Herinneringen aan Oud-Leiden VRIJDAG 29 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De N.Z.H.T.M. en de Korevaarstraat Het Levendaal gedempt In ons vorig artikel hebben wij de ge schiedenis besproken van het Gangetje dat eerstdaags zal verdwijnen en daarbij onzen vroede vaderen aanbevolen, de nieuwe straat den naam „Van Hamel straat" te geven in aansluiting op de Ko revaarstraat. In verband hiermede willen wij thans iets uit het verleden van de Korevaarstraat en het Levendaal de revue laten passee- ren. HET ONTSTAAN VAN DE KOREVAARSTRAAT. Reeds vele jaren bestond bij de Noord - Zuidhollandsche Tramweg-Maatschappij het plan een geregelden electrischen tram- dienst Leiden—Den Haag—Scheveningen in te voeren. Er bestond wel sedert 1892 een stoomtramverbinding LeidenDen Haag v.v. waarvan het beginpunt aan het Noordeindsplein was, doch deze dienst, die door de N.Z.H.T. was overgenomen, voldeed niet meer aan de eischen, welke aan het moderne snelverkeer werden ge steld. 't Was niet alleen, dat de „rit'' te lang duurde, maar ook de veiligheid langs den weg maakte het noodzakelijk, dat een van den weg gescheiden trambaan zou worden gelegd, 't Gevaar voor botsingen met auto's en andere vervoermateriaal werd steeds grooter. Daarbij kwam, dat de Haag weg tot Voorschoten niet toeliet een dubbel tramspoor te leggen, hetgeen toch bij snelverkeer een eerste vereischte geacht mag worden. Deed de stoomtram er anderhalf uur over, om het traject Leiden- Den Haag af te leggen, de electrische (blauwe) tram van de N.Z.H.T. brengt ons tegenwoordig binnen het half uur van de binnenstad tot den Haag. Wij spreken maar niet over het mate riaal en het comfort dat de electrische tram biedt in tegenstelling van de stoom tram; 't was in den winter bijna ondoen lijk, anderhalf uur in die onverwarmde stoomtram te moeten verblijven. De elec trische daarentegen is goed verwarmd, uitstekend verlicht en heeft ruime ge makkelijke zitplaatsen. De door de N. Z. H. T. M. ontworpen plannen voor de be tere verbinding leidde door de Breestraat, via de Lammenbrug naar Voorschoten. Dit plan was het beste uitvoerbaar als achter de Steenschuur (Oostzijde) een weg zou worden aangelegd over de Zijd gracht en een nieuwen weg geprojecteerd langs de toenmalige buitenplaats Zuider- zicht aan den Zoeterwoudschen Singel, in de richting van de Lammenbrug. Na deze korte inleiding komen wij aan de doorbraak. De plannen van de N.Z.H.T. werden den Gemeenteraad voorgelegd, en na goedkeu ring door dit college werden de benoodig- de perceelen voor die doorbraak aange kocht of onteigend en in 1923 kon een be gin worden gemaakt met het afbreken van de perceelen van de firma v. Hoogen- straaten (conservenfabrikante) aan de Jo- denkerksteeg, de huizen aan het Leven daal tot de Barbarasteeg en vier perceelen aan de Hoogewoerd. Het bouwen van een breede brug (Bar- barabrug) over het Levendaal voor de Zijdgracht en het verbreeden van de Hoo- gewoerdsbrug waren inmiddels ook ter hand genomen. Dat hierbij moeilijkheden over het eigendomsrecht van kelders, lig gende onder de straat van de Steenschuur, door den rechter beslecht moesten worden zullen wij voorbijgaan. .Jammer was, - dat deze quaestie eenige stagnatie in de werk zaamheden veroorzaakte. Er werd flink aangepakt waardoor het mogelijk was in 1924 op het terrein omsloten door Leven daal, Steenschuur, Hoogewoerd en Barba rasteeg een breede straat te projecteeren, aansluitende op de Zijdgracht en in die geprojecteerde straat een dubbel tram spoor te liggen. De bebouwing van deze nieuwe straat heeft daarna geleidelijk plaats gehad. Dat er spoed bij die werk zaamheden werd betracht, blijke wel hier uit, dat in hetzelfde jaar (1924) de nieuwe electrische tramdienst naar Scheveningen feestelijk in gebruik kon worden gesteld. Deze gebeurtenis is