INpfWH 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! weest. De voorzitter deed hierna enkele mededeelingen waaronder ook een betref fende het innen der contributie voor de afdeeling. Laten de leden vooral deze zaak ernstig en serieus afwerken, waaydoor we de algemeene politieke zaak het beste kunnen dienen. Hierna was het punt vragenstellen aan de orde. Allereerst kwam de vraag inzake de Oxford-beweging aan de orde. Hierop antwoordde ode geest, adv., dat deze voor de Katholieken te ontraden is, omdat deze beweging alle godsdiensten gelijk stelt. Het goede wat er in deze beweging schuilt bezitten wij, Katholieken, reeds lang. De huidige Oxford-beweging zit vol met pro- testantsche tendenzen, weshalve wij ze moeten verwerpen. Een volgende vraag was hoe het moge lijk was, dat de Duitsche Pastoor Scholz, ondanks het schrijfverbod van zijn Bisschop toch doorgaat met het verheerlijken van het Nationaal-Socialisme. Hierop werd ge antwoord, dat ook Luther niet wilde luiste ren naar de Kerkelijk Overheid. Zoo is het ook met dien pastoor, doch laten we ons daardoor niet laten misleiden. De heer v. d. Voet sprak, na een uitvoe rig betoog over de verplichting voor werkloo zen naar Duitschland te gaan zijn dank uit voor de groote deelname, welke we steeds hebben op avonden, zooals deze, welke deelname eerder toe- dan afneemt. Beslo ten werd in dit seizoen, misschien over 14 dagen, nog eenmaal bijeen te komen en dan uiteen te gaan tot het komende najaar. Hierna sluiting. NOORDWIJK Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde. Vrijdagavond hield de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijk- sche bijeenkomst in hotel „Royai", onder" presidium van den heer H. de Boer. In zijn openingswoord besprak de voor zitter de zich alom ontwikkelende natuur om ons heen en besprak tevens de inge zonden bloemen en planten. Na lezing der notulen werd mededeeling gedaan, dat naar aanleiding van een ingekomen stuk over de bijeenkomst van voorzitters en se cretarissen de heer Overvelde deze bij eenkomst had bijgewoond. De bestuursver kiezing wegens bedanken van de heeren H. v. Wieringen en J. Midderham, terwijl er 1 vacature was, had tot uitslag dat geko zen werden de heeren W. Bosman, J. de Ruijter en J. v. Schooten. Voor de exposi tie zomerplanten, geweekt in pet zullen aan de deelnemers worden uitgereikt stek ken van Geranium, Begonia Semperflorens, Bol-Begonia, Coleus, Agaratum en Fuch sia; deze planten „kunnen vandaag er Maan dag bij den heer Overvelde worden afge haald. Hierna hield de voorzitter een zeer in teressante causerie over de Leidsche Hor tus, de inrichting, het ontstaan en over de geweldige sorteering van variëteiten op ge bied van bloemen, planten en boomen. Een dankbaar applaus beloonde deze hoogst leerzame bespreking. Na de pauze volgde nog keuring en verloting van de ingezon den bloemen en planten. Na de rondvraag sloot de voorzitter onder dank voor op komst deze zeer geanimeerde en leerzame bijeenkomst. Ziekenhuisfonds. Vrijdagavond hield het Ziekenhuisverplegingsfonds haar jaar vergadering in het Juvenaat onder voor zitterschap van den heer Jer. Koelewijn. Na opening en welkom, in het bijzonder tot den geest. adv. kap. Abeln, volgde het jaarverslag van den secretaris-penningm., waaruit bleek, dat het ledental gestadig toeneemt en thans 1582 bedraagt. In het afgeloopen jaar werden -90 leden ter ver pleging opgenomen met een total van 1987 verpleegdagen, alzoo een gemiddelde van 22 ligdagen; dit gemiddelde bij vorige ja ren vergeleken was nietongunstig, waar echter tégenover staat, dat het aantal