PLECHTIGE INWIJDING NIEUWE KR O-STUDIO NIEUW PAVILJOEN VAN HET ST. URSULA-GESTICHT TE NIEÜWVEEN DINSDAG 10 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 van de Met passenden luister is vanmorgen de nieuwe studio van den Katholieken Radio Omroep door den Aartsbisschop van Utrecht ingewijd. Vanmorgen droeg de voorzitter van den K.R.O., pastoor L. H. Perquin O.P. een plechtige H. Mis op tot intentie van alle weldoeners, medewerkers en luisteraars. Van half tien af kwamen in de groote concertzaal de genoodigden bijeen, onder wie wij, behalve Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, die de inwijding zou verrichten, op merkten Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, pauselijk internuntius, vertegenwoordigers van h.h. Exc. de bischoppen van Breda, Haarlem, 's-Hertogenbosch en Roermond, de hoog- eerw. provinciaals: pater dr. N. de Wit, Provinciaal van de Augustijnen, pater J. Kerkhof, Provinciaal van de Geschoeide Carmelieten, pater B. Schaab, Provinciaal van de Dominicanen; pater P. van Leus den, Provinciaal van de Franciscanen; pa ter A. Saut, Provinciaal der Redempto risten; pater A. Kouwenhoven, Provinci aal van de Missionarissen van de H. Fa milie; pater C. Hoying, Provinciaal van de Minderbroeders Conventueelen; den hoogeerw. deken H. Frank te Hilversum; Mgr. P. G. Groenen.directeur van het cen traal katholiek Koloniaal bureau; de offi- ciaal van het Aartsdiocees F. van der Loo; prof dr. K. Bellon; Rector Magnificus van de R.K. Universiteit; Prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen; Rector Magnificus van de katholieke Economische Hoogeschool; Prof. G. C. Hartman, President van het groot seminarie „Rijsenburg"; de uni versiteitsprofessoren: Prof. dr. B. H. Molken-boer O.P.; Prof. dr. Alph. Mulders; Prof. dr. J. B. Kors O.P.; Prof. dr. A. Smijers; Prof dr. R. Welschen O.P.; Rector C. Bannenberg, voorzitter van de Natio nale Commissie van R.K. Werkloozen- zorg; Rector B. H. de Groot, voorzitter van de interdiocesane Jeugd-commissie; Kolonel Mgr. J. J. J. Noordman,hoofd aalmoezenier van leger en vloot; dr. A. C. Ramselaar, hoofdverkennersgeestelijke; het bestuur van de „Vereenigde Missio narissen", vertegenwoordigers van den katholiek Vlaamschen Radio-Omroep, van de Radio Catholique Beige en van het internationaal katholiek Radiobureau, de geestelijkheid van Hilversum; de archi tect W. Maas; Prof. D. Bont: Pastoor L. Willenborg dr. L. Kat en pater dr. G. Gorris S.J. Het hoofdbestuur en de directie van den K.R.O.-ontvingen de gasten- Om-tien uur sprak de voorzitter van den K.R.O., pas toor L. H. Perquin een woord van welkom, waarin hij in het bijzonder zijn vreugde uitsprak over de aanwezigheid van de ibooge gasten. Hij toonde zich erkentelijk voor den voortdurenden steun en mede werking, welke de Katholieke Radio Om roep te allen tijde van de geestelijkheid heeft mogen ondervinden en ook voor de toekomst vertrouwde pastoor Perquin op dezen belangrijken steun. Vervolgens verzocht de voorzitter van den K.R.O.; den Aartsbisschop van Utrecht Mgr. dr. J. de Jong tot de plechtigheid van de inwijding te willen ovegaan. Hierop verrichtte Mgr. de Jong de in zegening van alle localiteten, waarbij slechts het dagelijksch bestuur en de di rectie van den K.R.O. aanwezig waren. In de groote concertzaal teruggekeerd, sprak Utrechts Aartsbisschop een - kort woord. Dan was het woord aan den pauselijken internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, die voorlezing deed van den gelukwensch van Z.M. den Paus. Hierin wordt o.m. eenheid en vrede te kunnen stre ven is ongetwijfeld een nieuw talent, ons in Gods raadsbesluiten ter beschikking gesteld, om over een oneindig veel grooter opper vlak te werken aan de komst van Zijn Rijk, door de verdediging van de waarheid en van de ge rechtigheid op het gebied van de liefde en de christelijke broeder- Verder memoreert de brief den door den K.R.O. verzorgden Wereld-Omroep, welke een steun en bemoediging van Missionarissen in verre gewesten is. Voor al dit schoone en