op een film, welke in het Gemeentelijk Filmarchief wordt be waard, vastgelegd. De nieuwe straat van Hoogewoerd tot Jan van Houtkade werd naar den oud wethouder J. Korevaar genoemd. Deze doorbraak heeft de Jodenkerksteeg die haar naam ontleende aan de aan die steeg gebouwde synagoge, doen verdwij nen. Over deze kerk aan het slot een en kel woord. De Zijdgracht, die bestond bij den stads uitleg van 1389, werd in 1886 gedempt, zij is nog een verbinding tusschen Levendaal en Jan van Houtkade-Plantsoen, voor rij en voetgangersverkeer. Aan den ingang van het Plantsoen, waar sedert 3 October 1924 het beeld van Lei- dens Ontzet staat, heeft tot 1964 gestaan de korenmolen ,.d' Oranjeboom", die eerst den naam ,,'t Calff" heeft gedragen en ongeveer 206 jaren zijn wieken boven de ves.t had gedreven. Gedurende den Fran- schen tijd (17951813) moest de naam d'Oranjeboom plaats maken voor zijn ouden naam ,,'t Kalf". Verder stond aan de Oostzijde van de Zijdgracht het bekende ,St. Catharyne Maartensdochtershofje", dat gebouwn was op de plaats waar te vo ren de St. Jorisdoelen zijn schietbanen had. Achter dit hofje en tusschen den mo len en de Geeregracht stonden vele krot woningen. Dit complex woningen werd in 1909 afgebroken ter verbetering van de volkshuisvesting, voor welk doel de molen, die sedert 1900 aan de stad behoorde, even eens moest vallen. Dit veïnielende werk is door vele Leidenaars, die voor de eigen aardige schoonheden van de stad voelden, met leec wezen aangezien. Deze stadsverbetering had plaats tijdens het wethouderschap van den heer Kore vaar en om die reden heeft de Gemeente raad aan den nieuwen verkeersweg (ver- bretding Jodenkerksteeg in aansluiting op de Zijdgracht) den naam Korevaarstraat gegeven. Wij weten, dat stadsverbetering offers vraagt, zoo moest in het onderhavige ge val het St. Catharyne-Maartensdochters- hofje, hetwelk in 1608 was gesticht, plaats maken en worden gesloopt. Een nieuw hofje van dien naam is daarna gebouwd aan den ingang van de Pasteurstraat. Ter herinnering aan den molen en het hofje zyn de nieuwe straten genoemd Oranje boomstraat en Catharynestraat. Over den molen d'Oranjeboom schreef wijlen professor P, J. Blok in het Leidsch Jaarb. 1905, onder meer: „Een historisch monument was onze ko renmolen de „Oranjeboom" niet in dien zin, dat belangrijke gebeurtenissen op, in of bij hem waren geschied of door zijdfc bewoners waren bewerkt Hij was, zooals de gedenksteen, die vroeger in den bui tenmuur van het gebouw stond en thans in de voorhal van ons Stedelijk Museum geplaatst is, ons onder een akelig groenen met prachtige vruchten versierden oran jeboom meldt, gestigt door Hendrik van den Heide en Ary Opstal, deerste steen geleit door Willem van der Klugt den 3 Maart, de laatste door Jan Kool 10 Juny 1734" hij dankte dus zijn oorsprong aan gewone burgers, gewone burgers hielden hem ten doop. Hij, door zijn naam de staatkundige gezindheid zijner over het huwelijk van den jongen Oranjespruit in dat jaar verheugde stichters aanwijzend, had zeker in 1747 de Oranjevlag gedragen, toen prins Willem IV stadhouder werd on der den indruk van den gevaarlijken in val der Franschen. Hij had in volwassen leeftijd, in 1795 of kort daarna zooals de legende vermeldt, zijn glorierijken naam voor den simpelen van „het Kalfje" tijde lijk moeten opgeven. Hij had in 1813 zijn oude vaan en zijn ouden haam weder kun nen hernemen met het herstel der onaf hankelijkheid onder het Huis van Oranje. Hij had in goede en kwade dagen de lot gevallen van stad en land gevolgd tot^ in ook voor een molen hoogen ouderdom". De Zijdgracht met den molen op den achtergrond moet wel een aardig stads beeld geweest zijn. HET LEVENDAAL. Het ontstaan van den naam Levendaal kan nergens uit blijken, wel zijn er ver onderstellingen voor dien naam, doch deze