C.F.MEERPOEL5 KERKNIEUWS Land- en Tuinbouw STADS NIEUWS NEGENDE LUSTRUM-HERDENKING R.K.S.V. „Sanctus Augustinus" AGENDA ZATERDAG 14 I EI 1938 OP LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bjj onze agenten '0 cent per week; f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ROE WORDT HET WEER? DROOG EN WARM. De Bilt seint i Verwachting: Zwakke tot matige Z. O. tot Z. W. wind, half tot zwaar bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op on weer. Hoogste barometerst.: 768.1 te Boedapest. Laagste barometerst.: 748.2 te Valentia. Het gebied van hoogen luchtdruk trok zich verder naar het Oosten terug en nam in beteekenis af. Een kern van de Oceaan depressie bewoog zich Noord-Oostwaarts, terwijl een tweede kern zich naar het Zuid-Oosten verplaatste. Op de Britsche Eilanden waait het matig uit het Zuiden tot Zuid-Oosten, de bewolking is zwaar, met plaatselijk eenigen regen. In West- Frankrijk is de bewolking zwaar, bij ma tigen Zuid-Oostelijken wind. Langs de Noorsche kust waait het krachtig uit het Zuiden, plaatselijk valt regen. Overigens heerscht op het vasteland van West-Euro pa helder stil weer. De temperaturen zijn in het geheele waarnemingsgebied geste gen. Zij zijn thans vrijwel overal boven normaal. Voor morgen wordt nog Zuide lijke wind verwacht en droog, warm weer, behoudens kans op onweer. LUCHTTEMPERATUUR. 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL Van Zaterdagnamiddag 8.15 uur tot Zondagmorgen 4.36 uur; van Zondagnamid dag 9.17 uur tot Maandagmorgen 4.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 15 Mei: voorm. 4.10 en na. 4.35 uur, op Maandag 16 Mei voorm. 4.40 en nam. 5.05 uur. Maan op 20.11 uur Zaterdagavond. Maan onder 5.39 uur Zondagmorgen. Maan op 22.06 uur Zondagavond. Maan onder 6.25 uur Maandagmorgen. Onze geheel zelfstandige ositie stelt ons In staat iet allerbeste van ver- cliillenCe fabrieken in te ioopen tegen een zoo laag mogelijke prijs! Daardoor kont U ervan over tuigd zijn „MEERP0EL" geeft meer vraagt minder I KWALITEITS Naaimachinehandel Levert uit voorraad: ADLER - LADfl - PFAFF Dürkopp - Husqvarna Allééns Breestr. 171, Tel.2657 Academienleuws .LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Photographische Photometrie met toepassing op de veran derlijke ster SZ Camelopardalis", de heer A. J. Wesselink, geboren te Hellevoetsluis. Geslaagd: Candidaatsexamen klassieke letteren: de heer H. E. van Gelder, den Daag; Doctoraal examen Rechten: de heeren E. W. de Jonge, Baarn, Th. J. A. M. van Lier, den Haag; Candidaatsexamen Nederlandsche lette ren! de heer G. Bol, den Haag. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent alhier mej. A. H. M. Bouw meester, No ord wij ker hout. HOORNS MISSIESCHOOL Mgr. Huibers viert het koperen feest mee Reeds 12 li jaar is het geleden dat te Hoorn door de Fathers van de St.Jcsephs- congregatie van Mill Hill begonnen werd aan de vorming van jongens om ze later te kunnen uitzenden naar verre streken. De eigenlijke datum viel op 25 Maart onder de vasten, zoodat de feestelijke her denking tot in Mei werd verlegd. Een mooiere dag was niet denkbaar ge weest dan deze 13de Mei. Het koperen feest werd in gouden zonneglans blij en opgetogen gevierd. 's Morgens zetten de Fathers en studen ten den feestdag in met een communiteits mis, die om zeven uur door den rector, Fa ther van Leeuwen, werd opgedragen. Te tien uur droeg kanunnik Wijtenburg, die den eer-sten steen legde voor het huidige huis, een Hoogmis uit dankbaarheid op. De kanunnik werd hierbij geassisteerd door Father Lefeber, den oprichter en eersten rector van het huis als diaken en door zijn opvolger, Father van Heiningen. In den middag, tegen vijf uur, arriveerde aan het missiehuis Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hui bers. Mgr. was vergezeld van zijn secreta ris, den weleerw. heer H. Agteroff. Blijde werd Haarlems Bisschop verwel komd door de studenten, de Fathers, zeer vele priesters uit Westfriesland, en talrijke genoodigden