De dag van den arbeid nadert. VRIJDAG 29 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 in Boekvorm, prachtkleurendruk, wederom verkrijgkaar. Door de zeer vele aanvragen genoodzaakt, zijn wij er toe overgegaan van het beroemde verhaal „Het Betoverde Bos" een herdruk te doen verschijnen- Het boek bevat 333 illustraties, uitgevoerd in pracht kleurendruk. Prijs slechts 35 cent afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. Franco per post 42V2 cent. Wacht er niet mee te bestellen. De oplaag is beperkt en op een tweede herdruk valt niet te rekenen- De plechtige zegening der gereedschappen op Zondag 1 Mei DOOR ARBEID BLIJHEID. Er waren er en er zyn er nog, die 's Maandags ochtends al beginnen te geeu wen en zich af te vragen, hoe lang het nog duurt tot het Zaterdagmiddag is. Voor hen is de arbeid een last, een op den duur bijna ondragelijke last. Hoe meer zij eraan denken, des te moei lijker wordt hun leven, ja hun Zondag wordt vergald door de gedachte, dat zij den volgenden dag weer moeten werken. Velen hebben in dezen tijd van werk loosheid den arbeid leeren waardeeren als een bron niet alleen van levensonderhoud, maar ook als een bron van levenskracht. De hamer zwaait, de hamer slaat, de arbeid maakt ons sterk. Zoo klinkt het op in het arbeidslied van de Kruisvaart. Zoo is het ook. Niet alleen vindèn onze spieren bevrr diging in het dagelijks terugkeerende zwaaien en slaan van den hamer, waar mede onze dagtaak bedoeld wordt, doch voor alles onze geest wordt erdoor ge sterkt, omdat wij ons gelukkig voelen bij het goed verrichten van den arbeid. De arbeid, God ter eere verricht, brenr blijheid in ons leven. Moge de zegening van o**"'0 ons iederen dag, wanneer wij ze gebruiken, eraan herinneren, dat wij ons werk d God ter eere, in blije dankbaarheid aan God, die in ons schiep de kracht om te werken. God loont den arbeid, blij verricht, Met zegen diep en rijk; Wie hier verstaat zijn werkersplicht, Komt in Zijn Koninkrijk. F. BERNEVELD, alg. adv. „GOD ZEGENE HET EERZAME HANDWERK." „God zegene het eerzame handwerk", dat is de wapenspreuk van een goed Gezel; dat is het wachtwoord, waarmede wij de zaal van ons Gezellenhuis betreden; dat is de bede, waarméde wij onze bijeenkomst beginnen. „God zegene het eerzame handwerk", zoo zullen wij Zondagmiddag bidden in vereeniging met de leden van de andere Katholieke organisaties, die aan den op roep van het comité gehoor zullen geven. God's zegen zal worden gevraagd over den arbeid door de wijding van de gereed schappen en werktuigen, welke bij den arbeid worden gebruikt. Hier mag geen Gezel ontbreken; want het is in daden omzetten, hetgeen wij als levensdevies door ons lidmaatschap vrij willig hebben aanvaardt. Hier mag geen goede Katholiek ontbre ken, want in dezen onzen vermateriali- seerden tijd moeten wij Katholieke arbei ders de ware en juiste opvatting over den arbeid naar buiten uitdragen. Hoevelen zijn de juiste waarde van den arbeid verloren? Hoevelen vragen alleen naar het weke- lijksche loon, en zien geheel en al voorbij hetgeen het voornaamste is: dat onze ar beid eeuwigheidswaarde bezit, dat onze arbeid een roeping is, waardoor wij onze eeuwige Zaligheid kunnen bewerken? Door de doorvoering van communistische en socialistische ideeën zijn velen van de onzen den juisten norm vergeten; door de moeilijkee sociaal-economische tijdsomstan digheden, waarin zeer velen leven zorg voor een bestaan, onzekerheid over be staan hebben deze verderfelijke begin selen zoo gemakkelijk vat op de menschen van onzen tijd; door het stelsel van dezen tijd, waardoor de arbeider in zoovele be drijven alleen maar geworden is de rege laar van een machine, welke