Vreeselijke instortings ramp te Rotterdam Oude muur vermorzelt zes volwassenen en een baby Weer een marine-vliegtuig neergestort Felle brand te 's-Hertogenbosch DONDERDAG 12 MEI 1938 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 In het hart|e van Rotterdam Is gistermiddag tegen vier uur een ongeluk gebeurd, waarbij zeven personen het leven hebben ver loren, terwijl twee ernstig en zes licht gewond werden. Op den hoek van de Hoogstraat en Valkensteeg is een oude tweesteens muur, waarschijnlijk overgebleven van een vroegere verwijding van de Valkensteeg, omgevallen. De brokstukken kwa men op straat en aan den overkant In een calé terecht. De gevolgen waren verschrikkelijk. In de steeg passeert dagelijks een druk ver keer en ook nu bevonden zich weder talrijke menschen in de steeg, toen de muur, die zeker acht meter hoog en vijl zes meter lang is, over de straat vieL Door de hevige stofwolken was in het begin nog niets van de tragische gevolgen te zien, doch toen het stol was weggetrokken was de aanblik des te verschrikkelijker. De meeste slachtollers bleken op slag te zijn gedood. Hun lichamen waren ontzettend verminkt. Met groote zorg werden deze onder de pulnhoopen vandaan gehaald. Een geweldige ruïne en aangrijpende tooneeien Omwonenden schoten ylings toe en ook de geneeskundige dienst, die op enkele minuten afstand van de plaats van het gebeurde gestationneerd is, was dadelijk met twee ambulance-auto's en acht ver plegers ter plaatse. Ook de politie en brandweer verschenen weldra, terwijl eveneens de mariniers uit de naburige ka zernes te hulp werden geroepen. Hulp kon evenwel nauwelijks meer worden geboden- Aanvankelijk werden de lijken van vier slachtoffers, waar onder een kindje, dat zich nog in een kinderwagen bevond, geborgen. Bij het verdere opruimingswerk vond men nog drie personen, die eveneens over leden waren, en yoorts een persoon, die eera ernstige bekkenfractuur bleek te hebben opgeloopen. Op last van de bouwpolitie moest het opruimingswerk tijdelijk worden gestaakt, daar eerst het café-pand moest worden geschoord. Men vermoedt, dat zich nog enkele slachtoffers onder de puinhoopen be vinden. De ingestorte muur was van gemeente wege indertijd opgetrokken naast het kle dingmagazijn van den heer Mix, teneinde dezen te beletten een étalage aan dien kant van zijn magazijn in te richten. De bewo ners van het perceel koesterden reeds lang de vrees, dat de hooge muur zou om vallen, daar de bovenkant een grooteren afstand van den magazijnmuur vertoonde dan de onderzijde. De bovenkant van den muur is neergekomen op den zijkant van het perceel van den heer D. Reese, die daar een café houdt. Deze zijkant is ge heel weggeslagen. Ook aan de overzijde is een café geves tigd. De echtgenoote van den houder van dit café heeft het geheele ongeluk zien ge beuren. Zij verklaarde, dat alles binnen enkele seconden was geschied. De slag was geweldig en ver in den omtrek hoor baar. Nadere bijzonderheden De blinde müur, die ongeveer twintig bij tien meter groot was, kwam plotseling, zonder dat iemand er op bedacht was, naar beneden. Een aantal voorbijgangers, die het gevaar zagen aankomen, vluchtten hevig gillend weg, maar een achttal per sonen konden zich niet meer uit de voe ten maken en werden onder het puin be dolven. Een gedeelte van den muur kwam terecht in een aan de overzijde van de Valkensteeg gelegen proeflokaal van D. Reese. De benedenpui werd er finaal uit geslagen, de hardsteenen borstwering en een tusschengelegen benedenmuur werden circa 25 cm .naar binnen ontzet. De tusschenmuur naar de trap vertoonde zulke zware scheuren, dat instorten van het gebouw elk oogenblik werd verwacht. Nadat de muur in een hevigen slag was neergekomen, werd de geheel Valkensteeg in een dusdanige stofwolk gehuld, dat men aanvankelijk geen overzicht had wat er eigenlijk was gebeurd. Verschillende personen, die nog net aan een ongeluk waren ontkomen, kre gen een zenuwtoeval en moesten ter plaatse door personeel van de eerste hulp bij ongelukken worden behandeld. Van alle kanten schoten helpers toe om te trachten de