eervolle werk be tuigt Z.H. pastoor Perquin en zijn mede werkers zijn volle dankbaarheid en als loon voor zijn vaderlijke voldoening zendt de H. Vader aan pastoor Perquin, aan pater Dito, aan de leden van het bestuur tn aan allen, die aan de plechtigheid deelnemen en aan alle medewerkers van den Nederlandschen Katholieken Radio Omroep, den Apostolischen zegen. Voor dezen gelukwensch zegde pastoor Perquin zijn oprechten dank uit. Daarna maakten de aanwezigen in groepen een rondgang door de nieuwe studio om 'ten slotte onder het gebruik van eenige ververschingen in den foyer bijeen te blijven. Van half twee tot half drie recipieerde het dagelij ksch bestuur en de directie van den K.R.O. in de 'hal van het nieuwe gebouw. Van deze receptie werd een druk gebruik gemaakt. De Radio die zulk een mach tig publicïteitsorgaan is geworden en als het ware de stem van het geheele menschdom, welke al zijn krachten schijnt te willen samenbundelen om beter naar GEMEENTELIJKE VERGOEDINGEN VOOR RADIODISTRIBUTIE BEDRIJVEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken schrijft in een circulaire aan de gemeente besturen, dat de radiodistributie zich zoo danig heeft ontwikkeld, dat ze in het om roepstelsel is opgenomen, en daardoor er kend is, dat ze van zoodanig algemeen be lang is, dat er aan den aanleg en exploi tatie zoo min mogelijk belemmeringen in den weg gelegd mogen worden. Oplegging van financieele lasten moet daarom,, zooveel mogelijk worden voorko men. In de machtigingen voor distributie is daarom ook opgenomen de bepaling, dat, indien de juiste verzorging naar het oor deel van den Minister niet langer is ge waarborgd, intrekking kan plaats hebben; onder juiste verzorging verstaat de Minister ook de levensvatbaarheid van het bedrijf; bij de vraag of deze in gevaar komt, zal ook rekening worden gehouden met de ge meentelijke vergoedingen. Deze vergoedin gen moeten redelijk zijn naar den aard van het bedrijf en het aantal aansluitingen. Daarom gaan hier de belangen van bedrijf en gemeente samen. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter zich omtrent de beoordeeling van de belangen der bedrijven te doen voorlichten door een kleine commissie van advies, waarin ook zitting zal hebben een verte genwoordiger van de Vereeniging van Ne- derl. Gemeenten. Blijkt bij eenig onderzoek, dat de levens vatbaarheid van eenig bedrijf in gevaar komt door de gemeentelijke vergoedingen, dan wordt in overleg met het gemeentebe stuur getreden. Blijkt daarbij, dat de ver goeding niet redelijk is en is het gemeente bestuur niet bereid tot een zoodanige ver laging, dat verdere goede exploitatie moge lijk is, dan zal worden overwogen, of ver dere verzorging moet worden gelegd in handen van de N.V. „Nozema". R. K. RECLASSEERING. Prof. dr. E. A. D. E. Carp over: „De re- classeering van sexueele delinquenten". De R. K. Reclasseeringsvereeniging hield Maandag haar 21e jaarvergadering in Ho tel „Noord-Brabant" te Utrecht, onder presidium van prof. mr. W. P. J. Pompe. In zijn openingsrede verwelkomde de voorzitter de aanwezigen, in het bijzonder den nieuwen geest, adviseur, pater H. J. Smits, pastoor te Veenhuizen. Uit het jaarverslag van den secretaris, pater Patricius O.M. Cap., noteerden wij, dat het aantal in 1937 ingezonden voor lichtingsrapporten in totaal 2162 was. In hetzelfde jaar werden aan de af deelingen toevertrouwd 2131 vooroordeelden, 115 voorw. in vrijheid gestelden en 240 voorw. niet-vervolgden. Er was vervolgens een verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur, wegens periodiek aftreden van de heeren mr. F. Tilman te Den Bosch en J. H. M. Radema ker te Amsterdam, en voorziening in de vacature-de Bruin. Eerstgenoemde twee heeren werden bij acclamatie herkozen, in de vacature-de Bruin werd gekozen de heer J. Veltman, lid van het hoofdbestuur van het R. K. Werkliedenverbond. De afdeeling 's-Hertogenbosch stelde voor een decentralisatie, bestaande uit de instelling van een instantie tusschen cen trale leiding, plaatselijke actie-comité's en correspondentschappen, welke instantie zou bestaan uil personen, die gratis hun diensten verleenen. Als begrenzing van bedoelde tusschen-ressorten wordt gedacht aan de arrondissementen. Tevens werd er op gewezen, dat een algemeene bezuini ging, vooral op het Centraal Bureau, de organisatie slechts ten goede zou komen. Een en ander zal door het hoofdbestuur in overweging genomen worden. Voorgesteld werd door de afd. Leiden een commissie te benoemen, die de door de afd. 