o.w. burgemeester en wethou ders van Hoorn. Een pontificaal Lof volgde. Diaken was deken Van der Wiel van Hoorn en sub diaken deken Jacobs uit Wervershoef. Na het Lof hield Mgr. een toespraak, waarin hij er op wees, dat dit feest samen viel met het begin van de herdenking van den H. Egbertus, die op 14 Mei zijn jaar lij kschen vierdag heeft. De Bisschop herinnerde er aan, dat St. Egbertus in zijn dagen zeer graag zou zijn uitgetrokken om het geloof te verkondigen, maar het toch niet kon. Toen vormde hij anderen en zond hen uit, Willibrordus, Adalbertus en de anderen. Zoo stichtte hij een missieschool gelijk aan dit missiehuis. Mgr. sprak voorts den jongens over dat ideaal, waarvan een jongenshart in brand kan staan, hen aansporend zich te oefenen en te vormen voor hun grootsche taak. Dan haalde Haarlems bisschop de spreuk aan, die mgr. Aengenent in de hoofdgang van dit huis op den muur liet aanbren gen: „Zoo'n missiehuis moet zegen brengen aan het bisdom, waarin het gesticht wordt", en maakte deze uitspraak geheel tot de zijne. Tijdens de receptie welke volgde, dankte de huidige rector, mgr. Huibers voor zijn aanwezigheid. Hij dankte „de drie dekens" van Hoorn, dat zij het feest wilden mee vieren: Kanunnik Wijtenburg, zijn opvol ger Mgr. Huibers en den huidigen deken, den hoogeerw. heer Van der Wiel. Vervolgens -richtte de bisschop zich tot de aanwezigen en vertelde vrijuit "over de geschiedenis van het huis. Hij volgde in zijn sympathie voor het Bonifacius-missie- huis het voorbeeld van zijn illustere voor gangers: Mgr. Callier en Mgr. Aengenent. Het slot van deze toespraak was een gift van drie vrije dagen, wat een gewel dige uitbundigheid bij de studenten op riep. Father Lefeber dankte allen, die hem zoo bereidwillig hebben geholpen bij de -stich ting van dit huis: de bisschoppen, de pries ters. de leeken. Mgr. opende tenslotte de Missietentoon stelling, die in de gangen van het huis wordt gehouden. Zaterdag en Zondag houdt het missiehuis, wat tentoonstelling en fan cy fair betreft, open tafel. En niet voor niets, want deze missieschool is geliefd in geheel Hollands Noorderkwartier en ver daar buiten. STAND DER FRUITTEELTGEWASSEN OP 11 MEI. De weersgesteldheid in de maand April en ook gedurende de eerste week van Mei is ongunstig geweest voor een goede ont wikkeling der verschillende fruitteeltge wassen. De gemiddelde temperatuur bedroeg in de maand April 1.2 gr. C. beneden normaal. Nachtvorsten en aanhoudende koude win den hebben in het geheele land een min of meer ernstige schade aan knoppen en bloe sems toegebracht;, struikaanplantingen heb been meer geleden dan hoogstamboomgaar- den. In verband met het feit, dat ten gevolge van het koude weer de bloei van verschil lende fruitsoorten langzaam verloopt, is het niet onmogelijk, dat uiteindelijk de vrucht- zetting dier gewassen nog bevredigend zal zijn. Het laat zich aanzien, dat de peren, voor al wat betreft de vroeg bloeiende variëtei ten, kersen en pruimen meer schade heb ben ondervonden dan de appelen. Ook ten aanzien van het kleine fruit zijn de ver wachtingen zéér matig gestemd. Appelen. Over het algemeen is de stand der appelen matig, behoudens op de Zuid- Hollandsche eilanden, waar de vooruitzich ten iets beter luiden. Schoone van Boskoop (goudreinette) en sterappelen hebben een matige schade ondervonden, terwijl Belle fleurs en Yellow Transparente minder van de nachtvorsten hebben geleden. Bij de veel in de IJsselstreek geteelde variëteit Present van Engeland zijn de schadelijke gevolgen van het koude weer van mati gen aard. Peren. Op de Zuid-Hollandsche eilanden, in Utrecht en Friesland staan de peren er Ten bate van de actie „Voor 6od". Goedgekeurd bij Ministrieel Besluit van 5 Febr. '38 no. 1179, 4 April '38 no. 1147 en II April '38 no. 1143 ALLE LOTKAARTEN uitgegeven sedert 27 Maart j.l. voor de Nationale Paaschloterij BLIJVEN GELDIG TOT 10 JUNI en kunnen nog tot dien datum worden ingezonden. Deze lotkaarten doen dan mede in de derde trekking, welke 21 Juni a.s. zal worden gehouden. Deze trekking betreft wederom een nieuwe serie GEHEEL DEZELFDE PRIJZtN als op de lotkaarten staat vermeld. PONTIFICALE H. MIS OPGE DRAGEN DOOR MGR. J. P. HUIBERS De R.