RECHTZAKEN MGEVING ZATERDAG 7 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN NEDERLANDSCHE AÜTO VERONGE LUKT TE MANNHEIM. Tilburger om het leven gekomen. Gisteren heeft naar de „Msb.,r meldt, te Mannheim een ernstig ongeluk plaats ge had, dat een Nederlander het leven heeft gekost. De heeren P. en L. van R., uit Til burg, waren dezer dagen voor een zaken reis per auto naar Duitschland gegaan. Een hunner, de heer L. van R., nam zijn vrouw en beide kinderen, die van deze ge legenheid gebruik maakten om een fami liebezoek af te leggen aan de overzijde van de grens, mede tot München-GIadbach. Daarna reden de beide broers verder naar hun zakenrelaties te Daun in den Eiffel en vervolgens naar München, een tocht, dien zij meermalen maakten Op den terugweg is hun auto echter te Mannheim een onge luk overkomen, waarbij de oudste van het tweetal, de 35-jarige heer L. v. R., den dood vond. Zijn broer, die 34 jaar oud is. -bleef daarentegen vrijwel ongedeerd. Hij kwam er met enkele schrammen af. HET BRANDT NOG STEEDS. Boerderijen en woningen in asch gelegd. Te Heeswijk ontstond omstreeks het mid daguur een felle brand in de woning van de familie H. Het vuur, dat door den wind fel werd aangewakkerd greep met angst wekkende snelheid om zich heen, zoodat ihet huis spoedig in lichte laaie stond. De vrouw des huizes, die met haar acht kin deren alleen thuis was, slaagde er slechts met moeite in hen allen tijdig in veiligheid te brengen. Ondanks de pogingen van de brandweer cm het vuur te stuiten sloeg dit over, naar de belendende woning van v. d. B. Ook deze was niet te redden en beide panden zijn tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Doordat de bovengrondsche kabel van de electriciteitsvoorziening werd bescha digd, kwam een deel van het dorp zonder 6troom. Veestapel omgekomen. Te IJhorst in de gemeente Staphorst is gistenacht door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den land bouwer K. Toen de bewoner net vuur ont dekte had dit reeds zulk een omvang aan genomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Er kon niets meer worden gered. Van het vee kwamen twee paarden negen koeien en een aantal kalveren en varkens in de vlammen om. .De schade wordt door verzekering gedekt. Winkel en woonhuis verwoest. Te Veen woudster wal ontstond, naar het „Hlbd." meldt, brand in de manufacturen zaak van den heer K. J. Hoekstra. De brandweer van Bergum tastte het vuur op energieke wijze aan, doch kon niet ver hinderen, dat winkel, inventaris en inboe del verloren gingen en evenmin, dat het vuur oversloeg naar de woning van den heer J. v. Meerlo. Ook dit huis brandde ge heel uit en ook hier ging alles verloren. Verzekering dekt de schade. Het vuur, -lat ook zijn weg had gevon den naar de rieten daken van vier aan den overkant staande huizen kon worden ge- bluscht. WILDE RAADSLID BRAND STICHTEN? Takkenbossen aangestoken dichtbij zijn woning. Groote consternatie is er te Achttien hoven verwekt door de arrestatie van den veehouder O. G. van den H., raadslid der gemeente Achttienhoven, die vei'iacht wordt zijn boerderij in brand te hebben willen steken, meldt de „Tel." Op den avond van 28 April j.l. ontdekte men te omstreeks kwart voor tien brand aan den Koeidenk. Op genoemden avond werden van halftien tot elf uur luchtbe- Gchermingsoefeningen gehouden, waar door geheel Achttienhoven in diepe duis ternis was gehuld. Ten gevolge hiervan werd de brand spoedig ontdekt. Het bleek, dat achter de de boerderij van v. d. H. op een viertal plaatsen takkenbossen in brand stonden. Spoedig werd het vuur door om wonenden gebluscht. Een knecht, A. van der T., werd in de nabijheid van de boerderij aangetroffen, doch in plaats dat hij de blusschers behulp zaam was, liep hij hun in den weg. Ook de veehouder stak geen hand uit en men koesterde terstond verdenking, dat hier brandstichting in het spel was. De boeren knecht werd onder verzet gearresteerd en voorgeleid voor den burgemeester jhr. Huydecoper van Maarsseveen, die hem een verhoor afnam. De man ontkende iets met den brand