dagen Historie Noordwijk wacht op zijn bezoekers ZATERDAG 7 MEI 1938 HE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 HET BEZOEK VAN HITLER AAN ITAI.lë. WAARTOE ZULLEN DL BESPREKINGEN MET MUSSOLINI LEI DEN? DE DALING VAN DEN FRANSCHEN FRANC. JAPAN IN DE KLEM. B e r 1 ij nR ome. De Führer ven het Derde Rijk is dezer dagen met allen luister en geestdrift, welke dictatoriaal ge regeerde staten op commando kunnen pro- duceeren, te Rome en Napels ontvangen. Het is niet de eerste maal, dat Hitier een bezoek aan Mussolini in Italië brengt. We herinneren ons nog de Juni-dagen van 1934, toen de Duitsche leider naar Venetië kwam, doch daar door den Duce allerminst hartelijk werd ontvangen. Men vertelt, dat Mussolini verstoord was, wijl Hitler in een gekreukte regenjas uit de vliegmachine stapte; en dat onder dien indruk reeds het eerste gesprek uitermate koel was. Het bezoek werd een volkomen mislukking, en nauwelijks een maand later mobiliseerde Mussolini de Italiaansche troepen om te voorkomen, dat Oostenrijk na den wal- gingwekkenden moord op bondskanselier Dollfuss door Duitschland geannexeerd werd. Het kan verkeeren. Nog geen vier jaar later is Oostenrijk geannexeerd, maar des alniettemin wordt Hitier, wiens bezoek al van te voren was vastgesteld, met haast overdreven pracht en praal gefêteerd. Het is wel aardig om in de journaals der bioscopen al die feestelijkheden te zien of van een krantenfoto een glimp ervan op te vangen, doch wat ons meer interesseert is de vraag: welke pil gaat er schuil onder het vergulde oppervlak? Wat wordt er in- tusschen besproken en tot welke resulta ten zullen deze besprekingen leiden? Er valt op het oogenblik nog weinig van te zeggen, doch volgens den specialen correspondent van Havas heeft men den indruk, dat de positie van Duitschland te Rome meer de positie van een vragende is. Wanneer Italië behoefte heeft aan Duitschland voor de regeling der betrek kingen met Frankrijk en Engeland, heeft Duitschland zonder twijfel Italië nog meer noodig voor de verwerkelijking van zijn plannen in Midden-Europa en om zijn ko loniale eischen tot een goed einde te bren gen. Wat Tsjecho-Slowakije betreft, schijnt het, dat de Duitsche leidende figuren te Rome gezegd hebben: De vereeniging van 3/4 millioen Sudeten-Duitschers met het Rijk is een principieele kwestie, welker oplossing niet van vitale dringendheid is voor Duitschland. De vitale kwestie voor Duitschland is, of Praag in zijn sfeer zal treden eri zijn ver dragen met Rusland en Frankrijk zal los ser maken en zelfs opzeggen. Berlijn wil vooral een wijziging in de buitenlandsche en economische politiek van Praag. De op dit punt op het oogenblik tus- schen Praag en Berlijn aangebonden strijd wordt voorgesteld als een locale episode van den meer algemeenen strijd van de „mogendheden der orde" tegen de bolsje wistische actie in Europa. Berlijn meent krachtens den spil te kunnen rekenen op volledigen steun van Italië. Bij de Duit sche delegatie toont men reeds thans op dit punt volstrekt .vertrouwen. Het is evenwel de vraag of de spil zoo sterk zal zijn, dat zij alleen ten voordeele van Duitschland zal blijven draaien. Want het schijnt ook, dat Italië nu meer voordeel ziet in het volgen van een politiek, welke losser staat van Duitschland dan voorheen. De zakkende franc. Deze week is de Fransche franc opnieuw een eind naar beneden gezakt. Men spreekt thans bij voorkeur over „stabilisatie op een nieuw peil"; het woord „devaluatie" heeft een ietwat mismoedigen klank gekregen. Het is wel typeerend, de dalingen van den Franschen franc sinds den wereldoor log, toen het Fransche betaalmiddel nog ongeveer 50 cent waard was, na te gaan. De „Maasbode" geeft er het volgende overzicht van. „Bij het uitbreken van den wereldoor log werd de gouden standaard in Frankrijk verlaten, om eerst op 25 Juni 1928 weder te worden hersteld. De franc was gedurende de oorlogsjaren en daarna geleidelijk ingezakt tot onge veer 1/5 van zijn waarde van vóór den oorlog. De nieuwe muntpariteit van den Fran schen franc werd dan ook vastgesteld op 9,747. En rond dit niveau van ca. 10 cents werd de franc op goudbasis gehandhaafd tot 26 September 1936. De goudinhoud van den franc beliep 0,05895 gram fijn, terwijl tevens bij het herstel van den gouden standaard, in 1928, werd bepaald, dat het gezamenlijk bedrag van de bankbiljetten-circulatie en de cre- ditsaldi in rekening-courant van de Banque de France voor minstens 35 pet. gedekt moest zijn door goud. Gedurende ruim acht jaren heeft Frankrijk zijn