STADS (X) NIEUWS Treffende plechtigheid Dekenale kerk in de Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 2 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT «iERSTE BLAD - PAG. 3 ZEGEN ALLEN ARBEID IN ONS LAND. ZEGEN HET WERKTUIG IN ONZE HAND. TOT HEIL VAN GEZIN, VOLK EN STAND. Honderden en honderden mannen, die in het dagelij ksch leven den meest uiteenloo penden arbeid verrichten, waren gisteren middag gekomen naar de Dekenale Kerk aan den Heerensingel om Gods zegen af te smeeken over hunne werktuigen en over hun gezinnen. Triest was het weer op dezen eersten Meidag buiten het kerkgebouw, maar bin nen was er zon, blijheid en jubel. Het altaar prijkte in een zee van bloe men en waslicht en daar om heen stonden, als stille wachters en getuigen van het katholieke organisatieleven te Leiden, de vaandels van de diverse onderafdeelingen van den R. K. Volksbond en andere orga nisaties. De plechtigheden werden geleid door den Hoogeerw. Deken A. H. J. M. Homulle met assistentie van de weleerw. heeren H. Schrama en J. Lansbergen. Mede aanwe zig waren eenige andere geestelijken, o. w. pastoor Beukers en pastoor Smitz. Nadat door allen het Adore Te, Ave Maris Stella en het Magnificat gezongen waren, beklom de algemeen Adviseur, de weleerw. heer F. A. Berneveld, het spreek gestoelte. Predikatie algemeen adviseur Bernefeld. Na een korte inleiding wees spreker er op, dat allen op dezen eersten Meisdag hier bijeen gekomen zijn met den vasten wil om hun werk aan God toe te wijden. En zou men een mooieren dag kunnen vinden om de hulp en voorspraak af te smeeken van de Moeder Gods Maria? En dan is daar nog de voedstervader van Christus, St. Joseph, wiens feest wij over eenige dagen vieren. Ook zijn bescherming hebben allen zeker noodig. God gaf ons het verstand en de kracht om te werken en in onze behoeften en in die van de onzen te voorzien. Dat was een der schoonste gaven, die God ons bij de schepping gaf. Maar toen de paradijszonde geschied was, werd het werk en de arbeid een straf, want Hij sprak „in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdie nen." Door d.ie zonde werd het werken een groote last en de mensch begon het werk te verafschuwen en te verfoeien. En zoo werd het in den ouden heidenschen tijd een schande als men werkte. Een sterk staaltje daarvan is wel het oude Athene, waar in het jaar 390 voor Christus 21.000 burgers waren en 400.000 slaven. Deze sla ven waren minderwaardige menschen, zoo als wij dat kunnen lezen in de diverse boe ken. In den Germaanschen tijd was het al niet beter. Maar er kwam verandering in toen Christus ter wereld kwam als de zoon van een armen timmerman en zelf handenarbeid verichtte. Dertig jaar ver richte Hij nederigen arbeid en toen hij dien leeftijd bereikt had, koos Hij als zijn gezellen twaalf arme visschers. Alle heide nen, die tot het Christendom bekeerd wer den, zagen den arbeid niet meer als een verachtelijk iets. Men zag den arbeid thans in een ander licht, in het licht der eeuwigheid, wat Christus geleerd had. Wat komt het er bij God op aan wat wij voor werk doen, als wij het maar doen zooals Hij het ons heeft voorgehouden en Hem ter eere. Wanneer wij zoo ons werk doen, dan komt de glans terug van voor de erfzonde. Dan kan ons werk ons weer blij maken. Zien wij eens terug op de laatste eeuwen, dan moeten wij constateeren, dat het werk weer wordt veracht. Dan zien wij