NIEUWS DONDERDAG 5 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal. Bü onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS KOELER, fc Z 4 De B1U seint: Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden waarschijn lijk droog weer, iets koeler overdag. Hoogste barometers!: 771.4 te Stornoway. Laagste barometers!: 750.6 te Ingö. De daalgebieden, die langs den Zuid rand van het gebied van lagen luchtdruk in de Polozee trekken, deden het gebied van hoogen luchtdruk aan de Oostzijde ge leidelijk afnemen. Uit een daalgebied in Scandinavië ontwikkelde zich een aparte secundaire boven het Kattegat. Een nieu we secundaire ligt voor de Noorsche kust en een laag ondiep minimum ligt ten Noor den van IJsland. Het maximum van het gebied van hoogen luchtdruk ligt op den Oéeaan op omstreews 58 graden N.B. en 25 gr. W. L. De depressie in het Zuid-Wes- ten blijft onveranderd en droog en ver- aer naar het Oosten door. In Scandinavië zijn de temperaturen sinds gisteren gedaald en in het Noorden komt weer lichte vorst voor. Daarentegen werd het in, het Ooste lijke deel van Centraal-Europa iets war- mre. De Oostelijke luchtstroom over het Zuidelijke deel van het waarnemingsgebied voert thans meer warmte aan. De vlieg tuigwaarnemingen van hedenmorgen ge ven hoogere atmosfeertemperaturen dan gisteren en ook in de Alphen steeg de temperatuur en steeg de nulisotherm tot 2500 meter. Het is te verwachten, dat het ge leidelijk afnemen van den lucht druk in het Noord-Oosten en Oos ten in onze omgeving den wind naar Ncord en Noord-West zal doen krimpen, en dat luchtmassa's uit het Noorden meer vochtigheid en meer bewolking zal brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 14.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 8.01 uur tot Vrijdagmorgen 3 51 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 6 Mei voorm. 7.00 en nam. 7.25 uur. Maan op 10.38 uur Vrijdagochtend. Maan onder 1,12 uur Zaterdagnacht. Academlenieuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: de heer F. B. Bakers, den Haag; 'doctoraal examen Indisch recht: de. heer A. J. Zondervan, Boemendaa! Wilt U iets weten? Vraag: Wat is een polymeter? Antwoord: Een polymeter wordt gebruikt in de meteorologie, en wordt ge bruikt om de luchttemperatuur en de be trekkelijke vochtigheid van de lucht te meten. Het instrument bestaat uit eea thermometer en een haarhygrometer. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverleeren S RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. ÉL Uitspraken. 125" Omdat het zoo hard niet kon. J. den D. uit den Haag had te V e u r een aanrijding veroorzaakt met zijn vrachtauto doordat hij veel te hard gereden heeft. Verdachte had verteld, dat hij niet hard kon rijden, omdat zij auto was afgesteld op 45 K.M. De Officier had bevestiging van het von nis van den kantonrechter gevraagd, zijnde 15 subs. 5 dagen. De uitspraak werd vrijspraak, omdat het bewijs niet geleverd was. Overtreding crisiswetten. n* G. P. B., slager te Leiden, was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een hooge geldboete wegens overtreding van een der crisiswetten. De Officier had in hooger beroep bevestiging van dit von- De rechtbank, uitspraak doende, beves tigde het vonnis van den kantonrechter be houdens ten aanzien van de straf die be paald werd op een geldboete van 30 subs. 10 dagen met vedbeurdve. klaring van het in beslag genomen vet. Dronken wielrijder. T*"Ve*jr^ De Duitscher K. W., laatst wonende te Wassenaar, thans in hechtenis zittend op last van de vreemdelingenpolitie, had dronken op een rijwiel rondgereden. Hij was door den kantonrechter daarvoor ver oordeeld tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen. In hooger beroep had de Officier beves tiging van dit vonnis gevraagd. De uit spraak werd hedenmorgen een geldboete