DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADS NIEUWS DINSDAG 3 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9021 Ste £eid&eli£0<Mj/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven Tie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. DU nummer beslaat nil vier bladen. Principieele verschillen Op een nationalen kaderdag van „De Jonge Werkman" te Eindhoven heeft mi nister Romme het woord gevoerd en ge sproken over de „vervloekte stelling, dat een principieele levensbeschouwing zich niet zou verdragen met het nationale ge voel". Het is de vaste overtuiging van den mi nister, dat elk Nederlander rechtgeaard vaderlander kan zijn, als hij, binnen het kader van het nationaal gevoel, werkt uit principieele overtuiging. Dat is ook onze vaste overtuiging. En dat is, gelukkig, de overtuiging van de'overgroote meerderheid van het Neder- landsche volk. Een principieele levensbeschouwing, zich uitend vanzelfsprekend! ook op maatschappelijk, op sociaal, op politiek terrein kan samengaan met een rechtgeaard vaderlanderschap, kan samengaan met oprechte vaderlandsliefde, kan samengaan, daadwerkelijk, met een vruchtdragend saamhoorigheidsbesef, met ware nationale eenheid. Daarvan is ons volk zooals wij reeds opmerkten: in overgroote meerderheid overtuigd; daarvan moet ons volk diep overtuigd b 1 ij v e n! Verdeeldheid tengevolge van princi pieele verschillen zal blijven be staan, zoolang die principieele verschillen er zijn. En die principieele verschillen zijn er, zoolang de innerlijke overtuiging principieel verschillend is. En die innerlijke principieele verdeeld heid kan niet door dwang of leuzen van boven-af worden opgeheven. De mas sa is ten slotte geen kudde, al heeft 't vaak den schijn ervan en óók de wer kelijkheidgedurende korteren of lan- geren tijd. Die massa kan eenigen tijd worden gebracht onder hypnose en dan zich inbeelden, dat er in zijn midden geen verschillen meer zijn in maatschappelijk, sociaal, politiek willen en streven. Maar diezelfde massa zal ontwaken! En dèn zal de werkelijkheid des te bitterder zijn naar de mate de droom zoeter was! Nu wij deze kantteekening maken bij de rede van minister Romme voor „De Jonge Werkman"' willen wij ook even de aandacht richten naar de rede op diezelf de bijeenkomst gehouden door het Tweede Kamerlid A. C. de Bruijn. (3de blad). PE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Vanavond komt Hitier te Rome aan voor zijn lang te voren aangekondigde bezoek aan Mussolini. En aan den koning van Italië en keizer van Abessinië; men zou dat haast vergeten! Gistermiddag is de Führer van Berlijn vertrokken en van nacht is hij de Italiaansche grens aan den Brenner gepasseerd. En leger van journa listen is hem reeds vooruit gesneld, alle maal netjes in een speciale en fonkelnieu we uniform, om al het nieuws van deze reis toch maar zoo uitvoerig en snel moge lijk door te zenden. De grijsaard van het Vaticaan is stil naar zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo vertrokken, waar het gecommandeerde enthousiasme slechts verwijderd tot hem doordringt. Tegen de stilte en de rust van het eeuwige maakt het lawaai van deze voorbij gaande deiningen in het leven der volken een contrast, dat te denken laat. LONDEN: De Engelsche minister-presi dent heeft gisteren in het Lagerhuis met succes het verdrag tusschen Engeland en Italië verdedigd. De Labour-motie, waar in de meening werd uitgesproken, dat het Huis niet kon toestemmen in „een overeen komst met een staat, welke daadwerkelijk is betrokken bij den willekeurigen aanval in Spanje, een overeenkomst, waarbij als belooning voor denkbeeldige beloften, het volk van Abessinië wordt opgeofferd, de geest van den Volkenbond wordt geschon den en het beginsel van collectieve veilig heid wordt vervangen door een politiek van verbonden en bewapeningswedloopen, het geen in plaats van een algemeenen vrede te brengen het gevaar van een wereldoorlog zal vergrooten" werd verworpen met 322 tegen 110 stemmen. Een flink succes voor Chamberlain. DOODELIJK ONGELUK te WASSENAAR Motorrijder door auto gegrepen Op den hoek Schouwweg-Oud-Was- senaarsche weg onder Wassenaar werd gistermiddag omstreeks 2 uur de mo torrijder v. 