BINNENLAND Winkelierster te Rotterdam RIJNSTREEK vermoord. Acadcmlcnicuws VRIJDAG 13 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ALPHEN AAN DEN RIJN TUNNELBOUW TE GOUDA. B. en W. hebben bij den raad een voor stel ingediend tot uitvoering van twee be langrijke verkeerswerken, n.l. den bouw van een tunnel van de Spoorstraat naar den Ridder van Catsweg onder de spoor lijn GoudaUtrecht en de verbreeding van den Bleekerssingel en den Fluweelen singel. De kosten van een en ander zijn geraamd op 752.731. De tunnel zal den schakel vormen in de verbinding van het stadscentrum met de in aanleg zijnde rijkswegen van Rotterdam en Den Haag naar Utrecht. De singelver- breeding sluit op het tunnelplan aan en beteekent een verbetering van de traverse door Gouda voor het doorgaand verkeer van en naar Utrecht via Oudewater en de Krimpenerwaard. De tunnel, die den bestaanden overweg zal vervangen, krijgt een lengte van 250 meter en drie rijwegen, waarin een in het midden voor snelverkeer ter breedte van 5.80 meter en twee voor langzamer ver keer ter breedte van 3 meter. Voorts komt aan weerszijden een trottoir. De totale breedte buitenwerks zal 16.24 meter be dragen, de doorgangshoogte van het mid den gedeelte voor het snelverkeer 4.05 me ter en van de zijtunnels voor het langzaam verkeer 3.10 meter. De helling van het middengedeelte is op 1:28.7 bepaald. Ter verbinding van de verlengde Noothoven van Goorstraat en de Spoorlaan zal over den tunnel een viaduct worden gemaakt met een lengte van 133 meter. De singelwegen zullen worden gebracht op een breedte van 13 meter, waarvan een rijweg van 8 meter. De wegverbreeding zal in het singelwater worden uitgebouwd en bedragen voor den Bleekerssingel ge middeld 4J4 .en voor den Fluweelensingel gemiddeld 3% meter. De brug tusschen beide singels zal worden vernieuwd. Ver beterd wordt voorts de oprit naar den Goe- janverwelledijk. Daarbij zal in de toekomst ook moeten worden rekening gehouden met een aanpassende nieuwe overbrug ging van den Hollandschen IJsel ter plaat se of in de nabijheid van de tegenwoor dige Haastrechtsche brug. Van den tunnelbouw zijn de kosten ge raamd op 516.231.— en van het singel plan op 236.500, totaal f 752.731. Voor den bouw van den tunnel verleent het rijk een bijdrage van 125.000 en*de provincie Zuid-Holland van 75-.000.—Voor de verkrijging van de verdere middelen tot financiering der werken, hebben B. en W. zich gewend tot het bestuur van het Werkfonds 1934, dat een voorschot van 542.500.heeft verleend. De aflossings termijn is gesteld op 40 jaar, de aflossing zal geschieden bij wijze van annuiteit ge baseerd op een rentevoet van 4 pet. Aan het voorschot is een gunstige voor waarde verbonden. De Minister van Fi nanciën heeft medegedeeld, dat het in de bedoeling der regeering ligt de gemeente vrij te stellen van de verplichting tot be taling van rente en aflossing op dit voor schot, zoolang de gemeente in de termen valt voor een extra-bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds of de verplichting tot betaling van deze rente en aflossing tot het verleenen van een zoodanige extra- bijdrage zou nopen. Indien de gemeente in de toekomst weer met eigen middelen een sluitende begroo ting kan verkrijgen, zal opnieuw worden beoordeeld in hoeverre zij met de rente en aflossing zal worden belast Het ligt in de bedoeling, als de raad sanctie aan het voorstel verleent, de be steding der werken