een onder deel van het geheel vervaardigt, is 't dik wijls zoo moeilijk, arbeidsvreugde te vin den in het werk; door dit productiestelsel ziet men in product niet meer iets eigens: eigen bekwaamheid, eigen scheppenden geest ziet men niet meer uitgedrukt in hetgeen wordt vervaardigd. Bij gebrek aan arbeidsvreugde zal hij zijn vreugde, zijn geluk elders gaan zoeken en de arbeid wordt hem onverschilliger, hij vraagt ten slotte alleen naar het loon, dat de arbeid hem geeft en hij vergeet zoo heel ge makkelijk zijn arbeid als roeping Gods. God dank worden er in onze dagen nog velen gevonden, die de echt Christelijke idee over den arbeid, ondanks de zoo groo- te moeilijkheden, hebben weten te handha ven. Zij willen die echt Christelijke opvat ting weer terugschenken aan hen, die deze opvatting hebben verloren. Dat er zijn, die gen juist idee over den arbeid, hebben, blijkt uit het oordeel van sommigen, die deze plechtigheid als een nieuwigheid af keuren, die het overdreven noemen. Als men den arbeid naar juiste waarde weet te schatten, dan zal men, „het zege nen van de werktuigen" niet afkeuren, dan zal men daarin niets overdrevens zien, men zal het beschouwen als de nuchtere con sequentie van onze opvatting: „Arbeid is een roeping Gods, een middel tot zelfhei liging, en dus laat ik werktuigen en ge reedschap, welke mij ten dienste staan bij mijn arbeid, zegenen". Alle Katholieke werknemende mannen zijn dus Zondagmiddag present. Het is een Apostolaat. H. SCHRAMA, v.-pr. St. Jos. Gez. Ver. EEN GELUKKIG INITIATIEF. Onze Katholieke Arbeidersbeweging heeft voor hare actie voor de kerkelijke zegening van werktuigen wel een bijzonder tijdstip uitgekozen. Met dit bijzonder tijdstip wordt hier gedoeld op de rampzalige omstandigheden, waarin zich sedert 1930 een groot deel der arbeiders bevindt. Het tekort aan werkgelegenheid was wellicht nooit zoo ernstig en zoo massaal als juist in dezen tijd. De sociale toestanden van vroegere ja ren waren zeer zeker allerminst geëigend om vreugde in den arbeid te laten vinden; deze toestanden waren veeleer een vette voedingsbodem voor het kweeken van een funest werkende mentaliteit, in den arbeid werd niet de geringste voldoening gevon den, integendeel werd het werk veelal beschouwd als een ondragelijke last. Dikwijls moet men in deze crisisjaren denken aan den tijd van voorheen, vooral het zien van de honderdduizenden, die i, zoo gaarne zouden werken maar helaas overal een gesloten poort vinden. Want de honderdduizenden werkloozen willen werken, gewis omdat zij daarin de eervolste wijze zien om in levensonderhoud van vrouw en kroost te voorzien, maar ook wijl zij voelen, dat werken inhoud, geeft aan hun leven. Dag in, dat uit doorbrengen in ledigheid ir iets ontzettends, het nietsdoen haalt den mensch neer, maakt hem kracht- en fut loos, ontneemt hem den moed om te leven. Moge God geven, dat spoedig de dag aanbreekt, waarop de stempellokalen we gens overbodigheid kunnen gesloten wor den en de werklieden hun werktuigen weer zullen kunnen hanteeren. De zegening dier werktuigen is een sym bool van de liefde der Kerk voor den ar beidersstand en Hare erkenning van de groote waarde van den handenarbeid. Mgr. Nolens z. g. heeft deze waarde zoo goed aangegeven, toen hij er op wees, hoe wij groot mogen gaan op den prachtigen vooruitgang van de nijverheid, op de weel derige gebouwen, die ten alle kanten op rijzen, op de machtige machines, die de krachten der natuur ten dienste stellen aan den mensch. Wij verheerlijken, en met recht, de in- tellectueelen met machtigen geest, die het plan voor die uityoering hebben opgevat. Maar zonder <fë inspanning van den handarbeider