DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE JUBILEERENDE KATHEDRAAL TE HAARLEM MAANDAG 2 MEI 1938 29ste Jaargang No. 9020 Se Ccidócli^Soii^ant Telefoon: Redactie IS. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. EEN VRAAG Mag ik het zeggen? Of liever: mag ik het vragen? Is het wel gewenscht aandacht te schenken en waarde te hechten laat staan t e veel aandacht en t e veel waar de aan zeker gedoe, dat zich richt op een ander land en vandaar alle heil schijnt te verwachten? Ik meen, dat er reden is, om deze vraag te stellen, en ik meen ook, dat er alles voor te zeggen valt, om ze met een ontken ning te beantwoorden. Niet natuurlijk, omdat ik voor dergelijk gedoe, dat ik hier niet nader behoef aan te duiden, iets zou voelen. En evenmin, omdat ik mij de ontstem ming en verontwaardiging, welke het wekt, niet zou kunnen indenken. Maar er zijn dingen en daden, of ver tooningen, waaraan men viooral njiet te •veel eer moet bewijzen. Doet men dit wel, dan loopt men de kans er een beteekenis aan te geven, wel ke ze in 't geheel niet hebben. Menigeen zal zich in de laatste jaren hebben afgevraagd, of er over en tegen zekere acties en agitaties niet te druk werd geschreven en gesproken. Dat de overheid niet alles over haar kant kan laten gaan, spreekt vanzelf. En dat zij steeds en onder alle omstandigheden waakzaam blijft, is haar plicht Men kan dit echter veilig en met een gerust hart aan haar overlaten. De vrijheid in ons gezegend land ge zegend, ondanks den druk, welken de tijdsomstandigheden ook voor velen van ons met zich brengen is zóó kostbaar en een door ons volk zóó hoog ^gewaardeerd goed, dat ze alleen in noodzakelijke gevallen moet worden beperkt en verkort. Verboden en vervolgingen mogen elders Inheemsch en aan de orde van den dag wezen, met onzen nationalen aard en ge zindheid zijn ze in flagrante tegenspraak. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat bij ons de stelling opgaat: liever een teveel, dan een tekort aan vrijheid. En daarom is het hier nog minder gera den dan in andere landen, om te spoedig met den politie-stok, met dwingende ver ordeningen en strafrechtelijke maatregelen gereed te staan. Ook en vooral, omdat dan zoo licht r e- lief gegeven wordt aan vertooningen, die geen relief verdienen en uit zichzelf aller minst zouden krijgen. Wat met name de uitingen betreft, dat ons land zich bij het Duitsche Rijk zou moeten aansluiten en het „voorbeeld" vol gen van Oostenrijk, dit is werkelijk te ongerijmd, om er een woord aan te ver spillen. Zelfs mag niet de indruk worden ge wekt, alsof dergelijke opwekkingen ook maar den geringsten weerklank zouden vinden, of kunnen vinden bij ons volk. Laat ik er even aan herinneren, dat ruim dertig jaren geleden een soortgelijke wensch, zij het dan op andere en veel min der radicale wijze, tot uiting kwam. Er was een blad het is er nog welks hoofdredacteur blaakte van bewondering voor den machtigen buurstaat en deszelfs souverein. Tot dien buurstaat moest nauwe'toena dering worden verzocht en ik meen zelfs, dat hij een militair verbond bepleitte, waarbij ons leger een deel zóu vormen van de Duitsche strijdmacht. Zijn woord vond in 't geheel geen weer klank, al ging hij niet zoo ver, onze zelfstandigheid te willen prijsgeven, of een opgaan als natie in het „grosze Vaterland" te propageeren. Na eenigen tijd verwissel de hij trouwens van carrière. Dat de enke; lingen, die thans ons eigen bestaan en onze historische onafhankelijkheid zouden willen prijsgeven, meer succes zouden hebben, mag men zelfs niet veronderstel len. En nu zijn de omstandigheden wel an ders, dan bij het begin dezer eeuw; maar wat er veranderde of gewijzigd moge zijn, n i e t de vaderlandsche zin van het Ne- derlandsche volk. Geen Duitsche staatsman, of machtheb- her zal trouwens ooit zoo dwaas zijn te meenen, dat men met Nederland zou kun nen doen, wat met het Duitsch-sprekende Oostenrijk mogelijk was. Van Bismarck, die na 1866 o.a. het ko ninkrijk Hannover bij Pruisen inlijfde, en na 1871 Duitschland met Elzas-Lotharingen vergrootte, werd wel eens verondersteld, dat