berusten alleen op gissingen. Allen kennen wij nog de gracht met haar onwelriékenden geur, tusschen Plantage en Steenschuur. Tot den stadsuitleg van 1659 liep zy niet verder dan van Steen schuur tot Geeregracht waarlangs de stadswal lag tot het Plantsoen bij de te genwoordige Korevaarstraat, waar de gracht in den singelgracht uitkwam. Na deze stadsvergrooting werd de gracht ver lengd tot de (4e) Binnenvestgracht en omstreeks 1874 tot den Zoeterwoudschen singel. Al was het Levendaal het type van een oud-Hollandsche stadsgracht, artistiek door de vele oude gevels en bruggetjes, proper was zij allerminst en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat vele klachten over vervuiling en stank werden gehoord. Het dempingsvraagstuk werd meermalen aan de orde gesteld en den Gemeenteraad voorgelegd. Toch konden die voorstellen in 1923 en 1926 geen meerderheid behalen. Intusschen werd het rij verkeer steeds grooter en eischte de veiligheid langs den weg vooral de smalle Hoogewoerd met zijn dubbel tramspoor een oplossing voor di' vraagstuk. Een andere weg voor het interlocale verkeer, richting Utrecht, kon allen gevonden worden over het Le vendaal waardoor de Hoogewoerd van dat verkeer zou verlost worden. Ook om die reden bereikte in 1935 den Gemeenteraad wederom een voorstel tot demping van het Levendaal te besluiten. Deze keer ging hét voorstel er door, echter niet de ge- heele gracht maar alleen het gedeelte tus- scher. Korevaarstraat en Plantage kwam voor demping in aanmerking besloot de Gemeenteraad. Waarom het geheele Le vendaal niet onder het besluit werd opge nomen zullen wij op deze plaats niet be spréken. Nog in ditzelfde jaar werd met het dempen begonnen en ook in dat jaar werd het werk voltooid. Er is wel een karakteristiek stukje oude gracht overgebleven tusschen Korevaar straat en Steenschuur, doch bevrediging heeft dit niet gegeven, zoowel vóór als te genstanders van demping hebben dit be sluit van onze vroede vaderen niet kun nen bewonderen. Aan dit ongedempte Levendaal staat de Synagoge waarvoor in 1731 aan den hoek van de Stinksteeg (latere Jodenkerksteeg) een huis was aangekocht. In 1762 werd dit kerkgebouw afgebro ken en binnen zes maanden verrees op dezelfde plaats de tegenwoordige Syna goge. De steen in den voorgevel van dit ge bouw aangebracht vermeldt: „De heerlijk heid van dit laatste huis zal grooter wor den dan die van het eerste, zegt de Heer der Heerscharen". (Haggia cap. 2 vers 9). Zooals gezegd, de Jodenkerksteeg kwam bij het aanleggen van de Korevaarstraat in 1923 te vervallen. De Geeregracht, die tusschen 1389 en 1659 de Zuid-Oostgrens vormde van de stad is in 1880 gedempt. Het dempen van het Levendaal heeft zijn vóór- en tegenstanders gehad, erken nen zullen allen, dat er een uitstekende verkeersweg in de plaats van de „vieze" gracht is tot stand gekomen- Wij eindigen met de vraag „Wanneer zal het laatste open stuk Levendaal ge dempt worden?" E. BUITENLAND BELGIË CRITIEK OP FINANCIEEL BELEID. Financleele Kamercommissie verwerpt belastingontwerpen. De Brusselsche correspondent van de Tijd seint: Een vrij groote politieke sensatie was Donderdagmiddag is de Belgische Kamer het bericht, dat de Kamercommissie van financiën, die sedert Dinsdag j.l. een nauw keurig onderzoek deed inzake de belasting- ontwerpen der regeering, haar eerste vo tum uitbracht. Dit belastingontwerp had tot ernstige critiek op het financieele regeeringsbeleid van het ministerie-Janson aanleiding ge geven. Het ontwerppunt, waarvan men ver wachtte, dat het den minsten tegenstand zou ondervinden, werd allereerst ter stem ming gebracht. Dit ontwerp betrof een rechtstreeksche belasting, de zoogenaamde „mobiele surtaxe", een belasting, welke zou worden geheven op alle loonen, ver goedingen, pensioenen, enz. Het eerste ar tikel werd onmiddellijk