weer een ontaarding van den arbeid. Wij leven in een crisis van den arbeid. Er is maar één oplossing: Terug naar het Christen dom, dan gaan wij den arbeid zien als een gave Gods. Dr. Poels heeft het dezer da gen zoo juist geschreven, dat wij alle Ned. volksgenooten moeten overtuigen, dat niet het Christendom de schuld is van de ellen de, maar juist het verzaken van het Chris tendom. Wij allen hier bijeengekomen, arbei ders en zij, die jammer genoeg geen ar beid kunnen vinden, hoe graag zij ook zou den willen werken, willen God smeeken om Zijn zegen. Het kan gerust een gebed zijn zonder woorden. Het zegt Hem ge noeg als hij ons gereedschap ziet. Daarom laten wij bidden: Heer, zegen mijn werk! Heer, maak dat ik mijn werktuigen ge bruiken mag! Laat ons ook aan Maria hulp vragen en ons onder de bescherming van St. Joseph stellen. Laten wij ons voornemen om ons werk te doen ter eere Gods, als trouwe Katho lieken, voor ons huisgezin en voor de maatschappij. En vooral bidden. Bidden voor elkaar in dezen crisistijd en voor de opvattingen van den arbeid, opdat in Ne derland de Christelijke arbeid weer zege- viere. Dat God tenslotte onze regeering mag helpen om met. Zijn hulp betere tijden voor den arbeid voor te bereiden. Zegening der gereedschappen. Daarna had de zegening der werktuigen plaats. Als men zooiets meemaakt, dan moet men wel onder den indruk komen. Zonder onderscheid: allen één in geloof aan Hem, die zelf ook werkman is ge weest. En tusschen deze. rijen schreed deken Homulle, zegenend alle werktuigen, die tot hem opgeheven werden en alle gereed schappen, die daar lagen in hun stillen eenvoud, maar toch getuigend van het geloof van hunne bezttters. Tijdens de zegening zongen allen het lied „God van arbeid, God van eere". Weer op het altaar teruggekomen hield deken Homulle een korte predicatie. Toespraak deken Homulle. Wanneer een pelgrim, aldus begon de gewijde redenaar, komt in Nazareth, dan wordt hem het eerst getoond de plaats waar God als een gewone werkmansjon gen heeft gewerkt en gezwoegd. En dan is daar een groote steen en in dien steen zijn met gouden letters aangebracht de woor den: „Hier was hy hun onderdanig". Daar is het, dat de Almachtige God ge hoorzaamd heeft aan zijn moeder Maria en zijn voedstervader Joseph. Daar heeft Hij gewoond in een werkmanswoning, waar thans niemand meer in zou willen wonen. En het is daar geweest, dat hij door zijn aanraking de werktuigen zegende waarmee het brood verdiend moest wor den. Wij, katholieke mannen, zijn hier bijeen gekomen, opdat Gods zegen nederdale in overvloed over ons huisgezin en over ons gereedschap. Bijeengekomen, opdat Gods zegen zal neerdalen over hen, die werken willen, maar niet kunnen. Het is een prachtige dag om thans Gods zegen af te smeeken. Ook een geluk, dat gij wildet en durfdet komen. Laten anderen op dezen eersten Meidag aanloopen achter hun roode vaan. Wij ont roeren daartegenover als onze grijze Paus in Rome den zegen spreekt: „Urbi et Orbi" en zijn handen zegenend over de wereld strekt. Dan knielén wij neder. Laten anderen loopen achter hun vanen met sikkel en hamer. Wij staan met ha mer en sikkel voor Christus, om deze ge reedschappen voor den arbeid door Hem te laten zegenen. Aan ons blijft toch de eindzegepraal, niet alleen hier op aarde, maar ook hierboven, in den hemel. De plechtigheid werd besloten met een gezamenlijk gezongen „Tantum ergo" en