De begroeting van Koning Leopold van België KARPETTEN BEHANGSEL WISt U Iets weten? De Koning moest eerst zijn vliegpak uittrekken RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 12 MEI 1938 DE LEfDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi VERHOOGING CREDIET VOOR WERKVERRUIMING. Hoe de Tweede Kamer er over denkt By het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot verhooging van het ze vende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor 1938 (verhooging crediet voor werkver ruiming) verklaarde men vrijwel algemeen tegen de voorgestelde verhooging met 30 millioen op zich zelf geen bezwaar te heb ben. Van verschillende zijden gaf men echter uiting aan het gevoelen, dat met een bedrag als het aangevraagde^ en met een werkwijze, als tot dusverre door het werkfonds is gevolgd, op het gebied der werkverruiming niet kan worden bereikt wat bij de nog steeds heerschende hevige werkloosheid noodig is. Vele leden waren bovendien van oordeel, dat men dit wets ontwerp niet op zich zelf kan bezien, doch dat het moet worden beschouwd en door de Kamer behandeld in het kader van een algemeene gedachtenwisseling over het beleid der regeering met betrekking tot de werkverruiming en de bestrijding van de werkloosheid in het algemeen. Na de depreciatie van den gulden in het najaar van 1936, aldus deze leden, is in het economische leven van Nederland eenige verbetering ingetreden. Het aantal werkloozen daalde, totdat het 60 70.000 minder bedroeg dan een jaar te voren. In den verkiezingstijd verkeerden velen dientengevolge in den waan, dat de crisis ging wijken en dat de bedrijvigheid ook verder geleidelijk zou toenemen. Echter bleek al spoedig, dat de verbetering van voorbij gaand en aard was geweest. De werkloozencijfers zijn die van het vorige jaar weer dichter genaderd. Aan het einde van Maart 1938 was het aantal werkloo zen nog slechts rond 300.000. Andere leden gingen bij hun beschou wingen er van uit, dat de werkloosheid hier te lande zeer omvangrijk is, dat zij een ernstige belemmering vormt voor het herstel van onze volkswelvaart, dat zij de moreele kracht van ons volk verzwakt en dat daarom de overheid ter bestrijding van dit kwaad alle middelen moet gebrui ken, welke binnen haar bereik zijn en waarvan de toepassing kan worden ver antwoord. Men mag echter, aldus deze leden, den toestand niet ernstiger voorstellen dan hy is. Deze leden gaven enkele voorbeelden: aIn Nederland zijn vrijwel steeds on geveer 50.000 personen te werk gesteld bij de werkverschaffingen. Dit aantal wordt tot heden waarom eigenlijk? steeds opgenomen in het werkloozencijfer. Ande re landen doen dit niet. b. Duitschland heeft een tweejarigen dienstplicht. Hier te lande is onlangs de duur van de eerste oefening voor de in fanterie op 11 maanden gebracht. Duitsch land schijnt, zonder Oostenrijk, rond 700.000 man onder de wapenen te hebben. Het daarmee voor ons land overeenkomen de aantal zou ongeveer 85.000 zijn; bin nenkort zal het contingent ten onzent ge bracht worden op 32.000. Duitschland ver sterkt zijn bewapening op reusachtige schaal. Engeland is bezig in het snelst mo gelijke tempo zijn defensie te versterken; het zal daarvoor in vier jaren rond 2 mil liard pond sterling uitgeven. Het voor ons land daarmee overeenkomende cijfer is ongeveer 750 millioen per jaar. c. In de landen, die aan den wereldoor log hebben deelgenomen, is het geboorte cijfer in de oorlogsjaren zeer sterk ge daald; in Duitschland b.v. tot de helft Dientengevolge is het aantal van hen, die voor het eerst in het productieproces moe ten worden opgenomen, juist in de laatste jaren in die landen aanzienlijk gedaald. In Nederland daarentegen is het vrijwel gelijk gebleven. Voorts wilden zij ook ernstig waarschu wen tegen de suggestie, dat men uit vrees, dat het extremisme hier te lande veld zal winnen, maar de hand moet lichten met de economische en financieele mogelijk heden. Vrees is altijd een slechte raad geefster. Met het thans ingediende wetsontwerp en met de algemeene