tweeden gou den standaard weten te handhaven. In den bekenden nacht van 25 op 26 September 1936 werd Frankrijk andermaal genoodzaakt tot devaluatie over te gaan. Zooals bekend verkreeg bij deze devalua tie de franc een goudgehalte varieerend tusschen 49 milligram en 43 milligram, ter wijl vóór 26 September 1936 het goudge halte van den franc 65'A milligram be droeg met een gehalte van 0,9 fijn goud. Doordat echter ook de Nederlandsche gulden met circa 25 pet deprecieerde, ver anderde de koerswaarde van den franc te Amsterdam niet in belangrijke mate en kwam uit op ca. 814 cent. Ook deze lagere goudbasis kon Frank rijk niet handhaven. En als gevolg van de zwakke regeeringspolitiek in Frankrijk, moest na negen maanden door minister Bonnet verklaard worden, dat zelfs het laagste goudniveau van den franc, n.l. 43 milligram, niet langer te handhaven was, ondanks het feit, dat in September 1936 nog een stabilisatiefonds was gecreëerd. Einde Juni 1937 werd de goudbasis van den franc als vervallen verklaard. En se dert dien was de Fransche munt niet meer aan een laagtegrens gebonden, zoodat een verdere daling in verband met de econo mische situatie in Frankrijk volgde. Mi nister Bonnet had den franc zwevend ge maakt, hetgeen voor de munt funest zou worden. Immers nog geen jaar later, n.l. begin 1938, werd het meer en meer duidelijk dat de Fransche franc geheel ten onder zou gaan als niet spoedig een radicale wijzi ging in de politiek zou worden doorge voerd. En met het optreden van de nieu we Fransche regeering-Daladier is thans in Mei de tijd gekomen om tot een nieuwe devaluatie in Frankrijk over te gaan, waarbij de franc op een niveau van ca. 5 cent zal worden gestabiliseerd". Drakenstryd. Het wil in China niet vlotten met de Japansche „strafexpe ditie" Het is thans bijna tien maanden ge leden, dat Japan begon met de uitvoering van zijn groote missie, den Chineeschen draak den kop af te slaan en het logge lichaam aldus te ontzielen, maar zooals in de legende blijkt de draak minstens ze ven koppen te hebben, merkt het Handels blad op. Sinds de Japanners op 13 Decem ber Nanking, de hoofdstad van China, veroverd hebben, zyn zij er practisch niet in geslaagd, nog een stap in China te vor deren, noch in militair noch in politiek op zicht. Hun pogingen om via de belangrijke zeeprovincie Sjantoeng het contact tus schen de uit Peking en Tientsin opgerukte en de te Sjanghai, aan den Jangtze, ge lande legers tot stand te brengen, zijn tot dusver op het hardnekkige verzet van de aan het Keizerkanaal geconcentreerde Chi- neesche legers afgestuit. Dientengevolge moest de op dit contact gebaseerde politie ke samenvoeging van de door de Japan ners geinstalleerde regeeringen te Peking en te Nanking tot dusver ook achterwege blijven. De oorlog concentreert zich al se dert ongeveer een maand om Taiertsjwang, dat zich in de handen der Japanners be vindt, en Soetsjaufoe, dat zich nog steeds in die der Chineezen bevindt twee ste den, die den weg naar Hankau, aan den middenloop van den Jangtze, beheerschen. De Japanners komen daar geen schrede vooruit: na elke vordering worden zij door de Chineezen weder teruggeworpen. In het geheele gebied, dat de Japanners op de Chineezen hebben veroverd, heeft zich een guerilla ontwikkeld, die zich tot onder de poorten van Peking, Sjanghai en Nanking voortdurend kenbaar maakt en bij de Japanners het deprimeerende besef levendig houdt, dat zij aan alle kanten door vijanden omringd zijn. Deze guerilla is een permanente waarschuwing, dat de Japansche verbindingslijnen in een land met onmetelijke afstanden, die elke nor male voorstelling verre overschrijden, iede- ren dag uiterst kwetsbaar zijn. Het Japansche volk, dat zich op advies van de legerleiding had vertrouwd ge maakt met de gedachte, dat het leger met enkele welgeplaatste slagen van het Ja- HOOGVLIEGERS ZIEN NOORD WIJK als een groene bosch-vlakte, bes tipt met witte hotels en villa's. VOORSCHOTEN Jubileum. Zaterdag, 7 Mei a.s., herdenkt mej. Wil- helmina Cattermolen den dag dat zij vóór 40 jaar geleden in dienst trad van den zeereerwaarden heer M. A. Thompson, mis tend rector alhier. Voorwaar een schoon jubileum en het zal op dezen dag de trou we en hulpvaardige dienstbode niet aan be langstelling ontbreken. pansche zwaard den Chineeschen draak zieltogend zou doen nearstorten, begint zich ongerust te toonen. Het kijkt totdus- verre tevergeefs naar dit nobele tafereel uit en begint het geduld te verliezen en te vreezen, dat het te veel betaalt voor het gebodene. Het