verworpen met 15 tegen 10 stemmen. Men ziet in deze stemming een eerste uiting van antipathie tegen de regeering- Janson, die vooral bij katholieken, maar ook bij de liberalen en natuurlijk bij de oppositie t. a. v. haar belastingontwerpen heerscht. De in de Kamer aanwezige leden van de regeering kwamen onmiddellijk bijeen om zich over den toestand te beraden. De vijandige stemming van de Kamer commissie van financiën heeft natuurlijk de politieke spanning doen stijgen en men vreest, dat de katholieke oppositie nog be narde dagen zal brengen voor de drie-par tijen-regeering. In den loop van den avond vernamen wij nog, dat de regeering in ieder geval van zins is haar ontwerpen voor de Kamer te brengen, desnoods geamendeerd, opdat de voltallige Kamer haar verantwoordelijk heid tegenover 's lands financiën onder de oogen zal zien. DU1TSCHLAND DE DUITSCHE LUCHTVAART INDUSTRIE. Beschikt Duitschland over 20.000 toestellen? Lord Rothermere publiceert een artikel in de „Daily Mail", waarin hij schrijft,.dat hij tijdens zijn jongste reis door de Ver- eenigde Staten een ontmoeting heeft ge had met een der grootste Amerikaansche luchtvaartdeskundigen, die, met vergun ning der Rijksregeering alle groote Duit- sche vliegtuigfabrieken heeft bezocht. Hij constateerde, dat Duitschland per jaar 7000 toestellen bouwt, doch er 14.000 kan vervaardigen. Hij vernam voorts uit zeer betrouwbare bron, dat Duitschland thans beschikt over 20.000 vliegtuigen, die luchtklaar zijn. Toe stellen van boven de vier jaren worden zonder aarzeling gesloopt. ENGELAND DE BRITSCH-ITALIAANSCHE OVEREENKOMST. Arbeiderspartij wil geen goedkeuring geven. Namens de arbeiderpartij zal Morrisson Maandag het Lagehuis voorstellen de re- geeringsmotie, waarin goedkeuring van de Eritsch-Italaansche nota- wordt gevraagd, te verwerpen. Op de regeeringsmotie zal héc volgende amendement worden inge diend: „Het huis, zich bereid verklarend iederen wetgevenden maatregel goed te keuren, die de strekking heeft de vriend schappelijke betrekkingen met alle volken te versterken, kan zijn goedkeuring niet hechten aan een overeenkomst, gesloten met een staat, die een duidelijken aanval tegen Spanje richt, of aan een overeen komst, die nuttelooze beloften wisselt, het A'bessijnsche volk opoffert, den geest van het Volkenbondspact schendt en het be ginsel van collectieve veiligheid vervangt door een politiek van bondgenootschappen en bewapeningswedloop, waardoor het oorlogsgevaar vergroot wordt in plaats van dat de vrede bevorderd wordt." ITALIË HITLERS BEZOEK AAN ROME GEEN BEZOEK AAN HET VATICAAN. Arrestaties van „verdachte personen" te Rome. In Vaticaansche kringen te Rome heeft men den indruk, dat Hitier ter gelegen heid van zijn bezoek aan Italië geen be zoek zal brengen aan Z. H. den Paus. Het pauselijk staatssecretariaat heeft tot nu nog geen aanvraag tot een audiëntie ontvangen. Daar er voor de aankomst van Hitier nog slechts enkele dagen resten, wordt het steeds minder waarschijnlijk, dat de Fuehrer een bezoek zal brengen aan het Vaticaan. In verband hiermede merkt men verder op, dat Hitier katholiek is en nooit door de Kerk is veroordeeld, terwijl het Concor daat met Duitschland nog steeds van kracht is. Het is niet waarschijnlijk, dat Z. H. de Paus in verband met de houding van de nationaal-socialisten, ten aanzien van de Kerk, geweigerd zou hebben Hitier te ont vangen, indien dit gevraagd zou zijn. Naar Havas verder uit Rome bericht, worden in een officeel communiqué de be richten in de buitenlandsche pers over ar restatie van duizenden joden en tegenstan ders van het nationaal-socialistisch bewind in Italië in verband met het bezoek van Adolf Hitler „fantatisch" genoemd. Wel heeft de politie een aantal „ver dachte personen" in bewaring genomen, doch alleen in de drie steden, welke door den Fuehrer zullen worden bezocht. Deze maatregel, wekle geheel normaal is, treft niet in het bijzonder de Joden. 