STADS NIEUWS VRIJDAG 6 MEI 1938 OF: LF.IDSCHE COURANT i WREDE BLAD - PAG. 7 in Boekvorm, prachtkleurendruk, wederom verkrijgkaar. Door de zeer vele aanvragen genoodzaakt, zijn wij er toe overgegaan van het beroemde verhaal „Het Betoverde Bos" een herdruk te doen verschijnen- Het boek bevat333 illustraties, uitgevoerd in pracht kleurendruk. Prijs slechts 35 cent afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. Franco per post 42'/2 cent. Wacht er niet mee te bestellen. De oplaag is beperkt en op een tweede herdruk valt niet te rekenen. K. J. M. V. ,ST. PETER KANIS". Henri de Greeve over „De ontwrichting van het gezin". In de zaal van het St. Antoniusclubhuis had gisteren de sluitingsavond plaats van het winterseizoen der K. J. M. V., waar toe behalve de leden ook de ouders der leden waren uitgenoodigd. Het programma van dezen avond was werkelijk meer dan gewoon door het optre den van de St. Odo-koorknapen onder lei ding van kapelaan E. Paap voor de pauze en een rede van den zeereerw. heer Henri de Greeve na de pauze. En het viel dan ook te betreuren, dat de opkomst der le den kleiner was dan die der ouders en verdere belangstellenden. Om circa kwart voor negen werd de bij eenkomst geopend met het vlot gezongen welkom „Guten Abend" uit „Der Spiel- mann". Kap. Paap zat voor de vleugel en speelde de begeleiding, terwijl de koor knapen zich rond den vleugel hadden op gesteld. Hierna opende de voorzitter, de heer J. Janssen met den K. J. M. 'V.-groet, waarna hij allen hartelijk welkom heette, vooral den zeereerw. heer H. de Greve en den moderator, kap. Paap, met zyn koorkna pen. Op dezen meer officieelen sluitingsavond zegt spr., vooral de aanwezigheid der ouders op prijs te stellen. Wat de winteractie be treft is er reden tot tevredenheid, al had spr. gaarne de immer-afwezigen gezien. Spr. wees daarna op eenige fouten, die zich vooral uiten in godsdienstzien. Er wordt zoo veel actie gevraagd op allerlei terrein en de jonge middenstanders houden zich afzijdig. Hoe goed zouden zij in deze moeilijke tij den hun dagen kunnen besteden. Spr. wees sterk op den geest van oppervlakkigheid en inertie en wekte de leden op hun vrijen tijd beter te besteden, deel te nemen aan de kath. actie en het herstellen der maat schappij. Spr. vroeg den leden het zomer seizoen goed in te zetten en te voleinden. Hierna traden wedercm de St. Odo-koor knapen op begeleid door kapelaan E. Paap. Zij zongen achter elkaar met slechts een enkele pauze een tiental zulke aardige, fris- sche en vroolijke liedjes, dat na elk frjsch en helder gezongen lied een "hartelijk ap plaus voor deze vroolijk zingende jongens in ivoorkleurig kleed met roode sjerp en muts weerklonk. Het was een prachtig menu van Duit- sche en Hollandsche liedjes, waaronder eenige frissche composities van kap. Paap zelf. Het „Marche funèber" van zijn hand was een pracht van een begrafenis van een kever, door tallooze dieren begeleid en ieder couplet eindigend met het „Domine, domine requiem". De zes liederen na de korte pauze waren Hollandsche en Vlaamsche liederen, die wederom groot succes brachten Het fris sche vroolijke slot „De jongens van nu", bracht ten slotte een applaus dat tot een ovatie werd. Wij kunnen niet nalaten hier aan toe te voegen, dat de waardeering voor de St. Odo-koorknapen van kap. Paap groeit met iedere uitvoering die zij geven. Leiden bezit hiermee een jongenskoor, dat met gevoelige, geestige en frissche liederen op het meest exquise programma een eere plaats kan innemen. Het dankwoord van den voorzitter was welverdiend. Na de pauze, welke hierop werd gehou den, was het woord aan den zeereerw. heer H. de Greeve, die sprak over „De ontwrich ting van het gezin". Spr. kwam in zijn rede allereerst terug op de openingswoorden van den voorzitter,- welke een klacht inhielden. Toch waar schuwt spr. tegen pessimisme en moedeloos heid, want heusch: wij winnen. Hij heeft het zien groeien en moet zeggen, dat er veel is bereikt. Het gesignaleerde gebrek aan belangstelling wijst op een normale