ten spoedigste te doen geschieden. De uitvoering van het tunnelplan houdt in een opheffing van het water langs de Spoorstraat en het daarin gelegen 'ver laat, eigen aan den polder Bloemendaal, waarmede overeenstemming is bereikt. Door het verdwijnen van het verlaat zal de eenige verbinding te water uit Bloe mendaal naar de Goudsche groenteveiling vervallen. In -verband hiermede hebben B. en W. met het bestuur van de Coöpe ratieve Tuiniersvereeniging oveseenstem- ming verkregen tot verplaatsing van de groentenveiling naar een aan den Bode- graafschen Straatweg gelegen terrein, waarop vroeger de wielerbaan was geves tigd, en naar het aangrenzende terrein, dat nu als woonwagenkamp dient. LEENING GEMEENTE HAARLEM. ..Naar wij vernemen zullen de inschrij vingen op de 33 1/2 procent leening ten bedrage van f 13.193.000 ten laste der ge meente Haarlem, ten volle worden toege wezen. MARKER CAFE'S BLIJVEN ZONDAGS GESLOTEN. De gemeenteraad van Marken handhaaf de in de Donderdag gehouden raadsverga dering zijn besluit, om café's en lunch rooms te verplichten van Zaterdagavond zes uur tot Maandagochtend zeven uur ge sloten te zijn. Met 42 stemmen werd besloten niet' op den wenk van Ged. Staten, die geadvi seerd hadden de beslissing te herzien, in te gaan. GUMMI-SNELBINDERS VOOR FIETSEN- BAGAGEDRAGERS. Kunnen ernstig oogletsel veroorzaken. Van den geneeskundig en pharmaceu- tisch hoofdinspecteur van de volksgezond heid te 's-Gravenhage ontvingen wij de volgende mededeeling: „In den laatsten tijd is het meerdere malen voorgekomen, dat personen ernstige verwondingen van het oog hebben poge- loopen, door het gebruik van z.g. gummi snelbinders ter bevestiging van voorwer pen op de bagagedragers der fietsen. Bij het sterk aantrekken van deze gum- Dood in haar winkel gevonden Vanmorgen is in een winkel aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam de eige naresse mej. J. H. I. van Loo dood achter de toonbank gevonden. Vermoedelijk is de vrouw, die alleen in het huis woonde, ge worgd. De politie stelt een onderzoek in. Omtrent het drama, dat zich hier heeft afgespeeld kan nog worden medegedeeld, dat het lijk van de pl.m. 40-jarige vrouw, eigenaresse van den winkel, werd gevon den door een bezorger. Deze expeditie knecht, in dienst van de firma Verkade, kwam pl.m. 9 uur vanmorgen met een be stelauto voor den winkel, waar hij eenige bestellingen moest afleveren. Aangezien de winkeldeur niet gesloten was, ging hij naar binnen, waar hij de ontstellende ont dekking deed, dat de eigenaresse oogen- schijnlijk geworgd dood achter de toon bank lag. De bezorger waarschuwde onmiddellijk de politie, die onder leiding van den rech tercommissaris, mr. J. Hoeffelmann, ter stond met het onderzoek is begonnen. Nader vernemen we: De juffrouw, die de zaak dreef, was niet getrouwd. Zij heeft langen tijd relatie onderhouden met een man, die evenwel kort geleden de relatie heeft verbroken, aangezien hij terug wil de keeren naar zijn vrouw, waarmede hij langen tijd in onmin had geleefd. Hij scheen zeer bang te zijn, dat zijn vrouw iets te weten zou komen van zijn betrekkingen met mej. van der L. en daarom had hij haar reeds diverse dreigbrieven geschreven. De vrouw was daarvan reeds zoo van streek, dat zij de politie er van in kennis stelde. Deze zet thans het onderzoek in deze rich ting voort. Het is gebleken, dat de vrouw is gewurgd met een bonte lap. De mis daad moet reeds in den loop