der verpleegdagen telken jare stijgende is. Voor de ziekenhuisverpleging werd uitge geven 5031.67, voor bestraling en foto's 345 en voor het vervoer per ziekenauto en luxe-auto's 575, terwijl het totale exploi tatie-cijfer 6715.82 bedroeg. Door de kas- commissie waren de bescheiden van den penningmeester nagezien en bij monde van den heer J. v. Leeuwen, werd ter kennis gebracht dat alles-in de beste orde was be vonden. Punt 5 der agenda behelsde bestuurs voorstellen; door het bestuur werd voor gesteld om in de vervoerkosten van pa tiënten per luxe-auto 2.25 te vergoeden, zoodat de meerdere kosten ten laste van den patiënt komen, vervolgens om de helft der kosten van foto's door het fonds te doen betalen tot een maximum van ƒ5.per foto., de andere helft dezer kosten vóór rekening van den patiënt, terwijl voor fo to's, behandelingskosten en z.g. knipkaart een vergoeding zal gegeven worden van hoogstens 15.per jaar. Na ampele besprekingen werden deze voorstellen voor 1 jaar aangenomen; met de gemaakte op- en aanmerkingen zal het bestuur ter dege rekening houden. Dit be sluit zal per convocaat aan alle leden wor den bekend gemaakt, waarbij tevens zal worden vermeld, op welken datum deze re geling zal ingaan. De bespreking over re glementsherziening van art 4 en 5 hield in om het gedeelte hetwelk over klasse B handelt in zijn geheel te schrappen. Een tweetal jaren geleden was de wensch ge uit om deze klas met een hoogere contri butie vast te stellen, waardoor het moge lijk zou zójn, dat leden, welke in deze klas se waren ingeschreven, door een hoogere uitkeering ook eventueel doktersrekenin gen konden betalen. Daar er echter in de afgeloopen twee jaren geen enkele aan vraag bij het bestuur was ingekomen voor inschrijving voor deze klas en men dus veilig kan aannemen, dat hiervoor geen in teresse bestaat, deed het bestuur het voor stel om deze regeling op te heffen, hetwelk zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. De bestuursverkiezing wegens af treden van den heer C. Ruigrok, die we gens vertrek niet meer herkiesbaar was, had tot uitslag, dat zij enkele candidaat- steling gekozen werd de heer J. v. Leeu wen. In de controle commissie werden be noemd de heeren F. v. Veen en J. de Rid der. Door het bestuur werd nog met klem er op gewezen, dat kinderen uit verzeker de gezinnen, welke den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt opgegeven moeten wor den als contribueerend lid. Verzuimt men zulks en zou verpleging voor deze kinde ren noodig zijn, dan kan de verplging niet uit het fonds worden vergoed; de ouders mogen dus wel terdege met deze bepaling rekening houden. Nadat nog enkelen van de rondvraag gebruik hadden gemaakt, bracht de voorzitter dank aan het schei dende bestuurslid Ruigrok, welke één der oprichters is geweest van het fonds en in deze 16-jarige periode steeds zitting in het bestuur heeft gehad, voor het vele, dat hij in het belang der leden en voor het fonds heeft gedaan en sprak den wensch uit, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed mag gaan. Hierna bracht hij dank voor de aange name en zakelijke besprekingen van deze avond, waarna hij deze bijeenkomst sloot met den chr. groet. OEGSTGEEST Het Credo van de Jeugd. Van de schoone plechtigheden, die op de groote Jeugddag 's middags om 3 uur in de kerk zullen plaats vinden, beloofden wij u uit voeriger te zullen verhalen. In vier deelen valt dit Credo van de Jeugd uiteen: in 'n belijden van het geloof in God den Vader, in God den Zoon, in God den H. Geest en in de H. Kerk. Dit alles zal, schoon met liederen doorvloch