ZATERDAG 3» APRIL 1938 HF I.PmSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 GYMNASTIEK R. K. SPORTVER. DOCOS. De heeren leden van bovengenoemde ver- eeniging worden er aai herinnerd, dat met ingang van a.s. Dinsdag de lessen voortaan zullen gehouden worden in de zaal aan het Pieterskerkhof op den gewonen tijd. De aspiranten zijn allen Maandag aanwezig. Dit is noodig, daar de onderlinge wedstrij den over 14 dagen zullen gehouden wor den. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MARGATE GEëINDIGD. AUECHIN WINT HET HOOFD TOURNOOI. Landau, Van Doesburgh en Meyer onderscheiden zich. Het internationaal tournooi te Margate is gisteren met de negende ronde geëin digd. In het hoofdtournooi werd de wereld kampioen, dr. A. Aljechin winnsar, in het premier reserve tournooi B. behaalde de Nederlandsche kampioen Landa de over winning, en in het premier reesrve tour nooi C. deelden onze landgenoot van Does burgh tezamen met den Engelschman Meyer de eerste plaats. In het hoofdtournooi kon Aljechin, met Zwart spelend, het tegen Alexander niet tot een overwinning brengen, had dat ook niet noodig, want zijn eerste plaats stond bij voorbaat vast. De partij eindigde in re mise. De beslissende partij om de tweede plaats tusschen Spielmann en Petrov ein digde ten slotte in een overwinning van den Weenschen meester, daardoor de tweede plaats achter Aljechin innam met 1 punt verschil. Böök verspeelde Ayn kans op de derde plaats door op onverwachte wijze van rrirs. StevensonMenchik te verlie zen. Petrov werd nu derde, terwijl Böök de vierde en vijfde plaats moest deelen met Milner Barry. Rescrvetournooien. In de reservetournooien hebben de Ne derlandsche schakers zich bijzonder onder scheiden. In het premier reservetournooi B won Landau met Wit spelend van Prins, waardoor de Nederlandsche kampioen als winnaar in dit tournooi eindigde. Hy be haalde 7 1/2 punt uit 9 partijen, terwijl Al jechin 7 punten verkreeg. De Belg Kolta- nowski won van Collins en plaatste zich met een half punt verschil tweede, terwijl Prins als derde eindigde met 6 1/2 punt. In het premier reserve tournooi C. speelde van Doesburgh tegen de Duitsche Sonja Graf remise en daar ook zijn mede-leider, de En gelschman Meyer, tegen zijn landgenoot Jameson remise speelde, eindigden onze landgenoot en de Engelschman tezamen op de eerste plaats met ieder 6 1/2 punt. Door te winnen van den Ier Reilly gelukte het ten slotte Schelfhout nog op de derde plaats beslag te leggen met 5 1/2 punt. In het pre mier reserve tournooi A. speelde van Se- ters remise met den Engelschman Wood, maar viel niet in de prijzen. De uitslagen van de negende en laatste ronde luiden: Hoofdtournooi: SpielmahnPetrov 10 Mrs. Stevenson-MenschikBöök 10 AlexanderAljechin 1/21/2 Milner Barry—Sergeant 3 Sir G. A. ThomasGolombek 1/21/2 De afgebroken partij uit de achtste ron de tusschen Sergeant en Alexander eindig de in remise. De eindstand in het hoofdtournooi luidt: 7. Dr. A. Aljechin 7 punten; 2. Spiel mann 6 punten; 3. Petrov 5 1/2 punt;. 4. en 5. Böök en Milner Barry ieder 5 punten; 6. Golombek 4 1/2 punt; 7. Alexander 4 p.; 8. Sergeant 3 1/2 punt; 9. Mrs. Stevenson- Menschik 3 punten; 10. Sir. G. A. Thomas 11/2 punt. Premier reserve tournooi A: Van SetersWood (Engeland) 1/21/2 Premier reesrve tournooi B: LandauPrins 10 Collins (Engeland)Koltanowski (België) 01 Eindstand: 1. Landau 7 1/2 punt; 2. Kol tanowski (België) 7 punten; 3. Prins 6 1/2 punt. Premier reserve tournooi C: Sonja Graf (Duitschl.)v. Doesburg 1/2—1/2 SchelfhoutReilly (Ierland) 10 Jameson (Eng.)Meyer (Eng.) 1/21/2 Eindstand: 1. en 2. van Doesburgh en Meyer (Engeland) leder 01/2 punt; 3. Schelfhout 5 1/2 punt. DAMMEN JEUGD WEDSTRIJDEN L. D. V. De uitslagen der wedstrijden zijn als volugt: C. 