De welstand in Leiden en Omgeving OUD-MINSTER VERSCHUUR OVER DE WERKLOOSHEID Naast sterke teruggang een begin van verbetering DONDERDAG 5 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET VORSTELIJK HUWELIJK OP „HUIZE DOORN" Zooals gemeld, is gisteren in Huize Doorn het huwelijk gesloten tusschen den klein zoon van den ex-keizer Louis Ferdinand en de Russische grootvorstin Kyra Kirilovna. Aan een verslag in de „Maasbode" over het verloop der plechtigheden ontleenen wij hier het volgende: Aan het bordes van Huize Doorn zijn de laatste gasten ontvangen. De oude ex-kei zer is persoonlijk gekomen om H. K. H. Prinses Juliana af te halen en aan zijn arm wordt onze Prinses naar een der eere plaatsen geleid. De ex-keizer draagt de martiale uniform van commandant van zijn geliefde garde-regiment. Voor den katheder zijn de plaatsen gere serveerd voor het bruidspaar. Daarachter op de eerste rij, grootvorst Kyrill, de va der van de bruid, ex-keizer Wilhelm en zijn echtgenoote, prinses Hermine, kroon prins Wilhelm, diens echtgenoote prinses Cecilie en H. K. H. Prinses Juliana. Op de tweede rij hebten plaats genomen, de groot hertogin en hertogin van Meckelenburg, Z. K. H. Prins Bernhard, prins Friedrich, grootvorst Wladimir, de vorstin Zu Hohen- lohe, prins Oscar en prins Hubertus. Achter hen hebben de andere vorstelij ke personen een plaats gekregen en ver volgens komen de overige gasten en de. hofhouding van „Huize Doorn". Even na twaalf uur bestijgt dr. Döhring den katheder, om den hartewensch te ver vullen van den ex-keizer, de kerkelijke inzegening van het huwelijk van zjjn klein zoon. Dan schrijdt het bruidspaar lang zaam de hal binnen, terwijl de organist een preludium speelt op een psalm. Prins Louis Ferdinand draagt de teerblauwe uni form van reserve-officier bij de Duitsche luchtmacht. Grootvorstin Kyra draagt een wit bruidskleed, met een lange, witte sleep, die reeds door haar grootmoeder bij haar huwelijk werd gedragen en die voor deze plechtigheid te Parijs is gemoderniseerd. In haar arm draagt zij een bruidsbouquet van oranjebloesem, myrthe en eenige kostbare orchideeën. Nadat het orgelspel is verklonken, wordt een gemeenschappelijke zang aan geheven. Ds. Döhring neemt dan het bruids paar de geloofsbelijdenis af en gaat ver volgens over tot het uitspreken van de trouwrede. Tot'tekst heeft hij gekozen het laatste vers van hoofdstuk dertien van Paulus' eersten brief aan de Corinthiërs, de mooie woorden: „En nu blijyen geloof, hoop en liefde, deze drie; maar de meerde re onder hen is de liefde". Ds. Döhring herinnerde aan de grootmoe der van den bruidegom, keizerin Augusta Victoria, die zoo grooten invloed in de fa milie heeft gehad. Zij was een diep-vrome natuur. En in dit verband herinnerde de feestredenaar aan de oude spreuk: de plaats die een goed mensch betreden heeft, is hei lig. Zij is in Doorn overleden en spr. be sloot zijn pieuse herinnering aan haar met de woorden: „Haar zegen zal het jonge paar begeleiden". Ten slotte wees dr. Döhring er op, dat de bruid Grieksch-Orthodox is. Hier in dit Evangelische huis, wilde hij, wat Evange lisch en Grieksch-Orthodoxen gemeen hebben, samenvatten in één woord: het Godsvertrouwen. Dan spreekt dr. Döhring de woorden van de trouwformule en als bruidegom en bruid hun „ja" hebben geantwoord, bidt hij den zegen voor hen af, welk gebed wordt gevolgd door het Onze Vader. Weer knielt het bruidspaar voor den predikant om den zegen te ontvangen en dan zingen alle aanwezigen het lievelingskoraal van keizerin Augusta Victoria, dat zoo vaak in „Huize Doorn" geklonken heeft: „Jesu geh' voran, auf der Lebensbahn". De feestmaaltijd. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid vereenigden alle aanwezigen zich aan een eenvoudigen feestmaaltijd. Hier zat H. K. H. Prinses Juliana aan de rechterhand van ex-keizer Wilhelm. Aan haar'rechter zijde zat kroonprins Wilhelm, de vader van den bruidegom. De feestmaaltijd was geheel gesierd met roode rozen en bood, met al de schittering van de uniformen, decoraties en eere-tee- kenen, een zeldzamen aanblik. Het was een oogenblik, als had het raderwerk van den tijd hier op dezen zonnigen lentedag stil gestaan. Dit was even het Potsdam uit den glorietijd van het keizerrijk. Ex-keizer Wilhelm spreekt. Bij den aanvang van den feestmaaltijd heeft de ex-keizer de gasten toegespro ken, met een van die korte, kernachtige speechen, die hem in Doorn nog altijd van het hart moeten, als hij de familie rond zich vergaderd weet. Hij begon zijn toe spraak met een hartelijk welkom aan de bruid: „Sei wilkommen in diesem Haus, liebe Kyra". Dan sprak hij er zijn vreug de over uit, dat de oude verwantschap tus schen de Hohenzollerns en de Romanoff's weer is opgeleefd en bestendigd. Het is nu het toeval, dat deze beide jonge menschen heeft samengebracht en de oorzaak werd van een liefde, die puur is, zonder eenige berekening. Dan wees hij het jonge paar op de verantwoording, die het op zich neemt. Als diep geloovig Christen hield hij hun beiden de stelling voor, dat men een gezin niet anders vestigen kan dan op de rots van het Christelijk geloof. Dan kan het ook strekken tot nut van het va derland en van de familie. „God zij met u beiden, mijn zegen op u beiden", zoo .besloot de ex-keizer zijn toespraak. De gasten vertrekken. Onder de eerste gasten, die van „Huize Doorn" vertrokken, waren H. K. H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard, die, luide toegejuicht door de samengestroomde me- In Parkzicht hield gisteravond mr. dr. T. J. Verschuur, oud-minister van econo mische zaken, voorzitter der R. K. Staats partij, een rede voor het kader van de rijkskieskringorganisatie Amsterdam. Een honderdtal bestuursleden der afdeelingen was aldaar bijeen. Tot onderwerp had hij gekozen de werkloosheid. Spreker begon met eenige cijfers over dit verschijnsel. Zij geven zeker eenige verbetering te zien. Voorts zijn zij eens deels te groot weergegeven, daar de ruim 50.000 te werk gestelden er nog in zijn opgenomen. Anderzijds zijn zij te klein, daar als werkloozen niet te boek staan velen uit den middenstand en uit de hoo- gere standen, die ofwel in het geheel niet aan den slag kunnen komen, ofwel onbe vredigend. Hoezeer men ook door ontroering is aangegrepen, billijk en rechtvaardig moet men blijven. Waarheid gebiedt te erken nen, dat er veel, zeer veel gebeurt in ons land. Alleen maar begaat onze regeering de fout haar werk als het ware verborgen te houden. Elders is er een propaganda- ministerie, hier schuwt de regeering van reclame. Elders gebeurt alles met den grooten trom, hier met den stillen trom. Als er weer een mooie brug klaar is, komt er een straatmaker, die het laatste zand wat aanveegt en die zegt tegen de weg gebruikers: ziezoo, je kunt erdoor. Elders belegt men een groot feest, dat bij ons de eerste spade in den grond ook reeds heeft plaats gehad. Bij ons moet het een Moer- dijkbrug zijn, wil men een, nog zeer be scheiden, plechtigheid organiseeren. Onze Wieringermeer is heel wat grooter werk dan de Pontij nsche moerassen, maar er is veel minder film van gemaakt. Onze re geering doet zichzelf onrecht èn aan ons volk, dat de werkloosheid draagt en recht op heeft bemoedigd te v/orden. Vroeger waren wij in de handelspolitiek lamme goedzak, thans in de propaganda: houten Klaas. Aan de cijfers toonde spreker aan, hoeveel er reeds gebeurd moet zijn. In bijzonderheden ging spreker na de verschillende terreinen, waarop de bestrij ding der werkloosheid geschiedt. Achter eenvolgens: de handelspolitiek, als hulp bij onze productie, de ordeningsmaatrege len, de groole publieke werken van het wegenfonds en het werkfonds, de werkver schaffing, de industrie-financiering, de werkverruiming (in engeren zin). Na de beteekenis dezer onderdeelen te hebben ontwikkeld, drukte spreker als zijn over tuiging uit, dat zij veel meer moeten wor den gecoördineerd. Het is