9e- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitbreiding produc tieve Werkver schaffing Vreeselijke brand te Tsjoengking Vreeselijk mijn ongeluk te Derbyshire DINSDAG 10 MEI 193S 29ste Jaargang No. 9027 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. A Giro 103003. Postbus 11. Oil nummer bestaat uit vier bladen. Gewone menschen. Bij de viering van het gouden jubileum van den R.K. Volksbond te Amsterdam heeft ook minister Goseling een korte toe spraak gehouden. Wij verwijzen naar het verslag in dit nummer. In deze toe spraak zeide minister Goseling o.m., dat het zijn vaste overtuiging is, dat de chris telijke cultuur bij uitstek verzorgd kan worden in de arbeidersklasse en onder de kleine burgerij, welke het minst vatbaar zijn voor dwaze mode-stemmingen van bui tenaf. Deze vaste overtuiging van minister Go seling zal worden gedeeld door allen, die de samenleving wat dieper bekijken dan aan de oppervlakte. Het is waar, dat gezonde vasthoudend heid, dat liefde voor, op levenservaring van geslachten, gerijpte traditie het sterkst leven in de arbeidersklasse en in de, aan de hier bedoelde arbeidersklasse grenzende, klasse van kleine burgers. Deze klassen zijn het minst vatbaar voor dwaze mode-stemmingen van buitenaf. Wij constateeren hier, natuurlijk, niet een regel zonder uitzonderingen. Voor deze klassen, waarin de christelijke cultuur bij uitstek verzorgd kan worden, heeft echter de parvenu en zulke parve nu's zijn er velen! de waardeering, die hij uitdrukt in het: 't Zijn maar gewone menschen! Deze uitdrukking is lang niet alt ij d slecht bedoeld, maar vaak getuigt ze toch van een bekrompen gebrek aan waardeering voor wat er leeft in de kringen, waarin niet anders dan die „maar gewone" menschen worden aangetroffen. Wij zouden zonder het gezond conserva tisme, zonder de echte degelijkheid van die maar gewone menschen heel wat meer kostbare levenswaarden in onze sa menleving hebben verloren! DE WERELD tN VOGELVLUCHT ROME: De Führer is hedennacht uit Ita lië vertrokken en naar Berlijn terugge keerd. Wij gaan er dus aan denken de re kening op te maken om den uitslag van deze reis te bezien. Dat is heel moeilijk, omdat het dikwijls meer gaat om hetgeen niet, dan om hetgeen wel gezegd wordt. Een Duitsche interpretatie is die van het „Hamburger Fremdenblatt", dat schrijft: „Het is een onbestreden feit, dat _de Britsche minister-president, zonder een oorlog te willen, in het Lagerhuis, een En- gelsche bijstandsverplichting voor Frank rijk, voor het geval dit land zich ooit tot verdediging zijner belangen gedwongen zou zijn, niet van de hand heeft gewezen. Wel nu, dezelfde vrijheid zal men ook de as BerlijnRome moeten toekennen". De correspondent van de Times te Istan- boel laat echter een ander geluid hooren en maakt zich de echo der ongerustheid en levendige ontevredenheid, waarmede in Turkije de uit Rome ontvangen berichten, volgens welk de beide dictatoren het eens zouden zijn geworden over hun „invloeds sferen" zijn opgenomen. De correspondent schrijft: Met het oog op de hier door het onderhoud veroor zaakte ongerustheid krijgt de reis van Ja- lal Bayar, den Turkschen premier, en Rus- tu Aras, den minister van buitenlandsche zaken, een nieuw belang". De correspondent doet voorts uitkomen, dat de Balkanstaten thans te zeer gesteld zijn op hun onafhankelijkheid om buiten landsche inmenging te dulden. In werkelijkheid zal de tijd moeten lee- ren, wat het resultaat is van Hitler's Rome reis en dat resultaat zal in zeer sterke mate van de politiek van Frankrijk en Engeland afhankelijk zijn. GENèVE: In Genève heeft Avenol, wiens