zou geen muur rechtstaan en zou geen enkel vliegwiel rondwentelen. Moge daarom het gelukkig initiatief voor de kerkelijke zegening van de werktuigen overal -ingang vinden en in onze Sleutel stad ten volle slagen. Leiden aan Christus door de voorspraak van onze H. Moeder Maria. Leiden, 29 April 1938. J. H. NIJHUIS, Voorz. Afd. Leiden Ned. R.K. Volksb. AAN DE HANZELEDEN. Zondag 1 Mei a.s. zullen de Katholiek Sociale vereenigingen, zoowel van werkge vers als werknemers en middenstanders optrekken naar de Kerk aan den Heeren singel, waar des middags om 4 uur een plechtigheid zal plaats vinden, welke voor onze stad nieuw te noemen is. Daar zal door den Hoog Eerw. Deken de zegening van den arbeid plaats vinden. Is er voor ons middenstanders een reden om deel te nemen aan deze plechtigheid? Op het eerste gezicht kwam het ons be stuur voor, dat dit meer een aangelegen heid was voor de arbeiders. Bij nader in zien zijn wij echter tot de overtuiging ge komen, dat wij hier niet mochten ontbre- ken. Immers, al moge het waar zijn, dat vele van onze leden niet in het productie proces zijn ingeschakeld, niemand zal toch durven ontkennen, dat ook de distribuant arbeid verricht. Kortom: of men behoort tot den handeldrijvenden of industrieelen middenstand, arbeid verricht men. Waar nu Zondag a.s. bij deze plechtig heid de zegen wordt afgesmeekt voor den arbeid komt het ons voor, dat geen Hanze- lid mag ontbreken. De middenstanders we ten maar al te goed, dat zonder Gods ze gen al het werken tevergeefs is. Daarom, geachte leden, wij, die misschien zoo menigmaal gebeden hebben: „Heer wij hebben den ganschen dag gearbeid en niets ontvangen" laten wij allen met en voor elkander Gods zegen gaan vragen voor on zen arbeid en hopen en vertrouwen, dat deze dag ons mag geven een verbetering in den economischen toestand. HET BESTUUR DER HANZE. EEN LAATSTE WOORD AAN ALLEN. Het is de innige wensch van den geest, adviseur kap. F. Bernefeld, dat allen, zoo veel mogelijk, Zondagochtend in eigen pa rochiekerk ter H. Tafel zullen naderen, om Gods zegen af te smeeken over den arbeid en uitkomst op betere tijden. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn in de parochiekerk van O.L.Vr. He melvaart en St. Joseph aan den Heeren singel, aangezien het plechtig Lof precies vier uur n.m. zal aanvangen. Voor zoover nog voorradig kunnen zij, die nog niet in het bezit van de gebeden zijn, deze nog aan den ingang van de kerk bekomen. Voor eventueele bijzonderheden kan men zich vervoegen bij de commissie, bestaan de uit: den weleerw. heer F. Berneveld, G.A., de heeren W. Bull, W. van Hugten en S. Strijk. Naar aanleiding van het bericht voorko mende in de „Leidsche Courant" van Woensdag j.l. wordt men verzocht zooveel mogelijk de daarin vermelde gereedschap pen mede te brengen. Katholieke hoofd- en handarbeiders, stelt nu de daad, wij rekenen op u allen, zonder uitzondering. DE COMMISSIE. KANUNNIK VAN SCHAIKFONDS. Aan den ingang van de kerk zullen Zon dag plaatjes te koop worden aan geboden voor bovenstaand fonds. Ieder wordt zooveel mogelijk aange spoord voor dit hoogverheven doel een klein offertje te storten, gij werkt hierdoor mede aan de uitbreiding en instandhouding van Christus' Kerk. VOLGORDE VAN DE PLECHTIGHEDEN. De aanwezigen worden verzocht, tijdens het plechtig Maria-lof de Nos. 1, 2, 3, 7, 8, en 10 allën mede te zingen. 1. Adoro Te. 2. Ave maris stella. 3. Magnificat. 4. Predikatie door den weleerw. heer kap. F. Bernefeld, Algemeen Geeste lijk Adviseur. 5. Plechtige zegening door den Hoog- eerw. heer Deken A. H. M. J. Ho- mulle. 6. Toespraak van den Hoogeerw. Deken. 7. Regina Coeli. 8. Tantum ergo. 9. Ze^en met het Allerheiligste. 