hij ook ten aanzien van Nederland annexa tie-plannen koesterde. Er is nooit iets van gebleken, en de „ijzeren kanselier" heeft er naar alle waar schijnlijkheid nooit ook maar één oogen- blik aan gedacht. Wij zijn een volk en daarin ligt voor al onze kracht met een eigen taal, een eigen geschiedenis, een eigen cultuur, een eigen uitgesproken karakter, dat in den loop der tijden ovxertuigend en afdoen de getoond heeft alléén zichzelf te willen wezen, en dat zijn hoogste eer stelt in .het behoud zijner vrijheid. P. S. Wijding van de klokken door den Bisschop. Een historische tentoonstelling Haarlems kathedraal is met vlaggen getooid. Aan den vooravond van haar 40-jarig bestaansjubileum gisteren wapperde de pauselijke vlag in den Noordertoren en op de betonnen wij zerplaten waren groote koperen wij zers aangebracht; jaren na de vol tooiing der torens zijn zij dan einde lijk gekomen als onderdeel van een uurwerk, dat met een 1250 K.G. wegende klok het jubileumgeschenk der parochianen vormt. Op den anderen toren wappert de nationale driekleur en ook door de galmgaten van dezen toren zal klok- kengezang over de bisschopsstad klin ken. De priesters uit Haarlem's dio cees droegen ieder een steentje bij voor hun geschenk: een luidklok van 850 K.G. Gisterenmiddag werden beide klokken en het uurwerk plechtig gezegend. Het was nog het klokje uit het torentje in den pastorietuin, dat de parochianen naar hun kerk riep, maar lang zal dat niet meer du ren. Vandaag worden de jubileumgeschen ken in de torens gehangen. Het interieur van de kathedraal was feestelijk versierd met palmen en bloe men. Tegen de zware pilaren waren bloembakken aangebracht, terwijl lange roode vanen hier en daar waren opgehan gen. De bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers werd ingehaald door een schare misdienaars, een stoet koor zangers en een aantal geestelijken, onder wie Z. H. Exc. Mgr. Möllmann, de hoog- eerw. heer H. C. J. Sondaal. deken van Haarlem, de plebaan der kathedraal, de kapelaans en eenige oud-kapelaans der( parochie. Tusschen een haag van Graalmeisjes met vaandels betrad Mgr. het kerkgebouw, waarin vele geloovigen waren saam ge stroomd. Op het parochie-altaar troonden twee klokken.... Op het parochie-altaar troonde de twee klokken, die dor den bisschop in een tref fende zinnebeeldige plechtigheid werden gezegend. Het koor onder leiding van ka pelaan dr. L. Kat zong op schoone wijze de verschillende psalmen. Aan het slot van deze ongewone plech tigheid besteeg Mgr. Huibers het kathe der. Op den vooravond van den herden kingsdag van het historische gebeuren, zoo sprak Mgr., dat deze prachtige tem pel is geconsacreerd, verheven werd in den dienst van God, constateeren wij met vreugde, dat de devotie tot St. Bavo on der de katholieken van dit diocees groot is. Zij dateert reeds van de middeleeuwen, Sinds 1300 staat in deze stad een Hem toegewijde kerk, die sprak van kunstzin, doch ook van het geloof, van de liefde onzer voorouders. Hoewel uiterlijk schoon. Hoewel zij uiterlijk schoon is, werd zij door den Verlosser verlaten. Zij staat er nu zonder altaar, zonder offer. Met trots kunnen wij zien naar dezen tempel, die niet enkel van godsdienstzin getuigt, maar ook van een groot geloof, van offervaardigheid en liefde der geloo vigen van deze dagen. Wij mogen hem beschouwen als opgebouwd van liefdega ven. En in den loop van de achter ons lig gende 40 jaren werd nog veel gegeven. Nu weer deze klokken, die een bijzonder synv bool zijn van dezen tijd. Immers één werd door de geestelijken, één door de parochianen geschonken. Sa DE KONINGIN TE VLISSINGEN. H. M. de Koningin is hedenochtend om 10.40 uur per auto van het Paleis Het Loo naar Arnhem vertrokken. Vandaar heeft H. M. de reis per trein voortgezet naar Vlis- singen, waar H. M. hedennamiddag tegen woordig was bij de onthulling van het borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Wij komen op deze plechtigheid terug in ons volgend nummer. men zullen zij Gods lof verkondigen. En zoo is het ook in dezen tijd: samenwerking tusschen priester en leek in de