aftreden als secretaris-generaal van den Volkenbond wordt tegengesproken, de le den van den Raad te eten gevraagd dat heet dan plechtig: aan een noenmaal vereenigd, blijkbaar in de hoop, dat er aan een witte tafel meer te bereiken zal vallen dan aan een groene. Er zijn kwesties ter bespreking genoeg netelige kwesties als de inmenging in Span je, China, Japan en Abessynië. Of er nog velen vertrouwen in deze besprekingen zullen hebben is een vraag, al schijnt de Negus wel tot dezen te behooren. Hij is ten minste zelf naar Genève getogen om zijn zaak te bepleiten. Maar de Volkenbond is dan ook voor den Negus de eenigste stroo» halm. UITBREIDING AANTAL TEWERK- GESTELDEN MET 50 PROCENT. De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Sociale Zaken heeft he den het navolgende rondschrijven aan alle gemeentebesturen gezonden: „Hiermede heb ik de eer uw college te berichten, dat de regeering heeft besloten te bevorderen, dat door mid del van productieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is geweest nuttige arbeid wordt verschaft Voors hands is deze uitbreiding bepaald op rond 50 pet. van het aantal der tot nog toe tewerkgesitelden, gerekend over het geheele land. De regeering is bereid de hoogere aanspraken, die als gevolg van deze uitbreiding der werkverschaffing op gewone bijdragen uit het werkloos- heidssubsidlefonds zullen geboren wor den in verband met het verschil tusschen de kosten van steunverlee- ning en de loonen in werkverschaf fing te aanvaarden. Bij deze uitbreiding dient op het vol gende te worden gelet. „Het is de bedoeling der regeering, dat deze uitbreiding mede dienstbaar wordt gemaakt aan het groote belang van het scheppen van blijvende werkgelegenheid. In de eerste plaats heeft de regeering daarom gedacht aan een krachtige bevor dering van alles, wat ligt op het gebied .van ontginning, bebossching en ruilverka veling. Mochten dergelijke objecten in uwe ge meente niet of niet voldoende beschikbaar zijn, dan kunnen ook andere soorten van objecten in aanmerking komen, mits ook deze aan de voorwaarde, bij te dragen tot blijvende werkverruiming, voldoen. Opdat de regeering zich dienaangaande een oor deel kan vormen, is het noodzakelijk, dat zoodanige gegeven worden overgelegd, dat het nu van het werk kan worden afgewo gen tegen de blijvende kosten, daaronder bgerepen die van onderhoud en exploi tatie. „Ik zal het op prijs stellen zoo spoedig mogelijk door bemiddeling van den in specteur voor de werkverschaffing de noo- dige voorstellen van uw college te ontvan gen. Nadat uw college zich bij mij er van zal hebben vergewist, dat de voorgelegde plannen mijn instemming zullen hebben, waren ten spoedigste de eventueel noodige besluiten tot begrootingswijziging bij ge deputeerde staten uwer provincie ter goedkeuring in te zenden". „Ik doe hierbij namens de regeering een krachtig beroep op uw college en door middel van u op de burgerij, om de regee ring, nu zij tot uitbreiding van werkver schaffing heeft besloten, bij deze taak met kracht terzijde te staan. Alleen toch door een goede en voortdurende samenwerking is het voorgestelde doel, dat ook door u zal worden toegejuicht, te bereiken, n.l. een grooter aantal werkloozen aan voor de maatschappij nuttigen arbeid te hel pen". „Indien uw college nadere voorlichting wenscht, kan het zich met den betrokken inspecteur voor de werkverschaffing dan wel rechtstreeks met mijn departement in verbinding stellen". De minister heeft de inspecteurs voor de werkverschaffing opgedragen met groo te kracht naar uitbreiding van de werk verschaffing te streven. Vermeerdering