uitstaande te hebben. Hij kon echter niet bogen op een blanco straf register; hij had nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden te goed. Hij werd ingesloten, maar enkele dagen later moest men hem, wegens gebrek aan bewijs, op vrije voeten stellen. Dezer dagen vervoegde hij zich echter by den burgemeester en verklaarde thans de waarheid te willen zeggen. De man deelde mede, dat v. d. H. aan hem had ge vraagd of hij behulpzaam wilde zijn bij het in brand steken van takkenbossen. Hij had dit aangenomen en op 23 April wer den door hem een tweetal hoopen in brand gestoken. Door v. d. H. werden eveneens twee hoopen in brand gestoken en deze bevonden zich zeer dicht bij de woning. Na deze verklaring werd het raadslid gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Nadat hij door den officier van Justitie was gehoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar. NEDERLANDER VERDACHT VAN SPIONNAGE. in Duitschland gearresteerd. Wederom is, naar „Hel Volk" meldt, een Nederlander, verdacht van spionnage, in Duitschland gearresteerd. Maandag is de 29-jarige H. A. Tiben in Munster aange houden en sindsdien heeft zijn familie, die te Rotterdam woont, niets meer van hem vernomen. Tiben is op 18 November 1908 te Gelsen- kiTchen in Duitschland geboren. Hij had ten Nederlandsche vadej en een Du.tsche moeder. Hij is met een Rotterdamsche vrouw getrouwd en hij is ook in Nederland in militairen dienst geweest. Twee jaar geleden is hij te Rotterdam getrouwd. Dat Tiben zou spionneeren, aldus het so- c'alistisch blad, heeft men nooit vermoed, hoewel men nu achteraf in verband met uitlatingen van Tiben die mogelijkheid r.:et heelemaal verwerpt. Tiben leefde van ondersteuning, die hij van Maatschappelijk Hulpbetoon ontving. Zoo nu en dan ver diende hij wat als teekenaar. N.S.B.'ers COLPORTEEREN WEDEROM IN OSS Gistermiddag hebben ruim driehonderd N.S.B.'ers uit alle deelen des lands, weder om een bezoek aan Oss gebracht. Daar zij geheel onverwacht kwamen, konden zij ditmaal niet aan de grens worden tegenge houden. Op verschillende punten reden autobus sen en particuliere auto's Oss binnen: in de buitenwijken ving men met de colpor tage aan. Tegen drie uur bevonden zich driehon derd N.S.B.'ers in de kem der gemeente. Het geheele corps der koninklijke maré- chaussée en de gemeentepolitie waren ook weldra op de been om de orde te hand haven en het verkeer te regelen. Er heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Om klokslag vier uur het tijdstip, waarop het colportage-verbod te Oss in treedt staakte men het colporteeren. Tegen half vijf waren de N.S.B.'ers uit Oss verdwenen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Dronken familieomstandigheden. G. J. B. uit Hoorn was in verzet geko men tegen een vonnis wegens openbare dronkenschap. Verdachte gaf een eigen aardig relaas van familieomstandigheden, waarvan weinig werd geloofd. De ambte naar merkte dan ook op, dat. verd. alleen in dit Kanton reeds 7 maal voor een der gelijk feit was veroordeeld. Hij achtte het dan ook beter voor den verdachte, om een jaar naar een Rijkswerkinrichting te gaan. Nadat door den verdachte nog eens deze omstandigheden waren uiteengezet werd door den ambtenaar 7 dagen hechtenis ge- eischt met de medeeling, dat een volgende maal zeker 2 of 3 jaar zal worden ge vraagd. De kantonrechter veroordeelde hejn conform den eisch. Spiegelruit aan gruzelementen. Onder Bodegraven was door een tractor met aanhangwagen geladen met steenen een auto van de Stichtsche Glas- handel uit Utrecht aangereden, waardoor een groote spiegelruit was vernield. De verd. A. V. uit Kerkdriel had echter van de aanrijding niets bemerkt en was dan ook doorgereden, waarna hij in Alphen a. d. Rijn was aangehouden. De bestuurder van de glasauto F. J. M. verklaarde, dat een vrachtauto, met steenen geladen, de oorzaak was geweest van de vernieling. Hij had echter, dar het reeds schemer was, geen nummer of ander bewijs kunnen ver krijgen, omdat, nadat hij had gestopt, de auto reeds uit het gezicht was verdwenen. Ook een getuige die vlak achter de glas auto had gereden had gezien dat deze de veroorzaker was geweest, doch ook deze kon evenmin anders verklaren dan dat het een truc met aanhangwagen was geweest geladen met steenen. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk, dat de vrachtautochauf feur van het glasgerinkel niets had ge hoord. Daar hier dus geen enkel aanknoo- pingspunt was, werd door den ambtenaar vrijspraak gevraagd. Ook de kantonrech ter kon hier geen wettig overtuigend be wijs vinden zoodat hij verdachte eveneens vrijsprak. Het geweer werd meegenomen. D. W. uit W o u b r u g g e stond terecht wegens het hebben van een vuurwapen zonder vergunning. Het was een één loops jachtgeweer geweest, waarvan hij tot voor enkele jaren steeds een vergun ning had gehad. De ambtenaar had van een goede vriend van de oude heer een brief gehad van ongeveer 32 bladzijden. Bij deze mededeeling van den ambtenaar ontvangt hij nu wederom een brief, ge schreven door dezen goeden vriend. De ambtenaar zegt, dat hij nu van alles wel op de hoogte is, zoowel wat betreft den naam van het huis n.l. „Vredehof", als over de indeeling daarvan. Verdachte be grijpt niet, waarom „de gewapende man", die bij hem was geweest en het geweer had meegenomen, hem niet van te voren had gewaarschuwd dat zijn vergunning was afgeloopen. Hij had hem nog wel uit vriendschap een sigaratje gegeven. In middels heeft de ambtenaar de brief na gezien en daarin gelezen, dat de goede vriend van den verdachte erg dankbaar was voor het antwoord, wat deze hem had gezonden. De ambtenaar wil van den sym pathieken verdachte geen straf eischen, maar wel vraagt hij verbeurdverklaring van het in beslag genomen vuurwapen. De kantonrechter is ook van meening, dat het beter is, dat zoo'n bejaard man geen vuurwapen meer in huis heeft. De kan tonrechter verklaart het vuurwapen voor verbeurd, terwijl door hem eveneens geen straf wordt opgelegd. Na een militaire groet ging verd. weer heen.... Een autobestuurder getreiterd. P. J. v. d. B. was ten laste gelegd, dat hij F., die hem langs den Rijksstraatweg gepoogd had te passeeren, daartoe niet de gelegenheid gegeven had. De verdachte was steeds, aldus F., wanneer door hem getracht werd te passeeren, en dit had hij aanhoudend getracht, naar links gegaan waardoor passeeren voor hem onmogelyk werd gemaakt. Ook had verdachte zijn wagen* steeds meer gas gegeven, als F. naast hem was gekomen, wat zooals door F. werd opgemerkt niets dan treiteren was geweest. Van dit voorval was Jhr. Roëll getuige geweest, die eveneens gezien had dat verdachte geen gelegenheid gegeven had tot passeeren. Dit had jhr. R. gezien vanaf Gouwsluis tot aan Bodegraven. Ook verderop had verdachte nimmer gelegen heid gegeven, zoodat het reeds onder Woerden was, voordat F. verdachte had kunnen passeeren en dan nog met een slinke streek n.l. door geen signalen te ge ven. Bij de overweg te Harmeien, waar F. ongeveer 5 minuten eerder was aangeko men dan den verdachte, waren daarover nog woorden gevallen, waardoor deze aan klacht was gekomen. De verdachte pro beerde te verklaren dat het geen opzette lijk werk van hem was geweest, wat ech ter niet door den ambtenaar wordt ge loofd. De ambtenaar eischt dan ook 15 subs. 15 dagen. Voor de uitspraak van den kantonrechter zegt verdachte, dat F. anti semitische neigingen heeft, waartegen door F. wordt geprotesteerd. Ook de kanton rechter gelooft hem niet, zoodat de uit spraak wordt 12.subs. 6 dagen. De bruine heeft gevloekt, de blauwe jas gegild. Vervolgens treden een viertal jongelin gen voor het hekje waarvan er drie ver dacht worden den nachtrust te Bent huizen te hebben verstoord. De get. de R. was in den nacht van 20 op 21 Februari in de Dorpstraat te Benthuizen geweest en had gevochten met de rustverstoor ders. Of het P. B. of J. B. was, die had ge vloekt, kon niet zoo maar direct uit het verwarde relaas worden geconcludeerd, maar de derde v. B. gaf wel toe, dat het mogelijk was dat hij gevloekt had, want hij was suf geslagen door den get. de R. Ook de andere verdachten hadden