strekking van de daarbij behoorende memorie van toelich ting konden deze leden hun instemming betuigen. Het scheen hun onnoodig en onjuist bij voorbaat grootere bedragen uit te trekken dan de regeering noodzakelijk en verant woord acht, zij verklaarden zich dan ook tegen een willekeurige verhooging van het aangevraagde bedrag. Eenige leden, die eveneens van oordeel waren, dat werkverruiming op grooter schaal dan tot dusverre het geval was noodzakelijk is, stelden de vraag, of niet een mataregel op het gebied der defensie tot vermindering van de werkloosheid kan leiden. Zij dachten daarbij aan een tijde lijke vergrooting van het contingent boven het maximum, dat onlangs in de dienst plichtwet is bepaald. Hierdoor zou ook een vermindering in het bedrag van den werkloozensteun kunnen worden verkre gen. Voorts dachten zij aan de mogelijk heid om over te gaan tot invoering van een of anderen vorm van arbeidsdienst plicht. Tegen het denkbeeld om de werkloosheid ta bestrijden door verdere vergrooting van het contingent der dienstplichtigen werd van meer dan een zijde bezwaar gemaakt. Men merkte op, dat het contingent van 32.000 man, hetwelk wij thans bezitten, beteekent, dat vrijwel alle lichamelijk ge- schikten, die niet om bijzondere redenen vrijgesteld moeten worden, inwerkelijken militairen dienst komen. En wat de aan bevolen invoering van een arbeidsdienst- plicht betreft, daartegen werd aangevoerd, dat op die wijze geen werkgelegenheid zou worden geschapen, doch slechts voor bijzondere categorieën op bestaande werk gelegenheid beslag gelegd en dus de werk loosheid verplaatst zou worden. Dr. M. A. v. BOUWDIJK BASTIAANSE. Benoemd tot hoogleeraar in de verlos kunde en gynaecologie aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond, na een geheime zitting, wel ke ongeveer twee uur duurde, tot hoog- ieeraar in de verloskunde en de gynaeco logie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, als opvolger van prof. dr. A. van Rooy benoemd dr. M. A. van Bouw dijk Bastiaanse. Door de geneeskundige faculteit der ge meentelijke universiteit te Amsterdam was ir de vacature van prof. dr. A. H. M. J. van Rooy de volgende aanbeveling opge maakt, welke aan het college van curato ren werd overgelegd: 1. dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse; 2. di. F. C. van Tongeren; 3. dr. I. A. Wijsen beek. Het college van curatoren had dezelfde voordracht aan het gemeentebestuur opge maakt. Bij de gehouden stemming, na ongeveer twee uur geheime zitting, werden uitge bracht op dr. van Bouwdijk Bastiaanse 22 stemmen, op dr. van Tongeren 11 en op dr. Wijs en beek 7 stemmen. Na aan de gemeentelijke H. B. S. te Nij megen eindexamen te hebben gehaald in .905, vertrok dr. van Bouwdijk naar Utrecht. Op 1 November 1912 werd hy be vorderd tot arts en was vervolgens gedu rende twee jaren assitent voor chirurgie er gynaecologie in de Maria-Stichting te Haarlem onder leiding van dr. Jessurun. Op 1 October 1914 keerde hij terug naar Utrecht om gedurende drie jaren als as sistent van prof Kouwer werkzaam te zijn ^an de verloskundige en gynaecologische kliniek. Na drie jaar onder prof Kouwer te heb ben gewerkt, vertrok hij naar Weenen, al waar hij assistent werd aan de 1ste univer- siteits-vrouwenkliniek onder leiding van prof. Fr. Schauta, die hem in Mei van 1918 zeer ongaarne zag heengaan. In dat jaar vestigde hij zich te Rotterdam. In 1921 werd hij het hoofd van de ver loskundige afdeeling van het St. Francis^ c lis-Gas thuis en in 1927 tevens van de gy naecologische afdeeling. In hetzelfde jaar werd hij tevens hoofd der gynaecologisch- serloskundige afdeeling van de dr. Nolet- Stichting te Schiedam. Vanaf de oprichting van den Nederl. Bond voor Kraamverzorging, was hij be stuurslid dezer organisatie. Van den R.K. Ned. Bond voor Kraamverzorgsters was hy van de oprichting af de voorzitter. MAANDELIJKSCHE VERKEERS- ONGEVALLENCIJFERS. De K.N.A.C. meldt: Nadat in Februari 1938 het laagste aan tal verkeersslachtoffers was geregistreerd sinds het begin der