RIJNSTREEK MAANDAG 2 MEI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 ALPHEN AAN DEN RIJN Kloosterjubileum, Onze vroegere plaatsgenoote, de Eerw. Zuster Theodora (in de wereld Theodora Zweris) herdenkt 3 Mei in het gesticht „Thabor" te Rotterdam haar 50-jarig pro- fessiefeest. Spoedeischende Raadsvergadering. De gemeenteraad, komt in spoedeischende ver gadering bijeen hedenavond te 7.30 uur. Eennig punt van behandeling: Voorstel van B. en W. inzake onderhandsche besteding van de levering van de electriciteits- en centrale verwarmingsinstallaties voor het in aanbouw zijnde raadhuis. De Raadhuisbouw. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten tot onderhandsche gunning van: de electriciteitsinstallatie van het in aanbouw zijnde raadhuis, aan de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrich te Haarlem, voor de som van 4016.90, en de centrale verwarmings installatie aan de N.V. Frits Beukers' Ver- warmings Maatschappij te Schiedam voor de som van 12923. BOSKOOP SLUITING BLOEMENTENTOON STELLING Ruim 40.000 bezoekers Zaterdagavond is de tentoonstelling, wel ke van 1430 April gehouden is, zonder officieel vertoon gesloten. Veertien dagen lang heeft Boskoop in het middenpunt der belangstelilng gestaan, en niet ten on rechte. Hetgeen deze tentoonstelling aan het publiek medegaf, was in alle opzichten even voortreffelijk. Uit vakoogpunt bekeken, heeft deze ten toonstelling nieuw perspectief geopend voor bezitters van kleine tuintjes. We heb ben hierover reeds lang en breed in de diverse verslagen uitgeweid, doch als we over succes spreken, is dat wel één van de grootste factoren geweest. Was het be zoek.... ook een succes? Ja, waarom niet? Boskoop had natuurlijk gerekend de 100.000 te overschrijden. Juist door het slechte weer kwamen al leen de ware bloemliefhebbers en de z.g. „fuifnummers", die men bij elke gelegen heid pleegt aan te treffen, zochten hun ver tier niet zoo ver. Of dit standpunt in de toekomst te ver dedigen blijft, dat zal de tijd leeren, doch Boskoop heeft zijn willen en kunnen ge toond, en zooals we de lente zijn ingegaan, waarin elk zaadje zich ontwikkelt tot plant, zoo moge ook het zaad van deze poging welig opschieten en rijke oogst opleveren voor Boskoop's flora. WEGENAANLEG. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het maken van een weg van gewapend beton op paalfundeering, zijnde een gedeelte (van den Reijerskoop- schen weg naar den Biezenweg) van den prov. weg langs de Oostzijde van de Gou we, een en ander met bijbehoorende en bij komende werken, gelegen in de gemeente Boskoop. Laagste inschrijfster was de N.V. Rijs- wijksche Beton Mij., te Rijswijk, voor 72.500. LEIDERDORP Wegenverbetering. De nieuwe brug over de Dwars watering is thans geheel ge reed; aan de opritten wordt nog gewerkt, voor het ook hier zeer toegenomen ver keer, is de nieuwe brug een aanmerkelijke verbetering. Werkloozen. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling staan thans 49 perso nen ingeschreven; waarvan 25 steuntrek- kenden, (verleden jaar op dit tijdstip wa ren er 72 ingeschreven). Leiderdorpsche Schaakvereeniging. De stand van de onderlinge wedstrijden is: Groep I: E. van der Valk 7 1/2 p. uit 9 partijen. A. van Klaveren 6 p. uit 7 par tijen. Groep II: L. Rasser 4 p. uit 6 part. M. Splinter 41/2 p. uit 6 partijen; G. J. Corts 4 1/2 p. uit 7 partijen; A. van Winkel 3 1/2 p. uit 7 partijen. Groep III: J. B. de Geus 5 p. uit 7 partijen; G. Verhoogt 6 1/2 p.. uit 9 partijen; C. Zwanenburg 6 1/2 p. uit 8 partijen; K. Vonk 5 p. uit 8 partijen. Bevallen- B. van der VechtVer- vark, d. A. van Osuabrugge—van Oaf- felen, 2 z. Ondertrouwd: W. Hoogendoorn, 23 j. en E. Splinter, 25 j. WASSENAAR Onthulling monument heugelijke gebeurtenis