VRIJDAG 29 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VANAVOND spreekt onze vertegenwoordiger in de Tweede Kamer PATER Mr. Dr. BEAUFORT O.F.M. in den foyer van de Burcht. Toegankelijk voor de leden der afd. Lei den van de R K. Staatspartij. En, voorzoo- ver plaats, ook voor andere Katholieken. De vergadering begint te 8.15 uur. Na de rede is er gelegenheid^len spreker vragen te stellen. Er wordt een groote opkomst verwacht. Geen Katholiek kan of mag in onzen tijd onverschillig zijn voor de politiek! KATHOLIEKE ACTIE PAR. O. L. VR. HEMELVAAR EN ST. JOZEF. De Meimaand wordt ingezet met de Alge- meene H. Communie voor de geheele man nelijke jeugd, a.s. Zondag, 's morgens om half zeven. Komt allen op tijd. De uitreiking heeft reeds plaats om kwart voor zeven. Na het communiceeren zinge nwij het Magnifi cat, gevolgd door het gezamenlijk bidden van het Kruisgebed, te vinden in het blau we boekje der Maria-Congregatie. Sluiting door het zingen van het lied: Dank, Jezus, Dank! no. 15, parochieele zangboekje. Sluit u regelmatig aan bij het communi ceeren. Congreganisten, denkt om uw Congrega tie lint. Komt op tijd! Zingt allen mee! Voor Christus onze Koning! God wil het! Maria-Congregatie Par. O. L. Vr. Hemel vaart en St. Jozef, Afd. Jongens. De boekensectie komt niet Maandag avond maar Dinsdagavond half negen bij een, in de zaal, Maria Gijzensteeg. CHINEESCHE AVOND IN DE STAD- GEHOORZAAL. Als besluit van de hier ter stede gevoer de actie ten bate van de Medische Hulp verleening aan de burgerbevolking in China, werd gjisteravond in de Stadge- hoorzaal alhier een Chineesche avond ge houden. De belangstelling was weliswaar niet overweldigend, doch naar schatting waren toch omstreeks zes a zeven honderd per sonen aanwezig. De avond werd o.m. bijgewoond door Z. Exc. Wunsz King, gezant van China bij het Ned. hof te Den Haag met zijn echtge- noote en kinderen, den heer T. F. Cheng, Chineesch lid van het Permanent Hof voor Internationale Justitie met zijn echtge- noote, prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Ey- singa, eveneens lid van het Permanent Hof en den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Ook mevr. A. S. v. d. Sande Bakhuyzen, eere-voor- zitter van het Leidsch Comité was aan wezig. Van het eere-Comité noemen we verder den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, terwijl ook dé zeereerw. heeren pastoors Th. M. Beukers en R. Smitz O.F.M., rector Reynen en verschil lende kapelaans uit Leiden en omgeving blijk van belangstelling gaven. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot de eeregasten van den avond en zeide, dat het hem goed deed zoovelen bijeen te zien om hun belangstel ling voor het schoone doel, dat beoogd wordt, te toonen. Spr. deelde mede, dat het in de bedoe ling lag iets te laten zien van de verschil lende kanten der Chineesche Kunst, als drakendans, goochel-, dicht- en tooneel- speelkunst. Dit alles opgeluisterd door mu ziek en zang. Met een woord van dank aan de velen, die hebben medegewerkt om dezen avond mogelijk te maken, besloot spreker. Door den noi jeugdigen zoon van den Chineeschen gezant werd .vervolgens in het Fransch een woord van dank gesproken voor de door allen verleende hulp voor de Chineesche burgerbevolking, speciaal voor de weezen, die de verschrikkingen van den oorlog dubbel zwaar gevoelen. De Leidsche Orkestver. „Musica" onder, leiding van den heer J. Noordanus bracht hierna eenige nummers muziek ten gehoo- re, waarna het St. Odo-knapenkoor onder leiding van kapelaan E. A. M. Paap voor het voetlicht kwam. Met hun vroolijke, frissche stemmen zongen de jongens „Dar was e wief die spon", „Des winters als het regent", oud-Nederlandsche liederen, „De bloempjes gaan al slapen", arr. van kap. Paap, „Koos de gymnasiast" van kap. Paap en „De jongens van nu", uit de Brulboei. De jongens hadden succes! Dat bleek telkens uit het opklaterend ap plaus na elk nummer. Vervolgens droeg mad. Chow Chun Cheng eenige gedichten voor in de Chi