De Doopplechtigheid van Prinses Beatrix Verstrekking van bussenvleesch aan werkloozen MAANDAG 9 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9026 Dc Ccki^cli^Soii^mu Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ia*' De samenstelling van den stoet en het te volgen ceremonieel Het programma van de plechtigheden bij gelegenheid der bediening van hen Heili gen Doop aan Hare Koninklijke Hoogheid de jongeboren Prinses in de Groote Kerk, te 's-Gravenhage, op Donderdag 12 Mei a.s. des voormiddags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld. DE STOET VAN DE JONG GEBOREN PRINSES EN HAAR OUDERS. De stoet, waarmede naar de kerk wordt gereden, bestaat uit: de kamerheer van Hare Koninklijke Hoogheide mr. J. C. baron Baud en de par ticulier secretaris van Zijne Koninklijke Hoogheid jhr. mr. C. Dedel, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier; De dame du palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van H. K. H.), me vrouw H. Snouck Hurgronje, geb. jonkvr. van Tets en de d.d. grootmeester van H. K. H. N. E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier. Een half eskadron met den standaard van het 2de regiment huzaren. H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de jonggeboren Prinses, geze ten in de gouden koets, bespannen met zes paarden, gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier. De eskadroons-commandant der huzaren rechts en de oudste luitenant linkst naast de koets, ter hoogte van de achterwielen. Een half eskadron, huzaren. Hunne Koninklijke Hoogheden worden aan het paleis uitgeleide gedaan door den opperhofmaarschalk, jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. Aan de deur van de kerk zullen Hunne Koninklijke Hoogheden wor den ontvangen door den opperkamerheer, mr. W. J. baron van Lynden en den ka merheer Ph. J. Graaf van Zuylen van Nije- velt. Tevens zullen Hunne Koninklijke Hoog heden bij de deur van de kerk worden be groet door een commisie uit den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Graven hage en door een commissie uit het college van kerkvoogden van die gemeente, welke Hunne Koninklijke Hoogheden naar de con sistoriekamer zullen geleiden. In de consis- tariekamer wordt de komst van Hare Ma jesteit de Koningin en de vorstelijke gas ten afgewacht. DE STOET VAN H. M. DE KO NINGIN EN DE VORSTELIJKE GASTEN. H. M. de Koningin en de vorstelijke gas ten zullen zich om 11.35 uur in auto's naar de Groote Kerk begeven, waarbij de op perhofmaarschalk uitgeleide doet. De volgorde waarin de auto's rijden is als volgt: I. Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin. 2. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe- Biesterfeld en H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittannië. 3. H. D. H. de Vorstin van Erbach— Schönberg en Z. H. Hertog Adolf Friedrich van Meckenburg. 4. HH. Hertogin Adolf Friedrich van Meclenburg, gravin Kotzebue en Z. D. H. Prins Ernst Aschwin van Lippe-Biester- feld. 5. H.D.H. Prinses Helena van Erbach Schönberg en Graaf Kotzebue. Aan de deur van de Groote Kerk worden Hunne Majesteiten afgewacht en binnenge leid door de beide commissies, welke ook de jonggeboren Prinses en haar ouders hebben ontvangen. De PLECHTIGHEID IN DE KERK. In de concistoriekamer wordt door den eersten kamerheer-ceremoniemeester, jhr. A. G. Sickinghe, de stoet opgesteld als volgt: 1. Z.M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin. 2. H.D.H. Prinses Bernhard van Lippe- Biesterfeld, H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittannië en Z. H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. 3. H.D.H. de Vorstin van Erbach Schönberg, gravin Kotzebue en Z. D. H. Prins Ernst Aschwin van Lippe-Biester- feld. 4. H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, H.D.H. Prinses Helena van ErbachSchönberg en graaf Kotzebue. 5. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Voorafgegaan door den opperceremonie- meester, J. H. F. Graaf du Monceau, tre den de vorstelijke gasten de kerk binnen en worden door kamerheeren naar hun plaat sen geleid. De jonggeboren Prinses, de dame du pa lais van H. M. de Koningin, (d.d. groot meesteres van H. K. H. Prinses Juliana), de d.d. grootmeester van Hare Koninklijke Hoogheid, de kamerheer van Hare Ko ninklijke Hoogheid en de particulier secre taris van Zijne Koninklijke Hoogheid blij ven in de consistoriekamer achter. Na het einde van de toespraak van den predikant en nadat het formudier van den Heiligen Doop is voorgelezen, wordt de jonggeboren prinses, gedragen door de da me du palais van H. M. de Koningin voor afgegaan door den d.d. grootmeester en gevolgd door de kamerheeren-slippenhou- ders van den doopsluier, geleid ter zijde van den preekstoel. Alvorens tot de doopsbcdiening .wordt overgegaan, zal de dame du palais voor noemd, de jonggeboren Prinses aan H. K. H. Prinses Juliana overgeven, die het Ko ninklijk ten doop zal houden. De Heilige Doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. De jonggeboren Prinses wordt met hetzelfde ceremonieel als bij het binnenkomen van de kerk, naar de consistoriekamer teruggeleid, ditmaal ge dragen door H. K. H. Prinses Juliana, be geleid dor Z. K. H. Prins Bernhard, en thans gevolgd door de vorstelijke gasten, en ✓oorafggaan door den opperceremoruc- meester. De dame du palais voornoemd en de d.d. grootmeeseer van Hare Koninklijke Hoog heid volgen. De vorstelijke gasten worden uitgeleide gedaan door dezelfde personen, die ter ont vangst en begroeting aanwezig waren en begeven zich langs denzelfden weg naar het koninklijk paleis. Na hun vertrek gaan Hunne Koninklijke Hoogheden met de jonggeboren Prinses langs denzelfden weg en met hetzelfde ce remonieel terug naar het koninklijk paleis aan de kerk uitgeleide gedaan door meer genoemde commissies. Militair eerbetoon. De Gouverneur der Residentie heeft een algemeene order uitgevaardigd ter regeling \an het militaire eerbetoon bij de doop plechtigheid van Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. Aan dezen order is het volgende ont leend: Er zullen twee eerewachten zijn, t.w. Bij het koninklijk paleis Noordeinde zaJ een eerewacht worden opgesteld van de regimenten Grenadiers en jagers, waarbij de vaandels van die regimenten, zoomede de Koninklijke Militaire Kapel. Bij de Groote Kerk zal een eerewacht van de Koninklijke Marine worden opge steld, waarbjj het vaandel van het korps Mariniers en de Marine Kapel. Eereposten en onderdeelen van de Koninklijke Weermacht, opgesteld met on geveer 40 cM. tusschenruimte, tevens dien de als afsluiting van den door den Ko ninklijken stoet te volgen weg. Vervoer. Alle troepen buiten 's Gravenhage in garnizoen zijn op 12 Mei omstreeks 8 uur a half negen te 's Gravenhage en worden in den namiddag zoodanig terugvervoerd, dat zij voor of omstreeks 18 uur weder in hun garnizoenen aankomen, alwaar de middagmaaltijd zal worden gebruikt. De „onderdeelen" krijgen brood en kaas Bij aankomst te 's Gravenhage marchee- ren alle troepen, bestemd voor eerewach ten en eereposten, naar het Malieveld. Zij moeten evenals de te 's Gravenhage gar nizoen houdende troepen bestemd voor eerewachten en eereposten aldaar uiter lijk te 9 uur zijn verzameld. De onderdeelen ontvangen op het Malie veld warme koffie, brood er kaas (in de brcodzak uit de garnizoenen medevoeren). Van het Malieveld rukken de onderdee len straalsgewijze naar de opstellingen. Na het eerbetoon marcheeren alle batal jons (detachementen) terug naar het Ma lieveld, ontvangen en nuttigen aldaar op nieuw warme koffie, zoomede rozijnen brood en marcheeren vervolgens naar de stations. De te 's Gravenhage garnizoen houdende troepen naar hun kazernes. Mgr. DE JONG BIJ BEATRIX' DOOP. Naar wij vernemer, is Zijne Hoogwaar- cige Excellentie Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, uitgenoodigd de doopplechtigheid van H. K. H. Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. bij te wonen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de Aarts bisschop aan deze uitnoodiging gevolg zal geven en zich zal doen vergezellen van den Vicaris-Generaal Mgr. D. Huurdeman. Officieel bezoek van Koning Leopold aan de Koningin. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het thans zeker, dat Zijne Majesteit de Koning der Belgen uitvoering zal geven aan zijn voornemen, om in den loop van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan Hare Majesteit de Koningin. NIEUWE EXPEDITIE NAAR HET ZUIDPOOLGEBIED. OSLO, 9 Mei. (A. N. P.) De Amerikaan- sche ontdekkingsreiziger Lincoln Ells worth heeft de pers nadere bijzonderheden medegedeeld over zijn vierde expeditie naar het Zuidpoolgebied, welke hij binnen kort denkt te ondernemen. Het voornaam ste doel van deze expeditie is het in kaart brengen van het groote Zuidpoolgebied, bekend onder den naam Enderry—Kwa drant. Aan de expeditie zullen 16 perso nen deelnemen, behalve Ellsworth allen Noren. DE INVOER UIT DENEMARKEN Antwoord der Regeering op vragen van het Tweeede Kamerlid Ruyter EEN WELKOME HANDELS TRANSACTIE Op vragen van het Tweede Kamerlid Ruyter betreffende de wijze van vleesch- verstrekking aan werkloozen, heeft de re geering thans bevestigd, dat deze dagen een prceforder is gegeven voor de leve ring van 100.000 K.G. z.g. bussenvleesch *- dat beschikbaar wordt gesteld voor werk loozen gemaakt uit bevroren buiten- landsch vleesch, aan de firma Van Zwa nenberg te Oss. Voorts dat deze proefor- der verband houdt met een bestaand voor nemen om 10.000.000 K.G. buitenlandsch bevroeren vleesch te importeeren en dit voor bussenvleesch te bestemmen. De ministers zijn allerminst van mee- ning, dat het voornemen om tot distribu tie van ingevroren vleesch over te gaan te betreuren zou zijn, wijl te verwachten is, dat tegen het midden van dezen zomer de voorraad bussen, bestemd vcor distributie en afkomstig van in den winter 1936'37 door de Nederlandsche veehouderijcentrale wegens te lage prijzen uit de markt geno men varkens, uitgeput zal zijn. De ministers zijn niet van meening, dat er voor binnenlandsch gebruik onvoldoen de vleesch in Nederland aanwezig zou zijn voor de normale voorziening van ons eigen volk bij vleeschprjjzen als nu gelden. Zij vestigen er evenwel de aandacht op, dat de markt het ingevoerde Deensche vleesch, hetwelk langs den normalen weg is afgezet, blijkens het prijsverloop zonder bezwaar heeft opgenomen, Wel is in de laatste tijden een daling van de vleeschprijzen of liever van de rundvleeschprijzen en de varkensprijzen te constateeren. Deze daling heeft allerminst een zoodanigen omvang aangenomen, dat het vleesch daardoor onder het bereik zou komen van de groep, voor wie dit vleesch in blik zal zijn bestemd. Het zijn trouwens vermoedelijk bijzondere en slechts tijde lijk werkende omstandigheden, die tot deze daling aanleiding hebben gegeven. Waar het hier betreft het inschakelen van een groep vleeschconcurrtenen, die anders vrijwel zouden zijn uitgesloten, be hoeft van deze distributie geen drukken- den invloed op de vleeschprijzen te wor den verwacht. Het ligt in de bedoeling dit vleesch in Nederland te doen inblikken, zoodat ook hiervan een grootere bedrijvigheid in de vleesch verwerkende bedrijven is te ver wachten. Ten sterkte moet worden ontkend dat deze distributie een omzetvermindering van 10 mill. K.G. voor het slagersbedrijf zal beteekenen. Het ligt niet in de bedoeling het bevro ren vleesch tot gehakt te verwerken, dcch tot gestoomd vleesch in blik, welk product blijkens de ervaring, opgedaan tijdens de eerste distributie van vleesch, afkomstig HET PRINSELIJKE GEZIN IN DE RESIDENTIE. Het prinselijk paar is hedenmiddag te ongeveer half één met Prinses Bea trix per auto in de residentie aange komen, waar zij hun intrek hebben genomen in het paleis Noordeinde. Hedenmiddag hebben Prinses Ju liana en Prins Bernhard op de M. E. T. S.