den zegen met het Allerheiligste. En stil trokken de drommen katholieke mannen en werkers huiswaarts in zich ver sterkt en verlevendigd dat, waarin wij Ka tholieken ons één weten: ons geloof! Door de vereeniging „Koninginnedag" is aan Prinses Juliana op haar verjaardag het volgende telegram verzonden: „De Vereeniging Koninginnedag te Lei den wenscht Uwe Kon. Hoogheid en Uw Koninklijke Familie eerbiedig geluk. w:g. Ir. P. L..LINDENEERGH, voorzitter. P. H. STEENHAUER, lste Secretaris. Enkel gebroken. De 37-jarige mej. S. T. is Zaterdag middag op de Haarlemmerstraat van het trottoir gegleden, waardoor zij haar rech- terenkel brak. Zij werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Aan het hoofd getroffen. Zaterdagmorgen om half elf is in de Conservenfabriek van T. en D. de 17-jarige juffrouw M. v. V. .door een kookketel met groenten aan het hoofd getroffen. Zij werd niet ernstig gewond en is door den E.H.O. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De heer G. J. v. Kempen is geslaagd voor diploma A schoenhersteller, welk examen te Den Haag werd gehouden. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (April 1938) ingelegd ƒ392.601.52 en terugbetaald ƒ533.384.23; 141 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 125 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19023 inleggers, inclusief 1549 deelnemers aan den Afhaaldienst be droeg einde April 1938 9.492.825.73. In 6376 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 18.699. HET KLOKKEN-GESCHENK AAN DE KATHEDRAAL. Deken van Leiden maakte de klokken- opscliriften. De opschriften op de klokken, welke als feestgave van de parochianen en van de priester van het bisdom aan den Bisschop werden aangeboden, zijn samengesteld •door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Ho mulle, deken van Leiden, oud-leeraaT in de klassieke schrijvers op (iHageveld". De tekst voor dé "St. Bavo-klok luidt: Kal. Maiis. An M.D.CCCC. XXX VIII Deo. Uni, Aeterno' Omnipotenti Sacra. In. honore. S. Bavonis C. Quod. Mihi. Nomen. Voce. Mea. Caelesti. In. Aedem. Sacram. Convoco. Laetos. Tristes. Divites. Egenos. Doctos Rudes. Senes. Pueros. Vivos. Mortuos Homines. Vos. Omnes. waarvan de vertaling is: „Op den eersten Mei van het jaar 1938. Aan God, den Een en, den Eeuwigen, den Almachtigen toegewijd. ter eere van den H. Bavo, Belijder, wiens naam ik draag, roep ik met mijn stem uit den hemel naar den heiligen temepel samen de blijden en de droeven, de rijken en de armen, de geleerden en de ongeletterden, de grijsaards en de kinderen, de levenden •ei. de dood en, U allen, o menschen." De tekst van de St. Jeroensklok is als volgt samengesteld: Sacerdotes. Dioeceseos Ut. Hieronicae. Invent! Bravium. Accipiant Me. D. D Kal. Maiis. An. M.DCCCC. XXXVIII Ieron. Vocor. - Voco In. Sacrum wat zeggen wil: De Priesters van het Diocees hebben mij gegeven. Opdat zij, na overwinnaars in den Heiligen Kampstrijd bevonden te zijn. den prijs mogen ontvangen Ik heet Jeroen - Ik roep naar het heiligdom Wie daarvan het fijne wil proeven, be denke dat Jeroen (grieksch) en Sacrum (latijn) beiden „heilig" beteekenen en dat de term „hieronicae" met de beteekenis in het Grieksch van „Heilige overwinnaars" een toespeling is op den klassieken titel van de overwinnaars in de heilige Olym pische spelen der oudheid. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHELIGSTE SACRAMENT. Donderdagavond te 8.15 uur houdt boven genoemde vereeniging haar jaarvergade ring in de zaal van de St. Joseph-Gezellen- vereeniging, Rapenburg 52. De glorieuze Internationale Eucharistische Congressen, zooals er nu weer één van 25 tot 29 Mei te Boedapest gehouden zal wor den en waaraan duizenden Katholieken uit alle landen, zullen deelnemen, om daar openlijk van hun geloof en liefde voor den Christus Eucharisticus te getuigen, beoogen een nog gróóter Eucharistisch leven over de geheele wereld te bevorderen. Dat doel streeft ook de „Vriendenkring" na voor Leidens Katholieken. Immers van de Katholieken, vooral van de leden van den „Vriendenkring" wordt een offerleven verwacht. Offerleven, offer geest en offermoed, waar kan men die meer putten dan in de H. Mis en het H. Sacra ment? Ter opwekking zal op de vergadering als spreker optreden de zeer bekende redenaar, de zeereerw. heer H. A. J. Drost, Centraal - Praeses der St. Joseph-Gezellenvereniging te Amsterdam, met als mooi onderwerp: „Vrienden van ht H. Sacrament" een mo derne ridderorde van God. Deze mededeeling is daarom bedoeld als een beleefde uitnoodiging aan de Katholie ken van Leiden, om deze vergadering bij te wonen. BRAND IN DE NIEUWSTEEG. Gistermorgen omstreeks 8.40 uur is brand uitgebroken bij P. V., vulcaniseei'der, Nieuwsteeg 41. De brand ontstond ten ge volge van de hitteuitstraling van een kachelpijp, waardoor het behang vlam vatte. De brand werd ontdekt door het 5-jarig zoontje HanS, wiens 8-jarig broertje Pie- ter even te voren de kachel had aange maakt met kranten en hout, waarop hij eierkolen had gedaan. De jongen was daar na de kamer uitgegaan om zijn handen te wasschen. Het 5-jarig zoontje zag het en waar schuwde zijn ouders, die nog op de slaap kamer waren. De brandweer werd gewaar schuwd, die den brand met een slang op de motorspuit bluschte. De woonkamer is uitgebrand, het meubilair ging verloren, terwijl het hout en schilderwerk van de gang en de trappen werd beschadigd. Het blusschingswerk duurde anderhalf uur. De schade wordt door verzekering gedekt. Onthulling Borstbeeld Prins Hendrik door H. M. de Koningin Posthume hulde van de Nederlandsche koopvaardij. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek aan Vlissingen gebracht ter onthulling van een borstbeeld van wijlen prins Hendrik. Dit beeld, bedoeld als een posthume hulde van de Nederlandsche Koopvaardij, in het algemeen, en van de leerlingen en oud-leerlingen der Zeevaart school in het bijzonder, is geplaatst in den gevel van de Zeevaartschool, de „De Ruy- terschool", van welke instelling prins Hen drik gedurende 25 jaar het beschermheer schap heeft vervuld. Voor dit koninklijk bezoek was Vlissin gen in feeststemming. Langs den weg, dien Hare Majesteit per auto door de stad af legde, werd huis aan huis gevlagd en zeer velen, ook van elders, stonden langs dien weg om de landsvrouwe hun uitbundige hulde te brengen. Het feestelijk aanzien der stad kwam dadelijk al tot uiting door de tallooze ge- pavoiseerde mail- en loodsbooten, welke in de binnenhaven achter den Prins Hendrik- weg voor anker lagen. Bij het station en langs den weg en op den boulevard stond het reeds lang voor bet tijdstip waarop H. M. zou arriveererx, zwart van de menschen. De Vlissingsche politie was voor deze gelegenheid versterkt, met een aantal manschappen van de rijks- veldwacht en van de marechapssée en teza men