neesche taal, nadat prof. Duyvendak in het kort verklaring had gegeven van de Chineesche dichtkunst. De iets zangerige wijze waarop deze ge dichten worden vertolkt verklaarde prof. Duyvendak als gewone recitatieven, het geen duidelijk verklaard bleek, toen mad. Chow hierna een gedicht zong. Na het optreden van mar. Chow kwa men eenige Katendretsche Chineezen ten tooneele, die onder begeleiding van oorver- doovende muziek een Drakendans uitvoer den, uitgedost met een vervaarlijk uitzien- den Drakenkop. Tot slot voor de pauze werden door den heer P. P. J. v. Remundt een tweetal films vertoond, welke beide de vreeselijke ver schrikkingen van den bloedigen krijg in China voor oogen brachten, terwijl de tweede meer speciaal de aandacht vestig de op het menschlievende werk van den Franschen priester Père Jacquinot, die ve ler lijden heeft weten te verzachten en telkenmale organiseerertd heeft weten op te treden om hulpverleening mogelijk te maken. In de pauze was er gelegenheid nog fi nancieel offertje te brengen, waaraan in ruime mate werd voldaan. Het tweede gedeelte van den avond was aan goochel- en tooneelspeelkunst gewijd. Voor het eerste zorgde de heer J. C. Bur- gersdijk, terwijl Nederlaridsche studenten van het Sinologiisch Instituut met mede- king van de indo-Chineesche dames mevr. Lie Bing, Ten-Njoo en mej. Mary Njoo als mede van den heer Tjan Tjoe Som opge voerd werd een oud-Chineesch tooneelstuk „De Hemelsche Rechtvaardigheid", in het Nederlandsch vertaald. Een treffend stuk van Typisch Chinee sche moraal, dat zeer goed werd vertolkt en den aanwezigen ook ten volle bevredi ging schonk. Alles bijeen was het een zeer geslaagde avond, waardoor de banden tusschen China en Nederland weer sterker zullen zijn aan gehaald. P.T.T. DIENST OP VERJAARDAG H. K. H. PRINSES JULIANA. De Directeur van het P.T.T. kantoor te Leiden deelt mede, dat op Zaterdag 30 April, den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana de kantoren, voorzoover den post dienst betreft, om 12 uur zullen worden gesloten. Gedurende de openstellingsuren zullen alle onderdeelen van den dienst behandeld worden niet uitzondering Van het aanne men van girostortingen. De 3e buslichting wordt niet uitgevoerd. De 2e briefpostbestelling zal evenals de 2e pakketpostbestelling hier ter stede en te Oegstgeest achterwege blijven. In de openstelling van den telegraaf- en den telefoondienst der kantoren zal geen wijziging worden gebracht. Busrechthouders kunnen na 12 uur hun correspondentie afhalen aan de achterzijde van het kantoor, ingang door de poort aan de Boommarkt. DE FRIESCHE FILM „KAR ÜT TWA" TE LEIDEN. Een zeer geslaagde avond. It ha in noflike joun west. Met deze woorden is de algemeene indruk weerge geven, die de leden van it Selskip Fryslan to Leijen, hebben behouden van den film avond. die hen in huishoudelijke vergade ring Donderdagavond geboden werd. De bovenzaal van de Harmonie was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter de leden een hartelijk welkom toeriep. De inzet was al dadelijk goed. Het da meskoortje van de afdeeling vertolkte op uitstekende wijze eenige. Friesche liederen, waarmede het zeer veel bijval oogstte. Hierna werden eenige films gedraaid, waar in heel wat Friesch natuurschoon te bewon deren viel. Na de pauze werd de eerste Friesche speelfilm t.w. „Kar üt twa" (Keus uit twee) ten beste gegeven. Deze film heeft het be wijs geleverd, dat in Friesland de elemen ten aanwezig zijn voor het maken van films, waarin het Friesch eigene tot zijn recht kan komen. Het scenario, geschreven door den Frieschen tooneelschrijver S. D. de Jong, heeft een dienende functie, het is zoodanig gekozen, dat het Friesche volk en het Friesche leven geheel op den voor grond komen te staan. Een boerenkérmis, de Leeuwarder veemarkt en het leven op de boerderijen kregen een belangrijke plaats in deze film. Eén dankbaar gebruik is gemaakt van het fotografeeren van het Friesche land met zijn wijde kimmen, zijn „greiden", z'n eenzaem