3 Mei nationale feestdag. De Italiaansche Staatscourant meldt, dat 3 Mei een nationale feestdag zal zijn naar aanleiding van het bezoek van Hitier. Op 5 en 9 Mei zal niet worden gewerkt in Campagnia, Latium en Toscane. De as-politiek. Naar aanleiding van Hitler's bezoek schrijft de Giornale d'Italia o.a.: De vast beraden solidariteit van Duitschland en Italië vormt heden ten dage een der oor® zaken van hun internationale macht ea van him succesvolle verdediging tegen tal® rijke vijandigheden, waarmede zij te kam® pen hebben. De a.s. ontmoeting tusschen de beide groote leiders zal niet slechts een representatief karakter hebben. Het aan tal en de groote beteekenis van de politie® ke medewerkers, die den Fuehrer zullen begeleiden, bewijst genoegzaam, dat de reis van Hitier naar Italië ook een belang® rijken politieken inhoud zal hebben. De as Rome-Berlijn blijft onveranderd en- overheerschend in het politieke bewust zijn der Italianen. Hét voor twee jaren tot wederzijdsch voordeel en tot nut van ge® heel Europa tot stand gebrachte accoord tusschen Duitschland en Italië zal thana te Rome nog verder verdiept worden. PALESTINA DE VERDEELING VAN PALESTINA. De commissie te Jerusalem aangekomene De commissie tot onderzoek van de ven» deeling van het land is Woensdagavond per trein 'te Jerusalem aangekomen. De commissie is niet voornemens formeele bij eenkomsten te houden, voordat de leden in staat zijn geweest zich persoonlijk van de toestanden op de hoogte stellen. In de ko mende veertien dagen zullen zij derhalve tochten door het land maken, waarna de commissie verschillende personen zal kun nen ontvangen om te worden gehoord. Eenige incidenten zijn voorgevallen op den eersten dag, dat de deelingscommissi® in Palestina vertoeft. Op verschillende in stellingen werden schoten gelost, een han gar werd in brand gestoken, een telefoon lijn vernield, een spoorlijn versperd op twee plaatsen. Er vielen daarbij geen slachtoffers. Te Jeruzalem zijn dertien verdachte Arabieren gearresteerd. De in het concentratiekamp van St. Jean d'Acra opgesloten Arabieren, die in hongerstaking waren gegaan, hebben deze opgegeven, aangezien zij aan het einde van hun krach ten waren gekomen. De Syrische Kamer heeft met algemee- ne stemmen een motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen de deeling van Palestina. AMERIKA VERGEMAKKELIJKING DER TOELATING VAN OOSTENRIJKERS. President Roosevelt heeft besloten, de aan Duitschland én Oostenrijk toegestane immigratie-quota samen te voegen, ten einde het politieke vluchtelingen uit Oos tenrijk gemakkelijker te maken de Ver® eenigde Staten binnen te komen. De strijd in het Verre Oosten DE GEVECHTEN BU TAIERTSJWANG. Uit Hankau wordt gemeld: In de stel lingen, die de beide partijen aan het front van den spoorweg TientsinPoekau bezet houden, is volgens het gisteren gepubli ceerde communiqué geen wijziging geko men. De Japanneezen hebben tot driemaal toe een aanval ondernomen op de Chinee® sche stellingen ten Noorden van Taiert- sjwang, doch telkens werden zij terugge worpen. Aan Japansche zijde vielen daar bij negenhonderd dooden en gewonden. Daar de Japanneezen thans hun aanval len gestaakt hebben is de strijd ten Noor den van Taiertsjwang op het doode punt gekomen. Ten Noord-Oosten van genoem de stad richten de Japanneezen voortdu rend aanvallen op de Chineesche linies, doch zij maken geen noemenswaardige vor deringen. Buitenlandsche Berichten HOTEL IN ARGENTINIË INGESTORT. Te Commodoro Rivadavia, in Argentinië, is 't hotel „Europa" tengevolge van een gas ontploffing ingestort. Een persoon kwam om het leven, en zes anderen werden ern stig gewond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5