groei; wij hebben te doen met 'n opvoedir.gsvraag- stuk. Dat kan zoo vlug niet gaan. De eman cipatie van het katholieke leven is nog jong en wij hebben die van onderaf moe ten opbouwen. En dan moet men beden ken, dat deze nog geen 60 jaar oud is. En dan is er geleidelijk zeer veel bereikt. Als er zoo weinigen meewerken, dan zijn die weinigen in ieder geval principieele menschen. Overgaande tot het onderwerp van zijn rede wil spr. liever spreken over het gezin. Wat tot de gezinsontwrichting behoort we ten wij, dat is alels wat in de wereld aan 't rotten is. Spr. wil liever daartegenover stel len, wat wij daartegen moeten doen. Spr. gaat uit van de stelling, dat het ge zin door God is ingesteld tot doorvoering van de uitbreiding van het Godsrijk. Daar om heeft God aan het gezin de waarde ge geven van een godsdienstig heiligdom. Daarin liggen alle mogelijkheden voor een prachtig gemeenschapsleven. De fundamenten van het gemeenschapsle ven worden eerst aangekweekt in het ge zinsleven. Die fundamenten zijn: geloof, gehoor zaamheid, eerbied voor het gezag, gemeen schapszin en offerzin. God heeft in 't gezin onderdak gevraagd voor vele belangrijke dingen lo voor God zelf. Als twee men schen trouwen bouwen zij een huis en op het oogenblik van het huwelijk klopt God aan en vraagt onderdak voor zijn verlos singswerk, voor zichzelf. Spr. werkte deze gedachte verder uit in het vraagestuk der godsdienstige opvoeding. Spr. gaf hier een zeer duidelijk psycho logische uiteenzetting van het geval, hoe jeugdige menschen, die geen geest van ge bed hebben en geen begrip van hetgeen zich in de kerk afspeelt, liever niet naar langdurige kerkelijke plechtigheden gaan. Zij worden door hun ouders gedwongen en willen er dan later niets meer van we ten. De eenige oplossing dezer moeilijk- i heid is niet de uiterlijke, maar de diep l godsdienstige opvoeding in het gezin. Daar moet een godsdienstige sfeer zijn, de kin deren moeten den godsdienst voelen. De meest verantwoordelijke plicht is de kin deren leeren bidden en dat kan men niet als men zelf niet den geest van gebed heeft. Plicht is de ziel onzer kinderen te heili gen de zielen der kinderen in con+act te bren gen met Christus en dat kan alleen door een diep-godsdienstige sfeer in het gezin. 2o. God moet in het leven geconsulteerd worden in alles. Dit hangt samen met het vertrouwen. Maar dit vertrouwen is niet het vertrouwen van een automatische no veen, 3 weesgegroeten in de gleuf negen dagen lang en dan moet de hemel over de brug komen. Voordat wU bedelaars, vra gers zijn, zijn wij schepselen en als zoo danig hebben wij plichten d.i. God dienen, geheel en al, en als wij dat gedaan heb ben, kunnen wij aankloppen. Christendom is absoluut of waanzin. Vraagt en gij zult verkrijgen is letter lijk waar, maar.... zoek eerst het Rijk Gods Wij hebben het 200 jaar andersom ge daan en het resultaat is dat wij èn het geld èn het Rijk Gods kwijt zijn. Wij moeten meer vertrouwen krijgen en God consul teeren in alles. Wij moeten vragen: hoe zou Christus hier beslist hebben? 3o. In het gezin moet God verdedigd worden. Tegen lectuur, boeken, kranten, conversatie. Spr. geeft hiervan een voorbeeld n.l. wat neutrale bladen betrpft. Wij zijn Christenen en het Christendom is alles of niets. Die bladen zijn leeg van Christus, het is geen voedsel voor Christenen. God moet verdedigd worden tegen con versatie n.l. tegen kwaadspreken en laste ren, vooral in dezen tijd. God moet verde digd worden in de zielen der kinderen door hen ernstig en gewetensvol op te voeden. Daardoor zal het ontwrichte gezin en de wereld worden hersteld in God, die het be gin en het einde van alles is. Na een hartelijk woord van dank van den voorzitter werd met een gebed cn priester lijken zegen deze zeer geslaagde bijeen komst gesloten. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen is tot 3972 ge daald. Voor de verschillende beroepen zijn de cijfers: bouwvakarbeiders 753, fabrieks arbeiders 202, kantoorpersoneel 165, hotel- en cafépersoneel 59, houtbewerkers 138. kleermakers 57, land- en tuinbouwarb. 