ten, en door het Credo tot een groot geheel vereenigd, 'n buitengewoon schoone plech tigheid vormen, welke zeldzame plechtig heid ook' ditmaal het kerkgebouw tot de uiterste hoeken zal vullen. Ook nu zal weer, evenals het vorig jaar, bij de parochianen een circulaire worden bezorgd. Wie er, onverhoopt, vóór Woens dag a.s. geen mocht ontvangen hebben, kan er dan alsnog een aan de pastorie bekomen. Tenslotte beloven wij, op de in samen werking met den „Bond voor groote ge zinnen" te houden avonduitvoeringen, na der terug te zullen komen1. Z1LK Goed afgeloopen. Terwijl de schilde: Kok de gevel van een huis aan het schil deren was staande aan den Zilkerduin- weg en op een schuifladder stond, reed een passeerende auto de trap pardoes onderste boven. Kok had de tegenwoordigheid van geest zich aan een dakgoo't te grijpt'. Spoedig was hulp aanwezig, zoodat hij ongedeerd den grond kon bereiken. De autobestuurder was zoo hoffelijk om door te rijden. RIJNSBURG Burgerwacht. De vereeniging „de Rijnsburgsche Burgerwacht" vergaderde in „Central" onder leiding van den voor zitter, den heer J. Kromhout. Deze heette allen welkom vooral kap. Snijders en bracht daarna in herinnering wat het af geloopen jaar zooal was gedaan. Inzonder noemde spreker de cursus in luchtbescher ming. Het jaarverslag getuigde van een opgewekt vereenigingsleven. De bestuurs leden, de heeren J. Iterson en J. Drieber gen, werden resp. herbenoemd en benoemd. Kapitein Snijders hield dan een lezing over doel en werking van de Burgerwacht en gaf hierbij een overzicht van den na'tio- nalen en internationalen toestand. Spr. wees er op, dat de Burgerwacht vooral bij de luchtbescherming buitengewone goede diensten zal kunnen bewijzen. De burge meester sprak daarna zijn voldoening uit over den geest die in de burgerwacht heerscht. Het bestuur deed dan nog eenige mede deelingen over de uitkomsten der gehou den schietoefeningen in Katwijk aan den Rijn. De voorzitter sprak een woord van opwekking tot deelname aan de landdag van burgerwachten, te houden in Rijswijk. Na een minder belangrijke rondvraag slui ting dezer zeer geamineerde vergadering. VOORSCHOTEN HOOIBERG AFGEBRAND. De boerderij bleef gespaard. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit in een hooiberg, staande naast de boerderijf bewoond door C. v. d. Voort. Het vuur vond in het opgeslagen hooi een gretig voedsel, zoodat de hooiberg spoedig in lichter laaie stond. De vlammen sloegen spoedig over op de aangrenzende schuur die eveneens een prooi der vlammen werd, terwijl ook alle daarin aanwezige land- bouwwerktuigen verloren gingen. Dank zij het krachtig optreden der brandweer, die direct ter plaatse was, kon het woonhuis behouden worden, doch de waterschade is zeer groot. Verzekering dekt de schade. In beslag genomen. De ontvreemde zilveren lepels, vermist door mej. de G. alhier, zijn bij een goudsmid te Leiden in beslag genomen. Tegen de vermoedelijke daderes mej. W. is procesverbaal opge maakt. ZOETERMEER EEN DRUKBEZOCHTE SOCIALE AVOND Spreker: de zeereerw. heer Henri de Greeve Donderdagavond sprak de zeereerw. heer Henri de Greeve in de groote zaal van den heer Ant. v. Well over het onderwerp: Kan sociaal vereenigen leiden tot verbe- tering van de maatschappelijke verhou- ding? De zaal was goed gevuld. De heer Ant. v. Well opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen, in het bijzonder den zeereerw. spreker van dezen avond, van harte welkom. Spreker begonmet een vergelijking te maken tusschen de toestanden van voorheen en thans. Thans overal vervlakking, vroeger degelijkheid, vroeger