't S. uit H i 11 e g o m ach terop aangereden door een auto be stuurd door den heer de J. uit Wasse naar, die nog een aanrijding trachtte te voorkomen. De motorrijder kwam te vallen en bekwam een ernstige schedelbasisfrac- tuur. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling is hij per ziekenauto over gebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, alwaar hij in den loop van den dag is overleden. CASTEL GANDOLFO, 's PAUSEN ZOMERRESIDENTIE (Van onzen Romeinschen Correspondent). Castel Gandolfo jubelt, de huizen zijn ver sierd, de eenvoudige inwoners van het stad je hebben het werk gestaakt en loopen in hun Zondagsche plunje en wachten bij de poorten van het paleis. Zal de H. Vader ko men? Dat vroegen de menschen zich Zaterdag af, toen alles in en om het buitenhuis van de Pausen erop wees, dat de Plaatsbeklee- der van Christus zich naar Castel Gandolfo zou begeven. Alleen het koude, gure weer werkte niet meeDe H. Vader is toch gekomen naar het oude pauselijke kasteel, gelegen aan het Albano-meer. Deze resi dentie, die vóór 1870 een geliefkoosd ver blijf was van de Pausen, werd in 1929 bij het verdrag van Lateranen tot exterritoriaal gebied verklaard, hoewel dit kasteel reeds door de garantiewet van 1871 het eigendom van de Pausen was gebleven. In historisch opzicht is dit eigendom van den H. Stoel alleszins belangwekkend. Het voornaamste gedeelte wordt uitgemaakt door de Villa Barberini, die door de Italiaansche regeering aan den H. Stoel geschonken werd als een welkome uitbreiding van het vroe gere Castel Gandolfo. Op de plaats, waar nu de koninklijk ge restaureerde Villa Barberini zich bevindt, stond destijds de villa van keizer Domitia- nus. Ieder jaar werden in deze omgeving grootsche feesten aangericht ter eere van godin Minerva, waarvan de keizer een vurig aanbidder was. Hier oefende hij zich in het boogschieten, dat hij zoo goed meester was, dat hij zich amuseerde door de pijlen te schieten door de uitgespreide vingers van een kinderhand. In het lager gedeelte van de villa, meer in de richting van Albano, zien we de mo delhoeve van Castel Gandolfo. Niets ont breekt er aan de hoeve, de hoenderhokken, en de stallen. In een groote heldere stal, met wanden van blauwe ceramiek, zijn een dertigtal Zwitsersche koeien, die ongeveer 300 Liter melk per dag geven. Vijf liter hiervan gaat dagelijks naar het Vaticaan. en de rest wordt ten geschenke gegeven aan het Pauselijk hospitaal „Bambino Ge- su", dat overigens geheel wordt onderhou den door giften van den H. Stoel. Er is ook een groote bijenstal voor honingproductie, terwijl de vruchten en de groenten van de moestuinen dagelijks naar het Vaticaan overgebracht worden. De omgeving van de villa Barberini 'is geheel veranderd sinds het domein aan den H. Stoel geschonken werd. Waar vroeger niets anders dan onbebouwde grond en struikgewas was, zijn nu prachtige lanen aaangelegd, omzoomd met schitterende boschjes en bloemvelden. Temidden van de bloemen zijn heerlijke fonteinen en vijvers gelegen. Veel heeft de H. Vader laten doen aan historische onderzoekingen in dit oude landgoed. Men heeft er interessante mozaïe ken, kolommen, gebroken standbeelden Corinthische kapiteelen gevonden; men ont dekte er ook 'n honderdtal meters van een Romeinschen heirbaan, die waarschijnlijk een vertakking was van de Via Appia. Eveneens werden de puinen teruggevonden van een kleine woning, waarin waarschijn lijk een bewaker van de keizerlijke villa ten tijde der Romeinsche keizers gewoond heeft. Op order van Pius XI zelf zijn deze monumenten zoo mogelijk in een eigen mu seum van de villa ondergebracht. Enkele jaren geleden is weer voor het eerst na 60 jaar een Paiis naar Castel Gandolfo gekomen, waardoor de H. Vader een einde maakte aan de vrijwillige gevan genschap der Pausen in het Vaticaan. En het eenvoudige stadje, dat trotsch op een groot verleden, dat gebouwd is op de plaats dat eens een geliefkoosd do mein der Romeinsche keizers was, is weer voor enkele maanden de verblijfplaats ge worden van den Opperherder der Christen- heid. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR SMEETS. Feestviering op de kleuterschool. Pastoor Smeets den gouden Jubilaris, kunnen wij feliciteeren met zjjn parochiale scholen. De feestelijke samenkomst van de kin deren jongens en meisjes der lagere school stond gisteren, zooals wij reeds op merkten, op een hoog niveau. Opvallend was o.m., hoe de kinderen, die het spreek koor vormden, klaarblijkelijk voelden en begrepen,- wat zij in woorden uitzeg den over de waarde en beteekenis van het priesterschap. Mevr. Tr. MeyerWa lenkamp (tengevolge van een „lapsus" ver meldden wij gisteren den naam verkeerd), onder wier leiding dit spreekkoor was in gestudeerd, had inderdaad veel succes van haar toegewijde zorgen! Er zat in de ge- hééle feestviering een paedagogische strek king. Paedagogisch was óók de wijze van feestviering vanmorgen in de St. Francis- cus Fröbelschool aan den Haagweg. De huisvesting van deze school is be krompen. Maar het blijkt, dat de onder wijzeressen zich over de moeilijkheden van de beperkte plaatsruimte weten heen te werken en den kinderen een kostelijke vor ming schenken, welke ongetwijfeld van grooten invloed is ook voor het later leven. Het resultaat van die opvoeding lag van morgen uitgedrukt in de zeer" gedisci plineerde wijze, waarop de kleuters ver schillende voordrachten en zangstukken en reidansen uitvoerden, en niet minder ook in de keurige verschijning der kinderen zelf. De schoollokalen waren smaakvol ver sierd en de kinderen maakten een allerpret- tigsten indruk meisjes in witte jurkjes met gouden kransjes in het haar en gou den strikjes op de schoenen, jongens in aardige matrozenpakjes, geridderd" met kruisen, waarop het jaartal 50. De Pastoor werd, vergezeld van de bei de kapelaans, van de pastorie afgehaald door een lieve stoet bruidjes. In de school lokalen waren aanwezig pastoor Smitz, de eerw. moeder-overste van de Zusters in de Pelikaanstraat, het hoofd der school Zus ter Ledolphis, de onderwijzeressen Zuster Joannetta en mej. Colla, en enkele genoo- digden. Na het welkomstlied werd begonnen met een samenspraak van vier kinderen, die eindigde met het aanbieden van een na tuurlijke ruiker en.een geestelijke rui ker: de vermelding van de gebeden, die de kinderen voor den Pastoor hadden op gedragen. Een heel aardig èn een heel mooi en heel goed denkbeeld! Het „Boogjesspel", dat nu volgde, bracht ons tot de erkenning: zoo iets zouden wij nooit voor elkaar kunnen krijgen! Kleu ters zóó onberispelijk nauwkeurig reidan sen te doen uitvoeren, vereischt wel een bewonderenswaardig geduld en een buiten gewone tactiek! Hetzelfde kunnen we eigenlijk opmer ken van alle nummers van het feestpro- grama (dat dit terloops keurig gecal- ligrapheerd aan den Jubilaris was aange boden). „Hemelroosje" was zoo echt kinderlijk, evenals de „Samenspaak" van de kleinsten en het „Bezoek van een Engel op het 40-ja- rig kloosterfeest". Echt kinderlijk zóó dat de kleuters zelf leerden uit wat zij zei den. De serenade van de 2a klas-kinderen vormde een alleraardigst intermezzo tus schen de andere min of meer ernstige voordrachten. De kinderen zagen er fees telijk uit, zongen lustig en dansten vroolijk op de maat van de mirletons. Hier had mej. Magda Colla de leiding. Voor den „Droom van een misdienaar" brengen wij de Zuster, die dezen heeft gephantaseerd, een bijzonder compliment. Heel raak werden hier getypeerd de foutjes, waaraan een misdienaar zich kan schuldig maken. Tusschen de verschillende stukjes had de aanbieding plaats van het feestgeschenk dat de kinderen van hun spaarcenten hadden bekostigd: een heel mooi Epistel- en Evangelieboek, dat bij plechtige heilige Missen in de kerk zal worden gebruikt. Een blij „Slotlied" bracht het einde van het feest. Of eigenlijk nog niet het ein de. De Pastoor dankte het hoofd, de on derwijzeressen en de kinderen hartelijk voor het gebodene. Zijneerw. sprak den wensch uit, dat de kinderen altijd zoo braaf zouden blijven als vandaag. En de Jubila ris tracteerde hen op lekkere versnaperin gen. 