Katholieke Actie, die in ons bisdom zoo heerlijk bloeit. Een woord van dank aan de priesters en de parochianen voor hun geschenk, voor het feit, dat zij dit bestaansfeest, on danks de moeilijke tijden, niet ongemerkt voorbij wilden laten gaan. Vervolgens zette Mgr. de beteekenis van de zegeningsplechtigheden uiteen, van de reiniging en de zalving met Chrisma. De klokken zijn de stem van God. De klokken zijn de stem van God, zij zijn het, die ons Zijn stem doen hooren. De klok der parochianen, St. Bavo ge noemd, zal tijd en uur aangeven. Zij zal vertellen, dat men van ieder uur reken- p moet afleggen. St. Jeroen zal naar de godsdienstige oefeningen roepen, in het bijzonder naar die op kerkelijke feest dagen. Tenslotte gaf de bisschop den geloovi gen zijn bisschoppelijken zegen. De kathedraaltentoonstelling. Om twee uur werd door plebaan F. Fil- bry, in tegenwoordigheid van een groot getal genoodigden, waaronder vele heeren geestelijken, de wethouder W. J. B. v. Liemt en de heer J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de tentoonstelling geopend, die ter gelegenheid van het jubileum gehou den wordt in het jeugdgebouw aan de Vijvergracht en waar men een overzicht krijgt van den bouw der kathedraal, den groei van het kathedrale jeugdwerk etc. Na een woord van welkom, zeide de plebaan, dat de katholieke kerk in ons bis dom met het stichten der kathedraal een nieuwe positie heeft ingenomen. Het volk heeft begrepen, dat een kathedraal de uiting zou zijn van een herleefd katho licisme. Danken wij God, dat Hij ons bis dom, ons katholieke volk zoo rijk geze gend heeft. De jubileerende kathedraal heeft reeds een geslacht zien komen en verdwijnen. Op deze tentoonstelling wordt een blik terug geslagen, terwijl de vitaliteit der pa rochie tot uiting komt in de tentoonstel ling over het jeugdwerk. De samenstellers der expositie, in het bijzonder de kapelaans Determeyer en Alkemade. werden tenslotte bedankt voor hun arbeid, waardoor dit smaakvolle, overzichtelijke geheel werd verkregen. Aan de hand van een uitgebreide serie foto's kan de bezoeker den bouw der bis schopskerk van den eersten heipaal tot op het oogenblik in oogenschouw nemen. Daar zijn foto's van het kerkgebouw zon der koepel, van den Noorder- en Zuider toren in een latwerk van stellages, van groote feesten, die in den loop van 40 ja ren gevierd werden, zooals het overbren gen van de relikwieën van St. Bavo, van processies in den pastorietuin, van de Jam boree, de boomplanting op het kathedraal- plein enz. Daar zijn tallooze foto's te be wonderen van diverse deelen van het ge bouw. Een keur van interieurfoto's, waar bij prachtig geslaagde, doen de schoonheid van dit bouwwerk sterk uitkomen. Verder ziet men schilderijen van H. Wesseling voorstellende de kathedraal in aanbouw en de kerk in de lente als bol lenvelden haar begrenzen. Er is een plaquette van de kathedraal, zooals zij oorspronkelijk gebouwd zou worden, er zjjn schilderijen van de drie plebaans, kanunnik H. F. J. Rikmans- spoel, mgr. Th. J. A. Bosman en L. A. A. M. Westerwoudt. Voorts prijkt daar in al zijn pracht de schitterende monstrans, verschillende al- taarvaten en andere paramenten, misge waden en tenslotte zijn daar de verschil lende boeken over de kerk en het leven van St. Bavo uitgestald. Het jeugdwerk. Op de tentoonstelling van het paro- chieele jeugdwerk zijn een drietal stands ingericht, die duidelijk spreken van het werk der St. Josephgezellenvereeniging, de Kruisvaart en de Graal. Die der St. Josephgezellen geeft een overzichtelijk beeld van de machtige or ganisatie, van den groei der afdeeling se dert haar ontstaan, terwijl een groote ver scheidenheid lectuur van het Centraal Verband ligt uitgestald. De K.J.C. richtte een schitterende stand in, waar op glazen platen tegen een zwar ten achtergrond met behulp van een bui tengemeen geslaagde fotomontage de 8 punten van het beginselprogramma wor den duidelijk gemaakt. Bovendien draait hier de Kruisvaartfilm. De Graal tenslotte brengt haar derde campagne van dit jaar: „wees groot" zeèr aanschouwelijk in beeld. Hier wordt aan