van 10 subs. 6 dagen. Dronken student op de fiets. De Leidsche student G. S. M. R. had te N o o r d w ij k 's nachts dronken op een rijwiel rondgedoold en was toen de politie hem naar zijn naam vroeg onhebbelijk op getreden. Hij had maar zes biertjes opgehad en kon daarvan nooit dronken zijn geweest, zooals hij had medegedeeld. De Officier had dat niet geloofd en had bevestiging van het vonnis van den Leid sche kantonrechter gevraagd zijnde 10 subs. 4 dagen. De uitspraak werd hedenmorgen een geldboete van 25 subs. 5 dagen. Wachtmeester van den weg gereden. P. H. P. te Haarlemmermeer had op den weg K a t w ij kW assenaar met zijn auto het verkeer in gevaar ge bracht door een militaire colonne te cou peeren, waardoor een wachtmeester met paard en al in den wegberm terecht was ge komen. De kantonrechter te Beiden had hem daarvoor veroordeeld tot een geld boete van 10 subs. 4 dagen. De Officier had in hooger beroep beves tiging van dit vonnis gevraagd. De rechtbank vonnis wijzend achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. GROOTE IJZERDIEFSTAL TE LEIDEN. Zware straffen geëischt tegen de daders. Omstreeks de maanden Februari Maart van dit jaar is er ten nadeele van de N.V. Scheepsbouw en reparatiewerf „de Hoop'' te Leiden een enorme hoe veelheid ijzer ontvreemd. Als verdachten van deze diefstallen moesten in het ver dachtenbankje der Haagsche rechtbank hedenmorgen plaats nemen de 25-jarige los werkman W. F. van A. en de 20-jarige textielarbeider J. S., beiden uit Le i d e n, thans gedetineerd in het huis van bewa ring. Ais getuige werd gehoord de 63-jarige meesterknecht A. J. Oostveen uit Leiden, die verklaarde, dat in de maanden Fe bruari en Maart een groote hoeveelheid ijzeren onderdeelen werden vermist toe- behoorende aan de Gebr. Boot te Leiden, zooals tandwielen, kettingschijven enz. enz. tot een totaal gewicht van maar liefst 5000 K.G. Onder de gestolen voorwerpen bevonden zich ook talrijke nieuwe onder deelen. Beide verdachten bekenden het ten laste gelegde. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert, deed mededeeling, dat verdachte J. S. al eens een voorwaardelijke gevange nisstraf heeft gekregen van zes maanden, waarvan de proeftijd nog niet is verloo- pen. Wat van A. aangaat deze heeft reeds veroordeelingen achter den rug voor dief stallen gepleegd in 1933 en 1935. Er is thans geen reden voor clementie want zij gaan steeds door op het gebied van den diefstal. Een strenge straf is hier op haar plaats en wel voor elk een ge vangenisstraf voor den tijd van tien maanden. De verdedigers vroegen een gecombi neerde straf voor hunne cliënten. De uitspraak werd daarna bepaald op over 14 dagen. De helers voor hun rechters. De beide kooplieden, J. M. 54 jaar en D. B. 57 jaar, beiden uit Leiden, waren degenen geweest, die het gestolen ijzer van de vorige verdachten gekocht hadden voor 1.50 per 100 K.G. Ook hier werd als eerste getuige ge hoord de meesterknecht A. J. Oostveen, die vertelde, dat hij pertinent het gesto len ijzer had herkend, dat bij J. M. was aangetroffen. De beide verdachten uit de vorige zaak verklaarden, dat zij het ijzer aan M. en B. verkocht hadden. Verder vertelden zij, dat zoowel M. als B. stonden te wachten zij weer met een vrachtje ijzer aan kwamen varen. Veertien dagen heeft jdat geduurd, want toen was het uitgekomen. Verdachten ontkenden te hebben geweten, dat het ijzer van diefstal afkomstig zou zijn. Maar daartegenover stond de verkla ring van van A., die volhield, dat M. te gen hem had gezegd als hij 's morgens voorbij kwam, „het is al weggedouwd". De president vond het bovendien nog al vreemd, dat de transacties altijd des avonds na acht uur werden afgehandeld. De officier vond het een gemakkelijk ge val, al is er nog al wat strubbeling met of niet roest op het ijzer, zoodat het volgens