klap pen van de getuige opgeloopen. De get. de R. had echter zekere L. willen bevrij den, die door hen onderhanden werd ge nomen. Op de vragen van den kanton rechter heeft P. B. volgens zijn zeggen nog getracht de nachtrust te herstellen, wat zeker niet mogelijk is geweest, omdat er ook nog „gedronken" was, wat door de get. was geroken. Het verhaal wordt dan hoe langer hoe onduidelijker, zoodat men hen maar aanspreekt naar de kleur van hun jas. De bruine heeft gevloekt, de blauwe jas gegild, maar de ambtenaar en kanton rechter weten nog niet hoe het in elkaar zat. De zaak wordt dan uitgesteld tot het hooren van de man, die onderhanden was genomen door de drie verdachten, n.l. L., »zoodat deze zaak de 20ste nogmaals zal dienen. Een pakje vet in zijn broekzak. Een slager te Alphen a. d. Rijn was geverbaliseerd door een ambtenaar van den vleeschkeuringsdienst wegens het ver voeren van 3 hoeveelheden spijsvet van elk één kwart kilo, terwijl als 2e feit het vinden van 30 hoeveelheden spijsvet even eens van één kwart kilo op de zolder in een emmer was gevolgd. Verdachte deel de tot zijn verdedigkig mede dat hij net in een verbouwing zat, welke niet erg me deliep, waardoor dit was veroorzaakt. De ambtenaar vond het echter vreemd, dat zijn knecht die de pakjes vet weg bracht, deze niet in zijn mand had gedaan, maar één- pakje vet in zijn broekzak en de ove rige in zijn jas had gestopt. Hij was blijk baar bang voor controleurs, zeide verd. Wat de ambtenaar deed opmerken dat hij dan toch zeker wel op de hoogte was van 't feit, dat 't vervoer niet in de haak was. De ambtenaar eischt dan 2 x 50.subs. 2 x 25 dagen: de kantonrechter veroordeelt hem tot 2 x 30.subsidiair 2 x 15 dagen. Hij werd niet geloofd. Vervolgens komt de zaak van v. d. G. aan de orde. Deze was geverbaliseerd we gens het hebben van een geslacht kalf. waarvoor geen aangifte was gedaan. Ver dachte is van meening, dat hij daarvoor geen vergunning behoeft te hebben, daar hij toestemming van 'de veearts had om een dood kalf te mogen villen. Het kalf was echter niet dood geweest, wat door den brigadier H. wordt medegedeeld. Ook de ambtenaar gelooft dezen verdachte niet al te best, omdat hij reeds verschillende malen met dergelijke verklaringen was aangekomen. Hij wil dan ook in het ge heel geen clementie betrachten, omdat ook de rechtbank, waarvoor hij in hooger beroep was gekomen tegen een ander von nis, dit van f 50.had opgevoerd tot 60.waarom hij dan ook eischt een geldboete van f 100.subs. 50 dagen. De LEIDSCHEN DAM Diefstal van veilingkisten. Naar aanleiding van verschillende dief stallen van veilingkisten op de groenten- veiling alhier, werd de 25-jarige B. F. de R., wonende alhier, aangehouden. Deze had te Den Haag 23 kisten van de veiling ingeleverd. Toen hij het statiegeld in ontvangst wilde nemen, wer dhem dit geweigerd, vooraleer onderzocht was, van waar de kisten kwamen. Daar bleek, dat de kisten van diefstal af komstig waren werd de R. door de politie aangehouden. Na verhoor is hy ingesloten en overge bracht naar Voorburg alwaar hij verdacht wordt van diefstal, eveneens van veiling kisten van deze veiling. St. Josephsgezellen. Zondag 8 Mei: Pa troonsfeest van de vereeniging. Des mor gens te 7 uur H. Mis voor levende en over ledene leden, donateurs en begunstigers der vereeniging. Na de H. Mis algemeene H. Communiè der leden, daarna gemeen schappelijk ontbijt en gezellig samenzijn. Des avonds te 8 uur groot feestavond. Maandag 9 Mei te 7.30 uur tooneelclub Adolf Kolping". Dinsdag 10 Mei te 8 uut Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 12 Mei te 8 uur biljartclub ADO en Zaterdag na het Lof bijeenkomst. K. J. M. V. Maandag 9 Mei a.s. des avonds te 8.30 uur komt de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" in buitengewone leden vergadering bijeen in he R.K. Vereni gingsgebouw aan de Damlaan. De agenda vermeldt o.m.: Mededeelingen. Jaarversla gen van L.T. en retraiteclub. Bespreking Nat. Bonds-Congresdag. Diverse besprekin gen. Mooie gift. In den loop dezer week mocht de Ned. Herv. Kerk een