10. Wfj groeten O, o Koningin. De liturgische volkszang zal onder lei ding staan van den weleerw. heer kap. Paap, voorts zal de Schola van de St. Odo- koorknapen medewerking verleenen. DE GEBEDEN DER PLECHTIGHEDEN. De gebeden, welke by de zegening der gereedschappen worden gebezigd, zijn de volgende: De priester bidt: Heer God, almachtige Vader, Gij hebt de menschen geschapen en hun de gansche aarde gegeven om te bebou wen en te beheerschen. Gij hebt ons bevo len door de kracht van ons zweet de grond van ons land vruchtbaar te maken. Gij hebt in uw oneindige Wijsheid aan ieder onzer zijn werkplaats aangewezen. Het volkt antwoordt: Gij gaaft aan ons stervelingen vuur en Water. Gij gaaft ons de schatten uwer ber gen. Priester: Gij liet de geest der menschen, machines en motoren, werktuig en gereed schap scheppen. Volk: Wij ontvangen het dankbaar als een gave uwer goedheid. Nu brengen wij al les voor uw altaar. P. Voor U zijn de diepste geheimen be kend! V. Onderzoek of wij onzen plicht heb ben gedaan. P. Mogen wij, o Heer, aangenaam zijn in uw oogen, V. Zegen het werktuig in onze hand! zijn! P. Zegen allen arbeid in ons land, V. Zegen het werktuig in onze hand! P. U ter eere zal het strekken, V. Tot heil van gezin, stand en volk. P. Kom ons te h ülp, H. Jozef V. Bid voor ons bij God onzen Heer. P. Heilige Jozef, gij timmerman Gods, gij hebt in waarheid den Heer der Wereld kunnen dienen door het werk uwer handen. In uw dagelijksch werk is alle arbeid der menschen tot dienst van den Allerhoogste geadeld. In U is gezegend het arbeidende volk, in U werd aan den onbekenden werk man een eeuwig eereteeken geschonken. Wij bidden U, wil Gods genade afsmeeken, nu wfj op uw feestdag U ter eere onze werk tuigen naar. het Altaar brengen, oplat zij gezegend worden en wij er mede werken mogen naar uw voorbeeld en wij in vro men arbeid leven mogen, tot God ons de arbeidsgemeenschap uit de handen neemt voor alle eeuwigheid! V. Amen. Priester: Wij bidden U, o Heer, om uw zegen over alle werktuigen, die uw werk volk, in de handen houdt. Zegen het ijzer, de hamers en de tangen, zegen de bijlen en de spaden en de schroefsleutels, zegen alle werktuigen van deze arbeiders, opdat al len, die ze gebruiken in fabrieken en za ken, met uw zegen hun werk beginnen en het gelukkig voleindigen. Volk: Amen. Dan gaat de Priester door de rijen en besprenkelt alle werktuigen met wijwater, waarbij hij (in 't Latijn) de volgende ker kelijke zegeningen spreekt (Benedictio ad omnia): Onze Hulp is in den Naam des Heeren die hemel en aard gemaakt heeft. De Heer zij met u en met uwen geest. Laten wij bidden: Peer, door wiens woord alles geheiligd wordt, stort uw zegen uit over al deze werktuigen, en geef, dat al wie ze gebruiken met dankbaarheid vol gens uw wet en wil, door de aanroeping van uw Alleiheiligsten Naam, als uw gave ontvangen gezondheid naar het lichaam en bescherming naar de ziel. Door Christus onzen Heer. Amen. Daarna wordt het volgende lied gezon gen: God van arbeid, God van eere, God van liefde, God van recht, Dat uw vrede triomfeere Voor den meester, voor den knecht, Blijft bij 't derven en 't begeeren, Blijf bij 't wisselen des lots Triomfeeren, en regeeren, Onbevlekte vrede Gods, Triomfeeren, en regeeren, Onbevlekte vrede Gods. Groote gever aller gaven U zij leven, liefde en lied, U, die, wien in d'arbeid slaven, Kracht en vrede in eenheid biedt; God, die vrede hebt gezonden, Waar de wereld tweespalt bracht. Wij, dooit d'arbeid saamverbonden, Zingen Uwer liefde macht Wij, door d'arbeid saamverbonden, Zingen Uwer liefde macht. Dan bidt de Priester: Laten wij bidden: Wij smeeken U, o Heer, door de voorspraak