't Bleef nog eenigen tijd feest in de school! De bloemenversiering in de parochiekerk aan den Haagweg ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Pastoor Smeets was aangebracht door den heer C. M. var der Voort. De mooie, kunstvolle canon-borden, wel ke Pastoor Smeets ter gelegeneheid van zijn gouden priesterfeest zijn aangeboden, waren vervaardigd door den heer L. Ver- schragen. JONGEREN R. K. STAATSPARTIJ. Algemeene ledenvergadering. Gisterenavond hielden de Jongeren van de R. K. S. P. een vergadering in de bo venzaal van de St. Josephgezellenvereeni- ging, waarvan het voornaamste punt was de bespreking van het winterprogramma. Na opening met den christelijken groet sprak de voorzitter, de heer M. M. Horikx, het welkomst, en openingswoord, waarna mededeeling volgde, dat de contributie ge- ind zal worden begin September en ver der dat de Jongeren steeds toegang heb ben tot de bijeenkomsten der R. K. S. P. Daarna werd in den breede besproken het komende winterseizoen, waarbij door het bestuur aan de leden verschillende vragen werden voorgelegd. Zoo werden achter eenvolgens de volgende punten besproken Of de leden zich kunnen vereenigen met de tot nu toe gevolgde lijn der lezin gen. In grove trekken konden de aanwe zigen zich daarmede vereenigen, alleen werd voorgesteld om niet altijd op Maan dag te vergaderen en het aanvangsuur een kwartier te verlaten, zoodat dit voortaan wordt half negen. De volgende vraag was: welke onder werpen zullen moeten worden behandeld. De meeningen in deze waren vooral'voor lichting van de beginselen en begrippen van de R. K. S. P., den huidigen toestand, over de voormannen van de S. P. enz. enz. Het aantal vergaderingen werd voor het winterseizoen bepaald op één per maand maar dan regelmatiger dan in het afge- loopen seizoen en bovendien rekening te houden met de vergaderingen van andere vereenigingen. De te houden lezingen moeten echter vooral leerzaam zijn, terwijl b.v. eenmaal een bekende redenaar gevraagd zal wor den, waarbij o.a. de namen genoemd wer den van Piet Kasteel en Paul de Waard. Nadat over deze onderwerpen lang en breed gesproken was werd aan het bestuur overgelaten om het winterprogramma vol gens deze lijnen samen te stellen. Daarna hielden een tweetal leden een causerie van ongeveer tien minuten. De heer A. M. Jansen sprak over het gevaar, dat uit en van Duitschland dreigt te komen en de heer M. M. Horickx over het Jongste Paaschcongres der S.D.A.P. en den indruk, dien het gewekt heeft. Een zeer geanimeerde gedachtenwisse- ling was het gevolg van deze 10 minuten praatjes, waarbij vele goede dingen ge zegd werden en waaruit tevens bleek, dat de leden geheel meeleefden met de poli tiek. Na de rondvraag, waarbij nog eenige vragenstellers beantwoord werden, volgde op de gewone wijze de sluiting van deze geanimeerde vergadering, die het beste voor de toekomst doet verwachten. DIPLOMA ZWEMMEN IN DE OVERDEKTE. 't Was gisteravond feest in de Overdekte aan de Haarlemmerstraat. Feest voor de nieuwe zwemmers en zwemsters, jonge, volwassen enoudere zwemmers en zwemsters. Er was een dame van 58 jaar, die met de anderen met succes het examen aflegde voor geoefend zwemsterEen woord van hulde voor deze kranige presta tie mogen we deze „jeugdige" zwementhou- siast zeker niet onthouden. Zij is het meest sprekende bewijs, dat ieder zwemmen kan leeren. Er was een heele lijst van diploma- zwemmers (sters) en allen legden met goed gevolg het vereischte examen af. De namen van hen zijn: Kinderen: Jan Ruigrok, Hendrik Niepoth, Jan Vrijenhoek, Karei Lou wrier, Jan van Bergen Henegouwen, Bertus van Heugten, Jan Slechtenhorst, Anton Brinks, Piet v. d. Hoeven, Adri van Heugten, Jopie de Bot, Zusje de Zwijger, Carla Lens, Hanneke v. Eek, Rudi v. Stralen, Margo v. d. Reyden, Beb Sutherland, Lia Lamberts, Jacques Hemerik, Tonny Teske, Joh. Verhoogt, Jan Warminkhof, Jan Brussel, Jan