RIJNSTREEK Zilveren jubileum van de fanfare „Door Gunst Verkregen'' te Nieuwe-Wetering VRIJDAG 29 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 - ALPHEN AAN DEN RIJN Lustrumavond E.H.B.O. Woensdag avond werd in hotel „Centraal" het le lustrum van de afd. Alphen van de E. H. B. O. herdacht. Deze bijzondere bijeen komst stond onder leiding van dr. L. W. Hildernisse, eere-voorzitter en Med. leider van genoemde af deeling (de heer J. F. Allart bleek verhinderd). De zaal was ge heel met leden, donateurs en genoodigden gevuld. Dr. Hildernisse sprak en woord van welkom en heette in bijzonder wel kom de afgevaardigden van Aarlander- veen, Zevenhoven, Nieuwkoop en Leimui- den. De secretaris der afd. bracht een woord van dank aan dr. Hildernisse voor al hetgeen deze in de 5 afgeloopen jaar met groote toewijding voor de afdeeling heeft gedaan. Het geheel werd daarna af gewisseld door e^n blijspel „De verjongde Professor", uitgevoerd door een 7-tal da mes en 4 heeren en verder eenige kleine stukjes ter opluistering en aanvulling van het programma. Uit het geheel bleek, dat de E. H. B. O. over goede spelers beschikt, vooral het blijspel was tot in alle onder- deelen prima verzorgd en werd subliem uitgevoerd. Ook de kleinere stukjes ver wierven veel bijval, terwijl het muzikale gedeelte van de ,Drie Pieten" eveneens veel heeft bijgedragen tot een goede stem ming. Het was dan ook reeds zeer laat, toen de goed geslaagde bijeenkomst werd gesloten. Electrische „Zigma" koelcel in slagerij Balk. Onze plaatsgenoot de heer Cor Balk, eigenaar van de slagerij op de hoek Prins HendrikstraatStationsstraat heeft zjjn zaak vanaf heden uitgebreid met een moderne, geheel electrisch uitgeruste auto matisch werkende „Zigma" koelcel. De hierin aangebrachte luchtverkoeling met automatische in- en uitschakeling, zorgt er voor, dat de voor de duurzaamheid-van de vleeschwaren noodzakelijke koude tem peratuur dag en nacht op de juiste en ver- èischte graad blijft. Met deze aanschaffing heeft de heer Balk aangetoond zijn tijd te begrijpen en geeft hierdoor tevens extra garantie voor de bekende goede kwalitei ten van zijn vleeschwaren. Een aanbeve ling derhalve,'op zich zelf! „Kinderen van ons Volk". De K. K. K. heeft op haar repertoire genomen het aan grijpende tooneelstuk „Kinderen van ons volk", door Cor Hermus en Cees Spie- rings, in samenwerking met den auteur, bewerkt naar A'ntoon Coolen's beroemde werken „Kinderen van ons volk" en „Schoone voleinding". Het ligt in de be doeling van dit gezelschap het spel medio November op te voeren. Melk verstrekking. Maandag 2 Mei neemt de melkverstrekking in de morgen uren op de openbare en katholieke scholij een aanvang. Naar wij vernemen zal van af dien datum op de school aan de Para dijslaan nr. 9 in de morgenuren per dag 1/4 liter melk worden verstrekt aan een 280-tal schoongaande kinderen. Geboren: Neeltje, d. van Dirk van Braak en Jacoba Sijtze van der Leede Teunis, z. van Teunis Britsemer en Alida van Wilgen Cornelia Maria, d. van Arie van Veen en Jansje Rebecca Kouwenberg Johanna Anna Maria, d. van Petrus Leonard us Wols en Johanna van Bemmelen Adriana, d. van Arie Mooij en Johanna van Veen Bastiaan, z. van Jan Ooms en Gerrigje Johanna Stout Jan Willem, z. van JacobDomburg