der tewerkgestelden tot 75.000. Ter illustratie van het bericht over de uitbreiding der productieve werkverschaf fing diene, dat het totale aantal in de werkverschaffing tewerkgestelden voor het geheele land in het jongste verleden om de 50.000 geschommeld heeft. Het laatst bekende totaalcijfer is dat van Fe bruari 1938, dat 53.367 beloopt. De bedoeling der ministerieele circu laire is blijkbaar dat het totaalcijfer op ongeveer 75.000 wordt gebracht. De gepantserde Staat MINSTENS HONDERD DOODEN EN GEWONDEN IN BRANDENDE VOLKSWIJK Een der armste, dicht bevolkte wij ken van Tsjoengking, waar de tijdelijke zetel der Chineesche regeering geves tigd is, is tengevolge van een door een ongeluk ontstanen brand vernield, waar bij minstens honderd personen gedood of gewond werden. Niet minder dan zevenduizend houten woningen werd door de vlammen ver woest; dertigduizend personen zijn dakloos geworden. De bewoners van de wijk ont vluchtten in grooten angst de loeiende vlammen, waarbij voor de nauwe stads poort een zoo hevig gedrang ontstond, dat velen onder den voet geloopen en doodge trapt werden. Er was veel militair vertoon, toen Mus solini i niter tijd zijn bezoek bracht aan Hit- Ier. Er was niet minder militair vertoon, nu Hitier te gas kwam in Italië, bij Mussolini en den Koning. En over en weer is gedemonstreerd, te land, ter zee en in de lucht, dat men tot de tanden gewapend is, dat onmetelijke be dragen zijn besteed om geen ander woord te gebruiken aan militaire uitga ven, gezwegen nog van de zware persoon lijke offers en lasten. Men praalt ermee; men stoft erop; men manifesteert het op een wijze, die van groote zelfvoldoening getuigt. Was er ooit een tijd, waarin het militai risme hooger -en kostbaarder triomfen vierde? Men behoeft thans niet meer te spreken van de „gepantserde vuist", zooals Wil helm II dit in zijn glorietijd deed „ge pantserde Staat" is tegenwoordig het ge paste woord. Maar de vraag rijst: is er nu ook groo ter veiligheid verkregen? Geeft het pantser voldoende zekerheid? Is het ondoordring baar, en tegen eiken aanval, ae land, ter zee en uit de lucht, bestand? De onrust bij regeeringen en volken moge op deze vraag het antwoord geven! En dan/'er bestaat toch nog iets an ders, dan materieele kracht, iets anders en hoogers, dan het wapengeweld van den Staat. Ook, en vooral voor de inwendige rust van een land, voor zijn welvaart en zijn geluk. Alleréérste eisch is daartoe een goede verstandhouding tot de Kerk. Mussolini heeft daarover in een onder houd, dat hjj met den redacteur van een Parijsch blad had, merkwaardige en niet minder behartigenswaardige woorden ge sproken, en togn opzettelijk of onopzet telijk juist aan het adres van Duitsch- land een ernstige waarschuwing doen hoo ren. Strijd tegen den godsdienst zeide hij o.m beteekent strijd tegen het onaan tastbare, en daarom ook tegen den men- schelijken geest. De geschiedenis leert steeds weer opnieuw, dat de Staat, ook al strijdt hij met de sterkste wapenen, over wonnen wordt, want geen enkel wapen, hoe scherp >pok, kan de Kerk, vooral de Katholieke Kerk, ernstige wonden toe brengen. Aldus de Italiaansche dictator, nu drie jaren geleden in een persgesprek; en d i t waren inderdaad woorden van een staats man. De Duce kon trouwens verwijzen naar de ervaring, die een Napoleon en een iBs- marek hadden opgedaan. Is het niet onbegrijpelijk, dat zoovele machthebbers terugvallen in een fout, of vervallen tot een fout, die zich reeds tal- looze malen heeft gewroken? Geen geweld van sabel en bajonet ver mocht ooit de geestelijke kracht te ver slaan. Met gassen en granaten