den verdediger niet vast staat, dat het nieuwe ijzer van Boot aangetrof fen is bij de verdachten. Spr. is ervan overtuigd, dat het wel degelijk het ijzer is geweest dat bij de Gebr. Boot is gesto len. Ook op nieuw ijzer kan wel degelijk roest voorkomen. Er is van beide verdachten een rapport ingewonnen, dat heel gunstig is uitgeval len voor de verdachten. Want het dringt op een voorwaardelijke straf aan. De officier wil wel met het rapport mee gaan en zal daarom een gecombineerde straf vragen en wel tegen elk een geld boete van 100.subs. 1 maand en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. L. Weyl uit Leiden; achtte op verschillende gronden het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrij spraak. De rechtbank zal een en ander nog eens overwegen en over 14 dagen vonnis wij zen. Rijwieldiefstallen en gros. De 27-jarige machinebankwerker P. M. K. uit Leiden had zich te verantwoorden wegens een heele serie rijwieldiefstallen en een belastingmerk. Zoo kwam ter zitting naar voren, dat verdachte een rijwiel weggenomen had op het Pieterskerkhof te Leiden ten nadeele van F. J. Groot-Enzerink, van den student P. Boot uit Leiderdorp, die zijn rijwiel had gezet voor de gereformeerde kerk aan de Oude Vest te Leiden. Verder had hij rijwielen weggenomen, die stonden voor café Royal aan de Douzastraat te Leiden en voor een perceel aan de Mooi Japiksteeg, eveneens te Leiden. Ook had hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwielbelastingmerk, toe- gehoorend aan J. P. R. Bots. Verdachte bekende alles, v^aarna de Of ficier vertelde, dat er een rapport inge wonnen was, hetgeen gunstig luidde. Niettemin zal spr. niet met het rapport meegaan, want hier lient zeker een voor beeld gesteld te worden. De eisch werd tien maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. Nog een serie rijwieldiefstallen. Vervolgens moest terecht staan de 25- jarige timmerman W. F. B. uit Leiden, ged. Ook hij had een aantal rijwielen ont vreemd ten nadeele van inwoners uit Lei den. Zoo passeerden achtereenvolgens het getuigenhekje de studenten A. J. Mulder, H. J. Bots en een Chineesche student met een onuitspreekharen naam, die hun rij wielen hadden vermis! welke zij geplaatst hadden voor perceelen aan de Hugo de Grootstraat, aan de Oude Vest en aan de Plantage te Leiden. Ook deze verdachte bekende volmondig en gaf tevens toe, dat hij nog een rijwiel voor den vorigen verdachte K. had ver kocht, zoodat hij zich tevens aan heling heeft schuldig gemaakt. Verdachte was zeer onder den indruk en verklaarde, dat hij had willen gaan trou wen. De Officier vond, dat het berouw wel wat te laat kwam en eischte ook tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. De verdediger vroeg een voorwaardelijke straf, omdat zijn cliënt onder invloed heeft gestaan van den vorigen verdachte K. Uitspraak over 14 dagen. Steeds maar rijwieldiefstallen De volgende verdachte was de 28-jari ge Leidsche kapper Th. A. M., thans gedetineerd. Ook deze verdachte had een rijwiel weg genomen, toebehoorend aan een student en dat deze even gezet had in een schuur bij zekeren van Schie te Warmond. Verder had hij zich schuldig gemaakt aan heling van een rijwiel dat door een vriend van hem gestolen was. De officier eischte tegen dezen ver dachte een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. De verdediger weet den val van ver dachte aan den omgang met verkeerde vrienden en vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. Aanrijding op de brug De scheepsbouwer J. van D. uit L e i- m u i d e n was door den Alphenschen kan tonrechter veroordeeld tot een goedboete van 10 subs. 4 dagen omdat hij op een brug te Alphen den 16-jarigen P. E. de Graaf had aangereden. De jeugdige aangeredene reed achter een vrachtauto, volgens verdachte, en was op de brug tusschen de