-banen te Scheveningen de wed strijden om den Davis-beker tusschen Nederland en Frankrijk bijgewoond. HITLER NAAR FLORENCE. Vannacht keert de Führer naar Duitschland terug. ROME, 9 Mei. (A. N. P.). In gezelschap van den koning heeft Hitier zich vanmor gen van het Quirinaal naar het station Termini begeven, waar hij door Mussolini en de Italiaansche ministers werd opge wacht. Na van den koning afscheid te heb ben genomen, vertrokken Führer en Duce om 9.30 uur naar Florence. FLORENCE, 9 Mei. (A. N. P.). Het pro gramma van het bezoek van Adolf Hitler aan Florence houdt in: vanmiddag een be zoek aan het graf van de geval'en fascis ten „Santa Cioce", waar hij eer krans zal neerleggen. Vanavond zal een betooging van de bevolking worden gehouden op het Piazza della Signoria. Om acht uur vanavond zal een officieel diner worden aangeboden in het Palazzo Riccardi, waar na een galavoorstelling in het stedelijk theater zal worden bijgewoond, gevolgd door vuurwerk op de Arno. Te kwart over twaa'f vannacht zal de Führer met een specialen trein naar Duitschland terugkeeren. van de in 1933'35 gehouden afslachtin gen, zich vo:r veel meer doeleinden leende. De distributie De ministers zijn van meening, dat het niet gewenscht is op de wijze als in de vragen wordt geopperd, (het vertrekken van geldwaardige bonnen) de distributie te doen geschieden, wijl: a. de distributie, dcor middel van bons aanleiding kan geven tot misbruik op groote schaal, omdat dit systeem geen vol doende zekerheid biedt, dat het vleesch werkelijk wordt afgenomen en geconsu meerd voor degenen, voor wie het bedoeld is. Bij de distributie van vleesch in blik is het echter mokelijk gebleken dit euvel ef fectief te bestrijden. b. Boven is reeds uiteengezet, dat ook by de voorgenomen distributie de wedkloos- heid wordt bestreden, terwijl het in de be doeling ligt ook bij de distributie de slagers in te schakelen. c. Verruiming van de, kalverteeltbeper- king die eerst na enkele jaren op de vleeschmarkt tot uitdrukking zou komen is niet alleen met het oog op de vleesch- positie nit noodzakelijk, doch ook met het oog op de zuivelproductie hoogst onge- wenscht. De ministers wenschen nog op te mer ken, dat een distributiewijze, als door den vragensteller voorgesteld, om ook fi- nancieele redenen onmogelijk is. Het prijsverschil, dat te overbruggen is bij de voorgenomen distributie van bussenvleesch bedraagt een beperkt bedrag per eenheid, wijl de prijs van het bevroeren vleesch op de wereldmarkt zeer laag is, terwijl ten gevolge van de teelt van de teeltbeperking en het niet vrij toelaten van het buiten- landsche vleesch de prijs in Nederland aanzienlijk meer dan het dubbele bedraagt van den prijs van buitenlandsch vleesch van diezelfde kwaliteit. De offers, die uit de rijksmiddelen zou den moeten worden gebracht om een dis tributie op de wijze, als in de vragen is voorgesteld, tot stand te brengen, zouden zoo groot zijn, dat zij een doorvoering van te voren reeds buitengemeen bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk zouden maken. Waar niet-doorvoering in sociaal en hygiënisch opzicht in hooge mate te betreuren zou zijn, zijn de ministers zeer dankbaar, dat zich de mogelijkheid op deze wijze voor doet. De minister van Economische Zaken wenscht er nog de aandacht op te vesti gen, dat een teeltregeling, die een voor de producenten aantrekkelijk prijspeil ten ge volge