-K. Studentenvereniging „Sanc tus Augustinus" herdenkt haar 45-jarig bestaan. Bijna een halve eeuw is het ge leden, dat enkele jonge studenten, onder wie zich o.m. bevond de tegenwoordige Staatsraad, Z.Exc. Prof. P. J. M. Aalber- se, de vereeniging stichtten en daarmede den grondslag legden v. „Sanctus Augus tinus", Vereeniging van R.-K. Studenten aan de Leidsche Universiteit. De stichtingsdag wordt telken jare plech tig herdacht en aan de lustrumviering wordt telkens grootere luister bijgezet. In het keurige programmaboek dezer herdenking schrijft de praeses der vereeni ging, de heer A. F. A. van Velzen, daarin zeer terecht: „Een lustrum is t' oogenblik, waarop men de punten van vergelijking zal moeten zien tusschen wat eens was, fen wat nu is, waarop men de paralellen zal moeten trek ken tusschen verleden en heden en waarop men zich zal moeten afvragen, of de be staande toestanden een werkelijke voort zetting zijn van wat eens leefde in onze op richters en groote voormannen, ofwel 't niet meer is, dan een kwijnend doen voort bestaan, van wat jaar in jaar uit pleegde te geschieden, of 't bestaan niet verworden is tot de eisch eener inhoudslooze traditie. Bij een terugblik echter zullen wij niet mogen blijven stilstaan. De waarde van 't verleden is niet alleen gelegen in het feit, dat 't leidt tot misschien nog grooter waar deering van hetgeen in den tijd, die ach ter ons ligt werd gepresteerd, neen, veel eer is de waarde gelegen in de lessen voor de toekomst. Wij zullen moeten leeren om wat door taaien strijd hand voor hand werd ver overd, niet als een vanzelfsprekendheid te aanvaarden, minder nog 't als een „over wonnen standpunt" met een ,,'t was goed voor veertig jaar geleden!" prijs te geven, maar veeleer het begonnen werk tegen aanvallen te verdedigen, het uit te brei den en trachten te voleinden, om zoodoen de meer dan door een louter memoree- ren hunner verdiensten het groote werk onzer voorgangers te eeren." Het behoeft daarom geen verwondering te wekken, dat dit negende lustrum op grandiose wijze herdacht wordt. De feestviering begon reeds gisteravond. Te half vijf had de „onofficieele" opening n.l. op het Eigen Huis plaats, gevolgd door een diner der leden, uitdeeling der prij zen aan de winnaars der in de afgeloopen week gehouden schaak-, biljart-, bridge- en ping pong-wedstrijden en de avond werd besloten met een door de leden verzorg de cabaretvoorstelling. goed voor, overigens is de stand matig tot slecht. De variëteiten Bonne Louise d'Avranches en Clapp's Favorite ondervonden een ern stige schade; ook de in Limburg veel ge teelde variëteit Légipont staat er slecht voor. Pruimen geven slechte tot matige voor uitzichten, behoudens op de Zuid-Holland sche eilanden, waar men nog een goed ge was verwacht. De variëteit Reine Victoria heeft over het algemeen genomen ernstige schade geleden. Kersen. In de provincie Utrecht is de stand goed tot zeer goed, overigens matig tot slecht. Kruisbessen staan er in Zuid-Gelderland en Limburg slecht voor; elders zijn de ver wachtingen matig tot goed, in de provincie Utrecht zelfs goed tot zeer goed. Roode en witte bessen. Ten aanzien van de roode en witte bessen koestert men in Gelderland slechte en overigens matige oogstverwachtingen. Men verwacht, dat ook de variëteit Fay's Prolific een zeer matigen ooest zal leveren. Zwarte bessen. Met uitzondering van de Zuid-Hollandsche eilanden, waar het ge was zich tot nu toe ontwikkeld heeft, is de stand matig tot slecht. Frambozen. Ook ten aanzien van dit ge was zijn de verwachtingen matig te noe men. DE PONTIFICALE H. MIS. Hedenmorgen waren talrijke Augustij nen aanwezig in de kapel van het St. Eli- beth-Ziekenhuis om den feestdag te be ginnen met het bijwonen der Pontificale H. Mis, opgedragen door Haarlem's