zal men daarin evenmin slagen. Het laatste en beslissende woord is niet aan de materie, maar aan de moraal. Wie daaraan nog twijfelen mocht, raad plege de historie, en make zijn gevolgtrek king uit den ondergang der geweldenaars. En hij overwege tevens het woord, dat aan Von Hindenburg, den man, die een groot deel van zijn leven een houwdegen was, wordt toegeschreven: De toekomst van een volk, ook al moet het voor zijn bestaan den strijd aanbinden, schuilt niet in het zwaard, maar in het gebed P. S. TELEFOONVERBINDINGEN TUSSCHEN POLEN EN LITHAUEN HERSTELD De welstand in Leiden en Omgeving Een aanvulling betreffende Alkemade Door een toevallig verzuim ontbraken in onze artikelen over den welstand in Lei den en omstreken de gegevens betreffende Alkemade. Voledigheidshalve willen wij ze alsnog vermelden. Het aantal belastingplichtigen per duizend zielen liep in het laatste belastingjaar te rug van 68 tot 62, derhalve met 8.8 pet., het geen ongunstiger is dan de gemiddelde te ruggang in Nederland, die 6.2 pet. be droeg. Het gemiddeld inkomen van de aangesla- genen in de rijksinkomstenbelasting steeg van 1769 tot 1786, een toename, die vrij wel geheel is toe te schrijven aan het weg vallen van een aantal kleine inkomens uit de groep belastingplichtigen. Aan deze stij ging van het gemiddeld inkomen kan dus géén gunstige conclusie verbonden worden betreffende het volksinkomen ter plaatse. Het hoofdelijk inkomen liep terug van ƒ120 tot ƒ11 of met 7.5 pet, tegenover een daling van 6.3 pet. van het rijksgemiddel de. Ook de koopkracht van de Alkemader bevolking daal de iets meer dan gemid deld in het geheele land het geval is geweest. In den afgeloopen nacht, te middernacht is bet telefoonverkeer tusschen Polen en Lithauen hersteld, na achttien jaar ver broken te zijn geweest. Te drie uur van ochtend werden de eerste particuliere ge spreken gewisseld. De besprekingen over het hervatten van het spoorwegverkeer worden voortgezet in twee commissies, de eerste behandelt de voornaamste overeenkomst, de tweedp de technische bijzonderheden. Men verwacht, dat Lanwarof of Zawiasy het Poolsche grensstation zal worden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De strijd in China, Groote gevechten verwacht (2e blad). De strijd in Spanje. Weinig vooruitgang voor de rechtschen (2e bliad). Besprekingen te Genève over Spanje, Abessynië en China (2e blad). Hitier terug naar Berlijn (2e blad). Geruchten over een opstand in Bolevia (2e blad). Grensincidenten tusschen Rusland en Japan (2e blad). De positie van Tsjecho-Slowakije (2e blad). Ernstig mijnongeluk in Derbyshire. Vele dooden en gewonden (le blad). Vreeselijke brand in Tsjoenghing. Hon derd dooden (le blad). VELE SLACHTOFFERS Naar men vreest, zijn bij een ont ploffing, welke zich om ongeveer zes uur vanochtend heeft voorgedaan in de mijn Markham te Duckmanton (Der byshire) vele personen gedood of ge wond. Het ongeluk geschiedde juist toen de nachtploeg door de dagploeg werd af gelost. Hulpcolonnes spoedden zich naar de mijn. Binnen korten tijd waren veel dokters ter plaatse. De ontploffing vond plaats op onge veer zeshonderd meter diepte, waar tweehonderd arbeiders aanstalten maak ten om de mijn te verlaten. Tot nu toe zijn twaalf gewonden bo vengebracht, die allen naar een zie kenhuis moesten worden vervoerd. Een nieuwe ontploffing Vernomen wordt, dat, terwijl nog voort durend gewonden naar boven werden ge bracht, zich om acht uur een nieuwe ont ploffing heeft voorgedaan. Er werden daar op direct eenige voorzorgsmaatregelen genomen. Om negen uur werd medegedeeld, dat 27 mijnwerkers boven waren