en Dirkje Meer- veld Petrus Wilhelmus, z. van Petrus Johannes Captein en Johanna Alida van der Tol Nicolaas, z. van Eelke Jan de Vries en Hendrika Schellingerhoud. Gehuwd: Andries Zweekhorst 23 j. en Gijsbertha Catharina Simmerman 22 j. Jan Hendrik Ruling 30 j. en Elisabeth Cornelia Verburg 26 j. Jan den Hertog 30 j. en Tjitske Sjouke de Groot 29 j. Pieter Nap 33 j. en Margje Kammeraad 31 j. Willem Lindeboom 29 j. en Sophia Neeltje van Rijn 29 j. Overleden: Johanna Loffeld 77 j., wede. van Huibert van de Klashorst Emerentiana Verhoef 85 j., wede. van An- thonius Fortuin Janna Blom 76 j., on gehuwd. Gevestigd: van Amsterdam, Amstel- veenscheweg 64, Johanna M. C. C. Moer kerk, kinderjuffr., Raadhuisstraat 44 van Uithoorn, Marktplein 3, Cornelis Kel derman, manufacturier, Brittenruststraat 15 van Woerden, Singel 102, Jan H. Spannemaker, zonder beroep, Wilhelmina- straat 28 van Boskoop, Zijde 118, Johan van Gemeren, bloemenkoopman, Juliana- straat 10 van Aalten, Landstraat 23, Jan A. van Veen, kappersbediende, Raad huisstraat 247 van Andir (N. O. I.), Willem H. Doeland, sergeant-monteur, Tol straat 24 van Rotterdam, Harddraver- straat 27b, Eduard E. Lankenau, opvoedk. ambtenaar, Raadhuisstraat 44 van Am sterdam, Adm. de Ruijterweg 394, Aris Prins en echtg., zonder beroep, Rozenstr. 35 van Zwammerdam, A. 32, Cornelis Bosman en gezin, wagenmaker, Lindenho- vestraat 59 van Vlaardingen, Ooster straat 11, Willem de Goede, opvoedend ambtenaar, Raadhuisstr. 44 van Sassen- heim, Jacoba v. Beierenlaan 15, Feike Emmalaan 34 van Leidschendam, Dr. Cammenga en gezin, scheepstimmerman, v. Noortstraat 15, Johannes Th. Hooijmans en gezin, caféhouder, Steekterweg 67. Vertrokken: naar Boskoop, Emma kade 27, Marinus Verkerk en gezin, boom- kweeker, Oranjestraat 12 naar 's-Gra- venhage, Wilhelminastraat 2, Johannes M. Goedhart, kruideniersbediende, Hooftstr. 325 naar Giessen-Nieuwkerk, Dorp 161, Hillige Ten Boon, dienstbode, Prins Hen drikstraat 27a naar Krimpen a. d. Lek, Noord 40, Jan de Vos, veehouder, Kort- steekterweg 59 naar 's-Gravenhage, Gr. Hertogginnelaan 91, Susanna Wijfje, dstb., Willemstraat 38 naar 's-Gravenhage, Herm. Costerstraat 358, Cl^sina van Dijk, dienstbode, Ridderbuurt 14 naar Ter Aar, Korteraar, Apolonia van Ruitenburg, dienstbode, Gaslaan 9a naar Boskoop, Berkenweg 37, Arie Moraal en gezin, boomkweeker, Otweg 20a naar Baarn, Lindenlaan 20, Antje van Koutrik, dienst bode, Conradstraat 33 -naar Ferwerde- radeel, Wanswerd 113, Tabe W van der Zwaag, boerenknecht, Kortsteekterweg 61 naar Utrecht, F. C. Dondersstr. 44 bis, Cornelia de Visser, dienstbode, Tromp- Het eenvoudige, landelijke leven van dit typeerend naast de moderne sneiverkeers- weg gegroeide plaatsje, zal de volgende week, op Woensdag 4 Mei, in beroering worden gebracht. In een reeks van vijf- en-twintig jaren nl. is op muziekgebied alhier een historische band gegroeid, zoo dat we steeds aan de alom bekende fanfare moeten denken, wanneer we Nieuwe-Wete ring noemen. ,,'s Lands grootste Poët", Vondel, moet ongetwijfeld zooiets als deze streek in z'n herinnering hebben gezien, toen hij in één van z'n meest ontroerende dichtwerken neerschreef: „Die in een liefelijke streek, „Bij 't ruischen van een zilver-beek, „Zijn landhuis sticht en