slachtoffers te redden. Men verkeerde daarbij in de gunstige omstan digheid, dat er bij den geneeskundigen dienst, juist aflossing was, zoodat de hoofdverpleger de heer R. Beetstra over niet minder dan negen verplegers kon be schikken. Met dokter van den Berg bega ven deze zich met drie ziekenauto's naar de plaats van het ongeluk, waar men bin nen drie minuten arriveerde. De inmiddels gewaarschuwde politie vroeg assistentie van het corps mariniers. De afdeeling mariniers bevindt zich mo menteel in den Harskamp, maar er was juist een detachement teruggekomen, dat heden de plechtigheid in Den Haag zal bij wonen. Onder leiding van den eersten lui tenant E. J. baron de Lewe van Aduard hebben ongeveer 25 man mariniers wacht diensten, afzettingsdiensten en hulpdien sten verricht. Zij waren uitgerukt met pio- niersgereedsqhap. Binnen tien minuten had men acht slachtoffers uit de puinhoopen be vrijd. Onder hen bevond zich o.a. een moeder, die met een kindje van enkele maanden in een sportwagentje pas seerde. De kinderwagen werd totaal verpletterd. Het stoffelijk overschot van het kind in den wagen is in een ziekenauto weggevoerd. De moeder werd door den luchtdruk en het val lende puin het café in geslingerd. Ook zij heeft het leven hierbij gelaten. In het café van den heer Reese bevon den zich op dat moment slechts twee be zoekers, die even het adresboek kwamen raadplegen. Dit waren G. A. Roelant uit de Vredenhofstraat, die slechts lichte ver wondingen aan de hand opliep en de zee man J. Westerduin, die ongedeerd bleef. Een toevallige omstandigheid was het, dat de kellner, P. Schepers, uit de Wille- brordusstraat, juist naar het buffet was geroepen om een bestelling uit te voeren. Vlak achter hem ploften de stukken puin neer, zoodat hij net den dans ontspron gen is. In het café bevonden zich bovendien twee accordeonnisten, die voor muziek zorgden. Dit waren J. Stedehouder uit de Berkelstraat, die een wonde aan het voor hoofd en aan een der oogen opliep en daarom naar het ooglij dersgesticht is ver voerd en Ant. A. Scheepmaker, die onge deerd bleef. Deze woont een eindje ver derop in de Valkensteeg. Het pand was er zoodanig aan toe, dat de bouwpolitie het niet raadzaam achtte het reddingswerk zonder meer voort te zetten. Elk oogenblik kon in storting verwacht worden en aangezien de slachtoffers, die eventueel nog on der het puin begraven zouden kunnen liggen, toch reeds dood zouden zijn, heeft men het reddingswerk tijdelijk stop gezet om eerst het café te onder steunen. Direct nadat de verschillende diensten op het terrein van het ongeluk gearriveerd waren, heeft men een ruime afzetting ge vormd, zoowel op de Groenendaal, de Oostmolenstraat, het Boerensteiger, de Hoogstraat en de Korte Goudsche Wagen straat. Het tram- en auto-verkeer is tot ruim zeven uur verlegd. Van de autoritfeiten, die op de plaats van de ramp verschenen, noemen wij den bur gemeester van Rotterdam, mr. P. Droog- leever Fortuyn, ir. A. Witteveen, directeur van den gemeentelijken technischen dienst en wethouder J. Brautigam, Deze drie heeren bevonden zich toen het ongeluk ge beurde, juist met den minister van Water staat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren en eenige raadsleden bij den tunnelbouw, van waar zij werden weggeroepen. De minis ter begaf zich evenwel niet naar de plaats van het ongeluk. Om half zes arriveerde in de Goudsche Steeg het parket bestaande uit mr. H. A. J. Reumer, officier van justitie en de sub stituut-officieren J. C. V. Meischke en F. M. Wilbrennik. Voorts waren aanwezig hel volledige college van hoofdlieden \an de brandweer en diverse commissarissen van politie, alsmede een aantal inspecteurs van de bouwpolitie met den chef ir. J. Val- derpoort. Zevende lijk gevonden. Zooals gemeld werden onmiddellijk no het ongeluk acht personen uit de puin hoopen te voorschijn gehaald. Hiervan wa ren er zes reeds overleden, terwijl twsc personen zwaar waren gewond. Woensdagavond om kwart voor tien werd nog een zevende lijk gevonden, n.l. van een man, wiens indentificatie nog niet kon geschieden. Het café van Reese is in den loop van den avond van voldoende stutbalken voorzien, zoodat het gevaar voor instorting gewe ken is. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de beide om het leven ge komen vrouwen dicht bij den betreffenden muur Stonden te praten, toen het ongeluk gebeurde. Beide vrouwen hadden ieder nog een dochtertje by zich en deze meisjes lie pen vast door, terwijl de moeders bleven staan. Op deze wijze zijn de jonge meisjes aan den dood ontsnapt, doch hebben ont zettende oogenblikken beleefd, toen zij haar moeders onder het vallend gesteente zagen bedolven worden. Aangrijpende tooneeien hebben zich ook in het ziekenhuis aan den Coolsingel afge speeld, toen de familie van de slachtoffers ontboden werd. De echtgenooten van de beide vrouwelijke slachtoffers, krachtige werklui, konden zich nauwelijks staande houden, toen zij de zwaar verminkte lijken van hun vrouwen zagen. Deze middag en avond hebben voor het personeel van het ziekenhuis en van den G.G.D., dat anders wel gewend is bij ongelukken handelend op te treden, ener- veerende oogenblikken gebracht, welke zij niet licht zullen vergeten. Tal van fietsen, welke tegen den inge- storten muur stonden geparkeerd, werden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Om zeven uur gaf de politie aan ieder, die niet voor de bergingswerkzaamheden ter plaatse was, bevel, zich te verwijderen. Zelfs omwonenden, onder wie de caféhou der Herik, die zetbaas was In het thans verwoeste café, werden met den sterken arm weggeleid. De belangstelling van het Rotterdam- sche publiek was natuurlijk enorm groot Achter de touwen, welke de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand van de plaats van het ongeluk verwijderd hielden, verdrongen zich tal van kijkers. Op een gegeven moment zag men de le den van de vrijwillige brandweer in draf zich naar een bioscoop, welke vlak bij het terrein van de ramp in de Hoogstraat ge vestigd is, begeven. Men dacht, dat er in het beschadigde perceel brand was ont staan, doch dat was niet het geval. De brand betrof een gebouw in de buurt, en om zich toegang daarheen te verschaffen, moest men het afgezette terrein passeeren. De ingestorte muur. Over den muur, die het tragische onge luk heeft veroorzaakt is in den loop der jaren zeer veel te doen geweest. Vroeger stond ter plaatse een pand, waarin geves tigd was de kruidenierswinkel van J. J. de Haan. Dit huis is in 1913 afgebroken en in den volksmond heette de open plek „Het afgebrande huis". Van dit huis (dat, zoo als gezegd, is gesloopt en dus niet is af gebrand) was de blinde muur blijven staan. De N.V. Mix, die aan dezen muur grensde, had in de afgeloopen twintig jaar alle moeite gedaan om dezen muur verwijderd te krijgen, aangezien zij aan die zijde een étalageruimte wilde maken. De onderhan delingen met de gemeente hierover heb ben evenwel steeds een negatief resultaat opgeleverd, aangezien de gemeente-auto riteiten er niets voor voelden den muur af TWEE DOODEN TE BETREUREN. GEWAAGDE STUNT MISLUKTE DOOR VLIEGFOUT. De Luchtvaartdemonstraties op Eelde en boven Groningen zijn gisteren op wreede wijze verstoord door een vliegongeluk, dat aan twee militairen het leven heeft gekost. Een landvliegtuig van den Marine Lucht vaartdienst de Kooy, een Koolhoven FK 51 en met als registratieteekens E 1, is kort na den start, toen de vlieger op onge- geveer vijftig meter hoogte een stunt wil de uitvoeren, overtrokken en afgegleden. Onmiddellijk na de aanraking met den grond vloog het toestel in brand. De beide inzittenden waren de 30-ja- rzge eersfe-luitenant Dusseldorf uit Am sterdam, die een half jaar geleden uit In- dië in Nederland is teruggekeerd en de 25- jarige korporaal-waarnemer Hoekstra uit Den McJdei. Zij waren op slag dood. Het stoffelijk overschot van de beide ver ongelukten is naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht. Er ontstond onder het publiek een pa niek en het is een wonder, dat niet meer menschenlevens te betreuren zijn. Bijna een uur lang bleef de hitte zoo he vig, dat men de plaats des onheils niet kon benaaeren. Toen dit eindelijk