gift ontvan gen van 1500.van iemand, die onbekend wenschte te blijven. De gift moest ver deeld worden, als volgt: 500.ten be hoeve van de Ned. Herv. Kerk. 500.ten behoeve van de Diaconie en 500.ten be hoeve van de afdeeling van het „Groene Kruis". Rijwieldiefstal. Ten nadeele van den heer J. F. P. uit Den Haag is uit een schuur, staande op een tuin aan den West- vlietweg, een rijwiel gestolen. Aangifte werd gedaan bij de politie, die een onder zoek instelt. STOMPWIJK S. N. A. Gisteravond werd in de gym nastiekzaal de oprichtingsvergadering ge houden van de voetbalvereeniging S. N. A. De leiding van deze vergadering berustte, bij kap. Klaver, die in zijn openingswoord in het bijzonder het Leidsche districtsbestuur welkom heette. Het districtsbestuurslid, de heer Hooger- vorst, houdt een warme propagandarede voor de voetbalsport. In zijn rede wijst spr. er op wat vooral noodig is voor instand houding van een sportvereeniging, o.a. een goed terrein, goede kleedkamers en een wa re clubgeest. Vooral op de financieele zijde- wordt nadruk gelegd. Het is vooral aan de leden de taak van het bestuur bij te staan, door trouw betalen van de contributie en het aanwerven van donateurs. Een goede sportvereeniging is van groot belang voor de opvoeding van de katholieke jeugd. Bij de verkiezing van een bestuur wor den gekozen de heeren: H. Smits, J. Groe ne weg, Jac. Kappetein, C. v, d. Zijde en Adr. Luiten. Tot voorzitter wordt met algemeene stem men gekozen de heer Smits. Kap. Klaver wenschte het bestuur geluk met. zijn ver kiezing en geeft de leiding van de verga dering over aan den heer Smits. Deze dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt dat dit dé derde keer is dat S. N. A. opgericht is. Driemaal is scheepsrecht. S N. A. kan een moet een bloeiende ver eeniging worden. Spr. zegt al zijn mede werking toe en vraagt wederkeerig van de leden alle medewerking om de taak, welke het bestuur zich opgelegd heeft, een suc cesvolle vereeniging te vormen, te volbren- kantonrechter direct uitsprak doende ver oordeelde hem tot 60.— subs. 30 dagen. Het zieke varkentje. A. A. V. had zich te verantwoorden voor het vervoeren van een stervend varkentje, dat hij daarna cadeau gegeven had aan den werklooze de K. Deze had het van hem aangenomen, toen het nog leefde, al dus de verdachte en het daarna op het erf dood gemaakt. De K., die aanwezig is, wordt dan hierover gehoord en verklaard, dat hij het varkentje nog levend van V. heeft gehad. Hij had het cadeau gekregen en het opgegeten. De ambtenaar kan dan ook niet anders doen van V. vrijspreken, terwijl hij dan een nieuwe actie zou kun nen inzetten tegen de K., wat door hem, gelet op des mans omstandigheden, niet zal worden gedaan in dit geval. De kan tonrechter spreekt hierna V. eveneens vrij. BEKENDE HELER VEROORDEELD. De rechtbank heeft een bekenden Am- eterdamschen heler, die kostbare gouden sieraden en tafelzilver, afkomstig van een inbraak in een villa te Heemstede had ge kocht, conform den eisch tot twee-en-een- half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man bevindt zich thans in het huis van bewaring te trecht, verdacht van he ling van een deel van het goud, dat eenige maanden geleden is gestolen uit de tand heelkundige kliniek te Utrecht. gen. De heer Jac. Kappeteijn is tot secre taris van de nieuwe vereeniging benoemd. De aanrijding te Leiden. De toestand van den alhier wonenden J. A. K., die Dinsdagavond op ernstige wijze werd aan gereden en in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd werd, is iets gunstiger. OEGSTGEEST Maria-Congregatie. Aan de Maria- congreganisten wordt bekend gemaakt, dat de H. Mis met algemeene H. Communie tot sluiting van het triduum, zal zijn, niet in de parochiekerk maar om half acht in de kapel van Duinzicht. Groote Jeugddag. De tweede groote jeugddag vertoont 'n groote overeenkomst met die van 't vorig jaar. Weer zal 's mor gens de predicatie onder alle H.H. Mis sen, de jeugdbeweging als onderwerp heb ben, en weer zal slechts eens op der pa- rocianen milddadigheid ten opzichte