gebracht en dat 123 personen zich nog steeds in de mijn bevonden. Het aantal gewonden, dat naar het ziekenhuis te Chesterfield is overge bracht, bedraagt twintig. De Markham-mijn is eigendom van de Stavely Coal and Iron Company Ltd. Zij bevindt zich op 8 K.M. van Chesterfield. Deze maatschappij heeft drie groote mij nen in eigendom. Men vreest, dat verscheiden dooden te betreuren zullen zijn, te meer daar zich, zooals reeds gemeld, om acht uur een twee de ontploffing heeft voorgedaan waarna besloten werd een gedeelte van de mijn af te sluiten. Men brengt in herinnering, dat ook ver leden jaar in de Markham-mijn een ont ploffing heeft plaats gehad, waarbij negen arbeiders werden gedood. 14 Dooden, 36 gewonden Om elf uur werd officieel medegedeeld, dat bij de ontploffing in de Markhammijn 14 personen om het leven zijn gekomen en dat reeds 36 gewonden naar het ziekenhuis zijn overgebracht. Het aantal in de mijn ingesloten ar beiders bedroeg om elf uur negentig. Naar bekend wordt, zijn de meeste ar beiders, die nog in de mijn opgesloten zijn, ongedeerd. Wel hebben sommigen kwetsuren opgeloopen van vallend puin. De reddingscolonnes zetten hun werk zaamheden voort. De manschappen zijn voorzien van gasmaskers. Binnenland Bij de doop van Prinses Beatrix (1ste blad). De officieele opening van de nieuwe K.R. O. (2de blad). Op het gouden feest van den Ned. R.K. Volksbond te Amsterdam. (1ste blad). Tengevolge van een ontploffing heeft gis teravond een ernstige brand gewoed op de staatsmijn „Maurits" te Lutterade, waar door de electriciteitsvoorziening van een groot gedeelte van Zuid-Limburg stagneer de (3e en le blad). Omgeving Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft hedenmor gen ingewijd een nieuw paviljoen van het St Ursula-gesticht te Nieuwveen. (2de blad). Sport en Wedstrijden Gisteren hebben Hughan en San Swol beiden hun enkelspel tegen de Franschen verloren, zoodat deze met 32 wonnen en in de volgende ronde komen (3e blad). NA DE BESPREKINGEN TE ROME Optimisme in Berlijn LONDEN, 10 Mei (A.N.P.) De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat politieke kringen aldaar de resultaten der bespre kingen te Rome bestudeeren en haar be- teekenis nagaan. In gezaghebbende krin gen wordt nogal veel optimisme aan den dag gelegd over de vooruitzichten van be trekkingen tusschen Rome en Berlijn en Parijs en Londen. Men gelooft te Berlijn, dat wanneer een maal het vraagstuk der Sudeten-Duitschers zal zijn opgelost, een weg zal worden ge vonden om het EngelschFransche Ver bond nader te brengen tot de as Rome Berlijn. Naar verluidt, was dit een van de pun ten, waarover Hitler met Mussolini en de ministers van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en Graaf Ciano hebben beraad- DE KEIZERIN VAN ABESSYNIë OP WEG NAAR EUROPA MARSEILLE, 10 Mei 'A.N.P.) Aan boord van de „Mariette Pacha", die van ochtend in de haven is aangekomen, be vindt zich de gemalin van den Negus, H, K. II. Manen, die vergezeld is van haar zoon Prins Selassi. Zij heeft tegenover journalisten verklaard op weg te zijn naar Londen, waar zij den Keizer zal ontmoe ten. „Ik weet nog niet", aldus Manen, „of wij naar Genéve zullen gaan. Voorts kan ik u nog niet zeggen, of wij ons definitief in Engeland, waar onze kin deren gaan studeeren, zullen vestigen". Haile Selassie deze week nog niet naar Genève? LONDEN, 10 Mei (A.NP.) Bij aan komst van Haile Selassie op de Abessijn- sche Legatie werd medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk is, dat de Negus zich neg deze week naar Genève zal begeven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1