dagen Historie Een typisch stukje Oud-Leiden gaat weer verdwijnen ZATERDAG 14 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 KERKNIEUWS PRINSES BEATRIX' STEM OVER DE HEELE WERELD. HITLER EN DE H. STOEL. DE NEGUS TE GENèVE TELEURGESTELD. DE STAATSGREEP IN BRAZILIë. Als de Vischbanken op de Voldersgracht zijn opgeruimd. Prinses Beatrix. Het ressorteert wel niet onder de rubriek Buitenland, maar de doop van prinses Beatrix heeft toch ook een paar buitenlandsche kantjes en dat wettigt een korte beschouwing aan het hoofd van een buitenlandsch overzicht. Niet alleen was het geheele buitenland vertegenwoordigd bij den doop in de Groo- te Kerk te den Haag, door de tallooze ge zanten, die er in hun gala-pakjes zaten te pronken, maar het prinsesje had ook een koninklijken peetoom in den Belgischen koning, terwijl de plechtigheid, voorzoover hoorbaar, tevens werd uitgezonden over de heele aarde. Deze werelduitzending is evenwel minder ten gerieve van de bui tenlanders dan wel ten gerieve van de Ne derlanders in den vreemde geschied. En na tuurlijk speciaal voor de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen en het Neder landsche taalgebied in Zuid-Afrika. Het mooiste heeft men blijkens de telegrammen het stemgeluid van de kleine prinses ge vonden. De rijkszenders, die onmiddellijk aanvoel den, dat het hier iets bijzonder treffends gold, deden er onmiddellijk een sëhepje op door versterking van de uitzending, zoodat de kreetjes van de kleine prinses door de luisteraars in Indië uitstekend konden wor den vernomen; dit was voor hen wel het ontroerendste oogenblik, naar de reeds eenige minuten na de uitzending inkomen de berichten over de goede ontvangst ver meldden. De radio wordt al sedert lang als iets heel gewoons beschouwd, maar in zulke oogen- blikken, wanneer de Hollandsche vrouw in de eenzaamheid van het Indische land in staat wordt gesteld de stem van het slechts enkele maanden oud zijnde prinsesje te hooren, beseffen we plotseling weer hoe de techniek het leven in hooge mate verrijkt heeft. Weer thuis. Hitier heeft zijn ver moeiende reis naar Italië alweer achter den rug en Berlijn heeft hem een triomfalen intocht bereid. De indruk wordt gewekt, alsof men zoowel in Italië als in Duitsch- land geweldig blij is met de resultaten van deze reis. Misschien is daar ook wer kelijk wel reden voor, misschien ook niet; wij weten het niet. Van zeer vooraanstaande Italiaansche zij de is gezegd, dat de besprekingen geduren de Hitiers reis van een „officieele har telijkheid" waren. Officieel is dan ook de as RomeBerlijn bevestigd, maar populair is dit instrument tot dusverre allerminst geworden. De verhouding van het Derde Rijk tot de Katholieke Kerk is daarvan een der oorzaken, maar anderzijds is ook de Anschluss door het Italiaansche volk slecht ontvangen, terwijl de Britsch-Italiaansche overeenkomst een practisch eenstemmige goedkeuring heeft gevonden. De indruk is dan ook wel, dat de uiterlij ke praal van de ontvangst de magere in houd van de eigenlijke resultaten heeft moeten bemantelen. Eén ding heeft de reis van-Hitler naar Rome in de oogen van de Katholieken al •bijzonder onsympathiek gemaakt. Hitier, hoofd van een natie, welke nog steeds een Concordaat met den H. Stoel heeft; leider van een volk, dat een dertig millioen ka tholieken telt, een kleine veertig procent der geheele bevolking, is in Rome geweest. Maar het geestelijk opperhoofd der Katho lieke Kerk, den Leider van meer dan drie honderd millioen menschen, heeft hij niet bezocht. Vanuit verschillende punten van het wereldlijke Rome, welke hij bezichtigd heeft, lagen de St. Pieter en het Vaticaan, de belangrijkste centra der geheele wereld, voor hem. Maar hij kon, hij wilde de gren zen van dit