begint bevreesd te worden, dat de vermoeiende strijd met den draak de krachten der zwaardvechters zal te bo ven gaan en tenslotte uitputten. In regee- ringskringen komen onzekerheid en ver warring tot uiting. De regeering is door drongen van het besef, dat de positie van langdurigen stilstand op de Japansche fronten in China niet langer kan voortdu ren zonder zoowel het moreel van de krijgsmacht als die van het volk nadee- lig te beinvloeden, maar zij heeft blijkbaar geen duidelijke voorstelling, welken weg Japan moet bewandelen om weder bewe ging in de fronten te brengen, de verkre gen winsten te consolideeren en China te dwingen tot het sluiten van vrede. Naar het schijnt heeft een ernstig verschil van mening geheerscht tusschen Konoje, den minister-president, die met het oog op de economische positie des lands een versnel ling van den gang van zaken in China noo dig oordeelde, en de Japansche legerleiding in China, die, met strategische overwegin gen rekening houdend zoowel ten aanzien van het onmetelijke Chineesche gebied als ten aanzien van het op den loer liggende Rusland, de voorkeur geeft aan behoed zaamheid. De Japanners maken zich voorts niet slechts ongerust over het feit, dat hun offensief voortdurend weer afstuit op krachtigen weerstand der Chineezen, maar blijken ook zenuwachtig over den belang rijken militairen steun, dien dezen in het bij/onder van den kant der Sovjet-Unie ondei vinden. Men zegt, dat Rusland in zes maanden ijds ruim 500 vliegtuigen en 200 piloten naar Centraal-China heeft gezonden. In ieder geval is het duidelijk, dat Japan :n de klem zit. Het heeft dit echter te wij ten aan zijn eigen eigengereid optreden, waarmede het meende de geheele wereld te kunnen tarten. De verwachtingen Noordwijk bereidt zich voor op het bad seizoen, dat aan het einde van deze maand weer gaat beginnen. In de hotels, in de villa's en in de huizen wordt hard ge werkt, opdat alles er straks weer presen tabel uit zal zien. Gebouwen aan de bou levard en op de duintoppen, die een gu- ren winter lang aan de zoute zeewinden hebben blootgestaan, hebben elk jaar wel een opknappertje noodig en bovendien moet men er met zeepsop en boenwas, met zonneschijn en frissche lucht, de be domptheid van het lange leegstaan-met- gesloten luiken uit verjagen. Het seizoen staat voor de deur. Hoe zal het zijn? Het hart der Noordwijkers klopt vol verwachting. De twee of drie komende maanden moeten het heele jaar weer goed maken. Zij kunnen ook het heele jaar be derven. Men is intusschen in zijn verwachtingen weer optimistisch gestemd. Daar is ook re den voor. Er is een vleug van opleving en in onzen nerveuzen tijd zijn de vacantie- oorden niet de laatste die daarvan profi teered Uit Nederland zelf zijn er belang rijk meer aanvragen dan er verleden jaar omtrent dit tijdstip waren. De onrust in het buitenland zal daaraan niet vreemd zijn. Uit Engeland kwamen verschillende aanvragen voor de z.g. popular-tours. Er wordt in Engeland weer propaganda ge maakt voor Nederland, ook alweer in ver band met die onrust in het dieper gele- zijn niet ongunstig gen deel van Europa. Wat Duitschland be treft is de wacht op de reisregeling, die deze maand moet afkomen. Er is reden aan te nemen, dat er dit jaar meer geld beschikbaar zal worden gesteld voor rei zen naar Nederland. Was het bedrag het vorig jaar gesteld op negen ton, men re kent thans op anderhalf millioen. Het vo rig jaar was de som binnen een etmaal opgevraagd. Niet alleen de hotelhouders zien op deze wijze de naaste toekomst hoopvol in, ook de eigenaars van pensions, villa's en hui zen hebben goede verwachtingen. Er is al veel verhuurd en tengevolge van de groo- terc aanvraag zijn de prijzen ook iets stij ver. Noordwijk maakt het de adspirant-va- cantiegangers ook wel aantrekkelijk. Op sportgebied (tennis en golf) is er weer van allerlei te beleven. Tal van belangrijke wedstrijden staan op het programma. Van 823 Juni wordt bovendien in het Rem- brandthotel het groot internationaal schaak- tournooi gehouden, waaran tien bekende spelers, w.o. drie sterke Nederlander», deelnemen. Voor het seizoen zijn voort* verschillende bekende orkesten geënga geerd, die in de hotels zullen optreden en ook in het Casino zullen eiken avond al lerlei attractieve programma's het publiek kunnen trekken. Men is geheel gereed om de gasten een waardige ontvangst te be reiden. Als zij nu maar komen willen. 1 is dèi een verschil vorige keerl Maar nu ook weer Persil gebruikt Eens

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13