's-Hertogenbosch aangeroerde kwesties zal bestudeeren, benevens de verdeeling der gelden, verzameld op den Nationalen Reclasseeringsdag. Dit voor stel werd aangenomen. De samenstelling van deze commissie zal op de volgende hoofdbestuursvergadering geschieden. Tegen twee uur ving de middagbijeen komst aan. Na heropening van de vergadering ver welkomde de voorzitter den inspecteur van de Reclasseering, mr. de Jong van het Centraal Bureau, eenige eerw. Zusters van Bethanië, Br. Victorius van „Konings- lust" en mr. Jurgens, lid van het bestuur van „Koningslust". Vervolgens kreeg prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar in de Psychiatrie te Leiden, het woord om een inleiding te houden over: „De reclasseering van sexu eele delinquenten". De Reclasseering van sexueele delin quenten, aldus spreker, kan men wel noe men de „crisis" van het reclasseerings- werk: de ontgoochelingen zijn vele. Sexu eele delinquenten zijn feitelijk nooit ge wone reclassanten, het zijn meestal abnor male persoonlijkheden. Hoe heeft men te trachten sexueele de linquenten te reclasseeren en wie zal ze schiften en richtlijnen geven voor de re classeering van deze menschen? Bij een groote groep van sexueele delin quenten neemt de onbetrouwbaarheid een groote plaats in, waardoor de moeilijkheid van het xeclasseeren grooter wordt. Niet alle sexueele delinquenten zijn echter abnormaal. Er zijn ook normale de linquenten, zeker omstreeks den puber- teitsleeftijd. Een schifting is van belang, omdat uit de resultaten van deze schifting is te con cludeer en, welke maatregelen in bepaalde gevallen genomen moeten worden. Een werkelijke genezing van sexueele delinquenten hebben de artsen met de middelen, die hun tot nu toe ten dienste staan, nog niet kunnen bereiken, enkele zeldzame gevallen daargelaten. De reclas seering wil een „reëducatie" door wils- versterking en pogingen om op geheel andere wijze de persoonlijkheid te bevre digen. Spreker behandelde vervolgens enkele gevallen uit zijn eigen ervaring en merkte daarbij op, dat een groot deel van deze delinquenten licht of ook wel ernstig zwakzinnig waren. Bij de reclasseering van sexueele delinquenten kan men niet volgens een bepaald programma te werk gaan. Voorop kan men wel stellen de schifting en vervolgens de schepping van een vertrouwenssfeer. Als deze ontbreekt of verslapt, zijn alle pogingen nutteloos. Vervolgens mag van een kwalijk verbor gen afschuw of duidelijk moraliseerend optreden geen sprake zijn. Men moet trachten te komen tot remmingen in den persoon, hetgeen is te bereiken door aan kweeking van zelfrespect; tot versterking van het verantwoordelijkheidsbesef; tot beperking van het fantasieleven; tot de regeling van dagindeeling en werkzaam heid; tot aansluiting bij het gemeenschaps leven; tot het aankweeken van idealen; en zeker tot een versterking van den gods dienstzin. Daarnaast is er de dressuur, het geven van geboden en verboden. Men moet ook trachten te komen tot een ver andering van de innerlijke levenshouding. Deze duidelijke en leerzame inleiding werd gevolgd door vruchtbaar debat. Koopt bi) hen, die in Uw Dagblad adverteeren NOORDEN Eergisteren (Zondag) vierde de eerw, zuster Angelina, in de wereld mej J. H. Groenendijk, van hier, overste van het ge sticht, de voorzieningheid, te Schevenin- gen onder groote belangstelling haar zil veren kloosterfeest. Hedenmorgen door den Bisschop ingewijd Bisschen en weiden prijken in lente- tooi van bloem en bloesem, maar als men die voorjaars-pracht op de keper beschouwt blijkt niet ieder bloempje