't Hart—R. Smit 1—1 I. PardonP. Smittenaar 20 A. Leeflang—I. Redel 02 W. Pieëte—K. Klein 0—2 K. Vavier—J. Barthen 20 Th. Swaak—K. Nievaart 0—2 C. v. d. MyJ. Bosman 02 F. H. KlinkenbergTh. Swaak 20 J. HaasbeekF. H. Klinkenberg 20 AUTOMOBILISME JAARVERGADERING DER K. N. A. C. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen over de zwakke positie van het automobilisme. De Jaariyksche Algemeene Vergadering van de Koninklyke Nederlandsche Automo biel Club is gistermiddag onder voorzitter schap van jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen in een der zalen van Hotel Witte Brug te Scheveningen gehouden. In zyn openingswoord hield de heer Smits van Oyen een korte beschouwing over het automobilisme in Nederland, welks positie spreker, evenals zijn voor ganger als bepaaldelyk zwak wilde ken schetsen. Opnieuw moet worden getuigd van nieuwe lasten en een steeds nauwer toegehaald net van belemmeringen en te vergeefs zoekt men tot dusverre in ons land naar een wijziging der mentaliteit in dien zin, dat het <motorwegverkeer erken ning vindt als een bron, welke in staat Is de welvaart te bevorderen, ook op geheel andere wyze dan door milioenen uitslui ten rechtstreeks in de schatkist te doen vloeien. Nog steeds wordt gewacht op een kloek initiatief, waarbij men het aandurft door lastenvermindering het meerdere gebruik der motorrytuigen te stimuleeren en zoo niet alleen het prysgegeven bedrag te com- penseeren, doch over hoogere inkomsten de beschikking te verkregen. Het niet willen treden in dit vraagstuk kan naar sprekers meening toch niets an ders beteekenen, dan dat men doelbewust de ontwikkeling van dit verkeersmiddel wil tegenhouden, ter wille van andere ver keersmiddelen. Doch ook op ander gebied kan spreker niet anders doen dan vaststellen, dat auto mobilisten en motorryders nog steeds als stiefkinderen van de overheid moeten wor den beschouwd. Het kan toch niet anders dan worden be- reurd, dat het verplicht verkeersonder- wys op onze scholen niet zal worden inge voerd, omdat men zulks blijkbaar niet noo dig vindt. Slechts de militaire overheid heeft het belang hiervan begrepen. Spreker wyst verder onder meer op de Rytydenwet en het daaruit voortvloeiende Ryty denbesl uit. Naar verluidt zal dit besluit bepalingen inhouden ten aanzien van de z.g. heerrij ders spreker meent, dat de benaming welke het Eerste Kamerlid de heer Ter Haar gebruikt, n.l. eigen rijders, juister is waarby zy verondersteld worden ver moeid te zyn, indien zij 5 uren achtereen zonder onderbreking hebben gechauffeerd. Ondanks het feit, dat èn het overver moeid zyn dcor te lang chauffeeren èn het vyf uur achtereen besturen in ons land practisch niet kan voorkomen, wil men toch voor deze categorie, een overbodige, omslachtige en kostenveroorzakende rege ling in het leven roepen. Terecht dan ook heeft de heer Ter Haar In de Eerste Kamer er op gewezen, dat deze regeling soepel zal moeten worden toege past en eigen ryders daaronder niet be- hooren te vallen. De klachten over het veelvuldig aanhou den door steeds meerdere instanties ter con trole van het zich steeds uitbreidende aan tal bescheiden, dat de automobilist krygt mee te voeren, nemen voortdurend toe. Nu de Regeering heeft toegezegd te over wegen het tegengaan van verkeersverbo den, welke niet in de eerste plaats de vrij heid of veiligheid van het verkeer ten doel hebben, wordt