Bisschop, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers. De Bisschop en zijn secretaris, de wel eerw. heer H. W. Agterof waren per auto v. Haarlem gehaald, vanwaar direct naar de Hooigracht werd gereden. De plechtige kerkdienst werd geopend met het „Veni Creator", waarin Mgr. Hui bers een stille H. Mis aan God opdroeg. Z.H.Exc. werd daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren J. Janssen en H. van Laer. In het priesterkoor hadden plaats geno men de hoogeerw. heer deken A. H. J. M: Homulle en de zeereerw. heeren Th. M. Beukers en R. J. J. Reynen, moderator der vereeniging. en de weleerw. pater Paternus Geise O.F.M. De H. Mis werd o.m. bijgewoond door den rector-magnificus der Leidsche Uni versiteit, prof. dr. J. A. J. Barge. Na het Evangelie hield Mgr. Huibers een korte toespraak tot de studenten naar aanleiding van de tekstwoorden uit het Evangelie van den dag: „Ecce, ego mitto vos sicut oves in medio luporum", „Zie, ik zend u als schapen onder de wolven". Mgr. wees er op, dat het een schoon sa mentreffen was, dat de viering van dit negende lustrum samenvalt met het feest van den H. Egbertus, hetwelk heden in het bisdom Haarlem wordt gevierd. De H. Egbertus was die heilige Engelsch- man, die zich' voorgenomen had aan onze voorouders de Friezen het H. Geloof te lee ren. Door God werd het echter anders be schikt. De H. Egbertus mocht dit niet zelf doen. Hij was uitverkoren mannen te kie zen, die deze geloofsprediking op zich zou den nemen. En zoo stichtte hij in Enge land als het ware de eerste missieschool, vanwaar o.m. de H Willibrordus en later de H. Bonifacius naar ons land oversta ken. Nu mogen we God danken, dat het toen uitgestrooide zaad vruchten heeft gedra gen. We mogen dankbaar zijn, dat het ge loof leeft in de harten van duizenden en duizenden en dat het een bron is voor tal rijk velen in het openbare en private le ven. Het geloof is een schat, waarvoor we God nooit of nimmer genoeg kunnen dan ken. Het geloof toch is de grondslag, de motor,'waarop ons leven draait. „Justus ex fide viv.it, de rechtvaardige leeft uit het geloof". Het geloof is gelijk aan een zuur deeg, dat alles doordringt. Dat geloof heb ben wij onverdiend van God gekregen. Wat is eigenlijk de essentie van het ge loof? Wanneer wij het bezitten, zijn we ge dwongen het ook aan anderen mede te dee- len. „Caritas Christi urget nos, want de liefde van Christus dringt ons". Sprak Christus tot zijn apostelen, dat hij hen had uitgezonden om het geloof op aarde uit te dragen en in hen tot alle priesters, ook voor de studenten geldt zulks en ook tot hen heeft Christus gezegd: „Zie, ik zend u als schapen onder de wolven". Zij, die begaafd zijn met een grooter verstand, met meerdere gaven van geest, zijn in de eerste plaats geroepen het geloof uit te dragen en mede te helpen aan de uitbreiding van het rijk Gods. Vooral de studenten aan de Leidsche Al ma Mater moeten zich hiervan doordrin gen. Immers, wij verheugen ons over de beroemdheid der Leidsche Universiteit over de geheele wereld. Maar daaraan is ook een gevaar verbonden. De wijsgeerige be schouwingen van het leven toch geschie den door mannen van hooge geleerdheid en fijnen invloed, maar zij zijn dikwijls zonder eenig geloof en het gevaar, dat on geschoolden daardoor aan het dwalen gaan is niet denkbeeldig. Men moet dan ook sterk staan om niet in dien maalstroom te worden meegesleurd. De oprichters der vereeniging hebben ingezien, dat voor een goede levensbeschou wing voor de Katholieke studenten een zeer krachtig instituut noodig was. Daarin vindt de student de noodige kracht om sterk te staan. Er zijn er wel, die spreken van het iso lement der Katholieke studenten, dat er meer voordeelen zouden zijn te behalen, wanneer het anders zou geschieden, doch Mgr. herinnert dan aan de woorden: wat LEIDEN. Zondag, Fritz Hirsch Ensemble „Die Lusti ge Witwe", Leidsche Schouwburg, 7.30 uur. Dinsdag: Ledenvergadering R. K. Trans portarbeidersbond, Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag, R.