maandelijksche publi caties hieromtrent in Mei 1937 door het Centraal Bureau voor de Statistiek, geeft thans de maand Maart weer een kleine verhooging te zien. Over 11 maanden geven de cijfers thans het volgende beeld: gedood ernstig gewond Mei 1937 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Aug64 471 Sept61 417 Oct47 404 Nov62 329 Dec45 314 Jan. 1938 52 306 Febr39 287 Maart 42 331 Blijkens de geregelde waarnemingen van den Rijkswaterstaat op een 12-tal tel- punten was het verkeer in Maart weer aanzienlijk drukker dan in de voorafgaan de maanden. Vergeleken met Januari 1.1. ongeveer 17 pet. De dwingende eisch om het aantal ver keersongevallen te beperken brengt in de eerste plaats voor alle weggebruikers mede, dat zij goed van de wettelijke ver keersregels kennis dragen en deze daar op met de grootste zorgvuldigheid toepas sen. Voor dit maal moge de K.N.A.C. herin neren aan het feit, dat iedere bestuurder van een auto, een motorrijwiel, een rij wiel of een ander voertuig, wanneer hij van plan is van richting te veranderen, daarvan zeer tijdig moet doen blijken. Wanneer dit geschiedt door middel van het uitsteken van een hand schrijft de wet ten duidelijkste voor, dat de arm daarbij ongeveer horizontaal gebracht moet wor den, een regel waartegen helaas veel ge zondigd wordt met ernstige gevolgen. Ook indien men rechts af slaat dient onder alle omstandigheden deze richtingswijzi ging tydig te worden aangegeven. Vraag inzake verzoekschrift aan den minister van Economische Zaken. Antwoord: Dergelijke verzoeken moeten op een zegel van minstens 0.30 gesteld worden. Vraag inzake verplaatsing van een be staande zaak in verband met de Vesti gingswet. Antwoord: Verplaatsing van een zaak naar een andere gemeente staat gelijk met vestiging. Voldoen aan de vestigings- eischen wordt dus gevorderd. DAVERENDE TOEJUICHINGEN VOOR DE TWEE VORSTEN Langs den weg naar Ypenburg en op het vliegveld hadden zich hedenmorgen duizenden toeschouwers opgesteld om de aankomst van de Koningin en Prins Bern- hard en van Koning Leopold gade te slaan Het vliegveld was met talrijke vlaggen versierd, waaronder ook tallooze Belgische Om kwart voor tien arriveerde per auto vice-admiraal J. Th. Furstner, chef van den marinestaf; mr. D. J. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer I. B. D. van H. M. de Koningin; kapt. W. Roms- winckel, adjudant van H. M. de Koningin. Deze heeren zijn aan Z. M. Koning Leo pold als eeredienst toegevoegd tijdens zijn verblyf in de Residentie. Zij waren in gezelschap van Luit.-gene- raal jhr. Alting von Geusau. De weg tot het vliegveld en het vlieg veld zelf waren door de politie afgezet. Om 10 uur arriveerde H. M. de Koningin en Prins Bernhard met gevolg. Luide toe gejuicht door het publiek reden de vor stelijke personen in de hofauto's om het havengebouw en de hangars heen, over het vliegveld tot voor het terras van de aero-club. Hier waren ter ontvangst aan wezig de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de burgemeester van Rijs wijk, mr. van Hellenberg Hubar, de Belgi sche gezant, Baron Herry en de militaire attaché van de Belgische legatie. Voorts de heeren mr. E. E. Menten, voor zitter van den raad van Beheer van de Mij. Ypenburg, en vertegenwoordigers van de Haagsche Aero-club. Het was 10 uur toen de Belgische vliegtuigen in zicht kwamen. Het waren drie vliegtuigen, Fairy-Fox- toestellen, die in escadrille-formatie vlogen. Boven Ypqnburg maakte het toestel van den Koning zich uit de formatie los en landde het eerst. Daarna daalden de andere machines De Fairy Fox machines zijn open militaire toestellen, zoodat de Koning in vliegpak de tocht had moeten maken. Het eerste werk van Zijne Majesteit was zich te ontdoen van dit vliegpak. De Koning was gekleed in generaals uniform. Teen traden H.M. de Koning in en Prins Bernhard den Koning, die het generaalsuniform droeg, tegemoet. Een korte begroeting volgde, eerst door de Koningin en den Prins, daarna door de andere autoriteiten. Allen begaven zich ver volgens naar het