tot volledige ont wikkeling gekomen. Er zijn bloempjes bij die willen zij zich in alle schoonheid kunnen ontplooien een beetje vertroe teld moesten worden. Anders blijven zij in den knop steken, of brengen het niet ver der dan enkele schrompelige blaadjes. Ook onder de bloesem van het mensche- lqk geslacht de blijde kinderschaar, die de hoop is van ons vaderland komen zul ke bloempjes voor, die een bijzondere zorg en vertroeteling vergen, indien men wil voorkomen, dat hun leven zal wegschrom- pelen, veronachtzaamd en miskend. Die bij zondere zorg aan onze achterlijke kinderen hebben de Zusters Ursulinen van het Moe derhuis te Bergen op zich genomen in het rustig en gezond gelegen St. Ursulage- sticht te Nieuwveen, waarvan heden door Mgr. Huibers een nieuw paviljoen werd in gewijd. Deze Zusters worden Mère of Moe der genoemd en wèl met eere dragen zij deze titel; zij zijn de geduldige toegewijde, vertroetelende moeders en aan betere han den dan de hare kon de opvoeding van deze achterlijke kindertjes niet zijn toever trouwd. Het geeft in zekeren zin geen reden tot blijdschap, dat opnieuw een paviljoen voor achterlijke kinderen kon worden geopend, doch anderzijds bekeken stemt het tot vreugde, dat wederom vele kindertjes in deze gezonde omgeving liefderijk zullen worden verpleegd en zullen worden opge voed tot menschen, die, zij 't ook in beschei den mate, van hun leven zullen kunnen ge nieten. Daarom was het vandaag tóch een feest dag voor de Zusters en voor de gemeente Nieuwveen, waartoe niet weinig bijdroeg het feit, dat de inwijding van het nieuwe paviljoen zou geschieden door den Bis schop zelve. Ofschoon het nieuwe paviljoen nog niet jeheel is voltooid, had men deze dag vooi de inwijding aangewezen, omdat Mgr. deze week in het Alphensche dekenaat op vorm reis is. De Bisschop kwam hedenmorgen om half tien uit Alphen in Nieuwveen aan, waar Z.H.Exc. in de parochiekerk, na een stille H. Mis te hebben opgedragen, het H. Vormsel toediende, en 92 jonge Nieuw- veners tot ridder sloeg. Mgr. werd bij deze plechtigheid geassis teerd door den hoogeerw. heer J. M. Helle gers, deken van Alphen aan den Rijn, door de zeereerw". heeren A. W. J. Lühn, pas toor van Bodegraven en C. M. Mol, pas toor van Nieuwveen en door de weleerw. heeren J. W. M. van Tol, kapelaan der pa rochie, C. P. de Wit, kapelaan te Leimui- den en A. L. Umans, kapelaan te Meye-Zeg- beld. Als ceremoniarius fungeerde de secreta ris, de zeereerw. heer F. J. Bank. De schoolkinderen, onder leiding van den heer I. M. Schoorl, 't hoofd der school, met assistentie van den heer Th. S. Haak man, onderwijzer, voerden de kerkelijke gezangen uit, en zij deden het keurig! Na de H. Mis begaf de Bisschop zich door de bevlagde Dorpsstraat naar het St. Ursula-gesticht, waar Mgr. werd ontvan gen door den zeereerw. heer G. P. J. van den Burg, rector van het Moederhuis der Ursulinen te Bergen, door de algemeen Overste Mère Gabriel en door de Overste van het St. Ursula-gesticht, Mère Bonifatia. In de kapel van de Stchting diende Mgr. het H. Vormsel toe aan 17 kleine burgers, waarna Z.H.Exc. het nieuwe pa viljoen en het wasscherij-gebouw inzegen de. Bij deze plechtigheid waren behalve de reeds genoemde geestelijken en Zusters te genwoordig de architecten, de heeren Thu- nissen en Hendriks uit Den Haag, de aan nemers, de heeren Reerenberg en Van Wijk te Alphen aan den Rijn en de peter en meter van de pas-gevormde kinderen, de heer en mevrouw Th. Vinkde Veen. In den wintertuin werd vervolgens de koffie rondgediend, waarna de Bisschop met een „God zegene jullie beste kinde ren" van de kleine verpleegden afscheid nam en de stichting verliet, om zijn vorm reis voort te zetten naar Zevenhoven. MGR. HUIBERS ZEGENT DE KRUISEN. Links van den Bisschop Rector Van den Burg, Kapelaan De Wit en Deken Hellegers, rechts der eerw. heer Bank en Kapelaan Umans. DE BISSCHOP ONDERHOUDT ZICH MET DE KLEINTJES. Bij Mgr. staan Deken Hellegers, rector Van den Burg en Pastoor Mol.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5