gehoopt, dat zij het euvel in den grond zal aantasten en de gemeenten niet zal toestaan het systeem der parkeerheffingen te handhaven. Eveneens hoopt de K. N. A. C., dat haar dezer dagen herhaald verzoek om de we genbelasting over korteren termijn te kun nen voldoen zoo spoedig mogelijk zal wor den ingewilligd. Ook ten aanzien van de aangifte van de auto voor de Personeels Belasting met be trekking tot het uitsluitende of nagenoeg uitsluitende gebruik voor bedryf of beroep Is de K. N. A. C. diligent. Al deze omstandigheden leiden er toe, dat de automobilisten zich verplicht voe len hun stem luider te doen hooren dan voorheen. Spreker vertrouwt, dat in een niet te ver- wyderde toekomst een bevredigende oplos sing mogelyk zal" blyken. Het verheugt spreker te kunnen constateeren, dat het jaar voor de vereeniging zelve gunstig mag worden genoemd. Het ledental nam op verheugende wijze toe, waardoor het bestuur in staat werd gesteld den uitbouw der K. N. A. C. gelij ken tred te doen houden, met de steeds omvangrijker taak, welke de Automobiel Club heeft te vervullen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. D. baron Van der Goes van Dirx land, jhr. mr. J. C. Schorer, C. J. A. van Lede en jhr, H. van Sminia, die periodiek aan de beurt van aftreding waren. Ter* vervulling van de vacature ontstaan door de verkiezing van jhr. mr. J. Th. M. Smi van Oyen tot voorzitter in de plaats van mr. J. Linthorst Homan te Groningen, werd benoemd mr. A. W. Baron Van Imhoff te Haren. De jaarverslagen van den secretaris-pen ningmeester werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Eenzelfde lot on derging de begrooting voor 1938 sluitende in ontvangst en uitgaven met een bedrag van 189.000. Na afhandeling van eenige ondergeschik te agendapunten sloot de voorzitter de ver gadering welke in recordtyd was afgeloo- pen. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Crjaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruêke men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten SCHEFFER VERBETERT NEDERL. RECORD 200 M. RUGSLAG Tijdens de wedstrijden van „De jonge kampioen" is Scheffer er in geslaagd het Nederlandsch record 200 meter rugslag, dat met een tyd van 2 min. 37 sec. op zijn naam staat, gevestigd op 20 September 1936 te Amsterdam, met niet minder dan 2 secon den te verbeteren en te brengen op 2 min. 35 sec. In het zwembad aan den Heiligenweg te Amsterdam werden Vrijdagavond onder linge wedstrijden van D. J. K, gehouden en als eerste nummer van het programma werd de 200 meter rugslag gezwommen, waarvoor alleen van Schouwen en Schef fer aan den start kwamen. De eerste 100 meter werden afgelegd in 1 min. 12,6 sec., waarby Scheffer iets voor lag op zyn club genoot. Na 150 meter noteerden wij een tyd van 1 min. 53 sec., waardoor dus verbe tering van het record binnen het bereik van beide zwemmers lag. Maar van Schouwen keerde slecht, kwam in de tou wen terecht, zoodat hy enkele meters op Scheffer achter raakte. Het laatste keer punt werd door Scheffer minder goed geno men, doch ni°ttemin slaagde hij er in 2 seconden beneden zijn eigen record te blij ven. Voor van Schouwen werd een tijd van 2 min 39 sec. genoteerd. Daar aan alle bepalingen inzake record- verbetering was voldaan, zal het nieuwe Nederlandsche record zeer zeker erkend kunnen worden. In den loop van den avond deed Smits- huyzen van de A. Z. een officieele poging het Nederland reccrd 100 meter schoolslag dat met een tijd van 1 min. 13.8 sec. op naam staat van H. Maier (Y) te verbete ren. Na den start zwom Smitshuyzen den vlinderslag anderhalve baan, doch na 50 meter ging hy weer tot den gewonen schoolslag over. Zijn derde baan was niet snel, zoodat het toen reeds zeker was, dat hy niet in zijn pogen zou slagen. Voor hem werd een tijd van 1 min. 15,1 sec. geno teerd, hetgeen aanzienlijk beven het re cord was. Zondag j.l. legde hy te Zwolle dezen afstand in 1 min. 13,8 sec. af, vol gens sommige chronometers, was hy er zelfs onder gebleven. Dat hij er thans niet in slaagd, mag in hoofdzaak werden gewe ten aan het feit, dat de A. Z.