auto van hem en de vrachtauto in gaan rijden. Verdachte had nog gezegd of gedacht: „Aap van een jongen, waarom kruip je er tusschen". Ook nu weer kon een getuige niet ver- schijnèn en daarom werd de zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. Onverbeterlijk. Het is in de laatste jaren geheel mis gegaan met H. H. uit L e i d e n, thans ge detineerd in het huis van bewaring. Na veroordeeld te zijn geweest voor diefstal met braak en daarna voor diefstal meer malen gepleegd, had H. te Leiden weer een rijwiel ontvreemd. Op 12 Maart had de officier van Justitie een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van een jaar en zes maanden. De rechtbank had de uitspraak toen uitgesteld om een rapport over ver dachte in te winnen. Het rapport was thans verschenen, terwijl tevens iemand van de reclasseering aanwezig was om een en ander nader uiteen te zetten. Het rap port was verpletterend voor verdachte. De eindconclusie was, dat een onvoor waardelijke gevangenisstraf hier de beste oplossing zou zijn, want verdachte is on verbeterlijk en hoort niet in de maat schappij thuis. De reclasseering trekt haar handen van hem terug en durft het niet meer aan. De officier jhr. mr. Asch van Wijck vond dan ook geen termen aanwezig om zijn eisch te herzien. Het is het beste voor verdachte en voor de maatschappij, dat hier een aanzienlijke straf wordt toe gepast. Spr. eischte dan ook bevestiging van zijn eisch zijnde een jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger vroeg om een gecombi- ieerde straf, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op over 14 dagen. AMBTENAAR VAN STEUNVERLEENING BEDREIGD. Voor de rechtbank te Haarlem had zich heden te verantwoorden de werklooze J. K. uit Wormer wegens poging tot dood slag subs, zware mishandeling. K. kreeg op 8 Februari j.l. in het raad huis oneenigheid met een ambtenaar van de steunverleening over een bedrag, dat hij teveel had ontvangen. Hij wond zich daarbij zoo op, dat de ambtenaar hem buiten de deur wilde zetten. K. haalde daarop een dolkmes te voorschijn en liep daarmede op den ambtenaar toe, die ech ter nog juist bijtijds de deur dicht gooide. Het mes drong ongeveer anderhalve centi meter in het hout van de deur. De officier van justitie, mr. W. M. Paar- AGENDA LEIDEN. Donderdag: „St. Raphaël". Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Muziekschool Toonkunst. Jaar- lÜ ksche Uitvoering Foyer, Gehoor zaal, 8 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeniging Bureauzitting gebouw St. Vincen- tiusver. Hoog! Kerkgracht 32, van 89 uur n.m. Donderdag, Vriendenkring van het Allerh. Sacrament, jaarvergadering en rede Centraal-Praeses H. A. J. Drost, gebouw St. Jos. Gez. Ver., 8.15 uur. Zondag. Voorstelling „Jeugd zoekt werk" door Het Schouwspel. Schouwburg 8.15 uur. Maandag. 1250ste opvoering van „De Ro zenkrans" door het gezelschap De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 April tot en met Vrijdag 6 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Breestraat 74, te! 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest Te! 274. dekooper Overman, concludeerde hieruit, dat met groote kracht was gestooten. Hij kon zich voorstellen, dat de werkloozen wel eens geprikkeld zijn, doch dit mag toch nooit leiden tot daden als deze. Hij eischte tegen den niet verschenen verdachte, die vroeger den ambtenaar ook al eens bedreigd had, acht maanden ge vangenisstraf. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden den Delftschen winkelier N. B. die zonder de daartoe vereischte toestemming in zijn zaak een uitverkoop had gehouden, tot een geldboete van 50.subs. 10 da gen hechtenis. De Kantonrechter te Delft had hem daarvoor 100.boete OEFENING VAN HET HEILIG UUR. Hedenavond van half 9 tot half 10 uur heeft in de Parochiekerk van den H. Leo- nardus aan den Haagweg de Oefening van het Heilig Uur plaats, tot troost en eerher stel aan het Allerheiligst Hart van Jezus. MUSEUM „DE LAKENHAL". Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Zaterdag 7 Mei as. weder een rondleiding zal plaats hebben in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" alhier. Belangstellenden gelieven te twee uur ip het museum aanwezig te zijn. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Peerenboom in dienst trad bij de N.V. Gebrs. v. Hoeken's Houthandel, alhier. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van huis gehaald en in het privékantoor ontvangen in tegenwoor digheid van de directie en commissarissen der N.V., alsmede het voltallig kantoor- en reizigersperéoneel en de chef van het ge zamenlijk overig personeel. Achtereenvolgens werd de jubilaris door de drie directeuren, de heeren A. J. van Hoeken. P. J. van Hoeken en L. van Hoe ken op zeer waardeerende wijze toegespro ken, waarbij hem een geschenk onder cou vert werd overhandigd en mededeeling van zijn bevordering tot procuratiehouder werd gedaan. Hierna spraken de heer van Duin namens het kantoorpersoneel en de chef B. Werners van het overige personeel onder aanbieding van cadeaux in den vorm van een salon tafel met stoel en vaas. Na afloop van dit officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig bij elkaar, terwijl de eerewijn werd rondgediend. De jubilaris dankte in welgekozen woor den en gaf uitdrukking aan zijn gevoel, dat deze dag een rechte feestdag voor hem is geworden. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS" K. J. M. V.'ers denkt hedenavond om onze sluitingsavond. Ouders en toekomsti ge K. J. M. V.'ers, wij rekenen op uw komst. Het Bestuur. Het spreekuur voor de aanvragen van orthopaedische apparaten e.d. in het ge bouw van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst zal op Vrijdag 6 Mei a.s. niet worden gehou den. Met ingang van 1 Juni is de opper wachtmeester T. Boekenstein van het 6e R. V. A. aangesteld tot adjudant-onderof ficier-administrateur. Zijn nadere bestem ming volgt. Gistermorgen te half twaalf heeft op den hoek van de Thorheckestraat een aanrij ding plaats gehad tusschen den 37-jarigen autobestuurder J. H. en den 22-jarigen monteur L. v. d. S., die op zijn motor reed en verzuimde de vrachtauto voorrang te ver- leenen. De motorrijder werd aan het rech- teronderbeen verwond en door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Het brandje in de St. Jorissteeg. Omtrent het brandje, dat gistermiddag in de S! Jorissteeg plaats had, meldt men ons nader, dat de brand is ontstaan doordat eenige kunstbloemen, door de trekking van den wind, op een devotielichtje terecht zijn gekomen. Daardoor geraaken eenige leer boeken en meubelen in brand. De buren waarschuwden den bewoner en binnen een paar minuten was de brand door dezen ge- bluscht. De brandweer heeft er niets aan behoeven te doen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6924. „Wollana". Lei den, Haarlemmerstraat 196a. Handwerk- magazijn. Uittr. E.: Wed. A. Knegtv. d. Bosch. d.d. 1 Mei 1938.a 4045. N.V. Verzekeringsmaatschappij .Vooruit". Leiden, Korevaarstraat 30. Uit tredend Ccmm.: Chr. Vijlbrief, Leiden. N. Comm.: B. Wijland, Leiden. 6233. Jan Haag. Voorschoten, Papelaan 114. Loodgieters-, fitters- en sanitair be drijf. De zaak is verplaatst naar Wasse naar. Molenweg 28/30. Ontheffing. 3501. Gebr. A. en N. Mo! Leiderdorp, Hoofdstraat 38. Timmer lieden, aannemers. Nieuwe inschrijvingen. 7177. Alb. Mo! Leiderdorp, Hoogmadescheweg 14. Aannemer; bouwbedrijf. E.: A. Mol, Leiderdorp, Leiderdorp. 7178. Bouw-, Woning- en Aannemers bedrijf N. Mol, Leiderdorp, Hoofdstraat 38. E.: N. Mol, Leiderdorp. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat eenieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2