boerenplaatsen en zijn stemmige dorpjes. Het verhaal doet al deze samenstellende deelen op prachtige wijze uitkomen en de in spanning verkee- rende toeschouwer wordt aan het einde nog verblijd met een „happy end". De spelers, allen leden van het Leeuwar der tooneelgezelschap, hebben hun uiterste best gedaan. Ze hebben natuurlijk onder vonden, dat er heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden, doch het re sultaat van hun werk geeft beloften voor de toekomst. Het bestuur van de Leidsche afdeeling van het „Selskip Fryslan" verdient alle lof, dat ze haar leden in de gelegenheid heeft gesteld van deze uitstekende film kennis te nemen. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DEN BOUW VAN WERKMANS. WONINGEN. Jaarverslag. De omstandigheid, dat het Gemeentebe stuur overeenkomstig den wensch van den Minister verzocht het boekjaar voortaan te doen loopen van 15 September tot 15 September noodzaakte het bestuur als over gangsmaatregel de boeken aangevangen op 1 Januari 1937 af te sluiten per 15 Septem ber 1937 en in overeenstemming daarmee ever dit tijdstip dividend uit te keeren. In 1937 is de bouw van 101 woningen op het door slooping van krotten vrijgekomen terrein tusschen de van der Werfstraat en Oude Vest voortgezet en voltooid. Thans zijn de woningen, voor het huren waarvan zich veel meer gegadigden hadden aange meld dan er woningen beschikbaar waren, betrokken. Het aantal goede woningen, in de binnenstad gelegen, is daardoor ver meerderd. Het bestuur had B. en W. ver zocht aan twee der straten, waaraan de nieuwe woningen liggen, de namen te ge ven van „Greven- en Druckerstraat" ten-, einde daardoor de nagedachtenis te eeren en levendig te houden van de twee man nen, die voor de verbe'tering der Volkshuis vesting in Leiden zooveel gedaan hebben. Aan dit verzoek heeft het Gemeentebe stuur voldaan. Een derde straat werd de naam Marendorpschedwarsstraat gegeven, een naam, die, naar het bestuur meent, niet past bij die der beide "andere straten en welke het gaarne in „Van der Vlugtstraat" zou zien gewijzigd. Het verhuren der woningen leverde niet meer moeite op dan het jaar tevoren. Het bedrag der huurschuld verminderde, mede dank zij het feit, dat het-bestuur tegen na latige huurders krachtig optreedt en daar door de huurders doordringt van de nood zakelijkheid om de huur geregeld te be talen. In het bestuur kwam geen wijziging. Het personeel vervulde zijn taak tot volle tevredenheid. De vereeniging: is nu eigenares van 728 woningen. Toch acht zij haar taak nog voor «uitbreiding vatbaar. Er zijn in Leiden nog vele buurten, die'"voor saneering in aan merking komen. -Het bestuur spreekt de hoop uit, dat zij in staat wordt gesteld, ook in de naaste toekomst tot die saneering haar medewerking te kunnen verleenen. De balans sluit met een bedrag van 2.451.127.13. OPLEIDING VAN TYPOGRAFEN. Diploma's voor vakbekwaamheid uitgereikt In het V.C.F.-huis, Gerecht 10, vond gis teravond de uitreiking plaats van de diplo ma's aan de leerlingen, die de practische en theoretische cursussen in het drukken en zetten, georganiseerd door de Districts- Leerlingen-Commissie in het Grafisch be drijf, voor Leiden en Omstreken met succes hebben gevolgd. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer S. G. van Looy, heette de heer R. J. Kok, controleur van de Centrale Leerlin gen-Commissie te Amsterdam, de talrijke ouders, leeraren en leerlingen welkom. Hij memoreerde de veranderingen, die in den cursus tot stand gekomen waren. Dank zij de goede samenwerking tusschen de Ver- eeniging van Directeuren van Nijverheids scholen en de vereenigingen in de typo grafie is het afzonderlijk theoretisch onder wijs geven aan de leerlingen volkomen ge slaagd. De Leerlingen-Commissie blijft zorg dragen voor het practisch gedeelte van het examen. Voor het eerst zou de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur van de Ambachts school, waar des Zaterdagmiddags het theo retisch onderricht wordt gegeven, de diplo ma's uitreiken. Zoo