Bekooy, Leo Monteba, Nico van Zijp, Hel. v. d. Bijl. Volwassenen: de dames C. v. Waart, Jo v. d. Burg, C. Clipper, M. W. de Roooy, W. M. de Rooy, M. C. Wetselaar, J. van Zijp, A. v. d. Klugt-Heemskerk, M. Devilee, de Haan, A. v. d. Klugt, E. J. v. Brussel en mevr. Roes; de heeren Veldmeyer, P. J. Hoope, W. J. de Tombe en Thomas. DE INSTORTING AAN HET NOORDEINDE. Naar wij vernemen stelt de politie een onderzoek in naar de schuldvraag van de instorting van het huis Noordeinde 8, welke op 23 April heeft plaats gevonden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Labourmotie tegen het Britsch-Ita- liaansche accoord verworpen na een verde diging door Chamberlain. (2de blad). Hitier naar Rome vertrokken. (2de blad). Het terrorisme in Palestina. (2de blad). Binnenland Door het Algemeen Nederlandsch Ver bond wordt heden in den Haag een Diet- sche studiedag gehouden. (2e blad). De Minister van Onderwijs heeft benoemd tot lid van de examencommissie hoofdacte 1938 te 's Gravenhage dr. J. van Ham en den heer D. G. Magé, beiden alhier. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op Maan dag 9 Mei 1938, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. 2o. Benoeming van een onderwijzer aan de Jongensschool voor u.l.o. 3o. Voorstel inzake het verhuren van het gebouw, met meubilair, van de voormalige H.B.S. voor jongens aan de Pieterskerk gracht No. 13 en de custoswoning van het oude Gymnasiumgebouw aan de Lokhorst straat No. 16 aan het Koninklijk Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix". 4o. Voorstel tot het verkoopen van een strookje grond aan de Grevenstraat, kada straal bekend gemeente Leiden, Sectie H No. 3627 (ged.), aan J. F. Goddijn, te 's-Gravenhage en van een strookje grond aan de Druckerstraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H No. 3634 aan G. Buis, te Leiden. 5o. Voorstel tot het aankoopen van het pakhuis aan de Koppenhinksteeg No. 5, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I No. 127, en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. 6o. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het 3e kwartaal 1938. 7o. Voorstel tot het wijzigen van de met de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden d.d. 5/8 Aug. 1933 aangegane overeenkomst inzake het aangaan van een geldleening. 8o. Voorstel tot het verhoogen van ver schillende posten der begrooting, dienst 1937, waarvan de raming te laag is geble ken en tot het toevoegen van eenige nieu we posten aan die begrooting. 9o. Voorstel tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Koudekerk aan den Rijn betreffende de levering van electriciteit in die gemeente door de Ste delijke Electriciteitsfabriek te Leiden. lOo. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der Vereeni ging voor Christelijk Onderwijs tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onder wijs aan den Hooge Morschweg No. 12 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. llo. Voorstel tot het nader vaststellen van het bedrag, dat voor 1938 ter beschik king wordt gesteld voor het verleenen van extra-hulp aan werkloozen en tot het vast stellen van den desbetreffenden begroo tingsstaat. 12o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van den aanleg van een gedeelte stamriool in een aan te leggen gedeelte van de van den Brandeler- kade en van een daaraan aansluitende straat. 13o. Voorstel tot het opheffen van de vischmarkt op de Gedempte Voldersgracht. 14o. Voorstel: a: tot het vaststellen van een verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie der gemeente Lei den; b. tot het wijzigen van de verordening, regelende het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Leiden; c. tot het wijzigen van het raadsbesluit van 21 Februari 1936 (Gemeenteblad No. 36) in zake het verlagen van de loonen en wedden van het gemeentepersoneel met 4 pet. 15o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de toekenning van premies aan ambtenaren van politie voor het blusschen van brand.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1