Zaterdagmiddag had in tegenwoordig heid van vele genoodigden, notabelen en belangstellenden ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, de onthulling platas van het monument opge richt ter blijvende herinnering aan de ge boorte van Prinses Beatix. De voorzitter van het comité, de heer A. van der Lee, sprak allereerst, waarbij hij den burgemeester, den heer Wiegman, graaf van Zuylen van Nijevelt en de vele autoriteiten met hun dames welkom'heet te. Dit monument is niet alleen tot stand gekomen door financieelen steun van ve len doch ook door de heerlijke samenwer king van vele personen en -vereenigingen. De gemeente-architect, de heer A. Bonten bal, die zoo ter wille is geweest om een monument te scheppen onze gemeente waardig, kunnen wij alleen onzen dank en bewondering betuigen. De Kon. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde was mede een der eerste, die spontaan op zich nam de planten en bloem versiering te ver zorgen, terwijl bovendien die vereeniging de flagstones schonk. De koninklijke Begeer vervaardigde de mooie plaquette en ver strekte bovendien aan alle schoolkinderen hier aanwezig een herinneringsspeldje, die door de vakschool van rosetjes werden voorzien. Alle medewerkenden voorts hartelijk dank daarvoor. Den bouwer van het mo nument, den heer Hart, de firma Betten- hausen, de afd. Wassenaar van Holl. Bloem- Burgemeester Wiegman aanvaardt het geschenk. bollengenootschap hebben het mogelijk ge maakt, dit eenvoudige monument zoo mooi en rijk tot stand te kunnen brengen. Hierop verzocht spr. aan graaf van Zuy len van Nijevelt over te gaan tto de onthul ling. Deze zeide, dat het hem als oud-Was- senaarder, die vanaf zijn geboorte in Wassenaar heeft gewoond en wiens vader vele jaren burgemeester van Wassenaar is geweest, zeer veel genoegen heeft gedaan de eer te mogen hebben dit gedenkteeken, dat een symbool is van de verknochtheid van de Wassenaarsche bevolking aan ons Oranjehuis, te mogen onthullen. Hierop ging spreker over tot de onthul ling van het monument, waarna door de muziekvereeniging .Excelsior" twee cou pletten van het „Wilhelmus" werden ge speeld, die uit volle borst door allen wer den meegezongen. De voorzitter van het comité nam hierop wederom het woord en zeide dat hem nog als laatste plicht restte, namens het comi té aan den burgemeester, als vertegenwoor diger der gemeente Wassenaar, hartelijk dank te zeggen voor de van het college van B. en W. ondervonden medewerking, voor het beschikbaar stellen van den ge meentelijken grond en voor de toestemming het monument op deze plaats te mogen bouwen. Namens het comité verzocht de heer van der Lee den burgemeester het monument wel voor de gemeente te willen aanvaarden, Hierop antwoordde burgemeester Wieg man, die o.m. zeide, dat het hem een aan gename taak is, dit monument namens de gemeente Wassenaar te aanvaarden. Hoe wel voorloopig, in afwachting dat deze aan vaarding ook door den gemeenteraad met een speciaal besluit zal worden bekrach tigd. Op 31 Januari heeft de blijde mare ons volk als het ware wild gemaakt van vreugde, dat in het Prinselijk gezin de komst van de kleine Beatrix was ge schied en direct heeft uw comité de hand aan het werk geslagen en zich geuit in tweeërlei wijze, op materieele zijde door een half uur naar het bekend worden van' het feit, op de scholen beschuiten met muis jes uit te deelen, maar ook in ideëelen zin, door geld in te zamelen voor dit monument dat ons in lengte van dagen zal herinneren niet alleen aan de groote gebeurtenis, maar ook aan den hechten band, die ons volk sinds eeuwen met Oranje bindt. Hierop werden door schoolkinderen bloe men bij het monument gelegd, terwijl de muziek het Wien Neêrlands Bloed speelde, waarna het gezelschap