-K. Ver. van Gezinshoofden, ..dr. Jos. de Boer oyer: de plannen van minister Romme, Foyer „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag. St. Christoffel. Ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: van Alphen, Flim, Hovens Gréve, Kors en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 14 tot en met Vrijdag 20 Mei a.s., waarge nomen door de apotheken: J. E. W. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8. Oegstgeest, te. 274. baat het den mensch, indien hij de geheele wereld zou winnen, maar schade zou lijden aan zijn ziel. De Kerk heeft trouwens steeds het voorbeeld hier gegeven. Dan wijst de Bisschop er op, dat de stu denten veel gegeven is, dus dat van hen ook veel gevraagd zal worden. Of dit zal geschieden, zal afhangen van het „hoe men zijn studententijd heeft doorgebracht." De vereeniging is er niet alleen om plei- zier te maken, maar om idealen te beleven. Daarom verheugt spr. zich er over, dat de vereeniging een bloeiende Congregatie be zit, waardoor men elkaar wederzijds een goed voorbeeld kan geven en steunen. Zoo kan het studentenleven vqor allen zijn een zegen hier op aarde en in de eeuwigheid. Dat moge St. Augustinus, aldus spr., voor u afbidden in den hoogen hemel. Wij danken den goeden God, aldus be sloot Mgr., voor den zegen, dien Hij u schonk, voor het goede voorbeeld, voor uw Ü'ver, voor uw opofferingen en leggen neer op het altaar en offeren ze met Christus aan den hemelschen Vader op, onaer voor spraak van de H. Maria en den H. Egbertus opdat hun geest uw geest moge zijn heel uw leven. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet en velen naderden ter H. Tafel. Te kwart voor twaalf vond in het Eigen Huis een gemeenschappelijk ontbijt voor de leden plaats, waar Mgr. Huibers mede aan zat. Hedenmiddag te 3 uur werd/ in het Groot-Auditorium der Leidsche Universi teit een plechtige herdenkingsvergade ring gehouden, waar de feestrede werd ge houden door Z.Exc. Mr. F. van Cauwelaert, minister van Staat, burgemeester van Ant werpen. Deze sprak over: „De strijd om de persoonlijkheid". Daarna recipieert het bestuur in het Oostersch Instituut, Rapenburg 61. Te half acht is er reunistendiner op het Eigen Huis. De feestviering wordt morgenavond be sloten met een uitvoering van het Fritz Hirsch-ensemble in den Leidschen Schouw burg, aanvang te half acht. „DE KINDERBIJSLAG" Dit onderwerp zal behandelen dr. Jos. de Beer op Woensdag 18 Mei a.s. in den Burcht. Een onderwerp wat een ieder zal interes seeren, omdat het gaat over de toekomstige plannen van minister Romme. De R.K. Ver eeniging van Gezinshoofden alhier ver zoekt mij langs dezen weg, ae, leden der aangesloten organisaties van de Vereeni ging „Katholiek Leiden" te verzoeken den avond van Woensdag 12 Mei vrij te willen houden en deze zeer belangrijke en leer zame avond bij te wonen. Ik voldoe hieraan volgaarne, en wensch de R.K. Ver. van Gezinshoofden een suc cesvollen avond. Katholieken van Leiden Woensdag 12 Mei a.s. naar den Burcht. W. J. KRIEK, Voorzitter Vereeniging „Katholiek Leiden", J. P. VERGOUWEN t Hier ter stede is overleden in den ouder dom van 74 jaren de heer J. P. Vergou wen. De heer Vergouwen bezat een bank- en hypotheek-kantoor hier ter stede. Van 1 September 1903 tot September 1917 was hij lid van den Leidschen Gemeenteraad, en, in die functie, lid van de commissie voor financiën, en onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. Jarenlang was hij ouderling van de Ge reformeerde Kerk. RIEKJE, HET KOFFIEVROUWTJE OVERLEDEN Naar wij vernemen is Riekje, hetkoffie- vrouwtje, in studentenkringen welbekend, hedenmorgen in de ouderdom van 94 jaar alhier overleden. VERPLAATSING BRIEVENBUS PRINS HENDRIKSTRAAT. De directeur van het Postkantoor te Lei den brengt ter kennis van het publiek, dat op 13 Mei 1938 de brievenbus in de Prins Hendrikstraat is verplaatst naar het per ceel van den heer de Tombe ,Maresingel 52.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2