van gisteren gepleegd zijn. mi-snelbinders kan de metalen ring, waar mede de snelbinder aan de fiets bevestigd is, losschieten van den haak en kan de ring met groote kracht tegen het oog wor den geslingerd, waardoor de hiervoor be doelde zeer ernstige oogbeschadigingen kunnen ontstan." Om die reden wordt het publiek ernstig gewaarschuwd, bij gebruik van deze snel binders met de meeste nauwlettendheid toe te zien, dat de ring niet van den haak kan losschieten. OUD-MINISTER MARCHANT WEDER ADVOCAAT. De Hooge Raad heeft heden den oud-mi nister mr. H. P. Marchant beëedigd als ad vocaat. BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op bo ter is behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 12 tot 19 Mei onveran derd vastgesteld op 45 cent per K.G. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Het glucose-, melkzuur- en chloridengehalte van den liquor cere- brospinalis bij meningitides", de heer Soedjono Djoened Poesponegoro, geboren te Wiradesa (Java); tot arts: mevr. J. J. SimonsJantzen, Den Haag en de heeren L. Zandijk, Waar de (Z.), J. P. J. Versteeg, Scheveningen, H. van der Meer, Hengelo, K. L. Bakema, Leiden. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de heeren J. Th. M. v. d. Lugt, Brussel, W. H. v. d. Berge, Voorburg, J. G. Bergmeyer, O e g s t- geest; Taalkundig doctoraal examen Indologie: de heer J. R. Glaubitz, Rotterdam; Artsexamen le gedeelte: de heeren J. F. Reitsma, Rotterdam, P. B. A. Melief, Leiden, P. M. Broekman, Voorburg; Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Hoeder uit het gezin Heel speciaal bestaat er voor Set communisme geen enkele band, die de vrouw met haar gezin of met haar huis verbindt. Het ver kondigt het beginsel van de eman cipatie van de vrouw, onttrekt haar aldus aan het huiselijk leven en aan de zorg van de kinderen, om haar heen te sleepen naar het openbare leven en naar de collec tieve productie, predes in dezelfde mate, als met den man het geval is, terwijl de zorg voor huis en kind op de gemeenschap neer komt. Pius XI. Met slagerseer in het huwelijksbootje gestapt. Groote belangstelling gisteren middag voor het ^.Huis der Gemeente". Een slagers-zoon, alhier zou zich voor den Burgelij ke Stand in den echt laten ver tinden en dit feit nu was de aanleiding, Gat bijna alle slagers-collega's in wit sla gers-tenue gekleed, zich hadden opge maakt, om bij het binnentreden van het gebouw door het toekomstig echtpaar, een boog te vormen met slagersmessen, om op deze wijze var hun collegiale belangstel ling blijk te geven. R.K. PROPAGANDACLUB „SINT PAULUS" Viering van het twintig-jarig bestaan De R.K. Propagandaclub „Sint Paulus" herdenkt op Zondag 22 Mei zijn 20-jarig bestaan, zooals gebruikelijk, allereerst kerkelijk, met een algemeene H. Commu nie der leden, waarna te 10 uur de Hoog mis opgedragen zal worden voor de leven de en overdledene leden en weldoeners van de club. Op Dinsdag 24 Mei d.a.v. zal in de St. Josephzaal, des avonds te 8 uur een feestvergadering worden belegd, waar op als feestredenaar is uitgenoodigd de zeereerw. rector H. A. J. Drost uit Amster dam. Tot titel van zijn toespraak heeft deze gekozen: „Wereldverovering voor God, het verleden huldigt u, de toekomst rekent op u". Voor velen zal deze spreker een be kende figuur zijn uit de dagen van de cursussen der drie standsorganisaties in den winter 1936/'37. Fancy-fair voor de R.K. Sportbeweging. Het ligt in de