BINNENLAND VR1 IÖAG 29 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9018 ©e£cidócli£0ou/ïci/nt Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Telefoon: Administratie 933. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbnn 11. V Nogmaals: Oss Zelfs wie oppervlakkig beziet alles wat zich afspeelt rondom Oss moet constatee- ren, dat deze zaak wordt opgeblazen met 'n zekere felheid en hartstochtelijk heid! Zeker, wij hebben onmiddellijk na de in de Tweede Kamer gehouden interpellatie geschreven, dat over de wijze waarop de minister van Justitie hier is opgetre den verschillend kan worden geoordeeld; dat men van meening kan zijn, dat de wijze van optreden anders, beter had kunnen zijn. Maar ongerept staat boven de „wijze waarop" het feit, dat de minister heeft gehandeld aakelijk, objectief, in het be lang van de rechtszekerheid van het volk; dat zijn integriteit in dat optreden niet in het minst heeft geleden! Dat de zaak-Oss wordt opgeblazen, is veler meening. Zoo schreef b.v. gisteravond de (A.R.) „Rotterdammer": Is de bescheidenheid in het geval- Oss in acht genomen? Deze vraag kan, zoo meenen we, niet bevestigend wor den beantwoord. Zeker, we ontkennen geenszins, dat door een enquête meer licht op de pijnlijke kwestie geworden zal worden dan thans bestaat, en naar dat grooter licht zien ook wij met ver langen uit, doch het is nog allerminst zeker, dat de klaarheid niet op een voudiger wijs te bereiken ware. Een hernieuwde interpellatie was b.v. niet uitgesloten. Een enquête achten we in het alge meen niet te verwerpen. Doch zij wor de meer in het bijzonder gebezigd bij een onderzoek naar een nationale ramp of sociale misstanden, waarte genover minister en parlement gelij kelijk staan, of ook in een geval, waar in de minister het parlement van zijn beleid geheel en al onkundig zou wil len laten. Zoolang hiervan niet of niet voldoende gebleken is, volge men eer de lijn van cordiale samenwerking tus- schen overheid en parlement, elk op eigen terrein en met hetzelfde doel voor oogen, welke samenwerking ten onzent in het constitutioneel staatsbe- vel zoo gelukkig is gegroeid. In onzen rechtsstaat staan vele wegen open voor dengene, die meent, dat hem recht wordt onthouden, om zijn recht te verkrijgen! Zoo hebben nu, zooals men in dit nummer kan lezen, zes uit Oss naar hun meening onrechtmatig overga plaatste onderofficieren van de maréchaus- sée hun zaak aanhangig gemaakt bij het Ambtenarengerecht. Ze behoeven zich niet zoo maar bij de beslissing van den minis ter neer te leggen; en zij hebben 't ook niet gedaan! Hoe men ook over het geval-Oss moge oordeelen voor allen, die niet stekeblind zijn, is het hel duidelijk, hoe juist in een geval als dit het bezit vai^ een constitu tioneel staatsbestel, van een parlemen taire democratie, van v r ij h e i d naast vele schaduwzijden véél grootere lichtzij den heeft dat dit bezit een groot vo'or- recht is! DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Fransche ministers Dala- dier en Bonnet zijn te Londen tot overeen stemming gekomen met hun Britsche col lega's Gisteren is gesproken over de verhou ding van Engeland en Frankrijk ten op zichte van Italië, waarmede Engeland reeds een overeenkomst heeft gesloten, terwijl Frankrijk nog aan het onderhan delen is. Voorts is in verband daarmee van gedachten gewisseld over den Volken bond, de erkenning van Abessinië en het terugtrekken der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Maar het belangrijkste is de overeenstemming, welke bereikt is zoo als althans verluidt over de samenwer king