van de jeugdbeweging een beroep worden ge daan. U vange dus reeds nu aan met spa ren, hetzy met dubbeltjes, kwartjes, gul dens of met meer. De middagplechtigheden zullen in hun karakter eveneens op die van den vorigen jegddag lijken: een volgend maal hierover uitvoeriger. De avonduitvoering, die weer voor alle parochianen gratis toegankelijk zal zijn, zal een verheven en schoon' karakter dra gen. Van deze uitvoering zal herhaling zijn op Maandag 23 Mei, de dag, volgende op den jeugddag. NOORDWIJKERHOUT L. T. B. In hotel Gouwenberg verga derde Vrijdagavond de L.T.B. afdeeling Noordwijkerhout. Geopend werd met den chr. groet en een welkom tot den Geeste lijk Adviseur, kapelaan de Kleermaker en de aanwezige leden, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Hierna kwam aan de orde het punt mededeelingen. Medegedeeld werd, dat de bedevaart van den L.T.B. naar Heiloo op 23 Mei a.s. gehouden zal worden. Deelne mers aan dezen bedevaart kunnen zich op geven bij den secretaris der afdeeling, den heer J. R. Zonneveld. Vervolgens kwam aan de orde punt 4 der agenda: bespreking maatregelen Sierteelt-centrale. In deze ver gadering, zeide de voorzitter, kunnen'voor stellen worden gedaan voor de op 2 Juni a.s. te houden algemeene vergadering van den L.T.B., afdeeling Sierteelt. De heer C. van Paridon wilde een voorstel doen tot het wederom instellen van de minimum prijzen, daar het-thans een grotoe chaos ge worden is. Dit voorstel vond steun in de vergadering. Het lid van den Berg-Verde- gaal zegt, dat zijns inziens de oorzaak van den chaos niet is het verlaten van de mi nimum-prijzen, doch de hooge prijzen van het vorig jaar. De prijzen waren toen te sterk gestegen.. Spreker zegt niet tegen weder-invoering van minimumprijzen voor het binnenland te zijn, doch wel tegen mi nimumprijzen voor het buitenland. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat minimumprijzen voor het buiten een goede voedingsbodem zijn om de ^knoeie rijen in de hand te werken. Het lid H. Langeveld stelt hierna voor minimum prijzen invoeren voor het binnenland en aan de export zelf over te laten of zij is voor invoering van maximumprijzen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen om reden dat de kweekers dan weten waar ze zich aan te houden hebben. Aangenomen wordt eveneens, dat bij in voering van minimumprijzen men liever hoogere heffing ziet dan reserveering daar anders te veel bollen gereserveerd blijven en aan den handel worden onttrokken. Hierna stellen eenige leden voor: ver plichte in levering van plantgoed van tul pen met vergoeding. Dit voorstel wordt eveneens aangenomen voor de algemeene vergadering. Tevens werd aangenomen een voorstel den kweekers te verplichten om half September een opgaaf te doen van den voorraad leveihaar, omdat de export de laatste orders alsdan kan verkoopen. Een stem ging uit de vergadering op om uitbreiding van teeltbewijs te krijgen van tulpen daar het voor den kleinen man thans onmogelijk is om teeltbewijs te verkrijgen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het snij- verbod van bloemen, dat geen doel meer heeft. Besloten werd de algemeene verga dering voor te stellen een verzoek te rich ten tot de vereeniging „De Narcis" om tot opheffing van dit verbod te geraken. Aan het eind van de geanimeerde rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat zich wederom 2 nieuwe leden hebben aange meld, waarna sluiting volgde met den chr. groet. Geslaagd. De heer P. v. Buitenen, amb tenaar bij.de steunverleening alhier, slaag de voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie. De werkloosheid. Thans staan in deze gemeente 235 personen als werkloos inge schreven, waarvan 161 steuntrekkenden. 22 arbeiders zijn bij de werkverschaffing te werk gesteld. ZILK Bollenveiling. Alhier had de jaarlijk- sche verkooping plaats van bloembollen, welke gekweekt zijn voor de kerk en ar men. Er was veel belangstelling en veel kooplust. De opbrengst was 2007.50 voor de kerk en ƒ451.50 voor de armen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6