mogelijk was, vond men van de ongelukkige vliegers niets dan de verkoolde resten. Van de ma chine was slechts een verwrongen geraam te overgebleven, terwijl allerlei onderdee- len to' ver in den omtrek verspreid lagen. te breken. Ook de vele klachten over het feit, dat de muur teekenen van verval toonde, liepen steeds op niets uit. Nadere bijzonderheden. Het stoffelijk overschot van het laatste slachtoffer is naar het ziekenhuis Coolsin gel vervoerd. Aangezien op den man geen enkel papier of herkenningsteeken is aan getroffen, tast men tot nu toe volkomen in het duister omtrent zijn identiteit. Zijn leeftijd bedraagt naar schatting ongeveer dertig jaar. Het lijk was zwaar verminkt. Dit was met bijna alle overige lijken even eens het geval. Om ruim elf uur was men met de op ruimingswerkzaamheden, waaraan een groot aantal gemeentewerklieden deelna men, gereed. Voorloopig blijft bij het zwaar beschadigde café nog een post staan, ter wijl de Valkensteeg voor het verkeer blijft afgesloten. Voor het weghalen van het puin, waarmede de gemeentelijke tech nische dienst was belast, werden vier vrachtauto's met kiepinrichting gerequi- reerd. De blinde muur die is omgevallen, werd vrij druk gebruikt door de bezoekers van het Asta- en City theater, die gedurende de voorstellingen hun fietsen daartegen afge sloten neerzetten. Ook hedenmiddag ston den daar 15 tot 20 fietsen, die alle totaal vernield zijn. Men mag van geluk spreken, dat het ongeluk niet even later gebeurd is bij het uitgaan der bioscopen, aangezien dan waarschijnlijk veel meer slachtoffers te betreuren zouden zyn. Toen de muur neersloeg ontstond er in het Asta-theater, dat vlak naast het pand van den heer Mix is gelegen, eenige beweging. Aangezien de voorstelling bijna was afgeloopen heeft de eigenaar van het theater het publiek even toegesproken en het tot kalmte gemaand, aangezien er niets in het theater zelf was gebeurd. Er heeft zich dan ook geen pa niek voorgedaan. Later konden politie en brandweer en de overige hulpverle.enenden van het bioscooptheater gebruik maken als verbindingsweg naar het andere gedeelte van de straat, aangezien de gewone com municatie vanzelfsprekend geblokkeerd was. Het was derhalve een druk heen- en weer geloop in het theater, hetgeen abusie velijk aanleiding gaf tot de veronderstel ling, dat er in het theater zelf iets zou zijn gebeurd. Op de eerste verdieping boven het café woont de familie Pronk, op de tweede de familie Rondeltop en op de derde étage woont de kastelein, de heer C. van Herik, die op het moment, dat het ongeluk ge beurde, juist een uiltje knapte. Hij werd gewekt door het helsche lawaai en spoedde zich onmiddellijk naar beneden om zijn vrouw, die in het lokaal achter de tapkast stond, in veiligheid te brengen. Toen hij beneden kwam was het café reeds grooten- deels vernield en de personen, die zich erin bevonden hadden z!~h toen reeds naar buiten begeven. Op last van de bouwpolitie hebben, voor dat men met het stutten van het pand is begonnen, de bewoners het huis moeten verlaten. Dit was ook het geval met de be woners van het pand van den heer Mix. Deze menschen zyn by familieleden onder gebracht. Naar wy tegen middernacht by infor- Er was een groot gat in den grond gesla gen. De berging van de slachtoffers ge schiedde onder leiding van den chef van den vliegmedischen dienst van Soesterberg, dr. J. Brouwer. De havenmeester Van Eel de, had onmiddellijk den commandant van het vliegkamp De Kooy, waar de „E 1" thuis hcojxie, de kapitein-ter-zee K. van Aller, die in het stadspark te Groningen de demonstraties bijwoonde, gewaar schuwd. Deze kwam naar Eelde in gezel schap van den commissaris der Koningin in de provincie en den commandant van het veldleger luit.-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. De oorzaak moet geweten worden aan het feit, dat de vlieger op te geringe hoog te gestunt heeft. Toen zijn toestel afgleed, had hii in de 50 meter, die beschikbaar waren, geen gelegenheid meer zijn machi ne te redresseeren. De vliegdienst van Soesterberg heeft het geraamte uit elkaar gezaagd, terwijl de stukken later in het duister begraven zijn. De 30-jarige officier-vlieger Dusseldorf was een half jaar geleden uit Indië gere patrieerd waar hij vijf jaar voor de ma rine had gevlogen. Hij was ongehuwd. De korporaal-vliegtuigmaker Hoekstra uit Den Helder was gehuwd. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat het toestel niet had deelgenomen* aan de luchtgevechten boven Groningen aange zien de machine als' reserve diende. De vlieger heeft op eigen gelegenheid een de monstratie willen geven voor het publiek, dat zich om het vliegveld had verzameld. Twee labrleken en een portierswoning in vlammen Vanochtend om half acht is in Den Bosch een felle brand uitgebroken in de lampenkappenfabriek en grossierderij in eïectriciteitsartikelen van A. Voets, gele gen achter den Ouden Boomgaard, hoek WestwaL Toen de arbeiders hedenmorgen de fa briek binnen gingen en aan hun werk wilden gaan, sloeg een geweldige rook hen tegen. Zij ontdekten een begin van brand in het archief. Spoedig werden de politie en de brandweer gealarmeerd, doch in korten tijd nam de brand zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet te denken viel. Het vuur vond in den grooten voor raad zeer brandbare artikelen gretig voedsel en zette het geheele fabrieks complex in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uitbre ken van den brand aanwezig was, stond voor een moeilijke taak. Zij tastte het vuur met al haar materiaal aan. Huizen hoog sloegen de vlammen omstreeks acht uur op en deelden zich mee aan hét na bij gelegen fabriekscomplex van de N.V. Nederlandsche Sigarenfabriek v/h. Euge ne Goulmy en Baar en de portierswo ning, gelegen aan den Westwal, die nog tijdig ontruimd kon worden. Beide fabrieken en de portierswoning zijn reeds grootendeels door het vuur vernield. Om half elf vanmorgen woedde de brand nog steeds voort. Er doen geruchten de ronde, dat de brand ontstaan zou zijn door een kleine ontploffing. Er heerscht in deze dicht bevolkte buurt een paniekstemming. De bewoners uit de omgeving vluchten met hun huis raad naar het nabij gelegen Berenwoud- hofje, dat eveneens ontruimd moet wor den. De firma Voets is voor een bedrag van tachtigduizend gulden verzekerd. matie in het ziekenhuis vernamen was de toestand van de beide zwaargewonden re delijk wel. Omtrent de situatie van de Valkensteeg diene nog het volgende. De steeg, die on geveer 10 meter breed is, vormt een on derdeel van den verbindingsweg van het oude havengedeelte in Noordelijke richting, die ter plaatse de Boerensteiger, de Hoog straat en de Kipstraat snijdt. Zij .vormt slechts een zeer kleine schakel tusschen de Hoogstraat en Boerensteiger. Haar totale lengte is ongeveer veertig meter. Ook het rijverkeer maakt van deze verbinding druk gebruik. De desbetreffende gemeentelijke diensten stellen een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de instortingsramp. DE LIJST VAN SLACHTOFFERS. Zooals gemeld werden onmiddellijk na het ongeluk acht per sonen uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Hiervan waren er zes reeds overleden, terwijl twee personen zwaar waren gewond. Om kwart voor tien werd nog een zevende lijk gevonden n.l. van een man, wiens identificatie nog niet kon geschieden. Het café van Reese is in den loop van den avond van voldoende stutbalken voorzien, zoodat het gevaar voor instorting geweken Is. Volgens de laatste gegevens ziet de doodenlljst er als volgt uit: de 43-jarige S. Kok uit de Breedestraat 45, de 47-]arige W. Rotmans, krantenbezorger van de Voorwaarts, Schommelstraat 19, de 37-jarige mej. J. Offermeyergeb. Boumans, Kamperfoelïestraat 43b en haar baby van drie maanden, de 41-jarige mej. A. Roelants, geb. Nuyten, Lindstraat 85, de 18-jarige L. P. van der Walle, Duyststraat. De zwaargewonden zijn: de 76-jarlge H. R. Juch, Plantageweg 52, die o.a. een rechter enkel en een linker dijbeen heeft gebroken en de 36-jarige J. Cornet uit de Douzastraat 71a. De zes personen, die licht gewond werden konden na verbonden te zijn zich te voet huiswaarts begeven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13