tusschen beide landen op het gebied van defensie. De details van deze samenwerking zijn natuurlijk nog niet bekend, maar dat En geland daarmede veel sterker staat tegen over Duitschland, waarmede de onderhan delingen binnenkort eveneens hervat zul len worden, is duidelijk. De Anschluss-kwestie heeft Engeland en Frankrijk weer in elkanders armen gedre ven en Duitschland vindt thans twee in wederzijdschen steun sterk staande mo gendheden tegenover zich. Ook wat betreft de eventueele plannen van Duitschland ten opzichte van Tsjecho-Slowakije. Hier over zou vandaag gesproken worden. 9e Anschluss van Oostenrijk heeft de oogen geopend voor de methoden, welke ook in Tsjecho-Slowakije toegepast zouden kun nen worden. De actie van Henlein is niet bepaald geruststellend. De Engelsche en Fransche ministdhs zouden vandaag over wegen, welke militaire diplomatieke en economische bijstand aan Tsjecho-Slowa kije verleend kan worden bij een eventu- eelen aanval, zoowel van buiten af als van binnen uit, tegen de integriteit van dat land. ROME: Volgende week zal het reeds lang vooruit aangekondigde bezoek van Hitier aan Rome plaats vinden. Zooals wij verwachtten, zal Hitier het niet de moeite waard vinden, om ook een bezoek te bren gen aan het Vaticaan. Het zal den Paus niet deren. Volgens het Italiaansche pers bureau Stefani, zal de a.s. bijeenkomst van de beide groote leiders niet slechts een representatief karakter dragen. Het getal en de hooge rang der den „Fuehrer" ver gezellende politieke medewerkers bewij zen voldoende, dat de reis van Adolf Hitler naar Italië ook een wezenlijken politieken mhoud zal hebben. De as Rome-Berlijn blijft onveranderd en overheerschend in het politieke bewustzijn der Italianen". Bij zijn bezoek aan den duce zal Hitier, naar een D. N. B.-telegram uit Berlijn meldt, vergezeld worden door de rijksmi nisters von Ribbentrop, Hess, Goebbels, Frank en Lammens, door den chef van den generalen staf, generaal Keitel, den chef van de politie, Himmler, den rijksperschef, dr Dietrich, den leider van de buitenland- sche organisaties van de N.S.D.P., gouw leider Bohle, den commandant van den lijfstandaard van Adolf Hitler, SS-Ober- gruppenfuehrer Dietrich, alsmede een aan tal andere vooraanstaande personen uit partij en weermacht. De „Fuehrer" zal zich eerst naar Rome begeven, waar hij eenige dagen zal ver blijven als gast van den koning. Vervol gens zal hij een groote vlootparade te Na pels bijwonen, alsmede manoeuvres van leger en luchtvloot, waarna hij te Floren ce tegenwoordig zal zijn bij een betooging van de geheele bevolking. THERESE NEUMANN. In een der laatste nummers van „Sancta Maria", kerkelijk weekblad voor het bis dom van Breda, troffen wij een schrijven aan van Pastoor Naber, den zielzorger van Therese Neumann van Konnersreuth, dat om verschillende redenen de aandacht ver dient. Het schrijven is gericht aan den hoofd redacteur van het te Regensburg verschij nende bekende Katholieke weekblad „Scho nere Zukunft" en dient als antwoord op een in afwijzenden zin geschreven artikel over Konnersreuth van de hand van dr. Pius Havemann, in genoemd weekblad ge publiceerd. Tegenover dit artikel nu, getiteld: „Kon nersreuth voor het forum van theologie en geneeskunde", voert Pastoor Naber o.a. aan, dat hij 28 jaar lang de geestelijke leidsman en biechtvader van Th. Neu mann is en haar van haar schooljaren af door en door kent, evenals hij al het bui tengewone, dat zich bij haar heeft afge speeld, tot in details heeft geobserveerd. Hij heeft steeds gestreefd naar de groot ste nuchterheid en steeds