het monument van dichtbij kon bezichtigen. Tot slot vereenig- den de leden van het comité en de genoo digden zich in café Duinoord, nabij den Wassenaarschen Slag voor een tea. Hier werd o.a. nog het woord gevoerd door den heer D. Hofman, die hulde bracht aan de heeren van der Lee en de Borst voor het werkzaam aandeel dat zij gehad hebben in de totstandkoming van dit monument. Tot slot volgde nog een geanimeerde verloting van een poppenhuis. Door den burgemees ter werd dè trekking verricht. HOOGMADE V.C.H. Omstreeks 3 uur trapt V.H. af en er ontwikkelt zich een heel mooi spel, waaruit V.C.H. twee mooie doelpunten weet te maken, v. Nispen zit ook niet stil, want zij weet voor de rust de stand ge lijk te maken. Na de rust weet v. Nispen al heel de stand te vergrooten, doch V.C.H. maakt weldra weer gelijk; de spelers be ginnen zich hoe langer hoe meer te roeren om de leiding. Het geluk komt aan den kant van v. Nispen. Dezen weten nog twee doelpunten te maken, en zoodoende de wedstrijd, die in een zeer goede verstand houding gespeeld word, met 35 te win nen. Gered. Gisteravond is een 5-jarig jon getje van den beer J. Baak spelende te water geraakt. Op het hulpgeroep van het kind kwam de heer J. Uittenbogaard aansnellen, die het knaapje, dat reeds zin kende was, wist te redden. In het ouder lijk huis wist men het jongetje weer tot bewustzijn te brengen. ZOETERWOUDE Tweede Lustrumviering Gezellenvereeniging. Als een spontane uiting van ware lief de voor het Kolpingswerk, zóó is het tien jarig bestaan van de Gezellenvereeniging gevierd. Deze dag, zoo lang verbeid, hebben de Gezellen zoo lang mogelijk gemaakt met een program dat wel ongeëvenaard kan genoemd worden. In den vroegen morgen. Om zes uur waren alle Gezellen van de Sint Janskerk bijeengekomen om het al taar waar de Vice-Praeses een H. Mis tot dankbaarheid opdroeg. Het hoogtepunt van den dag was wel de algemeene H. Communie waaraan geen enkele Gezel ontbrak. In het Gezellenhuis. Na deze volbrenging van de gods dienstzin toonde hét Eigen Huis we der de arbeidzaamheid door de heerlijke versiering die smaakvol en vroo- lijk was aangebracht, een versiering ge heel gericht op het zoo mooie groote schild, waar, tusschen de emblemen, de datum van aansluiting met het Centraal Verband, de oprichtsdag de aandacht vroeg. Als altijd was het ontbijt weer een beeld van eensgezindheid, met de Gezel- lenvader Praeses Duyvenstijn in het mid den, een hartelijke samenkomst waar het priesterlijk woord een aanmoediging was tot een grootere ijver voor het Gezellen- werk tot trouw aan Kolping. Blij klonken de gezellenliederen en 65 jonge mannen beleefden weer ware vroo- 1 ij k h e i d, als de groote aantrekkelijk heid de Gezellenvereeniging, een vroolijk- heid waarover zoovele oud-Gezellen nog met dankbare herinnering spreken. Midden van deze blije stemming kwam dt; eerste Gezellen-Vader van Zoeterwou- de zeereerw. Rector Joh. J. Boon uit Hei- loo binnen en het was een hartelijk weer zien, een daverende begroeting na bijna tien jaren van scheiding van zijn patro naatsjongens, die nu Gezel waren gewor den. Ja waarlijk, zij missen veel, die jonge mannen die in de jonge jaren deze per- soonelijke omgang met de priesters mis sen. Om tien uur droeg de oud-Vice Praeses Boon in de Sint Janskerk de Hoogmis op en het was treffend zoo veel voller de mannenbanken waren, want alle gezellen en ook oud-gezellen waren daar tegen woordig. Ook het zangkoor jubelde mede in de dankbaarheid tot God met de uitvoering van de driestemmige Mis van Don Loren zo Perosi. Na het Evangelie hield de oud-Vice Praeses een feestpredicatie, die geheel ge richt was op dit feest, Uit de Introitus van den dag had de ge wijde redenaar de voor dit feest zoo schoo- ne tekst