onbegrijpelijk, dat werkfonds wegenfonds en werkver schaffing naast elkaar werken, met slechts heel weinig onderling verband. Hier moet betere organisatie komen. Het ware ge- wenscht, dat een krachtige figuur, met rui me bevoegdheid, die niet anders dan met de drie betrokken ministers heeft te ma ken, hier de leidsels in handen krijgt. Zou dit niet iets zijn voor den minister zonder portefeuille, Col ij n zelf? aldus spr. Spreker noemde allerlei symptomen op, waaruit men mag afleiden, dat de regee ring met geheel vernieuwd elan de werk loosheid gaat aanvatten. Uit een economisch oogpunt is het onder houden van een leger van werkloozen de grootst denkbare luxe. Ze op te nemen in werkplannen met een behoorlijk econo misch nut, zij het dat zij volgens gewone opvatting niet rendabel zijn, zal in vele gevallen nuttiger zijn, zuiver economisch, dan de steunverleening. Wij brengen de werkloosheid thans meer dan vroeger in verband met het moreel van ons volk en zelfs met de onafhanke lijkheid. Als de les van Oostenrijk ons niet heel veel zegt, dan hebben wij onze oogen en ons verstand verloren. Plannen, of liever een complex van plannen schudt men niet uit den mouw. Dat onze werkverschaffing zoo prachtig op peil wordt gehouden, is reeds een groo- te verdienste. Er zijn duidelijke teekenen, dat het tempo nog opgevoerd wordt. Zoo zouden wij ons in den minister van econo mische zaken geheel vergissen, als wij niet ook plannen voor het werkfonds, nieuwe plannen zouden mogen verwachten. Reeds eerder heeft spreker op dit punt vertrou wen in de regeering uitgesproken. Van positief christendom moet op dit terreinblijken. En met vertrouwen zegt spreker: zal dan ook blijken. nigte, naar Baarn terugreden. Ook het ge volg van ons Prinselijk Paar was in groot gala en aankomst en vertrek van deze gas ten behoorden tot de mooiste momenten, die de wachtenden voor het poortgebouw beleefden. Ex-kroonprins Wilhelm naar Berlijn vetrokken. De Duitsche gasten, die de huwelijks plechtigheid op „Huize Doom" hebben bij gewoond, zijn geleidelijk weer naar hun vaderland teruggekeerd. Ex-kroonprins Wilhelm heeft hedenmor gen met den D-trein naar Berlijn, welke om 8.31 uur van Amersfoort vertrok, den terug reis aanvaard. Hij kwam per auto uit Doorn aan en begaf zich daarna onmiddel lijk naar den trein, waar hij in een gere serveerde coupé plaats nam. Op het perron waren marechaussees aanwezig Behalve de op deze pagina geplaatste photo's hebben wij nog een tweetal photo's van deze bijzondere gebeurtenis opgeno men in de photo-pagina. Prof. dr. P. C. T. van der Hoeven tijdens zijn welkomstrede op het inter nationaal congres voor verloskunde en gynaecologie in het Koloniaal Instituut te Amsterdam Hoe ts het mogelijk, dot Wacnborg-Kleedlng apart van stof en apart van bewerking is? Omdat Kreymborg er geen massa-werk van maakt. alleen bij KREYMBORG GISTER HAD OP HUIZE DOORN DE KERKELIJKE HUWELIJKSINZEGENING PLAATS VAN PRINS LOUIS FERDINA ND VAN PRUISEN EN GROOTVORSTIN KYRA VAN RUSLAND. Tijdens de lunch, van links naar rechts: De ex-Kroonprins Wilhelm, H. K. H. Prinses Juliana, en de ex-keizer van Duitschland Wilhelm. Ofschoon de opleving in handel en in dustrie, die na de devaluatie is ingetre den, wel eenige verbetering heeft gebracht in de financieele omstandigheden van het Nederlandsche volk, komt daarvan nog niet veel tot uitdrukking in de door de belas ting-administratie verzamelde gegevens over het afgeloopen dienstjaar. Integen deel toonen deze gegevens voor tal van ge meenten weer een verdere inzinking ten opzichte van het vorige jaar. Toch kan, ook in onze omgeving reeds hier en daar van eenige verbetering gesproken worden, zooals uit onderstaande opgaven blijken kan. Een eerste maatstaf voor de beoordeeling van den welstand eener plaatselijke bevol king ligt in het aantal inwoners, dat aan geslagen is in de rijksinkomstenbelasting. Het uitgangspunt van den wetgever is im mers geweest dat ieder, die slechts