111. metaalbewerkers 606, sigarenmakers 22, technici 36, textielarbeiders 386, transport arbeiders 955, typografen 83, voedingsmid delenarbeiders 244 en vrouwen 152. Totaal 3972. Op 6 Mei 1937 waren er 4183 werkloozen, in dezelfde week van het jaar 1936 was hel aantal 4376. Leidsche Aquarium- en Terrarium- vereeniging „De Natuurvriend". Bovengenoemde ver. hield gisteravond haar maandelijksche ledenvergadering in de zaal van „Zomerlust". Na opening door den voorzitter, den heer W. Zwart, hield deze een causerie over de aquariumplanten. Spr. begon met er op te wijzen, dat de aquariumplanten in de aquaria vaak op geheel andere wijze groeien, dan zulks in de natuur gebeurt. In het aquarium toch worden de planten steeds, op een enkele uitzondering na, op denzelfden waterstand gekweekt, terwijl de waterstand in de na tuur dikwijls zeer sterk wisselt. In den z.g. natten tijd is een waterstand van 2 a 3 Meter niet denkbeeldig, terwijl in den dro gen tijd de planten vaak bijna of geheel droog komen te staan. In de laatste perio de komen verschillende planten tot bloei en geven dan ook wel zaad. Dit laatste is in de aquaria een groóte uitzondering. Hierna bracht spr. het nut der planten naar voren. Behalve uit decoratief oogpunt, vervullen zij een belangrijke rol als zuur stof-producenten. Zonder deze zuurstof toch ,is het niet mogelijk een goed functio- neerend aquarium in stand te houden. In verband hiermee werd ook de stand en belichting van het aquarium besproken. Vervolgens ging spr. over tot bespreking van de planten in 't bijzonder. Aan de hand van een groote collectie prachtig materiaal werden familie-gewijs een dertigtal soorten besproken. Hierbij werd gewezen op meer dere of mindere geschiktheid, wijze van bloeien en groeien, land van herkomst enz. Spr. werd met aandacht gevolgd, ter wijl aan het slot de meegebrachte planten gratis onder de aanwezigen werden ver loot. Gisteren Is de 36-jarige electrlcien G. Z., toen hij bezig was in een woning aan de Oude Vest een lamp op te hangen, misge stapt en met de rechterband door een ruit geslagen. De slagader werd hem doorge sneden, waardoor hij veel bloed verloor, terwijl ook twee vingers verwond werden. Door den E.H.D. is de man naar het St. Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. De dienstplichtige korporaals Jaquet, Dieker, v. d. Linden, van Rossum, van der Meer en Sandstraa z'jn op 3 Mei 1.1. aan gesteld tot beroeps-korporaal bij 6 R.V.A. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGST SACRAMENT. Algemeene ledenvergadering. Bovengenoemde vereenlging hield gister avond een matig bezochte jaarvergadering in het gebouw der St. Jos.-Gezellenvereeni- ging. De voorzitter, de heer L. C. Schrijvers, uitte zijn spyt over de geringe belangstelling en heette in het bijzonder welkom den spre ker van dezen avond, den weleerw. heer rector H. A. J. Drost, Centraal-praeses der St. Jos.-Gez.-Ver. te Amsterdam. Na dit openingswoord werden de notulen der vorige vergadering, door den secreta ris, den heer E. Duym, gelezen, goedge keurd. De secretaris bracht hierna verslag uit over het afgeloopen jaar. Daarin wordt gememoreerd het aftreden als geestelijk adviseur, kap. Dorbeck, die overgeplaatst werd naar Rotterdam en het overlijden van den penningmeester, den •heer W. Bergers, die beiden veel voor den Vriendenkring hebben gedaan. Het aantal leden bedroeg in het afgeloo pen jaar 678 en werd vermeerderd met 11. De secr. wees erop, dat dit aantal nog veel te gering is; het moet minstens het dub bels zjjn. Het finantieel verslag, uitgebracht door dsn heer C. H. v. d. Drift, gaf een voordee- lig saldo aan van ƒ388. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren E. Duym, alg. seer., J. L. van Heteren (O. L. Vr. He melvaart en St. Joseph), H. J. Staats (St. Petrus), H. J. W. Peeters (O. L. Vr. He melvaart en St. Joseph) en C. F. v. d. Berg (H. Leonardus). Hierna kwam de Geest. Adv., de wel eerw. heer P. M. Verhoofstad, ter vergade ring, die dcor den voorz. hartelijk welkom werd geheeten. Rede rector H. A. J, Drost, Vervolgens was het woord aan rector Drost, die sprak over: „Vrienden van het H. Sacrament", een moderne ridderorde van God. De eerw. spr. zeide in zijn inleiding ver wonderd te zijn geweest hier evenveel da mes aanwezig te zien als heeren. Spr. wilde allen opwekken vrienden te zijn van het H. Sacrament. Een mooiere titel voor deze vereeniging had moeilijk gekozen kunnen worden. Wanneer we ech ter vrienden van het H. Sacrament mogen worden genoemd, dienen we de beteekenis daarvan te begrijpen. In de H. Eucharistie is wezenlijk en waar achtig Jezus Christus tegenwoordig. God is liefde en liefde is mededeelzaam, liefde wil aan anderen mededeelen. God wilde Zyn liefde mededeelen aan iemand, die daardoor mede gelukkig zou kunnen zijn. En daarom schiep God den mensch uit het niet, maar de mensch ging zijn eigen weg. De mensch verscheurde het scheppingsplan, doch God's liefde was on uitputtelijk. En toen is God mensch gewor den en Hij heeft alles gedaan om de men schen weer voor zich te winnen. Dat was de liefde van God. Niemand heeft den mensch meer bemind dan God en niemand heeft God meer ge haat dan de mensch. God moest weg uit het midden der men schen, maar Hij wilde blyvén. En Zijn goddelijke liefde wrochtte een liefde-won der in de zaal yan het Laatste Avondmaal en sprak de woorden die tot het einde der eeuwen zullen doorklinken: „Neemt en eet, dit is Mijn Lichaam, dit is Mijn Bloed". Dat komt dus hier op neer, dat die klei ne blanke hostie God is; dat dus, zoolang die kleine witte hostie op aarde is, God bij ons is. Daar zien ons dezelfde goddelijke oogen, daar bemint ons datzelfde goddelijke hart, daar waakt Hij voor ons, daar troost Hij ons, daar wacht Hy ons. Wat zou de aarde zijn zonder die witte hostie? Wat zou de wereld zijn zonder de Eucharistie? Christus is daar, God is daar. Dat hebben we geleerd op moeders schoot, op de catechismus. Maar, leeft <3at genoeg onder ons? Beseffen we dat goed, dan moeten we weten wat de H. Eucharistie is. En vriend te zijn van het H. Sacrament, dat is vriend van God; de teerste naam, die denkbaar is. Maar, zijn we ons wel bewust wiens vriend we zijn? Dat bewustzijn mag ons nimmer ontgaan. Daarom wil spr. aller geloof verdiepen om dat bewustzijn te verlevendigen. Alles is door God gemaakt en er is niets wat niet door Hem gemaakt is en in deze woorden rijst het heele visioen der schep ping, door Gods almacht uitgedacht en tot stand gekomen. En die machtige God is onze vriend in de H. Eucharistie. In fijn gekozen woorden schetste de eerw. redenaar vervolgens wie Christus onze vriend is aan de hand van tal van aanhalingen uit het Nieuwe Testament, uit den catechismus, enz. Dezelfde God, die in den hemel verheer lijkt wordt door duizendmaal honderddui zenden, diezelfde God leeft bij ons op aar de. Neem God weg uit den hemel en één consecratie van den preisier brengt God m den hemel terug. En die God is onze vriend. Voelen wij ons niet wegzinken in het niet tegenover de stralende majesteit, wel ke er van God uitstraalt? Christus zelf heeft het gezegd, dat wij geen dienaren zijn; Hij noemde ons vriend. Vriend van Christus; dan is er geen groo- tere eeretitel dan vriend van het H. Sa crament. Wat zien we niet op tegen een titel? Rid der van Oranje Nassau, van den Ned. Leeuw e.a. Maar wat ligt er dan geen eer in den titel van ridder van het H. Sacra ment. Dien eertitel moeten we hooghouden. Wat we noodig hebben, dat zijn mannen en vrouwen, die moderne ridders zijn van het H. Sacrament. Dat moet in al hun wer ken en woorden tot uiting komen. Het zelfde willen en hetzelfde niet willen (als Christus), dat is de ware vriendschap. Wanneer iemand geëerd is heeft hij vele vrienden. Hoeveel vrienden had Christus niet toen Hij weldoende rondging door de wereld, maar na den Palm-Zondag werd Hij daar allen verlaten. In onze wereld wordt Christus niet meer gehuldigd, niet meer erkend. In onze maat schappij wordt een sociale Godsmoord ge pleegd, aldus