gekozen: Jubelt, gerechtigden, in den Heer; aan de vromen past een lofge zang. Nu het dankoffer aan God wordt opge dragen voor de ontvangen gunsten van tien jaren Gezellenwerk, ia het my een vreugde een woord bij dit feest ter herdenking van de oprichting waaraan ik mocht mede werken te mogen zeggen, als een woord van dank aan God en als een opwekking tot u. Zijneerw. wil de zegeningen van de Sint Josph Gezellenvereeniging gaan beschou wen en zou daartoe willen oproepen de honderden gezellen van Zoeterwoude, de duizenden van ons land en de millioenen die over de wereld sinds 1849 Kolpings werk volbrachten en die zouden getuigen, cat zij gesteund hébben op de idealen van Kolping en niet beschaamd zijn geworden. En in een blijde dankbaarheid tot God wijst Zijneerw. op het geluk, dat de Goe de Herder ons nooit heeft verlaten, vooral door het christenvolk te wijden en te la ten voorgaan door menschen, zooals in de laatste eeuw door de Pausen en door groo te mannen als Don Bosco, leeken als een Schaepmann en Ariëns. Er wordt een aanslag gepleegd: op God, op den arbeid en op het huisgezin. In een heerlijk betoog zet de eerw. spr. uiteen, hoe deze aanslag wordt opgevangen door het Gezéllen werk, dat reeds 70 jaar zóó doeltreffend dezelfde strijd heeft gestre den. Spr. haalde het getuigenis aan van een oud-Gezel in een brief neergeschreven, als een erkenning, dat hij van goed gezel tot goed huisvader is gebracht. Het woord van opwekking was zeker wel een treffend woord, vooral tot degenen die het zouden kunnen zijn en zich lieten weerhouden. Ook degenen, die reeds lid zijn, worden tot trouw aan Kolping aan gemoedigd. Tot de ouders richtte zich' het opwek kend woord als een verwijzing naar het krachtig middel bij de moeilijke taak om den jongen man te helpen zijn godsdienst te bewaren. Na deze krachtige opwekking besloot Zijneerw. met den vurigen wensch uit te spreken, dat de Kolpingsvaan steeds in Zoeterwoude zal worden hoog gehouden. Het avondfeest. De groote patronaatszaal was om half- acht bijna geheel gevuld met Gezellen, hunne ouders, donateurs en genoodigden. De Senior G. v. d. Krogt opende de bij eenkomst met de Gezellengroet en sprak daarna de volgende feestrede. Spr. verwelkomde deken Jonckbloedt, rector Boon, de kapelaans van Dael en Sijm en de paters Kruisheeren. Wij vieren dan vandaag, aldus spr., ons 10-jarig bestaan. 11 Maart 1928 werd de vereeniging opgenomen in de groote Kol- pingsfamilie door haar aansluiting bij het Centraal Verband, bij welke gelegenheid de eerste 23 leden werden geïnstalleerd. Velen zijn er nog gevolgd, en hebben by het verlaten der vereeniging ongetwijfeld deze plaats is 't ook mijn plicht 'n bijzon- Ongetwijfeld hebben zij allen iets vastge houden van hét mooie Kolpingsprogram een program dat oud is en toch steeds weer nieuw, omdat het gebaseerd is op vier de viezen welke voor alle tijden gelden. Spr. wilde geen opsomming geven van hetgeen in de laatste 10 jaar is tot stand gebracht. Wy zijn dan ook bij deze vie ring dankbaar gestemd. Op de eerste plaats dankbaar tegenover God voor de vele ze geningen welke de vereeniging en hare leden van Hem mochten ontvangen. En op deze plaats is het ook mijn plicht een bi zonder woord van dank te spreken tot on- ge zeilen vaders. Een woord van eerbiedige hulde willen wij op de eerste plaats bren gen aan Deken Jansen z.g. onder wiens dekenaat de vereeniging werd opgericht. Hartelijk dank brengen wij vervolgens aan den mede oprichter oud-vice-praeses Rector Boon en zijn opvolgers voor hun yver en warm enthousiasme waarmede zij de vereeniging in de loop der jaren hebben geleid. Dank aan de leden van de Raad van Bestuur en oud-leden van de Raad van Commissarissenn en hierbij mo gen we nog wel een bizondere