zullen dus de leerlingen, zei spreker, behalve hun diploma voor het practijkwerk ook een diploma ontvangen voor den theo- retischen cursus en beide worden gedekt door het eveneens bijgevoegde bedrijfsdi- ploma, dat als een paspoort voor het geor ganiseerde bedrijf kan worden beschouwd. Wie dit paspoort heeft, vindt daarmede toe gang tot het georganiseerde bedrijf. Spre ker wenschte den geslaagden cursisten veel succes toe, erop wijzende, dat energie en doorzetting noodig zijn om in dezen tijd een plaats in het bedrijf te veroveren. De heer A. L. Koenen ging daarna tot de uitreiking van de diploma's over. Ge slaagd waren voor-het-practykdiploma hand- zetter: B. J. W. Beyersbergen van Hene gouwen. Ph. Bodry, H. J. Blom, P. J. Gal- jaard, G. M. Koolhaas, L. A. M. Korver, P. Th. van der Lans en P. Zirkzee. Als drukker waren geslaagd: J. Th. Brug man, C. J. van der Hoven, N. van Hooidonk en A. C. Koekebakker. Afgewezen geen. Dezelfde leerlingen wa ren eveneens geslaagd voor het theoretisch examen, waarvóór vervolgens de directeur der Ambachtsschool, de heer Kuyntjes, het diploma uitreikte. Hierbij waren ook J. Jongeleen en M. Pijpers, die echter in "Den Haag, waar zij den practijkcursus hebben gevolgd, het daarvoor bestemde diploma zullen ontvan gen, als zij geslaagd zijn. De heer Kok bracht vervolgende „de fir ma Sijthoff, die het praktijkexaihen ih haar werkplaatsen had laten afnemen, hartelijk dank, alsmede de leeraren en in het bij zonder den heer A. W. van Steenbergen, die als secretaris met de algemeehe leiding van het examen was belast. De heer H. W. Wittenaar bracht namens de werkgeversorganisaties dank aan de Leerlingen-commissie voor de wijze, waar op zij den cursus had geleid en wees er de jongelui in het bijzonder op, dat het noo dig zal zijn, wil men een eenmaal in het bedrijf veroverde-plaats blijvend behouden, zich voortdurend te bekwamen. De werk nemersorganisaties hebben daartoe z.g. stu dieclubs in het leven geroepen, die voor treffelijk werk doen. Namens de ouders voerde nog het woord de heer Van der Lans, die de leeraren dank bracht voor het gegeven onderwijs, waar na de heer Kok mededeelde, dat binnen kort, juist met het oog op het door verdere studie onderhouden van devakbekwaam heid, een handleiding aan de gedaagden zal worden toegezonden, waarin men alle gewenschte gegevens vinden kan. „Het moge voor u", zeide hij tenslotte tot de leer lingen een blijvende herinnering zijn aan de noodzakelijkheid de studie thans niet af te breken". En tot de aanwezige patroons richtte hij het verzoek, de geslaagde jonge lui niet met een ontslag na hun ijverig werken te „beloonen". Dat zou voor hen een al te groote teleurstelling zijn. Zou men daartoe gedwongen worden, dan bedenke men zich nog eens en trachte een andere oplossing te vinden. DE WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen is tot 4026 ge daald. Voor de verschillende beroepen zijn de cijfers: bouwvakarbeiders 797, fabrieks arbeiders 202, kantoorpersoneel 174, hotel- en cafépersoneel 61, houtbewerkers 145, kleermakers 102, metaalbewerkers 600, sigarenmakers 21, technici 34, textiel arbeiders 390, transportarbeiders 957. typografen 89, voedingsmiddelenarbeiders 244 en vrouwen. 168. Totaal 4026 Op 29 April 1937 waren er 4282 werk loozen, in dezelfde Week van het jaar 1936 was het aantal 4398. Been gebroken. Gistermiddag om 4 uur is de 10-jarige W. v. F., wonende in de Bronckhorststraat, op den Heerensingel spelenderwijze geval len, waarbij hij zijn linkeronderbeen brak. Na verbonden te zijn door 2 leden van de E.H.B.O. is de jongen naar het Elisabeth- Ziekenhuis overgebracht. Schoorsteenbrand. Gistermiddag heeft de politiebrandweer een schoorsteenbrandje gebluscht met de ramoneur ten huize van A. v. B., Waldeck Pyrmontstr. 