boerse woning, „Wat is dat een gezegend Koning! „Die niet en vlamt op ijdel lof, „En zijne lusten met zijn hof „Vernoegt, en indrinkt met zijne ooren „Den vooglenzang, die zich laat hooren". En indrinkt met zijne ooren den voog lenzang! Waar hoort men dien zuiverder, dan in de hooge boomen langs de'breede wetering? Reeds van de beginne af moeten de Nieu- we-Weteringsche instrument-baspelers in de „vooglenzang, die zich laat hooren" een uitstekenden leermeester, hebben gehad, waardoor het mogelijk was, dat zij zich tot zoo'n groote hoogte konden opwerken. Want sedert 1932 speelt dit fanfare-corps onder leiding van de heer de Haan uit Lei den op nationale concoursen in de eerste afdeeling, en ging er daar dikwijls met den eersten prijs vandoor. Als voornaamste historische gebeurtenis sen van deze vereeniging noemen we de volgende feiten: Kort vóór het uitbreken van den we reldoorlog, in het jaar der Onafhankelijk heids-feesten, deed zich te Nieuwe Wete ring het gemis van een eigen harmonie- vereeniging heel sterk gevoelen. Op initia tief nu van den heer A. Kalker werden op de 4e Mei 1913 een twintigtal jonge mannen tot een bijeenkomst uitgenoodigd. Na vele besprekingen werd tenslotte tot de oprichting'van een fanfare-corps besloten, terwijl de heeren A. Kalker, P. Bouwmees ter en R. Straathof werden gekozen res pectievelijk- als voorzitter, secretaris en penningmeester. „Door Gunst Verkregen": door krachtig optreden der initiatiefnemers mocht de vereeniging er dan al zijn, het belangrijk ste nl. :instrumenten, moesten nog komen. Omdat de meeste leden finantieel niet in staat waren, om de aanschaffing van een duur instrument te bekostigen, moest een andere uitweg worden gezocht. Een beroep werd gedaan op de ingeze tenen, om hulp te verleenen, direct werd ieders gunst verkregen, en in een omme zien tijds waren 100 aandeeltjes van 2.50 geplaatst. Uit dit alles ziet men, hoe eens gezin deze bevolking, ondanks godsdien stige verscheidenheid, meewerkte aan eikaars belangen. Voor het eerste moment was nu de grootste puzzle opgelost, en onder leiding van den heer Weenink uit Rijpwetering, werden de beginselen der schoone kunst ingestudeerd. Doordat**" reeds spoedig verschillende le den werden gemobiliseerd bij het ook voor ons land dreigend oorlogsgevaar, liep de vereeniging in ledental sterk achteruit, tetwijl de finantieele omstandigheden al dus werden, dat het moeilijk was een be kwaam directeur met de leiding te belas ten. Na een zevenjarig bestaan dreigde de vereeniging ten onder te gaan. Het leden tal was tot zeven teruggeloopen. In 1921 evenwel verschafte de heer C. Los zijn wa genschuur voor repetitie-doeleinden. Dit bleek werkelijk een uitkomst te zijn, en onder leiding van den nieuwen directeur, den heer de Bruijn uit Leiden, werd met nieuwen moed begonnen. Een jaar later droeg de heer de Bruijn zijn taak over aan zyn stadgenoot de heer van der Kaaij. Van nu af begon er schot in te komen, en zoowel in ledental als in kwaliteit van muziekuitvoering was men op het goede pad. In 1925 werd op een festival te Hazerswoude een prijs van f 100 gewonnen. Ook ter opluistering van Oranjefeesten in den omgeving werden de Nieuwe Wete- ringers dikwijls gevraagd, waardoor te vens de kas ging floreeren. In 