uitzonde ring maken n.L voor den heer van Benne- kom, die vanaf de oprichting zitting heeft in de R. v. B. en gedurende al die jaren het penningmeesterschap der vereeniging heeft vervuld. (Daverend applaus). Mijnheer van Bennekom, onze hartelij ken gelukwenschen bij dit jubileum en on zen welgemeenden dank voor uw buiten gewone ijver waarmede Gij de vereeniging hebt terzyde gestaan. Wij spreken hierbij NOORDWIJK Gouden huwelijksfeest. Morgen, 3 Med, vieren de heer en mevr. J. H. v. d. Werf—G. A. v. d. Werf—Hollen kamp, hun gouden huwelijksfeest. Het gou den paar mag zich verheugen in een bla kende gezondheid en het zal hun zeker mor gen niet aan belangsteling ontbreken, te meer daar de heer v. d. Werf zeer bekend en gezien in Noordwijk en ver daar bui SR w ■Hl -d|B ten is. Voor de Katholiek-sociale ontwik keling is hij in Noordwijk een der groote voorvechters geweest. De jubilaris heeft helpen oprichten de plaatselijke afd. van de Hanze, waarvan hij thans eere-lid is en nog steeds gaat zijn groote belangstelling uit naar de katholieke middenstandsorga nisatie en weet hij daar met zijn gedegen woord de belangen der middenstanders te behartigen. Moge het gegeven zijn, dat het gouden paar nog vele jaren in eenzelfde goede gezondheid, te midden der zijnen mag vertoeven. de wensch uit, dat het u gegeven moge zijn. nog vele jaren in goede gezondheid het penningmeesterschap onzer vereeniging te kunnen vervullen. Tot slot Wilde spr. nog dank brengen aan allen, die ons werk gedurende deze eerste 10 jaren hebben mogelijk gemaakt door hun financieele en moreele steun, want ook dat heeft de vereen, hard noodig wil zij haar taak naar behooren kunnen vervullen. Spr. deelde nog mede, dat bericht-van verhindering was binnengekomen van ka pelaan Brans, van burgemeester Smeets, en van oud-burgemeester Wap. De tooneelafd. „Sint Genesius" voerde daarna het Indische tooneelspel op geti teld „Oessin Blanda." Met de opvoering van dit stuk is het feest rijk gekroond, want in alle opzichten voldeed het spel aan de redelijk te stellen, eischen. Het stuk zelf is zeer vlot geschre ven, het schept een sfeer, een werkelijk heid waar men zich geheel kan inleven en waarin het ontbreken van vrouwenrollen geen enkel oogenblik gevoeld wordt. Bo vendien is de strekking zeer hoogstaand, en zonder femelarijen wordt het kwaad zoodanig veroordeeld, dat het publiek gaarne de edelmoedigheid van den ver drukten inlander Oessin door een over winning beloond ziet. Maar nog hooger stijgt de genegenheid tot het vertrapte „bruin" als hij, staande als overwinnaar tegen „blank", geen wraak neemt, doch vergeving schenkt aan dege nen, die voor den Indo zoo wreed onrecht vaardig hadden gehandeld. Vooral door het zeer goede spel boeide het stuk van het begin tot het einde; zelfs de zeer lange dialogen deden het zeer goed. Hoewel voor het decor met zuinigheid gewerkt moest worden, was door veel zorg een Indische sfeer geschapen; de grime was uitstekend en ook de costumeering zeer goed verzorgd. De regie was bij den heer J. van Aal- zum in goede handen. Het publiek toonde zich dan ook na elk bedrijf en op hét einde uiterst dankbaar. Op het einde sprak de Deken het slot woord en uitte daarbij groote voldoening over keuze van het stuk en over de goede opvoering. Als Vader Kolping, zegt spr., hier dezen avond geweest ware, zou hy zeker over zijn Gezellen tevreden zijn. Met een hartelijke gelukwensch bij dit 10-jarig bestaan, een bede om Gods onmis- baren zegen voor het Gezellenwerk ein digt spr. en dan klinkt daverend het lied: Vader Kolping leve hoog. Het feest dat om zes uur begon eindigde succesvol op het einde van den dag. DE ZOETERWOUDSCEE GEZELLEN IN FEESTSTEMMING.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13