geestelijk rijk niet overschrij den; het was of de engel met het vlammen de zwaard, die eens het ouderpaar van het geheele menschelijke geslacht uit het ge lukkige Eden verdreef, hem den weg ver sperde, dien ieder toch in het diepst van zijn hart verlangt op te gaan. Er zijn heel veel pogingen aangewend om Hitier te bewegen den H. Vader te be zoeken, schrijft de „Msb.". Naar verluidt, heeft ook de Italiaansche regeering den be zoeker haar wenscb te kennen gegeven, dat deze den Paus niet de beleediging van volkomen verwaarloozing zou aandoen. Maar de ideologie van het nationaal-socia- lisme schijnt een barrière opgeworpen te hebben, welke zelfs de Führer niet kon overschrijden. Hij is heengegaan, hij, de sombere dictator, zonder een groet tebren- k gen aan het Licht, dat daar, van den Vati- caanschen heuvel, over de geheele wereld straalt, allen tot vreugde en troost. Uit het Vaticaan heeft slechts één klacht weerklonken. Tijdens een groote audiëntie, welke de H. Vader op Zijn zomerverblijf Castel Gandolfo waarheen hij zich be geven had, wijl, zooals de „Osservatore" schreef, wijl de lucht van Rome Hem kwaad deed aan jonggehuwden verleen de, sprak Hij er Zijn diepe droefheid over uit, dat een kruis, dat niet van Christus was, Rome was binnengedrongen. Maar overigens stilte, diepe stilte, absolute stilte. Met geen enkel woord heeft de „Osserva tore Romano", het Vaticaansche orgaan, van het bezoek van Hitier aan Italië mel ding gemaakt; de Vaticaansche musea wer den gesloten; van geen enkel kerkelijk ge bouw wapperde de hakenkruisvlag; de Apostolische Nuntius bij het Quirinaal, mgr. Borgongi-Duca, de deken van het diploma tieke corps te Rome, nam aan geen enkele feestelijkheid deel; alleen werd door de H Congregatie van de Seminaries en Univer siteiten een document gepubliceerd, een nieuwe syllabus, waarin de moderne ras- sistische en totalitaire dwalingen nogmaals ten scherpste veroordeeld werden. Het absolute zwijgen van den „Osserva tore Romano" is iets vreeselijks. Het heeft alom, ook in Italië, een geweldigen indruk gemaakt. De Negus ging heen. Nog een maal heeft de Negus van Abessinië een be zoek aan het Volkenbondspaleis te Genève gebracht en is hij heengegaan als een man, die geen illusie meer over heeft. De Raad was Maandag bijeen gekomen en was be gonnen aan de bespreking van het Abes- sijnsche probleem, toen de wensch te ken nen werd gegeven, den Negus te hooren. De debatten werden verdaagd en de Ne gus kwam naar Genève, waar hij Donder dag zijn meening uiteen zette en een be roep deed op de leden van den Raad, om de Italiaansche verovering, welke in strijd was m§t de verplichtingen van den Bond, niet goed te keuren. De Negus beweerde, dat een groot deel van zijn land niet on derworpen was,, doch zich bleef verzetten tegen de Italiaansche overheersching. Het overgroote meerendeel der landen ge loofde hem niet en was van meening dat men zich bij het voldongen feit moest neer leggen. En zoo is de Negus weer naar huis gegaan met de zekerheid, dat nu alles ver loren is. Laten wij den Volkenbondsraad niet te hard vallen. Zeker, het zou fier geweest zijn, wanneer de Raad eenstemmig had ver klaard: de verovering van Abessinië was een daad,, in strijd met onze heilige begin selen; wij zullen ons er nooit bij neer leggen. Maar aan den anderen kant is daar de harde werkelijkheid, die geen rekening heeft gehouden met de princiepen van het internationale recht. Men behoeft die prin ciepen niet te verloochenen, men behoeft ze niet te schrappen, maar dat is iets an ders dan zich neerleggen bij een schen ding, die nu eenmaal is gepleegd en niet meer is te herstellen. Wij hadden het gaarne anders gewild, maar gelooven niet, dat de zaak van den vrede en van het recht