-zwemmer zich door een zware verkoudheid niet ge heel fit voelde, GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE TRAP VAN EEN KOE. Gistermiddag is de 75-jarige landbouwer H. J. Lokln te De Wilp by Deventer in een weide, waarin hy vee had gebracht door een koe op de borst betrapt. De be jaarde man was byna op slag dood. DOOR ZOLDERLUIK GEVALLEN. Aan gevolgen overleden. Gisteren is de veehouder A. P., te Bun schoten, toen hy zyn vrouw behulpzaam was by den schoonmaak, dor een zolder luik gevallen. Hij kwam met het hoofd op den steenen rand van een veevoederbak terecht en liep een schedelbreuk op. Een uur na het ongeval is P. aan de be komen verwondingen overleden. BOSCH- EN HEIDEBRAND TE FLUtTENBERG. Vermoedelijk tengevolge van het on voorzichtig uitkloppen van een pijp ont stond gistermiddag brand in eenige per- ceelen heide te Fluitenberg, onder de ge meente Ruinen. Onder leiding van den burgemeester en de beide gemeente-veldwachters, geassis teerd door een tiental mannen, werd de brand gebluscht. Acht H.A. heide en een half H.A. dennen bosch, toebehoorende aan verschillende eigenaren, gingen verloren. In verband hiermede is tegen M. D. te Fluitenberg pro ces-verbaal opgemaakt. BRAND IN STOOMZUIVELFABRIEK TE GRIJPSKERK. In den afgeloopen nacht om drie uur werd brand ontdekt in de stoomzuivelfa- briek te Grijpskerk. Het vuur woedde in het ketelhuis. Het personeel (er wordt dag en nacht ge werkt) trachtte nog met eigen materiaal den brand te blusschen, hetgeen niet ge lukte, zoodat men de brandweer alarmeer de, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse verscheen en het vuur met drie stralen bestreed. Na een uur was zij den brand meester. Het ketelhuis werd gedeeltelijk verwoest. De oorzaak is niet bekend. De marechaussee stelt een onderzoek in. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. De bur gemeester van Grypskerk, de heer A. van de Nadort, was op het terrein aanwezig. INVAL IN SPEELHUIS TE DEN HAAG. Twaalf bekende hazardspelers werden door de politie verrast. Gistermiddag te ruim 6 uur heeft de Haagsche politie opnieuw een succes kun nen boeken in haar stryd tegen de speel holen in de Residentie. Reeds geruimen tijd bestond bij haar het vermoeden, dat in het perceel Wagenstraat 155 een speelgelegenheid was gevestigd en, nadat de noodige voorbereidingen waren getroffen, is men Vrydag overgegaan tot inval in het bewuste perceel, onder lei ding van de inspecteurs Groeneveld en Monsma. Terwijl een hunner zich met elf recher cheurs in de omgeving had opgesteld, is de andere inspecteur, vergezeld van een re chercheur, het pand binnengegaan, en heeft daarbij kunnen constateeren, dat er inder daad werd gespeeld. Al het voor gokken benoodigde materiaal was aanwezig en twaalf bekende hazardspelers werden door de binnentredenden te midden van hun spel volkomen verrast. De aanwezigen werden met de revolver bedreigd, en nadat om assistentie was ge floten, verschenen de buiten wachtende po litiemannen eveneens ten tooneele. Alle spelers werden in arrestantewwa- gens naar het hoofdbureau van politie over gebracht, waar zy aan een verhoor werden onderworpen. Na dit verhoor zyn de „gok lustigen" weder op vrye voeten gesteld. 