nauwkeurig acht er op gegeven, of er niets gebeurde, dat in strijd is met de Kerkelijke leer of zeden en schroomt niet openlijk getuigenis af te leggen „voor de waarheid an de buiten gewone verschijnselen bij Therese Neu mann, zooals ik die heb gadegeslagen en speciaal voor de voedingloosheid". „Professor, het is heelemaal niet, zooals u veronderstelt", schrijft pastoor Naber ver der „Wat b.v. dr. Deutsch .allemaal bij el kaar schrijft, berust geheel en al op ver keerde veronderstellingen". „Zijn boekje „Wie steht es um Konners reuth" werd door een Beiersch bisschop een ongemanierd pamflet genoemd", zoo gaat pastoor N. voort. „En wat betreft het artikel van dr. Deutsch in het Wiener Kle- ruskorrespondentzblatt' heeft een bekend arts uit Praag mij geschreven, dat een Oostenrijksch bisschop hem had medege deeld, dat de Oostenrijksche bisschoppen conferentie dit artikel eenstemmig heeft verworpen en ^roordeeld". Pastoor Naber keert zich dan tegen de verschillende schrijvers, die, evenals dr. Deutsch, nimmer te Konnersreuth zijn ge weest, en vervolgt daarop: „Al een tiental jaren wordt door de te genstanders van Konnersreuth de oude leu genachtige onzin telkens weer opgewarmd, de een schrijft den ander na en dat noemt men dan wetenschap". Wat de voedingloosheid van Th. N. be treft. merkt Pastoor Naber nog op: „In 1927 heeft het bisschoppelijk ordinariaat bij de bevoegde wetenschap aangevraagd, hoe lang een mensch het zonder eenig eten en drinken kan uithouden. Antwoord: onge veer elf dagen. Toen heeft men verordend, dat Therese Neumann vijftien dagen lang zou worden geobserveerd. Lees maar eens bij aartsbisschop Teodorowiz na, hoe nauw keurig men hierbij te werk ging".. „Het resultaat van dit onderzoek" al dus gaat Pastoor Naber verder werd of ficieel gepubliceerd met de opmerking, dat het in een kliniek ook niet beter had kun nen geschieden". Vervolgens schrijft Pastoor N.: „Vader Neumann is bereid, onder eede te verkla ren, dat de toenmalige vicaris-genereel H. M. DE KONINGIN IN SOESTDIJK. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van het Loo ten paleize Soestdijk aangekomen. SCHERP OORDEEL OVER DE N.S.D.A.P. „Taal, een Nederlander onwaardig". Verscherping van de wet op het recht van vereeniging op komst. Dezer dagen heeft het Eerste Kamerlid prof. jhr. mr. B. C. de Savorning Lohman aan de minister van Algemeene Zaken en van Justitie schriftelijke vragen gesteld omtrent pamfletten voor een te Utrecht ge houden vergadering van de Nationaal-So- cialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, in welke pamfletten den Nederlandschen „arbeiders van het hoofd en de vuist" met verwijzing naar het voorbeeld van de „Oostenrijksche kameraden" wordt aange raden, zich met hun „Duitsche kameraden" te verbroederen. Genoemde ministers hebben thans hier op het volgende geantwoord. Naar het optreden in den laatsten tijd van de „Nationaal-Socialistische Neder landsche Arbeiderspartij, Groot-Duitsche beweging in Nederland", welke overigens een zeer geringen aanhang heeft, wordt door de justitie een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Mocht dit onderzoek de voor- loopige aanwijziingen in de richting van één of meer van de misdrijven van den eer sten titel van het tweede boek van het Wet boek van Strafrecht (misdrijven tegen de veiligheid van den Staat) nader bevesti gen, dan zullen een strafvervolging en an dere daarmede verbonden maatregelen niet achterwege blijven. De preventieve en repressieve be voegdheden van de overheid op dit stuk worden uitgebreid in het reeds aangekondigde ontwerp