68. Ter vervanging van andere door hem in gediende amendementen is door den heèr Eikerbout voorgesteld: lo. Aan de ambtenaren van poliite, die a. deel uitmaken van de bezetting van het brandbluschmaterieel; b. op het terrein van den brand op last van of namens den Commissaris van Poli tie aan de blussching deelnemen, worden, bij wijze van tijdelijke toelage, premies toe-, gekend. In plaats van 1.50 resp. 2. wordt deze premie bepaald op 3. Bij het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma voor adspi- rant-inspecteur van politie, uitgeschreven door den Bond van Hoogere politie-ambte- naren in Nederland, slaagden de heeren F H. A. Greive en G. D. van Manen, beiden alhier. De heer M. A. Ragut zal op 17 Mei a.s. de dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Leiden (Fa. Lezwijn en Eigerhan), terwijl het op 19 Mei van den heer A. M. Stuivenberg evenéens 25 jaar geleden zal zijn, dat hij aan deze instelling werd verbonden. Aan den Leidsche Glashandel firma W. van Dam Co., Oude Singel 174182 te Leiden, is de levering opgedragen van het benoodigde glas van alle gebouwencom plexen, vormende het Provinciaal Zieken huis te Purmerend. Laatste berfeMen Eerste Kamer Vergadering van heden. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VI (Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen) der rijksbegrooting voor 1938. De heer WOLTJER (A.R.) critiseert de houding van de Soc. democraten en de Vrijz. democraten jegens dezen minister, nadat bij de algemeene beschouwingen weinig aanmerking was gemaakt op de kabinets-politiek, ook niet betreffende leerlingenschaal. Spr. acht dit staatskun dig minder juist. Door al te veel te klagen over den de- plorabelen toestand van het onderwijs, doet men het onderwijs geen dienst. Voor defaitisme bij het onderwijs is nergens reden. Ondanks den wenk van den voorzitter zal spr. op de spellingquaestie thans niet ingaan. Het verwijt van. weinig vruchtdragen- den arbeid jegens dezen minister is stel lig niet juist. Spr. dringt aan op spoedige behandeling der voorgestelde wijziging in de onderwijzers-opleiding. Spr. betreurt, dat de Minister van een technische herziening der onderwijswet ten in onderling verband meent te moeten zien, wijl die niet te volvoeren zou zijn. Spr. bepleit voorts financieele gelijkstel ling ook voor de onderwijzersopleiding; die gelijkstelling is een onderdeel van de pacificatie. Spr. waarschuwt er tegei), te meenen, dat de schoolstrijd geheel voorbij zou zijn. De minister vestige zijn aandacht op de subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs; het geldt hier een zaak van recht. De heer BRIëT (A.R.) betoogt dat de opvoeding in de eerste plaats een quaestie is voor het gezin, wie deze wil overbren gen naar de school, gaat in de richting van staatsopvoeding. Spr. wijst er op. dat te weinig gelet wordt op het schrijven zelf, alsook op stijl en gebruik der Nederlandsche taal. Het streven om het volkskind zooveel moge lijk algemeene kennis mede te geven, is onjuist. Een middelmatig kind is tegen woordig zeer wel in staat, zich verder zelf te ontwikkelen. Het geschiedenis-onderwijs op de lagere schol is zeer onvoldoende. Daarvoor zijn de klachten talrijk. De vergadering wordt om één uur een half uur geschorst. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer SLOTENMAKER I E BRUiNE, verdedigt zijn beleid in zake de psychiatrische en neurologische klinie ken te Leiden. Spr. kan niet de over tuiging deelen, dat de huisvesting ten eenenmale onvoldoende zou zijn. Inmid dels heeft spr. zich al elders uitgelaten, dat niet voor altijd is afgezien van de ge wenschte verbetering. Wanneer, is nu nog r.iet te zeggen. MEISJE DOODGEREDEN. Vanmiddag omstreeks twee uur slipte een zeventienjarig meisje, dat per rijwiel over den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht reed, in de tramrails. Zij kwam terecht onder de achterwielen van een juist passeerende autobus uit Breukelen en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het stads- en acade misch ziekenhuis overgebracht. Den be stuurder van de autobus treft geen schuld. Burgerlijke Sfand LEIDEN. Geboren: Catharina d. v. G. Houwe- ling en A. Rouw. Jacoba Maria d. v. J. Glasbergen