had men bij alles een groot geloof, men kankerde toen wel even goed als nu, b.v. op de politieke ver houdingen, men had even goed de smoor aan belasting betalen, maar toch, men ging recht door, men geloofde in God en op het sterfbed gaf men met een gerust geweten zijn ziel aan God weer. Als symptoom van de oppervlakkigheid onzer dagen noemde spreker het huwelijk van vroeger en thans. Als de jeugd vroeger ging trouwen, koch ten zij geen overbodige luxemen kocht een linnenkast vol met kleeren, voldoende voor het geheele huwelijk en zij waren er toen trotsch op als zij aan vrienden en kennissen hun goed gevulde linnenkast konden toonen. Thans trouwen zij met twee handdoeken, als de één gewasschen moet worden, kunnen zij zich met den an der afdrogen en alle verdere boel is ge kocht op afbetaling. Overal vervlakking. Maar het ergste is zij hebben hun ge loof verloren. Als zij bij den pastoor geen steun krijgen, gaan zij niet meer naar de kerk. Als een meisje verliefd geraakt is op een gekuifde jongeling en zij kan hem niet krijgen, gaat zij, in plaats van juist daar steun en kracht te zoeken, niet meer naar de kerk. Overal gebrek aan geloof en men wil alles beter weten. Als de Paus en de Bisschoppen voorschrijven, dat de Katho lieken zich katholiek moeten organiseeren, weten zij het beter. Zij organiseeren zich neutraal of in 't geheel niet. Ook zijn er die zich katholiek organiseeren enkel en alleen, omdat dan daardoor hun financieele belangen veilig gesteld zijn. Maar dat is nooit de bedoeling van den Paus geweest. Dan had men zich evengoed neutraal krui nen blijven organiseeren, want ook daar zijn de financieele belangen der leden vei lig gesteld. Het is juist het doel der Pau sen geweest, dat men, door zich katholiek te organiseeren, zou inwerken in de denk wijze der leiders. Wat heeft men aan mo ties enz., als de leiders niet deugen? Maar als hen katholiek georganiseerd is en goede katholieke leiders kiest, dan heeft men kans iets te kunnen bereiken. Als voor beeld noemde de spreker een onzer mooi ste katholieke instellingen n.l. de K.R.O. Dinsdag is de nieuwe studio geopend. Ook met uw geld is dat werk tot stand ge bracht. De K.R.O. is er uitsluitend voor de Katholieken, en toch altijd zijn er nog Katholieken, die het heel goed kunnen be talen en toch weigeren de K.R.O. te steu nen, die lid zijn van een andere radiover» eenigxng of in 't geheel geen lid. fepr. wekte de aanwezigen op katholiek te zijn in alles en daardoor mede te wer ken aan een betere maatschappelijke ver houding. Aan het daverend applaus aan het einde der rede was goed te bemerken* dat de spreker aller harten had veroverd, 't Is te hopen, dat dit van blijvenden aard mag zijn en dat allen er ook naar zullen handelen. Vooral ook wat betreft het lid maatschap der K.R.O. Nog altijd zijn er hier in Zoetermeer Katholieken, die be slist weigeren, deze, misschien wel onze mooiste, katholieke instelling, te steunen. De ijverige propagandiste van Zoetermeer, mej. Adegeest, die uren en uren besteedt in het belang van den K.R.O., moet nog altijd gewaar worden, dat financieel heel welge^tclden, beslist weigeren lid van den K.R.O. te worden. Laat deze houding nu varen, nu de spreker u zoo duidelijk heeft voorgehouden: organiseert u katholiek en steunt uw katholieke instellingen. Nog maals zal zij binnenkort een poging wa gen om aile Katholieken, die het betalen kunnen, in den K.R.O. onder te brengen. De heer Ant. v. Well sloot de vergadering en dankte den spreker voor zijn keurige en leerrijke rede.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6