platform. Inmiddels waren de hofauto's over het vliegveld gereden en stelden zich voor het terras van de aero-club op. In de eerste tuto nam de Koningin met Koning Leo pold en Prins Bernhard plaats. Daarna kwamen eenige auto's met 't gevolg van de Koningin en met de heeren van den eere-dienst van Konig Leopold. De stoet werd geoped door een wagen van den rij'ksveldwacht, waarin kapitein Tielens, districtscommandant van den rijks- veldwacht, had plaats genomen. Onder luid gejuich van de tallooze be langstellenden reed de stoet om den han gar heen en vervolgens in de richting van Den Haag. Via het Bezuidenhout, langs den hertenkamp en over het Lange Voerhout werd naar het paleis Nooreinde gereden. De auto droeg ter linkerzijde de stan daard der Koningin en ter rechterzijde de violette standaard van den Belgischen ko ning. Als de beide vorsten en hun gevolg bij het standbeeld van Willem den Zwijger zijn uitgestegen, inspecteert de Koning, bege leid door de Koningin en gevolgd door Prins Bernhard ^n het gevolg, de eere- wacht. De Koningin heeft haar grijzen bontmantel los om de schouders en draagt over haar licht-lila japon het grootkruis van de Kroonorde van België. Dq. Konink lijke Militaire Kapel speelt de Brabongon- ne, het volkslied van den gast en het pu bliek juicht, juicht. Als de vorsten, die zich op het bordes even' omkeeren om den groet van het pu bliek te beantwoorden, door den hoofdin gang verdwijnen rijst aan den mast op het dak de Belgische koninklijke stan daard naast den Oranje standaard onzer Koningin. Eenige oogenblikken gaan voorbij. Dan opnieuw een losbarstend gejuich. De gewe ren gaan weder omhoog en de Brabangon- n,e klinkt. Voor een der ramen van het paleis is Koning Leopold verschenen en naast hem verschijnt thans ook de Koningin. Prins Bernhard ziet men nog juist op den achtergrond. Het publiek juicht, terwijl de Koning de Brabangonne rechtop aan hoort. Als het volkslied is verklonken, groet hij met zijn generaalspet. Het is een kleurrijk gezicht op het zonovergoten plein: het glinsterend staal der militairen, de wui vende -zakdoeken, de vlaggen, het Oranje... en daar, achter het raam, de vorsten van twee bevriende buurlanden. HAAGSCHE RECHTBANK. De twist met doodelijken afloop te Boskoop. Op den avond van den 15den December waren een aantal bezoekers bijeen in een café te Boskoop. Na sluitingsuur waren twee bezoekers op straat in een woorden wisseling geraakt waarbij de 27-jarige taxi chauffeur uit Noordwijk aan Zee, P. Fr. B. den bejaarden P. Hogendoorn uit Boskoop, die onder invloed van sterken drank verkeerde, een klap had gegeven op zijn neus waardoor deze met zijn ach terhoofd op de steenen terecht was geko men en ter plaatse was overleden. De Officier had tegen B. een geldboete geëischt van 50.subs 50 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclasseeringsvereeniging. De rechtbank hedenmorgen uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 100 subs. 50 dagen. Diefstal van een rijwiel. Tegen den 32-jarigen arbeider H. v. d. A. uit Bodégraven had de Officier een gevangenisstraf geëischt van acht maan den wegens diefstal van een damesrijwiel en van een slagersmes, beiden ten nadeele van den expediteur J. van Tol uit Bode graven. De uitspraak werden hedenmorgen con form den eisch acht maanden gevangenis straf. BELEEDIGING VAN EEN BEVOLKINGSGROEP. Een der verdachten vrijgesproken. Op 28 April j.l. stonden voor de Breda- sche rechtbank terecht de 23-jarige teeke- THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN VANGSUUR KEURING Luxor: Die Fledermaus (Li- da Baarova, Hans Söhnker). Moord in de gevan genis. (June Travis, Graig Reynolds). Operette film Sensat. film lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinee: n Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag Toelaatbaar v. volwassenen Lido: De mijnen van Ko ning Salomo (Paul Robeson, Roland Young). Zijne Excellentie (Georg-j Arliss). Avonturen film Speelfilm lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matiyée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De