l^ter gediend zou zijn in deze verwilderde wereld door star vast te houden aan de integriteit van op zich zelf eerbiedwaardige beginselen. Ja, als wij de eerbiediging daarvan konden afdwingen. Maar wie gelooft in de mogelijkheid daarvan? Brazilië. Brazilië heeft weer eens een staatsgreep te zien gegeven. Hij is trouwens mislukt. De staatsgreep was on dernomen door de z.g. integralisten, dat zijn de Braziliaansche fascisten, die zich van hun Duitsche en Italiaansche geestverwan ten onderscheiden door een groen hemd. De Braziliaansche regeering was op de hoogte van de plannen der fascisten, die er reeds sedert de afkondiging van de nieuwe grondwet in November van het vorige jaar geen geheim van maakten dat zij het op den gewelddadigen val van dr. Vargas' be wind voorzien hadden. Desalniettemin was de regeering bijna overrompeld. De vraag is in hoeverre deze Groenhem- den-beweging steun vond bij de Duitsche regeering. De „N. R. C." schrijft daarover: Gelijk in andere landen fascistische of nationaal-socialistische minderheidsbewe gingen hun heil verwachten van he$ Derde Rijk, en daarmede een nauw politiek con- RECTOR vt d. HENGEL GEHEIM KAMERHEER. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den zeeereerwaarden heer W. van den Hengel, rector van de St. Jozef kweekschool te Zeist, te benoemen tot Zijn Geheim Kamerheer wegens zijn groote verdiensten voor de Congregatie van de Frater., van het St. Gregoriushuis. DE ACHTSTE MONTFORTAANSCHE LOURDES-BEDEVAART. Ieder jaar trekken duizenden Nederlan ders naar Lourdes, het heerlijke Maria- oord bij uitstek, om daar hun Maria-gods- vrucht uit te leven en te verdiepen, om daar in dat wonderbaar genadeoord gun sten en gaven af te smeeken. Zonder afbreuk te willen doen aan an dere bedevaarten mag men de Montfor- taansche bedevaart een ideale pelgrims tocht noemen. Waarom? Omdat zij niet is een uitstapje, een ple zierreis of een vacantietocht, maar een boete- en bedetocht geheel in den geest van de volmaakte Godsvrucht tot de Al lerheiligste Maagd, zooals deze geleerd en gepredikt is door den Stichter der Paters Montfortanen, den Zaligen de Montfort. Zij, die O.'L. Vrouw op de meest vol maakte wijze willen eeren, die Haar be ter willen leeren kennen, die wat meer over Haar willen hooren, vinden in deze bedevaart juist wat zij zoeken, wat zij voor verderen vooruitgang in hun mariaal leven noodig hebben, n.l. predikaties en conferenties over de volmaakte Gods vrucht tot Maria, bezoek aan het graf van de groote „Kleine Teresia" te Lisieux, die Maria zoo kinderlijk vereerde en navolgde in haar heilig leven verblijf te St. Lau- rent-sur-Sèvre, waar de groote heraut van Maria's Rijk, de zalige de Montfort stierf, en van wiens graf zoo'n wonderbare in vloed uitgaat. Zoo komt men vanzelf in de vereischte stemming, om uit de dagen te Lourdes doorgebracht het grootste geestelijk voor deel te putten. Allen, die ooit met de Montfortanen naar Lourdes gingen zijn vol lof, over de altijd behulpzame leiding der talrijke be geleidende Paters, over de tot in de klein ste détail verzorgde organisatie, overde onvergetelijke Mariale oefeningen, over het vele gebodene voor zoo'n uiterst lagen prijs. Wie werkelijk gesteld is èn op een prachtig-georganiseerde èn op een diep- godsdienstige Lourdes-bedevaart, vrage eens inlichtingen aan Pater H. Riga, Mont- fortaan, Heilig-Land-Stichting, Nijmegen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Een sielsel vol dwalingen: 't Communisme. Het Communisme is een systeem vol dwalingen en drogredenen, lijnrecht in strijd zoowel met de rede als met de Goddelijke Open baring. Het werpt de sociale orde omver, wijl het gelijk staat ir~t de vernietiging van haar diepste grondslagen het miskent den