1929, toen directeur v. d. Kaaij werd opgevolgd door den heer de Haan, die thans nog de scepter zwaait, begon men ineens de vruchten te plukken van het ingespan nen werk der voorgaande jaren. Achter elkaar werden op de verschillende con coursen de vierde, de derde en de tweede afdeeling doorloopen. In 1932 werd de eerste afdeeling bereikt, waardoor de Nieuwe Weteringsche fanfare een schitterend doel bereikt zag. In deze afdeeling spelen zij de laatste jaren op de verschillende concoursen en met nog steeds groeiende successen. Doordat zelfs ook uit de breede omge ving deze fanfare spontaan gesteund .wordt door een groot aantal donateurs, heeft men zich een eigen repétitie-lokaaï kun nen verschaffen. In de onmiddellijke - na bijheid van den heer M. Spring in het Veld is deze gelegenheid gebouwd, en deze ac tieve voorzitter kan men dagelijks met eenige jeugdige leerlingen bezig zien, des avonds na den arbeid, om hen in te wijden in de moeilijke beginselen der schoone mu ziekkunst. Bij de viering van dit 25-jarig jubileum zullen veler gedachten nog eens teruggrij pen naar de markante feiten uit het afge sloten tijdperk. In het bijzonder zullen de twee leden dit doen, die vanaf de oprich ting lid zijn geweest nl. de heeren B. en H. Bouwmeester, vader en zoon, die dus thans ook jubileeren. In de komende week zal Nieuwe Wete ring algemeen feest gaan vieren, en dat zal zeker voor een groot deel zijn door op luistering van de eigen fanfare. Reeds heeft zich een commissie gevormd om aan de festiviteiten lijn en kleur te geven. Toch gelooven we niet, dat de muzikanten het zullen verdragen om alleen een stroom van hulde-betuigingen over zich te laten komen: op een gegeven moment zullen ze hun instrumenten nog wel eens grijpen en ons volop laten genieten van wat „25 jaren ijverige oefening hebben bewerkt!" NIEUWKOOP DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Martinus van Dam, geboren te Nieuw koop, den 6 Nov. 1852 en Antonia Schijff, geboren te Aarlanderveen den 4 Nov. 1855 zullen op 18 Mei a.s. hun 60-jarig hu welijksfeest vieren. Het diamanten echtpaar verkeert nog in een goeden welstand en vader van Dam tracht nog door visschen zooveel mogelijk in het onderhoud te voorzien. Moeder van Dam is tientallen van jaren, de hulp in nood geweest bij geboorte en ziekte in tallooze gezinnen. straat 9 naar Etten en Leur, Klappen- berg D 5, Franciscus Aarts en gezin, grondwerker, Otweg 10 naar Amster dam, Hoogte Kadijk 26 I, Jan Reijngoud en gezin, chauffeur, Brittenruststr. 18 naar Haarlem, Kruisstraat 7, Johanna Voordouw, dienstbode, Julianastraat 43 naar Leiden, Hoogewoerd, Cornelia Koop man, dienstbode, Hoflaan 8. AARLANDERVEEN L.T.B. Gisterenavond werd door den L.T.B. een vergadering gehouden in de zaal van den heer W. v. d. Berg, onder pre sidium van den heer C. J. Kempen. Aanwezig waren het bestuur en vijf le den. De voorz. opende de vergadering met den chr. groet en zeide tot zijn spijt te zien de wederom geringe opkomst der le den, aangezien het hoofdpunt der agenda, de stand der z.g. Schapenkas, hier uitvoe- dig zal worden uiteengezet, en deze aan gelegenheid buiten de vergadering om al veel stof tot praten heeft gegeven. De notulen worden na voorlezing zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Hierna