Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. De lijn der damesjapon blijft nog steeds afkleedend en de ont werpen passen zich aan de eischen van ieder figuur aan. Het is vol strekt geen mode, die enkel en al leen gemaakt is voor slanke vrou wen, hetgeen zeer goed gezien is De halslijn is over het algemeen hoog alhoewel men ook vierkante en V-vormige halzen ziet. De prin- sessemodellen worden veel gedra gen, waarbij het dragen van eer ceintuur overbodig is. Men houd' de hoofdlijnen der robes princessi veelal, doch brengt overigens, voor slanke figuren althans, vele varia ties aan, b.v. door een gedrapeerd- heuplijn, hetgeen echter slecht mogelijk is bij dunne zijden weef seis. Het linker model der groep van drie geeft onze bedoeling weer aan een bedrukte japon van fou lard zijde. Vlot kleedt de tusschen- baan, terwijl de groep plissé's de noodige onderwijdte geeft aan dit aansluitende model. De mouwen der japonnen hebben veelal een weinig ruimte aan den bovenmouw en zijn aansluitend naar den pol.' toe. Men ziet ook zeer veel korte pofmouwtjes dragen en modeller met meerdere bovenruimte, doch glad om den arm. De lengte dezer mouwen is meestal tot boven den eleboog, hetgeen echter minder ge schikt is voor meer gezette dames. Deze zullen bij voorkeur een leng te verkiezen, die varieert tot voor bij den elleboog tot de pols of tot het midden van den onderarm. We zien vele variaties van vesten, jak jes en bolero's, smalle revers en chabots van fijne zijden weefsels en kant. De keuze van garneerihgen TREKSLUITINGEN EN KNOOPGARNEERINGEN Naar mate het voorjaar weer nadert en de mooie dagen zich handhaven zullen mantel, costumes en ensembles weer ge zien worden. De eenvoudige afkleedende modellen, de manteltjes langer dan vorige seizoens, zijn veelal kraagloos, hebben ron de aansluitende of iets lager uitgeknipte vierkante halfslijnen en een sluiting met „rits" of knoopgarneeringen. Tressen, sou tache en geborduurde motieven versieren eveneens vele fmtasie-modellen. Zakjes of zelfs overslagjes blijven onmisbaar, soms ziet men zelfs niet minder dan zes zakjes, in- of opgezet. Bijzonder veel aandacht ■wordt aan de voering besteedt, die niet is buitengewoon groot, vooral als men hierbij tevens de vele hand- geborduurde versieringen in aan merking neemt als platte en kruis steek en last not least het kralen- werk, waardoor steeds iets per soonlijks gegeven wordt aan een japon. De rokken zijn óf zeer nauw of hebben een min of meer golvende onderlijn door de gedeeltelijk op gestikte plooien, geplisseerde tus- schenbaantjes of zelfs rondom ge plisseerde deelen van rokken. Plooien en nog eens plooien is thans het parool, niet alleen voor rokken doch ook voor de boven deden der japonnen, doch in dit geval van veel bescheidener afme ting, o.a. in den vorm van nervu- res. Ingehaalde ruimte aan boven deden kan ook aan japonnen voor meer gezette vrouwen worden aan gebracht, doch slechts op wel over dachte wijze, zooals de meest link- sche der beide modellen dit aan geeft. Wit piqué vest met knoop- garneering. Rechts een japon van wollen georgette of zijde in effen kleur met bolero, waarin losse, geplooide mouwen worden gezet. Eenvoudige handversiering bestaande uit klei ne rijgsteekjes in verschillende kleuren. Handgeborduurde vlinder op bolero. De japon met de kanten chabot heeft ajour bewerkte randen op de voorbaan en de heupen, terwijl het model er naast gedeeltelijk op gestikte plooien heeft aan voorzijde en mouwen. Garneering aan hals boord en sjerp van gekleurd sou tache. alleen van effen, doch ook van bedrukte kunstzijde is, terwijl meermalen blouses en voering van hetzelfde materiaal zijn. Knoopen vindt men in rijke verschei denheid van vorm, kleur en materiaal en de sluiting is nu eens met één, dan weer met twee rijen knoopen. Ook op japonnen worden veel knoopgarneeringen toegepast, soms over de geheele lengte midden vóór, meermalen ook aan de rugzijde, doch vol strekt niet atlijd net de bedoeling, dat zij aan hun bestemming, om tot sluiting te dienen te voldoen. Zeer apart is het tamelijk lange jasje links met opgestikte bies langs hals en voor zijde, dat tevens bijzonder mooi afkleedt. Rechts is een f*- 'asie n anteltje, dat een sportieve indruk maakt en