waren oorsprong van de natuur en het doel van den staat? het ontkent de rechten van de men schelijke persoonlijkheid, van 's menschen waardigheid en vrij heid. Pius XI. tact onderhouden, zoo kan men aannemen, dat dit contact ook wat betreft de Brazi liaansche Integralisten niet ontbrak. Het feit, dat de Argentijnsche regeering onver wijld het voorbeeld van Brazilië heeft na gevolgd, en eveneens een decreet heeft uitgevaardigd tegen de nationaal-socialisti sche propaganda op de Duitsche scholen, bewijst, dat ook Argentinië het Duitsche politieke gevaar vreest. De mislukte staats greep der Integralisten in Brazilië stelt dr. Vargas in staat, hun beweging een nieuwen slag toe te brengen door de arrestatie van al hun leiders. Hij maakt aldus tevens de politieke tegenstelling, die zich langzamer hand tusschen Brazilië, en feitelijk heel Zuid-Amerika, en Duitschland voor de ge heele wereld zichtbaar heeft ontwikkeld, weder grooter Samen met de Vereenigde Staten, die zeer scherp staan tegenover het Duitsche nationaal-socialisme en daar op méér dan ooit gebeten zijn wegens de jongste wetten van het Derde Rijk tegen de Joden, komen zij langzamerhand in een gesloten front te staan tegenover Berlijn. Evenmin als Zuid-Amerika den politieken invloed van het Derde Rijk kan dulden, evenmin kan Washington dat in zijn eigen economische en politieke invloedssferen. De definitieve weigering van Washington om aan het Tierde Rijk helium te leveren, een ongewoon verschijnsel tusschen twee sta ten, die officieel met elkaar goede diplo matieke betrekkingen onderhouden, spreekt in dit verband boekdeelen. Maandag is zonder eenige discussie en met algemeene stemmen door den Leid- schen Gemeenteraad besloten voor de ver betering van de Voldersgracht de vischban ken te doen opruimen, de overkapping te sloopen en het opruimen van de boombe planting. Door die besluit zal spoedig weer een stuk historie tot het verleden behooren Een typisch stukje oud-Leiden zal daar mee weer hebben afgedaan. De Katwijksche visschersvrouwtjes heb ben er hun laatste zoodjes visch aan den man gebracht; het schoon gewasschen lin nen en katoenen goed zal weldra voor den laatsten keer in den wind aan deze visch banken te drogen hebben gehangenEn over enkele jaren zullen de bewoonsters van deze buurt elkaar op den waschdag ver tellen van: vroeger, weet je nog, toen.... De Voldersgracht ligt tusschen de Oude Vest en de Van der Werffstraat. Zij maak te lang geleden deel uit van het Maren- dorp, het stadskwartier, dat benoorden den Oude Rijn lag en dat in 1355 bij de tweede stadsuitbreiding bij Leiden werd gevoegd. Voordien behoorde de Voldersgracht tot het Ambacht Leiderdorp. Zij ontleent haar naam aan het Vollersbedrijf, het spoelen van ruwe wol, noodig voor de lakenberei ding. Dat „vollerijen" werd in 1479 voor de betere stadsgrachten verboden, wegens de verontreiniging van het grachtwater. De tegenwoordige Langebrug heeft vroeger den naam Voldersgracht gedragen. In 1591 werd de Volders gracht verbreed om de wa- terverversching te bevorderen, ook voor de Marendorpsche Achtergracht, dat is de tegenwoordige Van der Werffstraat. Aan het noordelijke einde van de Volmolen- gracht kwam een ros- of paardemolen te staan, die het vuile water via een duiker weg pompte naar verder gelegen open wa teren. De Marendorpsche Achtergracht werd te gelijk met de Voldersgracht in 1861 ge dempt en zij kreeg toen den naam van Lei den's burgemeester uit de jaren van het verzet tegen de Spaansche belegeraars, want Van der Werffs woning en zeemtou- werij kwamen op die gracht uit. Het moet hier wel een typisch stadsdeel zijn geweest vóór 1861. In de nabijgelegen Jan Vossensteeg stond tot 1574 het klooster „Schagen", dat zich uitstrekte tot