handhaafden zij een doeltreffende af zetting. Het gedeelte van den Boulevard Bankert waar de Zeevaartschool "is gelegen en waar de plechtigheid zal plaats hebben, was reeds vroeg in den middag geheel af gezet. Ter weerszijde van den boulevard stonden de leerlingen van de Zeevaart school opgesteld, met de vlaggen van de verscheidene scheepvaartmaatschappijen, in welker dienst de oud-leerlingen der school zijn getreden. Recht tegenover de plaats waar het ge- denkteeken in den gevel is gehouden en thans nog door een rood-wit-blauwe vlag bedekt wordt, was een tribune getimmerd, met oranje-wimpels en palmen versierd. Hier wachte een groot aantal genoodigden de komst van de Koningin af. VAN TREEPLANK GEVALLEN Overreden en gedood Vanochtend is in de Groote Straat te Nij verdal een ernstig ongeluk gebeurd. De 20-jarige J. R. uit Oldenzaal, die mee leed in de cabine van een truck met aan hangwagen van de firma Reef uit Olden zaal, had de onverzichtigheid, om tijdens het rijden op de treeplank te gaan staan. Hij viel er af en kwam voor de wielen- van den wagen terecht, die over hem heen gingen. Het slachtoffer werd bij een nabij wonenden dokter binnengedragen, waar hij korten tijd later is overleden. Hedenmiddag te kwart voor twee is brand uitgebroken in de buiten Den Hel der staande meelfabriek van de N.V. coö peratieve graanhandel en maalderij „De Hoop", gelegen aan den Rijksweg 69 te Den Helder. Het geheele fabriekspand zal waarschijn lijk eten prooi der vlammen worden, daar er een felle wind staat. LIJK OPGEHAALD. Door een rivierventer is uit de Maas onder Mook bij Nijmegen het lijk opge haald van zekeren C., afkomstig uit Groes- beek bij Nijmegen en sinds eenigen tijd ver toevende te Cuyk aan de Maas. Het lijk vertoont een wonde, doch dit is vermoedelijk niet aan misdrijf toe te schrijven. De man is zeer waarschijnlijk per ongeluk te water geraakt. JAPANSCHE TROEPENTREIN VERONGELUKT? Uit betrouwbare bron, aldus Reuter, wordt gemeld, dat tusschen Tsjoetsjau en Lioeliho op 29 April ook een Japansche troepentrein is opgeblazen. Het aantal slachtoffers is onbekend. HET BRITSCH-JAPANSCH INCIDENT BIJGELEGD. Zoowel Britsche als Japansche troepen teruggetrokken. SJANGHAI, 2 Mei (A.N.P.). De span ning is afgenomen nadat de Britsche troe pen en de Japansche gendarmen van den Nanking-Road waren teruggetrokken. De Engelsche en Japansche militaire autoriteiten waren daarover tot overeen stemming gekomen. LEIDEN. Geboren: Arie Nicolaas, z. van K. Dubbeldam en H. Schriel. Hermanus An'tonius, z. van P. G. v. d. Geer en E. Maas. Lena Hubertha, d. van A. Bek en H. Klein. Ondertrouwd: T. C. Bakker jm. 28 j. en E. A, v. Leeuwen, jd. 26 j. D. de Gunst jm. 28 j. en M. Ju, j<L 27 j. W. H. Cornelius, jm. 29 j. en M. J. v. Hoven jd. 26 j, J. Schouten, jm. 24 j. en A. Bui tendijk jd. 19 j. J. Pouw, jm. 21 j. en J. Fielemon, jd. 19 j. B. A. Guldemond, jm. 27 j. en H. Cambier jd. 26 j. Overleden: F. Th. Verbooij, z. 8 m. AUTOBUS DOOR TREN GEGREPEN. 21 dooden, 19 gewonden. LISSABON, 2 Mei (A.NP.). Bij Viana de Castelo is een autobus door een trein gegrepen. Er zijn 21 personen gedood en 19 gewond. AMSTERDAM, 2 Mei. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 339 vette koeien, waarvan de prijzen waren 7480 cent, enkele hooger, 6672 er. 5064 cent per kg. slachtgewicht; 50 melk- en kalf- koeien 180240 per stuk; 60 vette kalve ren: 2e kwal. 5260 en 3e kwal. 4250 cent per kg. levend gewicht; 136 nuchtere kalveren 59, 68 schapen 1927 per stuk; 522 varkens, vleeschvarkens, wegen de van 90110 kg. 6364 cent, zware 61 62 en vette 5860 cent per kg. slachtge wicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. ROTTERDAM, 2 Mei. Vee. Aanvoer: 1714 stuks; 577 vette runderen, 221 vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 179 scha pen en lammeren, 725 varkens. Prijzen per K.G.: vette koeien le kw. 7668, 2e kw. 5256,ct„ vette ossen le kw. 7066, 2e kw. 5458 et., vette kalveren le kw. 1.0590. 2e kw. 5565 ct., varkens (levend gewicht) .le kw. 52, 2e kw. 51, 3e kw. 50 ct., schapen le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40 ct. Prijzen ner stuk: schapen le kw. 28, 2e kw. 24, 3e kw. 18, zuiglamme- ren le kw. 15, 2e kw. 12, 3e kw. 6. Vette koeien aanvoer korter, handel ma tig, prijzen als vorige week Maandag., pr. koe 80, pr. os 74 ct., vette ossen aanvoer iets kleiner, handel lui, le en 2e kwal. als vorige week Dinsdag, 3e kw. iets lager, pr. 1.10, vette kalveren aanvoer korter, handel traag, prijzen onveranderd, var kens aanvoer ruimer, handel stroef, prij zen lager, schapen aanvoer klein, handel redelijk, prijzen iets hoger dan vorige week Maandag. ROELOFARENDSVEEN, 2 Mei. Groentenveil'ng. Aardbeien 21—27 cent per doosje, Peulen 2.402 80 per 10 pond, sla 1.403.90 per 100 krop, andij vie 7 ct. per kg. en spinazie 3 ct. per kg. TER AAR, 2 Mei. Centrale veiling. Spinazie 1027, andijvie 50, slavellen 14 26 ct. per kist, peulen 4.405.60, snijboo- nen 6.407.00, per 10 K.G., postelein 13 18 ct., per K.G.; radijs 401.10, rabarber 5.00, seldery 401.00, raapstelen 1.00, per 100 bos, sla 1.003.20, per 100 stuks, bloem kool 617, komkommers 611 ct. per stuk, aardbeien 1926 ct., per doosje, to maten 25 ct. per pond. BOSKOOP, 2 Mei. Bloemenveiling. per bos van 10 stuks: Pechtold 5081 cent Wendland 70106 cent, Hadley 5080 cent, Briarclif 3046 cent, Butterfly 50 77 cent, Steward 80—101 cent, Wilh. Kor- des 2035 cent, Rosalandia 4058 cent, Florex 50—75 cent, F. G. Hül 30—50 cent, Vierlanden 72 cent, Edith Helen 3076 cent, Aug. Noack 3045 cent, Else Poul- sen 3055 cent. E'len Poulsen 2740 cent, Rosa Mundi 90152 cent, Ingar Ohlson 2740 cent, Rosa Mudi 90152 cent, Ingar Ohlson 4065 cent. Queen Mary 3078 cent, Rhod. Pink Pearl 4070 cent, idem in soorten 2039 cent, Leeuwenbekken 54 61 cent. Lathyrus 1621 cent, Aspara gus 1922 cent, Genista 60100 cent, Ger- bera 1022 cent. Clematis Prins Hendrik 100140 cent, Clematis le Coultre 130 210 cent, Geranium 17 cent, Nelly Mooser 3047 cent en Hortensia per stuk 56 cent. LEIDSCHENDAM, 30 April. Groenten- veiling. Eng. komkommers le soort 8.00 —8.90, 2e soort 5.60—7.30, 3e soort 4.60 5 30, gele komkommers le soort 9.10 —10.80, 2e soort 7.30—8.10, 3e soort 4.60 5.90, kropsla le soort 1.502 50, 2e soort 1.001.50, stoofsla 4.605:90, peen 11.4016.30, bloemkool le soort 9.00 10.60, 2e soort 5.20—8.30, uitschot 3.50 4.90, tomaten midd. 3031, gr. ronden 3132, 3e soort 2931, andijvie per 100 4.106.20, andijvie per kg. 1014 cent, spinazie per 4 kg. 2025 cent, poste lein 14,6018.10, raapstelen 5060 cent, rabarber per 100 bos 5.106.20, snijboo- nen 5459 cent, soercieboonen 9499 cent radijs 1.80—2 107, prei 4.10—5.30, sel derie 0.50—1.00. •V' f.NOTEERLNGEN (AMS**" 8.96i/16 40.021/o 45.021 1.793/4

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3