en IJ ten Haken. Egbert z. v. H. Bruins Slot en J. ten Buur. Alida Maria Petronella d. v. A. v. d. Wijngaard en N. Cornelisse. Overleden: M. M. Beekman, wed. v. J. Heijmans 68 jaar. N. de Graaf, Man, 78 jaar. C. v. d. Hoogt, Huisvr. van P. Segaar, 35 jaar. C. de Groot, Man, 72 jaar. S. v. Gelder, Vrouw, 86 jaar. HET MOTOR-ONGELUK TE AMSTELVEEN. Het slachtoffer van het motorongellik op den Amsterdamschen we| te Amstel veen, de 48-jarige heer Draanen, is heden middag om 12 uur in de Luth. Diaconessen- inrichting te Amsterdam aan zijn bekomen verwondingen overleden. SLACHTOFFER VAN VERKEER. Vanmiddag zijn bij de kruising Stadhou derskade en Hemoystraat te Amsterdam, twee vrachtauto's met elkaar in botsing ge- komeh. Een der wagens, waarvan bij de aanrij ding. de achteras was gebroken, sloeg om en raakte een zestienjarigen wielrijder. De jongen kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een hersenschudding opliep. De G. D. heeft het slachtoffer naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. BEROOVING IN HET HAAGSCHE BOSCH. In het holst van den nacht.... Een bewoner van de van Wijngaarden- straat te 's-Gravenhage heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in den afgeloopen nacht door een onbekend gebleven indi vidu in het Haagsche bosch was aange vallen en van een actetasch met inhoud beroofd. Het was, volgens de mededeelin- gen van den beroofde, omstreeks half drie, dat hij zich door het Haagsche bosch begaf, een actetasch met verkoopcontrac ten en een hoeveelheid spaarzegels onder den arm, toen hij werd verrast door een manspersoon, die onverhoeds uit de duis ternis op hem af sprong en hem zijn tasch ontrukte. Nog voor de aangevallene zich had kunnen verweren was de beroover in het struikgewas verdwenen. Het was den aangever niet mogelijk een signalement van zijn belager te geven; evenmin gaf hij inlichtingen omtrent de reden van zijn verblijf in het Haagsche bosch op zulk een ongewoon uur. De po litie onderzoekt lie" zaak nauwkeurig. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 April. Vee. Aanvoer totaal: 863 runderen, 445 kalveren, 1895 schapen, 1478 varkens, 1 paard, 22 bokken of gei ten, 58 zeugen. Prijzen per stuk: 27 stie ren 220280, schoon gedicht 5862 cent, handel zeer matig; 290 kalf- en melkkoeien 200310, handel kalm; 409 varekoeien e. a. 150210, handel matig; 138 vette koeien 170280, schoon gewicht 5672 cent, handel matig; 32 vette kalveren 70 100, schoon gewicht 6094 cent, 413 nuchtere kalveren 58, handel matig; 1104 vette schapen 1829, 263 zeuglam meren 1015, 352 weideschapen 18 22, 436 mestvarkens 2544, 984 biggen 1520 handel slecht, 1 paard; 22 bokken of geiten 210 handel kalm; 58 zeugen 5580, handel slecht. Kaas. Aanvoer 59 partijen waarvan 43 partijen Goudsche kaas, le soort 22 23.50 en 2e soort f 2021, en 16 partijen Leidsche kaas le soort 1820 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 29 April. Vee. Aanvoer: 182 Enterstieren 80180, 120 Twenter- stieren 180350 per stuk, 555 vette koeien 140270 per stuk, 4466 cent per kg.; 2020 melk- en kalfkoeien 130 310; 305 pinken 65160, 30 vette kal veren 2065, 1111 nuchtere kalveren 3 7, 505 vette schapen 1230, 110 wei deschapen 1120, 732 lammeren 711, 340 vette varkens f 38135 per stuk, 46 52 cent per kg 36 magere varkens 2245, 136 kleine biggen 1020, 40 bokken of geiten, 86 paarden. Totaal aanvoer 6308 stuks. Kaas. Nagelkaas f 716, Aanvoer 2369 kg. Boter. Veiligboter 1.321,31 per kg. Aanvoer 3 zesde vaten. Commissie 0.89. ALKMAAR, 29 April. Kaas. Aangevoerd 37 stapels, zijnde 91.000 kg. Fabriekskaas kleine 22, Boerenkaas k'.eine 21 per 50 kg. Handel vlug. 's HERTOGENBOSCH. 29 April. Boter. Aanvoer 22075 kg. Hoogste prijs f 1.40, laagste prijs 1.33 en middelprijs 1.37 per kg. I t VLNUTEKKINGfcN (AMS '»AM} Londen 8.96 Berlijn 72.22'/2 Parijs 5.54 Brussel 30.24 Zwitserland 41 32 Kopenhagen 40 - Stockholm 46 171,2 Oslo 4c. 021/2 New York 1.79'L^ Praag 6/26

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3