getoond met dikwijls zeer aardige voor beelden hoe een meisje in de kleine din gen van het dagelijksch leven groot kan zijn, in de huishouding, in het koken, in den dagelij kschen arbeid, in het naaien, strijken, zelfs in het bedden opmaken, schoenen poetsen, enz. enz. Verschillende foto's met blijde meisjes gezichten, een filmpje van groote spelen, een overzichtelijke voorstelling van het aantal Graalhuizen in dit bisdom, waarop met groote letters: „Niets zonder den bis schop" luisteren dezen stand nog op. De tentoonstelling zal ongetwijfeld deze week door zeer vele katholieken uit Haarlem en wijde omgeving bezocht wor den. Des morgens werd als inzet van de feest' week, die tot en met 8 Mei duurt, door plebaan Filbry met assistentie van kape laan F. Determeijer en kapelaan Alkema de een H. Mis opgedragen, waaronder Al- gemeene H. Communie voor alle jonge mannen en jongevrouwen der parochie. Plechtigheid in de Kathedraal. Hedenmorgen werd op deze herden kingsdag van het 40-jarig jubileum door vicaris-generaal N. Ammerlaan met pon tificale assistentie van mgr. Huibers een plechtige Kapittelmis opgedragen. Assistentie verleende emeritus-pastoor 1. Meyer, als diaken en pastoor L. Willen- borg als sub-diaken. Onder leiding van dr. Kat voerden de Schola Gregoriana, eenige studenten van seminaria en het parochieele jongenskoor de kerkelijke gezangen uit. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Nog steeds staat Tjsecho-Slo- wakije in het middelpunt der internationale politieke belangstelling. De Tsjechen pro- beeren op alle wijzen de Duitsche macht hebbers koest te houden én zorgen er angst vallig voor dat geen ongeregeldheden de sfeer kunnen verstoren. Benes stuurt tele grammen aan Hitier. Maar intusschen hebben er ter gelegenheid van de 1 Mei- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De 1 Mei-viering in het buitenland: rel letjes in Tsjecho-Slowakije, bommen in Polen. (2de blad). Een rede van den H. Vader over het lot van Europa. (2de blad). De stemming in Italië over de ontvangst van Hitier. (2de blad). De amnestie in Duitschland. Duitsche gezant uit Tokio teruggeroepen. (2de blad) Barcelona opnieuw gebombardeerd. Britsche schepen getroffen. (2de blad). Toespraken van Benesj en Henlein in Praag. (2de blad). Tan Tsjeng in Japansche handen. Tsjang Kai Sjek begint den guerilla-oorlog. Een incident in Sjanghai. (2de blad). Vliegramp in Italië, 19 dooden. (2de blad). Binnenland De doopplechtigheid van prinses Beatrix (lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem (lste blad). Telden Het gouden priesterfeest van pastoor Ign. Smeets; de jubilaris geridderd. (2de blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: Voor het kampioenschap van den I. V. C. B. wonnen Brabantia en Vo- lendam; Graaf Willem zegevierde over V. V. P.. waardoor de promotiekans van D. O. S. heel gering wordt. Voor den K. N. V. B. verbeterden Feijenoord en Heracles hun positie in de kampioenscompetitie; nog geen beslissingen in de promotie-degrada tie der 2e klasse (3de blad). LAWNTENNIS: De Davisploeg van Ne derland nog niet volledig. (3de blad). ZWEMMEN: Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hveger. (3de blad). ZEILEN: Het zeilseizoen op de Kaag begonnen. (3de blad). viering te Troppan relletjes plaats gehad, die natuurlijk zijn uitgelokt, ondanks de verzekering, van Henlein, dat hij zijn Sudeten-Duitschers opdracht had gegeven thuis te blijven. Twee Sudeten-Duitschers werden daarbij gewond. Intusschen heeft Henlein in een rede ver klaard, de souvereniteit en integriteit der Tsjecho-Slowaaksche republiek niet te wil len schenden. Dat zal wel een gevolg zijn van de hernieuwde Engelsch-Fransche be sprekingen over het Tsjechische probleem. VATICAAN: Bezorgd is de toon van den H, Vader bij diens toepraak tot den Opper sten Raad der Pauselijke Liefdewerken. De Paus vraagt zich af, of Euro pa over vijftig, honderd of tweehonderd jaar nog wel christelijk zal zijn en vraagt zich af waartoe de verwarring en de ver deeldheid in Europa leiden zal.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1