zal hebben, altijd eenigszins aan den voorzichtigen kant moet zijn. Dit kan heel goed met zich medebrengen, dat eenige import niet alleen niet schadelijk, maar zelfs om een regelmatige voorziening te bevorderen wenschelijk kan zijn. Het ligt verder in de bedoeling de be schikking over dit vleesch, dat van uitste- kdene kwaliteit is, te verkrijgen door een ruil-transactie tegen andere landbouwpro ducten (strooi, tuinbouw- en zuivelpro ducten). DU nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De reis van Hitier naar Italië. Twee ta felredevoeringen (2de bdlad). BritschFransche stappen te Praag' (2de blad). Boodschap van Roosevelt aan alle vol ken (2de blad). Binnenland De doop van Prinses Beatrix (1ste blad). Officieel bezoek van Koning Leopold aan Koningin Wilhelmina (1ste blad). Het standpunt der regeering tegenover buitenlandsche vluchtelingen (1ste blad). De regeering is inderdaad voornemens een hoeveelheid van tien millioen kilogram bevroren buitenlandsch vleesch voor de distributie te doen in blikken (1ste blad). De zetmeelheffing wordt met ingang van heden verhoogd (1ste blad). Te Merkelbach heeft een mijnbeambte zijn drie-jarig zoontje doodgeschoten, rijn vrouw en een ander zoontje verwond. (4de blad.) Sport en Wedstri{den VOETBAL. Het R. K. Ned. elftal speelt gelijk tegen België. H. B. C. en Volen- dam in de kampioenscompetitie verslagen. Het Ned. elftal tegen Schotland samen gesteld. Feijenoord en Heracles zullen den strijd om het K. N. V. B. kampioen schap moeten uitvechten. Het Ned. Indisch elftal speelt toch tegen Nederland. (3de blad). LAWNTENNIS: Onze Daviscup-spelers van Swol en Hughan zorgen voor verras singen: Nederland leidt met 21 tegen Frankrijk. (3de blad). KORFBAL: De zeventiende overwin ning van Nederland op België. (3de blad). PAARDENSPORT: Geslaagde ruiterfees ten te Wassenaar. (3de blad). PE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Zaterdagavond heeft Mussolini een diner laten aanrichten in het Venezia- paleis ter eere van Hitier. Dat is niets bij zonders, want het bezoek van de Duitsche gasten gaat gepaard met ontelbare diners en andere feestelijkheden, welke de Duit- schers wel bek-af zullen maken. Dergelijke officieele festiviteiten zijn geen onverdeeld pïeizier. Het voornaamste feit van ge noemd diner is echter, dat Mussolini en Hitier daar beiden een tafelrede hebben gehouden, aan welke redevoeringen van zelfsprekend veel aandacht wordt geschon ken. De opmerkelijkste passage uit de re- «'e van Hitler is, dat hij de onschendbaar heid van de Alpengrens heeft geprocla meerd. Men maakt daar in Duitschland r.ogal ophef van en de „Völkischei; Beo- bc.chter" schrijft, dat de uitgesproken ta- ftlredevoeringen definitief een einde heb- Ven gemaakt aan het tijdvak, dat Duitsch land en Italië tegenstanders waren. „In drie jaren hebben Mussolini en Hitier de grootmoedigheid getoond, de zonden van een geheele generatie te herstellen." Woorden zijn evenwel spoedig verklon ken; denken wij slechts aan soortgelijke verzekeringen van Mussolini ten opzichte van de onschendbaarheid der Oostenrijk- sche grenzen. Wat ten slotte de inhoud en het resultaat der onderlinge besprekingen 15 geweest, weten wij nog niet. Men ver wacht, dat Mussolini daarover op 14 Mei a.s. meer zal vertellen. PRAAG: De Britsche en Fransche ge zanten te Praag hebben in opdracht van hun regeeringen stappen gedaan bij de Tsjecho-Slowaaksche regeering, ten einde te geraken tot een vreedzame oplossing "an de kwestie der Duitsche minderheid in Tsjecho-Slowakije. Zij hebben de re geer mg te Praag eenige richtlijnen aange geven. Wij zullen hopen, dat er nu eenige ver betering tot stand komt in de betrekkingen rret Berlijn, ofschoon wij daaromtrent niet lepaald optimistisch zijn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1