bedoeling van de R.K. Sportvereeniging „Wilskracht" en van de R.K. Voetbalvereeniging „Alphensche Boys" om in gezamenlijk overleg, ten bate van de R.K. Sportbeweging in onze paro chie, dezen zomer een fancy-fair te or- ganiseeren. Bij algemeene medewerking zal zulks in de maand Juli plaas kunnen hebtben. Het laat zich wel begrijpen, dat in deze parochié, waar toch wel zóóveel suort- liefhebbers gevonden worden, een derge lijk noodzakelijke onderneming voor zoo'n nuttig doel niet zal afstuiten op onvol doende daadwerkelijke belangstelling en sympathie 'van degenen tot wie een op roep hiertoe gedaan wordt. Muzikale rondgangen. De R.K. Mu- ziekvereeniging „Leo Xni", houdt in den loop van de volgende en de daaropvolgen de week, telkens enkele dagen, des avonds een muzikale rondgang door de gemeente, waarbij, met toestemming van den burge meester, tevens een straat- en huiscollecte wordt gehouden, ten bate van dé kas. Geboren: Joseph Cornells Maria, z. van K. Straver en J. M. van der Werf I Johannes Ludwig, z. van C. Nagtegaal en E. Niedziolka Wilhelmina Cornelia Ma ria, d. van A. C. van Holstein en A. de Wis sel Reijer, z. van R. van Triest en M. J. Braam Emmarensia, d. van J. Ver maas en M. Vonk. Gehuwd K. van Donk 29 j. en J. de Jong 19 j. J. C. Timmers 24 j. en K. de Vogel 24 j. N. van der Woensel 36 j. en M. van den Ben 37 j. (wonende te Be verwijk). Overleden: Dirk de Graaf, 81 j., we duwnaar van Gerdina Koppijn Maartje Vonk, 92 j., weduwe van Hendrik IJdo dementia Maria Asseler, 78 j. (overleden te Noord wijk). Gevestigd: Adrianus H. Hooijer en gezin, werkt, teekenaar, v. Boetselaerstraat 26, van Leiderdorp, Lindelaan 3 Antho- nius M. Hendriks, zonder beroep, Gouw- suisscheweg 53, van Wijchen, A. 43 Pie- tronella N. van Gijzel, zonder beroep,, Ju- lianastraat 60, van Kampen, IJsselkade 63 I Cornelis Pols en echtgenoote, los werk man, Steekterweg 108, van Boskoop, B. Co- lijnstraat 211 Hendrik D. Sampiman, tuindersknecht, Raadhuisstraat 44, van En schede, Prinsenstraat 23 Jannetje van der Ent Braat, zonder beroep, Julianastraat 78, van Laren (N.H.) Reinirus Velis, landarbeider, Verlengde Aarkade 5, van Nieuwkoop, D 17 Neeltje J. Vuijk, dienstbode. Westkanaalweg 20, van Ter- Aar, B 74' Hendrika G. van der Sloot, onderwijzeres, Hooftstraat 56, van Uithoorn, Ringdijk 5 Christiaan W. Nieuwenhui- zen, veehoudersknecht, Noordeinde 54, van Nieuwkoop, D 22. Vertrokken: Petronella Klein, dienst bode, Zuideinde 24, naar Ter-Aar Jose- phus A. Zweerman en echtgenoote, zonder beroep, Hoorn 41, naar Boskoop, Voorkade 38 Margrietha Chr. Gentenaar, zonder beroep, Heerenweg 25, naar Uithoorn, Hoofdweg 31 Cecilia Luijben, dienstbo de, Noordeinde 18, naar Heemstede, Lanck- horstlaan 92 Cornelia W. van Amster dam, dienstbode, Hortensiastraat 7, naar 's-Gravenhage, Goudenregenstr. 194 Jan van Iperen, veehoudersknecht, Steekterweg 27, naar Woubrugge, B 378 Jan J. Bo- gaards en echtgenoote, veehouder, Krom me Ziendeweg 2, naar Waddinxveen, Hene- gouwerweg 97 Arie Burggraaf, landar beider, Kromme Ziendeweg 2 naar Wad dinxveen, Henegouwerweg 97 Jacoba van Kuilenburg, dienstbode, Hooftstraat 84 Jansje B. van Dijk zonder beroep, Raadhuisstraat 14 naar Woerden Corne lis Spies en gezin, betonwerker, Hortensia straat 40, naar Benthuizen Hendrina den Haan, dienstbode, Heerenweg 7. BODEGRAVEN Postkantoor. De buslichtingen aan het postkantoor na 15 Mei a.s. zullen als volgt zijn: richting