zeer vlot kleedt. Allerlei kleine details ma ken het mogelijk om aan een japon, die men dagelijks draagt een ander aspect te verleenen. Men kan deze na tuurlijk met het meeste suc ces toepassen, wanneer men een japon heeft, die eenvou dig van uitvoering en in neutrale kleur gekozen is. Wij noemen dan in de eer ste plaats piqué, cretonne of gekleurde wollen vesten, die men echter ook in kleurige wol kan breien. De meeste handwerkzaken, waar mer, wol voor dit doel kan koo- pen hebben brei- of haakpa tronen, die de uitvoering zeer vergemakkelijken. Bij zonder aardig staan deze vesten bij een donkere blau we rok en waschzijden o vyella blouse. Een practisch kleeding- stuk is ook de hand gebrei de rok, die in vier banen gewerkt kan worden of wei in tweebaans plissé rok b.v. van donker blauwe koord- wol. Het maken hiervan is vrouw zoo'n vlotte rok kan zóó eenvoudig, dat ieder* breien. Ook hiervoor zijr. patronen en aanwijzingen in de desbetreffende wolzaken te krijgen. Wollen jerssey blouses kleeden hier uitste- stekend bij en deze ziet men In effen zoowel als in bont bewerkte kleuren uitgevoerd. De modellen behoeven slechts uiterst een voudig te zijn om de schoonheid van het materiaal 'meer tot uitdrukking te doen komen. Eenvoudige overhemd blouses lee- nen zich evenneens om onder ieze vesten te dragen. De modellen zijn echter niet meer als vroeger met kraag en reverrs, doch hebben hoogsluitende halsafwerkin gen, zooals de bedrukte blouse. Een bijzonder practisch kleedingstuk voor koele dagen is de cape van bont of bontstof. Heeft men b.v. een bontmantel, die reeds lange jaren dienst gedaan heeft, dan kan men hieruit heel goed een cape laten maken. Men zal dit echter vakkun dig moeten laten doen, aangezien verstel len en vermaken van bontwerk het best aan een bontwerker toevertrouwd kan worden. Nieuwe dessins in shawls vragen de aandacht evenals handschoenen in vele variaties uitgevoerd, waarvan wij slechts noemen, die, welke met gekleurde moes jes zijn bewerkt. Hoe het ook zij de keus in allerlei nouveauté's is zoo groot, dat op onze afbeelding aangeeft, (midden). Als afwisseling worden in een ronde hals uitsnijding op blouses losse piqué kragen met zelfstrikken gedragen, effen, geruit, Als de aardappels ouder worden Wanneer we zoover zijn dat de nieuwe aardappelen in den handel komen, begint de huisvrouw zich, vooral als de oude wat gaan vervelen, onwillekeurig af te vragen, of zij deze niettegenstaande den hoogen prijs, ook maar niet zal nemen. Toch is de smaak van de nieuwe aard appelen en veelal van de Malta-aardappe len niet beter dan die der oude. Veelal hebben de nieuwe Malta-aardappelen een waterachtigen smaak en zijn zij week. Men zal daarom goed doen, zich bij de oude aardappelen voorloopig te houden, waarbij men tevens de Hollandsche land bouwers bevoordeelt. Pommes frites in ruim frituur vet ge bakken zijn heerlijk bij sla, visch e.a. Men zorge bij het bakken echter, dat de aan reepjes gesneden aardappelen na gewas- schen te zijn, eerst met een schoonen doek worden afgedroogd en daarna, niet teveel tegelijk in het heete frituur-vet gedaan. Even voor het opdoen worden de aardap pelen gebakken en met fijn zout bestrooid. Weer een andere variatie geven de ge stoofd aardappelen, waarvoor men een sausje maakt van boter, bloem, melk en noot en de aan plakken gestoofde aardap pelen in laat smoren. Ook aardappelschotels b.v. verwerkt met resten vleesch en gebakken uien of groenten geven een uitstekend middag maal, indien dan vooraf een voedzame groenten- of tomatensaus, of meelspijs na gegeven wordt. De aardappelen worden aan plakken gesneden of gemalen en een laag in een ingevete vuurvaste schotel gedaan, hierop komen groentenresten, aardappelen, ge hakte vleeschresten, aardappelen, gebak ken uien en als laatste laag weer aard appelen, terwijl over het geheel 2 dL. water wordt gegoten, waarin een bouil lon-blokje is opgelost of uitgebakken spek vet, indien men graag een stevigen scho tel maakt. Als afsluiting een laag paneermeel en klontjes boter. De schotel wordt gedurende uur of drie kwartier in den oven ge plaatst. gestreept of gemoeselt. In ceintuurs is de keuze wel buitenge woon groot en men ziet niet alleen alle leersoorten in verschillende kleuren, doch