de Ma- rumdorpsche Achtergracht. Na het beleg werd dit klooster afgebroken en het vrij gekomen terrein werd een koemarkt, in 1617 verplaatst buiten de Blauwpoort, het tegenwoordige parkeerterrein aan de Steenstraat. En nu weet men dus ook, waarom de straatjes tusschen de Jan Vos sensteeg en Voldersgracht de namen van Noord- en Zuidrundersteeg dragen, terwijl de Schagersteeg herinnert aan het in 1574 gesloopte klooster Schagen! Van ouds belangrijke visch- markt. Reeds in 1310 was Leiden een belangrijke vischmarkt die steeds in beteekenis toenam en zijn centrum vond op de plaats van de Vischbrug. Uitbreiding van de marktgele- genheid werd noodig en achter het stadhuis verdwijnen enkele huisjes om plaats te ma ken voor een zestal vischbanken, waar de kooplui tot uit verren omtrek een drukken handel dreven. Daarvan gewaagt ook Frans van Mieris in zijn groote werk „Historie der stad Lei den", in 1762 verschenen, waar hij Leiden als zeevischmarkt op één lijn stelt met de beste en grootste, die er in den lande wa ren. En aan die markt, waar nog wel eens wat weg te spoelen was, dankt in 1691 ook de fontein zijn ontstaan, opgetrokken van blauwe steen, die eens bestemd geweest was voor den bouw van een kerk aan de Heerengracht. Het- venten van de visch langs de huizen bracht allengs de klad in de markt, welker beteekenis zienderoogen afnam. De kooplui zochten en vonden in 1749 bescherming by de overheid. De zeevischhandelaren kreegn meer rech ten en de stadsregeering bepaalde, teneinde de beteekenis van de markt tegen het ven ten langs de huizen te beschermen: „Ge lijk ook niemand langs de straaten deezer stede zal vermoogen met eenige zeevisch omme te lopen vóór de klokke elf uure op een boete van drie guldens en verbeurte van visch". De visch per schip aangevoerd en niet op de markt gebracht werd belast. Kwam zij later toch op de markt, dan wer den de belastingpenningen door den markt meester gerestitueerd. De aanvoer van zeevisch verminderde in later tijd. De eeuwenoude vischmarkt ach ter het stadhuis boette aan beteekenis in, het verkeer ter plaatse ging zijn eischen stellen, de Zaterdagsche markt vroeg meer ruimte. En zoo besloot het gemeentebe stuur in 1906 de vischmarkt naar de Ge dempte Voldersgracht te doen verhuizen. De vischbanken werden daarheen gebracht en overdekt met een ijzeren overkapping, afkomstig van de speelplaats van het voor- manig gymnasium aan de Doezastraat. Eén hardsteenen vischbank bleef achter ter her innering aan den tijd, toen Leiden een vischmarkt van beteekenis was. Sedert vele jaren is er van eenige belang rijken vischhandel aan de banken op de Voldersgracht geen sprake meer. Daar mag der Donderdags nog eens een enkel Kat- wijksch vrouwtje haar visch „ter markt" voeren, een vitaal belang wordt met het opruimen van deze banken niet geschaad. De eigenlijke vischmarkt heeft zich ver plaatst naar het Gangetje. Maar de Voldersgracht was toch de eigen lijke nazaat van de officieele Vischmarkt uit het grijze verleden. De verandering, die hier zal worden aangebracht, zal uit ver- keersoogpunt (en daarom is het begonnen) pas een verbetering blijken, als tusschen de Haarlemmerstraat en Van der Werff straat de Korte Bouwelouwesteeg verbreed en het huis Oude Vest 111, hoek Volders gracht gesloopt zou worden. Eerst dan kan er sprake zijn van een goede verbinding tusschen Haarlemmerstraat over de, Vol dersgracht en Gedempte Volmolengracht naar de Langegracht, die vergissen wij ons niet toch ook op het programma voor demping staat aangegeven! En zoo maar voortgaande, bemerkt men, hoe het nieuwe zich door het oude heen- breekt. Niet altijd komen wij er met zoo weinig verlies van oude waarden af.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13