Boekanier (Fre deric March, Fan- cisca Gaal, Akim Ta- miroff). Hoogvliegers (Whee ler en Woolsey). Rom. Avon film Klucht lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De Jungle-prinses (Akim Tamiroff). New York-San Fran cisco (Fred Mac Mui ray Joan Bennet). Wildernis film. Vliegfilm lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Sutter's Goud (Ed ward Arnold, Binnie Barnes, Lee Tracy). Stem in den nacht. (Tim Mc. Coy). Avont.film Sensat.film 'ederen avond 8 uur Zondag van 4—7 en 8—11 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit van 5 Juli 1937 vastgestel de plan tot herziening van het plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, met be trekking tot: a. gronden gelegen ten Zuid-Oosten van den Haagweg, evenwel met uitzonde ring van een gedeelte betrekking hebbende op de uitmonding van straat 69 op den Haagweg; b. gronden gelegen ten Zuid-Westen van den Lage Morschweg en ten Noord- Westen van den spoorweg Amsterdam Rotterdam. Het herzieningsplan is ter Gemeente-Se cretarie, Rapenburg 12, voor een ieder ter inzage nedergelegd. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 12 Mei 1938. een uitgebreide sor- ZEER LAGE PRIJZEN Het artikel waar de 3 EEN EN Haari.straat 111, TELEF30S8 SSS7 r.aar C. A. M. T. uit Bussum en de 34-ja- rige letterkundige L. M. A. K. uit Biltho- ven, terzake dat zij in het weekblad „Zwart Front" van 9 October 1937 zich in beleedigenden vorm hadden uitgelaten over de Nederlandsche Joden, zijnde een groep der bevolking van Nederland. De Officier van Justitie eischte toen voor beide verdachten, die niet waren versche nen, een geldboete van 150 gulden, subs. 50 dagen hechtenis. De rechtbank deed heden uitspraak en achtte voor ivat den eersten verdachte be treft het ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem derhalve vrij. De tweede verdachte werd veroordeeld tot een geld boete van honderd gulden, sub. veertig dagen hechtenis. GOUDA, 12 Mei. Vee. Aangevoerd in to taal 2394 stuks, waarvan 22 s-iachtvar- kens: vette 25.526.5 cent per pond, le vend met 2 pet. korting; 422 magere var kens 30—46, 1252 biggen 18—20, Gel- dersche biggen 2024, 8 runderen 200 250, 196 nuchtere kalveren 811, 6 schapen, 462 lammeren 812, 24 bokken of geiten 27 per stuk, 2 paarden. Han del redelijk. Kaas. Aanvoer 418 partijen. Prijzen le kwal. met rijksrnerk 2425, 2e kwal. 2123, zware 26, extra zware 26.50. Handel goed. Boter. Aanvoer 564 ponden. Goeboter 7580 cent, weiboter 6570 cent per pond Handel vlug. Eieren. Aanvoer 129.500 partijen. Prij zen: kippeneieren 2.903.40 per 100 stuks. Handel vlug. z Coöperatieve Z.-H. Eierenveiling. Aanvoer 155.200 kippeneieren, prijzen 56-58 kg. 3.10—3.15, 58-60 3.15—3.20, 60-62 kg. 3.20—3.30, 62-66 kg. 3.30—3.60, brui ne 58-68 kg. 3.203.90, kleine eieren 2.953.05 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeneieren, prijzen 2.603.10 per 100 sltuks. LEIDSCHENDAM, 11 Mei. Groenten- veilying. Eng. komkommers le soort 7.00 —11.80, 2e soort f 6.00—8.50, 3e soort 4.00 6.50, gele komkommers le soort 7.50 9.80, 2e soort 6.007.50, 3e soort 3.50 6,20. Kropsla le soort 1.804.50, 2e soort 1.002.10, stoofsla 4.008.20, peen 14.0020.50, bloemkool le soort f 10.00 15.50, 2e soort 6.009.50, uitschot 3 5.50, tomaten midd. 1922, gr. ronden 1821, 2e soort 1922, 3e soort 12 18, bonken 1620, andijvie per 100 3.06.80, Andijvie per kg. 1218 cent, spinazie per 4 kg. 1018 cent, postelein 12.80—16.50, raapstelen 0.70—1.20, ra barber per 100 bos 3.506.80, snijboonen 7082 cent, radijs 1.001.80, selderie 0.50—1.50. ZEVENHOVEN, 12 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 2316 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.603.40, eendeneieren 2.65 per 100 stuks, bananen 20 cent per 5 stuks, radijs i cent per bos. BODEGRAVEN, 11 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 16320. Prijzen: kippeneieren wit 2.90—3.20, bruin 3.10—3.50, eenden eieren 2.402.80 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6