zegt de paus in zijn ency cliek, Christus wordt verbannen uit het openbare leven. Daarom moeten wij het ons tot een eere- taak rekenen Christus terug te brengen in de maatschappij. Willen we werkelijk vrienden zijn van Christus, dan hebben we mannen noodig, die voor hun overtuiging durven uitkomen en Christus de eereplaats geven, die Hem rechtens toekomt. De Eucharistie is de band tusschen he mel en aarde en dien band moeten we ver stevigen door het geloof te stellen tegen het hedendaagsche ongeloof. Christendom en moderne wereld zijn met elkaar in tegen spraak, niet omdat het in zich zoo is, maar cmdat de mensch ze aldus maakt. De Ka tholieken moeten in deze moderne wereld hun geloof uitdragen. Film en radio moe ten worden aangewend om onze christe lijke beginselen uit te dragen. Godsdienst kan zich niet beperken tot de vier muren van een kerkgebouw, maar moet zich uitleven in staat en maatschap pij en daarvoor moet de mensch, die zijn godsdienst beleeft, zorgen. Vanuit het stille tabernakel ziet Christus de verwoesting der wereld aankomen en Hij roept de wereld toe: „och mocht gij toch beseffen, wat u tot vrede sticht!" Maar de wereld begrijpt Hem niet en daarom moe ten de vrienden van het H. Sacrament den Christus weer uitdragen de wereld in. Daar moeten zij kracht op doen om in hun ciage- lijksch werk sterk te staan om de moderne wereld te toonen, dat Christus nog leeft. Daarom is de vriendschap van het H. Sa crament een modern ridderschap in een moderne, God- en plicht vergeten wereld. Wanneer we ons vrienden noemen van het H. Sacrament en we voeden ons niet met het H. Sacrament, dan is die vriend schap een bespotting. Derhalve moet de H. Communie het hoogtepunt zijn van ons le ven. De H. Communie moet de voedings bron zijn van onze beginselen en onze idealen, daardoor moet het bovennatuur lijke leven onzer ziel gevoed worden. Daarom, willen we in onzen tijd onze roeping vervullen en beantwoorden aan hetgeen van ons gevraagd wordt, als vriend van het H. Sacrament, dan moeten we ons voeden met de bron van alle genaden, de H. Eucharistie. Daarvoor is het niet vol doende eens 'n uur aanbidding te doen. Had God dit gewild, dan had hij een anderen vorm gekozen. Hij heeft brood genomen, opdat de mensch er zich mee zou voeden. Zoo zal de vriend van het H. Sacrament zich sterken om de moderne wereld den Christus Eucharisticus weer te doen ken nen. Doen we dat, dan zal God ons opne men in de heerlijkheid, welke Hij voor zijn vrienden heeft weggelegd. Na deze met applaus beloonde rede sprak de voorzitter een hartelijk woord van dank tot rector Drcst voor zijn begeeste rend woord en gaf hem de verzekering, dat zoo Leiden zich eens moge verheugen over een heerlijk Eucharistisch leven, dat rector Drost daartoe zal hebben medegewerkt. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering met een dankwoord van den voor zitter en een opwekking om één te zijn, één in geloof, één in onzen strijd om daar door sterk te staan tegen de aanvallen van- onze vijanden. SPORT LAWNTENNIS OM DEN DAVIS-BEKER. De loting. De loting in den Davis-bekerwedstrijd NederlandFrankrijk op de M.E.T.S.-ba- nen te Scheveningen heeft het volgende resultaat gehad: Zaterdagmiddag: van SwolDestremeau, HughanPetra. Zondagmiddag: Hughan en van Swol tegen Petra en Bolelli. Maandagmiddag: .van SwolPetra Hu ghanDestremeau. De wedstrijden vangen om 2.15 uur aan. Brugnon is dus in dit schema niet op gesteld en de kans, dat hy zal spelen is uiterst klein. Wellicht zal men nog trach ten bij den secretaris van de internationale federatie, de F.I.T.T., dispensatie van de desbetreffende bepaling van het Daviscup reglement te krijgen, doch het resultaat daarvan staat nog geenszins vast. Zondagmiddag wordt vóór het dubbel spel een exhibRionpartij gespeeld, waar aan zeer waarschijnlijk Timmer zal deel nemen. Wanneer Bcugnon inderdaad niet in den eigenlijken wedstrijd uitkomt, zal hy voor deze exhibition-partij wel zeer veel voe len.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7