Alphen 6.10 uur, Ptrecht 6.25 uur; eerste bestelling Utrecht 13.05 uur, Leiden 14.05, 16.05 uur, UtrechtLeiden 17.05 uur; tweede bestelling: 17.35 uur. Utrecht 21.05 uur; Leiden 22.05 geeft aan sluiting aan alle nachtposttreinen. Geboren: Jacobus z. van F. Boer en M. eBrgshoeff Lijntje d. van S. Bakker en L. de Bruin. Overleden: Adrianus Cornelis Leli- veld 70 j. Gevestigd: G. Verhoek, van Vinke- veen c.a. A. G. van Velsen, van Noord- wijk. Vertrokken: M. Scheer en gezin n. Gouderak L. Scheer naar Gouderak E. H. Bekker naar Wadenoijen M. J. Vis naar Zegveld T. H. van Beek naar Juphaas G. J. Spijker naar Amster dam E. Cuperus naar Alphen a. d. Rijn. HAZERSWOUDE (Groenendijk) „St. Deus Dedit". Dezer dagen werd ten huize van mej. Wed. Verhaar een ge combineerde ledenvergadering gehouden van den R.K. Arbeidersbond „St. Deus De dit". Zoowel van de afdeeling Rijndijk als Groendijk was de opkomst der leden, of schoon de tijd van vergadering reeds is verstreken, goed te noemen. Door den heer J. van Kampen werd deze bijeenkomst ge opend met gebed, en een woord van wel kom tot de aanwezigen. Een bizonder woord van welkom richtte hij tot den Geestelijk adviseur, en aan den heer Sal man, lid van het hoofdbestuur, die mede aanwezig was. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Salman, die met en kele trekken naar voren bracht de tot standkoming van het collectief Arbeids contract voor het jaar 1938 tot 30 April 1939. De gewijzigde artikelen zijn reeds voor enkele dagen gepubliceerd, zoodat dit onnoodig is dit hier nog te vermeiden. Na dat door enkele leden nog eenige vragen waren gesteld omtrent het nieuwe contract, die door den heer Salman op zeer duide lijke wijze werden beantwoord, werd door denzelfden spreker met eenige welgeko zen woorden den leden nogmaals het nut van een goede Katholieke organisatie in geprent, en vooral op het groote gevaar gewezen van het Nationaal Socialisme en Communisme, hetwelk ook aan ons land met mooie woorden wordt voorgespiegeld. Hiervoor moeten wij vooral waken, want men moet paraat zijn in verdediging van de Kerk en hare priesters, opdat wij, als wij misschien voor zware dagen zouden ko men te staan, onze toevlucht niet nemen tot een Mussert of zijne aanhangers, maar als trouwe leden van de Katholieke orga nisatie ons scharen achter bisschoppen en priesters en onze toevlucht nemen tot God, Die ons aller Vader is. Na deze doeltreffen de woorden, die door den Geestelijk advi seur in enkele woorden werden onder streept, sprak de vooriztter een woord van dank tot al de aanwezigen, alsmede tot den heer Salman, waarna sluiting op de gewo ne wijze. LEIMUIDEN Ondertrouwd: R. Turk 28 j. en M. E. Mollers 20 j. te Rijnzaterwoude. Ingekomen: van Alkemade A. J. Mollers en gezin, schipper a. b. Van Go- rinchem M. van Graven, religieuse, Hee renweg 353. Vertrokken: Naar Voorschoten J. A. Steijn, veehoudersknecht. Naar Ter Aar, Wijk A. No. 8 Th. A. Hijdra, tuinder. Naar Haarlemmermeer Hoofdweg No. 1014 W. H. de Vos. Naar Woubrugge W. M. van Diemen, dienstbode. Naar Haarlem Kloosterstraat, Th. Bosman, religieuse. Naar Ter Aar, rusthuis St, Anthonius Lan- geraar, D. v. d. Plas, wed. van P. Pouw. Een overzicht voor het paleis Noordeinde te Den Haag tijdens de grootsche zanghulde der Haagsche scholieren. De vorstelijke personen nemen de enthousiaste toejuichingen der kinderen in ontvangst.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5