heeft de penningmeester zeer duidelijk de stand der Schapenkas uiteen gezet, tot volle tevredenheid der aanwe zige leden. Nadat de boeken door de hee ren C. Post en J. Vernooy waren nage zien, en in orde bevonden, bracht de voorzitter den penningm. dank voor zijn accuraat beheer, en werd besloten, om op den ingeslagen weg te blijven doorgaan. Bij de rondvraag kwam ter sprake het aannemen van hospitant-leden. Besloten werd, dat alle jonge boeren boven 18 jaar tegen betaling van f 0.50 per jaar als contributie, als hcspitant-leden tot de ver eeniging kunnen toetreden, en alle.verga deringen bijwonen; zij hebben echter geen stemrecht. Het bestuur deelde vervolgens mede, dat het voornemens is meerdere keeren per jaar te vergaderen. Hierna sluiting. „Excelsior". Morgen zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. Frinses Juliana door de muziek vereeniging „Excelsior" des avonds om 8.15 uur in dg tent op het dorp een concert worden ge geven. Het programma bevat 10 nummers. BOSKOOP Huldiging van den heer A. Lebbink. Gisteravond is in het gebouw „Flora" te Boskoop, de heer A. Lebbink, tuinarchitect te Rotterdam en ontwerper van de groote bloemententoonstelling, welke tot en met 30 April a.s. te Boskoop wordt gehouden, gehuldigd. In het feit, dat de heer Lebbink erin ge slaagd is met zijn plan een geheel te scheppen, dat in vakkringen en ook daar buiten de grootste bewondering afdwingt, heeft het bestuur der tentoonstelling aan leiding gevonden den heer Lebbink een daartoe speciaal geslagen groote gouden medaille aan te bieden. Bij de huldiging, welke in besloten kring werd gehouden, waren behalve het tentoonstellingsbestuur verschillende belangstellenden aanwezig. De voorzitter, de heer P. J. C. Oosthoek heeft den heer Lebbink, nadat hij in een rede diens verdiensten naar voren had ge bracht, de medaille overhandigd, waarna de heer Lebbink allen, die bij de huldi ging aanwezig waren, zijn hartelijken dank betuigde. Afscheidsavond Kapelaan Keyer. Donderdagavond is in het R. K. Vereeni- gingsgebouw door de verschillende veree- nigingen afscheid genomen van den wel eerw. heer Kapelaan Keyer. De zeereerw. heer Pastoor A. J. Meeuwen opende de vergadering, waarna hij in gloedvolle woorden afscheid nam van zijn kapelaan, hem een voorspoedige toekomst wenschende en een vruchtbaar arbeidsterrein op kerkelijk gebied zoowel op zielkundig terrein individueel. Door de sprekers van diverse vereeni- gingen, waarvan kapelaan Keyer adviseur was, werd een woord van waardeering ge sproken, waaruit onomstootelijk de hechte band van vriendschap bleek. Als Senior van de Gezellenvereeniging sprak de heer W. G. Pannebakker een kort woord van waardeering, waarna achter eenvolgens werd gesproken door Ir. C. P. H. Moerlands, namens de Derde Orde, door den heer Th. Nieuwersleeg namens de voetbalvereeniging „Trekvogels", door den heer Th. Pannebakker namens de Propa- gandaclub, door den heer H. Redegeld na mens het Ziekenfonds St. Antonius, door den heer P. Binken, namens de Retraite club, door den heer W. Schalkwijk namens de Harmonie St. Caecilia en namens de Ziekenhuisverpleging door den heer H. G. Mathot. Kapelaan Keyer dankte voor de gevoel volle woorden van waardeering en beloof de wederkeerig