600 ONTVREEMD DOOR DIENSTBODE. De gemeente- en Rykspolitie van Maars- sen en Westbroek heeft Woensdagmiddag te Utrecht een werkloozen, 26-jarigen jonge man, wonende aldaar, aangehouden als ver dacht van medeplichtigheid aan diefstal, gepleegd door zijn meisje, de 22-jarige W. V., wonende aan den Ouden Dyk te West broek, ten nadeele van haar werkgever, wonende aan het Zandpad te Maarssen, waar zy als dagdienstbode werkzaam is. Ook het meisje werd door de politie aan gehouden. De burgemeester van Maarssen heeft een voorloopig verhoor afgenomen. De dienstbode en haar medeplichtige zyn in voorloopig arrest gesteld. Er zyn pl.m. 600 ontvreemd. De politie heeft op een bedrag van 360 beslag weten te leggen, als ook op de voorwerpen, die voor het ontbrekende geld waren gekocht en bestemd waren voor den uitzet van het meisje. MOTORRIJDER GEDOOD. Tegen een vrachtauto gebotst. Gisteravond kwam de 40-jarige motor- ryder H. C. Heseling, wonende te Koude- kerke, met snelle vaart naar Zoutelande gereden. By het dorp kwam hij in botsing met den vrachtauto van een slager uit Westkapelle. De botsing kwam zoo hevig aan, dat H. een schedelbreuk opliep, waaraan hy spoe dig bezweek. Vermoedelyk ligt de schuld aan het on geluk by het slachtoffer. De justitie te Mid delburg stelt daarnaar een onderzoek in. BAKFIETS DOOR AUTO GEGREPEN. Bestuurder gedood. Gistermiddag slipte een 17-jarig meisje, knecht van Sprang, uit Haren, die op den Bisscheweg te Tilburg met een driewielige bakfiets reed, door een hem achterop ry- dende vrachtauto aangereden. De ongeluk kige werd tegen den grond gesmakt en was op slag dood. Het stoffelyk overschot is naar het ly- kenhuisje te Tilburg overgebracht. WIELRIJDSTER DOODGEREDEN. By het slippen onder autobus geraakt. Gistermiddag slipte ee n!7-jarig meisje, dat per rywiel over den Amstex-damschen straatweg bij Utrecht reed, in de tramrails. Zy kwam terecht onder de achterwielen van een juist passerende autobus uit Breu- kelen en werd op slag gedood. -Het stoffe lijk overschot is per ziekenauto naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Den bestuurder van de auto bus treft geen schuld. VAN EEN VRACHTAUTO GESPRONGEN. Jongen werd door motorbakfiets aangereden. Vrydagmiddag wilde de 12-jarige J. Bo- vens, wonende aan de Bleekery te Maas tricht, huiswaarts keeren van een bioscoop. Om vlugger thuis te zyn was hy achter op een vrachtauto van Van Gend en Loos ge klommen. Ter hoogte van de O. L. Vrou wepoort sprong hij er af, doch zag niet, dat var. de tegenovergestelde zijde een drie wielige motorbakfiets naderde. De daarop volgende botsing was zoo hevig, dat de ;ongtn hevig bloedend aan het hoofd en bewutselaos op straal bleef liggen. Geestelijke en geneeskundige hulp wa ren spoedig ter plaatse. Per auto van den G.G.D. weró het slachtoffer naar Calvariën- berg overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. in Boekvorm, prachtkleurendruk, wederom verkrijgkaar. Door de zeer vele aanvragen genoodzaakt, zijn wij er toe overgegaan van het beroemde verhaal „Het Betoverde Bos" een herdruk te doen verschijnen. Het boek bevat 333 illustraties, uitgevoerd in pracht kleurendruk. Prijs slechts 35 cent afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. Franco per post 42Ya cent. Wacht er niet mee te bestellen. De oplaag is beperkt en op een tweede herdruk valt niet te rekenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15