in het noodzakelijke levensonderhoud van zich en de zijnen kan voorzien of die zelfs dat niet kan van belastingplicht zou zyn vrijgesteld, en dat alleen zij, die een groo ter inkomen hebben dan voor het noodza kelijk levensonderhoud vereischt wordt, via de belastingen zou bijdragen in de ge meenschappelijke lasten. Belastingplicht en betrekkelijke welstand vallen dienten gevolge samen en hoe algemeener de wel stand over de bevolking is verbreid, des te hooger zal dus verhoudingsgewijze het aantal belastingplichtigen zijn. Omgekeerd wordt in de daling, c.q. de stijging van het aantal belastingplichtigen over een be paald jaar de beperking, c.q. de verruiming van de welstandsverbreiding nauwkeurig weerspiegeld. Voor een zuivere vergelijking is het noo- dig den invloed van de bevolkingstoe- of afname geheel uit te schakelen. Te dien einde geven wij onderstaande berekenin gen aller per duizend inwoners. In onder staande staatjes vermeld de eerste cijfer- kolom het aantal aangeslagenen in de rijks- inkomstenbelasting over 1936; de tweede kolom geeft dit aantal voor 1937 weer, ter wijl de derde kolom de procentueele wijzi- GISTEREN HAD OP HUIZE DOORN DE KERKELIJKE HUWELIJKS-INZEGENING PLAATS VAN PRINS LOUIS FERDI NAND VAN PRUISEN EN GROOTVORST IN KYRA VAN RUSLAND. Het gelukkige Bruidspaar met ex-keizer Wilhelm. ging vermeldt. Ter vergelijking stellen wjj naast de cijfers van Leiden en omliggen de gemeenten het rijksgemiddelde. Belastingplichtigen Daling per duizend zielen in 1936 1937 pet. Rijksgemiddelde Leiden 182 169 7.1 Het laatste belastingjaar is voor onze stad derhalve wat ongunstiger gebleken dan het voor het land als geheel geweest is. Niet temin is het aantal aangeslagenen ook thans nog beduidend grooter dan het rijksgemid delde. In de volgende nabij gelegen ge meenten ontwikkelde de toestand zich in het laatste jaar relatief gunstiger dan het rijksgemiddelde Bodegraven Haarlemmermeer Leiderdorp Leimuiden 142 140 1.4 Rijnsburg 90 89 1.1 Voorhout 65 62 4.6 Voorschoten 158 155 1.9 Wassenaar 157 249 3.1 Woerden 165 155' 6 Woubrugge 88 86 2.2 Zoetermeer 137 130 5.1 Zwammerdam 99 95 4. Bleef in bovengenoemde gemeenten de beperking van de welstands-verbreiding ge ringer dan het rijksgemiddelde, minder gunstig ging het toe in: Ter Aar 55 50 9.1 Alphen aan den Rijn 123 113 8.1 Hazerswoude 89 82 7.8 Hillegom 143 131 8.4 Koudekerk 103 94 8.7 Moercapelle 110 99 10.— Nieuwveen 89 83 6.7 Noordwijk 118 106 10.1 Noordwijkerhout 78 71 9.— Rijnsaterwoude 101 94 6.9 Valkenburg 98 88 10.2 Warmond 152 136 10.5 Zevenhoven 79 73 7.6 Zoeterwoude 100 90 10.— Bepaald ongunstig was het laatste be lastingjaar voor: Barwoutswaaredr 83 72 13.2 Benthuizen 112 93 17. Katwijk 100 88 12.— Veur 140 122 12.8 In deze vier gemeenten ging het aantal belastingplichtigen in één enkel jaar dus met een achtste deel of méér terug! In alle hierboven vermelde plaatsen zette de in zinking van vorige jaren zich meer of minder sterk voort. Een ander, veel bemoe digender beeld veetroonen allereerst: Lisse Nieuwkoop 113 74 113 74 In deze beide gemeenten bleef het aan tal belastingplichtigen per duizend zielen het laatste jaar constant, hetgeen in ver gelijking met het rijksgemiddelde dus al gunstig is te noemen.. Nog beter ontwik kelde de toestand zich in: Boskoop Rietveld Waarder 115 116 stijging v. 0.8 pet. 75 81 stijging v. 8.pet, 86 94 stijging v. 9.3 pet. Ook wanneer bedacht wordt, dat in klei ne plaatsen als Rietveld en Waarder, een geringe absolute vermeerdering reeds een beduidend percentage kan veroorzakenu, blijft todh het verheugende feit bestaan, dat in deze beide dorpen en in Boskoop de neergaande lijn van het economische peil eindelijk na zoovele jaren is omgebogen en de welstandsverbreiding weer toeneemt. In een volgend artikel zullen wij nagaan, welke veranderingen het gemiddeld inko men van de belastingplichtigen het laatste jaar onderging.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5