Boskoop in zijn gebed t® zullen gedenken. R'INZATERWOUDE E. H. B. O. Woensdag 27 April werd in het Nutsgebouw te Rijnsaterwoude het examen afgenomen voor E.H.B.O. Nu wa ren de heeren aan de beurt. Er waren 20 heeren opgekomen, waarvan één werd af gewezen. Met zeer veel lof slaagde de heer G. J. Reyneveld. Met lof de heeren J. Vork, P. Reyngoud en J. l'Ami. Er wa ren nog vier dames aanwezig, die de vorige week niet konden, deze slaagden ook al len. Daar dit het einde van het eerste cur susgedeelte was, sprak de voorzitter van het Groene Kruis, de heer Jac. Bodaan, woorden van dank aan Dr. Stapensea, arts te Leimuiden, voor de voorbeeldige wijze, waarop hij deze cursus geleid had. Hij hoopte alle cursisten bij den vervol g-cur- sus volgenden winter wederom te ontmoe ten. Hierna verkreeg de heer TAmi het woord, die namens de cursisten woorden van dank sprak tot dr. Stapensea en dr. de Wind van Aarlanderveen. Hij bood na mens de cursisten aan dr. Stapensea een chronometer aan en aan dr. de Wind een kistje sigaren. Aan mevr. Stapensea werd een prachtige palmplant aangeboden. Ver volgens dankte de heer TAmi het bestuur van het Groene Kruis die hun in de gele genheid gesteld had deze cursus te volgen. Personalia. Naar we vernemen is de heer J. Reumerman aangesteld als hulp- besteller bij de posterijen. Zulks in de plaats van den heer P. Reyngoud die naar Schiedam vertrekt. TER AAR Een leerzaam onderwerp. De gebrui kelijke wekelijksche vergadering van de St. Josephs-Gezellenvereeniging droeg dit maal een bizonder karakter, daar een lee- raar van de Tuinbouwschool te Beverwijk, de heer Jansen, uitgenoodigd was om over het onderwerp „Bemesting" een en ander mede te deelen. Na de opening en verwelkoming, kreeg de spreker terstond het woord. Eerst gaf hy enkele aanwüzingen over een doelmatige bemesting, dus niet te veel en niet te wei nig, alles in de juiste verhouding. Voor ve len is het momenteel nog moeilijk te be palen wat een goede bemesting is, doch dank zy de medewerking van de Regee ring, is de voorlichting in den land en tuin bouw de laatste jaren belangrijk uitge breid. Als de heer Jansen nog bepaalde soorten meststoffen nader onder de loupe heeft genomen, eindigt hij zijn vlotte cau serie met een opwekking steeds trouw de tuinbouw-wintercursussen te volgen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Een dankwoord van den Senior, gepaard gaan de met applaus, mocht de heer Jansen by zyn vertrek in ontvangst nemen. Geboren: Cornelis Johannes Huber» tus, z. van Q. van Wieringen-Oomen Christiaan, z. van N. Warner-Deth Ca tharina Wilhelmina, d. van C. v. d. Haven- Kalshoven. Ondertrouwd: Th. Hijdra 23 j. en P. J. v. d. Meer 26 j. J. C. Versluys 27 j. en M. Hoogendijk 27 j. P. U. van Koert 25 j. en C. A. Kouwenhoven 26 j. Gehuwd: L. H. Sassen 24 j. en A. den Haan 22 j. Overleden: A. H. Kempen 44 j., echt- gen. van L. de Jong R. Blommesteijn 70 j. echtgen. van G. Vork. Gevestigd: M. Bayer van Monster L. J. v. d. Boogaard van Noordwyk A. van Ruitenburg van Alphen. Vertrokken: G. J. v. d. Haven naar Nieuwveen J. Rietveld naar Leidschen dam H. J. Schutte naar West-Souburg. UITHOORN Overleden: Johanna Combee 53 j. echtgen. van H. Brouwer.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13