van wet tot wijziging en aanvuling van de wet van 1855 op het recht van vereeni ging en vergadering, dat bereids het departement van Justitie heeft verla ten. Ook het Eerste Kamerlid Bruineman had schriftelijke vragen ingediend omtrent be doelde vergadering, waarop de partijlei der dr. E. H. van Rappard een toespraak heeft gehouden, waarin hij een pleidooi hield voor de aansluiting van Nederland bij Duitschland. Op deze vragen hebben de ministers het zelfde antwoord gegeven en daaraan toe gevoegd, dat „taal, als hierboven weerge geven, voor een Nederlander onwaardig en in haar strekking van hoogst bedenkelij- kij aard is." DE EOTERHEFFING. Het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de crisisijzuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, is behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 28 April tot 5 Mei vastgesteld op 45 cent per K.G. (Onveranderd). BIGGGENMERKEN. Van 11 tot 16 April 1938 zijn aange bracht 39.699 biggenmerken, tegenover 47.746 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 16 April 1.1. gebruikt 302.865 merken, tegenover 362.826 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vo rige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 565.512 biggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak in 1937 be droeg 512.965. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER In de week van 17 t.m. 23 April zijn aan mond- en klauwzeer gestorven 2 runderen, 9 kalveren en 11 varkens en biggen. Sedert 19 September 1937 heeft het to taal aantal sterfgevallen bedragen 3125 runderen, 3964 kalveren, 3058 varkens en biggen, 242 schapen en 50 geiten. hem, om hem tot het onderzoek over te ha len, beloofd heeft, dat hij na dit onder zoek niet verder zou worden lastig geval len. „Welnu", zoo zegt de vader nu, „ik heb mijn woord gehouden, ik heb het on derzoek toegelaten, nu moet ook de bis schoppelijke overheid haar woord hou den." Pastoor Naber besluit: „Wij zien de toe komst zonder eenige vrees tegemoet. The rese bidt: „Heiland, Gij weet, dat wij nooit aan zoo iets hebben gedacht. Gij zijt er mee begonnen, Gij moet het ook volein den." „Msbd." Burgemeester De Vries van Bunschoten gaat heen. Naar het „Handelsblad" uit goed bron ver neemt, zal de heer Jac. de Vries Sr. aan H. M. de Koningin zijn ontslag aanvragen als burgemeester van Bunschoten. De heer De Vries die den pensioenge rechtigden leeftijd reeds heeft overschre den, heeft een onafgebroken diensttijd van acht en veertig jaren achter zich: in mili tairen, gemeentelijken-, provincialen- en rijksdienst, de laatste acht jaren als burge meester van BunschotenSpakenburg Eemdijk. Burgemeester Kolfschoten van Edam gaat heen. Naar de „Tijd" verneemt, is het resultaat van de keuring, door burgemeester Kolf schoten van Edam in verband met zijn minder gunstige gezondheidstoestand aan gevraagd, van dien aard, dat hij binnen kort een verzoek om eervol ontslag uit zijn ambt zal indienen. Bensdorp N.V. Naar wij vernemen heeft dr. H. W. M. Nijdam, directeur van deze vennootschap per 30 April a.s. zijn eervol ontslag uit deze functie aangevraagd. TREEDT AVENOL AF ALS SECRETARIS-GENERAAL VAN DEN VOLKENBOND? Hij zou ambassadeur worden LONDEN, 29 April (A.N.P.) Een En- gelsch blad meldt uit Genève, dat Avenol binnenkort zal aftreden als secretaris-gene raal van den Volkenbond en waarschijn lijk door de Fransche regeering op een be langrijke diplomatieke post zal worden benoemd. In Fransche officieele kringen te Lon den verklaart men van een en ander niets te weten. DE FRANSCH—BRITSCHE BESPREKINGEN. LONDEN, 