van den H. Jozef, dien Gij, o God aan allen die werken, als bij zonderen Beschermer hebt gegeven, be scherm deze mannen van ons volk, die U willen dienen met hart en hand. Geef hun genadig, dat hun werktuigen niet onge bruikt moeten blijven liggen, dat zij recht vaardig loon ontvangen voor den arbeid, die zij er mee verrichten tot welzijn van ons volk. Laat al hun arbeid hun zelf tot heiliging strekken, opdat zij allen ook eens het loon der ziel mogen ontvangen uit uw hand, bij U in eeuwige heerlijkheid, door Christus onzen Heer. Volk: Amen. Slotgebed. P. Kom ons te hulp, H. Jozef. V. Geef ons uw sterke bescherming. P. Verkrijg ons de kracht om ons werk tuig goed te gebruiken, V. zooals gij in uw werkplaats te Na zareth. P. Laat zoo: al onzen arbeid den Ko ning dienen, V. aan Wien het werkvolk zijn trouw belijdt. P. En als een het wertkuig onze hand ontvalt, V. mogen dan onze zonen het overne men van ons. P. Ontvangt, H. Jozef, het loflied der werkers, V. met U zingen alle werkers van 't land. P. Looft den Heer alle werken der aarde. V. Looft den Heer zijn arbeidend volk, P. Looft den heer alle fabrieken en werkplaatsen. V. Looft den Heer al wat er goed wordt gedaan. P. Looft den Heer alle machines en krachten. V. Looft den Heer gij werktuigen in onze hand. P. Loof den Heer al het werk onzer handen. V. Steeds love de Heer' ons biddende hart. Na het Lof wordt gezongen: Wij groeten o Koningin, o Maria: U Moeder, vol van treedre min, o Maria: Groet haar, o Cherubijn: Prijs haar, o Serafijn: I*rijs met ons uw Koningin Salve, salve, salve Regina! O Moeder van barmhartigheid, o Maria: En troost in alle bitterheid, o Maria: Groet haar, o Cherubijn: Prijs haar, o Serafijn: Prijst met ons uw Koningin* Salve, salve, salve Regina! Ons leven, zoetheid, hoop en vreugd, o Maria: Leid Gij ons op den weg der deugd, o Maria: Groet haar, o Cherubijn: Prijs haar, o Serafijn: Prijst met ons uw Koningin: Salve, salve, salve Regina! Toon ons in t' uur van onzen dood, o Maria: De zoete vrucht van uwen schoot, o Maria: Groet haar, o Cherubijn: Prijs haar, o Serafijn: Prijst met ons uw Koningin: Salve, salve, salve Regina! DE BESTUREN DER VAKBONDEN ROEPEN DE LEDEN OP. Op den reeds zooveel besproken 1 Mei, Dag van den Arbeid, doet het bestuur der afd. Leiden van den R.-K. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" een oproep tot al len om present te zijn en zich te stellen onder de schutse van St. Joseph. Laten allen Zondag als één man optrek ken om de gereedschappen te laten zege nen. Het bestuur van den R.-K. Fabrieksar- beidersbond „St. Willibrordus" afd. Lei den wekt zijn leden op allen aanwezig te zijn bij de zegening der gereedschappen en het Lóf op Zondag 1 Mei des middags om 4 uur in de Dekenale kerk aan den Hee rensingel. Hét béstuur van den R.-K. Landarbeiders- bond „St. Laurentius" vertrouwt, dat alle leden tegenwoordig zullen zijn bij de zege ning der werktuigen in de kerk van O. L. V. Hemelvaart en St. Joseph, Heerensingel, 't Werktuig, niet al te groot, wordt aan ieders keuze overgelaten. R.-K. Metaalbewerkers, ook aan U een aansporing om Zondag 1 Mei n.m. 4 uur in de kerk van O. L. V. Hemelvaart en St. Jo- sèph bij de zegening der gereedschappen, door den Hoogeerw. Deken aanwezig te zijn. Ook onze werklooze leden verwachten wij er om in een gebed aan God te vragen we der spoedig hun gereedschappen te mo gen gebruiken. „St. Raphael" herinnert de leden aan den dag van den arbeid. Allen, die vrij van dienst zijn, worden verwacht. Bestuur is met vaandel aanwezig. Een der bestuurs leden zal bij den ingang der kerk de ui' noodigingen uitreiken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17