ook verschillende modellen, zooals boven aan is aangegeven. Vooral blouses, die in de rok gedragen worden, krijgen een aar dige afwerking op deze wijze. Patronen verkrijgbaar van de blouse (in het mid den der afbeelding) met lange mouwen en hoogsluitende kraag met vermelding „Blouse April 1938" in de maten 4246. Na toezending van 40 cent. Red. Huis vrouw, Ged. Oude Gracht 88 Haarlem. ZOMERJURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succes patroon 2738. Prijs 30 cent 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Effen materiaal, voor tennis en strand, wit linnen, doch naar verkiezing ook in verschillende richtingen bewerkte streep, zijn geschikt voor dit bijzonder aparte mo del. Smalle panden en baantjes worden langs de kant opgestikt. Halsafwerking met revers en split je. Patronen voor 14 16 jaar. BEDRUKT ZIJDEN MIDDAGJAPON. Succes patroon 3403. Prijs 30 cent 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Blauw-witte bedrukte weefsels worden zeer veel voor middagjaponnen verwerkt, omdat ze bijna ieder kleeden. Ons model met vierbaans rok heeft een breede cein tuur met afhangende einden. Mooi kleedt de ronde pas, die op de ingehaalde voor- Strijd tegen de motten Hebben de motten zich eenmaal genes teld in koffers of kasten, dan kost het heel veel moeite hen te verjagen. In het voor jaar bindt men dan strijd tegen hen aan door kloppen, borstelen en stofzuigen. De vliegende motjes zijn niet degenen, die schade toebrengen aan de wollen weefsels en bonten kleedingstukken, doch het groo- te kwaad, dat zij aanrichten bestaan uit het leggen van eitjes, waaruit zich de rupsjes ontwikkelen. Deze zijn de groote boosdoe ners! Moeder Mot legt hare eitjes bij voor keur in bonten of wollen kleedingstukken, die iets vettig zijn. De rupsjes plegen meest al omstreeks Augustus tot ontwikkeling te komen, verpoppen zich tegen den winter en vliegen omstreeks Mei als vlindertjes de I wijde wereld in. De grootste strijd tegen de motten is van Mei tot Juni en gedurende de maanden Augustus en September. Vocht Is iets, waar motten niet tegen kunnen, ter wijl de larven gedood worden door ver damping van ammoniak en zwafelkoolstof. Men heeft ettelijke middelen in den han del, welke ter verdelging van motten die nen. Goede diensten bewijst o.a. het bran den van insectenpoeder, die men vooraf vochtig maakt met spiritus. De geur van bloeiende hennep verdragen motten even min. Wanneer men deze in Juni verza melt, vlug in de zon laat drogen en in bosjes tusschen wollen kleedingstukken en bont legt, verdrijft men de motten veeral, hetgeen ook het geval is met wilde roze marijn of met versche notenbladeren. De lucht van drukinkt werkt al even onaan genaam op de motten in als die van ter pentijn-olie. Kleerkasten en -kisten moet men beplak ken met courantenpapier en met terpen tijn-olie besprenkelen, terwijl men mot- tennesten het best vernietigt door middel van heete stoom. Regelmatig kloppen van overtrokken meubelen is gewenscht, terwijl men tapij ten steeds weer za lmoeten stofzuigen. Vil ten steeds weer zal moeten stofzuigen. Vil- motten en de rupsjes doen zich hieraan maar al te gaarne te goed. Het is ook ln hooge mate gewenscht deze steeds weer na te zien en te besproeien met in den han del zijnde preparaten. Van groot belang is het, dat bont vóór dat men dit opbergt goed schoon maakt en met een kam met wijde tanden gereinigd wordt. Alle wollen ondergoed, jumpers, kousen, shawls wordt gewassen of ge stoomd, japonnen en mantels in motzak- ken bewaard. Deze laatste brengen wel Is waar een extra-uitgave met zich mede, doch deze is veel geringer dan de groote schade, die motten aan mantels en jassen toebrengen. Aluminium Aluminium-pannen mogen niet met sodawater gereinigd worden; het metaal verkleurt en de oppervlakte wordt ruw. en rugpanden wordt gestikt en met een dubbele knoop sluit. Korte, aansluitende mouwtjes. Patronen in de maten 40 t.m. 46. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad". Postbus 36. Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels, indaei. u tevens het laatste nummer van Het Practisch ModoD.ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1%, 3, 5, 10 of 12% cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13