29 April. (A.N.P.) Bij de Fransch-Britsche besprekingen zijn ook aan de orde gekomen de Spaansche kwes tie en de Tsjecho-Slowakije en Midden- Europa in het algemeen betrefende vraag stukken. Ook over Zwitserland is gespro ken, met inbegrip van de kwestie der ga rantie, dat Zwitsersch grondgebied niet gebruikt zal worden als doorgang bij een tegen Frankrijk gerichten aanval. Voorts is de toestand in het Verre Oos ten bestudeerd in het bijzonder met be trekking tot de mogelijkheid van een eventueele bemiddeling. De financieele positie van Frankrijk kan eveneens ter sprake worden gebracht, evenals een gedachtenwisseling over de wenschelijkheid, Duitschland opnieuw op een of andere wijze in besprekingen te betrekken. EEN ONGEWONE HITTEGOLF IN DE V. S. NEW-YORK, 29 April (A.N.P.). De staten aan den Atlantischen Oceaan zijn plotseling bezocht voor een voor dezen tijd van het jaar ongewone hittegolf. Gisteren werd de hoogste temperatuur sinds 50 jaar bereikt. In New-York steeg de thermome ter tot boven 30 graden in de schaduw. Dit nummer bestaat uit vijf bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het is thans zoo goed als zeker, dat Hitier geen bezoek aan het Vaticaan zal brengen (2de blad). Critiek op het financieele beleid der Bel gische regeering (2de blad). Overeenstemming te Londen over de co ördinatie van de Britsche en Fransche de fensie (2de blad). Binnenland De Eerste Kamer behandelt de begrooting van onderwijs. De Leidsche hoogleeraar Or. Barge over toestanden aan de Leidsche Universiteit (2de blad). In hun antwoord aan de Eerste Kamerle den de Savornin Lohman en Bruineman kondigen de ministers van alg. zaken en van justitie eventueele maatregelen aan tegen het optreden van de Nat. Soc. NecL Arbeiderspartij (le blad). De officier van justitie te 'sGravenhage heeft den hoofdredacteur van Het Natio nale Dagblad gedagvaard wegens beleedi- ging van minister Goseling (4de bdad). De verplaatsing van de marechaussée te Oss voor het Ambtenarengerecht (4de bl.). DE BELGISCHE BEGROOTINGS- MOEILIJKHEDEN. BRUSSEL, 29 April. (A.N.P.) Minis ter-president Janson heeft vanochtend de afgevaardigden der links-georiënteerde li beralen ontvangen, die er prijs op stellen hun standpunt over de financieele plannen der regeering kenbaar te maken. Zij hebben den minister-president be vestigd den innigen wensch te hebben op loyale wijze samen te werken met een re geering van nationale eenheid, welke vastbesloten is het begrootingsevenwicht te herstellen. Zij achten de intrekking van het voor stel der regeering inzake de instelling van een „surtaxe mobile" onontbeerlijk en wenschen deze vervangen te zien door de oude crisisbelasting. Vanochtend is de Kamercommissie voor de financiën op uitnoodiging der regee ring bijeengekomen. Minister van financiën, Soudan, woonde de vergadering bij en deed voorlezing van een verklaring, waarin der commissie wordt gevraagd, terug te komen op het gisteren genomen besluit artikel 1 van het wetsontwerp inzake de instelling van een „surtaxe mobile" en het onderzoek voort te zetten. De minister heeft een zeer dringend beroep op de commissie gedaan en er op gewezen, dat de regeering bereid was alle verbeteringen te aanvaarden, welke de commissie zou kunnen voorstellen. De commissie is tot Dinsdag uiteenge gaan. Zij heeft geen besluit genomen. Foto Slegtenhorst Dr. de Bruïne Groeneveldt ter gelegenheid van zijn 40-jarig artsjubileum gecompli menteerd door de Eerw. Overste van het St. Elisabetsziekenhuis te Leiden Zuster Avelline.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1